Boeren balen van ballon- vaarders finale re Aanwas van aantal ooievaars zet door foridóeSowiarit iGINA ur DP digc iteen- ïoeve i van t- OVERLAST FORS GESTEGEN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1991 PAGINA 23 Hangen in een mandje aan een hete-luchtballon. Glijden over grazige weiden. Koeien die nieuwsgierig meelopen. Een droom voor de ballonvaarder, maar een nachtmerrie voor boeren en natuurbeschermers. Het vredige varen leidt bij koeien soms spontaan tot een miskraam. Paarden lopen van schrik in het prikkeldraad en broedende vogels in natuurge bieden verlaten hun nesten voorgoed. Het aantal ballonvaar- ders stijgt explosief, het aantal klachten ook. Als het zo door gaat, wordt het oorlog, meldt een boze veehouder uit het vaak door ballonnen getroffen Eemnes. Is Nederland te klein voor de ballonvaart? DIGE singen epteerf tie wel akantie u deze e buur, doorg gebru EEMNES - Het Schiphol van de ballonvaart is de vlakke, bijna boomloze Eempolder. Veel ballon- vaarders hebben geen zin om het verder op de route gelegen Gooi meer over te steken, dus gebruiken ze de groene weiden als landings baan. Tot groot verdriet van de veehouders uit de gemeente Eem nes. Die vervolgens hun burge meester met succes de barricade opstuurden. Veehouder J. Hilhorst kan prachtig ver halen over zijn botsingen met ballon- vaarders. „Het is schering en inslag. Op een mooie zomeravond landen zeven a acht ballonnen bij ons in het gebied. En daarbij wordt zoveel schade aangericht. Dat bedrag kunnen we samen niet op één avond opmaken", vertelt hij uitno digend. De afgelopen twee jaar leed hij zevenduizend gulden schade door de ballonsport. Dit jaar valt het mee met de overlast, want de wind komt niet uit de goede hoek, verklaart hij. Twee jaar geleden landde een ballon bij Hilhorst achter de boerderij in d< men. Daardoor braken de op hol i gen koeien door de staldeuren heen ..Twee koeien bloedden aan de spenen. Die ballonvaarder zag uiteraard wel dat ik boos was. Hij gaf een dot gas en vloog weer omhoog. Een kennis van mij had veertig ganzen. Een ballon landde op een dag in de buurt. De ganzen vlogen weg, nou, hij heeft ze nooit meer terugge zien". Volgauto's rijden na de landing het land op om de ballon weer op te halen en vernielen daarbij de te velde staande ge wassen. Ook het nieuwsgierige publiek dat het land inloopt, richt schade aan. Hilhorst heeft de volgauto van een bal lonvaarder uit Hilversum proberen te gen te houden door zijn trekker met giertank voor het hek te zetten. Maar de ballon werd na een-scheldpartij over de sloot gedragen en de auto kwam het ge vaarte alsnog via een andere weg opha len. Onbeschoft, vindt Hilhorst dat. Fles jenever De enige manier om de ballonvaarders tot betalen te dwingen is ze op heterdaad betrappen, weet Hilhorst uit ervaring. „Ze beloven van alles, maar betalen niet. Als de beesten in paniek raken, moet ik er eigenlijk gelijk heen. Want als ik de volgende ochtend een onderkoeld geraakte pink in de sloot vind of in het prikkeldraad gewikkeld aantref, wordt het aanwijzen van de schuldige een stuk moeilijker. Dan is het mijn ja' tegen het 'nee' van de piloot. Maar ik kan niet de hele avond in de polder gaan staan. Ik heb wel wat anders te doen. Ik heb ook geen zin om bij een schade van twee honderd gulden de zaak voor de rechter te laten komen. Een advocaat is daar voor te duur". Agrarische standsorganisaties kaarten de overlast regelmatig aan. Ook het Land bouwschap heeft al een keer aan de bel getrokken. Burgemeester A. de Leeuw- Mertens van Eemnes staat volledig ach ter de agrariërs. „Schade wordt onzake lijk afgedaan met een fles jenever of zo. Ballonvaarders denken dat de boeren het nog steeds leuk vinden als ze op hun grond landen. Koeien die op tilt slaan, met uiers in het prikkeldraad terechtko men, dat is niet zo fijn, dat betekent ein de koe, hoor". Ze voerde gesprekken met de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart (KNVvL), schreef met de burge meester van Hilversum, waar veel bal lonvaarders opstijgen, en de gedeputeer de van de provincie Utrecht een brief naar minister Maij. Het trio wil regels om „notoire overtreders in hun kladden te pakken". Voorgesteld wordt om het aantal opstijgingen te beperken. Burge meesters van de 'startgemeente' moeten daarvoor namelijk eerst toestemming ge ven. Een landing moet ook bij de 'start- gemeente' worden gemeld. Tezamen met een duidelijker kenteken op de ballon nen is bij schade de ballonvaarder ge makkelijker te achterhalen. En een wet telijk verplichte verzekering kan de scha declaim vervolgens betalen. De Leeuw- Mertens benadrukt qat ze geen heksen jacht wil beginnen tegen ballonvaarders, maar de sport moet wel „een aardigheid blijven voor iedereen". Schadeclaims Het gemopper van Eemnes helpt enigs zins, het bij de Eemner boeren beruchte ballonvaartbedrijf Wiegers uit Hilver sum landt er bijvoorbeeld niet meer. Ankie Wiegers zegt „ooit" wel eens pro blemen met agrariërs te hebben gehad. „Het zijn incidenten; de meeste boeren zijn aardig. Schadegevallen worden bij ons altijd naar volle tevredenheid opge lost. En als het om een groot bedrag gaat betaalt de verzekering. Het grootste pro bleem zijn de boeren die geld vragen voor een landing, ook als er geen schade is. Sommigen vragen honderd tot dui zend gulden. Dat betalen is natuurlijk kolder. We maken vijfhonderd vaarten per jaar. Iedere dag hebben we twee tot drie ballonnen in de lucht. Er zijn best wel eens boze boeren geweest. Achteraf bleek dan dat zo'n boer een slecht sei zoen had gehad". Verzekeringsmaatschappij De Zwolsche Algemeene in Nieuwegein biedt zo'n ballonvaardersverzekering en verwerkt jaarlijks enkele tientallen schadeclaims. Daarbij gaat het om enkele tienduizen den guldens, vertelt chef schade F. Kil- winger. De meeste schade wordt veroor zaakt bij de landingsprocedure. „Var kens die massaal op de vlucht sloegen na een landing bij een fokkerij. De beesten werden tot ver in de omgeving terugge vonden. Een landing in een eendekooi zorgde ervoor dat de 'staleenden' er van door gingen, waardoor de wilde eenden en de bron van inkomsten eveneens ver dwenen. Dat leverde een schadeclaim van 20.000 gulden op", herinnert de chef zich als excessen. Maar over het al gemeen valt het reuze mee. Vergeleken met vijf jaar geleden is het aantal scha declaims wel toegenomen, evenals het aantal verzekerden, maar de maatschap pij ziet nog geen reden om de premie te verhogen. Overdreven Wordt het geklaag dan overdreven? Nee, vindt de Rijkspolitie dienst luchtvaart- onderzoek op Schiphol. De dienst houdt sinds 1989 een eindeloze lijst bij van meldingen. Vorig jaar werden tachtig klachten ingediend, halverwege dit jaar stond de teller al op zestig. Het aantal ballonvaarders is ook fors gegroeid. Wa ren er in 1962 nog maar twee, iri 1977 waren dat er al negen. Ondertussen be droeg in 1990 het aantal ballonnen 145 en dit jaar staan er 153 geregistreerd. Het aantal ballonvaarten bedraagt zo'n zesduizend per jaar. De overlast is het grootst in de omgeving van het Gooi, daarna volgen Twente en Zeeuws-Vlaan- deren. „Het aureool van die mooie vredige sport is er wel af', vindt woordvoerder A. de Jong. Hij wijt de explosieve groei aan de commercie. Iedere zichzelf res pecterende middenstandsvereniging wil een ballon boven de braderie. Bedrijven willen met naam of beeldmerk op de ballon en zijn bereid de aanschaf van het gevaarte te financieren. Voor een beetje ballon wordt al gauw honderddui zend gulden neergeteld. Toch is het een vorm van reclame die nog altijd goedko per is dan een paginagrote kleurenadver- tentie in een landelijk dagblad. „Er zijn ballonvaarders die zo miljoenen omzet per jaar binnenhalen. Stel dat ze vier vluchten op een dag maken en dat ze per keer zes passagiers meenemen die elk grif 400 gulden neertellen. Tel uit je winst". De wettelijke regels voor het ballonva ren zijn na het behalen van het brevet eigenlijk minimaal. Landen binnen de bebouwde kom, op industrie-, haventer reinen en openbare wegen is verboden. De vlieghoogte boven bebouwing moet 300 meter zijn en boven onbebouwd ge bied 150 meter. De KNVvL heeft daar naast gedragsregels opgesteld. Zoals het zorgvuldig afhandelen van schade, het toestemming vragen om met de volgau to het terrein op te rijden en het vermij den van natuurgebieden. Hoofdschuldige Het ontbreekt de dienst aan middelen om te controleren, geeft de woordvoer der als volgende probleem aan. „Bij een voorbereidingshandeling voor de lan ding mag je lager vliegen dan 150 meter. Als de landingsplek niet goed blijkt, mag je weer stijgen. Maar toon achteraf maar eens aan of dat voor de landing of voor de lol gebeurt. Ballonvaarders hebben geen hoogte- of snelheidsmeters aan boord. Intrekken van het brevet na een aantal overtredingen is ook geen oplos sing, dat mag bovendien niet. Het is de opdracht van de KNVvL om opvoedend bezig te zijn, de mentaliteit te verande ren", wimpelt de dienst het probleem van de overlast enigszins af. P. Kok uit Steenderen is het daar abso luut niet mee eens. „De Rijksluchtvaart dienst schuift het probleem al jaren voor zich uit: de dienst is hoofdschuldige nummer één. Na het examen voor het brevet laten zij de mensen los op aller hande materiaal. Terwijl die mensen daarvoor nog niet de kwaliteit hebben. Vergelijk het met een piloot die zijn bre vet heeft gehaald voor een klein sport vliegtuigje en vervolgens in een Boeing 747 stapt. Vooral in het Gooi zitten wat zwakkere broeders", weet de ballonvaar der annex instructeur. Kok is trots op zijn vijfhonderdste schadevrije vaart die hij deze week heeft voltooid. Nu ballon vaarders in Eemnes niet meer gewenst zijn, breidt de 'vlek' zich uit naar Utrecht, Harmeien, Amersfoort en Ede. Kok hoopt dat de Achterhoek „ver schoond blijft van deze ellende". Slechte naam Dc overheid moet handelend optreden, niet de KNVvL, waarvan hij zelf lid is. De ANWB maakt toch ook niet de ver keersregels, geeft hij als argument. Kok maakte in 1988 een rapport over de pro blematiek met daarin voorstellen ter verbetering. Na tweeëneenhalf jaar kreeg hij antwoord van de minister, maar er is nog maar weinig gebeurd. „Het enige waar we nu in geslaagd zijn is een vaart- registratie op vrijwillige basis. Ik ver moed dat eenderde van de vluchten is geregistreerd en tweederde niet". De re gistratie moet wettelijk worden ver plicht. Hij wil ook dat de opleiding van de toekomstige piloten wordt verbeterd en dat de huidige piloten worden bijge schoold. Bovendien moeten piloten 'nee' leren zeggen tegen de sponsor of passa giers. Zodat als het weer niet geschikt is, er niet gevaren wordt. „De standaard in Nederland wordt niet bepaald door de vijfenzestig goede pilo ten die varen, maar door de vijf slechte. De schade die ze maken in het Gooi wordt opgelost door snel weg te wezen. Zo krijg je een slechte naam. En omdat ze hun brood eraan moeten verdienen, wordt bij slecht weer ook gevaren met alle extra risico's van dien. Die mensen moeten de lucht uit. En de overheid moet daarvoor zorgen. Ik kan ze toch moeilijk uit de lucht slaan". En wat vindt de KNVvL er nu zelf van? De klachten zijn bekend, zegt secretaris M. Hulsbergen. „We zijn er dag en nacht mee bezig om het te voorkomen. Een groot deel van de klachten is overdre ven. Er zijn schadegevallen en er is wel eens een koe verdronken. En dat vinden we heel erg". Door middel van voorlich ting aan ballonvaarders wordt getracht zo goed mogelijk vaargedrag bij te bren gen en de schade zoveel mogelijk te be perken. Het opvoedadvies van de Rijks politie dienst luchtvaartonderzoek neemt de vereniging dus wel ter harte. Dan nog blijft een handvol piloten over die het niet zo nauw neemt met ander mans eigendom en het zo verpest voor de rest van Nederland. Reparatiesetje „Negentig procent denkt niet 'kom laten we eens koeien gaan jagen'. Je hebt ook van die grappenmakers die gaan 'hop pen' van weiland naar weiland, over houtwallen en sloten heen, tot grote hila riteit van de passagiers. Je kunt de bal lon en de landing tot op de centimeter nauwkeurig regelen. Je kunt hoogstens de landing verkeerd inschatten. En dan ga je met je ballon door de omheining. Ik heb altijd een reparatiesetje bij me. Voordat we het land uitgaan, is de scha de gerepareerd. Ik ben een paar keer in Eemnes geland, maar ik heb slechts één keer een boze boer gehad. Die zei dat zijn kalveren niet meer wilden drinken. Ik vroeg toen waar de man woonde; dat bleek drie kilometer verderop. Dat is na tuurlijk nonsens". Er zijn vaker boeren die vermeende schade claimen, legt Hulsbergen de schuld ook bij de boeren. Hij heeft er zelf iiïmiddels 850 ballonvaarten opzit ten. „Jk ben zelf een keer in hoog gras geland. Toen vroeg de boer duizend gul den voor twintig vierkante meter gras. Veel te veel, zo'n twintig gulden is ruim voldoende. Of de boer die zelf zijn om heining repareerde en daar een belache lijk bedrag van 600 gulden voor vroeg. Ik landde een keer in de maïs; voor een vierkante meter vroeg de man 250 gul den^ terwijl het 35 cent waard is. We hebben een lijst afgedrukt in ons club blad \van een verzekeringsmaatschappij. Daarpp staan de priizen per hectare. Dan Hennen de ballonvaarders zelf uit rekenen wat ze moeten betalen bij scha de". In bet najaar start de KNVvL met een voorlichtingscampagne voor de boeren. Verder wordt een ontmoedigingsbeleid gevoerd. Enthousiastelingen wordt ver teld dat het halen van een brevet zeker een ton kost. Dat is vaak al genoeg. Ver der is afgesproken dat een ballonvaarder één keer per twee jaar een ander mag op leiden. Zo wordt Nederland niet te klein voor de ballonvaart. PROJECT VOGELBESCHERMING SUCCESVOL DEN HAAG - De Vogelbescher ming is tevreden over het project om meer ooievaars in de natuur te krijgen. In 1969, toen de wilde ooievaar vrijwel geheel uit ons land verdwenen was, werd een project gestart om de ooievaars terug te krijgen. Dit jaar zijn er meer dan 250 jonge ooievaars bijgekomen. Als de gunstige ontwikkeling doorzet mag verwacht worden, dat de ooievaar in de nabije toekomst, net als vroeger, weer in veel dorpen, zoals de laatste we ken in Zoeterwoude, kan verschijnen. Augustus zal dan weer de maand zijn, waarin de ooievaars zich massaal verza melen voor de trek naar het zuiden. Niet alleen zijn er dit jaar voor het eerst meer dan honderd vrij vliegende broed- paren geteld, maar ook blijken de nako melingen van deze vogels echte trekvo gels te zijn. Net als hun wilde soortgeno ten. Vogelbescherming heeft vastgesteld dat deze nakomelingen niet alleen over Eu ropa uitzwerven, maar tot diep in Afrika terecht komen. Na eerdere terugmeldin gen uit Marokko is begin dit jaar een ooievaar gesignaleerd in Mali, zij het dat deze werd doodgeschoten. Het betreffen de dier was in 1989 geboren in het bui tenstation De Lokkerij in de buurt van het Overijsselse Staphorst en werd op 8 februari geschoten in Diabique in Mali. Volgens Kees Vos, de projectleider van het ooievaarsintroducticprogramma, werd aanvankelijk nog wel eens getwij feld of al die honderden vrij vliegende ooievaars afkomstig van het project en .geboren in de buitenstations of nesten in de omgeving daarvan, wel als echte ooievaars aangemerkt zouden kunnen worden. „Uit het trekbeeld van deze ooievaar blijkt echter", stelt Vos tevre den vast, „dat zij zich in dit opzicht niet onderscheiden van wilde vogels en ver Afrika intrekken om te overwinteren". Van de 150 vrij vliegende ooievaars, die er vorig jaar bijkwamen, is het grootste deel op trek gegaan. Nog steeds komen tijdens de trek veel jonge vogels om. Soms door elektrocutie via hoogspanningsleidingen, soms door afschot, maar ook door het eten van ver giftigd voedsel. Voor Vogelbescherming is dat aanleiding ook buiten de grenzen van Nederland waakzaam actief te blij ven. Tegelijkertijd is het belangrijk, dat op grote schaal in veenweidegebieden en ui terwaarden biotoopverbeteringen plaats vinden. Kees Vos: „We wachten met spanning op de terugkomst van de vogels, die drie of vier jaar geleden zijn vertrokken. Pas na vier jaar zijn ze volwassen, tot die tijd zwerven ze in Afrika en Europa rond. Niet allemaal weten ze de weg naar huis dan nog te vonden. Zo zijn er ooievaars teruggemeld, die in Duitsland zijn gaan broeden". nt BS Beeld van het ooievaarsdorp in Groot Ammers.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 23