Jgemene amnestie voor luidafrikaanse ballingen Partij van huidige president rekent op monsterzege BUITENLAND oordenaars van Iraanse oud-premier Bakhtiar zijn Franse politie te snel af Strijd in Oost-Kroatië laait weer op ra Braziliaanse zwerf kinderen worden kapper ■SRM idteOowuitd ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1991 BV AN HUET [JS De Franse politie perplex over de raadsel- ge vluchtroutes van de (oedelijke moordenaars de Iraanse oud-premier our Bakhtiar. Deze werd week dinsdag doodge- Ti in zijn villa in de Parij- (orstad Suresnes. Drie Ira- [die de uitgeweken oppo- f eider als laatsten heeft jingen worden sindsdien [ht. De chaotische vlucht Iraniërs wordt slecht door de drommen •teurs belast met het on derzoek. Of, zo concluderen ze, de moordenaars zijn onhandi ge maar eveneens zeer geluk kige amateurs, of - en dat zou beter uitkomen gezien hun ei gen malheur - juist zeer gesle pen schurken. In het laatste geval zou een 'Iraanse connec tie' tal van valse sporen heb ben uitgezet om wetsdienaren in Frankrijk en inmiddels ook Zwitserland constant in de lu ren te leggen. Door de dagelijkse nieuwe aanwijzingen in de zaak begint de klopjacht op de Bakhtiar- killers te lijken op een maca ber zomerfeuilleton. Gisteren maakte de Zwitserse politie bekend dat één van de killers. die probleemloos circuleert on der de valse Turkse naam Musa Kocer, niet werd opge merkt door de centrale com puter van de hotelregisters omdat dit ingenieuze apparaat uitgerekend die dag panne had. Twee nachten verbleef Musa in het Geneefse hotel Windsor, kamer 114. Toen de Zwitserse politie woensdag middag om drie uur toch even ging kijken, had hij alweer drie uur voorsprong. Kranten met Musa's foto lagen nota bene in de hal van het hotel. Volgens een receptionist maakte de overal gezochte Musa een 'uitgeslapen indruk'. De traditionele Franse grap pen over de Zwitserse sloom heid bleven echter achterwe ge. Zoveel gaat er immers mis aan deze zijde van de grens dat men met wat kwade wil zou kunnen veronderstellen dat het Franse onderzoek wordt geleid door een leerling van inspecteur Clouseau. Zo werden twee van de drie verdachten regelmatig gesig naleerd in het Franse Alpen gebied, maar telkens waren de rechercheurs net te laat ter plaatse. In Annecy waren de vermoedelijke killers zo dom hun portemonnee te vergeten in een telefooncel, dezelfde avond dat Musa incheckte in het Windsor. En dat terwijl de oplettendheid aan de Franse- Zwitserse grens toch maximaal heette. Tal van zaken blijken verre van briljant geregeld in de af faire. De bescherming van Chapour Bakhtiar, die de offi cieuze status van best bewaak te politiek vluchteling had, stelde in werkelijkheid niet zoveel voor. Zijn villa in de Parijse voorstad Suresnes leek van de buitenkant een on neembaar fort waar omheen non-stop werd gepatrouilleerd door de CRS, de harde jongens van de Franse politie. Dat voorkwam niet dat de moorde naars ongehinderd konden toeslaan en Bakhtiar en diens secretaris de keel afsnijden met een broodmes uit de keu ken. Ze presenteerden zich als bezoekers en gingen zo ook weer weg. Pas na twee dagen roken de gespierde bewakers onraad, maar toen hadden de killers al 48 uur voorsprong. Woensdag had de Franse poli tie twee van hen niettemin een uur lang in handen. Een presentje van de Zwitserse douane die twee 'verdachte Turken' terugstuurde wegens het ontbreken van een geldig visum. Na controle van Juin verblijfsvergunning lieten de Fransen de echte Iraniërs lo pen omdat hen op dat moment nog niets kon worden aangere kend. Chapour Bakhtiar was op dat moment al bijna 24 uur dood Het spoor dat twee van de drie Iraniërs sindsdien hebben ge zaaid in de regio Valence en Annecy is volgens sommige Maigret-adepten wel erg dui delijk aangegeven. Terwijl de agenten van pijl naar pijl hol den en alerte Fransen het duo op verschillende plaatsen tege lijk had herkend van de poli tiefoto's. bleek Musa uit te rus ten in zijn Zwitserse hotel. Jakovlev stapt uit partij MOSKOU Aleksandr Jako- vlev (67), oud-medewerker van president Michail Gorba- tsjov en inspirator van veel van diens hervormingen, is gisteren uit de communistische partij gestapt. Hij waarschuw de bij die gelegenheid voor het bestaan van een krachtige sta linistische kern binnen de par tijleiding die niets van de her- vormingskoers van Gorbatsjov moet hebben en de sociale vooruitgang afremt. Jakovlev treedt in de voetsporen van hervormers als oud-minister van buitenlandse zaken Sje- vardnadze en de Russische vice-president Roetskoj. ANNESBURG De [afrikaanse regering gisteren besloten jestie te verlenen aan politieke ballingen. gaan de kw; de iwmgnjloge Commissariaat voor aar een lichtdingen van de Vere nen. Df Naties (UNHCR) zal de tntaaPBen helpen bij de terug- iden die "«r Zuid-Afrika. zo i een woordvoerder van Lidafrikaanse missie bij de de peilt1 Genève gisteren gezegd. lan mets de eerste keer in dertig wel eeF*at de vertegenwoor- zal zijn - het land. De Zuidafrikaanse krant Business Day berichtte dat het Hoge Commissariaat in Zuid-Afrika een kantoor zal oprichten om de terugkerende ballingen be ter bij te kunnen staan. De eerste ballingen keerden vorig jaar terug, nadat presi dent F.W. de Klerk een begin had gemaakt met de ontman teling van de apartheid en met het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC) was overeengeko men dat ballingen konden te rugkeren. Kleinere oppositiegroepen, zo als het Pan-Afrikaans Congres (PAC), hadden bezwaar tegen de door de regering en het ANC bereikte overeenkomst, omdat sommige mensen bij te rugkeer in Zuid-Afrika ge rechtelijke vervolging wegens politieke activiteiten te wach ten stond. Om daaraan te ont komen zouden zij amnestie moeten aanvragen. Volgens de Zuidafrikaanse krant Business Day wordt alle politieke bal lingen krachtens de nieuwe overeenkomst bij terugkeer in Zuid-Afrika automatisch am nestie verleend. Hoeveel ballingen zich nog in het buitenland bevinden is niet duidelijk, maar er doen getallen van tot 40.000 de ron de. Sinds verleden jaar zijn er ongeveer 3.000 naar Zuid-Afri ka teruggekeerd. De UNHCR-functionaris be last met Afrikaanse zaken, Ni colas Bwakira, zei dat de poli tieke gevangenen die nog steeds worden vastgehouden in Zuidafrikaanse gevangenis sen niet zullen profiteren van de overeenkomst tussen de VN en de Zuidafrikaanse regering, omdat ze buiten de invloeds feer van het vluchtelingena- gentschap liggen. Opnieuw begraven De kist met het stoffelijk overschot van Frederik de Grote wordt op een speciale trein geladen. In een plechtigheid die door de hereniging mogelijk is geworden, worden de stoffelijke resten van de Pruisische schrijver- filosoof-koning naar zijn Sans- souci Paleis in Potsdam teruggebracht alwaar een herbegrafenis zal plaatsvinden, dit in aanwezigheid van onder andere Bonds kanselier Helmut Kohl. FOTO: OPA Leden van een Kroatische patrouille zoeken dekking wanneer zij onder vuur worden genomen door de weg tussen de dorpen Dubica en Kostajnica, zo'n 150 kilometer ten zuiden van Zagreb. BELGRADO In het ge bied waar de EG-helikop- ter gisterochtend was ge dwongen een noodlanding te maken, deden zich in de loop van de dag rond de stad Okucani, 100 kilo meter zuidoostelijk van Zagreb, zware gevechten voor tussen Kroatische veiligheidstroepen en Ser vische guerrillastrijders. Bij die strijd zijn volgens de Kroatische radio aan beide zij den talloze doden en gewon den gevallen. Het officiële persbureau Tanjug noemde de toestand in het gebied „on overzichtelijk en uiterst ge spannen", nadat de Kroatische zijde daar de afgelopen dagen uitgebreide troepen zou heb ben samengetrokken. Ook in andere delen van Oost- Kroatië nam gisteren, ander halve week na de door het Joegoslavische staatspresidium afgekondigde wapenstilstand, de strijd in alle hevigheid toe. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben Kroatische eenheden en Servische strijd groepen wel 75 gevangenen uitgewisseld, zo meldde Tan jug EG-gezant In Belgrado voerde de speciale EG-gezant Henry Wijnaendts gisteren informatieve bespre kingen met leden van het staatspresidium .over de toe stand in Joegoslavië. De Ne derlandse EG-diplomaat. die werd ontvangen door presi dent Stipe Mesic, sprak don derdag met de Joegoslavische minister van buitenlandse za ken Budimir Loncar over de voorbereidingen van een con ferentie over de toekomst van de door vele volkeren be woonde Balkan-staat. Volgens de huidige plannen beginnen medio volgende week bespre kingen tussen vertegenwoordi gers van alle republieken met leden van de federale regering en het staatspresidium. In Macedonië werden gisteren de voorbereidingen voortgezet voor het referendum op 8 sep tember, wanneer de bijna 1,4 miljoen Macedoniërs kunnen dan beslissen of zij „voor een soevereine en zelfstandige staat Macedonië zijn, die het recht heeft toe te treden tot een toekomstige bond van soe vereine Joegoslavische staten". Volgens Tanjug willen ook de Albanezen in Kosovo in het zuiden van Joegoslavië mede over hun eigen toekomst be slissen. Als de bijna twee mil joen Albanezen in Kosovo niet worden betrokken bij de on derhandelingen over de toe komst van Joegoslavië, dan zal er volgens hun politieke verte genwoordigers „geen vrede VERKIEZINGEN MEXICO TEST VOOR DEMOCRATIE HDAD Het Iraakse of- persbureau INA heeft ;n de drie resoluties die ieiligheidsraad donderdag- over Irak heeft aan- „onrechtvaardig" ge ïnd. De resoluties zijn „on- 1 druk van Washington, Parijs" aangeno- aldus INA, dat fegenstem van Cuba en de lonthouding van Yemen de resoluties. In re- 706 wordt Baghdad toe- aming gegeven gedurende (maanden maximaal voor Jniljard dollar ruwe olie te Jopen. Krachtens resolutie jdient Irak maximaal der- procent van zijn jaarlijkse bmsten uit de olie-export te emmen voor de herstelbe- Dgen voor aangerichte 1de tijdens de Golfoorlog, (resolutie 707 wordt Irak tordeeld omdat het „ern- 5 gebleven" bij verplichtingen mee te ten aan de vernietiging zijn niet-conventionele MEXICO STAD De re gerende Revolutionaire Institutionele Partij (PRI) van president Carlos Sali nas de Gortari lijkt af te stevenen op een reusachti ge overwinning bij de Mexicaanse verkiezingen. De Mexicanen zullen mor gen de gang naar de stem bus maken om een nieu we kamer met 500 afge vaardigden te kiezen. Ook zullen zij stemmen voor 32 senatoren, zes deelstaat gouverneurs en 209 bur gemeesters. De PRI, die sinds 1929 een pa tent heeft op de eindoverwin ning, lijkt ook nu weer de triomf op te eisen. Dat de par tij de stembusuitslag f lijke tijden meer dan i haar voordeel heeft laten uit vallen, is geen onbekend gege ven Maar deze keer hoopt de PRI de wereld te overtuigen, dat zij de verkiezingen ook zonder fraude kan winnen. De partij kan zich dergelijke laag hartige praktijken niet meer permitteren nu zij Mexico de Eerste Wereld tracht binnen te loodsen. Samen met de Vere nigde Staten en Canada werkt het land aan de oprichting van een vrijhandelszone. Stem- menknoeierij zou niet alleen Salinas onaangenaam in verle genheid brengen, maar ook de VS als beschermheer van de- Volgens de laatste voorspellin gen maakt de oppositie geen enkele kans, al was het alleen omdat de PRI de enige partij is die kandidaten heeft in alle kiesdistricten. In de meest optimistische opiniepei ling kan de PRI rekenen op 63 procent wijl in het meest negatieve scenario de partij nog altijd 49 procent van de kiezers aan zich zal binden. Opkomst De tweede partij wordt waar schijnlijk de Conservatieve Partij van Nationale Actie (PAN) met tussen de dertien en zeventien procent. Alles hangt echter af van de op komst. Zo'n twintig procent van de Mexicanen loopt niet warm voor de verkiezingen en weet nog niet of zij de gang naar de stembus zal maken. Grote verliezer morgen wordt vermoedelijk de linkse Partij van de Democratische Revolu tie (PRD). Zij zal waarschijn lijk blijven steken tussen de tien en de veertien procent. In 1988 bij de presidentsverkie zingen haalde de PRD, toen verenigd met een aantal klei ne splinterpartijtjes in het Na tionaal Democratisch Front (FDN), nog 32 procent van de stemmen. Haar kandidaat Cuauhtemoc Cardenas haalde destijds de voorpagina's van de wereldpers door te verklaren dat alleen hij zich de wettig gekozen president beschouw de, omdat op grote schaal ver kiezingsfraude zou zijn ge pleegd. Officieel zijn de aantij- ritseld was in 24 procent van de stembureaus. Daardoor kon PRI-kandidaat Salinas het presidentschap op nipte wijze met 50,7 procent veroveren. Imago Onder leiding van president Salinas heeft de PRI driftig gewerkt aan het oppoetsen van haar imago. Solidaridad, een groot sociaal programma voor de armen, gefinancierd met overheidsgeld, zag het le venslicht. Daarnaast drukte Salinas een aantal beslissingen door die de verkiezingen een meer doorzichtig karakter moesten geven. De oppositie betwijfelt echter of de maatre-v gelen een smetteloos verloop garanderen. Octavio Paz, No belprijswinnaar voor de litera tuur, noemt de verkiezingen morgen cruciaal voor de Mexi caanse democratie. „Voor de politiek en voor de PRI in het bijzonder is het zondag een grote testcase. Niemand zal meer in democratie geloven, wanneer de telling niet correct verloopt", aldus de schrijver Toch lijkt het erop dat de PRI het vertrouwen van de Mexi canen terugwint. President Sa linas zal de victorie zeker in terpreteren als een steun in de rug voor zijn grootschalige hervormingsprogramma. Met een neo-liberalistisch beleid heeft hij de gesloten Mexi caanse economie opengebro ken. De veranderingen begin nen vruchten af te werpen In kringen van internationale economen geldt het samen met Chili als voorbeeld voor de Derde Wereld. Het nieuwe Mexico slokt ruim zestig pro cent van het buitenlands kre diet op dat richting Latijns- Amerika stroomt. Rijke Mexi canen repatriëren massaal hun dollars voor binnenlandse in vesteringen en in de afgelopen jaren zijn al driehonderd staatsbedrijven overgegaan in privehanden. Ook de doorsnee Mexicaan zegt de ommezwaai reeds in de portemonnee te voelen. Zo'n 45 procent vindt dat men er onder Salinas op vooruit is gegaan, terwijl 53 procent verwacht dat de wel- vaart in de komende jaren zal stijgen. Deze cijfers zullen Sa linas en zijn PRI morgen zeer zeker in de kaart spelen. JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA CDA-_ en De I) en^De^O GP Stootse wijze wordt de missie van de gouverneur- men m?eraal aan het AtJehse hof ontvangen. Een hooggeplaatse hof- n niks jP,aris verzoekt de vreemde heren, wanneer zij het paleis be ndat hui06"- hun schoenen uit te Rekken en hun hoeden op te hou- g 0p Dat hoort nu eenmaal bij de in Westerse ogen vreemde ge lijke dis/iken- die hier in zwan9 zijn- Van Diemen heeft voor een kost ten overfr 9esch®nk voor de sultane gezorgd, dat haar nu met veel maar tfhtplegingen wordt overhandigd. Jan van Riebeeck let scherp ie demoó Het 9aat hier heel anders toe dan op Java, maar dat komt ongetwijfeld ook, omdat hier de Mohammedaanse godsdienst wordt beleden. Drie eeuwen geleden heeft de Islam reeds hier zijn intrede gedaan en dat is aan alles te merken. Nauwkeurig en langdurig bekijkt de vorstin het geschenk van Van Diemen: een kunstig bewerkte gouden beteldoos. Indiaas vliegtuig neergestort NEW DELHI Een vliegtuig van Indian Airlines is gisteren neergestort kort voordat het op de luchthaven van de noordoostelijke Indiase stad Imphal zou landen. Alle 63 passagiers en zes bemannings leden zijn daarbij om het leven gekomen. Het vliegtuig had na een. vlucht van 65 minuten uit Calcutta om 12.55 uur plaatse lijke tijd in Imphal moeten landen, maar stortte 8 kilome ter voor de luchthaven neer. Aanvankelijke berichten schreven het ongeluk toe aan slechte weersomstandigheden, die tijdens de moesson in het gebied zeer gebruikelijk zijn. Een meteoroloog van het Na tionale Weerbureau zei echter geen berichten over slecht weer te hebben ontvangen. Indian Airlines is een grote binnenlandse luchtvaartmaat schappij die op 62 steden vliegt. 11 (ADVERTENTIE) SAO PAULO Brazili aanse straatkinderen lij ken een nieuwe inkom stenbron te hebben aan geboord. In Belo Horizon- te, een drie miljoen inwo ners tellende industriestad in de binnenlanden, trek ken benden zwerfkinde ren gewapend met scha ren en kappersmessen rond op zoek naar dames met weelderige haardos- Hebben zij eenmaal het oog op hun prooi laten vallen, dan wordt het slachtoffer te gen de grond gedrukt en gaat de schaar in het haar. Vooral vrouwen en kinderen met paardestaarten zijn liefd object van de w opererende jongeren. De ille gaal opererende kappers zeg gen dat zij in de sloppenwij ken honderd gulden betaald krijgen voor een aanzienlijke hoeveelheid mooi, lang haar. De politie vermoedt dat al tientallen vrouwen het slachtoffer zijn geworden van de knippraktijken. In de plaatselijke schoonheidssa lons zoekt de recherche naar aanknopingspunten. Men denkt dat het haar daar te koop wordt aangeboden voor de fabricage van pruiken en voor haarimplant. pc cursus NIMA-A start 10 september 1991. De cursus NI.MA-B start 16 september 1991. Vraag informatie aan bij de SRM. Stichting Reclame- en Marketingonderw ijs. telefoon: 020-61709 15. Stichting Reclame- en Marketingonderwijs.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5