pparatsjik Janajev is „een arme donder" Comité wil Sovjetunie 'redden' ïarxistische aviken op de oersen Amsterdamse urs scherp gedaald BUITENLAND Voorhoeve: „Ontspanning komt in gevaar" Verraste Bush blijft op vakantie-adres is idócSomant c steeds aatsgre evens morgei nwoor Sovje iorgen i het an bet\ ;ingen jkhede it wori aan bi Faber >p kort i reize open. ERDAM Dadelijk na de opening van de effectenbeurs sterdam daalden vanochtend de koersen van de hoofd- i scherp. Over een beursbreed front zakten de aandelen- gemiddeld 4 procent met uitschieters tot bijna 7 procent oor Philips. Akzo zakte meteen ruim 5 weg tot 115,20, verloor ƒ4,50 op 157,80, Philips ƒ2,40 op 33,40, Ko- Olie 3,20 op 155,20 en KLM 1,70 tot 28,80. Na de g trad hier en daar een licht herstel op. Ook in het bui- zakten de koersen weg. In verband met de gevolgen ontwikkelingen in de Sovjetunie voor de koersvorming de het beursbestuur vanochtend maatregelen aan om te koersfluctuaties te voorkomen. Als de afwijking van een voorgestelde koers ten opzichte van de vorige koers gro- dan f2,- zouden gedurende minimaal 15 minuten geen en dus geen transacties tot stand kunnen komen. Joris Voorhoeve. MAANDAG 19 AUGUSTUS 1991 DEN HAAG De gebeurtenis sen in de Sovjetunie dreigen ern stige gevolgen te hebben voor het ontspannen klimaat dat de laatste jaren tussen de supermachten Verenigde Staten en Sovjetunnie is ontstaan. Dit zegt dr ir. Joris Voorhoeve, oud- VVD-kamerlid, nu directeur van het Instituut voor internationale betrek kingen 'Clingendael' in een bezorgde reactie op het afzetten van Gorbatsjov en de vermoedelijke val van Boris Jelt- sin. ,,Ik ben er heel erg van geschrokken. Dit is een buitengewoon ernstige situa tie die geweldige gevolgen kan hebben, niet alleen voor de Sovjetunie zelf maar ook voor de wereldpolitiek", al dus Voorhoeve. „De kans is groot dat in de Sovjetunie de oude krachten weer geheel de overhand krijgen, waardoor het daar weer de kant van een dicta tuur op gaat. Dat wordt dan een uiterst bizarre situatie, want de Sovjetunie zal niet meer kunnen rekenen op steun van haar voormalige satellietstaten. De revolutie van 1989 in de andere Oosteu- ropese landen is niet meer ongedaan te maken. Dat zullen de nieuwe Sovjet leiders ook niet proberen, want dan krijgen ze miljoenen vrijheidslievende burgers en de rest van de wereld tegen zich. Dus mocht men weer in de rich ting van een dictatuur neigen, dan komt het land geheel geïsoleerd te staan". Volgens Voorhoeve is het met toevallig dat uitgerekend nu de reactionaire krachten in de Sovjetunie zich zo krachtig hebben gemanifesteerd. „Deze week zou het Unieverdrag worden ge tekend, wat de economische macht van de afzonderlijke republieken zoU ver sterken en de invloed van de commu nistische partij verder zou doen afne men. Voor veel mensen uit de oude garde is dat een schrikbeeld". Grote zorgen maakt Voorhoeve zich over de vraag hoe het verder moet met de wapenbeheersingsakkoorden START en INF. die door de Sovjetunie nog niet zijn geratificeerd. „Als het in de Sovjetunie echt helemaal de foute kant opgaat zijn we wat die wapenak koorden betreft weer bijna terug bij af". „Zeer problematisch" noemt hij ook het feit dat er in de voormalige DDR nog altijd 350.000 Sovjet-soldaten zijn gelegerd „Ik heb geen idee wat daarmee zal gebeuren, maar ik houd m'n hart vast". <*r*T MOSKOU Van Genna di Janajev hadden maar weinigen gehoord voor hij in december vorig jaar werd gekozen tot vice- president van de Sovjetu nie. Hij was voor veel Sovjet-burgers een partij apparatsjik. Als vice-presi dent kwam hij nauwelijks in de publiciteit. Met de machtsovername komt aan de „onbekendheid" een eind. Over zijn functie als tweede man binnen de partij zei hij onlangs in Der Spiegel: „Ik zou een arme donder zijn, als ik alle volmachten van Gorba tsjov in handen zou krijgen, omdat ik dan te veel te doen zou hebben. De positie van machtigste man past mij niet zo". De benoeming van Janajev werd in december goedge keurd door het Congres van Volksafgevaardigden. Gorba tsjov moest al zijn overredings kracht gebruiken om Janajev benoemd te krijgen via een tweede ronde. Zo bezien volgt hij zijn mentor op. „Ik wil ie mand aan mijn zijde die ik kan vertrouwen", verklaarde een grimmig kijkende Gorba tsjov tot de afgevaardigden na de eerste stemronde. Veel afgevaardigden waren het niet eens met de keuze voor weer een partijbaas uit de centrale bureaucratie. Janajev beloofde campagne te voeren „met legale democrati sche methoden door onder de burgers respect voor de wet te wekken tegen de politieke bacchannalen en nihilisme in het land". Zijn verkiezing tot vice-president kwam geduren de dezelfde bijeenkomst waar de voormalige minister van buitenlandse zaken Eduard Sjevardnadze zijn aftreden aankondigde en waarschuwde voor een aanstaande dictatuur. Janajev heeft steeds gezegd niet te geloven in de aanstaan de dictatuur. Illusie Hij werd slechts zelden op de televisie gezien en van zijn op merkingen werd slechts spora disch melding gemaakt. De ge registreerde uitspraken en da den van de vice-president ge ven niet de indruk dat hij het hervormingsprogramma van Gorbatsjov zal voortzetten. Onlangs gaf hij het Duitse blad Der Spiegel een interview over de toestand in zijn land. Hij leverde toen forse kritiek op de perestrojka: „Toen men in 1985 de perestrojka van bo venaf invoerde, werd het na gelaten om de partij psycholo gisch en sociaal-politiek hierop voor te bereiden De chirurg Gorbatsjov heeft de zieke op de operatietafel bevolen en vervolgens de buikholte open gesneden in de vaste overtui ging dat het zou gaan om een zieke blinde darm. Plotseling blijkt het om iets veel ernsti- gers te gaan. In het begin heb ben we het volk de illusie voorgehouden dat al de wan toestanden binnen twee, drie jaar verdwenen zouden zijn Maar er bestaan geen wonde ren in de politiek of in de eco nomie". Janajev verklaarde de terug val van het communisme als volgt: „Nu nemen we afscheid van de illusies. De man op de straat geeft hierbij onvermij delijk de partij de schuld en daarom gaat het slecht met de autoriteit van de partij". Janajew ziet grote gevaren in het anarchisme en het Trots- kisme, dat kunnen ontstaan in de huidige onzekere sociale si tuatie. „Wanneer we geen pas send sociaal systeem vinden bij de overgang naar de markteconomie en wanneer het ons niet lukt deze sociale processen in toom te houden, wordt de toestand zeer ernstig. Dan hebben we rond de jaar wisseling ook nog eens dertig miljoen werklozen. Dat is soci ale dynamiet, die elk moment tot ontploffing komen kan". „Politieke en militaire zeker heid zijn ondenkbaar zonder economische zekerheid. Wat moet er van Europa worden, als het bij ons tot een sociale explosie komt? Als de vluchte lingenstroom zich uitstort over Westeuropa0" Zelf-hulp Volgens hem is buitenlandse financiële ondersteuning nodig als „hulp bij onze zelf-hulp". „We hebben het niet in ons bloed om economisch nuttig te werken. We hebben überhaupt geen economische structuren voor de veredeling en de ver koop van onze landbouwpro ducten. Onze wegen en spoor wegen zijn volledig verloe derd". Janajev noemde zich een „aanhanger van de meest vergaande privatisering". Hij heeft zich in de acht maan den dat hij vice-president was voornamelijk bezig gehouden met het begroeten van buiten landse leiders Een van de be langrijkste publieke optredens van Janajev was het begroeten van de Amerikaanse president George Bush in juli tijdens diens bezoek aan de Sovjetu nie voor de ondertekening van het Start-verdrag. De etnische Rus Janajev is lid van het Volkscongres en van de nationale Opperste Sovjet. Ook is hij lid van het Politbu ro. dat de leiding heeft over het centraal comité van de Communistische Partij van de Sovjetunie. Janajev is een ge promoveerd historicus en ju- De huidige leider studeerde in 1959 af aan het Landbouw kundig instituut van de stad Gorki en behaalde in 1967 een juridische graad van het Juri dische Correspondentie Insti tuut van de gehele unie. Na zijn afstuderen werkte Ja najev als ingenieur in Gorki waarna hij vrijwillig ging wer ken voor de communistische jeugdorganisatie, de Komso mol. In de vroege jaren '70 ging hij naar Moskou om voor zitter te worden van het Sov jet-comité van jeugdorganisa ties, een organisatie die de banden met buitenlandse (communistische) jeugdorgani saties onderhoudt. Tegelijker- tijd schreef hij zijn proefschrift over internationale jeugdbe wegingen. Janajev diende later zes jaar als vice-voorzitter van de Sov- jet-vriensehapsorganisatie, een instantie die de contacten tus sen buitenlanders en de Sov jet-staat onderhoudt. Later kreeg hij een functie bij de Komsomol en in 1989 werd hij voorzitter van de officiële Sov jet-vakbond. In juli van dat jaar werd hij na een zuivering in het Politburo gekozen. (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU „Er zijn ex tremistische krachten naar boven gekomen die pogen de Sovjetunie te li quideren, de staat te ont mantelen en tegen elke prijs de macht te grijpen. De uitslag van het natio nale referendum over de eenheid van het vader land wordt met voeten ge treden. Om die reden neemt het „comité voor de noodtoestand de verant woordelijkheid voor de toekomst van het vader land op zich en verklaart het zich vastbesloten de ernstigste maatregelen om de staat en de samenle ving zo snel mogelijk uit de crisis te brengen", zo verklaarde het „comité voor de noodtoestand" in Moskou. Het comité bestaat behalve uit het driemanschap Janajev (54), Pavlov en Baklanov uit de ge neraals Vladimir Krioetsjkov, hoofd van de geheime dienst KGB, Boris Pugo, minister van binnenlandse zaken, mevr. V. Starodoebtsev, presi dent van de unie van landbou wers van de Sovjetunie, A. Ti- ziakov, president van de orga nisatie van staatsondernemin gen (bouw, verkeer en com municatie) en maarschalk Dmitri Jazov, minister van de- „Alle macht in het land is voor de duur van de periode van zes maanden overgedragen aan het comité voor de nood toestand", aldus TASS. Zonder gebieden te noemen waarvoor de noodtoestand geldt zei het comité in een verklaring dat de noodtoestand is ingesteld „teneinde de diepe en wijdver breide crisis te overwinnen, de politieke, interetnische en de confrontatie tussen burgers, de chaos en anarchie die het le ven en de veiligheid van de burgers van de Sovjetunie be dreigen, alsmede de soeverei niteit, territoriale integriteit en de vrijheid en onafhankelijk heid van ons vaderland". Kort na de verklaring van TASS over Gorbatsjov sprak radio Moskou van een „fataal gevaar" dat de Sovjetunie be dreigt, zonder dat de radio daar nader op inging. „Er hangt een fataal gevaar boven de Sovjetunie...het land is onbestuurbaar geworden", aldus de radio. Een woordvoerster van de ra dicale president Boris Jeltsin noemde de vervanging van president Michail Gorbatsjov een idiote daad ,„Dit is een coup. Wat anders?", zei zij. „We moeten niet in paniek ra ken. Dit is een daad van mon strueuze Russische idiotie". Jeltsin was gisteren uit Alma Ata teruggekeerd naar Mos kou, waar hij met de president van Kazachstan, Noersoeltan Nasarbajev, een verdrag had gesloten over samenwerking tussen beide republieken. Rus land en Kazachstan zouden morgen met Oezbekistan als eerste republieken het nieuwe Unieverdrag voor de Sovjetu nie, dat de betrekkingen regelt tussen de republieken en het centrum, ondertekenen. De Sovjet-radio onderbrak zijn normale programma vanmor gen om serieuze muziek uit te zenden en elk half uur werd de aankondiging van het co mité voor de noodtoestand om geroepen. Dé televisie toonde op alle kanalen volksdansen en een film. In de opstandige republiek re publiek Litouwen werden vanochtend geen buitengewo ne troepenbewegingen in de hoofdstad Vilnius opgemerkt. Radio 'Echo van Moskou' in de Sovjethoofdstad, waar progres sieven de meerderheid hebben in de gemeenteraad, werd di rect vanaf de bekendmaking van de vervanging van Gorba tsjov gestoord. Later stroom den volgens gemeentefunctio narissen agenten van de gehei me dienst KGB het gebouw in en gelastten het personeel te vertrekken. Terugtrekking troepen gaat door BERLIJN De terugtrekking van de Sovjet-troepen uit het oostelijk deel van Duitsland, de voormalige DDR, gaat door vol gens schema ondanks het afzetten van president Gorbatsjov, zo heeft een militaire woordvoerder in Moskou verklaard In dit deel van Duitsland zijn nog altijd 330.000 Sovjet-troepen gele gerd. Die zullen, als er niet alsnog verandering in komt, in 1994 allen zijn teruggehaald. De oproep van het Comité voor de Noodtoestand in 'Moskou is aan de Westelijke Legergroep mee gedeeld „De eenheden van de Westelijke Legergroep bevinden zich in hun kazernes", zo werd gezegd. Het personeel „vervult zijn taken volgens plan" WASHINGTON/BONN De Amerikaanse president Geor ge Bush is verrast over berich ten als zou Sovjet-president Michail Gorbatsjov zijn ver vangen door zijn vice-premier Gennadi Janajev. Bush verklaarde de situatie in de Sovjetunie nauwgezet te volgen. Hij verblijft momen teel in zijn buitenverblijf in Kennebunkport (Maine) en is nog niet voornemens zijn va kantie te onderbreken. Waarnemers meldden dat Bush op generlei wijze is inge licht over een mogelijk op handen zijnde machtswisse ling. Medewerkers van Bush reageerden sceptisch op het bericht als zou het met Gor- batsjovs gezondheid slecht zijn gesteld. Bush heeft Gorbatsjov op 30 juli in Moskou ontmoet en toen verkeerde de Sovjet- president in goede gezondheid. Parijs liet via een verklaring van het ministerie van buiten landse zaken weten de moge lijke vervanging van Gorba tsjov van zeker zo groot belang te vinden als de afkondiging van de noodtoestand in de Sovjetunie. De Franse rege ring kondigde aan de besluiten van de nieuwe machthebbers in Moskou op nationaal en in ternationaal gebied nauwgezet te volgen. De Duitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher brak vandaag zijn vakantie af en is naar Bonn teruggekeerd om de situatie in de Sovjetunie te bespreken. Bonn toonde zich duidelijk verrast over de machtswisse ling in Moskou. De Britse regering verklaarde dat de vervanging van Gorba tsjov een verontrustende ont wikkeling is met vergaande gevolgen voor de Oost-West- verhoudingen en de wereld vrede. Een woordvoerster van het ministerie van buitenland se zaken zei dat „de klok wordt teruggedraaid" in de Sovjetunie. De Japanse regering stelde in een reactie eerst overleg te plegen met de Verenigde Sta ten alvorens met een officiële reactie te komen. De Belgische regering reageer de afwachtend op de berichten vanuit Moskou. Seoul reageer de met ontzetting op het opzij- schuiven van Gorbatsjov. DU Michail Ser- sj Gorbatsjov (60), nnacht aan de kant geschoven, bracht in nd tot dusverre in- ïde politieke veran- en en een revolutie buitenlandse poli- m de Sovjetunie te- n de afgelopen tijd liep i zijn beleid gericht op pjka (hervorming) en t (openheid) in de sa- ing steeds vaker tegen kkig verzet van mar ie haviken op. Terwijl ongekend populair in 'esten werd door zijn 'oor beëindiging van de Oorlog, bracht zijn bin ds beleid het land tot op d van de economische en politieke ineenstor- Ja zes jaar perestrojka en vrijheden, waarvan id gedurende tientallen 'an dictatuur in de Sov- ook maar had kunnen kreeg zijn populariteit meer te lijden onder de Itekorten, etnische k zulleingen en de toer om de oeven i lie de moderne tijd in te t toei on in t< re partijman Gorbatsjov rassenderwijze aan de macht door zijn benoeming als secre taris-generaal van de commu nistische partij. Maar het duurde tot 25 mei 1989 voordat hij van het partijcongres grote re uitvoerende bevoegdheden kreeg voor de duur van vijf jaar. Op 15 maart vorig jaar werd hij tot president van de Sovjet unie gekozen in het kader van het bij een nieuwe grondwet ingevoerde presidentiële sy steem in de Sovjetunie. Op 10 juli werd hij tevens herkozen als secretaris-generaal van de communistische partij. De man, die in 1990 de Nobel prijs voor de vrede kreeg voor zijn sleutelrol in de ontspan ning tussen Oost en West erf de liberalisering in Oost-Euro pa, werd op 2 maart 1931 gebo ren in een boerengezin in Pri- volnjog in de Kaukasus. Hij studeerde rechten aan de uni versiteit van Moskou, waar hij zijn vrouw Raisa ontmoette. In 1952 trouwden zij en trad Gor batsjov toe de partij. Gorbatsjovs partijcarrière be gon in 1955 in zijn eigen dis trict Stavropol, waar hij ka derlid werd van de plaatselijke jeugdbeweging Komsomol. In 1970 werd hij eerste secretaris in dit gebied en maakte in die functie vele reizen naar het lie it afk °^é"cl I Dan beginnen de moeizame onderhandelingen tussen rste Ka ezanten van de gouverneur-generaal en de vorstin over de rote pu jkheden om handel te drijven. Jan van Riebeeck ontpopt ai ma|s een voortreffelijk diplomaat en de vorstin van Atjeh, die nooit v (jjjj kostbare geschenk, dat haar is toebedeeld, bewon- zo ingenomen met dit bezoek, dat zij de vreemde heren Gewoon als hij was om overal in de landen die hij bezocht zich onder het volk te begeven, werd Gorbatsjov hier verge zeld van zijn echtgenote Raisa in 1989 ook enthousiast be groet door inwoners van Bonn. FOTO: AP aan Konstantin Tsjernenko om Joeri Andropov op te volgen, maar Gorbatsjov werd de 'nummer twee' van het bewind, om op 11 maart 1985 uiteindelijk de macht over het land over te nemen. JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA een prachtige mantel laat omhangen, versierd met drie gouden ringen. (Nog altijd komen de ringen voor in het wapen van de familie Van Riebeek). Langzamerhand wordt het gesprek nu min der stroef. Pieter Soury is verheugd, dat deze eerste onderne ming al direct zo goed van stapel loopt en hij krijgt vooral ach ting voor de talenten van zijn secretaris, Jan van Riebeeck. Westen, vooral Frankrijk en de toenmalige Bondsrepubliek Duitsland. In 1978, Gorbatsjov was toen 47, werd hij benoemd in het secretariaat van het Centraal Comité van de partij en was daar speciaal belast met land bouw. Daarna schoot zijn car rière als een raket omhoog: in 1979 kandidaatlid van het Po litburo het voornaamste be leidsbepalende orgaan van de partij en in 1,980 volwaar dig lid met volledig stemrecht. In 1984 gaf mén de voorkeur

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5