)e Koning voelt zich lachtoffer na rood SPORT pringer kan magische Weer hoofdprijs voor Ingrid Haringa grens niet doorbreken H I EcicbeSoiiAmit Winnares van goud breekt sleutelbeen Surfer Yan den Berg heeft er genoeg van Goed op tijd I UdóeGoivamfc MAANDAG 19 AUGUSTUS 1991 Lleine kans voor jelle Nijdam op WK kLPEN Er bestaat nog een (kleine)) |is dat Jelle Nijdam alsnog naar het we- Ijkampioenschap wielrennen op de weg in ttgart gaat. Bondscoach Knetemann heeft vandaag, de dag dat hij zijn definitieve se- 1 tie bekendmaakt, nog een plaats vrijge- -• jden voor de Buckler-coureur die eerder weten dat hij het parcours te zwaar acht- „Hij is echter gaan twijfelen na de ver- iillende meningen te hebben gehoord", rklaarde zijn ploegleider Jan Raas zater- „Hij heeft bovendien vandaag ook goed eden over de Limburgse heuvels. De be- sing is nu aan hem en Knetemann". Eerste erickettitel voor team Excelsior SCHIEDAM Voor het eerst in de historie van de club is Excelsior gisteren cricketkampioen van Nederland geworden. Op de voorlaatste dag van de competitie versloeg de Schiedamse for matie voor zo'n 1500 toeschouwers in eigen huis Hermes DVS en werd daardoor onbereikbaar voor de concurrentie. Excelsior zette het vero veren van de eerste landstitel luister bij met een gala-voorstelling van Carl Schewe en Dennis Gouka. Nadat de gasten aan bat tot een redelijk totaal van 206/9 waren gekomen, Erik Gouka bowlde voor de thuisclub 5 voor 74, was het be gin opzienbarend. Schewe kwam tot een totaal van 79 not out (9x4) en Dennis Gouka net niet tot een century: 97 met 9x4 en 2x6. Onrust binnen ploeg Gisbers DEN HAAG Binnen de gelederen van de PDM-wie- lerploeg heerst onrust. Na de Tour-affaire staan de posities van ploegleider Jan Gisbers en diens assistent Ferdi van den Haute ter dis cussie. Volgens manager Louis Krikke is een andere taakverdeling wenselijk. Erik Breukink heeft al kri- tiek op de gang van zaken geuit en kijkt uit naar een andere werkgever. STUTTGART Lang heeft Petra Rossner niet kun nen genieten van haar wereldtitel achtervolging. Nog geen etmaal na het behalen van de gouden medaille kwam de opvolgster van Leontien van Moorsel tijdens de tweede serie puntenkoers ten val. De 24-jarige stu dente brak haar sleutelbeen en is drie weken uitge schakeld. Zij was favoriete voor de regenboogtrui in de puntenkoers. Zij maakte ook deel uit van de Duitse wegselectie. Na haar tuimeling, veroorzaakt door Su-Ying Chang uit Taipeh, voltooide Rossner de wedstrijd. Ze kwalifi ceerde zich ondanks de blessure voor de finale van gis teren maar kon uiteraard niet starten. Kieft ontloopt rood en scoort winnende treffer EINDHOVEN Wim Kieft ontsnapte gis teren in de eerste competitie-wedstrijd van PSV aan een rode kaart en zorgde vervol gens voor de winnende treffer tegen FC Utrecht. De in Eindhoven teruggekeerde in ternational kreeg van arbiter Blankenstein slechts geel voor een grove overtreding op Utrechter Roest. Nadat Romario geblesseerd was afgehaakt, werkte PSV alsnog een ach terstand van 1-0 weg. Kieft bewees zijn waarde met de beslissende treffer, een kwartier voor het einde Fred Rutten moet een trainingstrui aantrekken na het vertrek van Hans de Koning. FOTO: ANP erande ?s moeti tare wij r toch te, ekende Leonai ijk niet n dat il heb kan tie st bek wc g van on hij p ie meei TERDAM Hans de ng werd gisteren vertrek naar de wed- tegen Feyenoord bejubeld door zijn In zijn eigen geboor tewees ats Rotterdam was de ir ook nan van FC Twente 'ergrom rhalf uur later de 'ijn ben sie ongeluksvogel melden fe eerste competitie- van hi TT.1 Hij kreeg de rode wegens het onregle- •ze beiriair ten val brengen de doorgebroken >n Taument en ver- stampend van Ie in de catacomben. an hem (Taument; red.) ook niet zo maar laten en of proberen de bal te n. Dat levert buiten de opstel! 1 00k een rocje 0p»} "ëen de aangeslagen doelman. over jon wel janken". Hij be- aangaifat eerste wedstrijd U |ijn veertiende seizoen in ttaalde voetbal in een ca- jfe was geëindigd. FC mlijkn&e veri00r njet alleen het nd duel (1-0), maar ook zijn aan voerder, die een schorsing van een wedstrijd of drie tegemoet kan zien. De doelman was het slachtoffer van de toepassing van de regels. „Heb ik in prin cipe geen moeite mee", zei hij. „Ik ben er terecht uitgestuurd, maar die scheidsrechters moeten wel oppassen dat ze niet met twee maten gaan me ten. Ik zag zaterdag en vorige week woensdag ook een aantal gevallen op televisie, die rijp waren voor een rode kaart. En als je zag wat die De Wolf bij elke hoekschop deed. Hij stond gewoon aan mijn kleren te trekken. Dat kan toch niet. Mijn shirt is van boven tot be neden opengescheurd". Amusant Het Rotterdamse publiek vond het allemaal uiterst amusant. Fred Rutten moest na De Ko- nings vertrek in het doel en sloeg waarachtig ook nog een bal uit de kruising. Het werd helemaal lachen toen de Twentse verdediger zich met het keepersshirt van De Ko ning achterstevoren in de laat ste minuut naar het straf schopgebied van de tegenstan der spoedde, waar hij bijna nog succesvol was uit een hoekschop van Mrkela. Rutten had het shirt van zijn doelman 'overgenomen, omdat er geen andere gegadigden waren. „Ik vroeg nog wie er een beetje kan keepen. Maar niemand meldde zich en daarom deed ik het maar", verklaarde Rut ten zijn opmerkelijke optre- ftakt- motors 1994 !LLO De problemen de 500cc-klasse nemen c ic De belangenvereniging dddt^e teams en sponsors, de kins vr wd een nieuwe wed- jl'erie invoeren. De zoge- eleden *e World Serie, met als dat ftte Promoter ex-wereld- te mal'oen Kenny Roberts, zou de wens van de Interna- Motorsport Federatie 'aal moeten worden van idige titelstrijd. Het idee gevolg van het voorne van de Internationale sport Federatie met in- van 1993 de tweetakt- en in de 500cc-klasse te :den. Voorzitter Jos êdreigden van de FIM maakte 0®zr zaterdag in Mugello Marino) bekend dat de van viertakt- nandes ■/7 hem :t. bren, m wicht t zich kent g Wel gi Kenne teel mo mes' voorbó 'i te nis verst m had drukken, op zijn 5t pas in 1994 kan wor- ;I gerealiseerd. Een tege- Toming aan de wensen olfi rijders, sponsors en fa- ,ngrid Har|nga tweede goud.. een opl udig 'd< spraken ijn zulh ?n, hen wordei klaarde ld, dat 7 tijd iviK KERKVLIET van de de ecKl. nbt wol dat het Brazilië v< xliseerd lat hij hap zo\ jnen. dit ooi in de zo het de er dt kbaarht evenzei lit met loi voor de de van de h. Omai ke war oedheid n, daar en met daarvai ik tijde ij] Haarlt 1( kruis, „)EN Afzien in de opolder. Een andere ming is er niet te vin- roor de verrichtingen de tri-atleten uit de regio. In Almere zaterdag de Open Jerlandse kampioen- >pen triathlon gehou- inder zeer zware om- igheden. In de com- tie van 3,8 kilometer, kilometer fietsen en ilometer lopen, kon enaar Sam Springer de magische 10-uur- niet doorbreken. Schaafsma uit >burg leverde een ipe prestatie door in 59 de finish te passe- dug. •door in lemen aan de triathlon Almere was voor de afvaardiging' het be- jkste. Het neerzetten van ;oede tijd en het testen le lichamelijke krachten den de voornaamste uit- De atleten werden op ten bediend. De straffe zorgde ervoor dat het engen van de slopende al een prestatie van for- genoemd mag worden, imen was de eerste be- 'ing. De watertempera tuur van 20 graden was beslist niet ongunstig, maar de rollen de schuimkoppen, de aanwak kerende wind en het onheil spellende wolkenveld gaven het decor een sinister karak ter. Toch waren de tijden van Springer (1.02.00), Schaafsma (1.03.00) van een goed kaliber. Slechts de tijd van Willy Bo- ?ers, 1.04.00, viel ietwat tegen. )ok verloor de medisch-bio- loog relatief veel tijd bij de wisseling naar het fietsonder deel. Inmiddels had het drei gende wolkendek voor de no dige regenval gezorgd. Lichte regenval werd afgewisseld door hevige stortbuien en ook de wind nam toe tot kracht vijf. Geen prettig idee, want een nat wegdek kan kopzor gen als valpartijen en lekke banden geven. Springer begon als eerst aan het stampwerk tegen de wind, maar al snel bleek Schaafsma beter op dreef. De 26-jarige krachtpat ser was op zijn fiets niet te stuiten. Halverwege het par cours - er werden twee ronden van 90 kilometer afgelegd - had Schaafsma twee minuten voorsprong op Springer en breidde deze uit tot ruim een kwartier. Schaafsma zat er, met zijn ogen verscholen ach ter zijn zonnebril, bijzonder fris bij. Opmerkelijk was het tijdsverlies van Bogers op Springer. Beide atleten von den de laatste weken in el kaar, van ruim 15 trainingsu ren per week, een uitstekende trainingsmaatjes en waren in andere wedstrijden goed aan elkaar gewaagd. Bogers, gaf in de eerste fietsronde veel ter rein prijs, maar hervond zich enigszins in de laatste ronde. Toch bleef hij tegen een ach terstand aankijken. Ruim twintig minuten op Schaafsma en zeven op Springer. Maar een voorsprong van vele mi nuten kan op de marathon als sneeuw voor de zon verdwij nen. En Bogers is, evenals Springer een begenadigd lo per. Hij was echter niet bij machte om verandering in zijn stek te brengen, want de ma rathon werd een ware kwel ling. Na ongeveer 15 kilometer oogde Schaafsma nog steeds goed. In een solide kadans liep hij voort en antwoordde stoi- ëijns,prima' toen hem om zijn toestand werd gevraagd. Springer was duidelijk in zijn element op het slotonderdeel. De 24-jarige Leidenaar had na ruim tien kilometer al vier mi nuten op Schaafsma goedge maakt. Ook Bogers won op Schaafsma, maar moest na 25 kilomter met regelmaat wan delen. Hij zat eenvoudigweg stuk en kon het tegen de har de wind moeilijk bolwerken. Springer hield naar eigen zeg gen bewust in op het laatse ge deelte van de dijk. ,Ik zag atle ten op de terugweg tegen de wind in kapot gaan', aldus Springer. Deze tactiek mistte zijn uitwerking niet. Vooral op de laatste acht kilometer ach terhaalde hij nog tal van atle ten. Ook Schaafsma viel nog ten prooi aan de dadendrang van Springer. BRONZEN MEDAILLE STEMT PIETERS TEVREDEN STUTTGART Ingrid Haringa heeft gisteren bij de WK wielrennen in Stuttgart haar tweede gouden medaille vero verd. De 27-jarige politie agente zegevierde in de puntenkoers voor Werckx en Eickhoff. Eerder werd de Noordhollandse we reldkampioene op de sprint. Het was de derde medaille voor Nederland tijdens de WK op de baan in Stuttgart. Peter Pieters veroverde brons op de puntenkoers die werd ge wonnen door de Rus Eki- mov uit de ploeg van Pe ter Post. Haringa wilde eigeplijk geen emoties tonen. Zij, de koele Noordhollandse, mocht zich niet laten gaan. Op het erepo dium capituleerde de politiea gente. Gaf toe aan haar gevoe lens en liet de tranen de vrije loop. „Het staat zo stom als je eerste wordt en begint te hui len", verontschuldigde de 27- jarige tweevoudige wereld kampioene zich na de huldi ging Het duurde minuten voordat Haringa na haar gouden pun- tenrit aanspreekbaar was. Haar handen trilden, haar fechter-elleboog was ge schaafd. Het gevolg van een valpartij zestien ronden voor het einde. Een tuimeling zon der consequenties. „Ik wilde zo snel mogelijk op de fiets", vertelde ze, want ik wist dat ik kans had op een medaille. Ik was de oriëntatie even kwijt. Mijn eerste gedachte was: als mijn fiets maar niet bescha digd is". Ze pakte de mooiste medaille uit de serie van drie, goud. „Daarmee was ik tijdens de koers niet bezig. Brons en zil ver had ik verwacht. Geen goud. Het merkwaardige is dat ik me op de wereldtitelstrijd alleen kans gaf op de achter volging. Aan kansen voor de puntenkoers en de sprint ben ik pas op het laatste moment gaan denken. En op die onder delen word ik uitgerekend we reldkampioen, terwijl ik bij de achtervolging uitgeschakeld De vroegere schaatskampioene verbijsterde dezer dagen in Stuttgart de internationale wielerwereld. Na het goud op de sprint, pakte ze dus in de Schleyer Halle in Stuttgart ook de regenboogtrui in de puntenkoers Evenals op de sprint een Nederlandse pri meur. Tegelijkertijd kunnen echter ook vraagtekens bij het niveau van de vrouwen op beide onderdelen worden ge plaatst. Haringa had geen enkele erva ring met rijden op een houten baan. Tactisch en technisch reed ze als een beginneling. Dat was bijvoorbeeld zaterdag in de kwalificatierit punten koers te merken. „Zij is echter een snel begrij pende leerlinge", zei baan- coach Eric Geserick. „Ze pikt de adviezen snel op. Dat bleek vandaag. Ik ben eerlijk genoeg toe te geven dat het geluk met ons was. Haringa is me in de schoot geworpen. Het is heer lijk met zo'n sportvrouw te werken". Extreem De ultieme poging kostte bloed, zweet en tranen. Maar het resultaat was de extreme inspanning waard. Vierhon derd meter voor het eindschot perste Peter Pieters alle reste rende energie uit zijn lange lijf. De kamikaze-actie leverde de 29-jarige beroepsrenner een bronzen medaille op tijdens de puntenkoers. Achter Ekimov (goud) en Moreau (zilver). „Ik zag zwart voor mijn ogen, maar het was de enige kans De Wilde voorbij te streven. Alles deed pijn in de laatste meters, maar het was de moei te waard", lachte de opgeluch te winnaar van het brons. Het tot nu op de weg opnieuw slecht verlopen seizoen kreeg Schleyer-Halle plotseling weer enige glans. Naast de zes twee de plaatsen, telde de erelijst van de ploegmaat van Adri van der Poel slechts twee ze ges, behaald in criteriums. „Ik weet ook dat de eerste plaats blijft hangen bij de mensen, maar een bronzen medaille op een wereldkampioenschap wordt niet zo snel vergeten", meende Pieters. „Dit resultaat geeft me weer moed voor de toekomst. Het is een welkome opsteker". De eerste competitiezege van Feyenoord was volgens trainer Hans Dorjee het gevolg van een optelsom. Na binnen vijf minuten twee keer FC Twente het voordeel van de twijfel te hebben gegeven, wees arbiter Schuurmans in de 51e minuut resoluut naar de stip na een niet eens zo forse Twentse charge contra Fröser. Kiprich schoot van elf meter koelbloe dig raak: 1-0. De minieme overwinning kwam Feyenoord toe. Na een van beide kanten matige eer ste helft, nam de thuisploeg voor ruim 18.000 toeschouwers in het levendige tweede deel het initiatief. Feyenoord kon echter ook in die fase nog niet echt overtuigen. Scholten was een prima vervanger van de geblesseerde Sabau en het in vallen van Blinker voor de zieke Witschge zorgde bij Fey enoord voor meer aanvals- kracht. Na de treffer van Ki prich sloop de onzekerheid echter weer in de ploeg. „Ik heb met verbazing zitten kij ken", verzuchtte Dorjee. „Na die 1-0 gingen we achteruit voetballen. Die angst voor een tegentreffer stamt nog uit het verleden en moet zo snel mo gelijk verdwijnen". DEN HAAG Ongeschoren en met rooddoorlopen ogen stond hij na afloop van de der de wedstrijd om het NK-fun- boardsurfen in Scheveningen. Stephan van den Berg, de kersverse Europees kampioen in de Lechner-klasse was ver moeid. Na een week intensief surfen op de olympische rondbodem in het Poolse stadje Puck was Van den Berg zaterdag al weer van de partij om zijn Neder landse titel op het funboard te verdedigen. „Het is allemaal inderdaad vrij hectisch verlo pen", aldus de man uit Hoorn. „We zijn vrijdag pas om zeven uur uit Polen vertrokken. Ik ben naar huis gèvlogen, heb mijn planken verwisseld en ben hierheen gekomen". Hij arriveerde net te laat in Scheveningen om te kunnen starten voor de eerste course- race op zaterdag. „Het NK funboardsurfen is voor mij vooral een gezelligheidsevene ment", luidde het commentaar van de oud-olympisch kam pioen. „Ik train ook niet meer op het funboard. Al mijn aan dacht is gericht op Barcelona '92. Ik voldoe aan alle gestelde limieten en heb goed gcpres- Met de Europese titel op de olympische Lechner-plank lijkt zijn uitzending naar Bar celona binnen handbereik. Zelf blijft Van den Berg voor zichtig. „De uiteindelijke kan didaat wordt pas vlak voor de Stephan van den Berg. ...bloeddoorlopen ogen... FOTO: SP Spelen bekendgemaakt. In de tussentijd zijn er nog een aan tal grote Lechner-evenemen- ten waaronder de WK, vol gend jaar januari in Singapo re". Tot die tijd raakt Van den Berg zijn olympische plank niet meer aan. Het wordt hem een beetje te veel van het goe de. „Ik wil in ieder geval de twee resterende wedstrijden hier in Scheveningen meeva ren", aldus Van den Berg. Of hij ook meedoet aan de wed strijden om de Pro World Cup medio oktober in Schevenin gen is nog de grote vraag. „Op dit moment zeg ik nee, ik heb er geen zin in. Maar misschien denk ik er over een maand wel heel anders over". Sam Springer (rechts) en Willy Bogers (links) zorgden voor indrukwekkende Leidse prestaties tij dens de triathlon van Almere. FOTO: HENK SNATERSE Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Noteer als^nieuwe abonneejngaande: Dhr./Mevr.. Straat: I Postcode/plaats. Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: I Naam: Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - I Leidse Courant, antwoordnummer 998. 2501 VC Den Haag I mi.mwuaiiëllliy.HH

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11