tl LEIDEN OMGEVING :25 Alternatief voor U-bocht blijkt „niet realistisch" l in .5 .75; .25 Record-poging trivial pursuit Minister weigert Geo Logic onterecht subsidie Bakker Bart mag blijven bakken Westnederland breidt busdiensten tussen Zoeterwoude en Leiden uit Een cadeau van formaat ftzidóeSou/to/nt idóeSou/uwxt ngst DINSDAG 20 AUGUSTUS 1991 NAAM DER WET ingst had er bij de Kat- diep in gezeten, zo hij gisteren toe bij de kantonrechter R. Leeuwen. Het was in- dat hij vorig april met zijn brommer plantsoenen in Kat- had omgeploegd. En dat hij over trottoirs, ïen en wegen was ge- urd „En langs een bak met spelende kin- Die hadden voor elfde geld onder je r terecht kunnen Voetgangers moes- ook al voor jou opzij ïgen", las Van Leeu- het proces- Catwijker moest het al- lal beamen. Maar het toch niet helemaal aan gelegen. „Als die jragent niet achter me is gekomen, dan had zo rond gereden. Ik in paniek", verde- de bromfietser zich de moed der wanhoop. dan gelijk gestopt", de rechter hem aan ijl hij verder las in het blad van de Katwijker. reden voor de vlucht de Katwijker werd al snel duidelijk. „Je al tweemaal eerder kt voor het rijden op opgevoerde brommer, ■ist dat je het voertuig :en derde keer kwijt raken Het was dus zo erg slim om er weer gaan rijden", besloot Leeuwen. Maar dat volgens de Katwijker zijdig bekeken. Jiad de brommer na de de overtreding naar fietsenmaker gebracht aangenomen dat het daarna weer aan de voldeed „hoewel hij best hard reed". Bo llen had zijn vader na de tweede bekeu- goed onder handen imen en hem verboden op het ding te rijden, d hij de rechter voor. was eigenlijk wel jam dat zijn vader vracht- ;nchauffeur was en paar dagen van huis moest, want anders hij de brommer niet n uit de schuur ge- om erop te rijden, jen die motoragent kwam raakte ik in Ik was bang voor R Leeuwen geloofde de „Je vluchtte omdat je wist dat de jimer in beslag zou den genomen. Je lette |1 niet op het andere leer en scheurde overal jndoor. Toen de agent liteindelijk klem reed je pas dat het te laat Dat is het nu ook de ïmer wordt geconfis- rd en je krijgt een boe- in 110 gulden", voegde de tegenwoordig fiet- Katwijker toe. uit 32-jarige auto-inkoper tijswijk kreeg gisteren eltelijk zijn zin Hij n april vorig jaar te gereden op rijksweg dat klopte. „Maar geen kilometer per uur. Ik 130", verdedigde de zich. De agenten die op de bon hadden ge- jerd, hebben volgens lijswijker een hele nat- nger gehad en moesten opnieuw worden ge- En dat vond de ter ook, dus over een jaar komt de zaak op- w voor het Leidse ge- -n en 1 iaald tonrechter Van Leeu- wilde nog wel weten om de Rijswijker nou nlijk zo hard had gere- ,Ik moest op tijd op rcuit van Zandvoort verklaarde de man hoge snelheid. Dat kon fficier van justitie niet rderen: „Het circuit be- Zandvoort en niet 4" Ook het feit dat net een proeftijd Ier kleerscheuren was [ekomen, betreurde de er. „Jammer, anders i nu uw rijbewijs kwijt Hamen 21-jarige Noordwijker- :er was gisteren heel ildbewust. Hij was het rdaad geweest die in rt vorig jaar met zijn imer door rood licht gereden op de Abt- weg in Oegstgeest. was het oranje, volgens probeerde hij zich tig. Waarom hij gewoon geremd had, hij wel. „Ik reed zo dat ik niet meer kon men. Bovendien had ik amen". Rechter Van 'Uwen kon er niet om „Iedereen weet dat ,uist kruispunten voor- tig moet benaderen. Er van alles aankomen, oorbeeld 21-jarige jon- die op brommers ko- aanscheuren". Utrechter was vanaf begin hoofdverdachte (vervolg van voorpagina) LEIDEN De Utrechter had zichzelf kort na de schietpartij vrijwillig gemeld bij de politie in zijn woonplaats. Daar gaf hij toe één van de inzittenden te zijn van een auto die in de be wuste nacht dezelfde parkeerplaats op het oog hadden als de neergeschoten Leidenaar. De politie beschouwde hem van begin af als hoofdverdachte, maar de Utrechter bleef ont kennen de fatale schoten te hebben gelost. De getuigenverklaringen brachten op dat punt geen duidelijkheid. Wat dan wel zijn rol in de ruzie om de par keerplaats was geweest, waarom hij was ge vlucht, zijn snor had afgeschoren, zijn haar kort geknipt en zijn kleren verwisseld had, kon de verdachte ter zitting niet verklaren. Familieleden van de man vertelden recht bankpresident Koningsveld echter zich te hebben geërgerd aan het machogedrag van de man. Hij zou hebben opgeschept over het lesje dat hij het slachtoffer had geleerd en in geu ren en kleuren hebben verhaald hoe de ruzie was geëscaleerd tot de dodelijke schietpartij. Onduidelijk is nog steeds waarom de Leide naar werd doodgeschoten. De eerste kogels werden op de grond vlak voor de voeten van het slachtoffer afgevuurd, maar twee schoten waren gericht en doorboorden diens hart en longen. Mogelijk voelde de dader, wegens ge weldsdelicten en verboden wapenbezit al eerder veroordeeld, zich door De Klein pu bliekelijk voor schut gezet toen deze de par keerplaats voor zijn neus innam. Vijf overtredingen in één aanhouding LEIDEN Een 41-jarige Leidenaar is vannacht even na twee uur op de Gooi meerlaan aangehouden. In eerste instantie leek het er slechts op dat de man 'ge woon' veel te hard had ge reden. Bij controle bleek echter dat de Leidenaar ook veel te diep in het glaasje had gekeken, dat zijn auto niet was verzekerd en dat hij eigenlijk reed terwijl hij een ontzegging van de rijbe voegdheid had. Tevens wer den aan hem enkele justitië- i betekend. Studiereis beloning gemeentesecretaris LEIDEN De vijf tiendaagse studiereis die gemeen tesecretaris Lodder in september onderneemt naar de Verenigde Staten moet worden gezien als een belo ning voor nooit opgenomen verlof- en ATV-dagen. Dat schrijven B en W in antwoord op schriftelijke vragen van het raadslid C. Vergeer (SP). Vergeer verbaasde zich over het feit dat een gemeen tesecretaris die toch al per 1 november met de vut gaat, nog een dure studiereis onderneemt. Op 25 juni gaf het college Lodder toestemming voor de trip. Daarbij werd overwogen dat de gemeentesecretaris gedurende de vijftien jaar dat hij die functie bekleed de, nooit zelf heeft voorgesteld om deel te nemen aan buitenlandse conferenties of excursies. „De reis moet dus ook worden gezien als een stuk immatieel perso neelsbeleid en compensatie voor niet opgenomen ver lofdagen", aldus het antwoord van het college. Laserprinters KUL gestolen LEIDEN Uit een uni- versiteitsgebouw aan de Kaiserstraat zijn dit weekeinde twee laser printers weggehaald. Ze vertegenwoordigen een waarde van 7700 gulden. Valpartij fietsster LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit Zoetermeer is gistermorgen op de Lam- mebrug op het fietspad door onbekende oorzaak ten val gekomen. Daarbij liep ze een hersenschud ding op. OPNIEUW DISCUSSIE OVER DOORTREKKEN MARISLAAN LEIDEN De gemeente Leiden vindt het alterna tief dat de Initiatiefgroep Schuttersveld heeft aan gedragen voor de U-bocht rond de kantoren aan de spoorzijde van de Schip- holweg, „niet realistisch". In opdracht van de Initia tiefgroep onderzocht het Haagse adviesbureau D P alternatieven voor de verkeerslus die rond de kantoren is gepland. Daarbij kwam een oprit vanuit de geplande tunnel onder het Stationsplein, die uitkomt op de Schuttersveldweg, als beste uit de bus. De binnenstad van af de Plesmanlaan zou daar mee beter worden ontsloten dan nu het geval is. Bij de pre sentatie van de uitgewerkte al ternatieven gistermorgen zei den zowel wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) als wethouder J Walenkamp (verkeer) blij te zijn met de „positieve bijdrage van de kant van de ondernemers". „Maar er is alleen meegedacht over een halve kant van het verhaal. De oprit is wel een oplossing voor het verkeer stad-in. Maar aan de afwikke ling van het verkeer dat de stad uit gaat, is niet gedacht", aldus Van Rij. Juist de U- bocht geeft volgens hem een oplossing voor het verkeer dat de stad in èn voor dat wat de stad uit wil. Het moet alleen een rondje om de kantoren rij- Bovendien is voor de oprit zo veel ruimte nodig dat die óf teveel opschuift in de richting van de bebouwing, óf dat er bovengronds te weinig plaats overblijft voor een eventuele sneltram, die in de toekomst mogelijk wordt aangelegd. Vooral dat laatste was in de ogen van wethouder Walen kamp een heikel punt. Sluiproutes Van Rij gaf gisteren echter toe ook niet geheel gelukkig te zijn met de U-bochtconstruc- tie. „Een tunnel voor rechts afslaand verkeer die op de Schuttersveldweg bovenkomt, zou de mooiste oplossing zijn. Dat hebben we als gemeente ook overwogen. Navraag bij de gemeente Rotterdam leerde echter dat dat minstens acht miljoen gulden extra gaat kos ten, en dan praat je alleen nog over de bouwkosten". Hij te kende er eveneens bij aan dat ook met een rechtsaf-tunnel nog niet het probleem van het verkeer dat de stad uit moet, is opgelost. Dat kan dan name lijk niet over de Schutters veldweg terug. „Dat zou dan moeten omrijden via de Was- senaarseweg en de Leeuwen hoek. Die weg is zo lang dat er overal naar sluiproutes zou worden gezocht" Ondanks de afwijzing door de betrokken wethouders is voor zitter M. Smitsloo van de Initi atiefgroep Schuttersveld niet teleurgesteld. „Ik ben blij dat de gemeente positief tegenover onze bijdrage aan de discussie staat. En uit het gesprek leid ik toch af dat er iets uit kan komen. Als ook wethouder Van Rij erkent dat de lus de beste rotoplossing is, en ik hoor hem praten over her overweging van de Marislaan, dan zie ik toch openingen voor de toekomst". Openingen De wethouder van ruimtelijke ordening liet gisteren door schemeren toch nog éénrich tingsverkeer in een doorge trokken Marislaan te willen bediscussiëren om de ver keersafwikkeling vanuit het centrum te vergemakkelijken. Dit idee was door het college in eerdere varianten opgewor pen maar na felle protesten van de bewoners van die straat in de ijskast gezet. Van Rij onderkende ook het ont staan van een sluiproute vanaf de Plesmanrotonde via de Morssingel Rijnsburgersingel in de richting van de stad. Om dit tegen te gaan zou de rij richting op de Morssingel ver anderd kunnen worden. LEIDEN Vier medisch studenten starten 3 september met een poging om 76 uur achtereen trivial pursuit te spelen. Dat zal gebeuren in het fysiologie-gebouw van de medische faculteit. Je roen Steens, Jan Duijvestein, Liesbeth Ras en Ralph Paap willen via een sponsoring systeem geld bij elkaar zien te krijgen voor de organisatie Artsen Zonder Grenzen. Daarom worden onder meer bedrijven aangeschreven die het viertal per uur kunnen sponsoren. Ook worden inkomsten uit reclamegelden verwacht. De record-poging begint op de tweede dag van de ontvangs- tweek voor de nieuwe medisch studenten, de zogenaamde TOE- week, die tot 6 september duurt. Het spelersteam zal bijgestaan worden door een diëtiste en een medische staf. Tijdens het 76 uur durende triviant-spel wordt een wisselende show gepresen teerd. De eestejaars studenten worden gemotiveerd om zoveel mogelijk geld bij elkaar te brengen voor Artsen Zonder Gren zen. Degene die het meeste geld binnenbrengt, wint een'reis naar Parijs. De vier studenten gaan proberen om hun prestatie opgetekend te krijgen in het befaamde Guiness Book of Records. Voor Artsen Zonder Grenzen is een speciaal gironummer open gesteld: 5709. TOERIST IN LEIDEN Stephanie Pututbon en Carole Dalmend uit Parijs op hun eerste echte vakantiedag in Nederland. In een week maken ze een fietstocht door het zuiden en westen van Nederland. Behalve Leiden, dat ze een heel mooie stad vinden, willen ze ook Haarlem, Rotterdam en Amsterdam aandoen. Ze stonden op het punt om Molenmuseum De Valk binnen te gaan, maar vonden dat ze onderhand wel genoeg molens hadden gezien. FOTO: WIM VAN NOORT Bakker Bart aan de Haarlemmerstraat. I FOTO: WIM VAN NOORT GEMEENTE ONZORGVULDIG BIJ SLUITING DEN HAAG/LEIDEN De vestiging van Bakker Bart in de Haarlemmerstraat mag voorlopig openblijven. De af deling geschillen van bestuur van de Raad van State heeft het bevel van de gemeente Leiden om de bakkerij wegens stank- en geluidsoverlast te sluiten, vernietigd. Bovendien moet de gemeente 150 gulden proceskosten betalen. Volgens de RvS heeft de gemeente Lei den op een aantal punten on zorgvuldig gehandeld toen zij op 27 februari besliste dat de bakkerij dicht moest. In de woning boven de bakkerij hadden de bewoners last van de penetrante baklucht, terwijl ook het aanvaardbare geluids niveau zou worden overschre den. De Raad van State beslis te om te beginnen dat het be vel om de zaak te sluiten, te gen de verkeerde partij was gericht. De gemeente richtte die aan Bakkerij Bart B.V. in Nijmegen. Die verweerde zich echter met het argument dat zij niet de zaak drijven maar slechts op basis van een fran- chise-overeenkomst hun naam lenen aan de zaak in de Haar lemmerstraat. En die wordt door een andere firma gerund. Ook de klachten over de stankoverlast achtte de Raad van State ongegrond. De ge meente verweet de bakkerij dat zij niet beschikte over een dampdicht plafond, dat geen geur doorlaat. Door de open winkel is het echter goed mo gelijk dat de baklucht van bui tenaf de bovenwoning binnen dringt, aldus de RvS. De ge meente is eveneens over de schreef gegaan door de bakke rij en de slagerij Siem Niek, die in hetzelfde pand is geves tigd, te beschouwen als één in richting. Volgens de RvS moet worden betwijfeld of „tussen de beide bedrijven zodanige organisatorische, technische en/of functionele bindingen bestaan dat van één inrichting kan worden gesproken". DEN HAAG /LEIDEN Het ministerie van econo mische zaken heeft ten onrechte subsidie gewei gerd aan het bedrijf Geo Logic. Het bedrijf, destijds gevestigd in Leiden maar nu in Alphen, verrichtte onderzoek naar de ge steldheid van de diepe on dergrond in de Neder landse zeebodem. Volgens de Raad van State betreft het origineel en planmatig wetenschappelijk onder zoek en had derhalve sub sidie moeten worden ver leend. heeft de aanvraag om een financiële bijdrage al tijd afgewezen omdat het on derzoek niet aan de eisen van de regeling innovatiestimule ring zou voldoen. Direct na de afwijzing tikte oud-directeur B. Hageman van de Rijks Geo logische Dienst de minister op de vingers. Het onderzoek zou leiden tot een „samenhangend regionaal overzicht". Juist het ontbreken van een dergelijk overzicht was tot nog toe aan leiding om boor- en winnings vergunningen te verlenen zon der rekening te houden met geologische structuren van het continentaal plat, terwijl het volgen van de natuurlijke richtlijnen veel voordelen kan bieden. Bij het verdelen van concessies op het land is dat al het geval. De Raad van State vindt het onderzoek van Geo Logic „probleemoplossend, oordeels vormend omtrent de economi sche winbaarheid en stimule rend voor de exploratie en winning van grondstoffen in de Nederlandse zeebodem". Door het niet natrekken van het wetenschappelijke nut van het onderzoek is de minister onbehoorlijk opgetreden tegen het bedrijf. De uitspraak heeft tot gevolg dat de subsidieaan vraag opnieuw moet worden bekeken Leden jeugdbende krijgen celstraf DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN Twee jongens uit Al phen van 19 en 22 jaar en een 18-jarige kennis uit Deventer zijn veroordeeld tot forse gevangenisstraffen. De twee iongsten kre gen beiden 9 maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk. De 22-jarige Alphenaar werd veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaarde lijk. Bovendien moeten ze alledrie vijfhonderd gulden schadever goeding betalen aan een dame wier auto zij hadden gestolen. Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw K ^eel a's u ons een n'eu" we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. abonnee ingaande; LEIDEN/ZOETERWOUDE Vervoersmaatschappij Westne derland breidt met ingang van zondag 25 augustus het aantal ritten waarbij Leiden en Zoe terwoude worden bezocht fors uit. De ritten van lijn 170 naar Leiden en Zoetermeer krijgen in de spitsuren een frequentie van een bus per kwartier. In de richting Leiden komen er vier ritten 's ochtends bij en vijf ritten 's middags. Deze ex tra ritten geven op station Lammenschans aansluiting op de trein naar Utrecht. Op werkdagen rijdt lijn 170 in de spitsuren ieder kwartier naar Leiden en in de daluren elk half uur. In de richting Zoeter meer worden er twee ochten- dritten en acht middagritten aan de dienstregeling van lijn 170 toegevoegd. Dat betekent dat busreizigers voortaan in de ochtendspits en 's middags na drie uur elk kwartier de bus kunnen nemen in de richting van Zoetermeer. In de daluren rijdt lijn 170 elk half uur naar Zoetermeer. De dienstregeling wordt ook op zon- en feestda gen uitgebreid. Vanaf de halte Dr. Bouwdijkstraat in Zoeter woude vertrekken om 12.24 en 13.24 uur extra bussen naar Zoetermeer. In de richting Lei den worden extra ritten verre den om 12.53, 18.53 en 19.51 uur. De provincie Zuid-Holland is inmiddels begonnen met de verlenging van de busbaan langs de Europa weg tussen Zoeterwoude-Dorp en Leiden Lammenschans De voltooiing hiervan moet Westnederland in staat stellen weer een snelle en stipte dienstregeling tussen beide plaatsen te onderhouden. Door de busbaan kunneri de dagelijkse files wordert om zeild. Met ingang van 1 septem ber worden de tarieven voor het openbaar vervoer opnieuw verhoogd met drie procent. De verhoging geldt voor abonne menten en strippenkaarten op de vaste verkoopplaatsen zoals postkantoren I Noteer als n 1 Dhr./Mevr.:Voor!.: I Straat: I Postcode/plaats: J Telefoon:(voor controle be/orqinq) I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: I maand (automatische betaling) f 25,70 I kwartaal (automatische betaling) f 76,60 j kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de luxe handdoek naar: I Naam: Straat I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9