Gespannen sfeer rond Russische ambassade De brugfunctie van het Waterpop Festival li Oost-Europa houdt adem i Terugsturen Albanese vluchtelingen laat bittere smaak achter BUITENLAND KUNST/RTV Vrees voor staatsgreep groeide in het weekeinde oe CeidóeSomorit MAANDAG 19 AUGUSTUS 199jdó< Massa - emigratie van Sovjetjoden? JERUZALEM Israëlische autoriteiten hebben vandaag een spoedbijeenkomst gehou den om een eventuele massale emigratie van Sovjet-joden voor te bereiden nu Sovjet president Gorbatsjov ten val is gebracht. Ongeveer 60.000 Sovjet-joden die in het bezit van een uitreisvisum zijn, wachten op vertrek, aldus Uri Gordon, hoofd van de immi gratiedienst van het Jewish Agency dat de immigratie van joden naar Israël regelt. Onder Gorbatsjov verbeterden de be trekkingen tussen de Sovjetu nie en Israël aanzienlijk. KLM-vlucht gaat door SCHIPHOL De KLM- vlucht op Moskou (KL301) zou vandaag vooralsnog gewoon wor den uitgevoerd. Bij de KLM waren vanochtend nog geen berichten bin nengekomen dat het vliegveld Sheremetyevo van Moskou gesloten is of gesloten gaat worden. De KLM301 zou om 13.10 vertrekken. Mocht kort na die tijd het Russische luchtruim gesloten wor den, dan zou de vlucht in Warschau afgebroken kunnen worden. Premier Georgië stapt op MOSKOU Premier Tengiz Sigua van de naar onafhankelijkheid strevende Sovjet-republiek Georgië heeft gisteren zijn ontslag inge diend. Volgens Sovjet-staatspersbu- reau TASS reageerde Sigua met zijn stap op toenemende kritiek over het onvermogen van zijn re gering om de economische neer gang en daling van de levensstan daard in Georgië een halt toe te roepen. De in mei gekozen president Zviad Gamsachoerdia was een van de be langrijkste kritici van Siga. Hij heeft diens ontslagaanvraag dan ook prompt aanvaard. Ook de mi nister van buitenlandse zaken van de republiek die zich in april onaf hankelijk verklaarde van Moskou, heeft het veld geruimd. Chroesjtsjov ook afgezet in vakantie MOSKOU Michail Gorbatsjov is niet de eerste leider van de Sovjetunie die tijdens zijn vakan tie aan de kant werd gezet. In ok tober 1964 werd Nikita Chroesjt sjov, een andere hervormingsge zinde leider die de hardliners te gen zich in het harnas joeg, opzij gezet terwijl hij met vakantie buiten Moskou verbleef. De hardliners van '64 waren onte vreden over misoogsten, de schie lijke aftocht van Chroesjtsjov in de Cubaanse rakettencrisis en de ideologische verwijdering ten op zichte van China. IKV-SECRETARIS NET TERUG UIT SOVJETUNIE DEN HAAG De ondertekening van het Unie-Verdrag dat morgen zou plaats vinden is de directe aanleiding geweest voor de staatsgreep die vandaag plaats vond in in de Sovjetunie. Dat zegt secre taris Mient Jan Faber van het Interker kelijk Vredesberaad. Faber is dit week einde teruggekomen van een reis naar de Sovjetunie. Volgens hem leefde de afge lopen dagen bij verschillende Russische parlementariërs al de vrees dat de staats greep vóór de ondertekening zou plaats vinden. Uit gesprekken met parlementariërs con cludeerde Faber dat zowel bij de voor standers als tegenstanders van onafhan kelijke republieken grote weerstanden tegen het Unie-verdrag bestonden. Veel aanhangers van de Russische president Jeltsin hebben sterke kritiek geuit op hun leider, zo meent Faber. „Zij hebben Jeltsin vooral bekritiseerd vanwege het feit dat hij in het compromis de kant van Gorbatsjov heeft gekozen en niet die van de Russische republiek", aldus Faber voor de NCRV-radio. Volgens hem werd de afgelopen dagen gevreesd voor een staatsgreep. „Dat is het gevolg van het dialectische denken in de Sovjetunie. Het is ook voor veel conser vatieve Russen een onvermijdelijke loop van de geschiedenis dat de republieken onafhankelijk worden. Maar daardoor UI gem worden de tegenkrachten ook steeds 1 ker. Dit tegenoffensief (de staatsgr^I onvermijdelijk, maar wordt tevens delijk gezien". De IK V-secretaris heeft vanmorge contact gehad met vertegenwoor van de vredesbeweging in de Sovje Aanvankelijk werden vanmorgen demonstraties verwacht op het Plein. Of die door zouden gaan betv de hij gezien de legerbewegingen hoofdstad. Het IKV onderzoekt mogelijkhede tot actie over te gaan. Gedacht won het aanbieden van petities aan b ^0( landse ambassades. Volgens Faber 1V onderzocht of het zinvol is op kort c mijn naar de Sovjetunie te reize daar besprekingen aan te knopen. DEN HAAG „De stilte voor de storm", zo om schreef een voorbijganger vanmorgen vroeg de sfeer rond de Russische ambas sade in Den Haag. „Er ko men demonstraties, dat weet ik zeker. Maar het nieuws is nog vers. De mensen moeten het eerst nog verwerken". Eén ding was duidelijk: het afzetten van president Gor batsjov was wel doorgedron gen tot het personeel van de ambassade. Medewerkers openden schichtig het hek, beenden snel naar hun auto en weigerden te reageren op vragen. „No comment", klonk het keer op keer. „Er komt vandaag later nog wel een verklaring", hield een woordvoerder van de ambas sade de boot af. De schaarse voorbijgangers waren buurtbewoners die in een motregentje hun hond uitlieten, zoals de Haagse kapper Mark Al, die zei ge schokt te zijn, maar niet echt verbaasd. „Iedereen heeft de laatste weken op de televisie de verbeten uitdrukkingen kunnen zien op de gezichten van de Russische politici. Gorbatsjov wilde hervormin gen die het conservatieve ka der niet pikte. Hij heeft in feite zelf de strop om zijn hals aangetrokken". Hij vertelde al zo'n twintig jaar in de omgeving van de ambassade zijn hond uit te laten. Pas het laatste jaar had hij enig contact gehad met personeel van de ambassade. „Vroeger leken ze stuk voor stuk een spreekverbod te hebben. Sirjds de hervormin- De Russische ambassade in Den Haag. gen mochten ze meer, ze ze daarbij over de politiek mochten zelfs een hengeltje nog altijd weinig loslieten", uitgooien in de vijver voor Het hek van de ambassade de ambassade. Af en toe had- ging om half tien even open, den we een gesprek, hoewel toen een koerier een brief FOTO: STEPHEN EVENHUIS bezorgde. „No comment", zei de gebeurtenissen af. „De- een personeelslid nog voor- monstreren is een recht, de dat iemand hem iets had ge- politie is voorbereid op spon- vraagd. De Haagse politie liet tane acties", aldus een zich nog niet zien, wachtte woordvoerder. PRAAG De nachtmer rie van Vaclav Havel, Lech Walesa en Josef An- tall is uitgekomen; Mi chail Gorbatsjov is 'om ge zondheidsredenen' afgezet en vervangen door con servatieve hard-liners. Met angstige spanning wordt nu in de voormalige Oostblok landen en vooral in Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije afgewacht hoe de nieuwe machthebbers in de Sovjetunie zich tegenover vroegere 'broe derlanden' zullen opstellen. In Roemenië en Bulgarije maakt men zich wat dat betreft wat minder zorgen; daar heeft men geen ervaring met door de Sovjets neergeslagen revoltes en zijn Sovjet-troepen ook nooit permanent gelegerd ge weest. Dat de laatste Sovjet militairen Tsjechoslowakije en Hongarije enkele weken gele den verlaten hebben, betekent voor deze landen in elk geval een opluchting. „Nu zijn we eindelijk echt vrij", zei de Hongaarse premier Antall bij die gelegenheid. In Polen knarst men de tanden eens te meer over de weigerachtigheid van de Russen om te vertrek ken. Weliswaar is een begin gemaakt met de terugl king, maar nog altijd bevi zich zo'n 40.000 Sovjet-mj ren op Pools grondgebied hoe onwaarschijnlijk hetl is dat de Sovjetunie per| daag weer een militaire f ging voor de vroegere f staten betekent, vanwegj verleden heerst in deze d toch diep wantrouwen eil angst als het gaat om doelingen van Moskou. Het veiligheids-vacuüm I de Oosteuropese landen i recht zijn gekomen (het I schau Pact opgeheven" NAVO niet bereid ze op j men), laat zich nu pijnlijk len. De CVSE (Confel voor Veiligheid en Samen king in Europa), die wel werd als nieuw veiligl platform, kan dat vacuül de gewijzigde omstandigH absoluut niet opvullen ol de Sovjetunie er zelf deelP uit maakt. Ja Wie staat er dan borg a territoriale onschendbaai van Polen, Tsjechoslovl en Hongarije? Niemand dP zelf en dat is nauwelijks garantie. Voor de jonge <y\ cratieën betekent dat ir geval een indirecte bedrei van hun onafhankelijkhei elke stap die ze zetten ze de argwanende ogen het niet-ongevaarlijke I buurland op zich gericht.^J ROME Met het op ver raderlijke wijze terugstu ren van de laatste groep Albanese asielzoekers door de. Italiaanse rege ring is de crisis geëindigd zoals zij was begonnen: schrijnend en met een wrange nasmaak. Exit deze groep ongelukkigen, het aftellen naar de vol gende exodus kan begin nen. Elke stroom asielzoekers of politieke vluchtelingen die in een ander (westers) land een beter bestaan zoekt, laat een indruk van tragische hulpe loosheid achter. De overtui ging waarmee zij zich vast klampen aan hun illusies geeft hun de kracht alle problemen te overwinnen tot de echte ontnuchtering volgt dat het betere bestaan even ver ver wijderd ligt als thuis. Honder den Albanezen hadden het al ondervonden. Maar de tragiek van deze groep ligt in de ma nier w.aarop zij door de Itali aanse autoriteiten werd be handeld. Rome maakte van hen een 'test-case' om duide lijk te maken dat de grens is bereikt en dat maakte hen tot machteloze slachtoffers van ontwikkelingen die zij zelf in gang hebben gezet, maar waarvan de implicaties hun persoonlijk lot al lang overstij gen. Voor hen telt maar één ding: zij moeten terug. Dat de Italiaanse regering de havens blokkeerde om te ver hinderen dat de massa aan land ging, kan niemand haar verwijten. Het was een poging tot lijfsbehoud om een al zwaar door werkloosheid ge troffen regio te beschermen. De manier waarop zij duizen den mensen in ellendige mate riële omstandigheden bijeen dreef in het stadion van Bari, gaf echter blijk van weinig hu manitair gevoel. Maar het is vooral de manier waarop de laatste groep met valse belof ten werd weggestuurd, die huiver opwekt. Als de deser teurs, ondanks de toezeggin gen van Tirana, toch gerechte lijk worden vervolgd, mag Rome zich in medeverant woordelijk noemen. De econo mische hulp die het intussen heeft toegezegd om de nodige hervormingen in Albanië op gang te brengen, toont aan dat Rome wel weet waar de echte oplossing ligt, maar dat vol staat niet om de bittere nas maak helemaal weg te vegen. Toch kan de Italiaanse rege ring niet met alle schuld bela den worden. Het was met me dewerking van het Hoog Com missariaat voor de Vluchtelin gen dat de asielzoekers wer den teruggestuurd. Ook de VN-instanties waren dus van oordeel dat deze exodus slechts het begin zou zijn van een veel grotere stroom, indien Rome had toegegeven. Alle andere regeringen van de Europese Gemeenschap keken boven dien met ingehouden adem toe, want naast de Albanezen zijn er duizenden Polen, Roe menen, Balten en straks wel licht Russen die aan de gren zen van de EG.wachten. Daar zal wellicht de grootste uitdaging liggen die de EG wacht. Samen met de NAVO heeft de EG een beslissende rol gespeeld in het omverwer pen van de communistische monoliet die de Oosteuropese volkeren verstikte. Dat was een noodzakelijke voorwaarde voor een betere wereld, maar nu het communistische bastion is gesloopt mag de EG de Oost europese buren niet aan hun lot overlaten. Dat zou een aan fluiting zijn van haar demo cratische principes, en de evo lutie op gang brengen die zij angstvallig wil vermijden: een leger asielzoekers dat zonder veel hoop ronddwaalt en daar door de economische ontwik kelingen in heel Europa be dreigt. Het is niet enkel in hun eigen belang dat de asielzoe kers in hun land van her komst blijven, hun landen zul len hen nodig hebben bij hun moeizame heropbouw. Als zij naar het Westen komen, raken de Oosteuropese landen verder achterop en is elke hulp ten slotte zinloos. Als de EG een vluchtelingen- crisis wil vermijden, is er maar één oplossing: genoeg investe ren om het oude Oostblok toe te laten zichzelf te ontwikke len. Daar zal iedereen beter van worden en het zal bovenal een volgende groep Albanezen of anderen het pijnlijke lot be sparen dat zij voor heel de we reld als ongewenst en overbo dig worden afgewezen. The Blue Guitars ...vertegenwoordigers van de nieuwe stroming gitaargroepen... suske en wiske [Oei/Die heeft van diplomatie met veel haas fefelen1 J Dan maar met (euetd HtlPF i Dal dinf is met te lillen 1 J WHOUA het witte wief Instemming met fusie (c) Standaard UltgeverlJ/Wevery Produc HONSELERSDIJK/BERKEL De ondernemingsraden van Bloemenveiling Westland en Bloemenveiling Berkel hebben een positief advies uitgebracht over de voorgenomen fusie. De beide veilingdirecties heb ben al laten weten ingenomen te zijn met dit advies. De ondernemingsraden blijven echter wel met nadruk pleiten voor een harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden die nu nog binnen de twee afzonder lijke veilingbedrijven gelden. Ze betreuren het dat de direc ties hierover nog geen toezeg gingen hebben gedaan. Ook zouden de or's graag een da tum vastgesteld zien voor de gereedkoming van het sociaal plan. Beide directies streven er naar nog dit jaar overeenstemming te bereiken met de vakbonden over dit sociaal plan. In dit verband is een afsprakenlijst opgesteld, die door beide par tijen is ondertekend. WATERINGEN Water pop blijft het gezelligste festival van Nederland. Het muziekgebeuren in het Hofpark in Waterin gen is in veertien jaar be hoorlijk groot gegroeid, maar heeft zijn charme als buurtfeest eigenlijk nooit verloren. De kracht van Waterpop is zijn brug functie, want er is geen festival in Nederland waar zoveel aanstormend talent een kans krijgt. Wie slechts geïnteresseerd is in grote namen zal zijn neus ophalen voor Waterpop en zich waarschijnlijk alleen ver tonen op festivals als het Haagse Parkpop of het Belgi sche dubbelfestijn Torhout- /Werchter. Geheel onterecht .natuurlijk, want het Hofpark 'is juist de plaats waar de ware 'muziekliefhebber zijn hart kan ophalen. Bovendien kan hij dan later opscheppen het ont luikende talent al te hebben ontdekt nog voor het grote pu bliek er érg in had. Papier Hoeveel talent Waterpop dit keer precies telde, is echter de vraag. Deze veertiende editie zag er op papier namelijk be ter uit dan hij in werkelijkheid klonk. Toch moet opnieuw het petje af voor de organisatie die er elke keer weer in slaagt te ontdekken waar 'veelbelovend Nederland' zich schuil houdt. En neem maar aan dat het niet altijd even gemakkelijk is om de kwaliteit van gitaar- groepen als Blue Guitars, The Serenes, die al eerder op Wa terpop stonden, en Shoot The Moon te ontdekken, want het aanbod is overweldigend. Eigenlijk maakt Waterpop van de nood een deugd en speelt zijn troeven op bewonderens waardige wijze uit. Gedwon gen door een beperkte ruimte capaciteit, er kunnen met goed fatsoen zo'n 20.000 man in het Hofpark, en rekening houdend met toch een beperkt budget, weet de organisatie dat ze nooit de 'grote namen' zal kunnen contracteren. Daarom wordt uitgegaan van 'veelbelo vend' en 'oude roem'. In die laatste categorie viel dit jaar Kevin Coyne, die nieuwe energie lijkt te putten uit het musiceren. Hij deed het met veel overgave, maar kon toch niet op tegen het muzikale ge weld van Sjako, dat met zijn rock en aan funk gelieerde spel de bezoeker in vuur en vlam wist te zetten. Tijdmachine Met als decor perfect festival- weer bood Waterpop opnieuw voor elk wat wils. Soms was het alsof het publiek een stap terug in de tijd deed. Niet om dat een tijdmachine het veld vulde, maar omdat een deel van de groepen wat al te veel naar hun muzikale broertjes uit de jaren zestig hadden ge keken Met de zoete geur van hasj leek de flowerpower weer helemaal terug, vooral toen aan het begin van de middag de psychedelische klanken van The Godfathers het veld vulden. Het is wel zo dat het kr SlVC vijftal nog even moet oe Itekc voor ze echt indruk zullei ngen ken. De sterkste troeven i lie d de Waterpop uit toei avondschemer begon in t< 'e p; len. Shoot The Moon, Th c renes, maar ook The Cro enw ters musiceerden uiterst genaam. Ze boden iedei uitgebalanceerde afwiss Shoot The Moon met hu dere Amerikaanse gitaai The Serenes met sfeei soms melancholieke roef The Cropdusters daar in met een behoorlijk lan|] klinkende mengeling country, folk en rock. al geen echte slechte, ook niet direct een sterkq vering van Waterpop. Toekomst Bovenal bood het festivi prachtige springplank na toekomst. Tenslotte war meeste groepen die zat optraden regelrecht afko uit het zalen- en café-ci Ze kregen hun eerste ka Bzan wennen aan het grote pi i|^e en alleen daarom al maj s ee Waterpop Festival nooit Vjy ren gaan.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4