finale In stadion van toekomst is geen plaats voor vandalisme Nieuwe voorschriften tegen verloedering ■£eidóc Qowuvnb fifa wil Vooral tijdrekken doelverdedigers aanpakken Het klassieke stadion is niet meer. Of beter: bijna niet meer. De Rotter damse Kuip is in Nederland het laatste voetbalstadion dat nog doet den ken aan het stadion der stadions: het Romeinse Colosseum. In staal reali seerden de bouwers van het Feijenoord-stadion een soortgelijke ellips om het veld als de Romeinen bijna tweeduizend jaar geleden in steen. Ze be reikten hun doel: ruim vijftigduizend bezoekers zitten zo krap mogelijk om de arena waarin de matadoren strijden. Anno 1991 staat het voetbal stadion weer volop in de belangstelling. Ajax gaat bouwen, Vitesse gaat bouwen, RKC wil bouwen. Multi-functionele stadions wel te verstaan, want simpelweg een nieuw voetbalstadion op de wereld zetten wordt niet langer als verantwoord beschouwd. Gunstige bijkomstigheid: voor vanda lisme is geen plaats meer. Op de drempel van een nieuw voetbalseizoen, dat dit weekeinde begint, een inventarisatie. eid; Haag).! |DEN HAAG - Vroeger stelden ge meentes grond beschikbaar en bouwden de stadions. Die tijd is Idefinitief voorbij. „Gemeentes be handelen betaald-voetbalorganisa ties tegenwoordig steeds duidelijker als ieder ander willekeurig bedrijf', nen bij vertelt Hans Kraay, die bij RKC is de belast met de coördinatie van de plannen om een nieuw stadion van .de grond te krijgen. „Ik aarzel om het over mijn lippen te brengen, maar voetbal is tegenwoordig niet een meer anders te benaderen dan een pure bedrijfstak. Voor de clubs be tekent het simpelweg dat ze andere invullingen moeten zoeken wan neer ze een ander stadion willen bouwen". ICraay vindt het stadion van FC Utrecht een goed voorbeeld van die andere in- vulling. De Galgenwaard werd omgeto- 1 verd in een voetbalstadion annex com mercieel complex en zo werd een econo misch verantwoord geheel verkregen. De bedrijfsruimtes die zijn gekoppeld aan .f. het stadion kregen een volledige bezet- l,lcatie ting. In RKC-kringen zal er deze maand een comité worden gevormd om te on derzoeken wat er in Waalwijk haalbaar is. Hans Kraay heeft al een helder beeld voor ogen van hoe de nieuwe accommo datie eruit zal moeten zien. „Voorop staat dat het complex vaker wordt ge bruikt dan één keer in de veertien dagen voor een thuiswedstrijd van RKC. Het zal centraal in een sportgebied moeten komen en bijvoorbeeld een goede ama teurclub zal er ook thuiswedstrijden moeten kunnen spelen", legt hij uit. „Naast het voetbalveld zal er ook be drijfsruimte moeten komen. Sporthallen kunnen aan het complex worden gekop peld. En rondom het stadion zal plaats moeten komen voor andere sporten". „Ik vraag me af of je het nieuwe com plex nog wel voor een voetbalstadion zult aanzien wanneer je er voor staat", vervolgt Kraay. „Je kunt je voorstellen dat er helemaal geen lichtmasten meer worden geplaatst. Het veld kan ook met een ander soort licht, vanaf de tribunes, wordt belicht". de cimaal nbij nste Dit stilistische beeld werd vorig jaar gebruikt tijdens het WK voetbal in Italië: een voetbalveld binnen de afbrokkelende muren van het Colosseum. Het Feijenoord-stadion is de enige accommodatie in ons land die met het Romeinse amfitheater is te vergelijken. Produkt-gerichte voetbalarena maakt plaats voor klant-gericht theater Publieksvriendelijk Publieksvriendelijkheid is één van de dingen die voorop staan in de nieuwe opzet. „Het systeem dat FC Utrecht heeft geïntroduceerd, met grachten in plaats van hekken, voldoet behoorlijk goed. FC Den Haag wil de hekken ook uit het stadion laten verdwijnen. De sta dions die tegenwoordig worden ge bouwd, ademen een geheel andere sfeer uit. Neem Utrecht: ik heb daar zelf een kantoor gehad. Aanvankelijk was ik ge zien de reputatie van de Galgenwaard bang voor ingegooide ruiten en zo. Maar dat is geheel ongegrond gebleken. Het mooie, eenvoudige stadion schrikt sup porters kennelijk af om vernielingen aan te richten. FC Utrecht heeft niet langer een voetbalstadion dat aan alle kanten besmeurd is". „Gezien mijn leeftijd spreekt het ouder wetse stadion mij nog steeds erg aan", zegt Kraay. „Maar het is niet langer eco nomisch verantwoord. De Kuip bijvoor beeld is in Rotterdam heilig. Functioneel is hij echter niet meer. Eigenlijk zou je er een nieuw stadion voor in de plaats moeten zetten, maar zo'n verandering is bij Feyenoord niet mogelijk. Ach, er mag ook best één monument in Neder land bewaard blijven". „Wij kiezen bewust voor een klein sta dion. Ik vind het vrij naïef om te veron derstellen dat je met de concurrentie van de Kuip en het nieuwe stadion van Ajax een stadion regelmatig vol krijgt met concerten. Wij moeten redelijk blijven: acht- tot tienduizend zitplaatsen zijn meer dan voldoende. Je kunt beter drie keer per jaar de bordjes 'Uitverkocht' ophangen dan de overige wedstrijden voor een half gevuld stadion spelen". binnen afzienbare tijd te zien te zijn in Amsterdam en Arnhem. K UIP Voorzitter Amandus Lundqvist van de stichting Feyenoord signaleert net als Hans Kraay de dreiging die er uitgaat van de bouw van een nieuw Ajax-sta- dion. Vervangen van de Kuip is uitge sloten („Een monument, qua locatie uniek"), maar om het hoofd boven wa ter te houden zal wel degelijk op de ont wikkelingen in Amsterdam moeten wor den ingesprongen, vindt Lundqvist. „We zullen functies moeten toevoegen", is hij van mening. „We denken vooral aan een zakelijk centrum. In het verleden zijn daartoe al plannen gemaakt. Als Amster dam doorgaat, zal Rotterdam zich moeten voorbereiden op aanpassingen van de Kuip. Er zullen bijvoorbeeld in komsten wegvallen door concerten die nu naar Amsterdam gaan in plaats van naar ons. Je kunt het je niet permitteren daar niet over te denken". Of ook Vitesse zijn club met het nieuw te bouwen Akzodrome brood uit de mond zal stoten, zegt Lundqvist niet te weten. „Bij de presentatie van de Ajax- plannen ben ik aanwezig geweest. Vites se staat verder van mij af'. Akzodrome Als Vitesse-voorzitter Karei Aalbers ge lijk krijgt staat het zogenaamde Akzo drome er echter al eerder dan de Am sterdamse tegenhanger. „We beginnen voor november met de bouw", zegt Aal bers, „zodat het stadion in 1993 klaar is". Ajax-directeur Arie van Eijden meldt dat het nieuwe onderkomen van Ajax in 1994 of'95 zal zijn gerealiseerd; hij hoopt dat de planologische proble men snel verholpen zijn en er volgend jaar kan worden begonnen met de bouw. ,,En zo zijn wij dus toch de eerste", glundert Aalbers. „Terwijl wij aanvanke lijk belachelijk werden gemaakt toen we onze plannen naar buiten hadden ge bracht..." „We hebben de keus gehad uit twee mo dellen", legt de Arnhemmer uit. „Bij PSV en FC Utrecht is het veld het veld gebleven en is de randbebouwing ge bruikt voor andere doeleinden, zoals kantoren en restaurants. De andere mo gelijkheid is ook het veld zelf te gebrui ken voor andere evenementen. In Ame rika werkt men daar al bijna dertig jaar met succes mee en ook wij hebben er- „We hebben jarenlang gezocht naar een mogelijkheid van een dak dat snel en goedkoop kan worden geopend en geslo ten en een grasmat die zonder beschadi gingen kan worden afgedekt zodat na af loop van een voetbalwedstrijd op een andere vloer een nieuw evenement kan worden gehouden", aldus Aalbers. „Op jaarbasis zullen in het nieuwe stadion 120 tot 150 evenementen kunnen wor den georganiseerd. Dan heb je het bij voorbeeld over voetbalwedstrijden, ten niskampioenschappen, een concert van Pavarotti, concoursen hippique, motor crosswedstrijden en beurzen. Met die fi nanciële instroom is het stadion een ver antwoorde investering". Het Akzodrome ademt niet de sfeer uit van het klassieke voetbalstadion. „De verlichting wordt in de dakrand ge plaatst", vertelt Aalbers, „en aan de bui tenkant ziet het complex er niet uit als een voetbalstadion. Het lijkt meer op een theater of een beursgebouw. En bin nen vind je alleen maar zitplaatsen. Veel daarvan zullen zelfs bekleed zijn. Wie eenmaal binnen is, bevindt zich plotse ling in een schouwburgachtige sfeer, in een complex waar het prettig toeven is. Je zit niet meer zoals vroeger met een paraplu op houten banken in de regen, maar je kunt je jas in de garderobe afge ven en in een lekker temperatuurtje een wedstrijd bekijken. Het verschil is een voudig: vroeger was het stadion pro- dukt-gericht, het stadion van de toe komst is klant-gericht". Karei Aalbers is stellig van mening dat er in het stadion van de toekomst geen plaats meer is voor vandalisme. „Wij zullen met dit stadion als voorbeeld zelfs initiatieven nemen richting KNVB en UEFA om in alle stadions de hekken te laten verdwijnen (hetgeen ook bij FC Den Haag zou gaan gebeuren; red.)", klinkt het zelfverzekerd. „Waar mensen in een prettige atmosfeer vermaakt wor den en via een goede catering hun natje en hun droogje krijgen is vandalisme niet meer aan de orde. Vergelijk het maar met een marmeren toilet, waar je met een sigaret naartoe gaat. Daar gooi je een peuk niet weg, maar zoek je naar een asbak". Tramhuisjes Ajax-directeur Arie van Eijden is het ge heel met Karei Aalbers eens, waar deze het heeft over vandalisme. „In Amster dam was er op een gegeven moment een grote groei van het vandalisme bij tram huisjes", legt Van Eijden uit. „Sinds ech ter het Franse systeem is ingevoerd om na vernielingen meteen tot vernieuwing over te gaan of bij besmeuring meteen schoon te maken, is het een stuk afgeno men. Mensen gaan iets dan koesteren. Datzelfde heb je ook kunnen zien bij het café Drukwerk van Harry Slinger. Die heeft het consequent volgehouden om met de witkwast klaar te staan wanneer er weer iets op een muur was geklad derd. En op een gegeven moment bleef die muur wit". „Het stadion van de toekomst is consu ment- en kijkersvriendelijk", spreekt Van Eijden over het Amsterdamse initi atief. „Voor elke groep zijn er de juiste voorzieningen. De consument vraagt te genwoordig meer dan vroeger. Dus moet je klantgericht werken in plaats van het stadion op het produkt voetbal af te stemmen. En vanzelfsprekend is het multi-functioneel, omdat een stadion waarin af en toe een wedstrijd wordt ge voetbald tegenwoordig niet meer reëel DEN HAAG - Vrijwel onopge merkt heeft de FIFA op 25 juli drie nieuwe bindende voorschrif ten uitgevaardigd alsmede ver schillende extra instructies voor de arbiters verordonneerd. Doel is, in de filosofie van vooraan staand bestuurslid Blatter, het voetbal aantrekkelijker te maken door met name een halt toe te roepen aan het eeuwige tijdrek ken. Zo mag een doelverdediger de bal niet meer oppakken, nadat hij het projectiel heeft losgelaten na een terugspeelbal. Gebeurt dit wel, dan volgt een indirec te vrije trap. Ook wanneer een sluitpost de bal Iaat stuiteren, krijgt hij een indi recte vrije trap tegen. Verder moeten de arbiters onverbiddelijk de rode kaart uit het borstzakje halen als een doorgebroken speler (ook de doelman) getorpedeerd wordt. Arbiters kregen deze instructie vorig jaar na het WK al mee, maar niet elke leidsman paste in de loop van het seizoen de strengste maatregel toe na een dergelijk delict. „Officieel is rood de straf indien een speler zich beweegt in de richting van het doel van de tegenstander, kennelijk in een situatie waarin hij een doelpunt zou kunnen maken, opzettelijk en met gebruik van fysieke middelen, op onre gelmatige wijze - d.w.z. door een over treding die met een directe vrije schop (of strafschop) moet worden bestraft - wordt belet ae bal te spelen en daar- door...de scoringskans wordt ontno men", luidt het officiële reglement. Brieven Scheidsrechters dienen ten slotte 'rood te trekken' wanneer een speler door op zettelijk 'hands' een doelpunt tracht te voorkomen. Dit geldt ook voor een doelman die buiten het strafschopge bied een scoringskans van een tegen stander wil verijdelen door de bal met de hand weg te werken. De nu bijgestelde regels zijn niet alleen ontsproten aan het brein van een of an dere official van de FIFA. Al jaren ont vangt de wereldvoetbalbond brieven van voetballiefhebbers (onder anderen studenten, journalisten, boeren, profes soren, accountants, verplegers en fa brieksarbeiders) waarin voorstellen dan wel suggesties worden gedaan om de al maar toenemende verloedering van het voetbal tegen te gaan. Ook na het we reldkampioenschap in Italië vorig jaar klommen weer veel mensen in de pen. Tijdens dat WK-toernooi ergerde Blat ter zich weer mateloos aan de verspil ling van de speeltijd. „In Italië ging bij na de helft van de negentig minuten verloren. Een overtreding nam gemid deld een volle minuut in beslag. Het was een schande", zo luidde het com mentaar van Blatter in een dagblad. Blatter meldde destijds in dezelfde krant, dat voetbal een eenvoudig spel is. „De regels laten perfect het maken van doelpunten toe. De wetenschap van de trainers heeft de essentie van het voetbal, het maken van goals, ver nietigd. De wetenschap in het voetbal betreft de tactiek, de atletische voorbe reiding. De tactiek dient om de artiest uit te schakelen". Met name doelverdedigers hebben er een handje van om middels tijdrekken de kwalijkste vorm van deze tactiek toe te passen. „Doelverdedigers hebben allerlei trucs om de tijd te rekken", zegt Peter Gans, voorzitter van de werk groep spelregels van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond (KNVB) en lid van de landelijke scheidsrechters- commissie. „Het ging altijd zo: bal even met de hand aanraken na een te rugspeelbal. Dan de bal met de voet een stukje naar voren tikken, de bal weer oppakken, even stuiteren en dan pas uittrappen. Je moet eens nagaan wat voor een tijdwinst zij daarmee boekten. Nu mag dat niet meer. Nadat een doelman de bal met de hand of arm heeft aangeraakt, mag hij die niet meer oppakken". Eén uitzondering Er is echter één uitzondering op die re gel. „Als een doelman een 'save' maakt om te beletten dat de bal in het doel gaat, is er natuurlijk geen sprake van tijdrekken. Hij mag de bal daarna wél oppakken", voegt scheidsrechter be taald voetbal Mario van der Ende er aan toe. Van der Ende leidde onlangs het duel Volendam-Dundee United en kreeg derhalve te maken met de nieu we spelregels. „Ik had Zoetebier, de doelman van Volendam, betrapt op het oppakken van de bal, terwijl hij dat ei genlijk niet mocht doen. Het bleef in dit vriendschappelijke duel bij een waarschuwing, maar straks in de com petitie wordt er zeker streng op gelet. Voor alle duidelijkheid werden spelers en trainers afgelopen donderdag tijdens een voorlichtingsavond nogmaals op de hoogte gesteld van de nieuwe re gels". Doelman René Stam van FC Den Haag is tijdens de diverse oefenwed strijden vooralsnog niet de dupe gewor den van de spelregels. „Ik maakte te-J gen Scheveningen buiten het straf schopgebied 'hands'. De grensrechter zag het en vlagde daarvoor. Normaal gesproken staat daar nu dus rood voor, maar de scheidsrechter hield het bij een vermaning. Hij zei, dat ik voortaan de nieuwe regels wel in de gaten moest houden. Het ging er nog gemoedelijk aan toe". Stuiteren Over de regel dat een doelverdediger de bal niet meer mag laten stuiteren, reageert Stam nogal sceptisch. „Eén of twee keer stuiteren, wat maakt het uit? Ik denk, dat de scheidsrechters in het begin goed erop moeten letten of een doelman aan tijdrekken doet, maar in de loop van het seizoen verwatert zo iets volgens mij. Net zoals bij de regel van de doorgebroken speler". Van der Ende is van mening, dat het stuiteren weliswaar een „ingeslepen be weging" is, maar dat arbiters in het vervolg toch aan de noodrem trekken bij het irritante getreuzel. Niet alleen moeten de scheidsrechters alert blijven op het voorkomen van tijdrekken van de doelverdedigers, maar ook in andere situaties. „Behalve de drie bindende voorschriften hebben de scheidsrech ters extra instructies meegekregen van de FIFA", vertelt Van der Ende. „Het gebeurde wel eens, dat er geen tijd bij getrokken werd na de verzorging van geblesseerde spelers in het veld en bij een spelerswissel. Scheidsrechters moeten nu de juiste speeltijd hierbij in de gaten houden". Andere stringente opdrachten van de FIFA behelzen de, overigens reeds be kende, vier stappen die een doelverde diger mag doen voor een uittrap en het dragen van een wielrenbroek onder de gewone voetbalbroek, die beide dezelf de kleur moeten hebben. In de strijd om het voetbal zo aantrek kelijk mogelijk te maken gaat de FIFA onverdroten voort. Deze maand wordt er al geëxperimenteerd met speciale tactische regels tijdens het wereldkam pioenschap in Italië voor junioren on der de achttien jaar, waarbij Mario van der Ende als arbiter optreedt. Doelver dedigers mogen niet langer dan zes se conden in balbezit blijven en de bui tenspelregel wordt teruggedrongen tot op zestien meter van het doel. „De speelruimte wordt op die manier na tuurlijk groter", stelt Van der Ende. „De balïetjesafwachters komen dan misschien terug. En ik denk dat techni sche voetballers veel meer tot hun recht komen".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 19