Hans Dor jee kent zijn beperkingen EK P mi oc Slechts het heden is voor Dick Advocaat bespreekbaars SPORT VOETBALLERLEI Hoe verreikt solidariteit van trainers at CckUc Gouaa/nt ZATERDAG 17 AUGUSTUS Prosinecki naar Real Madrid r -'"y GENEVE Robert Prosinecki speelt de komende vijf jaar voor Real Madrid. De wereldvoetbalbond FIFA gaf deze week toe stemming aan de Joegoslavische internationaal voor de gereno nceerde Spaanse vereniging te gaan spelen. De FIFA besliste daarmee in het voordeel van de Spaanse voetbalbond in het dis puut dat deze had met de Joegoslavische federatie. Prosinecki tekende in juni een vijfjarig contract bij Real. De Joegoslavische bond gaf echter geen toestemming omdat de reglementen van de federatie stellen dat een speler pas naar het buitenland mag als deze ouder is dan 25 jaar Door de beslissing van de FIFA mag Prosinecki ook voor Real in actie komen in de eerste ronde van de strijd om de UEFA Cup. Robert Prosinecki Don Howe weg bij Wimbledon LONDEN Vier dagen voor het begin van de voetbalcom petitie in Engeland heeft Don Howe ontslag genomen als hoofdtrainer van Wimbledon. Hij kwam tot dit besluit om een eind te maken aan het ge rucht uit te zijn op de baan van algeheel manager Ray Harford. De positie van Har ford bij de Londense club staat al enige tijd ter discussie. Howe, in 1988 als technisch leider met Wimbledon win naar van de FA Cup, keerde eind vorig seizoen als trainer terug, na te zijn ontslagen bij Queens Park Rangers. Gullit en Van Basten in wereldteam FIFA MÜNCHEN Ruud Gullit en Marco van Basten zijn door de FIFA uitgeno digd voor het wereldelftal dat op 8 okto ber in München tegen wereldkampioen Duitsland speelt. De opbrengst van de ontmoeting is be stemd voor Unicef. Woods naar Sheffield Wednesday LONDEN Chris Woods, de doelman van Glasgow Rangers en het Engelse elftal, heeft een contract van vier jaar getekend bij het naar de eerste divisie gepromoveerde Sheffield Wednesday. De transfersom bedroeg bijna vier mil joen gulden. Small naar West Ham LONDEN - Brig- thon heeft Mike Small verkocht aan West Ham. De oud speler van onder meer Go Ahead Eagles leverde de tweede divisie-club bijna anderhalf mil joen gulden op. Small scoorde het afgelopen seizoen 21 keer. Brighton heeft plannen Mark Farrington, de bij Feyenoord overbo dig geworden Brit, te kopen. ROTTERDAM Ergens in het gesprek laat Hans Dorjee zelf de naam van Thijs Libregts vallen. Waarmee meteen een op merkelijke parallel tussen beiden opdoemt. Een ge lijkenis, die de nieuwe trainer van Feyenoord vervolgens uitwerkt. ,,Net als Thijs Libregts ben ik niet iemand, die uitbundig wervend bezig is voor een club", meent de 49-jarige Delftenaar. „Oók ik ben geen Barry Hughes. In tern ben ik ook niet zo'n gangmaker. Maar is dat nodig? Je moet gewoon op je kwaliteiten worden be oordeeld. En op de resul taten natuurlijk. Uit het feit dat ik met alle clubs waar ik heb gewerkt en met de meeste spelers die onder mij hebben ge traind nog steeds een zeer goed contact heb, blijkt dat ik het nog niet zo slecht heb gedaan". Het noemen van de naam van Thijs Libregts is een enigszins pikante bezigheid van Hans Dorjee. omdat de reputatie van de oud-bondscoach niet geheel 'onbezoedeld' is. Net als Dorjee werkte Libregts vóór zijn komst naar Feyenoord bij PSV, waarna de Rotterdam mer zoals bekend voortijdig uit de Kuip verdween, naar Grie kenland. Om van daaruit te rug te keren als bondscoach van het Nederlands elftal. Hoe het hem in die positie afging ligt nog iedere 'voetbalkenner' vers in het geheugen. Kort voor het WK van 1990 werd Libregts na een geregisseerde spelersopstand afgezet, waarna Beenhakker zoals bekend het roer overnam. Inmiddels is Li bregts na een geruchtmakende rechtszaak contra de KNVB in de anonimiteit ondergedom peld en doet nu wat onduide lijks in relatie tot het WK voetbal in de VS in 1994. Stoutste dromen Leeftijdgenoot Hans Doijee, die zelfs qua uiterlijk en spe lersverleden enigszins met Li bregts is te vergelijken, hoopt uiteraard dat het hem bij Fey enoord beter vergaat dan Li bregts. Die in 1984 dank zij overigens de inbreng van Jo- han Cruijff de laatste en toen voor het eerst 'sinds tijden' veroverde landstitel naar de Kuip haalde. Dorjee zal er zelfs in zijn stoutste dromen niet van uitgaan dat hij in dat opzicht in Libregts' voetstap pen zal treden, hoewel het veroveren van de Super Cup Hans Dorjee op de bank in de Kuip. „Oók ik ben geen Barry Hughes". afgelopen woensdag een aardi ge stap in de goede richting was. „Een plaats in de sub top", is hetgeen Dorjee voor alsnog nastreeft. „Maar wel met aantrekkelijk, herkenbaar voetbal", laat de Delftenaar er maar eens een bekend cliché op los. Het zijn woorden, die wel va ker opklinken aan de voora vond van een nieuw voetbal seizoen. En Dorjee realiseert zich dat terdege, maar gaat zich toch te buiten aan een re delijk optimistische voorstel ling van zaken. „Goed preste ren in het Europa Cuptoernooi en in de vaderlandse competi tie", is zijn stellige overtuiging. Het heeft er enigszins de schijn van dat Hans Dorjee nog ietwat in een euforische stemming verkeert vanwege zijn ook sportief niet onver dienstelijke entree bij Feye noord. Een club met naam on tegenzeggelijk. „Ik heb hier met Xerxes nog gespeeld", herinnert hij zich. „En dan die eerste trainingen hier op het bijveld met die Kuip in je rug, dat geeft je toch een heel lek ker gevoel. Een kick? Ja, dat! Dit stadion ademt voetbal. Zo als je hier door die gang in de catacomben loopt en je die fo to's aan de muur ziet hangen met die historische momenten. Het stinkt hier gewoon naar voetbal. Dat inspireert". Kees Ploegsma Het is nog maar een handvol weken geleden dat bij Dorjee thuis de telefoon overging en Wim Jansen zich meldde. De net bij PSV vertrokken Delf tenaar („Ik wilde niet wéér een seizoen als tweede man achter Robson werken") was aangenaam verrast. Maar vooral verbaasd toen bleek waaróm Jansen hem belde. „Ik had verwacht dat ik werd benaderd voor een algemene post, zoals het werk dat Kees Ploegsma bij PSV doet. Dat Jansen zelf trainer-coach zou blijven. Maar Wim had kenne lijk andere ideeën over zijn di recte toekomst bij Feyenoord. Vandaar dat hij mij vroeg hoofdtrainer te worden. We waren er vervolgens snel uit". Hans Dorjee was content met Feyenoords belangstelling en behoefde zich dus eigenlijk geen moment te bedenken om de Kuip binnen te stappen. „Ik heb het niet gedaan, omdat ik anders geen baan in de voet ballerij zou hebben gehad", licht hij toe. „Ik had inderdaad niets anders op dat moment. Weliswaar had ik een gesprek gehad met Cordier van KV Mechelen, maar daar besloot men toch de voorkeur te ge ven aan een Belg. Ook Grass hoppers en PAOK Saloniki toonden interesse". „Overigens hoef en hoefde ik niet zo nodig naar het buiten land. Ik ben gehecht aan Ne derland en vooral aan Delft. In al die jaren dat ik in de voetballerij werkzaam ben, toch al weer zo'n jaar of twin tig, ben ik daar blijven wonen. De laatste jaren bij PSV heb ik 300.000 kilometer gereden. Deed ik graag. Ik houd er van om rustig thuis te eten, bij mijn gezin. Zo'n buitenlandse club is voor de meeste Neder landse trainers een vlucht. Ze accepteren de onzekerheid van zo'n bestaan in de weten schap veel te kunnen verdie nen en bij eventueel ontslag toch schadeloos te worden ge steld. Mij heeft dat nooit ge trokken. Ik ben niet zo 'avon tuurlijk' ingesteld en ik doe niet graag iets tegen mijn prin cipes. De bezetenheid of dat idealisme, die Wiel Coerver er toe brachten om 'zendelings- werk' te gaan doen is mij ook vreemd. Nee, laat mij maar lekker in eigen land werken, in de eigen stad blijven wonen. Als Feyenoord overigens niet FOTO: STEPHEN EVENHUIS was gekomen had ik me geen moment zorgen gemaakt over mijn directe toekomst. Ik had een paar mogelijkheden. Wel ke? Ach, dat is voor dit ver haal niet zo belangrijk". Idealiseren De honkvastheid in Delft, waar hij nog immer zakelijke belangen heeft met onder meer de ooit door hemzelf op gerichte sportzaak, is opval lend. Dorjee kon ooit rustig een wepk eerder terugkomen van vakantie, om zijn gezin el ders te laten blijven, om weer de atmosfeer van 'zijn' stad te kunnen ademen. „Niet zo ver rijden", is zijn eerste reactie op de vraag wat nu het verschil is tussen werken bij PSV en Feyenoord. „Ach", gaat hij verder, „het heeft zo weinig zin die clubs tegen elkaar af te zetten. Het is hetzelfde als na een scheiding je eerste vrouw met je tweede vergelijken. Je gaat dan nog wel eens wat ide aliseren. Kun je beter niet doen". Ondanks deze poging de boot af te houden duikt Dorjee toch nog even in zijn PSV-periode, die hij vier fantastische jaren noemt. Hij noemt de samen werking op basis van gelijk waardigheid met Guus Hid- dink geweldig plezierig. En spreekt zijn spijt er over uit over het feit dat die niet kon worden voortgezet. Met Rob son kwamen de papieren an ders te liggen en werd Doijee meer naar het tweede plan ge schoven. „Ik heb me loyaal opgesteld en gezegd dat ik de entree van Robson in Neder land zo soepel mogelijk wilde meehelpen te doen verlopen. Maar na één seizoen vond ik het welletjes. Vandaar dat ik aangaf dat ik mijn contract niet wilde verlengen. Waar mee ik aanduidde dat ik het toch niet zo naar m'n zin had. Overigens vind ik Robson een uitstekende Vent. Goed in zijn p.r. Hij is een goede vriend van me geworden". „Ik was er aan toe op eigen benen te staan", gaat Dorjee verder. „Met Hiddink samen had ik best nog met zo'n twee manschap door willen gaan. Maar nu ik hier alleen verant woordelijk ben, moet ik zeg gen dat het me perfect bevalt. Waarbij ik met nadruk wil stellen dat je het toch met een team doet. Samen met Jansen, Meijer en Martens. Tot dusver werkt dat uitstekend". Relativeren Hans Dorjee, die zegt door de plotselinge dood van een 49-ja- rige vriend onlangs de voet ballerij meer dan ooit te relati veren, kent zijn beperkingen. Door ervaring wijs geworden heeft hij zijn emoties inmid dels vrijwel voortdurend goed onder controle. „Vroeger, toen ik pas begon had ik een dug out van de ene tot andere ach terlijn nodig; zo veel liep ik heen en weer. Nu houd ik m'n gevoelens zo veel mogelijk binnenskamers. Emoties beïn vloeden op negatieve wijze je analytische vermogen. Ik kan heus wel te keer gaan. Maar dan tussen vier muren". „Mijn p.r.-mogelijkheden zijn beperkt. Mijn probleem is dat ik zeg wat ik denk en niet wat anderen willen horen. Ach, als je altijd de waarheid spreekt hoef je je later ook niet af te vragen wat je hebt gezegd. Zo als ik ook niet vóór ik het veld op kom, zoals collega's doen, eerst kijk waar de camera's staan. Om vervolgens als een dolle te keer te gaan langs de lijn". Over zijn trainersleven tot dusver bij Hermes DVS, Xer xes, De Graafschap, NAC, Ex celsior, Dordrecht, Vitesse en PSV kan Hans Dorjee alleen maar tevreden zijn. Waarbij hij zich één dag herinnert als een zwarte bladzijde. „Bij de wereldbeker-wedstrijd tegen Nacional in Tokyo stonden we 118 minuten voor. Die beker had al die tijd naast me ge staan. Toen scoorden die Uru- guayanen de gelijkmaker en grepen bij de achttiende penal ty de winst. Daar word ik 's nachts nog wel eens schreeu wend wakker van". ingt< Jterdam [van de Bri len ontdoei i ipique Mai rjge intern door FRANK WERK J^ag Vai ecord in 1 'Dordrech envelder >n aan Ex Eerder deze week was een uniek feit te signaleren aan de boorden van het IJsselmeer. Daar, in Volendam, gingen in één keer maar liefst 36 trainers uit het betaalde voetbal de boot in. Wat voor vaartuig het behelsde vermeldde de geschiedschrijving niet, maar aangenomen mag worden dat het ding dreef. Want dit weekeinde zijn bijna alle oefenmeesters normaal aan de slag gegaan met in hun bagage ditmaal geen morele boodschap. Vorig jaar was ergens in de Peel of daaromtrent een bijeenkomst georganiseerd voor prof-trainers. Het enthousiasme was toen omgekeerd evenredig aan het aantal opgekomen lieden: slechts negen hadden gevolg gegeven aan de invitatie van Jan Reker Na afloop van het samenzijn gaf het negental blijk van niet anders dan goede voornemens waar het 't toen op stapel staande seizoen betrof Er zou 'openworden gevoetbald, de nul zou niet heilig verklaard moeten worden en de hardheid zou aan banden worden gelegdkortom spektakel zou hoog in het vaandel dienen te staan. De resultaten zijn inmiddels bekend. Weliswaar stegen de aantallen toeschouwers licht, maar dat was een gevolg van een grotere belangstelling voor het stiefkindje in het betaalde voetbal, de eerste divisie. Het spel was daarentegen vaak niet om aan te zien. De in het buitenland al opgang vindende kwalifikatie dat de Nederlandse competitie de toets der kritiek nauwelijks kan doorstaan, begon ook te lande weerklank te krijgen. Dik onderstreept door de verrichtingen van de nationale topclubs in de Europese bekertoernooien. En de score van de latere kampioen PSV, dat met een minimaal aantal punten de titel voor de neuzen van de Ajacieden weggriste. De term Mickey Mouse deed opgeld. Dat voetbaltrainers toch, in tegenstelling tot de elders in de maatschappij bestaande opvatting, geen domme jongens zijn bleek deze week in Volendam. Dit keer geen brallerige teksten vanuit de kajuit en het vooronder over positivisme. De stormbal werd ditmaal gehesen in het kader van de solidariteit. En dat was ontroerend, want als er één beroepsgroep in onze samenleving actief is. dan is het wel het trainersgilde. Daar geldt namelijk het recht van de sterkste, de taktiek van de jungle; zoals menigeen van de aan boord zijnde aanwezigen in zijn carrière al aan den lijve heeft ondervonden. Temidden van de 36 oefenmeesters bevond zich ook Jan Reker, vorig jaar de initiatiefnemer van de bijeenkomst. Ooit stond hij te boek als een kroonprins. Intussen zit de meester van de weddenschappen duimendraaiend thuis, zonder club nadat hij Roda JC wat hooghartig had laten weten naar een topclub te willen uitzien. Of hij afgelopen woensdag met één van zijn collega 's een gokje heeft gewaagd omtrent de tijd, waar binnen hij alsnog een club heeft, is onbekend maar niet zo waarschijnlijk. Natuurlijk sloegen de trainers spijkers met koppen, daar rondtuffend tussen Volendam en Marken. Zo werd bepaald dat de commissie Coaches Betaald Voetbal (CBV) toegankelijk is voor iedereen met een trainersdiploma; van hoog tot laag dus. Deze tak van de Vereniging van Oefenmeester in Nederland (WON) moet de belangen van de trainers behartigen. Of liever: ontslagperikelen begeleiden en afvloeiingsregelingen coördineren. Hoe zwaar de heren trainers tillen aan het begrip solidariteit werd eveneens duidelijk. In Volendam werd namelijk bepaald dat de collega's die langer dan twee jaar zonder club of elftal zitten automatisch worden uitgeschreven uit het bestand. Ze mogen de bijeenkomsten dan dus niet meer bijwonen en kunnen dan dus ook geen beroep meer doen op collegiale bijstand. Terwijl juist die trainers meer dan ooit behoefte hebben aan steun, omdat dan de wachtgeldregeling is afgelopen en de gouden handdruk is uitgewerkt. Maar dan wordt ze de deur gewezen van de kajuit in Volendam. Jan Reker mag dus zelf wel oppassen. Nu kan hij nog de boot in, over twee jaar de pot op. IENE - gezeg ikenlanc jke en t het ov t stellig e editie ppen di ithene b onvoorste 500 deelr voorste teplaats pische Jpiridon Trassen adion en onoverc trijdbade een 10 Jekte zw iv een 50 [kuil en e olym zijn 450( het kun Het et schooi de lotfeest iele com ïlijk op s de bevol een te j eeuwei (Ot Uwe Reinders blijft bij Hansa Rost TERDA ROSTOCK Uwe Reinders blijft tot 1993 trainer van FCg sa Rostock. Dat was de uitkomst van een gesprek, dat F woensdagavond na de eclatante zege van Rostock op Dortmund (5-1) met clubvoorzitter Gerd Kische voerde, eerder had Reinders zich nog laten ontvallen aan het eii het seizoen, als zijn contract zou aflopen, in elk geval gaan bij de club, die verrassend na drie wedstrijden puntverlies bovenaan de Bundesliga troont. igruiten Europa' gisten in R( :n. Vor ingse B< zakelijk na tw 23 foi erste pk toplani rend DORDRECHT Waar Dick Advocaat normaliter de openheid zelve is, heeft hij zich sinds kort een 'slot' op de mond laten monteren. Een vrijwillig spreekverbod waar het z'n directe verleden en iets verdere toekomst betreft. Slechts het heden is be spreekbaar. De trainer van de nieuwste fu sieclub in het betaalde voetbal, SVV Dordrecht, heeft inmid dels een contract voor slechts één seizoen. Dat waren er nog twee meer bij zijn vorige werkgever SVV. Een indicatie over het verdere verloop van zijn carrière, die hem tot dus ver eerder in jobs bij de KNVB, Haarlem en het nog zelfstandige SVV deed belan den? Advocaat doet er desge vraagd het zwijgen toe. Maar zijn grijns na de suggestie dat zijn verblijf aan de Dordtse Krommedijk tot één jaar be perkt zal blijven is veelbeteke nend. „Ik kan daar nu toch niets over zeggen", stelt hij min of meer verontschuldigend. „Als ik nu zou verklaren dat ik hier maar één seizoen blijf, is dat slecht voor mijn functione ren hier en óók voor de spe lersgroep. Over een aantal maanden kan ik wellicht meer vertellen". Zoals de 43-jarige Voorburger op dit moment ook niets kwijt wil over de re cente fusieperikelen en de verwikkelingen in de laatste maanden van het bestaan van SVV. „Daar kom ik ook ooit wel eens mee naar buiten", vervolgt hij. „Nu niet. We zijn nu bezig aan het naderende seizoen. Of ik daar nog proble men over kan krijgen? Ach, de waarheid mag toch gezegd worden?". Landerig Terwijl zijn huidige spelers groep tussen twee trainingen in en na de lunch wat loom en landerig rondhangt in het roy ale spelershome annex kanti ne, een biljartje maakt, een kaartje legt of een dutje doet, houdt Advocaat zich dus op de vlakte. Ook als trainer van SVV Dordrecht blijft hij actief als assistent van Rinus Michels bij Oranje. Een verdere inves tering in zijn toekomst? „Mijn contract met de KNVB loopt tot en met het EK van volgend jaar", reageert de Voorburger. „Wat er daarna gebeurt? Ik weet het niet, we zien wel. Bondscoach worden? Michels zal daar natuurlijk wel i een goede verstandhouding hebben zal daarbij geen rol spelen. Michels hecht aan kwaliteit, zal in die zin advies uitbrengen". Dick Advocaat weigert wat dieper in te gaan op eventuele perspectieven in de richting van het Nederlands elftal. Ontkent wel desgevraagd dat hij misschien nog wat te jong zou kunnen zijn voor die post, eerst nog wat langer in de di recte clubsfeer bij het voetbal betrokken te willen blijven. Advocaat: „Hoe oud is Berti Vogts47? Toch coach van Duitsland. Ook de coaches van Zweden en Brazilië zijn nog vrij jong. Dus wat dat be treft....". Opties open Het is duidelijk dat Dick Ad vocaat alle opties open laat. Waarbij hij zich gesterkt weet door twee belangrijke catego rieën in onderhavige branche: spelers en media. „Ik heb nog geen een speler meegemaakt, die iets negatiefs over mij heeft gezegd", stelt hij. „Na tuurlijk een teleurgestelde voetballer wil nog wel eens wat zeggen, begrijpelijk vanuit zijn positie, als-ie is afgeser veerd. Ook met de pers heb ik eigenlijk niet andere dan goe de contacten. Ik sta altijd voor iedereen klaar, maak er tijd vrij voor als het moet". Of zijn reputatie komend sei zoen op het spel komt te staan in Dordrecht betwijfelt Dick Advocaat. „Ik denk dat ik het voorbije seizoen ten overvloe- ai kostuums, dat soort ook. Met Verèl als algt directeur worden tal ken door hem gedaan, ook zijn voordelen. Kan paalde dingen aan hem ten en me puur op het sche vlak concentreren' Hend enen he tben gi ten fa- n kwaï uit het n< 0 resultaa Alb de wag zie de wat heb bewezen. SVV is in nuari wens ik zelfs mijn groot- verder, „ben ik misschien van- de eredivisie gebleven en ik ste vijanden niet toe. We ma- wege de omstandigheden bij heb de spelersgroep bij elkaar ken hier enerzijds een nieuwe SVV met enig begrip beoor- gehouden. Toch niet slecht, start en aan de andere kant deeld. Daar zal misschien nu Want wat we in Schiedam bouwen we op iets voort". wat minder sprake van zijn. hebben meegemaakt vanaf ja- „Vorig seizoen", gaat Advocaat Maar dat is niet erg. Er is ei genlijk niet zo gek veel veran derd als je de situatie van SVV met die van nu vergelijkt. In Schiedam was ik overal alleen verantwoordelijk voor, moest ik alles zelf regelen. Schoenen, Loyaal Dick Advocaat toont bijzonder loyaal aan zijn fere' baas John van Dijk VV had ik volmachten te doen wat in het belan van het eerste team. 1 nu wat lastiger. Maar il deer Van Dijk (nu vice zitter en nog twee jaar sor; red.) nog steeds om heeft gedaan voor SV heeft gewoon niet méér nen doen". Eén ding is voor de Schi se tak van de nieuwe fus£i, sterk verbeterd. „We hier tenminste echte wedstrijden", besluit caat. „In de Kuip haaldt toch nog negentien punt< zeventien wedstrijden. D nu meer moeten kunner Ik mik op dertig punte seizoen. Als ze hier de groep op peil houden jaar gericht één of twee teringen doen is de clu' een paar jaar een gedegi topper". Als de voort! niet bedriegen zal Dick caat daar aan de Kroi dan geen getuige m« De Leed vre 1/31. Mand: De irs 15, C Marshal Battir I, Marst MEN nooi in B ronde: 2-0. G 0-2. Pr< Schwart 1-1, F 1-1, 1-1, B 1-1, Va ill (Sov) 2-0 i (Ned) 2-( 1-1. V 2-0. Sti Sjatsjo club ■tel leeuw

Leidse Courant | 1991 | | pagina 8