y Schriftelijk kun je bijna alles leren „Niet elke baas is er geschikt voor" BOERHAAVE COLLEGE (ADVERTENTIE) "Boerhaave is m'n hobby geworden" "Als leraar (55) muziek op een scholengemeenschap heb je natuurlijk wel enige kijk op onderwijs gekregen. Dus ging ik met meer dan gewone belangstelling naar Boerhaave. Dat was in 1985. Ik wilde zomaar weer eens wat gaan studeren. De kennismaking met Boer haave was voor mij heel verrassend. Prima instituut, uitstekende leerkrachten waar naast leren en studeren ook nogandere dingen gebeuren. Iknoem onzeexcursie naar Rome van de docente Latijn. Voorafgaand heeft ze ook nog een cursus Antieke culturen gegeven. In 1989 behaalde ik het VWO-certificaat Russisch; nu ben ik nog bezig met Latijn en geschiedenis en in sep tember a.s. begin ik met Italiaans." De studiemogelijkheden: VWO, HAVO, MEAO, MAVO, (volledig pakket of alle 29 vakken af zonderlijk) Nederlands voor anderstaligen. Ook intensieve cursussen (kortere studieduur). Meer inlichtingen: bel overdag 071 - 14 00 43; buiten kantoortijd en in het weekend 071 -1216 54. Een informatiemap ligt voor u klaar. Inschrijven: elke maandag en donderdag van 13.00 tot 15.00 uur en van 19.00-21.00 uur. Wacht niet te lang. GEHOORZAAMHEIDSCURSUS VOOR HONDEN: door LEX DALEN GILHUYS Een welopgevoede hond krijg je alleen als de baas of bazin ook enige opvoeding heeft genoten. Een waarheid als een koe, maar wie is de gebeten hond als er wat gebeurt? Juist, het dier. „In principe kan elke hond leren gehoorzaam te zijn, maar dat geldt niet voor elke baas", zegt J. van Stratum in zijn dierenspeciaalzaak aan het Kaapseplein in Den Haag. Aan zijn voeten liggen twee fraaie honden. Ze kijken even op als ik binnenkom, ruiken een paar ei genaardige geurtjes, trekken in af keer hun neus op en dromen weer weg in hondeland. „Het gaat om het wederzijdse con tact", vervolgt Van Stratum, die zich de eerste noemt die de ge hoorzaamheidscursussen verant woord geeft. „Al 27 jaar ben ik er mee bezig, vroeger bij de Hofstad. Ik ben oprichter van de stichting Mens en Hond, maar voor de cur sussen wilde ik geen stichting met alle rompslomp oprichten. Die geef ik in Den Haag en omstreken van uit mijn bedrijf met zo'n zeven in structeurs. Tussen al de wildgroei in ben ik dus de enige die officieel met die cursussen bezig is, de eni ge dus die belasting betaalt. Ik elk geval heb ik nooit kinnesinne met derden". Dan laat hij zien hoe hij z'n hon den onder de duim heeft. Er komt geen geblaf aan te pas, van geen kant. De 'wiloplegging' gebeurt bijna van binnenuit. Een klein drukje met een vinger, of een vin gerknip, of een bijna gefluisterd bevel moet voldoende zijn om de hond te laten komen, te laten blij ven of te laten verdwijnen. „De cursus G(oed) G(edrag) 2 is het voorlopige eindstation voor de gewone hond", aldus van Stratum. „De GG1 en 2 zijn bij mij de enige met een examen. Daarna krijg je behendigheidscursussen, maar dat is een ander verhaal. Voor de ele mentaire cursussen worden certifi caten uitgereikt". Hela ho Het begint dus met de pup. Nou, zo'n pup weet van niks. Die komt net kijken. Het leven is een circus tent. Plas en bijt maar raak, jon gens. Laat de boel maar barsten, van je hela ho. De puppy-cursus wordt in principe gegeven voor hondjes tot ongeveer zes maanden. Hier wordt de basis gelegd voor de gehoorzame hond. Op een rustige en plezierige manier wordt in zo'n cursusgroep van 15 tot 20 personen en honden zo'n één keer per week en gedurende 13 lesavonden de pup voor het eerst wat beschaving bijgebracht. Zo'n pup is een onbe schreven blad, kent alleen maar goed en geen kwaad. Daarna volgt de EG (cursus Ele mentaire Gehoorzaamheid). Voor honden vanaf zes maanden. Kijk, nu is het aanpakken geblazen. Ook voor de baas of bazin trouwens, want met die ene keer per week ben je er niet. Er moet thuis wor den geoefend. Dan maar iets min der naar de klaverjasclub. ..Voor beide cursussen geldt", zegt Van Stratum, „dat de goede wil van beide kanten moet komen. Er wordt vooral gewerkt met de hond aan de lijn, of los op korte afstand. Voor beide cursussen geldt dat consequent doorzetten en niet af wijken van de richtlijnen of ge dragsregels uiteindelijk het resul taat geven waarop men mikt: een gehoorzame hond". Binnen De cursussen worden binnen gege ven, dus storende invloeden blij ven tot een minimum beperkt. In principe zijn tijdens de lesavonden twee instructeurs aanwezig. Als vervolg op de twee elementaire cursussen bestaat de gelegenheid de al bovengenoemde GG-cursus- sen te volgen. Die worden buiten gegeven. Zo'n GG-cursus vraagt een hond met zelfvertrouwen en een baas of bazin met pit. De hond moet op afstand kunnen werken en de baas moet met een enkel commando de hond opdrachten la ten uitvoeren. Van zo'n hond droomt menigeen. Welaan, doe er dan wat aan. „Elke normale hond kan aan zo'n cursus deelnemen", zegt Van Stra tum. „Hij moet echter niet te oud zijn met ingeroeste gewoonten. We houden zes jaar aan als maximum. Niet dat-ie dan niks meer kan le ren, maar wat zal je hem aandoen op z'n oude dag. Wat zegt u? Pit bulls? Er is in principe geen ver schil tussen een pitbull en een ter riër of wat ook. Alleen de mensen kunnen er een andere hond van maken. Per cursus zijn er onge veer drie tot vier procent pro bleemhonden Die 'behandelen' we apart of individueel. Vanaf de eerste les hameren we op zelfbeheersing. Waarbij ik in eer ste instantie de baas bedoel. Op de cursus geven we de aanzet, thuis moet via training de rest worden gedaan. Als al mijn cursisten even intelligent waren als hun hon- Van Stratum loopt me nog even na. „Dat laatste is een grapje hoor", zegt hij. „Anders krijg ik geen hond op de les". Er worden drie cursussen per jaar gegeven, aanvang januari, begin april en tweede helft augustus. Te vens wordt er per cursus een kos teloze informatieavond gehouden. Kosten: puppy-, EG en V(oortge- zet) EG-cursus 90,- per drie maanden. GG1 100,- voor vier tot zes maanden. GG2 afhankelijk van deelnemer saantal. Behendigheid70,- per cursus, in combinatie met GGl35,-per drie maanden. Cursusleider J. van Stratum. Zijn hond, een border collie, kijkt, be grijpt, gehoorzaamt. FOTO: HANS DE BAKKES rER 5leer) :endi door LOUISE NICOLAI „Neem uw gitaar ter hand en sla de bovenste snaar aan". Na een korte pauze zegt een droge, beheerste stem op het cassettebandje: „Goed zo, dat was de Éeee". Met een schriftelijke cursus, al dan niet aangevuld met een cassettebandje, is volgens bedrijven als het LOI en Eurodidakt vrijwel alles te RUM leren. Verpleegkunde, talen entrum en ze^s het bespelen van een (opieidini muziekinstrument. Thuis leren (spelen) is namelijk ama) 'heel eenvoudig' en 'handig' voor mensen die liever hun eigen tijd indelen en niet vastgepind willen zitten aan een bepaald studietem po, zo zeggen de reclameteksten bijna wekelijks in de radio- en te levisiegidsen. En J. Smittenaar van de Leidse Onderwijsinstellingen, beaamt het volmondig: „Iedereen kan met een schriftelijke cursus van ons uit de voeten" En velen duizenden Nederlanders proberen het, zo laten cursusbe- drijven met graagte weten. Jaar in, jaar uit. Maar niemand, behal ve dan die cursusbedrijven, weet precies hoeveel van hen de eind streep halen. „Alleen weten we wel dat er nogal wat onafgemaak te cursuspakketten in een kast op zolder verdwijnen", zegt een per soneelslid dat in dit geval erg op zijn privacy staat. Jaarlijks krijgt een Leidse instel ling als het LOI zo'n honderddui zend aanmeldingen van over het algemeen mensen tussen de twin tig en veertig jaar die schriftelijk willen of moeten (bij)leren. Omdat klaarblijkelijk nogal wat 'lege' stu diehoofden zich melden worden ze niet allemaal automatisch toegela ten. Voordat zij aan een cursus marketing, beveiliging of 'thuis in de tuin' beginnen is er altijd eerst :en gedegen gesprek met de stu- 'iebegeleider. „Dat is noodzakelijk, want sommi ge mensen beginnen nogal eens onbezonnen aan een opleiding. Neem bijvoorbeeld een talencur sus. We vragen de cursist eerst hoe het met zijn grammatica staat, weet hij of zij daar nog wel wat vanaf. Vaak blijkt dat zo iemand daarvan nauwelijks meer op de hoogte is. De laatste keer dat die persoon verplicht foutloos de d's en de 't's moest plaatsen, was mis schien vijftien jaar geleden op de middelbare school", aldus de woordvoerder van het LOI. lingen net het e gratis Tempo Het lijkt Smittenaar dan ook niet onverstandig dat in zo'n geval de toekomstige cursist eerst eens met zijn neus in de grammatica-boeken duikt. En het liefst in die van het LOI, want niet voor niets heeft het instituut ook zo'n cursus in het programma-aanbod opgenomen. een normaal studietempo, dat wil zeggen dat de cursist de oplei ding afrondt binnen de daarvoor aangegeven tijd, kost het lespakket 'spelling en grammatica' 325 gul den. Binnen vijf maanden zou de or zou u deelnemer zijn grammatica dan weer onder de knie moeten heb ben. De iets zwaardere gevallen en degenen die om andere redenen tuur de I bnger over de opleiding doen, kunnen hun studie in principe zo- 085-575 lang rekken als ze willen (betalen), ludie-ad* zoc*at uiteindelijk ook zij de exacte plaats voor punt en komma weten te traceren. Examengarantie noemt de LOI dit. Iedereen moet kunnen slagen want daarvoor is tenslotte alle tijd en de nodige aandacht. Niet geslaagd betekent herkansen. Helaas is die mogelijkheid beperkt. De gezakte kandidaat zal de cursus opnieuw moeten volgen of zich moeten bezinnen op het gekozen onderwerp en een totaal andere richting kiezen. Russisch te ontwikkelen; daaraan is blijkbaar behoefte bij mensen die het leuk vinden met hun bui tenlands sprekende buurman een praatje te maken". Het LOI is eveneens bezig zijn marktpositie op het talenterrein uit te breiden. De groei van het toerisme en de komst van Europa '92 stimuleren, zo redeneert men, veel mensen om veel meer vreem de talen te gaan spreken. Waarmee precies het LOI denkt meer cursisten aan te trekken, wil Smittenaar nog niet bekendma ken. „We zijn nog bezig met de voorbereidingen; voordat zo'n cur sus <^e markt op kan zijn we wel weer enkele maanden verder". De Golfoorlog had een negatieve invloed op het cursistenaanbod bij beide bedrijven. „De mensen had den blijkbaar toch wat angst om te veel in de toekomst te investeren", denkt Smittenaar. Het totale cur sistenaanbod nam bij het LOI in die tijd met tien procent af. Of de vergrijzing, de toename van vrije tijd en de cocooning (het steeds meer op de familie en het huis gerichte leven) ook een toena me te zien geeft van het aantal mensen dat een schriftelijk onder wijs volgt, blijft voorlopig nog on duidelijk. Smittenaar acht het niet onwaarschijnlijk dat senioren zich in de toekomst op de schriftelijke opleidingen zullen storten. Het aantal mensen dat bij het LOI een beroepsopleiding volgt is volgens hem wel gegroeid. Van Dijke stelt dat er momenteel niet over een meer dan middelma tige interesse gesproken kan wor den. „Landelijk gezien is er geen sprake van een toename. Het aan tal mensen dat zich inschrijft is echter gelijk gebleven". Eurodi dakt meent dat het mogelijk nog te vroeg is de effecten van deze ver anderingen in het maatschappelijk leven op de hoeveelheid inschrij vers te peilen. Probleem „Nederland telt zo'n veertig bu reaus waar schriftelijke cursussen gevolgd kunnen worden", vertelt Van Dijke. „Die zijn door het mi nisterie van onderwijs en weten schappen goedgekeurd. Het pro bleem is echter dat meer niet-er- kende bedrijven zich op de cursus- markt hebben geworpen. Terwijl die instellingen wel erkende diplo ma's afgeven". „Goedgekeurde bedrijven worden regelmatig door het ministerie ge controleerd. Zo wordt bijvoorbeeld gekeken of de docenten die bij ons in dienst zijn het huiswerk van de cursist binnen de gestelde tien da gen retourneren. Niet-erkende be drijven vallen daar gewoon bui- Op haar beurt oefent Eurodidakt controle uit op het afgeleverde werk van de bij het bedrijf werk zame docenten.„We nemen steek proeven bij het door onze docenten nagekeken lesmateriaal", vertelt Van Dijke. De docenten worden streng geselecteerd. Met werker varing beneden de vijf jaar heeft niemand kans op een baan bij Eu rodidakt". CURSUSBEDRIJVEN WEDIJVEREN MET ELKAAR OM HOGE SUCCESCIJFERS Ook hierover kan de cursist met een begeleider praten. Smittenaar: „De mensen kunnen altijd bellen of hier bij het LOI langskomen met deze en andere problemen omtrent hun opleiding". Maar hoeveel mensen afhaken kan (of wil) Smittenaar niet zeg gen. Zelfs niet bij benadering. Wel weet hij dat naarmate de studie langer duurt, meer mensen er de brui aan geven. Cursusminnaars en bijscholers kunnen ook terecht bij Eurodi dakt, eveneens gevestigd in Lei den. Dat bedrijf voert in adverten ties de slogan 'Bent u al ge slaagd Want ook bij Eurodidakt bezigt men de geliefde term 'exa mengarantie'. Dit jaar schreven in totaal 25.000 deelnemers zich bij het bedrijf in. Dat betekende een behoorlijke groei voor het jonge bedrijf, meent Van Dijke, die in de afgelopen twee jaar het aantal cursisten met 15.000 zag toenemen. „Behalve dat bij ons de cursussen voordelig zijn, hebben we ook een hoog slagingspercentage", 'ver koopt' directeur A. van Dijke, al laat hij na te zeggen in vergelij king met wie zijn produkten zo voordelig zijn. Met zeventig procent geslaagden kan Eurodidakt inderdaad zeker wedijveren met haar grote concur rent LOI, die, aldus Smittenaar, tussen de 65 tot 70 procent geslaag de kandidaten aflevert. Al zeggen die successen in principe ook wei nig, want onduidelijk blijft nog steeds hoeveel procent van de oor spronkelijke inschrijvers über haupt de examens haalde. Behoefte voorzien „De populairste cursussen waarin examen kan worden afgelegd zijn de beroepsopleidingen", aldus Van Dijke. Dikwijls worden mensen door het bedrijf waar ze werken gestuurd om hun kennis te verbre den of te verdiepen. „Daarnaast zijn talen erg in trek. We hebben plannen om een cursus Turks en

Leidse Courant | 1991 | | pagina 31