flf Russisch leren: pruttelen, proesten en blijven proberen .-5K i)R c|5 „Als intellectueel heb je bepaalde verplichtingen ten opzichte van de maatschappij" [NA 3"" oor KARIN VERAART Clok, klok, klok, klok, klok', linkt het op de achtergrond. Dit is wodka", verklaart een ietalen stem in het Russisch p het cassettebandje. En ven later, bij een woest eblaf: „Dit is een hond". Met en koptelefoon op het erhitte hoofd pruttelt de ^motiveerde cursist de korte nnetjes na: hij moet en hij Jil die onmogelijke taal ider de knie krijgen. mdat hij voor het bedrijf naar usland wordt uitgezonden, taal- ik of zendamateur is, pas toeval- met een heuse Rus een wod- latje heeft genuttigd in het café m de hoek, of juist een vakantie eeft gepland naar dat spannende En dat gebeurt allemaal eeds vaker, zo zeggen de talen- i cursusinstituten, die steeds eer inschrijvingen krijgen voor 'Russkij jazyk', de Russische al dus. aar eenmaal in bezit van boeken cassettebandjes blijkt dat me- geen het toch een beetje te opti- istisch heeft ingeschat. Ongeveer helft houdt het na een tijdje tor gezien, doorzetters zijn vooral degenen voor hun werk naar de Sovjet- lie worden gestuurd. Het betreft n meestal een spoedcursus, be- ald door het bedrijf. Ook de part- r van de uitgezondene kan mee- len en lessen volgen op sociaal- lturele basis. leninstituut Aapeha moet het et name, hebben van dit soort rsisten. (De prijzen zijn, aldus di- :teur Pierre de Hesselle, aan de vige kant: 75,- per uur. Een lividuele spoedcursus van dertig r, dat wil zeggen vijf keer zes achtereen wanneer je echt ast hebt, kost dan 1950,-. Je nt de lessen ook uitspreiden er een langere periode. De 'ge ne' cursussen duren veertig Na één zo'n cursus kun je je rder bekwamen; in totaal zijn er zes niveaus. Alles is op individuele basis. De cursist heeft inspraak in het lesprogramma. En als het in verband met tijd onmogelijk is om naar de les te komen, dan komt de les wel naar jou, op kantoor bij voorbeeld. Na zes niveaus kun je je redelijk verstaanbaar maken, al dus De Hesselle. Desgewenst kan de cursist een examen afleggen, dat bij goed gevolg wordt beloond met een certificaat. Het instituut kan nu bogen op een redelijke toe loop op deze cursussen: tien men- Zo'n zes mensen per jaar volgen Russische les aan het Talencen trum in Den Haag. Ook dat is indi vidueel (en dus prijzig, ƒ3500,- voor dertig lesuren) onderwijs. „De cursisten zijn met name af komstig uit het middenkader", al dus directrice H.M. Van Egmond. Voordat ze beginnen krijgen ze eerst een zogenoemd intake-ge sprek om het niveau te bepalen. Andere aantallen De instellingen voor schriftelijke cursussen tellen heel andere aan tallen. Jaarlijks melden zo'n vijf honderd enthousiasten zich. De fi nanciële drempel ligt niet zo hoog, de druk lijkt niet al te zwaar, je kunt er zo lang over doen als je maar wilt. Het Nederlands Taaiinstituut (NTI) startte vijf jaar geleden met Russisch. „We hebben de cursus- tijd met een half jaar uitgebreid tot anderhalf jaar. Vanuit het Neder lands geredeneerd is het een tame lijk ingewikkelde taal", zegt J.H. Groesbeek, hoofd opleidingen van het instituut. Het NTI verzorgt zelf het cursusmateriaal. „Ons redac tioneel team trekt experts aan en begeleidt de totstandkoming". Het NTI heeft het gebruik van casset tes verplicht gesteld. „Als je deze taal niet regelmatig hoort, leer je het nooit". De cursisten spreken hun probeersels in op een cassette bandje en sturen deze op. De do cent laat op datzelfde bandje horen hoe het wel moet klinken en stuurt het terug. De kosten bedragen 64,80, per maand. Je hebt drie maanden op- - 3to mama, a 5to 3m\ia. Dit is mama, en dit is Emma Russisch voor beginners: de plaatjes moeten de cursist houvast bieden bij het ontcijferen van de tekst. Daarnaast is het mogelijk op een bandje te beluisteren hoe de woordjes uitgesproken - 3to nana, a 3to Ahtóh. Dit is papa, en dit is Anton A 3to? 3to ahha. En dat? Dat is Anna r r i 3toaom? Is dat een huis? uiigesproKen TT x moeten worden. 3TO-flOM. Ja, dat IS een huis. De plaats van de t-, - n klemtoon wordt 113113 AÓM3 Is papa thuis? aangegeven met t-t - een streepje. flÓMcL Ja, hij is thuis - A Ahtóh aósia? En is Anton thuis? - A AHHa? En Anna? fla, Ahtóh aóma. Ja, Anton is thuis- ahha Ta.MAnna is daar. zegtermijn, „net als bij een tijd schriftabonnement". Op ieder mo ment kun je beginnen; per jaar zijn er twee examens op havo-niveau. Vooropleiding lagere school is ge- Met de LOI kom je er ook: drie do centen ontfermen zich per post over de cursisten. Ze hoeven geen examen te doen, want daarin zijn ze toch niet geïnteresseerd, meent Rianne de Klerk, cursuscoördina tor. Volgens haar stopt gemiddeld (maar) achttien procent voordat men de cursus heeft afgerond. Bij de NTI houdt veertig procent voortijdig op. De universiteiten zagen hun in schrijvingen de laatste paar jaar vaak meer dan verdubbelen (in Groningen trad zelfs een vervier voudiging van het aantal studen ten op), maar ook hier is het zo dat gemiddeld de helft van de studen ten het in de loop van het eerste jaar laat afweten. Aan de volksuniversiteit Den Haag, waar in principe ook ieder een zich kan inschrijven, is er voor Russisch een plafond van vijftien leerlingen ingesteld. Eén avond per week is er een bijeenkomst van vijf kwartier waarin docente Maja de Vries zoveel mogelijk uit legt; de rest moet thuis gebeuren. In totaal duurt de opleiding vijf jaar; pas in het laatste jaar begint men met spreek- en leesvaardig heid. De Vries gebruikt een beproefde leermethode 'Stap Voor Stap' ge heten, met een aanvullend pakket (cassettes, oefeningen) dat onder de titel 'Hoofdbrekers' door het le ven gaat. Ook op diverse scholen die in de avonduren een cursus Russisch voor volwassenen verzor gen, wordt deze methode gebruikt. Alleen al de zin 'stap voor stap' le vert de nodige problemen op voor de beginner: bij ons staat er twee keer hetzelfde woord voor 'stap', in het Russisch staat het tweede 'stap' in een andere naamval en is het voor velen niet meer als 'stap' herkenbaar. En laten we de Russi sche variant voor 'hoofdbrekers' maar helemaal buiten beschou wing laten. In het eerste cursusjaar althans. De ellende begint al bij de rare let ters. het cyrrilisch schrift. Dan de eerste eenlettergrepige woordjes, want met twee lettergrepen stuit je al op de verspringende klemtonen, die altijd indruisen tegen het Ne derlandse gevoel. Maar als je de klemtoon op de verkeerde letter greep legt, kan het woord opeens een heel andere betekenis krijgen, hetgeen in sommige contexten be paald op de lachspieren kan wer ken, niet in de laatste plaats op die van de docent. Daarentegen kun nen de leerlingen hun lol weer niet op bij het woordje 'kak', dat gewoon 'hoe' betekent. Nb >geschoo t tterdam Omstre ior ROB EDENS ;udium Generale', letterlijk (rtaald Algemene Studie, is onderwijsvoorziening r elke universiteit geld •r fourneert. Het doel van idium Generale (SG) is de itand tussen wetenschap en enleving kleiner te iken. De universiteiten van hden, Delft en Rotterdam achten elk op een eigen jze inhoud aan dit streven geven, met cursussen voor ■tenschappers, studenten en nsen die doorgeleerd bben. is bedoeld als een aanvullende derwijsvoorziening. Binnen de ulteiten wordt vaak nauwelijks blik over de eigen weten- lappelijke muur geworpen, van- ar dat vele studenten, maar niet een studenten, de mogelijkhe- i die Studium Generale biedt ikbaar aangrijpen om ook eens andere vakgebieden kennis te en. 'Studeren is meer dan het ïalen van een diploma alleen!', ireeuwen alle SG-folders. iden heeft voor een vrij eenvou- e opzet van SG gekozen. De iversiteit van deze stad houdt bij lezingenseries en openbare erviews van iemand van de versiteit met bekenden uit de tenschappelijke, politieke of ar- ieke wereld. Het programma rdt samengesteld door eén com- isie waarin alle faculteiten ver- enwoordigd zijn door een lid het wetenschappelijk perso- il en door een student. De com- Bie staat open voor ideeën en gesties van wie dan ook. et name de laatste vijf jaar is de angstelling voor de activiteiten toegenomen", zegt Letitia it, stafmedewerkster van SG in den. Volgens Smit bezoeken [eveer net zoveel mensen van ten de universiteit als studen- de lezingen en openbare inter- vs. „Maar de mensen van bui de universiteit die belangstel- tonen hebben over het alge- en wel een academische of hbo- eiding achter de rug. Het is ook onze eerste doelstelling om nsen van buiten de universiteit dienen. De opzet van SG is nu maal zo dat alleen een groep ■llectuelen geïnteresseerd is. moet ik erbij zeggen dat dit universiteit tot universiteit verschillen". dré van der Wateren (27) is stu- politicologie in Leiden. Dit rjaar volgde hij een lezingency- i over mensenrechten, en Ier volgde hij een aantal lezin- over de islam. Hij heeft ge- igde gevoelens over het gebo- e. „Aan de ene kant is het leuk iets te weten te komen over onderwerp waar je tijdens je lie nauwelijks mee te maken gt. Maar aan de andere kant dt de stof wel vrij oppervlak- behandeld. Het gaat niet echt en dan kom je als gevorderde lent niet echt aan je trekken", denkt hij dat de lezingen voor enstaanders heel leuk zijn. ist omdat het niet zo diep gaat de onderwerpen heel breed en uit verschillende invalshoeken De door Studium Generale georga niseerde lezingen worden door zowel studenten als niet- studenten bezocht. STUDIUM GENERALE: MEDIUM TUSSEN UNIVERSITEIT EN BUITENWERELD benaderd worden, leer je in korte tijd heel veel". Ideologische drijfveer Ook in Delft is de verhouding tus sen bezoekers van binnen en bui ten de universiteit ongeveer fifty- fifty. „Het verschilt natuurlijk van avond tot avond. Vorig jaar had den we een lezingcyclus over filo sofie. De belangstelling was groter dan er plaatsen zijn in het Waag- theater in Delft", zegt Pauline Harmens van het SG-bureau in Delft. „Als er echter een technisch onderwerp aan de orde is, bijvoor beeld telematica, is de belangstel ling niet zo groot, en bovendien zijn er dan eigenlijk alleen maar studenten". Gemiddeld komen in Delft zo'n vijftig mensen op de activiteiten af. „De sprekers krijgen altijd de opdracht mee dat de lezing in principe door een leek, dat wil zeggen een eerstejaars student, ge volgd moet kunnen worden. Maar dat lukt de ene spreker nu een maal beter dan de andere", zegt Harmsen. Het zijn lang niet allemaal studen ten van de Technische Universiteit die onderdelen .van het SG-pro- gramma volgen. „ïn Delft zitten ook een lerarenopleiding en een hts waarvan de studenten massaal toestromen. Maar ook zie je oudere mensen die bijvoorbeeld met de vut zijn en moeders waarvan de kinderen de deur uit zijn en nooit tijd hebben gehad om te studeren". Hoewel ook in deze (technische) universiteitsstad de nadruk ligt op lezingen, wordt getracht zoveel mogelijk voorstellingen en ten toonstellingen te organiseren. In Delft zit achter het SG-pro- gramma een ideologische drijfveer. „Wij als SG hebben de overtuiging dat om een goede wetenschapper te zijn je ook maatschappelijk, cul tureel en politiek bewust moet zijn. Als intellectueel heb je toch een bepaalde verplichting ten op zichte van de maatschappij. Wij proberen ervoor te zorgen dat stu denten ook eens verder kijken dan hun eigen vakgebied lang is", zegt Harmsen, die samen met vier an deren part-time het bureau SG be mant. Dit met name om „met zo veel mogelijk disciplines" verte genwoordigd te zijn op het bureau. Hoewel op de universiteit in Delft eigenlijk alleen maar technisch onderwijs gegeven wordt, is het zeker niet zo dat SG haar onder werpen ook in deze hoek zoekt „Juist omdat dit een technische universiteit is, proberen wij zoveel mogelijk alfa- en gamma-onder- werpen in het programma op te nemen". Ook streeft SG Delft er naar zoveel mogelijk op de actuali teit in te spelen. Zo is er vorig jaar veel aandacht besteed aan Oost- Europa. Intellectualistisch De Erasmus Universiteit van Rot terdam heeft volgens Marianne Ketting, hoofd SG Rotterdam, een groot nadeel: „Deze universiteit kent twee grote traditionele facul teiten: de economische en de juri dische. En daar zitten nou net niet de studenten die breed geïnteres seerd zijn. 'Kan ik het wel op mijn cv vermelden', zijn zo'n beetje de enige overwegingen die tellen voor deze studenten". Toch worden de activiteiten van SG druk bezocht. Ook in Rotter dam is de belangstelling voor on geveer de helft afkomstig van stu denten, de andere helft van buiten de universiteit. De niet-studenten zijn, net als in Leiden en Delft, overwegend mensen die doorge leerd hebben. „Maar dat geeft toch helemaal niets. We organiseren nu eenmaal wetenschappelijke lezin gen, en die zijn niet toegankelijk voor iedereen'aldus Ketting. La chend vertelt ze dat zelfs studen ten nogal eens klagen over het te hoge niveau van de lezingen. ..Zelfs de folders waarin we de ac tiviteiten aankondigen vinden ze soms te intellectualistisch Maar dat zegt meer over het niveau van de huidige studenten dan over de activiteiten", voegt ze er gerust stellend aan toe. Wel doet het haar deugd „dat studenten de filosofie weer aan het ontdekken zijn". Met name de wat meer luchtige onderwerpen („wetenschap met een knipoog") slaan in Rotterdam aan. Vorig jaar was er een serie 'Wetenschappers over liefde', met andere woorden: een chemicus over liefde, een econoom over lief de, een bestuurskundige over lief de, een bioloog over liefde, etcete ra. „De zaal zat keer op keer stampvol, er moesten zelfs mensen onverrichterzake huiswaarts ke ren", aldus Ketting. SG van de Erasmus Universiteit kent een aparte muziekafdeling. Door deze afdeling worden cursus sen jazz en geïmproviseerde mu ziek, solfège, stemvorming, vocale percussie, muziekgeschiedenis en een operacyclus georganiseerd. Ook kan er tegen een geringe ver goeding in een studieruimte piano gespeeld worden. De cursussen die de muziekafdeling verzorgt zijn echter in de eerste plaats toegan kelijk voor studenten, en pas als er nog plaatsen over zijn ook voor personeelsleden en andere geïnte resseerden Ouderenonderwljs Naast de muziekafdeling kent SG Rotterdam ook het Hoger Onder wijs Voor Ouderen (HOVO). Deze afdeling werd in 1988 opgericht en sloeg meteen aan. Vorig (school)- jaar volgden maar liefst 637 oude ren één of meerdere cursussen. De verwachting is dat gezien de ver grijzing en het stijgen van het op leidingsniveau binnen de groep ouderen de behoefte aan dit on derwijs de komende jaren waar schijnlijk nog zal toenemen. Om deze reden wordt er momenteel binnen alle universiteiten nage dacht over een dergelijke vorm van onderwijs voor ouderen, waar bij Teren om het Ieren', en onder wijs 'genieten' in de meest letterlij ke zin van het woord centraal HOVO heeft twee doelgroepen voor ogen. Mensen van vijftig jaar en ouder die wel beschikken over de nodige intellectuele vermogens maar door wat voor omstandighe den dan ook geen academisch on derwijs hebben gevolgd, en men sen van vijftig jaar en ouder die wel een academische opleiding hebben genoten maar zich nu wil len oriënteren in andere weten schappelijke disciplines of hun oude kennis willen reactiveren en/of aanvullen. Ouderen die een cursus willen volgen moeten hier voor echter wel in de buidel tas ten. De kosten zijn driehonderd gulden per cursus ('werken met computers' kost vierhonderd gul den), maar het is in incidentele ge vallen mogelijk een inkomensaf hankelijke korting te genieten. Geïnteresseerden Mensen die belangstelling hebben voor de programma's van Studium Generale van de universiteiten van Leiden, Delft of Rotterdam, kunnen zich abonneren op alle fol ders die het SG uitgeeft. Voor stu denten is dit gratis, voor mensen van buiten de universiteit kost dit vijftien gulden (per academisch jaar). Voor meer in forma lie: Rijksuni versiteit Leiden: Studium Genera- Je, Kloksteeg 25 2311 SK Leiden, tel. 071 - 27.72.99. Technische Universiteit Delft: Stu dium Generale Kanaahvee 2b 2628 EB Delft. tel. 015 - 78.52.35. Erasm usuni versiteit Rot te rda m Studium Generale Postbus 1738. 3000 DR Rotterdam, tel 010 - 408.11.44.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 33