Vries: oudere W3LO ers ontzien K&, Ihina-comité rerstoken van informatie over 'ampgebied oor, iQowumt Europese loterij met prijs van 7 miljoen Ritzen doet voor 1 miljard school gebouwen weg Na roos nu ook andere bloemen blauw BINNENLAND DINSDAG 20 AUGUSTUS 1991 DEN HAAG De Nederlandse Staatsloterij is vandaag gestart met de verkoop van loten in een Europese loterij met een hoofdprijs van zeven miljoen gulden netto. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) ontving gisteren het eerste lot (nummer 00001) uit handen van ing. L. van Gastel, directeur van de Staatsloterij. Voor ons land zijn driehonderddui zend loten van 17,50 gulden beschik baar. De winnende loten worden op 21 oktober op de televisie bekend ge maakt. De Europese loterij is een ini tiatief van de Aelle, de vereniging staatsloterijen in Europa. Ons land doet hieraan t het e Ing. Van Gastel ziet de Europese lo terij als een experiment. De Staatslo terij kan hiermee peilen hoe het gro te publiek reageert op een dermate hoge hoofdprijs. Tot dusver is het maximum een half miljoen gulden belastingvrij. Op aandrag van de Staatsloterij zal de Tweede Kamer vermoedelijk in september instem men met een wijziging van de wet op de kansspelen. Dan worden prijzen van een miljoen gulden of meer (af hankelijk van de inleg) mogelijk. De omzet van de.Staatsloterij blijft de laatste jaren steken op ongeveer 625 miljoen gulden als gevolg van con currentie van andere loterijen in bin nen- en buitenland en van het illega le gokken. Om hieraan het hoofd te bieden heeft de staatsloterij de ver koop-inspanningen verhoogd. Zo zijn steeds meer postkantoren en posta gentschappen de loten gaan verko pen. Dit lijkt succes te hebben. De omzet over de eerste acht maanden van dit jaar bedraagt 437 miljoen gulden en dat is ruim 7 procent meer dan de omzet over dezelfde periode vorig jaar. Van die omzet gaat 70 procent op aan prijzen en 20 procent gaat naar de staat. PvdA-fractie wil handel in drugs strenger aanpakken DEN HAAG De PvdA-Tweede-Kamerfractie wil een stren ger beleid tegen de handel in verdovende middelen. Volgens het kamerlid Stoffelen bestaat in Duitsland scherpe kritiek op de Nederlandse aanpak van de drugshandel. Hierdoor zou met name de export van heroïne naar Duitsland zijn toegenomen. Stoffelen verwijst naar uitspraken van Duitse parlementariërs die het Nederlandse opsporingsbeleid hekelen. Daarbij wordt ge put uit een onlangs gepubliceerd politierapport. Hieruit blijkt dat het aantal doden ten gevolge van drugsgebruik sterk is toe genomen. De handel in hasj vanuit Nederland zou zijn toegeno men met enkele tientallen procenten. De heroïnehandel zelfs met 259 procent, aldus Stoffelen. Stoffelen wil van minister van justitie Hirsch Ballin weten of deze cijfers correct zijn en op welke wijze het Nederlandse ver volgingsbeleid kan worden verbeterd. iUL KOOPMAN HAAG Minister de Vries van sociale die ten legt vandaag in de iisterraad een aantal lelijkheden voor om erdiensi oudere arbeidsonge- de maften bij de ingrepen Teruggip sociale zekerheid te g versnPen- Maar het buiten t storteipt houden van alle hui- vestersee wao'ers, zoals de )den vaf A verlangt, acht De de So\Fs niet wenselijk. gefnmin ziet hij reële m te ovfsen om een onder- br^id te maken tussen (vend- en tijdelijk ar- dsongeschikten, zo is (morgen duidelijk ge- /esügenLden •ïtse pref Londen aanbod van De Vries Moskoitdt door de coalitiepartner root ombuitengewoon mager erva- ladden' Gisteravond laat besloot iPvdA-fractietop onverkort vast te houden aan het princi pe dat de duurverkorting van de uitkering voor alle huidige wao'ers van tafel moet. Het door de fractie zélf aangedra gen alternatief de eerste 12 maanden wao voor rekening van de werkgevers levert volgens de meest optimistische ramingen ruim voldoende dekking op. Voor de KRO-microfoon toon de De Vries zich vanmorgen somber over de kans dat het kabinet uit de problemen komt. „Of mijn voorstellen toereikend zijn voor een oplos sing kan ik niet zeggen". Hij herhaalde dat het er voor de koppeling tussen lonen en uit keringen slecht uitziet. „Als het verhoudingsgetal tussen werkenden en niet-werken- den verslechtert moet je je af vragen of de ontkoppeling ook geen methode kan zijn om aan de onderkant van de arbeids markt meer werk te creëren". De Vries wees er vanmorgen op dat het ontzien van alle huidige wao'ers nadelig is voor het werkgelegenheidsbeleid. Het CDA wil dan ook vasthou den aan óf een duurverkorting óf verlaging van de uitkerin gen. De Vries: „Om ervoor te zorgen dat mensen minder snel in de wao belanden kan een financiële prikkel niet ge mist worden. We moeten reke ning houden met de vraag: hoe werkt 't ontzien van alle huidige wao'ers uit op die ge vallen die nog wèl geschikt zijn voor de arbeidsmarkt? Komen die niet in een positie waarin ze zeggen: we houden wat we hebben want als we weer aan 't werk gaan lopen De Tweede Kamer zal volgen de week dinsdag - de eerste dag dat de Kamer na het zo merreces weer bijeenkomt - direct een plenair debat hou den over de wao-problema- tiek. Dat heeft kamervoorzit ter Deetman voorgesteld na een verzoek van VVD-fractie- voorzitter Bolkestein om zo spoedig mogelijk een debat over deze kwestie te houden. oproep van de Vervoersbond ei de w,;kinG zwijgt over watersnood Nieij t ARISSE BUMA fcN HAAG Hoewel I Chinese regering de (volgen van de waters- odramp in het Zuidoost- ina angstvallig geheim pbeert te houden, blij- n volgens schaarse be- ihten uit het gebied nog eds miljoenen mensen kloos te zijn. Velen wo- in provisorisch inge- m r hte tentenkampen, nmigen zelfs in bomen, afwachting van betere len. zegt T. Chang, uder in Scheveningen en se- K. Veraa taris van het Comité Hulp D Diikhui lterramP China, dat van- ig in Amsterdam een eerste ;que van circa 4,5 ton heeft 'rhandigd aan de Chinese bassadeur in Nederland, ngyu Wang. Met het geld de Chinese gemeenschap Nederland een bijdrage le en aan de bouw van nieu- huizen en het weer op po- zetten van de akkerbouw, als bekend werd China vo- maand getroffen door een istige watersnoodramp, in arbij met name de Gele Ri de Jantze buiten hun vers traden. Volgens voor- htige schattingen zijn daar- zeker 4000 doden gevallen 160 miljoen mensen geëva- ïerd. Naar exacte aantallen t de wereld echter gissen. het Comité. De Chinese Ting, evenals de ambassa de in Den Haag. hullen zich in stilzwijgen. Het getroffen ge bied is afgesloten voor de bui tenwereld, telefoneren is on mogelijk en journalisten mo gen er niet in „De regering probeert de zaak geheim te houden, omdat men bang is dat buitenlandse hulp organisaties zich er mee gaan bemoeien. Dan zou namelijk bekend worden hoe groot de corruptie en de bureacratie is", zegt Chang. Als voorbeeld noemt hij de binnenlandse Chinese hulp die vooral bij ambtenaren en kaderleden van de communistische partij terechtkomt. Terwijl buiten landse hulpgoederen, onder andere uit Hongkong, achter de hand zouden worden ge houden in de hoop ze later voor een zacht prijsje te kun nen verkopen. Chang („de am bassade ontkent dit overi gens") baseert zich op een' be gin vorige week in Hongkong uitgekomen tijdschrift waarin getuigenissen staan van Chi nese journalisten. Het is voor het Comité de meest recente, informatie uit het getroffen gebied. Vis „Het blijkt dat nog steeds maar tien procent van de mensen naar hun oorspronkelijke woonplaats is teruggekeerd. De rest wacht af en probeert te overleven. Hoe ze dat doen? Door vis te vangen in het stro mende water. Ze gebruiken daarbij de binnenband van een auto als bootje. Gevaar daarbij is dat de rivieren besmet zijn met ziektes. De regering heeft al gewaarschuwd dat de bevol- T. Chang, eigenaar van een Chinees restaurant in Scheveningen, met de poster die i roept mee te doen aan de inzameling voor de watersnocdramp. king geen vis moet eten, maar wat moet je als je honger hebt?" Om er ondanks de corruptie en bureaucratie toch redelijk zeker van te zijn dat het inge zamelde geld op de goede plaats komt, heeft het Comité van de Chinese ambassadeur geëist dat het geld wordt door gesluisd naar het Chinese Rode Kruis. „Dan kunnen wij beter in de gaten houden waar het naar toe gaat en hopelijk kunnen we, als het water is gezakt over circa acht weken. plekke gaan be kijken". Chang vindt het cverigens jammer dat de Necerlandse regering, noch andere hulpor ganisaties in Nederlaid of de rest van de westerse vereld fi nanciële steun hebb?n gege ven. „Ik kan het aai de ene kant wel begrijpen. China wil nu eenmaal alles zeil regelen. Maar aan de andere lant vind ik het niet correct vai Neder land. De regering hie* wil toch zo graag zaken doen met Chi na0 En andere landei, zoals in Afrika, worden toch ook ge holpen als daar een ramp is? Natuurlijk zijn de Chinezen in Nederland er nu des te trotser op dat wij zonder steun van de overheid zoveel geld hebben opgebracht. Wij hadden zo'n actie ook nog nooit eerder ge daan. Bovendien is nu geble ken dat Chinezen altijd Chine zen blijven. Of ze nu uit Tai wan of uit communistisch Chi na komen. Ze werken alle maal samen in deze actie en dat had ik niet verwacht. Voor mij is dit dan ook een eerste stap om nader tot elkaar te ko- DEN HAAG Minister Ritzen van onderwijs wil de gebouwen van de 82 Nederlandse hogescholen aan die hogescholen ver kopen voor een bedrag van 1 miljard gulden. Van de opbrengst zal Ritzen 300 miljoen gulden storten in een waarborgfonds voor de scholen. Voor de bewindsman zelf resteert dan 700 miljoen. Over deze uitwerking van de overdracht van de schoolge bouwen aan de hogescholen hebben minister Ritzen en de hbo-raad, de vereniging van Nederlandse hogescholen, deze zomer overeenstemming be reikt. Ritzen, die de overeenkomst op Prinjesdag officieel bekend wil maken, heeft de 82 hoge scholen eind vorige week elk een voorstel gedaan voor het bedrag dat hij in principe voor de verkoop van hun gebouwen wil ontvangen. De hbo-raad, die het model waarop Ritzen zijn voorstellen baseert ont wikkelde, heeft de hogescho len geadviseerd het bod van de bewindsman te accepteren. Ritzen kreeg eind juni in het kabinet toestemming om on derwijsgebouwen te gaan ver kopen aan de hogescholen, maar ook aan de universitei ten en scholen voor middel baar beroepsonderwijs De verkoop past in het streven naar deregulering, aldus het kabinet. Bovendien levert de overdracht, als het parlement ermee akkoord zou gaan. de overheid eenmalig enorme in komsten op. Voor de hogescholen, de uni versiteiten en mbo-scholen is het in eigendom krijgen van de gebouwen aantrekkelijk omdat zij dan voortaan zelf een beslissing tot verbetering of uitbreiding kunnen nemen. Op dit moment wordt dat soort beslissingen genomen door het ministerie van onderwijs. De eerste 480 miljoen gulden die de verkopen opleveren, mag Ritzen gebruiken om een gat in zijn begroting voor 1991 te dekken, zo heeft het kabi net in juni al afgesproken. Over de bestemming van de rest van de extra inkomsten, die overigens pas in 1992 en latere jaren zullen binnen ko men, is nog niets beslist. Ritzen heeft de hbo-raad toe gezegd dat de 387 miljoen die hij op dit moment jaarlijks uit geeft aan de huisvesting van de hogescholen, in zijn geheel beschikbaar blijft. Dit bedrag zal voortaan op grond van het aantal studenten over de in stellingen worden verdeeld. De hogescholen kunnen het geld gebruiken om rente en aflossing te betalen. Voor de aankoop van hun eigen gebou wen zal door hen immers bij banken moeten worden ge leend. Ook toekomstige inves teringen in de verbetering en de uitbreiding van gebouwen kunnen zo door de hogescho len worden betaald. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Aan het isole ren van het gen dat verant woordelijk is voor de blauwe kleur in bloemen is een perio de van vier jaar onderzoek vooraf gegaan. Volgens de we tenschappers kunnen nu ook chrysanten, anjers en gerbera's door het erfelijk materiaal te veranderen blauw worden „geverfd". „De commerciële gevolgen van het op de markt brengen van de blauwe roos kunnen erg groot zijn. De rozenindus- trie alleen al heeft een jaarlijk se omzet van 5,5 miljard dol lar". Dat heeft directeur F van Beuningen van Green partners gezegd toen hij het nieuws over de blauwe roos gisteren in Den Haag bekend maakte. De blauwe roos is na melijk een produkt van een joint venture tussen het Au stralische bedrijf Calgene Pa cific en het Japanse bedrijf Suntory. Greenpartners verte genwoordigt Calgene Pacific in Nederland. Volgens Van Beuningen is door de jaren heen via het kruisen van bloemen getracht het assortiment bestaande kleuren uit te breiden. Zo wordt al meer dan een eeuw vruchteloos gezocht naar de zwarte roos. De blauwe roos was tot nu toe een ander onbe reikbaar doel voor de rozen- kwekers. Van Beuningen verwacht dat genetische manipulatie het op termijn mogelijk maakt de houdbaarheid van rozen te verlengen en de vatbaarheid voor bepaalde ziekten te ver minderen. Dat moet de door het nieuws toch wel verraste voorzitter van de rozencom- missie van de Nederlandse Tuinbouwstudiegroepen (NTS) Van Marrewijk uit Maasland als muziek in de oren hebben geklonken, want in een reactie op het nieuws zei hij aan der gelijk onderzoek in de eerste plaats belang te hechten als er wordt gewerkt aan die resis tentie. Pas op de tweede plaats komt voor hem het vinden van nieuwe soorten en kleu ren. Of de blauwe roos een succes wordt, hangt volgens hem af van de vraag of het een goede groeier is en of de roos voldoende bestand is te gen ziekten. Hij verwacht dat als de roos naar Nederland komt dat de telers ze binnen een jaar kunnen leveren. Aantal ziekenhuis bedden met 921 gedaald UTRECHT Het gemiddeld aantal ziekenhuisbedden is vo rig jaar ten opzichte van 1989 met 921 gedaald. Het aantal i af r t 3.2 procent. De bezettingsgraad' daalde zowel bij de ziekenhui zen als bij de verpleeghuizen, maar steeg in psychiatrische ziekenhuizen en in inrichtin gen voor. zwakzinnigen, zo staat in een jaaroverzicht van de (ADVERTENTIE) ASPAR HElE gfUNijeiJKÉ GR5TE 0EHÊIME PIW6W! HOEPtl ori ON.ZULT- KOP! WAT KAN /MIJ 'T SCHE LEN WAT JIJ /UW HET POEN Hm WIJ POEN TE 6ETO PIN GEN'WIJ HE 9- K IN KUCHT PAT ACH, VAT WEET WIJ ONS TE JUPweNOU VET PE^RL J Pronk wil hulp aan Etiopië hervatten SCHIPHOL gering in Adis Abeba lijkt re presentatief te zijn en stevig in het zadel te zitten. Dus nu is de tijd aangebroken om te kij ken of de ontwikkelingshulp aan Etiopië kan worden her vat". Dit zei minister Pronk voor ontwikkelingssamenwer king gisteren voor zijn vertrek naar Etiopië. Pronk leidt de 'EG-troika' die enkele dagen naar Etiopië gaat om uit te zoeken hoe de hulp van de Eu ropese Gemeenschap en de bi laterale hulp van de aangeslo ten leden het best gecoördi neerd kunnen worden. Maxell met maximale korting Extra Performance videobanden voor intensief gebruik. Via Maxell nu 5," retour op bank- of girorekening. Maxell VHS 180 VX. 2-pak (2 x 3 uur) 17,50 Met Maxell-korting nu Maxell VHS 240 VX. 2-pak (2x4 uur) 22,50 Met Maxell-korting nu X7,50 VROOM DREESM ANN erdag 31 augustus of zolan

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3