CsidóeSoutcvnt GEZOND EN WEL p-1 U MEDISCH GENOOTSCHAP BEZORGD OVER PRENATAAL ONDERZOEK 'Respect voor menselijk leven moet weer bovenaan staan' Stoer weer naar school MAANDAG 19 AUGUSTUS 1991 Het geduld van vrouwen op. Aruna Gnanadason t J i EYSI ter: ng verti te beju In z: ats R jan de pn T an h Vermoedelijk hebben de meesten onder mijn huis uit meegekregen dat onaardig, ongepast is over iemands familienaam grapj maken of daar de draak steken. Overigens werd ee lerares op onze middelbart school die de naam Spruit droeg, daarmee eindeloos geplaagd. De op het sinterklaasfeest onverande geserveerde spruitjes moet haar op onvoorstelbare wij r zijn gaan tegenstaan. Vandaag zondig ik toch te de goede regel van thuis, wel tegenover de bekende bevrijdingstheoloog Leonai Boff. Ik kan namelijk niet anders dan schrijven dat il als een enorme bof heb ervaren, juist op vakantie Zwitserland te zijn gewees de week dat hij daar ook vertoefde. Van achtergrom rhalf en aanleiding van zijn bez ste kan ik helaas niets melder de nieuwsberichten van h, acht werd op de televisie aangekondigd dat de journ we£ A. W. Meyer met deze bek air Franciscaan een gesprek zi hebben. Het was een interessant en uiterst inspirerend interview. Opmerkelijk was voor mij de ondervrager zich bekwi maar ook zorgvuldig van i taak kweet. Zo begon hij Boff te vragen of die meei en zich openhartig voor de n televisie te kunnen opstel1^ 00^ Of hij zich geen zorgen behoefde te maken over mogelijke berisping aang eventuele opmerkelijke uitspraken. Leonardo Boff is een beminnelijke persoonlijkht met een ontwapenend vriendelijk uiterlijk, et die eerlijk voor zijn menii uitkomt, maar zich allesbehalve provocerend opstelt. Gevraagd naar zijl activiteiten deelde hij mee voor allerlei zaken in te ze Steeds bleek uit het gesprt dat hij zich onverdeeld sol voelt met de armen, misdeelden en allen die te worden gedaan. Zo melddt vanwege de herdenking vj Columbus, ontdekker van Amerika 500 jaar geleden, hij ervoor ijvert van dat fe. P een soort boete feest te Want wat is sindsdien de Indianen niet aangedaan. Bezwaren en reprimandes Rome, en die hebben hem herhaaldelijk bereikt, bren Boff niet uit zijn evenwicht wordt niet boos, laat zich i op de kast jagen, tekent ge openlijk verzet aan. Wel g hij rustig zijn gang. Kenne voelt hij zich niet bedreigd en v hier en daar eerder in onz pers verschenen berichten zou hij bepaalde redactiont rin§ activiteiten momenteel mo "ps staken, wees hij als voorba van de hand. Hij zei te vermoeden dat er misverstp in het spel was. Hem had althans tot nu toe geen offi verbod bereikt. Dus waaro nerveus wordenGeen opi maken, maar eenvoudig 'd Enkele van zijn uitspraken over modern kerk zijn zulh als ze Rome bereiken, hen stellig niet in dank wordei afgenomen. Hij verklaarde rustig argumenterend, dat natuurlijk meer dan tijd w K KE dat de andere helft vai mensheid, te weten de vrouwen, tot het ambt woi toegelaten. En ook dat hef gehuwd priesterschap, dat min eenmaal bestaat in Brazilië vooi moet worden gelegaliseerd. Wat niet betekent dat hij celibatair priesterschap zo\ willen laten verdwijnen. Zelf onderhoudt hij dit ooi !rlai met pijn overigens, in de ppei overtuiging dat hij zo het l ond> zijn aandacht voor de tallo jjg^ de w e M /aal idige gev van spor van en ii :den en Mar ring mes. :n 5t p« gere, Ie rij armen van zijn land kan realiseren. Ik proefde er di houding van beschikbaarht uit, maar minstens evenzt een sterke solidariteit met kansarmen. Hartverwarme de vond ik Boffs pleidooi voor s vertrouwen in ook de moederlijke kanten van Kerk. Geborgen in de vrouwelijke schoot van de Kerk voelde hij zich. Oma !.59 door haar moederlijke war Gods vrouwelijke goedheid moet gestalte krijgen, daar k Boff van overtuigd en mei overgave sprak hij daarvai si Voortdurend moest ik tijde ijkst de uitzending denken hoe joed vorige bisschop van Haarlt de li monseigneur Zwartkruis, den genoten zou hebben van di ig. E gesprek. Gesterkt erdoor in t rotsvaste overtuiging dat vernieuwing in de wereldk enge eerder dan van Nederland, kleine kerkprovincie, van grote Brazilië verwacht ko nme worden. 'ing. „>en opol de tie kilc ■et ilor ena; >pe Met het doel aangeboren afwijkingen bij on geboren kinderen in een vroeg stadium op te sporen, worden steeds meer verzoeken voor prenataal diagnostisch onderzoek ingediend. Bij afwijkingen dringt zich aan veel aanstaan de ouders de vraag op: het kind laten komen of de zwangerschap voortijdig afbreken? De Medische Afdeling van het Thijmgenootschap (genoemd naar Alberdingk Thijm, de letter kundige en pionier van het katholieke gees tesleven uit de vorige eeuw) pleit al tien jaar vanuit een christelijke achtergrond voor be zinning op, in plaats van een al te gretige om helzing van, nieuwe medische technieken. Een gesprek met dr. V.G.H.J. Kirkels en drs. J.A.J. Stevens, achtereenvolgens secretaris en voorzitter van de Medische Afdeling van het Thijmgenootschap. Onderzoek om vóór de geboorte informatie over de gezondheid van het kind te krijgen, biedt weliswaar zekerheid maar kent ook nadelen. foto: sp Idoor ANNE MARIE VAN DER KOLK Bij zo'n drie procent van alle zwangere vrouwen die tussen 1986 en '89 een diagnostisch onder zoek hebben ondergaan, wordt bij het ongeboren leven een afwijking ge constateerd. In al die ge vallen (531 op 18.285 on derzochten) besloten de aanstaande ouders de zwangerschap voortijdig af te breken. Een veront rustende ontwikkeling, vindt de Medische Afde ling van het Thijmge nootschap. Respect voor de mens met al zijn tekortkomingen als vol waardig lid van de samenle ving verdient veel meer aan dacht, is de visie van deze in stantie. Onderzoek om vóór de geboorte informatie over de gezondheid van het kind te krijgen, biedt weliswaar zekerheid maar kent ook na delen. Dr. V.G.H.J. Kirkels, gynaecoloog in het St. Anna- ziekenhuis in Oss en secreta ris van de Medische Afdeling van het Thijmgenootschap, waarschuwt tegen een vol gens hem ongerechtvaardigd optimisme ten aanzien van prenataal onderzoek. „Maar al te vaak zie ik dat mensen het onderzoek be schouwen als een garantie op een gezond kind. En dat is beslist niet zo. Van de 6000 erfelijk bepaalde afwijkingen die we kennen zijn er maar 200 met de bestaande tech niek op te sporen. Een aange- boren hartafwijking kan niet van tevoren worden ontdekt en zo zijn er meer voorbeel den te noemen". Een ander, financieel, nadeel is de prijs die de ouders vaak zelf voor prenataal diagnos tiek onderzoek moeten beta len Nu ligt het bedrag op 1100 gulden. De aangewezen laboratoria voeren het onder zoek alleen uit als de ouders binnen bepaalde vastgestelde indicaties vallen. De kosten worden dan in sommige ge vallen vergoed. Prenataal diagnostisch on derzoek heeft plaats tussen de zevende en zestiende week van de zwangerschap. Er zijn verschillende metho dieken om informatie over het ongeboren kind te krij gen zoals de vlokkentest, echoscopisch onderzoek en vruchtwateronderzoek. Bij de nieuwste methodiek wordt bloed uit de navelstreng van het ongeboren kind opgezo gen. De leden van de Medische Afdeling van het Thijmge nootschap maken zich be zorgd over de tendens bij kinderloze echtparen recht op een (gezond) kind te clai men. Dr. J.A.J. Stevens, huisarts in Arnhem en voor zitter van de Medische Afde ling en zegt:„Je kunt dit recht nooit absoluut laten gelden. Je kunt een kind niet afdwingen, tegenover nie- Blijkt het ongeboren kind aan een erfelijke ziekte te lij den dan gaat respect voor het menselijk leven, ook dat van het kind, voor alles. „Ieder mens, met al zijn tekortko mingen, is een volwaardig lid van deze samenleving en mag dus rekenen op een vol waardige behandeling. Onze maatschappij heeft een ide aalbeeld van de mens ge creëerd: jong, sterk, gezond en gebruind. Alles wat daar onder zit is in feite minder waardig. Gehandicapten val len helemaal buiten beeld. Er zijn weliswaar gezinsvervan gende tehuizen maar van echte integratie kun je toch moeilijk spreken". De Medische Afdeling van het Thijmgenootschap (500 leden, tijdschrift Geneeskun de en Ethiek) ontstond in de jaren zeventig als onderafde ling van de wetenschappelij ke vereniging van rooms-ka- tholieke en protestantse aca demici in ons land. De afde ling wil met discussies en symposia een bijdrage leve ren aan de meningsvorming over de gevolgen van prena tale diagnostiek. Opluchting Kirkels en Stevens zijn niet zonder meer gekant tegen prenataal diagnostisch onder zoek. Bij veel echtparen kan een positieve uitslag ('geen afwijkingen') juist een gevoel van opluchting geven. Kirkels: „Het gaat erom hoe je met de techniek omgaat. Breek je de zwangerschap bij elke afwijking af, ongeacht of deze te behandelen is, of deze redelijk gesproken draaglijk is voor het kind en zijn ouders? Bij een geval van taaislijmziekte is de kans op een zwaargehandicapt leven groot Evenals bij bepaalde huidafwijkingen en een open ruggetje met complicaties. De last voor het kind en de ou ders is dan ondraaglijk te noemen. In zo'n geval heb ik niet zo'n moeite met abortus. Maar wat moet je met een hazelip of een veel te hoog cholestorolgehalte?" Uiteindelijk zal de beslissing wel of geen abortus te laten plegen bij de ouders liggen, hoewel ook de artsen en de samenleving (rol van de overheid) een rol moeten spelen. Doe je dat niet dan vrezen Kirkels en Stevens een 'hellend vlak'. Verzeke ringsinstanties weigeren dan bij voorbeeld om een mon gooltje op te nemen omdat dit kind een 'lastpost' is. Ook is het denkbaar dat verzeke ringsmaatschappijen een 'zwarte lijst' gaan opstellen met te dure afwijkingen. De economische waarde van het leven wordt zo tot norm ver heven. Beide artsen benadrukken dat prenataal diagnostisch onderzoek in eerste instantie bedoeld is om eventuele af wijkingen op te sporen en als dat kan te behandelen. „Het onderzoek is beslist niet ge richt op abortus maar juist op. behoud van het leven". Voor meer informatie over de Medische Afdeling van het Thijmgenootschap: p/a St. Annaziekenhuis, J. Zwij- senlaan 121, 5342 BR Oss ter attentie van dr. V.G.H.J. Kir kels. Oorzaak roos onduidelijk Idoor GERRIT JAN VAN OCHTEN Veel mensen hebben last hebben van roos. Er wordt dan ook veel geld gestopt in reclame voor aller lei middeltjes om dit probleem te verhelpen. De Latijnse term voor hoofdroos is Pityriasis capitis, een geelwite, vettige schilfering van het behaarde hoofd. In de dagelijkse praktijk is roos te zien als droge schilfers die de hoofdhuid soms in groten getale tegelijk verlaten en vooral op donkere kleding goed zichtbaar zijn. Voor sommige mensen levert dat psychische problemen op. Fy siek gezien kan er er jeuk optre den. In medische kringen is men het nog niet eens over de oorzaak van roos. Er is ook een theorie die zegt dat 'gisten' bij roos een rol zouden spelen. In principe worden op de gezonde hoofdhuid de cellen eens in de 25 dagen vervangen. Bij roos gaat dit soms drie keer zo snel, omdat de cellen zich kennelijk sneller delen en dus korter leven. Als de cellen zich afstoten gaan ze aan elkaar kleven tot een schilfer, een verschijnsel dat zich ook bij een huidziekte als psoriasis voor doet. Niet krabben Wat kunnen we doen aan roos? In elk geval moeten we oppassen dat we niet gaan krabben of wrijven om de jeuk te verminderen. Ge volg van krabben is juist een ster kere schilfering. Soms is sprake van een verhoogde talgklier-af- scheiding. De 'vette' huidaandoe ning kan verholpen worden met een goede verzorging van de ha ren. Er zijn verschillende soorten shampoos tegen roos in de handel. Ze bevatten verschillende werk zame stoffen met elk voor- en na delen. De eerste keus is zinkpyrithion- houdende preparaten (bij voor beeld Basonal, Zinkan, Zinc shampoo Essex). Deze stof heeft een bacteriegroeiremmende én een schimmeldodende werking. Er zijn ook preparaten met kool- teer in de handel. Deze hebben het nadeel dat ze een onaangena me geur kunnen hebben. Koolteer werkt remmend op de celdeling en kan schilfers afbreken. Merk namen: Basonal extra, Zinkan+, en Resdan. Resdan bevat ook nog verkoelende (jeukstillende) stof fen (menthol). Het laatste produkt dat we bespreken is Selsun R. Dit produkt bevat Seleensulfide. Dit stofje vertraagt de celdeling en heeft een schimmeldodende wer king. Een nadeel is dat haar en hoofd huid vet kunnen worden, terwijl veelvuldige toepassing haaruitval kan veroorzaken Bij een kapotte huid kan de stof in het lichaam worden opgenomen. Dit laatste kan vergiftigingsverschijnselen geven, onder meer maag-darm stoornissen, trillingen, metaals- maak, knoflookgeur van de uitge ademde lucht. Al met al is Seisun R. geen eerste keus. Het is overi gens het enige middel dat door het ziekenfonds wordt vergoed. De andere preparaten zijn voor eigen rekening. Trisporal Vraag van een lezer: In verband met een eerder artikel over schimmelinfecties zou ik graag willen weten of het nieuwe mid del Trisporal bijwerkingen heeft. Ik werd eerder behandeld voor kalknagels met Griseofulvine, wat netelroos en spruw veroor zaakte. Door bijwerkingen moest de behandeling worden gestaakt. In een vorig artikel zijn middelen tegen schimmelinfecties bespro ken, onder meer medicijnen tegen het in de zomer veel voorkomen de zwemmerseczeem. Het nieuwe middel Trisporal, op de markt ge bracht door de firma Jansen Pharmaceutica BV, is geïndiceerd bij schimmelinfecties van de vagi na, mond (spruw) etc. Er woijdt niet gesproken over indicatie van infecties van de nagel. Overigens is dit wel in onderzoek, maar offi cieel is het zo dat dit nieuwe mid del nog niet voor nagelinfecties mag worden voorgeschreven. De bijwerkingen van dit middel, zo als ze in de bijsluiter staan, zijn: hoofdpijn, duizeligheid. jeuk, maag- en darmklachten als misse lijkheid en buikpijn. Wat de bijwerkingen betreft: de overheid verlangt van een fabri kant bij de registratie van een nieuw medicijn een overzicht van alle tot dan toe geregistreerde bij werkingen, die dan in de bijslui ter komen te staan. Dit wil niet zeggen dat er niet meer bijwer kingen zijn. Het kan gebeuren dat pas na grootschalig gebruik van een medicijn ongewenste bij-ef fecten blijken. Vandaar dat artsen en apothekers altijd voorzichtig zijn met het ver strekken van gloednieuwe medi cijnen. Pas na enkele jaren en veel onderzoek kunnen we zeg gen of een nieuw medicijn echt een aanwinst is of niet. Dit ver haal geldt ook voor Trisporal. Een bijkomend effect is dat nieu we medicijnen vaak erg duur zijn. Ook dit geldt voor Trisporal. Een lokale behandeling van een vagi nale schimmelinfectie kan veel goedkoper zijn. BOFF Uit de Belgische kindermode van 2 t/m 16 jaar uit de serie 'Landelijk Leven' (exclusie ve boetieks) een blouse met daarover heen een mooie jaquard trui. Een stoere broek eronder. FOTO: PR Mexx stuurt de meisjes dit najaar vooral in leggings en andere soepele stoffen naar school. Bloemetjes dessins zijn veelvuldig aanwezig, ook als voering. Terug naar school heeft ook zijn voordelen. Nieuwe agenda, gekke gummetjes, nieuwe kleren. Kinde ren groeien en kleren slijten, dus moet pappa of mamma in de bui del tasten. Inspiratie voor komend jaar wordt onder andere gezocht in swingend Londen uit de jaren zestig toen Mary Quant in haar bovenkamer tje de naaimachine liet draaien. De kleren voor de jeugd zijn een mix van flower power, vlooienmarkt- impressies en grafische kunst. Tenslotte moeten de ideeën ergens vandaan komen, nietwaar? Nu de rommelmarkten goede tijden bele ven, kan de mode daar voor prints best 'een kijkje nemen. De praktische inslag van de ne gentiger jaren wordt echter niet vergeten. Het is de tijd van de combinaties, tweedelige kleding stukken zijn prima. Is de broek versleten of vlekkerig dan kan het jack nog een jaartje mee. En er zijn nog genoeg andere combinaties te verzinnen. Dit jaar worden wijde bovenstukken gecombineerd met strakke broeken of leggings. Hier bij gaan folklorethema 's en moder nisme hand in hand. Veel voorko mende kleuren zijn jade, geranium en oker. Symbolische prints gaan samen met pastels en geborduurde dieren of bloemen. Nieuw voor kinderen is de gewe ven, wollen kleding voor buiten: duffelse houthakkersjasjes van de- kenstof, monty-coats, waarvan ze de herkomst van de naam waar schijnlijk niet weten (de Engelse generaal Montgomery uit de Tweede Wereldoorlog droeg altijd houtjetou wtje-jassen), baseball jacks en royale parka's met zijde-' glans. Voor op het schoolplein na tuurlijke en sterke materialen als denim, chambray. flanel en cordu roy. Stoere thema 's dus. Daarnaast zijn er poplin jacks met uitritsbare mouwen, bodywarmers, blousons en tweedelers: jack plus bodywar mer. Kragen, randen en voeringen zijn behalve op kleding ook te vin den op schoenen. Verder behoren tot de nieuwe schooluitrusting flanellen hemden, tuniek pulls, warme truien en ves ten met kabels of een 'all over'jac quard dessin. Deze kledingstukken zijn vaak uitgevoerd in warme boskleuren als brique en olijf. Jon gens dragen graag rood en marine. Het meisje draagt een bodywarmer met uitritsbare mouwen. Daaronder een sweatshirt met capuchon. Het overhemd van haar schoolvriendje is geruit en doet sterk denken aan een houthakkershemd. Hij heeft er een stoer jack overheen en jeans met labels. Zo ziet het najaar voor C A er uit. foto: pr

Leidse Courant | 1991 | | pagina 10