Vreugde en pngeloof n Moskou BUITENLAND Letland verklaart zich onafhankelijk Bonn haalt opgelucht adem Jerdenking van Praagse Lente ,oopt uit op steunbetuiging Jeltsin Jeltsin verrast ministers tijdens NAVO-beraad door STEVO gingen.I plaktel iet slotl f 35,70.1 .M, die! (f 1,20)1 ntMOMACit jaarcij- rbeter- re olie-l terug I i Olies I esehei-l Dositiefl Multi- 200.000 n werd net ze-l rocent) I iet een •Sotnttivt DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1991 ■meenten bellen druk m [ar zustersteden HAAG Tussen een aantal Ne- indse gemeenten en hun zusterste- m in de Sovjetunie waarmee een ste- band bestaat, is de afgelopen dagen J'' levendig contact geweest. Het gaat onder meer Tiel, Deventer, Zwolle, 39 i uwarden, Losser, Nijmegen en Et- 11630 -Leur. Het opvallendste contact be- - id uit een fax van het bestuur van de 82.80 jg plaats Pürnu aan de Golf van Riga dinsdag, waarin de burgemeester zijn 4950 eêa van Tiel vroeê om morele steun. 7830 jrzover er geen contact is geweest, is 201 00 1 intensief geprobeerd te bellen en te 67 00 >graferen. Zo slaagde Rotterdam er 46711 afgelopen dagen niet in contact te 146.80 6en met zusterstad Leningrad. De lij- 10570 1 waren overbezet of gestoord. RIGA Het parlement van Letland heeft de Baltische republiek gisteren volledig on afhankelijk verklaard van Moskou. In de hoofdstad Riga begon gisteren een algeme ne staking tegen de belegering van openba re gebouwen door Sovjet-troepen. Het was niet onmiddellijk duidelijk hoe de toe stand in de Baltische landen was nadat de het comité van acht op de vlucht was geslagen. Een functionaris van het Letlandse Informatiekan toor in Stockholm zei dat het parlement even na het middaguur de onafhankelijkheid had uitge roepen, wat door het Baltische Informatiekan toor in Kopenhagen werd bevestigd. De onafhankelijkheid gaat per direct in, aldus de persvoorlichting van het parlement. Eerder gisteren had het parlement van Estland na een marathon-debat de onafhankelijkheid bena drukt. In Riga begon gistermorgen om zes uur een al gemene staking. Het parlement had dinsdag met een staking gedreigd als Sovjet-troepen geen einde zouden maken aan de blokkade van open bare gebouwen. De inwoners van Riga werden opgeroepen naar het centrum te komen om de regering te verde digen. Via de radio liet premier Ivars Godmanis het volk weten dat hij vanuit het gebouw van de ministerraad alles onder controle heeft. Landen Oost-Europa: meer samenwerken WARSCHAU Regeringsfunctionarissen van Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije zijn overeengekomen dat hun landen nauwer moeten gaan samenwerken. De drie landen besloten hiertoe in verband met de gebeurte nissen in de Sovjetunie. De hoge vertegen woordigers van de drie voormalige commu nistische landen besloten dinsdag in War schau hun regeringen voor te stellen „concre te stappen te nemen om hun tripartite samen werking uit te breiden en te verdiepen", al dus een communiqué. Polen had tot het spoedoverleg opgeroepen om te praten over de implicaties van de coup tegen Gorbatsjov. In de verklaring herhaalden de drie landen hun streven tot nauwere samenwerking met de Europese Gemeenschap. ■i O HÜ )SKOU Uit het ge er van een soldaat ste- 146.00 n bloemen. Hij staat bo- ^nop een pantserwagen 74^50 een colonne die op het 29900 nt staat van het Mane- plein terug te keren i27.oo ar de kazerne. De chtmerrie is voorbij. De 38oo atsgreep van de acht- 5350 PPige junta is mislukt. i555'oo i kwart over drie 's middags 56.50 at de menigte, tussen de tot ^•20 toonstellingszaal omge- Dpte tsaristische paardenstal 3900 nog steeds manege heet en 87Ï50 t Kremlin, het vertrek van 90.00 legervoertuigen gade. Som- ««S ge mensen lachen en zwaai- 8000 naar s°ldaten. Maar op 157.00 gezichten van veel voorbij- - igers valt ongeloof af te le- 9100 [j. Het grote nieuws is pas Jo6? h half uur geleden bekend 6900 maakt via de staatstelevisie 3 40 l heeft nog niet iedereen be- 418.00 ikt. 17.50 k bebrilde nieuwslezer van 46^ i inmiddels niet meer gecen- 67 50 jreerde staatstelevisie strui- 13.20 Ut over zijn woorden, als hij 55i0w einde van de staatsgreep 2?300 P^ondigt. ..Neem me niet 91'oq walijk, kameraden", zegt hij, naar ik ben nogal van mijn 210.00 ük". In het avondnieuws 36.80 jreekt de presentator plotse- [g van 'het zogenaamde hatscomité voor de Noodtoe- tnd'. Hij noemt dit comité nu k 'misdadig'. Drie dagen na l coup blijkt de staatsomroep ptseling geheel andere taal te slaan. ■lis voorzitter Chasboelatov ^Bijiens de zitting van het Rus- ■T che parlement dan ook orleest dat het voltallige rsoneel van 1 roepbedrijf de staatsgreep ver oordeelt, stikt hij. zelf haast van het lachen en barsten de afgevaardigden ook in lachen uit. Het door de coupplegers geslo ten tweede net is weer in de ether en de republiek Rusland kan weer kijken naar 'Vesti', het niet onpartijdige maar zeer openhartige journaal van de Russische televisie. Nieuwsle zer Rostov feliciteerde „alle fatsoenlijke mensen in het land" en eist, samen met Moltsjanov, de populairste pre sentator van het land, het ont slag van Kravtsjenko, de aarts- de Wilde vreugde 'Vesti' meldt dat president Na- zarbajev van Kazachstan in middels contact heeft gehad met Gorbatsjov. Deze is op zijn vakantie-adres op de Krim en staat nog steeds onder KGB- bewaking, maar wel is de com municatie hersteld. Ondanks het geweld de voor gaande avond zijn opnieuw tienduizenden Moskovieten naar het Witte Huis van de Sovjet-republiek Rusland ge komen om het door Jeltsin ge leide verzet te steunen. Het nieuws dat leden van de junta op het vliegveld V-noekovo, ten zuiden van de hoofdstad, zijn gesignaleerd, leidt tot wil de vreugde onder de massa. Vreemd genoeg stuit je in Moskou ook op onverschillig heid over de goede afloop. Op onze mededeling dat de staats greep voorbij is, zegt een stuurs kijkende blonde vrouw van rond de veertig op straat: „Slechte zaak!" Een taxichauf feur kon het niets schelen: „Wie er ook aan de macht is, hij zit toch achter het stuur". Een andere chauffeur: „Ik weet niet of het goed of slecht is... Ik weet het niet. Nou ja, Alexander Yakovlev (met hoed en bloemen) wordt lachend onthaald door Moskovieten nadat hij na het mislukken van de coup een menigte mensen een toespraak heeft gehouden. Yakovlev was tot voor kort een van Gorbatsjovs naaste adviseurs. waarschijnlijk is het wel goed dat de militairen niet aan de macht zijn gekomen". Geheel anders reageren Mos kovieten als tanks van de Ta- mandivisie vertrekken. Offi cieren en soldaten van deze di visie hadden vrijwel onmid dellijk na de staatsgreep de zij de van Jeltsin gekozen en de verdediging van het Witte Huis op zich genomen. „Mo- lodtsy!" („Prima lui!"), roepen de mensen, en ze overladen de soldaten met sigaretten, snoep jes en grote stukken worst. „Compliment voor het feit dat jullie je koppie gebruiken", zegt een voorbijganger tegen een tanksoldaat die zichtbaar geroerd is. Dat de rol van hun officieren niet zonder beteke nis is geweest, blijkt uit de re actie van een Aziatische sol daat. Als een Zweedse persfo tograaf hem wil fotograferen, protesteert hij en maakt hij met zijn rechterwijsvinger een hals-afsnijdgebaar. Hij denkt dat hem, in het irreële geval dat zijn meerderen de foto in handen krijgen, straf tè wach- Wild enthousiast is de menigte als mannen van de politie school van de stad Orjol, die midden tussen Moskou en Kiev ligt, het terrein van het Witte Huis betreden. Groot is de dankbaarheid van de Mos kovieten vanwege het feit dat deze politie-agenten spontaan naar Moskou waren gekomen om Jeltsin te steunen in zijn verzet tegen de nieuwe macht hebbers. Correspondent Fljarkovski van het Russische televisie journaal maakt duidelijk dat de nachtmerrie voorbij is, maar dat het muisje nog wel een staartje zal krijgen. Gorba tsjov komt terug naar Moskou, maar hem wacht de nodige kritiek. De Sovjet-leider moet betalen voor zijn lafheid, zei de bekende priester Gleb Ja- koenin maandag al. Ook het journaal van de Russische tele visie aarzelt in de eerste her vatte uitzending niet een be schuldigende vinger naar Gor batsjov uit te steken: hij heeft grote fouten gemaakt door duidelijke aanwijzingen van een op handen zijnde rechtse coup te negeren. schrijft de ultra-conservatieve communistische krant Sovjets- kaja Rossia over de coup. Dit dagblad van twijfelachtige al looi gaat gelijk krijgen. De haat van de bevolking jegens de communisten is totaal, zoals blijkt uit uitspraken van gewo ne mensen op straat, die de Russische televisie met grim mig genoegen uitzendt: „Weg met dat stelletje fascisten!". Nu het gevaar geweken is en de rechtse oppositie verzwakt, kunnen de echte hervormin gen beginnen. Als Gorbatsjov, Jeltsin en andere democraten er dit maal niet slagen werke lijke economische hervormin gen door te voeren en het volk aan het werk te zetten, hebben ze niemand anders te verwij ten dan zichzelf. BONN/BERLIJN „Een putsch tegen Gorbatsjov, die kans acht ik zeer ge ring". Nog geen acht we ken geleden verklaarde de Sovjetrussische vice- president Gennadi Jana- jeV dat zonder blikken of blozen tijdens een werk bezoek aan Bonn. Bonds kanselier Helmut Kohl had geen tijd of interesse voor de hoge gast uit Mos kou. Kohl, die gisteren een uiterst plezierig slot van zijn Salzbur- ger vakantie beleefde toen hij het opzienbarende nieuws uit Moskou hoorde, heeft de afge lopen dagen misschien wel een paar kaarsjes gebrand opdat zijn vriend „Mein lieber Mischa" zonder kleerscheu ren door de schokkende ge beurtenissen zou komen. Een blije kanselier. Maar ook vreugde en opluchting in Bonn. in Berlijn, en in de hele Bondsrepubliek over de laatste ontwikkelingen in de Sovjetu- Gistermiddag nog had rege ringswoordvoerder Vogel ge zegd dat het erop begon te lij ken dat de gigantische inter nationale druk en de houding van president Jeltsin, het Rus sische parlement en de Russi sche bevolking, succes leken te hebben. Een officiële reactie van de Duitse bondsregering was toen nog niet voorhanden. In de lawine van veelsoortige en vaak tegenstrijdige berich ten uit Moskou, was immers een onvoldoende helder beeld te krijgen. En de Bondsrege ring kan nu eenmaal niet rea geren zoals de beurzen, ver oorloofde Vogel zich een grap je- Dat kon toen al, want in Bonn werd merkbaar rekening ge houden met het aanstaande einde van de staatsgreep. Of de poging daartoe, zoals het in meer taalgevoelige reacties heette. De Duitse minister van buitenlandse zaken Genscher- voerde gistermiddag een „lang, vriendelijk en bewo gen" telefoongesprek met zijn Sovjet-oudcollega Sjevardnad- ze. Ook de voorzitter van de socialistische Bondsdagfractie, Hans-Jochen Vogel, heeft gis teren telefonisch met Sjevard- nadze gesproken. In beide te lefoongesprekken sprak de oud-Sovjetminister zijn dank en grote erkentelijkheid uit voor de houding van de EG en van Duitsland, een steun die „voor de Sovjetunie van het allergrootste belang is", aldus Sjevardnadze. Niettemin hebben de Duitse media de afgelopen dagen ge constateerd dat kanselier en regering aanvankelijk aardig onthand waren door de situa tie. De eerste reactie van Kohl blonk niet uit door grote vast beradenheid. De eis dat Gor batsjov onverwijld in zijn functie moest worden hersteld, kwam pas in tweede instantie, nadat anderen Kohl voor wa ren geweest. Nogmaals Janajev juni dit jaar in Bonn: „Ik ben er absoluut zeker van dat Gorbatsjov de enige politicus is die met het Westen kan samenwerken". Janajev, noch zijn vals-loyale uitspraken, maakten in Duits land grote indruk. Voor Kohl en Genscher is hij een onbe kende. Alleen de Duitse presi dent Richard Von Weiszöcker heeft hem enkele malen ont- Berlijn Begin deze week reisde Von WeiszScker onverwacht naar Berlijn. Als vlagvertoon. Om de Berlijners nog eens te laten merken dat hij in deze span nende uren achter hen stond. En om er samen nog eens over na te denken dat er zonder Gorbatsjov van een herenigd Duitsland nog lang geen spra ke zou zijn geweest. Maar dat realiseerden de Oostduitsers zich ook wel. Dat er uitgere kend in Oost-Berlijn nog eens gedemonstreerd zou worden voor de vrijlating van Michail Gorbatsjov zou een paar maanden geleden trouwens als een absurdistische droom zijn uitgelegd. Uitgerekend terwijl minister president Manfred Stolpe van de oostelijke deelstaat Bran denburg gisteren het hoofd kwartier van de Sovjet-strijd krachten in het Oostduitse Wünsdorf bezocht, klapte in Moskou de staatsgreep in el- Stolpe wilde met Sovjet-gene raal Burlakov nog eens praten over de naleving van het repa- trieringscontract van de 300.000 Russische militairen die nog in (Oost)Duitsland ge legerd zijn. „De thuisreis van de Russen zal volgens afge sproken schema blijven verlo pen", aldus Stolpe Dat er de laatste dagen wat minder ko- lonnes oostwaarts waren ver trokken kwam, volgens de ge neraal, door een tijdelijk ge brek aan materieel. Van een verhoogde paraatheid van de Sovjet-troepen in Duitsland is geen sprake geweest. Er is nergens scherpe munitie uitge deeld, er zijn geen deserties gemeld. Bonn haalt voorzichtig opge lucht adem. Dan kan het nu des te meer ernst maken met de erkenning van de onafhan kelijke Baltische republieken. „Want het zou toch erg mooi zijn als uitgerekend Duitsland de Baltische republieken als eerste zouden erkennen", mij merde gistermiddag de voor zitter van het parlement van Litouwen, Kazimieras Motie- ka, tijdens een persconferentie in Bonn. Hij is sinds 12 augus tus op bezoek in de Bondsre publiek en is op verzoek van zijn regering langer gebleven om zo nodig mee te helpen aan de vorming van een Litouwse regering in ballingschap. nen begroet. „Laten we deze drie dagen niet vergeten", zei Dagmar Buresova, voorzitter van het Tsjechische parlement. „De strijd die de democraten in de Sovjetunie hebben moeten voeren, is dezelfde als die welke wij gestreden heb ben. En deze is gewonnen met dezelfde geweldloze middelen; die van de menselijke geest". Buresova riep, evenals de ver tegenwoordigers van verschil lende politieke partijen die naast haar het woord voerden, de Tsjechoslowaken op hun onderlinge verschillen bij te leggen en zich te verenigen in een poging de hervormingen te versnellen. „Laten we hen die verlangen naar vroeger geen kans geven en samen voortgaan op onze weg naar democratie", aldus Buresova. De parlementsvoorzitter zei „God en Michel Kocab" te danken dat de Sovjet-troepen Tsjechoslowakije enkele we ken geleden verlaten hadden. Kocab, populair rock-musicus en voorzitter van de parle mentaire commissie die ver antwoordelijk was voor de te rugtrekking van de Russische militairen, kon wegens ziekte niet zelf op het Wenceslasplein aanwezig zijn. Tijdens de bijeenkomst werd een telegram van Jelena Bon ner, de weduwe van Andrei Sacharov, voorgelezen waarin zij haar waardering uitsprak voor de steun vanuit Tsjecho slowakije. „Wees met ons, wij zijn met u", luidde de bood schap van Bonner. De gezamenlijke politieke par tijen die de demonstratie had den georganiseerd, sloten die af met een beroep op de Euro pese Gemeenschap om zich naar aanleiding van de ge beurtenissen van de afgelopen dagen toeschietelijker tegen over Tsjechoslowakije, Polen en Hongarije op te stellen en hun lidmaatschap van de EG niet langer te blokkeren. Uitzending JIAAG De gedenk- aardige 21e augustus 1191 begon in Praag met I gen en een sombere Bmming over de toe- ind in de Sovjetunie, aar eindigde met een 7 'alende zon en duizen- ^in zingende mensen op !t Wenceslasplein. Vanaf i it balkon waar in 1989 Vaclav Havel en Alexan der Dubcek de menigte toespraken, klonk nu op nieuw een bevrijdende boodschap: de coup in de Sovjetunie is mislukt, de conservatieve junta op de vlucht. Na drie dagen van angstige spanning hadden de Tsjecho slowaken, en met hen de Po len en Hongaren, zich geen be tere herdenking van de 21e augustus 1968 kunnen Bij de aanvang 1 de demon waren nog pamfletten uitgedeeld waarin de deelnemers werd opgeroe pen het neerslaan van de Praagse Lente in augustus 1968 te herdenken door steun te betuigen aan Boris Jeltsin en andere in het nauw ge brachte democraten in de Sov jetunie. In plaats daarvan werd de bijeenkomst een opge luchte viering van hun over winning. Met donderend ap plaus werd het nieuws van de aftocht van Janajev en de zij- Duizenden Moskovieten luisteren voor het gebouw van het Russi sche parle ment naar de directe uitzen ding van de spoed bijeen komst van het Russische par lement waarin president Boris Jeltsin de par lementsleden op de hoogte brengt van het heuglijke feit: het comité van acht is op de vlucht gesla gen. FOTO: AP BRUSSEL Het NAVO- beraad in Brussel verliep gisteren volgens een „sur realistisch scenario". Dat vond althans minister van buitenlandse zaken Van den Broek, die zijn karak terisering van een gulle lach vergezeld liet gaan. De Nederlandse bewindsman en zijn vijftien collega's onder wie de Amerikaan Baker, werden gistermiddag verrast door de Russische president ofwel - sinds een dag of wat - verzetsleider Jeltsin. Deze bel de tijdens de NAVO-vergade ring de laatste nieuwtjes door aan secretaris-generaal Wör- Jeltsins kakelverse boodschap pen hadden overigens nauwe lijks invloed op het slotcom muniqué dat de NAVO-minis- ters op papier lieten zetten. In het slotcommuniqué werden enkele regels toegevoegd: „We zijn bemoedigd en gesterkt door de berichten uit de Sov jetunie, die ons bereiken ter wijl we in vergadering zijn. We zullen de loop der gebeur tenissen met grote aandacht en hoop volgen". Van den Broek accentueerde de signaalwerking van de NAVO-bijeenkomst en de be toonde 'solidariteit' aan Oost- Europa. De NAVO-ministers veroorde len voorts de coup van Janajev en zijn junta, eisten de terug keer van president Gorbatsjov, beweren dat ze militaire con tacten met de Sovjetunie zul len bevriezen. Het communiqué geeft ook de groeiende sympathie weer voor Boris Jeltsin. Waar Gor batsjov zakelijk „president" wordt genoemd, heet de leider die het volk vanaf een tank opriep tot verzet tegen de jun ta, „de democratisch gekozen president van Rusland". Ook de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Baker sprak klare taal tijdens zijn persconferentie na het NAVO- beraad. „Het is goed om in de gaten te houden wie een be langrijke bijdrage hebben gele verd aan de ommekeer", zei Baker in Brussel. En op de vraag of Gorbatsjov nu vanuit de VS het advies krijgt om - met Jeltsin als lichtend voor beeld - zich tot president van de Sovjetunie te laten kiezen, glimlachte hij diplomatiek. „Ik sluit niets uit". lechoslowaken lopen tijdens de herdenking van het neerslaan van de van de Amerikaanse president Bush door het centrum van Praag. Lente met portret- FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7