Lisse heeft financiële pad weer teruggevonden 3)e £etcbelte Gou/tomt LEIDEN OMGEVING 13 Voor negende maal driekamp in Alkemade HET TRACE Sport Hoogmade verliest velden aan snelle trein leidacSomrmt 3.30, N 2: JL i. 21.30 11.30. f the li jitenho! CINEAC 8.45, 21 ook 11 4.00. 1( 8.45, 21 Ralph 3.15, 16 20.30 ROPOI r (al); V 6.00. 1f Retu 1( 8 45. 21 :ht 13, (16). 1: feel moeite, kleine buit jiij inbraak in Alphen ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1991 1 LPHEN AAN DEN RIJN De PTT-slogan 'Kleine oeite, groot plezier' ging niet op voor inbrekers die de nacht van donderdag op vrijdag een ongewenst izoek brachten aan een bedrijf aan de Van Boetze- 2 erstraat. Veel werk hebben de heren moeten ver- itten om binnen te komen maar helaas voor hen ond daar slechts een kleine buit tegenover. Eerst erden gaten geboord in een nooddeur, om vervol- ■ns de onderste deurhelft eruit te zagen. Een deur toegang gaf tot een kantoor onderging dezelfde handeling. De kluis, die daar aanwezig was, hebben inbrekers geprobeerd open te slijpen, echter zon- t enig resultaat. Ietwat gedesillusioneerd moeten de [L igenode gasten huiswaarts zijn gekeerd. Als troost li imen ze een schrijfmachine, een fototoestel, een te la foon en twee zaklampen mee. En passant werd een litautomaat opengebroken. Idoor ELLEN VERHAAR ALKEMADE De Zwem- en Poloclub Alke made en de Schaatsclub Alkemade houden de ne gende Driekamp Alkema de op zondag 25 augustus. Het evenement heeft plaats in en vanuit sportcomplex De Tweesprong in Roelofarends- veen. Het zwemmen begint 's morgens om acht uur. De A- deelnemers zwemmen 32 ba nen (1600 meter) en de B-deel- nemers 16 banen (800 meter). Het fietsen start vanaf 11 uur en wordt verzorgd door de schaatsvereniging. Net als vo rig jaar wordt er individueel gestart en ook gereden. Staye- ren is dus niet toegstaan. De B-deelnemers rijden een ronde via Oud Ade, Leiderdorp, en Hoogmade van 30 kilometer en de A-deelnemers rijden deze ronde tweemaal, dus zes tig kilometer. Het onderdeel lopen start om half drie. Alle deelnemers starten tegelijk en lopen het eerste gedeelte dezelfde route. Bij de kruising Floraweg/ Fransche Brug/Westeinde gaan de A-deelnemers linksaf om via de Groenewoudsekade, Zuideinde, Noordeinde naar de sporthal terug te gaan, ter wijl de B-deelnemers over het Westeinde terug gaan. De fi nish zal plaatsvinden in de sporthal waar de deelnemers muzikaal worden onthaald door de DDO-band. Er hebben zich in de voorin schrijving zo'n 170 sporters in geschreven, vrijwel allemaal voor de B-afstand en zijn er tot nu toe slechts 25 deelne mers voor de A-afstand. Op vallend veel teams hebben zich dit jaar opgegeven: In Up Go, Naks, Heembouw, triath- londames en Turtles, een team van de gemeente, drie of mis schien zelfs vier teams van loopvereniging Plantaris, Var- ta om er een paar te noemen. De tijden van de teamleden zullen bij elkaar worden opge teld worden en gedeeld door het aantal teamleden. Ook zul len de teamleden op de indivi duele uitslagenlijst worden vermeld. Er komt ook een aparte damesuitslagenlijst. Er kan nog steeds worden in geschreven. Hiervoor kan con tact worden opgenomen met Ria van Berkel, tel. 01713- 15036 of naar Corrie Lammer- tink, tel. 01713-13564. Tulpenbroeibedrijf mag toch naar Noordveenweg DEN HAAG/ALKEMADE De gebroeders Van der Zwet mogen toch hun tulpenbroeibedrijf oprich ten aan de Noordveenweg 1 in Nieuwe Wetering. Het college van gedeputeerde staten van Zuid-Hol land heeft alsnog toestemming gege ven. Aanvankelijk stelde de provincie dat het bedrijf naar het derde tuin bouwgebied moest verhuizen. Het bedrijf moet weg uit industriegebied De Lasso-Zuid om plaats te maken voor een bedrijvencomplex. Van der Zwet kan echter niet naar het derde tuinbouwgebied verhuizen omdat de Stichting Stiveen alleen grond toewijst aan bedrijven die in het kader van de reconstructie van oude glastuinbouwgebieden worden verplaatst. Aangezien het bedrijf van Van der Zwet goed in te passen is aan de Noordveenweg en er op die plaats al sprake is van intensie ve tuinbouw is de provincie van ge dachten veranderd. Van aantasting van een polder is geen sprake om dat de grond aan de Noordveenweg al behoorlijk is bebouwd. DOORZICHTIG OPTIMISME IN BEGROTING VOOR 1992 ate 45. Zaa 21 21.45. Het As Ifaouine (16); Marked ii ISSE De gemeente ,isse heeft het tijdelijk Dekgeraakte financiële hervonden. De toe- omst wordt weer met ertrouwen tegemoet te Dit laten burgemees- er en wethouders van ,isse weten in een toe- :i chting op de gisteren ge- resenteerde begroting oor 1992. isse had het de laatste jaren iet gemakkelijk en moest dan ook flinke financiële ingrepen doen. Met resultaat, aldus het gemeentebestuur, dat in de be groting spreekt van een „voor zichtig optimisme" Belastingen Inwoners van Lisse krijgen in 1992 te maken met verhoging van de gemeentelijke belastin gen. Dat komt niet als een ver rassing. De belastingmaatrege len werden immers in het voorjaar al aangekondigd in een financiële notitie. Met name de afvalstoffenheffing voor particulieren en het rei nigingsrecht voor bedrijven gaan fors omhoog. De afvalstoffenheffing stijgt met 40 gulden naar naar 185 gulden per aansluiting. Tot en met 1994 blijft deze heffing jaarlijks met 40 gulden om hoog gaan. Het reinigingsrecht voor niet huishoudelijke afval stoffen wordt voor de eerste container 278 gulden. Dat is een stijging van 60 gulden. Voor de tweede container moet 555 gulden worden be taald en dat betekent een stij ging van 120 gulden. Rioolafvoerrecht komt met een verhoging van vijf gulden op 70 gulden en onroerend- goedbelasting (OGB) gaat met drie procent omhoog. Dit voor jaar werd nog gesteld dat de OGB met vier procent moest stijgen, maar dat is gezien de iets gunstiger financiële positie van Lisse niet nodig. Bezitters van een hond zijn volgend jaar duurder uit. Betaalt men nu nog 99 gulden hondenbelas ting, volgend jaar wordt dat 102 gulden. Marktgelden stij gen met tien procent, bouw en secretarieleges met drie procent. Subsidies Burgemeester en wethouders laten in de begroting een waarschuwing horen aan het adres van de instellingen in het dorp. Het college merkt dat steeds meer instellingen een beroep op de gemeente doen. „Het lijkt wel of men die weg niet alleen vaker, maar ook veel gemakkelijker ins laat, terwijl dat nu juist niet gewenst is", aldus B en W die er op wijzen dat in Lisse een heroriëntatie op de subsidies zal komen en dat zeker niet alle vragen om subsidies wor den gehonoreerd. Verwacht wordt voorts dat re constructie van de Heereweg tussen Sassenheim en Lisse nog wel even op zich zal laten wachten. Rijkswaterstaat wil de dit werk dit jaar al aanpak ken, maar nu ziet het er naar uit dat zelfs volgend jaar niet zal worden begonnen. B en W betwijfelen zelfs of de plannen nog wel zullen doorgaan. De aanleg van fietspaden langs de Nassaustraat gaat in ieder geval wel door. Volgend jaar wordt ermee begonnen, de kosten bedragen 350.000 gul den. Voor een bedrag van twee ton wordt de brug in de Heereweg verlaagd en volgens het college wordt in de tweede helft van 1992 begonnen met de aanleg van de Secundaire weg 2/20 tussen Hillegom en Lisse. In de gebouwen van de Domi- nicus Savio Mavo wordt het Kort Middelbaar Beroepson derwijs (KMBO) onderge bracht. Het betreft een depen dance van het Frans Hals Col lege in Haarlem. Voorheen zat het KMBO aan de Achterweg in Lisse. Voor de Don Bosco- school, de Sint Willibrord- school en de Beekbrugschool is toestemming voor ingrijpend onderhoud verleend. De toelatingseisen tot inschrij ving als woningzoekende wor den volgend jaar aangescherpt. Een gereduceerd bestand van woningzoekenden die daad werkelijk toewijzing van woonruimte te verwachten hebben, werkt volgens B en W veel efficiënter en zorgt voor minder frustraties bij de inge schrevenen. Per 1 juli van dit jaar telde Lisse 1639 woning zoekenden. Lisse verwacht volgend jaar zo'n 90 woningen te bouwen. De meeste daar van, 50, komen in de Poelpol der Zuid II Zo'n 16 huizen ko men er in Lisse Noord bij en aan de Nassaustraat worden 20 woningen gebouwd. Nog dit jaar wordt begonnen met groot onderhoud van de 24 wonin gen boven de Heulpromenade. Er volgt nog overleg over de sloop van 36 huurwoningen aan de Montbretiastraat. 1 -120 1894. G IEKENH tenhuis Spoorlijnen. We maken er bijna allemaal gebruik van. Of dat ook voor het spoor van de supersnelle TGV opgaat is overigens nog maar de vraag. De mensen die straks de hogesnelheidslijn, als deze er komt, vlak voor hun neus krijgen, hebben er in ieder geval de nodige bedenkingen tegen. Boeren, bewoners van huizen, watersporters, geestelijken, molenaars, zij allen kunnen straks het slachtoffer worden van dit fraaie stukje techniek dat met een snelheid van 300 kilometer per uur over een vele meters hoge spoordijk door het land schiet. Het tracé A van Rijkswaterstaat doorkruist het Groe ne Hart van Zuid-Holland. Het tracé B voert langs rijksweg A4 en heeft voor veel mensen in grijpende gevolgen. En dan is er ook tracé C, dat de Rijnstreek links laat liggen, maar niet het meest voor de hand ligt. Idoor MARIETA KROFT HOOGMADE „Voor Tennisvereniging Hoog made zou de komst van de HSL wel eens de dood klap kunnen zijn", merkt bestuurslid Ria Beelen op. Bestuurslid Jan van Ley- den van de Handbalvere niging MMO wacht het wel af. „Gezien de terug loop van de leden zou het met de handbalvereniging over twee of drie seizoe nen toch wel eens afgelo pen kunnen zijn". Ron van der Laan en Cor Hoo- geveen, beiden bestuurs lid van de voetbalvereni ging MMO wijzen op de emotionele waarde die de leden aan het sportcom plex aan de Vlietkade hechten en die in een klap zal verdwijnen. Die band bleek enkele maan den geleden nog, toen de voet ballers van MMO met man en macht hun vrije uurtjes opof ferden om een opslagruimte te bouwen. Ook al het overige onderhoud is in handen van de eigen leden. Enkele jaren geleden hebben de voetballers de velden zelf voorzien van een drainage. En ook het club gebouw is in 1973 door de ei gen leden gebouwd. „Dat is ook het unieke van MMO. Bij Als de HSL daadwerkelijk wordt aange legd, komen de emoties wel los bij de Hoogmadena- ren, voorspel len Ria Beelen van de Tennis vereniging Hoogmade en Ron van der Laan van de voetbalvereni ging MMO. FOTO: WIM VAN NOORT de meeste sportverenigingen wordt het onderhoud door de gemeente uitgevoerd", merkt Van der Laan op. „Als we dan moeten wijken willen we een minstens even goed veld terug", opperen de twee voetballers. „Dat lukt je nooit. Hoeveel jaren heeft een veld wel niet nodig, om opti maal te worden?", helpt Van Leyden het tweetal uit hun droom. Hoogeveen en Van der Laan kunnen niet anders dan hem gelijk geven. Die emotionele waarde van het sportcomplex voor de MMO-leden geldt voor de ten nisvereniging in iets mindere mate. De tennisvereniging be staat 'nog maar' 15 jaar en de helft van de 270 leden komt van buiten Hoogmade. „Die helft van buiten Hoogmade vormt de risicogroep", vertelt Beelen. „Een verhuizing naar een andere lokatie in Hoogma de zou voor die groep wel eens de aanleiding kunnen vormen om uit te wijken naar een an dere tennisvereniging. Dat zou dan wel eens de doodklap voor Tennisvereniging Hoogmade kunnen zijn". Zij wijst op de verlichting bij de tennisbanen die twee jaar geleden is aangebracht. Hier door konden de tennistijden worden verruimd. Ook nu staan zij voor te plegen inves teringen. Hoewel het laatste woord over de snelle trein nog lang niet is gezegd, ondervindt het in onzekerheid verkerende tennisbestuur dus al de conse quenties. Beelen; „Binnen vijf jaar moet er een nieuwe top laag op de banen komen. Als volgend jaar blijkt dat wij toch weg moeten, dan gaan wij nu niet meer investeren. Hetzelf de geldt voor het hekwerk. Moeten we er aan beginnen of niet?" „Wij doen het gewoon wel hoor", merken de twee voetballers op, die voor het zelfde dilemma staan. Niet alleen omdat zij zelf hin der zullen ondervinden van de HSL, maar vooral omdat zij het nut niet inzien van de aan leg van een enorm dijklichaam dwars door de polders, straalt het viertal een en al onbegrip uit. „Ze kunnen de Schiphol- lijn dan toch wel aanpassen als die trein er zonodig moet ko men?". „Om vanuit Hoogmade het gemeentehuis in Rijnsater- woude met openbaar vervoer te bereiken doe je er wel an derhalf uur over. Is het dan belangrijker om binnen drie uur van Amsterdam in Parijs te komen?" lelboete deling lak, klac 30-20.' I. afdell efoonni» (0 5HULP 1239' den Ri iULANC in Leidi Rijnsbui Warm» 174141. ELEFOC 16.00 „In deze tijd van hitte en be nauwing", aldus de Leidsche Courant op 8 augustus 1931, „slaan wij een mooie sport prestatie dubbel hoog aan en daarom gaat onze bewonde ring in hooge mate uit naar een A'dammer, die Woens dagmorgen, toen de zon fel op het asphalt brandde en ieder naar koelte en lavenis smachtte, in een snel tempo een tram volgde. Het doet, wat de zaak zelf betreft, niet ter zake dat deze wedloop on vrijwillig was. De patiënt moest namelijk loopen of hij wilde of niet. Aan de tramhalte van de Brachthuizerstraat wilde de bewuste persoon het had weinig gescheeld of hij was een bewustlooze geworden een brief in het busje van een bijwagen van lijn 2 posten. Daarbij geraakte zijn hand be kneld in de opening van het busje en daar de conducteur niet bemerkte wat er gebeurd was, floot hij af met het ge volg, dat de A'dammer het vuur uit zijn sloffen moest loopen. Gelukkig werd de race op het Emmaplein on derbroken. De afstand be droeg slechts een paar hon derd meter, doch de trams rij den er met volle snelheid, zoodat de sportprestatie wel een vermelding op dezen warmen dag verdient". „Na langdurige onderhande lingen is overeenstemming bereikt tusschen gedeputeerde staten dezer provincie en het gemeentebestuur van Leiden en thans is bepaald, dat de weg Leiden-Nieuwe Wetering den 1 Sept. a.s. in eigendom, beheer en onderhoud aan de provincie overgaat. Op gelij ken datum zal ook de tol aan het Zijlhek, waartegen den laatsten tijd zooveel actie is gevoerd, worden opgeheven. Dit bericht zal ongetwijfeld door alle ingezetenen met blijdschap worden begroet, te meer daar thans verwacht mag worden, dat met de re constructie van den weg spoe dig een aanvang zal worden gemaakt". Troubadour schreef een „Klacht van een honderdjarige". „Als je oud bent en versleten En je bent al grijs van haar En je hebt haast niet te eten Op je negentigste jaar, Dan laat men je stiekem zitten Met schamel stukje brood, En de meesten gaan dan spoedig Uitgemergeld, hong'rig dood. En al heb ie heel je leven Steeds geploeterd zonder end. Al heb je veel goeds verricht steeds. Niemand is er die je kent Eenzaam zit je en verlaten Zonder geld en zonder goed. En je weet niet wat je feit'lijk Verder nog op aarde doet. Langzaam sleep je zoo de jaren In hun eindeloosheid voort, Tot je 't haalt en j' op een keer plots Op de kop af honderd wordt. Dan is al het leed geleden, Al het lijden van de baan. En met groote vette letters Kom je in de krant te staan En in alle straten wappert Dan heel fier het vlaggedoek. En dan krijg je ook heel deftig Hooge oomes op bezoek Een gelukwensch, een cadeautje, Een bom duiten in couvert. Vnend'hjk geven ze je een pootje, Plots'ling straal je als een ster. Denk je dan aan al die weelde Die zich voor je openbaart Nu eerst, daar je honderd keeren Hier op aarde hebt verjaard, Och, dan denk je vredelievend 't Is toch beter laat dan nooit. Een week later wordt er plechtig Op je doodkist zand gestrooid". „Toen de nachtwaker Brei- ning te München Vrijdaga vond door zijn 28-jarige vrouw werd gewekt om dienst te gaan doen, ontstak hij in zulk een woede, dat hij vijf schoten uit zijn dienstre volver op haar loste, waarvan er twee de vrouw in het on derlijf troffen, zoodat zij op slag gedood werd. De dader is gearresteerd". In vrome telegramstijl „Bij gelegenheid van de Alg- .H.Communie door de leden van de aangesloten bonden op 1 Aug.1.1. gehouden tot inten tie van den H.Vader, werd het volgend telegram aan den H.Vader toegezonden: „Leden van de Vrouwenbond en le den van de jeugdsectie van de Intern. Unie van R.K.Vrou- wenbonden, over 27 landen verspreid, ontvangen feest Petrus Banden H.Communie tot intenties van Uw Heilig heid, vragen Apostolischen zegen. Steenberghe-Enge- ringh, voorzitster". Den 8sten Dik Trom, troetelkind van Johan Kieviet. Deze foto werd gemaakt bij de onthulling van het beeld van Dik Trom door J. Kievit, kleinzoon van de schrijver. Het beeld staat in Hoofddorp. FOTO: ANP Aug. ontving het Bestuur het volgende antwoord: „Zeer ge voelig vrome hulde Commu nie eersten Augustus tot Zijn intenties, dankt H.Vader van ganscher harte en schenkt bij- zonderen Apostolischen Ze gen. Cardinal Pacelli". „In den ouderdom van 73 jaar is op 12 Aug. te Wassenaar overleden de bekende schrij ver van kinderboeken, de heer C.Joh.Kieviet De over ledene werd op 8 Maart 1858 geboren. Van zijn hand zijn vele kinderboeken versche nen. In 1890, toen de heer Kieviet 33 jaar was, verscheen zijn eerste boek „De twee ne ven". Bekend vooral zijn zijn boeken over Dik Trom, een vijftal, dat achtereenvolgens in 1891, 1907, 1912, 1920 en 1923 verscheen. Het verhaal van Dik Trom speelt in de ge boorteplaats van den schrijver in Haarlemmermeer-Hoofd dorp. Verder verschenen van zijn hand o.a. nog „Frans van Dorentil" in 1891 en „Fulco de minstreel" in 1892. Zijn be kende werk Jaepie-Jaepie zag in 1897 het licht. Van zijn ver dere werken noemen wij nog „De club op reis", „De club in Valkenburg", „De club van zessen klaar", „De twee broers", „Wilde Bob", „De woelwater" en „Pim en Kim". Obelisk kroon op werk van culturele raad Hazerswoude L HAZERSWOUDE Ge deputeerde I. Günther komt woensdag 21 augus tus naar Hazerswoude om het plastiek 'Obelisk' van kunstenares Jackie Bouw officieel te onthullen. Het kunstwerk staat in de kern Groenendijk in Ha- zerswoude-Rijndijk. Met de onthulling van dit kunstwerk wordt het to taalplan van de culturele raad van Hazerswoude af gesloten. Circa vijf jaren werkt de Cul turele Raad aan een plan om de straten in de drie kernen van de voormalige gemeente Hazerswoude met kunstwer ken te verfraaien. Zo zijn er vier jaar geleden drie bronzen beelden geplaatst. 'De Haan' van Nel van Lith is in de tuin van het verzorgingstehuis De Driehof terecht gekomen-. De 'Mummie' van Jos van Riemsdijk is aan de Corelli- straat in Hazerswoude-Rijn- dijk geplaatst. Met het derde bronzen standbeeld 'Drie maal Handstand' van Wilma Haff- mans, is het minder goed ver lopen. Vorig jaar werd dit kunstwerk door vandalen ver nield. Ze gingen er met twee van de drie jongens die de handstand deden, vandoor. De kunstenares heeft haar werk echter kunnen restaureren. Gemeentevoorlichter P. de Bruin verwacht dat het stand beeld binnen een maand weer bij het gemeentehuis aan hét Frederik van Eedenplein zal worden geplaatst. Voorts is er drie jaar geleden een kunstobject, een groot vierkant stuk. beton waar wa ter uit komt, op het Ambachts plein geplaatst. Het plantsoen op de hoek van de Frans Hals straat en de Rembrandtlaan is in dezelfde tijd verfraaid met 'Two Faced', een plastiek van Harm de Grijs. Obelisk Het plastiek met de naam 'Obelisk of Windbreak' is het laatste kunstwerk in het to taalplan van de culturele raad. De werk is onlangs geplaatst in de kern Groenendijk, te genover het sociaal-cultureel centrum Pleyn 68. De uit Bo degraven afkomstige kunste nares Jackie Bouw verwacht hiermee dat, gezien de geko zen plek. het beeld als aan trekkelijk teken en oriëntatie punt de passanten de weg zal wijzen en een plezierige wer king op het totaalbeeld van het straatbeeld voor de wijk zal uitgaan. „Door de ambach telijke wijze waarop het beeld tot stand komt en de daarop toegepaste glazuur, vertoont het beeld een soort menselijk heid die uit een ingetogen op timisme bestaat", aldus Jackie Bouw over haar werk. De onthulling vindt plaats op woensdagavond 21 augustus om tien ove;r half acht.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13