Carrièremakers en vrijetijdvullers op cursus Leren onthouden mm De vere- ;n opge- n te vra- alles is tmper te vereni cht. De :ke doel- 'oor cul- is er al In no- and mij land de- het En- lacht dat conden" :oekt Al- t je mei ie groei Albane- ;st op de kers was voor el- deren en veel los- wat ver- kan Al- jn. Want ligheden, repte na- was het erbergen. even dat idse staat j dit een :scu heb- kant ver- t de Bul- itroomaf- lansstad tast door )emeense u aan de entiende- Ruse zijn februari toenma aatselijkc erzekerde iren. Nie die toen zijn nu fsziekten procent er 65 pro- 5 van de or adem- Roeme- Ceauses- nden tus ist en de hun beur alle ver lië na te program commu iter geen errorismi economi iinistische rijke na eerd mei j zijn af ae Sovjet GEHEUGENCURSUS VANTELEAC door RIEN VAN DEN ANKER Op een receptie wil het nog wel eens helpen je vrouw aan die bekende onbekende, wiens naam je bent vergeten, voor te stellen. „Dit is mijn vrouw en dit is..". Nog voordat je zelf de naam hebt gezegd, stelt de ander zich al voor. Oh ja, Timmers heette die man. Het geheugen wil ons allen nog wel eens in de steek laten. Niet dat je gek of oud bent, maar gewoon, plotseling, ben je die pincode kwijt. En ineens die naam, die straat of dat tele foonnummer. Het overkomt ons allen en klaarblijkelijk zijn er voor Teleac voldoende mensen die aan dit probleem 'lij den' om er een televisiecursus aan te wijden. Veel mensen lossen in eerste instantie het probleem zelf op. Met ezelsbruggetjes bijvoorbeeld. Zo hoorden we laatst ie mand bij zo'n geldautomaat mompelen: „Drie, maal drie, min drie, gedeeld door drie", waarmee hij zijn code 3962 wist te onthouden. Voldaan als een klein kind keek hij even later naar de biljetten die uit de gleuf schoven. Alsof hij een wonder had verricht. Telefoonnummers Lastiger wordt het als je jarenlang een serie telefoonnum mers op ezelswijze in je kop hebt geramd. En dan plotseling komt er in Rotterdam een 4, in Den Haag een 3 en in Am sterdam een 6 voor. Let maar eens op hoeveel Hagenaars nog eens steeds hun eigen nummer voorlezen: drie...hon- derdnegentigvijfhonderdeenenzestig. En na de herhaling 'eenendertig, negentig, vijf, zes, een' is de verwarring vaak compleet. Een andere oplossing is het briefje met daarop de dingen die nog moeten worden gedaan. Die briefjes zijn tegenwoordig gewoon in de handel. 'Niet vergeten!' staat er soms gekleurd op. Zelf willen we dat briefje nog wel eens invullen met alleen de eerste letters van de nog uit te voeren taken. Om daarvan weer een nieuw woord te vormen. In de praktijk blijkt dat ook niet de oplossing. Waar stond die tweede 'a' van plaats' tl ook alweer voor Het geheugen is een fascinerend onderwerp. Iemand met en fotografisch geheugen is iets bijzonders en ook spelers ij menige quiz krijgen lof vanuit de huiskamer. Dat zo'n man dat allemaal kan onthouden! Want veel mensen heb ben juist klachten over hun geheugen. Met een spelletje Me mory verliezen ze het van hun elfjarige zoon en daarnaast weten ze nog exact bepaalde herinneringen van dertig jaar geleden te vertellen. Grillig Bovendien is het geheugen grillig. Tijden lang weet je exact iets te onthouden en dan, veelal wanneer je het nodig hebt, ben je het kwijt. Of die kleine dingen: „Weet jij waar mijn autosleutels liggen En even later, als je de straat uitrijdt „Het gas is toch wel uit, hè Voor die mensen, bij Teleac zeggen ze zelf van jong tot oud, is de nieuwe televisiecursus 'Geheugen', die vanaf maandag 23 september - van 23.15 tot 23.45 uur op Nederland 3 - is te zien. Voor diegenen die die avond vergeten te kijken, is er later overdag een herhaling, maar dat is normaal bij de Teleac-uitzendingen. Er zijn ook radio-uitzendingen. De cursist wordt onder meer getraind in het onthouden van namen, plannen en afspraken. Hij wordt gewezen op bepaal de methoden die het 'vergeten' helpen verminderen en krijgt uitleg over het gebruik van deze middelen in het da gelijks leven. De cursus wordt gelardeerd met 'sterren' als Pierre Jansen, Koos Postema en Astrid Joosten, die hun eigen ervaringen en (soms) oplossingen melden. En ten slotte wordt ook de werking van het geheugen uitgelegd en hoe het komt dat de mens op zeker moment vergeetachtig wordt. Elke cursist krijgt een studie- annex werkboek waarmee hij thuis de leerstof kan doornemen en waarmee hij kan oefe nen. De kosten van de studie zijn 39,90. s commu )rme ver 3uwen ïg van lan. Dezi wie ooi ïg van di tot de ;wind voorda n wordei [Cozloduy :n moetei teeds ver misch be "he Time TEKENING: CORIEN DE KLER door PATRICK MEERSHOEK De twintiger die in het buurthuis een cursus fotografie volgt, de veertiger die op zolder op een schriftelijke cursus informatica ploetert en de zestiger die thuis voor de televisie een cursus Chinees doet. Alle cursisten worden gedreven door het verlangen naar kennis. Of die kennis nou een carrière dient of gewoon een hobby, de mens wil zich ontplooien en de cursus is daartoe sinds jaar en dag een populair instrument. Het is niet bekend hoeveel cursisten ons land telt, maar het moeten er veel. zeer veel zijn. Het Centraal Bureau voor de Statistiek spreekt over ruim 220.000 deelnemers aan een schriftelij ke opleiding. De stichting Teleac, die via de televisie cursusssen verzorgt, zet jaarlijks meer dan 100.000 cursusboe ken af. En dan is er het grijze circuit: de cursus macramé in het wijkcentrum, de opleiding voor drummers op de mu ziekschool en de cursus Indonesisch ko ken in de penitentiaire inrichting. Het is ontelbaar. Wel is het mogelijk een profiel te ge ven van de vele cursisten. De grote on derwijsinstellingen houden geregeld steekproeven om te controleren wie zij in huis halen en wie niet. De uitkom sten van die onderzoeken worden ge bruikt om nieuwe cursussen op te zet ten, maar ook om de juiste meaia uit te zoeken voor het plaatsen van adverten ties. Voor deze instellingen is een cur sus handel en een cursist klant. Net als andere bedrijven plegen zij markton derzoek. De Leidse Onderwijs Instellingen (LOI) in Leiden schrijft elk jaar 100.000 cur sisten in. 'Het LOI' heeft in totaal 400 verschillende opleidingen, variërend van administratief werk tot dierverzor ging. De meeste klanten kloppen bij het bedrijf aan met het oog op nun baan, legt J. Smittenaar van het bedrijf uit. „Wij bieden daarom vooral cursussen aan die zijn bedoeld om de vaardighe den uit te breiden, juist ten behoeve van mensen die een functie willen ver beteren. Vakgerichte opleidingen, dus. Zo'n zeventig procent van de cursisten valt in die categorie". Herintreden Een andere groep is die van de herin tredende vrouwen. Dit is het grote le ger van moeders die ooit een opleiding of carrière hebben afgebroken om kin deren te baren en op te voeden. Tegen de tijd dat deze kinderen groot zijn, hebben de moeders spijt als haren op hun hoofd en proberen zij de opgelopen achterstand weer in te halen. „Deze groep is wel duidelijk herkenbaar. De vrouwen frissen hun vaardigheden en kennis op met een cursus en gaan de arbeidsmarkt weer op. Het zijn bijna al tijd zeer gemotiveerde cursisten", aldus Smittenaar. En dan zijn er de senioren, een steeds groter wordende groep van kwieke vutters en gepensioneerden. Zij zien de cursus als een nuttige en aangename vrijetijdsbesteding. Zij willen overwin teren aan de Costa Brava en volgen een cursus Spaans om zich daar te redden. Zij doen een cursus kunstgeschiedenis en bezoeken musea om te kijken of de .cursusboeken een beetje kloppen. Zij ontdekken dat zij met een mens van vlees en bloed getrouwd zijn en schrij ven in op een opleiding psychologie. Televisie Voor de stichting Teleac in Utrecht is deze laatste groep zeer belangrijk. Het televisie-onderwijs van Teleac trekt, vergeleken met de samenstelling van de bevolking, te veel ouderen en te weinig jongeren. K. Rodenburg, hoofd van de afdeling onderzoek van Teleac: „De cursussen op televisie zijn niet ge richt op het behalen van een diploma. Wij trekken mensen die willen werken aan hun algemene ontwikkeling. Dat zijn voornamelijk ouderen. Voor Teleac hoeven ze de deur niet uit. Dat is een voordeel op oudere leeftijd". De programma's van Teleac trekken meer mannen dan vrouwen. De verde ling is ongeveer zestig /veertig. Het zijn vrijwel allemaal mensen met een hoge re opleiding. Het volgen van een cursus vergt nu eenmaal discipline om te stu deren en deze mensen hebben dat beter geleerd, legt Rodenburg uit. „Daar tob ben de meeste onderwijsinstellingen trouwens mee. Hoe graag ze het ook willen, het lukt nauwelijks om mensen met een lagere opleiding te trekken. Of het moet gaan om een cursus die speci fiek gericht is op die mensen, zoals Ne derlandse taalvaardigheid. Dat werkt dan weer wel". Slapen Teleac brengt elk jaar nieuwe cursus sen op de televisie. De staf verzint de onderwerpen en legt die voor aan de programmaraad. De staf baseert zich op marktonderzoek en maatschappelijke ontwikkelingen. Ook komen er veel brieven binnen van mensen die een goed idee hebben voor een nieuwe cur sus en zeker weten dat duizenden men sen op die bepaalde cursus zitten te wachten. Rodenburg: „Een beroemde in dit gebouw is de cursus bijen hou den. Daar krijgen we nogal wat post over. Maar dan spreek je over zo'n kleine doelgroep, daar is geen beginnen aan. Wii gaan uit van een minimum van 3000 deelnemers". Het succes van een cursus laat zich niet voorspellen, ook niet voor het hoofd van de afdeling onderzoek. Nou ja, de cursus tekenen en schilderen (twee keer geprolongeerd, in totaal 100.000 deelnemers) is een geheide kraker. Hetzelfde geldt voor de computercur sussen. Een echte verrassing was de op leiding 'slapen kun je leren'. De lesstof hield 23.000 cursisten klaarwakker. „Dat was veel meer dan verwacht. Ge zondheidsproblemen spreken tot de verbeelding. We zijn nu bezig met 'hoofdpijn te lijf' en volgend jaar komt er een cursus over omgaan met stress". Een probleem bij de introductie van een nieuwe cursus is de relatief lange voorbereiding die nodig is. Minimaal een jaar, vaaik langer. „We komen ook met een cursus Russisch. Daar zijn we mee begonnen toen de perestrojka nog in de kinderschoenen stond. De cursus is nu klaar, maar wie weet is de inte resse inmiddels wel ingezakt. We heb ben dat ook meegemaakt met een cur sus kleding maken. In de tijd van de voorbereidingen was dat enorm popu lair, maar toen de cursus eenmaal op televisie kwam, was de belangstelling weg".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 29