„Eigenlijk wil iedereen uit Albanië weg" JteidóatSowumU Het was de Italiaanse televisie die de laatste stroom van Al banese vluchtelingen op gang bracht en het is dezelfde tele visie die de Albanezen nu moet doen besluiten in hun geruïneerde land te blijven. Want ze zijn een teveel voor Italië en een gemis voor Alba nië. In het straatarme land wonen nog geen drie miljoen inwoners. Alle handen zijn nodig om het weer op te bou wen. Maar de motivatie, de kennis en het geld ontbreekt om Albanië weer leefbaar te maken. Het ontredderde Oost-Duitsland werd aan de hand genomen door West, maar wie helpt Albanië op weg? De hitte en de dorst worden veel Albanese vluchtelingen die door de Italiaanse politie in het Victoria-stadion te Bari verzameldzijn, te veel. GRONINGEN - Hangend onder aan een trein richting België, hun voeten vastgebonden aan een draaistel, probeerden twee jonge Albanezen deze week de hel van Bari in Italië te ontvluchten. Acht uur lang hingen ze tussen leven en dood, op de vlucht voor honger en ellende, op zoek naar de vervulling van schone beloften. „Ik kan het me levendig voorstellen dat Albanezen hun leven wagen om hun land te ontvluchten", zegt voorzitter Marja van Dorp van de Vereniging Ne- derland-Albaniê. Zij is onlangs terugge keerd van een hulptransport naar Alba nië en hoopt volgende maand een lading medicijnen naar de hoofdstad Tirana te brengen. „Op televisie zijn beelden te zien van westerse luxe en vertellen poli tici over de vooruitgang. Maar in Alba nië is een gebrek aan alles: medicijnen, voedsel, kleding, grondstoffen. Veel fa brieken liggen al maanden stil omdat er geen grondstoffen worden aangevoerd. Want Albanië heeft geen geld om pro- dukten in te voeren. Het land heeft al leen schulden: vierhonderd miljoen dol lar". En dus hangen de mannen overdag op straat of praten in het café bij een kopje koffie over de ellende en proberen vrou wen voedsel te bemachtigen. „Een Alba nees verdient slechts een gulden per dag en dan kan hij nog niets kopen. Vrou wen gaan erop uit om nog wat etenswa ren te ritselen. Ze staan uren in de rij voor een bijna lege winkel. Als je een maal aan de beurt bent, is de kans groot dat er niets meer is. Er zijn geen aardap pelen, melk, eieren, vlees, koffie en rijst. Er is zelfs nauwelijks brood te krijgen. We hebben daar bijna elke dag tomaten gegeten". En de situatie wordt alleen maar slech ter. De veestapel is de afgelopen maan den ingekrompen van 170.000 tot 10.000 stuks en de graanschuren zijn bij na leeg. De EG heeft toegezegd Albanië 50.000 ton graan te sturen, maar dat lijkt een doekje voor het bloeden. „Er is niets ingezaaid, dus er valt straks ook niets te oogsten. Komende winter wordt echt een ramp voor Albanië", voorspelt Van Dorp. Zonder schoenen en in gescheurde kle ding slenteren Albanezen door de straten van Tirana. In afwachting van betere tij den. Of een gebaar, zoals het hulptran sport vanuit Nederland. Toen de wester se vrachtwagen het terrein van het cen trum van Moeder Theresa opdraaide, werd de wagen bestormd door Albane zen. „Bedelende kinderen en mensen die proberen van alles los te krijgen. Ook door te stelen. De kleding stond opgesla gen op een bewaakte parkeerplaats, maar desondanks werden er zakken openge sneden en kledingstukken gestolen". Voortdurend worden westerlingen be laagd door bedelende kinderen en men sen die vragen of ze mee mogen, maakt niet uit waar naar toe, als ze meer weg kunnen uit het hopeloze Albanië. Van Dorp: „Eigenlijk wil iedereen er weg. Maar als iedereen wegloopt komt er he lemaal niets van het land terecht". Bij de eerste exodus, in maart, zijn onge veer 20.000 Albanezen naar Italië ge vlucht. De opvang van de vluchtelingen heeft Italië meer dan 200 miljoen gulden gekost. De nieuwe golf immigranten van vorige week werd Italië te veel. Omdat ze sinds de omwenteling in Albanië geen politieke vluchtelingen meer zijn, maar puur economische, komen ze niet in aanmerking voor asiel en mogen ze niet blijven. De meesten van de ongeveer 17.000 vluchtelingen werden vastgehou den in het sportstadion van de Zuiditali- aanse havenstad Bari en per vliegtuig weer teruggestuurd. De beelden van de overvolle boten naar Bari en het hard vochtige optreden van de Italiaanse poli tiemensen en militairen hebben voor veel beroering gezorgd in West-Europa en wellicht ook in Albanië, waar de be volking Italiaanse televisieprogramma's kan ontvangen. Het waren mede de beel den van weelde en luxe die veel jonge Albanezen hadden doen besluiten de boot te nemen naar Italië. Eenmaal in het beloofde land werden ze opgesloten in een snikheet sportstadion en droog den ze haast uit. Opstandelingen vonden een meedogenloze Italiaanse politie te genover zich. Woede, ontreddering en desillusie waren van de Albanese gezich ten af te lezen. Ook deze beelden waren afgelopen dagen op de weinige Albanese televisies te zien. Van Dorp hoopt dat ze de bevolking ervan doordringen dat vluchten weinig zin heeft. „Het zijn uit gerekend de sterkste,meest onderne mende mensen die vluchten: veel jonge mannen. Wat achterblijft kan het land helemaal niet opbouwen". De stroom vluchtelingen verplicht ook de EG zich te beraden over de proble matiek in Albanië. Maandag kondigde de EG aan ruim 4,6 miljoen extra nood hulp aan Albanië te geven, waarmee het totaal dit jaar komt op ongeveer tien miljoen gulden. Italië heeft Albanië toe gezegd voor ruim tweehonderd miljoen gulden aan voedingsmiddelen en medi camenten te leveren. Maar met alleen noodhulp komt het land er niet. Andere Oosteuropese landen hebben al laten zien dat een plan-economie van bijna een halve eeuw communistische over heersing niet van de ene op de andere dag kan worden veranderd in een vrije markteconomie. Door de schok en de verwarring van de omwenteling ligt de produktie in Albanië nagenoeg stil en is de distributie van goederen totaal ontre geld. De nieuwe regering heeft democra tische en economische hervormingen aangekondigd maar er is geen kennis of geld om de plannen uit te voeren. „Alba nië heeft alleen schulden en bijna elke vorm van management of particulier initiatief ontbreekt", aldus Van Dorp. Binnenkort kunnen de Albanezen kennis maken met particulier initiatief als in Tirana de eerste Nederlandse handelaren in tweedehands auto's arriveren. Kort daarna volgt het hulptransport van de Vereniging Nederland-Albanië. De vere niging heeft de krap vijftig leden opge roepen Nederlandse ziekenhuizen te vra gen om medicamenten. „Bijna alles is welkom. Zelfs aspirientjes zijn amper te krijgen in Albanië". In Albanië is inmiddels ook een vereni ging Albanië-Nederland opgericht. De verenigingen hebben geen politieke doel stellingen, maar zijn opgericht voor cul turele uitwisseling. „Eigenlijk is er al heel veel veranderd in Albanië. In no vember durfde nog bijna niemand mij aan te spreken en afgelopen maand de den de mensen niet anders. In het En gels nota bene. Ik heb altijd gedacht dat ze daar helemaal geen Engels konden". Van Dorp is reisleidster en bezoekt Al banië sinds 1984. „Toen mocht je met ook niemand praten en niet van de groep^Het weg. Er waren voortdurend twee Albane se begeleiders bij en de ene moest op d< andere letten. Het aantal verklikkers wai één op één. Iedereen was bang voor el kaar, ook ouders voor hun kinderen en andersom. Nu zijn de mensen veel los ser en gemakkelijker. Er is heel wat ver beterd. Over twintig, dertig jaar kan Al banië een echt vakantieland zijn. Want het heeft veel bezienswaardigheden, prachtige stranden en een ongerepte na tuur". KOZLODUY - Er zijn vreemde dingen te zien langs dit stuk van de rivier: kikkers met twee koppen en konijnen die op katten lijken. De plaatselijke dierenarts uit een dorp je bij Kozloduy, aan de Bulgaarse zijde van de Donau, is de tel kwijt geraakt van de misvormde schapen en veulens die hij te zien heeft ge kregen. Er is duidelijk iets hele maal mis. Dit soort verhalen steekt altijd de kop op in de omgeving van kerncentrales. De medische wereld in West en Oost doet onderzoek naar de samenhang tus sen kerncentrales en leukemie. Ook de eventuele samenhang met miskramen wordt onder de loep genomen; deze kun nen wijzen op genetische afwijkingen. Het is een manier om door de sfeer van geheimhouding te breken waarmee kern energie wordt omringd. Er waren echter bijzonder goede redenen om het stilzwijgen te bewaren over Ko zloduy. Zelfs net Internationale Bureau voor Kernenergie in Genève geeft toe dat de centrale een groot risico vormt en dat de situatie er alleen maar erger op wordt. Het Bureau heeft verscheidene kerncentrales in Oost-Europa geïnspec teerd, met name centrales als die in Ko zloduy met reactoren van 440 megawatt van de eerste generatie, de dinosaurus van de kernenergie. In Duitsland is een vergelijkbare centrale in Greifswald ge sloten, die zelfs veiliger was dan die in Kozloduy. De Bulgaren hopen de afge dankte technologie van Greifswald te kunnen overnemen. Bulgaarse milieu-activisten (onder de noemer 'eco-glasnost') zeggen dat een tweede Tsjernobyl ophanden is en zij hebben goede redenen om dit te geloven. Vanaf 1974 zijn er officieel 18 inciden ten geregistreerd. Plaatselijke technici zeggen echter dat er veel meer storingen zijn geweest, vooral met de hoofdunit, een reactor van 1000 megawatt die als nummer vijf bekend staat. Elders in de centrale werd negen jaar ge leden een ernstig radioactief lek geregi streerd als gevolg van defecte veilig heidskleppen. In 1986 waren er proble men met het voedingswatersysteem. Volgende de ontstelde technici werden de defecte reactoren niet eens stilgelegd voor reparatie. De activisten zeggen dat het waterkoe lingssysteem - een van de zwakke pun ten van Tsjernobyl - fouten vertoont die fatale gevolgen kunnen hebben. De buizen zijn te nauw en de druk neemt te snel toe. Hoewel de vier reactoren van Zelfs het Internationale Bureau voor Kernenergie in Genève geeft toe dat de kerncentrale in Kozloduy een groot risico vormt en dat de situatie er alleen maar erger op wordt. FOTO: AF 440 megawatt gebruik maken van het zelfde watersysteem, is er geen automati sche afsluiting mogelijk in geval van ca lamiteit. Tot overmaat van ramp is de centrale van Kozloduy gebouwd in eèn seismische zone: eerder deze maand werd Roemenië opgeschrikt door een aardbeving. Achteloos Kozloduy heeft evenveel charme en ar chitecturale flair als de Berlijnse Muur. Soldaten van het ministerie van binnen landse zaken schooien met losgeknoopte uniformjasjes, hun geweer achteloos over de schouder geslingerd, door de woesternij van roestend schroot. Ze be waken geen militair, maar een politiek geheim: een geheim van onbekwaam heid, van roekeloosheid, van energiepro- duktie tegen elke prijs. Veertig procent van de elektriciteit in Bulgarije wordt in Kozloduy opgewekt en wannneer de hele centrale gesloten zou worden - of zelfs alleen de twee oudste reactoren, zoals de Bulgaarse vice-premier Alexander Tomov heeft be loofd - zou dit de economie ernstig ont wrichten. Het risico van een nieuwe Tsjernobyl-explosie moet worden afge wogen tegen de mogelijkheid van een economische ineenstorting. Tot dusver hebben de noden van de economie het gewonnen en de risico's worden verhuld: staatsgeheim. Zelfs de werknemers in de centrale wa: ren niet op de hoogte. Zij wonen in een complex (compleet met speelplaats voor de kinderen) in de buurt van de centrale. „Ten gerieve van de werknemers", aldus de dienstregeling van de speciale buslijn tussen het wooncomplex en de centrale: in 20 minuten ben je thuis na de och tenddienst. De woningen bevinden zich nog dichter bij de centrale dan de flats waar de werknemers van Tsjernobyl woonden. Na de ramp in Tsjernobyl in 1986 deed het regime van Todor Zjivkov al het mogelijke om het nieuws verborgen te houden: de gezinnen van de leden van het Centraal Comité werden op de hoog te gesteld, maar de gewone bevolking werd in het ongewisse gelaten. „We kregen bevel niets te zeggen in het openbaar", aldus Tsvetan Boucher, hoofd van de afdeling kernfysica van de universiteit van Sofia. „Maar de regering wist absoluut wat er aan de hand was. want dat vertelden we". Het was zaak niet alleen de Bulgaren te misleiden, maar ook de Roemenen aan de overkant van de Donau. De Roemenen willen meer openheid over Kolozduy en lobby en zelfs voor de sluiting van de centrale. Tot dit jaar werd dit door de Bulgaren afgedaan als arrogante bemoeizucht. Grijsgroene mist De rivier die de lange grens vormt tus sen Bulgarije en Roemenië scheidt in de herfst een grijsgroene mist af die een goede metafoor is voor de ondoorzichti ge, soms giftige betrekkingen tussen de twee landen. Onder het communistische bewind waren de buurlanden min of meer verplicht de wrijvingen aan de grens te verminderen. Hiervoor was het soms nodig de waarheid te verbergen. Had Bulgarije in 1986 toegegeven dat Kozloduy zich in dezelfde aftandse staat bevond als Tsjernobyl, dan zou dit een reeks eisen van Nicolae Ceausescu heb ben ontketend. De Roemenen hebben van hun kant ver schrikkelijke dingen gedaan met de Bul gaarse haven Ruse verder stroomaf waarts. Dit gemoedelijke koopmansstad je aan de Donau wordt aangetast dooi de chloordampen van de Roemeense chemische fabrieken in Giurgiu aan de overzijde van de rivier. De negentiende- eeuwse gevels van de villa's in Ruse zijn er ernstig door aangetast. In februari 1989 probeerde Grisja Filipov, toenma lig premier van Bulgarije, de plaatselijke bevolking te kalmeren. Hij verzekerde dat de dampen onschadelijk waren. Nie mand geloofde hem. De cijfers, die toen nog geheim werden gehouden, zijn nu algemeen bekend: ademhalingsziekten zijn de afgelopen elf jaar met 75 procent toegenomen in Ruse en ongeveer 65 pro cent van de 190.000 inwoners van de havenstad wordt behandeld voor adem halingsproblemen. Bespioneren De regeringen van Bulgarije en Roeme niè bespioneren elkaar al jaren. Ceauses cu was gefascineerd door de banden tus sen de Bulgaarse geheime dienst en de KGB. De Bulgaren hadden op hun beun bevel gekregen van Moskou om alle ver dachte activiteiten in Roemenië na te gaan, waaronder het nucleaire program ma van het land. De grootste geheimen van het commu nistische tijdperk hebben echter geen verband met internationaal terrorisme of de wapenhandel, maar met economi sche blunders. De post-communistischf staten worden ondanks al hun rijke na tuurlijke bronnen geconfronteerd mei ernstige energieproblemen. Zij zijn af hankelijk gemaakt van goedkope Sovjet olie en die vloeit nu niet meer. Het is ook onbegrijpelijk dat de commu nistische planners destijds enorme ver kwistende projecten gingen bouwen en waarom ze de energieverspilling van d< zware industrie bleven toestaan. Dezi technocraten hebben meer dan wie ooi bijgedragen tot de ineenstorting van di centrale planeconomie en zo tot de va van het communistische bewind Oost-Europa. Misschien zou het Westen, voorda schulden kwijtgescholden gaan wordei in ruil voor de sluiting van Kozloduy het spoor van deze technocraten moetei volgen. Wellicht zijn zij nog steeds ver antwoordelijk voor het economisch be leid. (c) The Time

Leidse Courant | 1991 | | pagina 28