Dit is een paradetank zonder munitie' luitse hereniging toch niet te snel Russische gast is bang paspoort kwijt te raken BUITENLAND Nieuwe leiders in Kremlin niet zeker van leger Buitenlanders worden gewoon land uitgezet" i isicUcSoivumt DINSDAG 20 AUGUSTUS 1991 7- jANS WIJNANDS jrVjN Vandaag of morgen Jen bondskanselier Hel- Kohl en Michail Gorba- met elkaar bellen. Zo i het een dag of wat gele- nog afgesproken, toen Ie regeringsleiders vanuit I vakantieverblijven met ^ar telefoneerden. ien op de Krim, de ander op vaste stek aan de zoet-romanti- i Wolfgang See in het Salzbur- Land. „We vonden dat er wel wat zaken waren om verder te be spreken", zei Helmut Kohl gister middag in Bonn. Kohl is geen man die met zijn emo ties te koop loopt, kwaadheid uitge zonderd. Maar gisteren leek de on genaakbare kanselier aangeslagen door het nieuws van de afzetting en de arrestatie van zijn ambtge noot. Ze zijn in de loop der jaren goede maatjes geworden. „Laten we niet vergeten dat uitgerekend wij Duitsers Michail Gorbatsjov heel veel dank verschuldigd zijn", aldus Kohl, doelend op de Duitse hereniging. „Ik denk nu een jaar terug. Toen de critici om het hardst riepen dat de hereniging veel te snel ging. Misschien dat ze nu zo fair zijn om hun ongelijk te erken nen", aldus Kohl. De bondskanselier is niet de enige Duitser - in West en Oost - die achteraf razend dankbaar is dat de historische kans die Gorbatsjov toen bood, met beide handen is ge grepen. Bij de debatten in de Bondsdag in april van dit jaar over de omvang rijke vriendschaps- en samenwer kingsverdragen tussen de Sovjetu nie en de Bondsrepubliek, zei de minister van buitenlandse zaken, Genscher, woordelijk: „We weten welke betekenis de politiek van president Gorbatsjov voor de ont wikkeling van Europa en de we reld heeft. Goede nabuurschap en vertrouwen vormden de basis van de historische akkoorden". Logisch, dat heel politiek Duitsland - Bondsdagbreed - gisteren de lof trompet over Gorbatsjov stak. De nieuwe situatie in de Sovjetunie betekent overigens een tegenvaller voor de industrie en het bedrijfs leven in de nieuwe oostelijke deel staten van de Bondsrepubliek. Ter wijl de 'oude' Bondsrepubliek aan de Sovjetunie een middelmatige handelspartner heeft, drijven met name grote Oostduitse onderne mingen voornamelijk op hun Sov- jetrussische afzetmarkt, met name de scheepsbouw, de (landbouw) machinebouw en een deel van de consumptie-industrie. Bondskanselier Helmut Kohl 186 70 )B VUNDERINK SKOU De Mosko len zijn op de dag van jtaatsgreep de straat op kan, waar ze duidelijk I afkeer lieten blijken I de nieuwe regering [rmee ze door het leger de KGB zijn opgeza- >chet!", schreeuwt een ]lende vrouw, die haar ge- vuist heft naar een aan- tanks op zo'n 150 meter 1 het 'Witte Huis'. Zo heet p volksmond het grote ge- w van Jeltsins Russische pment, ten westen van de iweg rond het centrum van epen hebben eerder op de )lag het Rode Plein afge- Op het Manegeplein, even en het Kremlin, houdt het liek wèl vrij toegang. Bij hidwestelijke oprijlaan van Kremlin staan tanks. Vita- Lroetov, een 25-jarige soft- e-ingenieur, staat er tdschuddend bij. „Vrese- 1 Vreselijk!", zegt hij. Hij rde het nieuws van de tsgreep tijdens het ontbijt, liet van schrik zijn lepel en. „Ik hoop dat het bui and alle betrekkingen met Kremlin verbreekt, ook de imatieke", zegt hij. Sovjet-regering is niet Het is niets anders dan fascistisch regime", voegt aan toe. Hij is bang dat enzen weer dicht gaan, aagt zijn echte achter- te veranderen. „Nie- weet wat er morgen ge- legt hij uit. Hij hoopt de bevolking gehoor geeft de oproep van de Russi- president Jeltsin tot een staking. ima kerels' s één uur 's middags, de Manege, tegen een rgrond van rood-zwarte, steigers gedrapeerde doe- de tekst 'Afghaanse log', blokkeren trolleybus- de doorgang van tanks en •rvoertuigen die richting Plein rijden. Een grote Sovjet-soldaten kregen i menigte trotseert niet alleen de regen, maar ook het de monstratieverbod dat het en kele uren oude regime heeft aangekondigd. Er klinkt luid gejoel als een enorme legert ruck probeert zich tussen de bussen door te wringen. On verschrokken mannen openen de motorkap en grissen de bougies eruit. „Molodtsy! Mo- lodtsy!", roept een juichende groep mensen die op het dak van een trolleybus is geklom men. Hun kreet betekent zo iets als 'Prima, kerels! Prima, kerels!' „Zijn jullie niet bang?", vraag ik aan een jong echtpaar dat het tafereel gadeslaat. De vrouw, op een typisch Russi sche manier zwaar opgemaakt, glimlacht. „Interessant juist!", zegt ze. Haar ogen schitteren. Een oudere man, even verder op, lijkt veel minder geamu seerd. Aleksej Sjandar laat zijn handen zien: ze trillen. Hij is 61 jaar geleden in een Russisch gezin geboren dat toen hij een half jaar oud was naar Austra- Moskou te maken met furieuze demonstranten, die hen uit hun tanks wilden sleuren. FOTO: EPA voertuig blijkt plotseling verzetten door middel witte krijtletters een tekst lië emigreerde. Deze week vindt in Moskou het 'Congres van Landgenoten'plaats, waaraan Russen uit de hele wereld deelnemen. Het leger en de KGB hebben hun land genoten wel een heel speciaal welkom bereid. Regen Het begint harder te regenen en de mensen zoeken beschut ting. Een verkeersagent laat het publiek in zijn hokje schui len. „Kom maar binnen", zegt hij tegen twee buitenlandse correspondenten. „Ik heb jul lie hier liever dan hen daar". Hij wijst op de soldaten. Soldaten van de langs de Ma nege gestrande colonne lijken nauwelijks te weten wat ze daar doen. Een jonge officier kijkt welhaast verontschuldi gend terwijl hij het publiek met zachte hand wegduwt: „Alsjeblieft, maakt u de weg vrij. Zo kunnen we er toch niet langs?" Ook op de tanks en pantser wagens klimmen mannen. Op te staan: 'Schande aan het Sovjet-leger!'. Op een ander staat: 'Sleep Jazov voor het ge recht!' Jazov is de minister van defensie en lid van het acht man tellende Staatscomi- té voor de Noodtoestand. Op gevels van gebouwen be ginnen fotokopieën te ver schijnen van een verklaring, ondertekend door Jeltsin, Sila- jev en Chasboelatov, respectie velijk de president, premier en vice-president van de repu bliek Rusland. 'Aan de burgers van Rusland', zo begint het in kleine letter tjes getypte pamflet. 'In de nacht van 18 op 19 augustus 1991 is de wettig gekozen Pre sident van het land afgezet. Met welke redenen die afzet ting ook wordt omkleed, wij hebben hier te maken met een rechtse, reactionaire en on grondwettelijke omwenteling'. Verderop roepen Jeltsin en de zijnen het Russische volk op zich tegen de 'putschisten' te algemene staking. Jonge officier Rond half vijf heeft zich bij het Witte Huis een grote me nigte verzameld. In luttele mi nuten werpen activisten barri caden op, die de Kalininpros- pekt, een grote verkeersader van Moskous centrum naar het westen, versperren. Beton blokken en staal moeten voor komen dat de tanks oprukken tot aan de muren van het par lementsgebouw. Even verder op heeft het publiek grote sta len kabels die bestemd zijn voor de produktie van gewa pend beton, tussen de wielen van tanks gestoken. „Kun je nu nog wegrijden", vraagt iemand aan een luite nant op zijn tank. De jonge of ficier lacht. „Ik weet het niet, ik heb het nog niet gepro beerd." „Had ie gisteren gedacht dat het zo n interessante dag zou worden?" De luitenant hoorde gen vroeg pas dat hij naar Moskou moest. Een man uit het publiek reikt hem een pamflet met Jeltsins oproep aan. Hij leest het en steekt het in zijn zak. Als een vrouw hem vraagt het bevel tot schie ten te negeren, haalt hij zijn schouders op. „Dit is een para detank; we hebben geen muni tie. Bovendien voer ik geen oorlog tegen mijn eigen volk". „Waarom ben je hier dan toch gekomen?", repliceert de vrouw. Maar daar heeft de of ficier geen weerwoord op. In de Tverskajastraat, de voor malige Gorkistraat, zijn de deuren van het telegraafge- bouw gesloten. Binnen hangen petten en uniformen. De be zetting van communicatiecen tra maakt deel uit van het sce nario dat de legerleiding ken nelijk klaar had liggen. Geen politie In tegenstelling tot de grote demonstratie van 28 maart dit jaar is er nauwelijks politie op de been. Ook het leger treedt niet op, het is alleen maar aan wezig. Het leven gaat zijn ge wone gangetje. De metro werkt zoals het hoort en alle plaatsen in de hoofdstad zijn te bereiken. De tanks staan er wat verloren bij. De indruk die je krijgt is er een van tota le chaos, en onwillekeurig denk je: zou de staatsgreep kunnen mislukken? Mensen bieden ijsjes en brood aan, om te laten merken dat ze niets tegen de soldaten zelf hebben. „Die jongens zijn ook maar gestuurd", hoor je hier en daar. „Prima werk! Dit is de enige manier om orde op zaken te stellen", zegt een man tegen een tanksoldaat. De man is, tot verontwaardiging van omstan ders, zichtbaar ingenomen met de jongste politieke ontwikke lingen. Een groepje oude oor logsveteranen raakt biina slaags in een geschil over net nut van de operatie in het Kremlin. Anders dan bij eer dere demonstraties zijn er geen spandoeken te zien met teksten die tegen Gorbatsjov gericht zijn. Toch is overdui delijk dat de demonstranten honderdmaal liever hem heb ben dan de kliek die nu aan de macht is. over aardappelteelt, waren onthutst MARKELO Sergey Gromov pakt het Rus- sisch-Engels woordenboek erbij. Hij wijst op de En gelse vertaling van het Russische woord dat hij heeft opgezocht om aan te geven wat op dit moment zijn gedachten over zijn eigen toekomst zijn: „mist". Het is duidelijk dat hij absoluut niet meer weet waaraan hij toe is. Maar eigenlijk had hij dat niet eens hoeven zeggen. De gedachten van de 27-jarige musicus zijn bij zijn vrouw en kind, die momenteel in zijn woonplaats Minsk, de hoofd stad van Wit-Rusland, verblij ven. Nadat het nieuws rond de staatsgreep tegen Sovjet-presi dent Gorbatsjov bekend werd, heeft hij telefonisch contact met zijn wederhelft gehad. Het heeft hem er niet vrolijker op gemaakt: de schappen van de winkels in Minsk, die vorige week nog goed gevuld waren, bleken leeg te zijn en de elec- triciteit was uitgevallen. Gromov baseert zijn pessimis me ook op de geschiedenis. Een kleine dertig jaar geleden, toen Chroestsjov net als Gor batsjov nu het veld moest rui men voor conservatieve com munisten, raakten zijn ouders hun paspoorten kwijt. Hij ver wacht dat hem nu hetzelfde boven het hoofd hangt. „En zonder paspoort ben ik nie mand", aldus Gromov, die zich tot nu toe als musicus met name in het buitenland profi leerde. Sergey Gromov ver blijft samen met de 25-jarige student electro-techniek Vla dimir Yashnovski in Neder land om als tolk op te treden bij het uitwisselingsbezoek dat een viertal Russische artsen en een aantal kinderen momen teel op uitnodiging van 'Comi té Markelo helpt Wit Rusland' aan Nederland brengen. De 35 Russische aardappelspe cialisten die twee weken lang een cursus over de aardappel teelt in Dronten volgen, rea geerden ook erg terneergesla gen over de laatste ontwikke lingen in hun vaderland. Ze zijn allemaal „down", aldus Hans Geling, export-manager bij de aardappelcoöperatie Agrico uit Emmeloord. De spe- GENERAAL BERKHOF DEN HAAG „Er is maar één middel om de nieuwe machthebbers in de Sovjetunie aan het wankelen te brengen en dat is een algemene sta king. Boris Jeltsin kon ook niets anders doen dan daartoe oproepen. Als-ie was gaan bakke leien, had hij het grandi oos verloren". Generaal b.d. Berkhof vraagt zich af hoe effectief zo'n staking zal zijn. „Ik weet niet of de bevolking het aandurft. Maar gaan ze staken, dan gaat het er om hoe effectief het leger is om daar een eind aan te maken. De mensen die de macht hebben overgenomen heb ben wel alle instrumenten van de macht in handen, maar het leger is net zo ver deeld als de politiek. Dus volledig zeker van hun zaak kunnen de leiders niet zijn". „De staatsgreep is wel zéér zorgvuldig voorbereid. Dat blijkt onder meer uit het feit dat de troepen die nu in Moskou zitten uit Wit-Rus land komen. Maar tevens zegt dat iets over de proble men die de machthebbers hebben met het leger, want die troepen komen dus wel van ver. Het Kremlin weet niet goed waar het aan toe is met het leger, weet niet waarop het kan rekenen. Er zijn progressieve eenheden in het leger en de leider daarvan is weliswaar gear resteerd, maar hij heeft geen duidelijke achterban. In de Baltische staten komt bijna niemand meer op voor mili taire dienst, dat zegt toch wel iets. Het enige waar de leiders op kunnen terugval len zijn de KGB, de para chutisten en een speciale groep die onder de verant woordelijkheid van de mi nister van binnenlandse za ken staat. Verder is het een kwestie van gokken". Martelaar Volgens Berkhof is het veel zeggend dat Jeltsin niet is gearresteerd. „Men is onge twijfeld bang dat hij dan een soort martelaar zou worden. Jeltsin is immers de personi ficatie van alle mensen die een zekere vorm van demo cratie willen, ook de mensen in het leger. Het vijfspan dat nu in het Kremlin zetelt staat model voor de groep die liever rust en orde heeft alsmede volle schappen in wel zéér zorgvul- de winkels. Ik denk dat ze erop rekenen dat de bevol king en het leger toch over wegend ook volle schappen willen en niet massaal ach ter Jelstin zal gaan staan". Ook als de nieuwe leiders straks stevig in het zadel zit ten, zal hun macht niet abso luut zijn, meent Berkhof. „De Sovjetunie kan zich niet meer afsluiten. Het land heeft hulp vart het Westen nodig, en ook al wil men misschien terug naar de oude situatie, het kan een voudig niet meer. Gek ge noeg zou het voor het Wes ten nog het beste zijn als de coup slaagt, want dan zitten aan. Je weet dan precies waar je aan toe bent". Berkhof heeft-herhaaldelijk gezegd dat het Westen, in clusief Nederland, zijn de fensie niet te snel moest aan passen aan de veranderin gen in het Oostblok. Pas na de eeuwwisseling kon daar mee worden begonnen. „De Defensienota over de herin richting van de krijgsmacht is zonde geweest van de bo men die het papier ervoor moesten leveren. Zolang er in het voormalige Oost- Duitsland nog een Russisch leger zit van 300.000 man, moet het Westen niets vast leggen. Natuurlijk, dat leger is veel groter geweest, en de bevoorrading ervan moet vooral door Polen en dat gaat nu niet zo soepeitjes meer, dat weet ik ook wel. Maar het probleem is dat we niet kunnen overzien wat er allemaal mis kan gaan. Deze omwenteling heeft dat weer eens bewezen". Berkhof heeft onder andere naam gemaakt door zijn kennis over inlichtingen diensten. Gelooft hij dat die hier een rol hebben ge speeld? „Absoluut niet. Gor batsjov ging naar zijn vakan tieadres; wat zouden de in lichtingendiensten dan ge weten moeten hebben? De plannen zijn via de gangbare kanalen in het leger overge bracht. Heel simpel, net zo als ze dat in Hitler-Duitsland deden, met enveloppen waarop staat dat de inhoud geheim is en niet mag wor den geopend. En met codes natuurlijk, die op het uur U bekend zijn gemaakt". Denkt Berkhof ten slotte dat de Sovjetunie weer een ge vaar voor de wereldvrede kan gaan betekenen? „Dat lijkt me bijna uitgesloten. Er zou dan wel erg veel mis moeten gaan. De Sovjetunie is moreel niet meer. één ge heel. Men is verdeeld en dat is voor andere landen altijd veel minder gevaarlijk". EANNETTE VAN LEEUWEN zullen het len en de i laten verval- her en der t bero g bijzi totale KLM 18,60, 20 jTHOVEN De tele- n zwijgt, de telex prut wat, maar het fel be- irde contact met Mos- of Leningrad blijft Wat er na het afzetten Gorbatsjov gaat ge- tren met de Nederland- toeristen die op vakan- zijn in de Sovjetunie is onbekend. miliar Koni: iljoen ndelde de 2.41 enigszi >t ivondl ïs zelfs daar maakt Karei van v deren, directeur van Pere- )jka Reizen in Bilthoven, nog de minste zorgen land als de tunie in zo'n geval doet is tekijkers, dus buitenlan- het land uitzetten. Ze :h je, uit de hotels plukken een speciale vlucht met Aero- flot terug te sturen. Want de normale dienstregeling geldt dan niet meer". Via het reis bureau van Van Gelderen ver blijven er momenteel 84 Ne derlanders in de Sovjetunie. Bang dat de Nederlanders iets zal overkomen, is Van Gelde ren allerminst. „Bang zou ik alleen zijn als het op een bur geroorlog zou uitdraaien. En dat is wel het laatste wat ik verwacht. De Russen kennen de, zullen ze in hun huizen kruipen en rustig afwachten". Veel meer dan gissen kan Van Gelderen nog niet doen voor dat hij contact heeft gehad met zijn agenten in Moskou en Leningrad. Maar dat de coup bijzonder ongelegen komt, is duidelijk. „Het is zeer frustre rend. De reizen naar de Sov jetunie zaten net in de lift. Steeds meer mensen wilden er een kijkje gaan nemen, maar dat komt nu allemaal op losse schroeven te staan". Na de gebeurtenissen van gis teren, toen het einde van de perestrojka werd afgekondigd, is de naam Perestrojka Reizen welhaast historisch geworden. Voorlopig peinst Van Gelde- de veranderen. „Er wordt zoveel gezegd en geroepen", zegt hij nuchter. „Het is in het belang van niemand de perestrojka af te schaffen, en zeker niet in het belang van de Sovjetunie. Want dan is het afgelopen met de investeringen van het bui tenland en worden alle kredie ten opgezegd". „Kegeltjes omverwerpen heeft ANVR: reizen gaan voorlopig door DEN HAAG De georganiseerde reizen naar Sovjet-bestem mingen gaan voorlopig gewoon door. Volgens de vereniging van reisorganisatoren is er voorlopig geen aanleiding om op dit mo ment reizen te annuleren of vervroegd te beëindigen. Dit is de conclusie uit een overleg van de ANVR met het ministerie van buitenlandse zaken, zusterorganisaties en touroperators. Het mi nisterie geeft nog geen reisadvies. Er zijn momenteel zo'n 250 300 toeristen in georganiseerd verband in de Sovjetunie of on derweg er naar toe, aldus de ANVR-woordvoerder. altijd gekund in de vorige situ aties", vervolgt Van Gelderen. „Maar nu is er wel degelijk wat veranderd". Hoewel hij het allemaal niet zo somber in ziet, raadt Van Gelderen ie dereen alleen al vanwege de reistechnische problemen af nu naar de Sovjetunie te ver trekken. Mensen die van plan waren die kant uit te gaan, ad viseert hij contact op te nemen met hun verzekeringsmaat schappij. Mogelijk kunnen ze gebruik maken van de annule ringsverzekering, veronder stelt hij. Tot nu toe heeft Perestrojka Reizen nog geen afmeldingen binnen. „Maar dat komt door dat we deze week geen dienst hebben op de Sovjetunie. Voor volgende week maandag staat er wel een reis geboekt. Of die doorgaat kan ik nu nog niet zeggen". Blokkeren n en tienduizenden inwoners van Moskou blokkeren de weg tegenover het Nationaal Hotel, te voorkomen dat tanks en andere militaire voertuigen het Rode Plein bereiken. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7