Cannes op z'n kop door aankleed1 Gevechtspauze in Kroatië na felle strijd om Okucani li tid Cooper slaat weer toe Spelling blijft onderwerp van diskuss £aidó<z Sou/tant BUITENLAND BOEKEN MAANDAG 19 AUGUSTUS Britse electronica als 'paard van Troje' in Irak LONDEN Groot-Brittannië heeft Irak voor het begin van de de Golfcrisis radio apparatuur en communicatiesystemen gele verd waarin afluisterapparatuur zat verbor gen. De Britse en Amerikaanse geheime dienst waren zodoende tijdens de Golfoorlog in staat gesprekken af te luisteren tussen de Iraakse leider Saddam Husayn en zijn mili taire en politieke top. De Britse krant The Sunday Times heeft dat bericht op basis van informatie van een aantal parlementsleden. De Britse veiligheidsdienst monteerde de af luisterapparatuur nadat deze de fabriek hadden verlaten. „Het binnenbrengen van een elektronisch paard van Troje", zo om schreef een parlementslid de operatie. De Britse communicatie-apparatuur was be stemd voor de Iraakse luchtmacht en het ministerie van defensie. Kolonel doodt zes mensen met granaat SAN SALVADOR Een ko- lonel in het Salvadoraanse le ger heeft zaterdagnacht tijdens een danspartij in Comasagua een granaat op de dansvloer gegooid. Daardoor zijn zes aan wezigen om het leven gekomen en negentig mensen gewond geraakt. De man was buiten zichzelf geraakt omdat zijn vriendin weigerde met hem te dansen, aldus Rode Kruis woordvoerder Carlos Lopez Mendoz. De vriendin van de man en een 5-jarig meisje wa ren op slag dood. De andere .vier overleden in het zieken huis. De meeste van de gewon den liepen licht letsel op. Geen Britse hulp aan ontwikkelingslanden met fout bewind LONDEN Landen die de mensenrechten niet naleven en geen goed beleid voeren mogen niet in aanmerking komen voor ontwikkelingshulp. De Britse onderminister Linda Chalker verklaarde dat tegenover The Sunday Ti mes: „Kritiek van het Westen op het politieke systeem van ontwikkelingslanden werd afgedaan als 'post-koloni- alistisch'. Dit was, zoals veel conventionele wijsheden, geleuter Verkeerde regimes kunnen autoritaire neigin gen niet meer met marxistisch jargon verhullen of een supermacht aankijken om hen uit de problemen te hel pen", zegt zij. De Britse minister van buitenlandse zaken Douglas Hurd heeft de Europese Commissie volgens Chalker gevraagd de EG het voorbeeld te laten volgen. Goed beleid was volgens haar een krachtige economische en sociale poli tiek, regeringsaansprakelijkheid voor zaken die fout lo pen en het naleven van mensenrechten. Groot-Brittanie heeft, aldus Chalker, ontwikkelingshulp gestaakt aan Su dan. Somalië en Burma. Algerije kondigt vrijlating gevangenen aan ALGIERS De Algerijnse regering heeft za terdag de vrijlating aangekondigd van 329 ge detineerden. Het ging om mensen die sinds juni werden vastgehouden. Gewelddadige protesten van fundamentalistische moslims verstoorden toen de verkiezingscampagne en leidden tot de instelling van de staat van be leg. De gevangenen zouden gisteren vrijko men. Gisteravond was het echter niet moge lijk een bevestiging te krijgen dat er iemand op vrije voeten was gesteld. De regering zei zaterdag dat de ongeveer 800 anderen die niet vrij zouden komen, zich voor de rechter zou den moeten verantwoorden. Daaronder be vinden zich de leiders van de moslims. Tijdens twee weken van aanhoudende onrust eind mei en begin juli werden ongeveer 3000 men sen opgepakt. Bij de rellen vonden 55 i de dood en raakten ruim 300 gewond. Milicien gooit met granaten en dynamiet SIDON Een dronken ex-lid van een militie heeft gisteren in het wilde weg met granaten en dynamietstaven gegooid vanaf het dak van een drie verdiepingen hoog gebouw in een voorstad van Sidon in Li banon. Daarbij zijn drie perso nen om het leven gekomen en acht anderen gewond geraakt. De man zelf werd uiteindelijk doodgeschoten door Libanese soldaten. Volgens een politie woordvoerder was de man een ex-lid van de ontbonden Nas- seristische militie die tijdens een groot deel van de burger oorlog de dienst uitmaakte in Zeven doden bij schietpartij in Austra rade W.| SYDNEY In een zeer druk trum aan de westelijke rand van heeft zaterdag een man met een tisch geweer in het wilde weg gesc bezoekers. Zes mensen kwamen ven en twaalf anderen raakten g de schietpartij, die tien minuten du nam de man zichzelf het leven, twaalf gewonden bleken er vier ii gevaar te verkeren De gemaskeri vuurde de tientallen kogels volgei gen vooral af op vrouwen onder he lende publiek. Hij ging volgens d met een groot kapmes zeker een aanwezigen te lijf Direct na het t de schietpartij ontstond een enon doordat winkeliers en bezoekers voor hun leven. De motieven waren volstrekt onduidelijk. [DEN dag 29 In de •kt, K. or ni tinke: lercar elandi tot ne, in de watt ,SSEN ermid< met :te e iDEI BELGRADO/ZAGREB Na de bloedige gevechten in de afgelopen dagen is gisteren in Kroatië een pauze in de strijd ingetreden. De wapenstilstand, waartoe het Joegoslavische staatspresidium vorige week opriep, werd in grote delen van de republiek nageleefd. Het federale staatspresidium kwam zaterdag in spoedzitting bijeen om de voortgaande be standsschendingen te bespre ken. Het is de bedoeling dat het presidium morgen en overmorgen opnieuw bijeen komt om te praten over de verdere staatkundige toekomst van Joegoslavië. Bij de hevige gevechten rond de stad Okucani in het midden van Kroatië kwamen tot zater dagavond zeker 25 mensen om het leven. Tussen leden van de Kroatische Nationale Garde en strijders van Servische natio nalistische groepen vonden felle schotenwisselingen en ar tillerieduels plaats. Vliegtuigen van de Joegoslavische lucht macht voerden vluchten uit over het gebied. Nieuwe ge vechten werden zaterdag ook gemeld uit het gebied ten zui den van Zagreb. Daarbij zou den bij de stad Petrinje vol gens de Kroatische tv vier Servische burgers zijn gedood. Ep waren ook berichten over schotenwisselingen langs de Adriatische kust. Het federale leger van Joego slavië is gisteren met tanks Kroatië binnengetrokken. Za terdag rukten federale pant sereenheden op naar de strate gische plaats Okucani. Bij Star Gradiska, tien kilometer ten zuiden van Okucani, bliezen Kroatische gardisten een brug op over de Sava, die daar de grens vormt met Bosnië, om de opmars van de federale pantsereenheid te vertragen. Eerder werd een wegversper ring van vrachtwagens aan de Kroatische kant van de brug door federale artillerie uiteen geschoten. Maar de schade aan de brug kon door de federale ,DE BURGEMEESTER WIL DE STAD DOOD MAK* Huilend staat deze bejaarde vrouw uit Okucani voor haar volledig verwoeste huis. troepen worden hersteld, zodat gisteren een eenheid tanks de brug kon passeren om op de noordelijke oever van de Sava een eerste bruggehoofd te vor men, meldde de Kroatische ra dio. Volgens het ministerie van de fensie in Zagreb zijn later fe derale militairen en reservis ten alsook gewapende Servi sche nationalisten de brug overgetrokken. De voorzitter van het federale presidium, de Kroaat Stipe Mesic, gaf aan dat hij het niet eens is met het besluit om federale troepen naar Okucani te sturen. Hij beschuldigde Servië er op nieuw van het geweld aan te stichten en dreigde uit het pre sidium te stappen als het be stand niet snel door alle partij en wordt nageleefd. Okucani was tot zaterdag voor het grootste deel in handen van de Servische nationalis ten. De stad ligt op een krui sing van verscheidene wegen leidend naar de oostelijke pro vincie Slavonië en ligt boven dien niet ver van de belangrij ke autoweg naar het zuiden. Het verkeer over de weg was tot dusver niet door de ge vechten in Kroatië gehinderd. In een radiocommentaar werd erop gewezen dat de strijd bij Okucani voor beide partij van cruciaal belang is omdat Kroa tië daar in tweeën gedeeld kan worden. CANNES Een golf van ongeloof ging afgelopen zaterdag over de boule vard van Cannes, toen de wereld voor de toeristen op z'n kop werd gezet. In een vlaag van puritanisme had de burgemeester van Cannes de toeristen bevo len zich aan te kleden. De stad synoniem voor naaktheid en hedonisme sinds de actrice Simone Silva 37 jaar geleden' haar bovenstukje uit trok om Robert Mitchum in verlegenheid te brengen heeft een wet aangenomen die het de mensen verbiedt topless of zelfs in badkleding over straat te gaan. Verbijsterde toeristen zagen zaterdag hoe burgemeester Mi chel Mouillot overtreders van de nieuwe wet aansprak en hen aanspoorde een gratis T- shirt met het logo van Cannes aan te trekken. Volgens toe schouwers maakte hij daarbij wel een uitzondering voor goedgebouwde 'waternimfen'. De burgemeester zet zijn plan, dat de cocjenaam 'Cannes Ele gance' draagt, kracht bij met boetes van 75 frank (25 gul den) en had hulp van de poli tie. Het plan is bedoeld om „de orde te handhaven en de kalmte bij het publiek te be waren" Mouillot heeft met zijn wet een discussie losge maakt die even groot dreigt te worden als die rondom zijn re cente plan de datum van het filmfestival te verschuiven van piei naar oktober. Zwart topje „Dit is belachelijk", klaagde de schilder Partice le Meur zater dag toen hij zijn ezel opzette op de Croisette- promenade in Cannes, die uitkijkt over een strand vol naakte lichamen. „Cannes is een vakantieoord, een stad die wereldwijd be kend is om zijn mooie vrou wen en zijn filmfestival. Als de burgemeester zijn stad dood wil maken, moet hij vooral zo doorgaan. Zelfs in St. Tropez is het niet verboden in badkle ding op straat te lopen". Sue Down, een 25-jarige toe- riste uit Londen, was niet van plan haar onthullende zwarte topje te verwisselen voor een meer ingetogen kledingstuk. „Het is hier zo heet dat ik ei- genlijk het liefst alles len uittrekken". Hij ontkende dit we dat hij de reputatie vj nes schade toebrengt. staat niet bekend o ooi naaktheid, maar om ejllONIQI en luxe", zei hij. Hij bei te dat de weerstand ti aankleed-wet vooral af was van plaatselijke liers en hoteleigenaars. IDEI ïuit inel i gelopen maand hebbjn, v steeds meer mensen halfnaakt door de sta< of alleen maar een dragen. Maar filmster mstig pen niet topless over stiorzij heb zaterdag niet and [weg dikke, lelijke mensen haarde mannen gezien' Sommige mensen vrag »r af of Mouillot werki nsbu steun van de politie ka nen. Vorig jaar nege< politie van St. Tropez vel van de burgemee op te treden tegen naalft ges op de openbare strandè(jen De burgemeester heef der geval één aanhang overwerkte ober uit rei La Maison du Portc j| verborgen bli de begeerte won |rz0€ Pies Drkor ligg< de Jicht >ten blijl Burgerlijke ambities in Europa's hoofdsteden Donald Olson: 'De stad als kunst werk. Londen, Parijs, Wenen. 1814- 1914'. Uitgave Agon. Prijs 75, -. Waarom wekt Parijs bij de meeste reizigers een gevoel van levendigheid en een ver langen in de stad te blijven en Londen droefheid en een ver langen weg te gaan? De laatste stad is er een van verborgen genoegens waar goud, macht en materiële wel vaart het meest in tel zijn, maar het aangename en het schone, dat vindt men in Pa- De eerste opvatting was van de negentiende-eeuwse Engel se architect William White en deze werd daarin blijkens het tweede citaat gesteund door zijn Franse tijdgenoot en schrijver Theophile Gautier. Het opmerkelijke is dat ieder een die beide steden kent ook vandaag nog Whites opvatting zal kunnen delen. Het huidige Parijs zoals we het nu kennen is in wezen nog steeds een ne gentiende-eeuwse creatie en alles wat daar aan opvallends in deze eeuw is toegevoegd speelt zich af buiten de al lang verdwenen ring van fortifica tions die het gebied van de ne gentien arrondissementen ooit omgaf. Wat waren de opvattingen van de stedebouwers die het aan zien hebben gegeven aan de drie belangrijkste metropolen die Europa in de negentiende eeuw kende, Londen, Parijs en Wenen? In 'De stad als kunst werk' laat de Britse stede- bouwkundige Donald Olsen zien hoe de specifieke vormge ving van deze steden mogelijk was en welke idealen bij de bouwers daarvan voorzaten. Maar om de inrichting en de leefsfeer van deze drie steden te begrijpen is het niet alleen nodig de filosofie van de be stuurders en architecten te be grijpen, maar ook de aan elke stad eigen mentaliteit te on derzoeken. Dat is nu precies wat Olson gedaan heeft en dat maakt deze ter zake geïllus treerde studie zo uniek en aan trekkelijk om te lezen. Behoefte te behagen Vandaag de dag kleeft aan de moderne wereldstad wellicht vooral het odium van een oord van problemen, van opgehoop te mensenmassa's die tegen hun zin daar hun leven moeten slijten, van kille effi ciency ook. Toch stond de vormgevers van de moderne stad in de negentiende eeuw iets heel anders voor ogen. Zij Het café de la Rotonde in het negentiende-eeuwse Parijs. keken met een zeker afgrijzen neer op de zich als maar uit breidende wirwar van middel eeuwse straatjes die tot diep in de achttiende eeuw de centra van deze drie steden vormden. Olson heeft zich verdiept in de artistieke overwegingen die voor de negentiende-eeuwse stedebouwkundigen bepalend bleken. Niet nut was hun eer ste uitgangspunt maar het ver langen om te behagen en te verfraaien. De stad die ge bouwd moest worden zou ui ting moeten geven aan de kunstzin van de bouwers en in dit verband komt Olson tot de terechte constatering dat een samenleving meer over zich zelf vertelt in het spel, in het aangename dan in het werk dat zij verricht. Bij de inrichters van deze ste den zat de drang tot monu mentaliteit ingebakken. Waar elders in de stedelijke vormge ving steeds beknibbeld werd, was geld noch talent voor We nen, Parijs of Londen een pro bleem. De meest radicale en meest consequente uiting van dit ne gentiende-eeuwse streven toont misschien wel Parijs. De Franse revolutie had de stad afgezien van de bestem ming van een aantal gebou wen niet wezenlijk veranderd. Het middeleeuwse centrum was niet zoals de Londense city, door een grote brand weggevaagd. De stank van de kleine, nauwe straten was le gendarisch. Buiten het middel eeuwse centrum zocht dé stad vooral uitbreiding op de rive droite. Daar waren al in de achttiende eeuw de eerste bou levards verschenen op de plaats van de middeleeuwse bolwerken - het woord boule vard is trouwens een verfran ste versie van het Nederlandse woord bolwerk. Napoleon had grote plannen met Parijs, maar tot uitvoering ervan kwam het niet of nau welijks. Wel werden onder zijn bewind de wettelijke be lemmeringen weggenomen die een grootscheepse verandering van de stad mogelijk maakte. Maar dat gebeurde pas onder het Tweede Keizerrijk, in de periode tussen 1852 en 1870 toen Napoleon III baron Geor ges- Eugène Hausmann, de prefect van Parijs, de ruimte gaf om tot grootscheepse door braken over te gaan. Toen pas verdween het middeleeuwse Parijs. De Parijse straat is zoals we die nu nog kennen, een schepping van het Tweede Keizerrijk. Olson doet veel moeite om de vaak gehoorde stelling te weerleggen dat de hele onder neming bedoeld was om volk sopstanden in de stad te voor komen. Het proletariaat zou in geografisch van elkaar geïso leerde quartiers worden opge deeld. Met behulp van de lan ge rechte avenues zouden de ordebewakers snel ter plaatse kunnen zijn. Maar dat kan volgens Olson nooit de volledi ge verklaring zijn geweest Bo vendien bleek het niet te wer ken: de commune van Parijs in 1870 werd er niet door voorkomen. De republiek die daarop volgde hield trouwens bij de uitbreiding van de stad grotendeels vast aan de uit gangspunten van Haussmann. Er is volgens Olson geen mili tair argument te vinden om het pronkstuk van de doorbra ken, de boulevard Malesherbes die ging lopen vanaf de Made- leine-kerk onder precies de zelfde hoek naar het noord westen te laten afbuigen als de Madeleine-boulevard naar het noordoosten. In feite werden stedebouwkundige inzichten gevolgd die al eeuwen eerder de ronde deden. Frappant is dat de classicisti sche stijl van de Parijse stad- sinrichting de hele negentien de eeuw bleef doorwerken. Dat verklaart de opmerkelijke continuïteit van de stad die alle modes in huizenbouw en inrichting te boven kwam. Olson heeft niet alleen geke- TEKENING: M. RENARD ken naar de uiterlijke vormge ving van Parijs, Wenen en Londen. Hijheeft ook geke ken naar de manier waarop de inwoners wilden wonen en zich vermaken en welke con sequenties dit had voor de ma nier waarop hun stad werd in gericht. Versieren De Weners waren gek op het versieren van hun huis. Maar achter hun uitbundige uiterlijk ging vaak een betrekkelijk vormloos geheel schuil. In ie der geval contrasteerde die scherp met de Parijse flat uit de jaren vijftig van de vorige eeuw. Deze was een revolutio naire verbetering in vergelij king met de burgermanswo ningen uit het Ancien Régime. Toch haalden deze behuizin gen het in comfort niet bij de Londense huizen, meent Ol son. Beiden kenmerkten zich, zo schreef een Engels blad in 1865, door de liefde voor hui selijk comfort, maar in de in delingen van de Franse huizen hield men er rekening mee dat feesten en ontvangsten belang rijk zijn voor het onderhouden van sociale en vriendschappe lijke relaties. Daarom kwam de inrichting van kamers en suite veel voor. Ook hier deed een andere le vensstijl, een andere mentali teit zich in de vormgeving-na drukkelijk gelden. Het laatste deel van het boek is gewijd aan de manier waar op de inwoners van Londen, Parijs en Wenen zich ver maakten. Aangezien de negen tiende eeuw in feite doorliep tot het begin van de Eerste wereldoorlog, 1914 dus, levert deze interesse een fraai inzicht op in la Belle Epoque, die pe riode die het hoogtepunt vormde van de cultuur van de gegoede burgerij. Een betere afsluiting van de ambities die de burgers van elk van de drie steden van hun eigen hoofd stad koesterden viel waar schijnlijk niet te geven. Idoor GERT MEIJER Alice Cooper kun je met een beetje goede wil de voorlo per van de glamrock noe men. Zijn bizarre produkties zijn al lang verleden tijd, z'n beestenspul is grotendeels van het toneel verdwenen en na een periode van be trekkelijke rust (lees: weinig relevante albums) is hij sinds een jaar of vijf weer terug aan het front. Cooper lijkt een beetje op het spoor gezet door bands als Mótley CrUe, Guns 'n' Roses en Poison, die kennelijk nog een reke ning te vereffenen hadden. De muziek op zijn negen tiende album 'Hey Stoopid' hoort namelijk in hetzelfde straatje thuis. Cooper komt met opvallend energieke he avy rock, die door de spette rende melodielijnen eigen lijk bijzonder zomers klinkt. Opvallend daarbij is de aan dacht voor het gitaarwerk. Zijn vaste maatje'Kane Ro berts heeft het veld moeten ruimen voor Stef Burns, maar belangrijker nog zijn de gastbijd ragen van super gitaristen als Vinnie Moore, Joe Satriani en Steve Vai, terwijl op de eerste single 'Hey Stoopid Slash' aan treedt. Het nummer staat model voor de rest van het album, waarop Alice op een aantal aardigheidjes trac- teert. Zo zijn Steve Vai en Joe Satriani voor het eerst in één nummer te horen ('Feed My Frankenstein'), is er de eenmalige hernieuwde samenwerking met zijn oude compagnon Dick Wagner (in het inderdaad als vroeger klinkende 'Might As Well Be On Mars') en heeft Coo per voor Snakebite drie heu se ratelslangen ingehuurd voor wat extra percussie... Nick Lowe's 'Heart Of The City' bijvoorbeeld is de vuri ge opener van het album, en verder passeren onder meer het veelvuldig gecoverde 'Going' Down' van Don Nix, Mickey Jupp's 'Standing At The Crossroads Again' en 'Been Down So Long' van The Doors de revue. Eigen titels als 'My Sugar Turns To Alcohol' en 'Down By The Jetty Blues' verwijzen regel- met een boa constil kwamen Cooper daarbm getwijfeld goed van Pa»^J" slangenbezweerder j Cooper slaat opnieuw Dr. Feelgood Dr Feelgood behoorde ji geleden tot de belangrijn-^ g, vertegenwoordiger van] Engelse pubrock-scene. zinderende rhythm 'n was na het vertrek van c 24 e bo W; •k Alice Cooper..zomers... FOTO:PR recht naar het verleden van Dr. Feelgood. De op Bril- leaux na geheel vernieuwde band doet de oude Dr. Feel good weliswaar nog niet ver geten, maar opent wel nieu we perspectieven. lingsoefening, waarbij rist Lee Brilleaux de dankbare taak op zich om Wilko te doen vergLr v Die bij voorbaat onhaal klus leidde tot de teloor) van Dr. Feelgood, maai een donderslag bij heird hemel zijn ze er plotsi ;e S weer. 'Primo' heet come-backalbum, wa weer iets van het oude aanwakkert. Weliswaar - repertoirekeuze op z'n 11 Ukt. bedenkelijk, ook gezien feit dat voornamelijk covers werd gekozen, 1 nem< de manier waarop een tal van die stukken gesp den worden, geeft toch i ar ken iKer! vern bij heir /ene pale tigd dat 'De groene epelling' - samengesteld en ingeleid door Hans Bennis, Anne ke Neijt en Ariane van Santen. Uit gave Bert Bakker. Prijs 29,50. Nooit meer zal Nederland uit gepraat raken over de spelling. Nooit zal welk genie of welke zware wetenschappelijke com missie ooit een spellingssy steem kunnen bedenken dat geen stormen van kritiek, hoongelach, angstig gepiep, (semi-)wetenschappelijke dis- kussies en in ieder geval alom onbegrip oproept. En dat is niet iets van vandaag of gisteren, want sinds de twee allergrootste boosdoeners van de Nederlandse spellings-re- gels, de Leidse eminente Hoogleraren De Vries en Te Winkel in 1863 hun 'Ontwerp der spelling', later ook wel ge noemd 'Grondbeginselen der Nederlandsche spelling' is de permanente spellingsdiskussie in ons taalgbied niet meer weg te denken. In een boekje, dat bij Bert Bakker verscheen laten drie taalkundigen, ook uit Leiden, zien hoe die diskussie is verlo pen en wat op korte termijn kan gebeuren met de spelling. Ze hebben hun boekje 'De groene spelling' genoemd, een verwijzing of eerbetoon in de richting van het roemruchte 'Groene boekje' uit 1954, onze laatste officiële wijziging van de spelling. Daar viel toen ook al heel wat min of meer we tenschappelijk volk zich een nooit herstelde buil aan. Is 'De groene spelling' dan weer een nieuw voorstel tot herziening van de grondslagen van de spelling? En wordt door deze spelling met deze modieuze kleur aan te duiden alvast ingespeeld op de moge lijke sympathie van het meer progressieve deel van ons volk? Dat zou natuurlijk wel een vergissing zijn, want oppo sitie tegen spellingsverande ringen komt uiteraard per de finitie van verstokte conserva tieven; van mensen die het ooit zo geleerd hebben en die denken dat het dan ook nooit meer anders kan; van oude ren, die nog steeds „Zoo Ne- derlandsch" zijn gebleven. Vlak ook de jongere generatie niet uit: Yuppies en door de overvloed aan visuele infor matie ongeoefenden in taalbe heersing, zijn doorgaans allang blij als ze de bestaande regels kunnen hanteren. Ze verzet ten zich tegen nieuwe.' Ach, die kleur groen uit de ti tel van dit boekje is wat flets. Het valt namelijk allemaal erg mee. De samenstellers van het boekje wijzen erop dat de ko mende wijzigingen in de Ne derlandse spelling „slechts een marginale inspanning van het huidige systeem zullen inhou den". Ze stellen zich dan wel de vraag of dat verstandig is. Veel schrijvers, die in hun bóekje het woord krijgen, vin den dat je spellingswijzigingen niet telkens in kleine pasjes moet doen. Doe het eens een keer heel rigoreus,, dan heb je wel veel „beroering", maar daarna komt er een lange pe riode van rust op het spellings front, geloven zij. Die samenstellers zijn Hans Bennis, Anneke Neijt en Aria ne van Santen, die in de loop van vorig jaar hun boekje af sloten. Daarin komen nogal wat taaldeskundigen aan het woord, die in de afgelopen tijd wat over de spelling te bewe ren meenden te hebben. 'De groene spelling' bestaat uit elf opstellen van verschillende auteurs, een inleiding en een aantal bijlagen. Uitgevers Er zijn historische beschou wingen te vinden, zoals over het ontstaan van het schrift (picturaal en alfabetisch), de geschiedenis van de Neder landse spelling en de regelge- ving daarvan. In de tijd van Hooft en Vondel was er niets geregeld en dat heeft geen rampzalige gevolgen gehad voor onze cultuur. Of wel? In de omringende landen was - en is soms - ook nooit iets ge regeld op spellingsgebied. Piet van Sterkenburg legt weer uit, waar het 'Groene boekje' uit 1954 om ging, waarna Pieter Hagers een uiteenzetting geeft over de grootste natuurlijke vijand van spellingsverande ring: de Nederlandstalige uit geverijen. „Wat voor alle uit gevers - en in het voor de uitgevers van tieve boeken - geldt, is gebaat zijn bij spelling r Hagers denkt daarbi 5. name aan uitgevers vai clopedieën, atlassen, w< boeken en dergelijke, lingswijzigingen zijn v een financiële ramp. In de bijlagen kun je wat de samenstellers boek over de groene voor ogen staat, als e onvermijdelijk weer ee we spellingswijziging k( willen eigenlijk de beH spellingsregels vasth' maar de inconsequenln bestrijdbare aspecten 1 'Groene boekje' verb1 Dat geldt dan voor de dere talen ontleende w< zoals de keuze tussen c woorden als vakantie, en eau in bureau of k geldt ook voor de ing< de regels wat betreft kerseboom of kersenjaij)] of ss in doodsstuip oi straf. En verder zal de spelling, zoals dit boe aankondigt weinig scho opleveren. Integendee ziet er naar uit, dat eerst velen blij zullen een officiële wijziging gels van de Nederlam ling. Maar dat het echt en vree af zal lopen sti tuurlijk nog te bezien we laten ons onze spelli zies toch niet afpakki niet door een paar taalwetenschappers uit Za t on aam den de ihooi 'Ier c rm<> beii doe di de H. gen die vaai t rk r gj igen 9 al rvor oker Tleg ,diebes

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6