Tienks met Zwolle eer bij wereldtop SPORT IE N Breukink liegt om bestwil Kuiper weg bij Telekom ügjlgidóeSomani DINSDAG 20 AUGUSTUS 1991 13 126-87004/ ra jicek stijgt ^flier plaatsen SPAAN ^NTE CARLO De overwinning op r In L&?fan Edberg in de derde ronde van het mooi in New Haven heeft Richard Kraji- te koop/ij vier plaatsen doen stijgen op de wereld- of kame iglijst. De nationale kampioen is nu 34ste. e»"dentei ajicek trok zich in de kwartfinales van ,r JJj t toernooi tegen de Amerikaan Derrick stagno terug wegens een blessure aan de ehter knie. De Hagenaar zal in de loop de week beslissen of hij uit zal komen open Amerikaanse titelstrijd, die ndag op Flushing Meadow begint. Vier ff kan too derlanders maken deel uit van de top irond. Ver fl'ë °P de computerlijst. Naast Krajicek, n. Parkeer, irk Koevermans (39ste), Jan Siemerink ste) hoort daar nu ook Paul Haarhuis bij. tien plaatsen naar de 44ste positie. Vierde plaats voor Jonge jans ATHENE Het Europees kampioenschap schoonsprin- gen van de drie-meterplank heeft bij de mannen zelden zo'n spannend verloop gekend als dat van Athene. In de finale bemoeiden zich liefst zeven atleten tot het einde met de medailleverdeling, maar uiteindelijk prolongeerde de Duitser Albin Killat nog met overmacht zijn titel. Ach ter zijn rug bleef het tot de laatste waterspat onzeker, wie met het andere eremetaal zouden gaan strijken. Dankzij een iets hogere moeilijkheidsgraad van de laatste sprong slaagden de Zweed Joakim Andersson en de Italiaan Da- vide Lorenzini. De Nederlandse gegadigde Edwin Jonge- ians kwam 2,2 punten tekort voor zilver en 1,45 voor brons. Bij een sport als schoonspringen is dat verschil een vingerknip of een kromme teen. Bij het kunstzwemmen blijkt Marjolijn Both in de zestienjarige Tamara Zwart een uitnemende partner te hebben gevonden. Het duo be zet na uitvoering van de vier verplichte figuren de derde plaats bij het Europees kampioenschap in Athene. De groep staat vijfde en Marjolijn Both bij de solistes vierde. Veendam en McDonald nog in onzekerheid VEENDAM Rob McDonald blijft voorlopig op de salarislijst van Veendam staan. Het bestuur van Veendam had een rechtszaak tegen de Engelse spits aangespan nen om op die manier het con tract van McDonald te laten ont binden. Tijdens de zitting op het kantongerecht in Assen werd de zaak echter aangehouden, omdat rechter mr. Van Houten zich eerst moet beraden of het kan tongerecht wel bevoegd is om in deze kwestie een beslissing te ne men. Mr. L.A.M. Barendregt, de advocaat van McDonald, diende bij de rechter een verzoek in om zich in deze zaak onbevoegd te verklaren. Onzekerheid over Russen op WK atletiek TOKYO In Tokyo heerst na het afzet ten van president Gorbatsjov onzeker heid over de deelne ming van Sovjetrus- sische atleten aan de wereldkampioen schappen, die zater dag beginnen. Vol gens de enkele al in de Japanse hoofdstad aanwezige officials uit de Sovjetunie zal alles afhangen van het al of niet door gaan van de vluch- Oranje oefent zich naar halve eindstrijd ATHENE De Nederlandse waterpolosters heb ben gisteren al oefenend tegen Groot-Brittannië de halve eindstrijd bereikt van het toernooi om het Europees kampioenschap in Athene. Hoe bonds coach Kees van Hardeveld ook experimenteerde, het had op de hoogte van de score nauwelijks in vloed: 20-2 (4-0 5-2 7-0 4-0). Slechts de doelvrou- wen Van de Boon en Boering konden bij gebrek aan tegenstand niet bij de training worden betrok ken. Naast Nederland bereikte ook Frankrijk de laatste vier. In de andere groep wonnen Italië en Hongarije met forse cijfers, bedoeld om als groep- winnaar titelverdediger en wereldkampioen Ne derland in de halve finale te ontlopen. In theorie kan de ploeg van de Sovjetunie de halve eindstrijd nog halen, maar de Russinnen waren in het duel met Hongarije kennelijk teveel met de gedachten thuis: 3-15. Turnploegen voor WK PAPENDAL De Koninklijke Neder landse Gymnastiek Bond (KNGB) heeft gisteren op het nationale sportcentrum Papendal de ploegen bekend gemaakt, die Nederland zullen vertegenwoordigen bij de strijd om de wereldtitels turnen. De wedstrijden worden van 7 tot en met 15 september gehouden in de Hoosier Dome in Indianapolis. De ploegen zijn als volgt samengesteld" Turnsters: Elvira Becks (De Hazenkamp. Nijmegen). Linda en (beiden Delta Sport lOS. Kampen). More Wyke Karten (K ei Willem Geurts (SSS, Sliedrecht), Christian en Alexander Selk (beiden VZOD, De venter). Carsten Nio (OKK. Ridderkerk), René Kessens (Trios. Stedebroeck), Eddy Akerboom (VTVS, Almere) en Remy Veerman (St. Mauritius. LEMELER rljstaand"! PJEN Met Henk-Jan iug. 295... rolle op het roeibankje 51454 9 L* n Ronald Florijn heeft co Rienks weer aange- bij de wereldtop in de ibeltwee. De olympi- kampioen stelde zich met zijn iwe partner kandidaat een medaille bij de in Wenen na een in- cwekkende overwin- b.: juweiëiitg in de serie. Deze aan he einde van sept. Pekan n uiterst succesvolle Den Haakte dag voor Neder- id. Alle vijf boten gin- l(n naar de halve finales. is DIANeI rechtstreeks duel de Ame- ior L. Ra men McKibben en Burden 4.90. Kooi die hen vorig jaar in Tas- Bfiië uit de finale hielden. de finishlijn bedroeg het ichil ruim zeven seconden. waren tot twee tempo- snellingen in staat", legde nks uit, „de tweede ver- lling was niet Rienks troefden i hg. 3 deden het toch mogelijkheden op dit klinkende overwinningen de lichte ifleurs Laurien Vermulst en Göbel de Weense we- dkampioenschappen derland uitstekend i Ver- mulst kon zich, zoals alle an dere lichte ploegen met uit zondering van Göbel, een tweede of derde plaats permit teren om de halve eindstrijd te bereiken. De eerzuchtige Utrechtse wilde in de serie met minder dan de eerste plaats geen genoegen nemen. Zij was dan ook superieur aan de Duitse Ingrid Hatscher en de Italiaanse Francesca Benti- voglio. „Het ging zoals ik voor af had ingeschat", stelde Ver- mulst tevreden vast. Na brons in Bied en zilver in Tasmanië heeft Vermulst op de Donau alleen goud in het vizier. Het is het laatste skiff jaar voor de 31-jarige psycho loge, die volgend jaar met Har riet van Ettekoven in de dub- beltwee Olympisch eremetaal nastreeft. Zij weigerde haar voornemens hardop uit te spreken, wetend hoe sterk de Deense titelverdedigster Mette Bloch Jensen is. Nopjes Frans Göbel was zichtbaar in zijn nopjes met de overwin ning in zijn serie op de Belgi sche vice-wereldkampioen Wim van Belleghem. Hij moest per se winnen om recht streeks door te stoten naar de halve eindstrijd. Hij startte traag maar heerste vanaf het duizendmeterpunt. De titelverdediger heeft een achter de rug. Hij liep een polsbreuk op bij het schaatsen en kreeg drie keer achter elkaar een grie paanval te verduren. Onder tussen boekte de Ier Niall O'Toole, op basis van zijn drie maal daagse training, de ene overwinning na de andere. In de aanloop naar Wenen voelde Göbel de vorm terug komen. „Ik heb het niet over topvorm. Wel ben ik driehon derd procent beter dan zes we ken geleden". Het is de verwachting dat Gö bel tegen O'Toole een tactisch plan zal smeden. Zonder zelf te winnen heeft hij hem op de Rotsee in Luzern al een keer kapot gekregen. Een psycholo gisch aspectje in zijn voordeel was de vijf seconden verschil tussen Göbel als winnaar van de eerste serie en O'Toole als triomfator van de derde. Ge zien de wisselende windsterk te boven de Nieuwe Donau was dit geen zuivere graadme- Alle boten op de eerste dag door naar de halve finale en toch, een klein beetje, redenen tot klagen. Trainingscoördina tor René Mijnders verheugde zich over de goede resultaten. Toch zei hij: „Het ging niet overal even goed". Hij doelde op de lichte dub- SPORT OP TV Athene: 22.15 u Duitsland 3. 10.30 uur Wielr BBC 1, 12.05 uur: Snooker. Sportnet, 8.00 uur: Sport. Eurosport, 14.00 uur. Sport. Ook Laurien Vermulst f - de halve finales. fluitend kunnen winnen. Zij wilden dat ook graag, maar het werd een moeizame derde plaats achter Australië en Ita lië. „We hebben de serie te rustig opgevat." Hun coach Chris Versteegh stond het duo met boze blikken op de kade op te wachten. „We moeten een lang gesprek hebben". Veel meer tevredenheid be stond er over de lichte vier- zonder, bemand door Pim La ken, Frank Gerritse, Han de Regt en Mark Emke. Het zor genkind van de Nederlandse ploeg werd netjes tweede ach ter de Duitse vier. Pim Laken voelde alleen tij dens de eindsprint pijn van zijn gekneusde rib. Voor de FOTO: ANP wedstrijd had dokter Viktor Blum hem een verdovende in jectie toegediend. „Ik denk dat ik het ergste heb gehad", meende Laken, „ik heb nu rust tot de halve finale van donderdag". KOERSEN DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Duindigt (mor gen om 14.30 uur) luiden: i Highland, 2. Fel- 4e koers: 1 Arthur Devi tan, 3. Reach for Roses (4-2-3). 5e koers: 1. Emerald Sunshine, 2. Empower Dream. 3. Radiant Sahbra 3. Ton Ton Nesquick (1-4-3). e koers: 1 Arend. 2. Yorky, 3. Prin- of the Hill (8-5-7). PRIJSVRAGEN DEN HAAG De resultaten van de sportprijsvragen van af gelopen weekeinde zijn: Lotto 33: le prijs: 1 x362.610,50. 2e prijs: geen winnaar. 3e prijs: 126 x 1396,90. 4e prijs: 4905 x/35,80 5e prijs- 64.427 x ƒ5,00. Toto 33: le prijs. 188 x ƒ61,00. 2e prijs: 2443 x ƒ2,50. 3e prijs: 10.901 x ƒ2,50. armeling slechts IT. serve WK-ploeg HAAG Gerrie Knete- i heeft de definitieve se- ie bekend gemaakt voor de n de wereldtitel wiel- op de weg voor be- psrenners die zondag 25 au- |n Stuttgart plaats dt. De bondscoach voegde het achttal Rooks, Theu- Maassen, Breukink, Ta- Bouwmans, Van der Poel Schurer maandag het tet De Vries, Siemons, Bakker en Van Orsouw Knetemann wees ook drie aan; Harmeling, De ling en Tolhoek. Jelle Nij- besloot te elfder ure toch zien van een een WK- De selectie zal nog één rbereidingswedstrijd rij- Morgen neemt de groep HILVERSUM PDM- kopman Erik Breukink heeft gisteravond in het N OS-televisieprogramma „Sport Journaal" toegege ven, dat de renners en ploegleiding moedwillig de waarheid over de dra matische aftocht uit de Tour de France hebben achtergehouden. De be trokkenen wisten vrij snel dat het middel Intralipid, dat in bedorven toestand werd toegediend, naar alle waarschijnlijkheid de oorzaak was van het ge ruchtmakende vertrek. vergiftiging" zou worden ge sproken totdat definitief ze kerheid bestond over de ware toedracht van de massale ziek melding. „We moesten allemaal hetzelf de verhaal naar buiten bren gen", bekende Breukink. „Ik had daarover grote twijfels. Ik heb de ploegleiding gezegd dat ik het er niet mee eens was. Ik had mij echter aan de regels te houden. We vertelden leugens om bepaalde mensen in be scherming te nemen. Ik had liever meteen verteld hoe het in elkaar stak". Volgens manager Manfred Krikke is bewust gewacht met het vertellen van de waarheid. „We hadden wel aanwijzingen in de richting van het Intrali pid, maar geen zekerheid. Het kostte veel tijd om de laatste twijfel weg te nemen. Daarom heeft het zo lang geduurd". BP"" Krikke zegt dat het conflict met Breukink inmiddels is uit gepraat. „Het vertrouwen is hersteld. Wat ons betreft, blijft hij de komende jaren bij PDM". Breukink was minder stellig over zijn toekomst. „Ik wil nog een aantal dingen met de PDM-leiding goed doorpraten. Er hebben zich al veel ploegen bij mij gemeld, maar ik ben nog nergens concreet op inge gaan. Ik wil eerst sportief weer op mijn oude niveau ko- Krikke bevestigde de breuk met ploegarts Sanders, onder wiens verantwoording het le gitieme middel via injecties werd toegediend.. „Hij heeft de eer min of meer aan zich zelf gehouden". Erik Breukink heeft opening STUTTGART Hennie Kuiper verlaat aan het einde van dit seizoen de Duitse wielerploeg Telekom. Dit heeft manager Win- fried Holtmann gisteren in Stuttgart bevestigd. Voor de zakelij ke leider van het enige Duitse professionele team is na 31 de cember ook geen plaats meer. Kuiper wordt vrijwel zeker opge volgd door Walter Godefroot. De Belg heeft mondeling al een overeenkomst bereikt met de telefoonmaatschappij. Herrera kondigt afscheid aan CALI Met tranen in zijn ogen heeft de Colombiaan Luis Her rera gisteren in zijn geboorteland zijn afscheid van de wieler sport aangekondigd. De 31-jarige klimspecialist maakte zijn be sluit om te stoppen bekend na zijn triomf in de „Classica del Valle". „Dit was mijn laatste wedstrijd in Colombia", meldde „Lucho", die in september zijn loopbaan beëindigt na met zijn Postobon-ploeg aan de Ronde van Catalonië te hebben deelgeno men. „Voor mij is de tijd gekomen om te stoppen. Zonder wiel rennen ga ik verder met mijn leven". Wereldrecord Rozsa me'er schoolsag het wereldre- cord verbeterd. Rozsa tikte ATHENE De Hongaar Nor- aan na 1.01,29. Hij was al met bert Rozsa heeft vanmorgen in de Sovjet Vasili Ivanov houder de series van de strijd om de van de beste tijd op dit num- Europese zwemtitel op de 100 mer met 1.01,45. ONDER DE LOEP laar ik moet wel zeggen dat sbers al enige tijd de indruk kt dat hij ee paar jaar lan verslapt het. Heb ik ge- astateerd. Maar als je aan top staat, moet je juist har- werken om die positie te ndhaven. Daarvoor heb ik al met hem gehad. Hij hoe ik over bepaalde za- denk". luis Krikke, manager ielerploeg, in het Al- ineen Dagblad ils West-Indië ons als een rieuze tegenstander had be bouwd en had gespeeld zo- deze zomer in Engeland, dden ze bij wijze van spre- runs gemaakt tegen herland. Dit uitstapje is or hen een pure ontspan- ng. Ze genieten van een Amsterdam en van afwezigheid van de Engel roddelpers". icketinternational Ro- Lefebvre in NRC/Han- lsblad mijn vakantie zat ik op terrasje. Het was er gezel- druk. Naast mij zat een utal heren, wat later voet- Ibestuurders uit de omge- ng van Emmen bleken te Zij voerden het gesprek de dag: wel of niet beta lk stootte ze aan en zei: wil me niet in het gesprek ;ngen, maar ik ben bestuur- de KNVB en ik wil er niet via-via achterkomen of u uw spelers nu wel of niet betaalt". Ze stelden het bij zonder op prijs en vroegen me zelfs aan de discussie mee te doen. De tijd van de struisvo gel-politiek is voorbij". Dick Langenbach, voorzit ter van KNVB-commissie Sport, Overheden en Bege leiding, in Voetbal Totaal „Wij werken ook met een soort speelschema. Je mag een paard niet overbelasten. Het beest moet ook ontspanning hebben. Het kan niet aan alle concoursen meedoen. Hoe be ter het paard is, des te belang rijker is de aanpak ervan. Een uitzonderlijk paard kun je best met een voetballer van het kaliber Romario vergelij ken. Het heeft meer nukken, maar ook meer kwaliteit". Hans Horn, bondscoach springruiters, in Trouw „Officieel heeft een full-prof recht op 20 aaneengesloten vakantiedagen en op twee vrije dagen per week. In de praktijk klopt daar niets van door de vele reizen, midweek- se wedstrijden en trainings kampen. De spelers durven er niks van te zeggen, want als ze niet in het gareel lopen, dan dreigt de club of trainer met sancties". VVCS-man Karei Jansen in het Algemeen Dagblad „Ik begin gelijk te sprinten, twee ronden lang. En dat zijn ze bij de vrouwen niet ge wend. Ik begin ook het liefst van kop af. Dat schijnt ook niet zo tactisch te zijn. Het is slimmer om achter iemand te zitten en er dan op het laatste rechte stuk voorbij te gaan. Maar daar houd ik ook niet van. Ik ga gewoon voluit en dan moeten ze maar zien dat ze erlangs komen". Ingrid Haringa, tweevoudig wereldkampioene wielren nen, in de Volkskrant „In die periode merkte ik, dat Hans Dorjee steeds meer pro blemen met zijn afscheid kreeg. Hij raakte erg down. Ik wilde niet dat hij zo zou ver trekken, dus ik zocht naar een mogelijkheid om hem op te beuren. Terwijl ik naast Kees Ploegsma in de speler bus zat, kwam het spontaan in me op om Hans de laatste twee trainingen te laten lei den. Onze speelwijze stond al vast en vanwege de impact van de wedstrijd hoefde geen enkele spelers mentaal nog klaar gestoomd te worden". PSV-trainer Bobby Robson in De Telegraaf „De organisatie bij de meeste voetbalclubs in Nederland en België en in mindere mate Duitsland is zo amateuristisch als wat. Kijk eens naar Real Madrid, hoeveel mensen lo pen daar niet rond? Leo Beenhakker heeft daar in drie jaar toch nooit iets hoe ven doen? Voor alle klusjes hebben dat soort clubs men sen in dienst. En hier moet je een club runnen met vier, vijf man. Vergelijk het eens met andere sporters. Een bokser of zo heeft een eigen coach, een dokter, een fysiothera peut, een psycholoog. En z'n vader en z'n moeder reizen mee, en z'n vrouw en die mag een vriendin meenemen, an ders is ze zo alleen". Arie Haan, trainer Stan dard Luik, in de Volks krant „Als je traint, dan kun je je route zo kiezen, dat zij door mooie natuur loopt. Vroeger ging ik met roeiboot en verre kijker het water op om vogels te bekijken. Nu geniet ik on derweg, want ik heb geen oogkleppen op. Anderen blij ken niets te zien als ik ze er gens op attent maak. Op een bijzondere vogel of op een mooie wolkenformatie bij zonsondergang. Ik train ook Arie Haan: amateuristisch. FOTO: ANP wel eens met een walkman op, maar genieten van de om geving is boeiender. Het leidt af van het lijden". Triathleet Mark Koks in Trouw „Als ik Rinnetou even weg haal, is Ratina niet te genie ten. Dan begint zij druk te doen, vervelend haast. Dat betekent dat ik hen nu steeds alletwee meeneem naar de wedstrijden, ook al weet ik dat de één niet hoeft te sprin gen. Dat kost in de vrachtwa gen een plaatsje extra, maar ach, het zij zo. Ik durf het niet te proberen om de één thuis te laten, dan zit ik straks vier dagen ergens met een paard met heimwee. Ik vind die vrouwenliefde eigenlijk wel best zo". Springruiter Piet Rayma- kers in de Haagsche Cou rant SPORTUITSLAGEN I 8,00, plaats 1,50. 1,20, koppel Toto: winnend 16,10, plaats 6.90. 3,90, koppel 128,80, trio 6.075,30, kwartet: niet geraden. «innend 3,60, plaats 2,50-3,40, kop pel 12.50.trio 69,60. W5 (9-7-1-6-1): 645,50. Omzet: 219.818,00. ROEIEN WK in Wenen Lichte klasse, vrouwen: Skiff, eerste (Dui) 9.03,09, 3. Bentivoglio (Ita) 9.07.46. Mannen: Skiff, winnaars naar halve fi- 1, Göbel (Ned) 7.53,06, 1 Duitsland 6.55,13, I^Nederfand (Laken, Gerritse. De Regt. Emke) (7-19), 4 Groot-Brittannië 2-0 (4-24). groep A1: Roemenië-Denemarken 26- 9 (9-3 8-1 5-2 4-3), Sovjetunie-Frank rijk 14-9 (5-0 2-2 3-3 4-4). Eindstand: 1. Roemenië 3-5 (47-26), 2. Sovjetu nie 3-5 (45-25), 3. Frankrijk 3-2 (27- 28), 4. Denemarken 3-0 (18-58). A2: Hongarije-Turkije 22-7 (3-3 5-1 6-1 8- 2), Italië-Tsjechoslowakije 17-9 (2-4 5-1 5-2 5-2). Eindstand: 1 Italië 3-6 (49-21), 2. Hongarije 3-4 (46-29), 3. Tsjechoslowakije 3-2 (34-43), 4. Tur kije 3-0 (21-57). B1: Nederland-Bulga- rije 10-10 (2-3 2-1 4-3 2-3). Scheids rechters: Atanasjev (Sov) en Nielsen (Den). Doelpunten: Nederland. De Vries 4, Havekotte 2, Scherrenburg 1, Rosner 1, Jansen 1, Brebcte 1. Bulga- ivski c 6.55,56, 3. Canada 6.56,69. Dubbelt- Cremers) 2.47,8 - 1.22,9, 2. Diamond Tonka, 3. Ekiaro's Quick. Toto: win nend 3,00, plaats 2,50, 9,30, koppel 29,10, trio 259,60. 6e koers, 2040 m: 1. Dave Victrix (J. Meertens) 2.44.7 - 1.20,7, 2. Dodo 111.60, kwartet 565,60 7e koers, 1700 m: 1. Ester Buitenzorg (M Huel) 2.18,3 - 1.21.4. 2. Shotgun. Space, 3. Assured. Niet gestart: Atti- Bekkum) 7.23,96. Open klasse. Man nen: Dubbeltwee, winnaars naar halve finale: 1e serie serie: 1. Nederland (Zwolle, Rienks) 6.55,52, 2. Verenigde Ivan Pasjaljev 1, Alexander Pasjaljev 1, Tosjev 1. Joegoslavië-Polen 11-6 (1-1 2-3 4-1 4-1) Eindstand: 1Joe- halve finale: 1e goslavie 3-6 (37-23), 2. Polen 3-3 (SI SO), 3. Nederland 3-2 (29-36), 4. Bul garije 3-1 (27-35). B2: Duitsland- 5-0 6-2). Eindstand: 1 Spanje 3-6 Finland 7.05,26. Anand (Ind) - Karpov (Sov) 1/2-1 WATERPOLO EK vrouwen in Athene Groep A: Sovjetunie-Hongarije 3-15 (1-4 1-6 1-1 0-4), Griekenland-ltalië 4-11 (2-1 0-3 1-1 1-6). Stand: 1. Hon garije 2-3 (23-11), 2. Italië 2-3 (19-12), 3. Sovjetunie 2-2 (13-22), 4. Grieken- innië 3-0 (19-55). ZWEMMEN EK kunstzwemmen in Athene Verplichte figuren. 1. Sedakova (Sov) 83,526, 2. Thalassinidou (Grl) 82,840, 3. Koslova (Sov) 81,697, 4. Dolsjenko (Sov) 81,427. 5. Capron (Fra) 81,260. 6. Basjkajeva (Sov) (Ned) 79,104. 39. (Ned) 76,350,58. 75. Sentrop (Ned) 74,484. 3.Capron (Fra) 81,260, 4 Both (Ned) 80,296. 5. Shacklock (GBr) 80,130, 6. 5,40, koppel 512,10, 3. Wish of Thijssen. Nief gestart: Zap- id-Groot-Brittannië 20-2 (4-0 5-2 7- Lopez (Spa) 79,726, 7. Mullner (Oos) f - "J- 79,164, 8 Peczinka (Zwi) 78,591. Groep: 1 Sovjetunie. 2. Groot-Brit- i. Beijaard, Scher- tannië. 3. Frankrijk. 4. Italië. 5. Neder-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13