Paus: steun voor Kroatië 3» Preken, praten en doen op Flevo Festival GEESTELIJK LEVEN OPINIE Jongeren houden alternatief Christelijk Sociaal Congres COMMENTAAR :er: -an mSr £cidócSoiwcmt £eidóeSoivumt Etiopische jodenchristenen moeten op emigratie wachten JERUZALEM De onder dwang gedoopte joden moeten voor alsnog in Etiopië blijven. Dit heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. De immigratie-autoriteiten en het ministerie van binnenlandse zaken in Israël hebben nog geen beslissing in deze zaak geno men. Volgens de woordvoerder bevinden zich nog enkele tien duizenden gedoopte joden in Etiopië. Wel heeft Israël met Etio pië een definitieve afspraak over het vertrek van de laatste 2.600 joden gemaakt. De eerste zeshonderd worden reeds dit weekeinde naar Israël gebracht. De overige 2.000 joden uit de provincie Gondar in het noorden van het land worden binnen drie weken naar Israël getransporteerd. De woordvoerder er kende dat het bijzonder lastig is de joden te vinden in de dorpen van deze door de burgeroorlog verwoeste provincie. Zij moeten nu onverwijld over de eventuele emigratie geïnformeerd wor den en naar Addis Abeba worden gebracht.In het kader van de spectaculaire Operatie Salomo werden op 24 en 25 mei binnen 36 uur ongeveer 15.000 Etiopische joden naar Israël gebracht. MAANDAG 19 AUGUSTUS 199: Veel mensen verliezen hun verstand nooit, omdat zij het niet hebben. Arthur Schopenhauer Drie procent Sovjet-joden noemt zich religieus DEN HAAG Slechts 3 procent van de joden uit de Sovjetunie noemt zich religieus. Dit is de uit komst van een enquete onder 809 immigranten die in de laatste week van juni in Israël zijn aangeko men, zo meldt de Israël Nieuwsbrief van het CIDI te Den Haag. Achttien procent noemde zich 'traditioneel', terwijl 79 procent aangaf seculier te zijn. Slechts een en keling gaf toe helemaal niet joods te zijn, maar zich in de Sovjetunie als joods te hebben laten registre ren teneinde het land te kunnen verlaten. Volgens de onderzoekers moeten er onder de 'seculieren' nog meer niet-joden zitten. Verder bleek dat niet meer dan 11 procent van de immigranten bereid is om vanuit een religieuze hoek over Jodendom te leren. Dalai Lama: China dwingt Tibetaanse vrouwen tot abortus VADUZ De Dalai Lama, de geestelijke en wereldlijke leider van Tibet, heeft de Chinese regering verweten steeds meer vrouwen in Ti bet tot een abortus of sterilisatie te dwingen. Chinese artsen worden gedwongen in de Tibe taanse klinieken een bepaald aantal abortussen per jaar te verrichten, zei hij zaterdag bij de opening van een tentoonstelling over zijn land in Vaduz (Liechtenstein). De Dalai Lama, die in 1989 werd onderscheiden met de Nobelprijs voor de Vrede, zei zich te baseren op informatie van een Chinese arts. Volgens deze arts worden ongeboren kinderen ook met een injectiespuit om het leven gebracht. De vrouwen wordt dan meegedeeld dat hun kind dood ter wereld is ge komen. De Dalai Lama riep alle staten op bij de Chinese leiders aan te dringen op bescherming van de mensenrechten. PECS Paus Johannes Paulus II heeft zaterdag kerkelijke leiders en be devaartgangers uit Kroa tië gezegd dat hij achter de „gerechtvaardigde as piraties" van de Kroaten staat en hoopt spoedig een bezoek te kunnen bren gen aan de Kroatische re publiek. Paus Johannes Paulus ging tij dens de tweede dag van zijn bezoek aan Hongarije dat mor gen wordt afgesloten niet zo ver te zeggen dat hij het Kroa tische onafhankelijkheidsstre ven steunt. Wel zei hij zich te scharen achter internationale inspanningen om een bevredi gende oplossing voor de Kroa ten te vinden. De paus richtte zich tijdens een eucharistieviering op het vliegveld van Pees dichtbij de Joegoslavische grens in het Kroatisch tot de enkele hon derden Kroatische pelgrims. Hij riep de internationale ge meenschap op de Kroaten te hulp te komen „in dit moeilij ke uur van uw geschiedenis". De mis werd bijgewoond door de kardinaal van Kroatië, Franjo Kuharic, vijf Kroati sche bisschoppen en verschei dene honderden Kroatische bedevaartgangers. De paus zei: „Eens te meer verzeker ik u dat uw gerecht vaardigde aspiraties mij aan het hart gaan. en ik hernieuw mijn oproep aan de internatio nale gemeenschap opdat zij' u zal helpen in dit moeilijke uur van uw geschiedenis. Ik hoop u op een dag in de nabije toe komst te kunnen bezoeken," zo besloot 'de paus. De verscheidene honderden Kroaten onder de ongeveer 20.000 aanwezigen, die achter een bord met de kleuren van de Kroatische vlag stonden, applaudiseerden luid. De paus hield zaterdagavond een toespraak tot een gehoor van diplomaten in Boedapest, waarin hij uitweidde over zijh visie op de etnische conflicten in Europa. Hij wees erop dat minderheden weliswaar ver plicht zijn de grondwetsbepa lingen te eerbiedigen van het land waarin zij leven, maar dat regeringen „hen tevens de erkenning van gelijke rechten verschuldigd zijn", zoals het gebruik van de eigen taal, „rechtvaardige autonomie" en het behoud van hun cultuur. De Kroatische kerkelijke hië rarchie steunt de onafhanke lijkheid van Kroatië. Een vre desmissie van het Vaticaan bracht onlangs een bezoek aan Kroatië en zou de kerkelijke leiders hebben gemaand zorg- Een rooms- katholieke priester luistert naar de biecht van een Roemeense vrouw vlak voordat de paus in Mariapocs de mis opdroeg. FOTO: EPA vuldigheid te betrachten. De paus heeft gisteren in Hon garije tienduizenden pelgrims uit Oost-Europa opgeroepen in harmonie samen te leven „Voor u en uw landgenoten, heb ik de Heilige Maagd ge vraagd dat deze samenkomst een prikkel en een stimulans moge zijn voor wederzijds be grip en constructieve samen werking," zei de paus. „Onder u zijn mensen die andere talen spreken en in verschillende culturen leven, maar nog steeds horen bij dezelfde grote mensenfamilie." De tienduizenden pelgrims, die de pauselijke mis bij het Grieks-orthodoxe heiligdom ter ere van de Heilige Maagd Maria in de stad Mariapocs bij woonden, kwamen uit de Oe kraïne, Slowakije, Roemenie, Polen, en Hongarije zelf. Mari apocs ligt in het oosten van Hongarije, in het gebied waar de grenzen van Hongarije, Po len, Tsjechoslowakije, en Roe menie met de Sovjetunie sa menkomen. Maar in Mariapocs beperkte de paus zich niet tot de minder heden. Hij veroordeelde er de 80.000 jaarlijkse abortussen in Hongarije. „Is abortus niet de dood van een levend myste rie", hield de paus de gelovi gen voor. Na de val van het communis tisch regime is abortus een po litiek twistpunt geworden. Na dat anti-abortusgroepen het constitutioneel gerechtshof hadden gevraagd de huidige liberale wet in strijd met de grondwet te verklaren, zijn vrouwen handtekeningen gaan inzamelen voor handha ving van de wet. De Hongaar se bisschoppen hebben onlangs gepleit voor een verbod van abortus. Zondagmiddag nam de paus deel aan een oecumenische ge bedsdienst met leiders van de hervormde en lutherse kerk in het centrum van de hervorm de kerk, de stad Debrecen in het oosten van Hongarije. Het hoofd van de RK Kerk riep de kerken op oude vooroordelen op te geven en samen te strij den voor een rechtvaardiger wereld. De paus noemde de keuze van zijn kerk voor de oecumene onherroepelijk en meende dat de beste dienst die christenen aan het nieuwe Eu ropa kunnen bewijzen een „vernieuwd gemeenschappe lijk getuigenis is voor de chris telijke waarden die het funda ment van Europa en Hongarije waren". Naast de 6,5 miljoen rooms-katholieken wonen er in Hongarije ongeveer 1,8 mil joen hervormden en 400.000 lutheranen. Minder hervormden geven ruim miljoen gulden meer LEIDSCHENDAM On danks een daling van het le dental met 89.061 (3,4 procent) vorig jaar zijn de bedragen die de leden van de Nederlandse Hervormde Kerk voor het werk van de plaatselijke kerk hebben toegezegd, dit jaar op nieuw gestegen. Zegden de le den van 830 gemeenten die in januari aan de actie Kerkba lans meededen, vorig jaar 135,6 miljoen gulden toe, dit jaar is dat bedrag met 0,8 pro cent gestegen tot 136,7 miljoen gulden. Dat blijkt uit het verslag van de commissie geldwerving van de Hervormde Kerk. De cij fers over de financiële bijdra gen van kerkleden zijn geba seerd op de verslagen van 830 van de 985 gemeenten die in januari aan de actie Kerkba lans hebben meegedaan. Per 1 januari 1991 waren er in ons land 2.534.353 hervorm den. Het ledental nam sterker af dan in andere jaren door de 'SILA-operatie': In verband met de automatisering van de kerkelijke ledenadministratie werd alle hervormden de kans geboden zich als lid te laten schrappen. Ongeveer 50.000 mensen, voornamelijk 'randle- den', die toch al geen financië le bijdrage aan de kerk lever den, haakten af. Vele kerkleden volstaan met een kleine bijdrage, zo blijkt uit een onderzoek in de 227 gemeenten die de inning van de kerkbijdrage hebben toe vertrouwd aan het computer centrum van de Hervormde Kerk. Bijna de helft van de gevers betaalde minder dan 100 gulden per jaar, een zesde zelfs minder dan 25 gulden. Daartegenover staat dat 10,8 procent van de leden tussen 500 en 2000 gulden betaalt. Van de ruim 300.000 hervorm den in de 227 gemeenten be taalden er 407 een bedrag van meer dan 3500 gulden. Van hen waren er 383 belijdend lid, 9 dooplid en 15 behoorden tot de categorie der overige leden. DRIEBERGEN Vier jonge renorganisaties, de CNV Jon geren, het Christen-Democra tisch Jongeren Appél (CDJA), Youth for Christ en de Chris telijke Plattelands Jongeren (CPJ), zijn het niet eens met de opzet van het Christelijk Sociaal Congres '91, dat in no vember wordt gehouden. Zij houden daarom op 21 septem ber in Doorn een alternatieve conferentie over het christelij ke sociale denken Het Christelijk Sociaal Con gres wordt gehouden ter her denking van honderd jaar en cycliek Rerum Novarum en van het eerste protestants- christelijke congres in 1891 over de plaats van christenen in de maatschappij. „Helaas worden de jongeren bij dit congres helemaal vergeten", zegt Bert de Velde Harsen horst, namens Youth for Christ verantwoordelijk voor het organiseren van de alter natieve conferentie. „Het is opmerkelijk dat de jongeren niet aan bod komen, omdat zij hun eigen specifieke proble men hebben", vindt De Velde Harsenhorst. „Daarom is van uit de CNV Jongeren het initi atief geboren, een eigen confe rentie over centrale thema's als milieu, wereldhandel, ar beid en normen en waarden te houden. We willen onze stem laten horen, voordat het Christelijke Sociaal Congres begint, zodat onze bevindingen in de discussies kunnen wor den meegenomen". De jongerenorganisaties heb ben ook kritiek op de volgens hen te filosofische discussieno ta voor fiet congres in novem ber. „Concrete oplossingen voor problemen in de samen leving worden niet gegeven", aldus De Velde Harsenhorst. „En dat is voor jongeren, die zich steeds meer bewust zijn van hun verantwoordelijkheid in de wereld, heel belangrijk. Ze werken het liefst met con crete plannen. Wat voor vorm deze plannen zullen krijgen, is bij de verschillende organisa ties nog een heet hangijzer", zegt De Velde Harsenhorst. „Daarover zal de conferentie uitkomst moeten geven". BIDDINGHUIZEN Waarom zou je je zo fana tiek voor het milieu inzet ten als je weet dat in Openbaringen staat dat de aarde toch ten onder zal gaan? Wat doe je als je op straat loopt en je merkt dat je gulp openstaat? Is seksualiteit in de hemel uitgedacht? Mag je als christen naar een magne tiseur? Is christelijke hip hop-muziek echt leuk(er)? En is er nog leven na Fle vo? Duizenden jongeren zijn de af gelopen vier dagen met derge lijke vragen bezig geweest. Gisteren werd na zo'n zeven tig uur het Flevo Totaal Festi val met een indrukwekkende openluchtdienst, die door z'n circa tienduizend mensen werd bezocht, afgesloten. Voorganger Jouke Droogsma uit Heerenveen, die samen met Youth for Christ-directeur Auke Lemstra de dienst leid de, bracht de slotboodschap: „Integreer Jezus in je leven". Auto Jouke Droogsma vergeleek het festival met het wassen van een auto in een wasserette. Lekker makkelijk. Je krijgt niet vieze handen. Maar het gebeurt niet grondig. En de binnenkant moet je zelf schoonmaken met een stofzui ger. Op vier dagen Flevo kan je geloof ook niet een heel jaar teren, vond Droogsma. „In je dagelijks leven heb je voortdu rend shampo, poetsdoeken en een stofzuiger nodig. Anders komen er rotte plekken. God is geen tovenaar die op Flevo plotseling de meest rottige plekjes, helemaal weghaalt. Pak daarom steeds weer Jezus, de bijbel van de plank". De 8300 betalende bezoekers van het Festival kregen niet de bekende klaagzangen te ho ren over kerkverlating en der gelijke, maar er werden alter natieven aangereikt. Zo zat vrijdagsnachts tussen half één en twee uur een tent barstens vol met jeugd om een try-out- dienst mee te maken. „Ik zit Een van de vele bands die tijdens het Festival optraden hier onder andere om ideeën op te doen. Misschien kunnen we bij ons in de kerk ook zo iets doen", legde een toeschou wer uit. Daniël Barry Taylor, ex-lid van de rockgroep AC/DC en elf jaar geleden bekeerd en nu predi kant, vraagt zich af of „wij als christenen nog wel ergens voor staan". We moeten een voorbeeld nemen aan Daniël, vindt de voormalige zanger over seks, drugs en rock roll. „Daniël viel op door z'n gedrag. Zijn keuze voor God was duidelijk te zien. Als alle christenen dat doen, dan is er hoop voor deze wereld". Er waren ook Amerikaanse 'don derpreken', en er werd op Fle vo flink gediscussieerd. Bij voorbeeld over verantwoorde lijkheid: Of je wel wel Nike- gymschoenen van 250 gulden kunt kopen, terwijl er miljoe nen omkomen van de honger. Ook christelijk geloof en poli tiek, vroomheid en radicaliteit maakten vele tongen los. Vooral wanneer Tweede-Ka mervoorzitter Deetman (CDA) een belijdenis geeft en tegelij kertijd benadrukt dat compro- Europese kerken: aandacht voor godsdienst en ethiek op school DRIEBERGEN De kerken in Europa roepen de regerin gen van de twaalf EEG-landen op in het vakkenpakket van de scholen voldoende ruimte te reserveren voor religieuze, morele, ethische, filosofische en spirituele vraagstukken. Het onderwijs moet zo zijn in gericht dat leerlingen de be langrijke bijdrage van de reli gie aan de politieke, sociale en culturele identiteit van Europa kunnen herkennen, schrijft de Intereuropese Commissie Kerk en School (ICCS) in een verklaring die is toegestuurd aan de ministers en staatsse cretarissen van onderwijs in de EEG-landen. Volgens de commissie moeten leerlingen de vaardigheden aangereikt krijgen om de reli gieuze en culturele verschei denheid zowel bij individuen als in de samenleving te kun nen herkennen en waarderen. De jongeren moeten worden gestimuleerd hun eigen sy steem van opvattingen en waarden te ontwikkelen aan de hand van de culturele, filo sofische en/of religieuze nor men. Hun moeten de de geva ren van een ver doorgevoerd materialisme duidelijk wor den. De regeringen van de EEG- landen zouden de Europese or ganisaties en organen die stre ven naar een beter begrip van religieuze en sociale onder werpen, moeten ondersteunen en de dialoog tussen de gods diensten binnen het onderwijs moeten bevorderen. BEROEPINGEN Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Rhenen t.b.v. de leden van de Gereformeerde Bond aldaar C. Vos te Naarden (geestelijk verzorger Naar- derheem), die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrjgemaakt Benoemd tot pastoraal assistent te Mijdrecht (part-time) mw. A. van Veen, wonende te Houten, die deze benoeming heeft aangenomen; tot pastoraal werker bij de Stichting Ons tweede thuis te Aalsmeer (part-time) mw. W Teusink-Meijer, pastoraal as sistent te Mijdrecht, die deze benoe ming heeft aangenomen. Aangeno men naar Zuidbroek T.C. Zwarts, kandidaat te Bilthoven die bedankte voor Alblasserdam en Nieuwlekker- land, Hoofddorp, Hooghalen i.c.m. Beilen, Pernis en voor Zaamslag. Staatsgreep in Moskou am jkt Havei De grote evenwichtskunstenaar Michail Gorbatsjov j opzich eindelijk toch van het slappe koord gevallen. Alles wat morgen bekend is geworden wijst erop dat in de Sovjen de reactionaire coup heeft plaatsgevonden, waarvoo de, Westen heeft gevreesd vanaf het eerste moment dat G er tacl tsjov zijn spectaculaire hervormingsprogramma presenti Een t De namen van degenen die het 'comité voor de not stand' vormen laten aan duidelijkheid weinig te w l over. KGB-chef Kroetsjkov is de man die enkele ma: ,jiSche geleden Gorbatsjov publiekelijk verweet dat hij de So nie naar de ondergang voerde. Premier Pavlov deed veer op hetzelfde moment zijn merkwaardige uitspraak een westers complot tegen de Sovjeteconomie. Waarne I president Janajev moet kennelijk aan de staatsgreep t gaal tintje geven. Hij werd al langer beschouwd als hel jaanse paard in de directe omgeving van Gorbatsjov, stroman van de conservatieve haviken die de afgelope hun wurggreep op glasnost en perestrojka bij voortd hebben versterkt en die nu definitief hebben toegeslag Het is gemakkelijk om achteraf te schrijven dat de vd Gorbatsjov onvermijdelijk was. De Sovjethervormer, d 1 vangen is genomen, heeft vaker op de rand van de af/ gebalanceerd. Hij slaagde er telkenmale met veel kun vliegwerk in om de morrende communistische ijzerv en de sceptische generaals van het Rode Leger in tot houden. Elke concessie aan de behoudende krachten Sovjetunie kostte hem echter progressieve medestai Deze verlieten de een na de andere het Kremlin en de munistische partij. Enkele dagen geleden nog haakte strojka-architect Jakovlev af, een van de laatste Gorba getrouwen in een hoge functie. Geïsoleerd in de commu sche partij, gehaat door de oude garde van stalinistei woorcj wantrouwd door radicale hervormingsgezinden van hetjje Jeltsin en tegengewerkt door nationalistische stroming irige alle delen van het gistende Sovjetrijk, kon Gorbatsjov oien ee ook DAT is een te smalle politieke basis gebleken. Het Wpaar r Ir elai ei TERI Rott De 1 pan oj etaler iels heeft behalve lovende woorden bitter weinig concrete naar Moskou gestuurd en mag zich de ondergang v; moedige wereldhervormer in het Kremlin stevig aan ken. Het valt niet te ontkennen dat het in de Sovjetuni name economisch gezien alleen maar van kwaad tot ging. De voornaamste oorzaak van die ellende is evejd wa niet het beleid van economische hervorming van Mi Gorbatsjov, maar de zeventig jaar van communistisch beheer die aan zijn perestrojka vooraf zijn gegaan. Do| klok terug te draaien, zoals de nieuwe machthebbers kd lijk van plan zijn te doen, zal de prijs die de SovjetbevoixiC moet betalen uiteindelijk alleen nog maar hoger wordef ad BELANGRIJK is ook dat de coup is gepleegd aan de vr vond van de ondertekening van het Unieverdrag, dat <M"»- zonderlijke Sovjet-republieken meer economische en po ke macht had moeten geven. Parlementsvoorzitter Ai Loekjanov heeft in een aparte verklaring daarto dwongen? laten weten dat het verdrag van de H chau chauf Een verder uiteenvallen van de Unie van Socialistischeps v0 jet-Republieken willen de nieuwe machthebbers niet ten, maar de vraag is of zij daar, anders dan met brui is*ei 1 weid, in zullen slagen. President Jeltsin van de Russisch j deratie, de grootste van de Sovjet-republieken, zal zie mers niet zonder slag of stoot overgeven en ook van de „ii rige afscheiden republieken valt niet te verwachten, c net di zonder verzet weer aan Moskou gehoorzamen. De nien machthebbers verwijten Michail Gorbatsjov dat hij het in chaos heeft gedompeld, maar met hun staatsgreep h( zij de Sovjetunie mogelijk op.de rand van een burgero., gebracht. kte, d •man laagse FOTO: PERS UNIE missen sluiten noodzakelijk is. Naast muziek, lezingen, sport en kunst onbreken de work shops op Flevo niet. Zo geven twee keurige dames kleurad vies voor kleding en make-up, want, zo doceren ze: „Niet elke kleur past bij elk persoon". Tijdens de analyse (verkleed partijen) voor de spiegel ont dekken veel meiden dat ze een 'verkeerde' garderobe hebben. Een andere bijzondere work shop is die over lichaamstaal. „Als je op gebaren gaat letten, herken je karakters. Ga na of je een houding bij je gedrag, je situatie past". eten id v Uitgave: Kantoor: Telefoon: 071 -122 244 Telefax 071 - 134 941 Postadres Postbus 112300 AA Leiden Hoofdkantoor Koopmansstraat 9. 2288 BC Rijswijk Telefoon 070-3190 933 Telefax 070-3906 717 Postadres. Postbus 9, 2501 CA Den Haag Directeur/hoofdredacteur: J. Leune. Adjunct-hoofdredacteur J Timmers. Chef-redacteur: G.- J. Onvlee Secretariaat directie/hoofdredactie (tel. 070 - 3190 808) L van Koot Stadsredactie Leiden (tel 071 -144 046 of 071 -144 047) R Kleijn (chef). M drs J. van Zeijl n Herpen (chef). F Buurman, Sport Leiden e o (tel. 071 - 144 049) K. van Kesteren Binnen- en buitenland, financiën en economie (tel: 070 - 3190 815)- A. van Rijn (chef), W Bunschoten, drs. C. van Haersma Buma, A van Holstein ,4 E Huisman, H Jansen, drs J van Leeuwen - Voorbij, R de Roo, drs len op 'an v< vrou tand ch nii als ee de cl zijn, norge taxich afhai st vai iffecti dt be: WOP stee Kunst/rtv (tel 070 - 3190 834) G Ansems (coördinator). B Jansma, H Pie Geestelijk leven (tef. 070-3190 835) L Kooistra, drs P van Velthoven Foto (tel. 070 - 3190 838): M Konvalinka (chef), S. Evenhuis, S. Pieterse Opmaak (tel: 070 - 3190 831): Ch. Bels (chef), A. de E B Hermans, J Hofmeester, C. de Kier, H Nieuwman Redactie-secretaresse (tel. 070 - 3190 819) T. Kors. De Leidse Courant maakt verder gebruik van de diensten van: - freelance-medewerkers en -correspondenten in zijn verspreidingsgebied; - de parlementaire redactie en de nieuwsdienst van de Stichting Pers Unie ei dactioneel samenwerkingsverband van negen regionale kranten in Nederlai België De algemene verslaggevers van Pers Unie zijn drs K Swiers en M va Ven De parlementaire redactie bestaat uit R. in 't Hout (chef), H. Bijleveld, D. land, P Koopman, D van Rietschoten en K van Wees - het Algemeen Nederlands Persbureau en buitenlandse persbureaus; - de volgende correspondenten in het buitenland S Akkerman (Praag), drs D J van den Bergh (Peking), drs. H Botje (Tunis), A Courant (Athene), R. Hasselerharm (Johannesburg), T Heard (Kaapstad), drs. A Heermg (Ron B van Huet (Parijs). M de Koninck (Washington), H Kuitert (Nieuw Delhi), F Lmdenkamp (Sao Paulo), R Simons (Londen), drs R Vunderink (Moskc W/Werkman (Jeruzalem), E Winkels (Barcelona), G van Wijland (Belgrado) F Wijnands (Bonn). J Wijnen (Brussel) De Leidse Courant heeft als lid v publicatierechten van The Times M de Cocq n 08 30 tot 17.00 u n 18 00 tot 19 00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 op rr 15.00 uur Abonnementsprijzen (inclusief 6% btw) Bij automatische betaling per maand 25,70 per kwartaal 76,60 per jaar 294,30 Bij betaling per acceptgirokaart: per kwartaal per jaar Het abonnementsgeld die uit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 7( Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 :r gee itaxi- dan o io ok yerw; alt vc van ngen eef igav rug der chter 4SP ÜHS vw TP kV V

Leidse Courant | 1991 | | pagina 2