19 LEIDEN OMGEVING Tuur der Hoek wint slag om Leidse Tol Studeren is een feest iddöo. Soutmit R 11 School De Morskring wellicht groter ISTORISCH HUISJE GEVRIJWAARD VAN VERKOOP OF RECREATIE h Pelmolen drie weken afgesloten Goed op tijd I EeidaeSou/ui/rit en m- en verse isdinei ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1991 Vrouw voorgedragen als rector van Stedelijk Gymnasium LEIDEN Mevrouw drs. M.R. Smits, nu nog cpnrec- tor aan de dag-avondscholengem^enschap Joke Smit in Amsterdam, is voorgedragen als nieuwe rector van het Stedelijk Gymnasium. Als de gemeenteraad 27 augus tus akkoord gaat met haar benoeming, volgt zij op het Stedelijk drs. O. Roefs op, die met ingang van 1 augus tus eervol ontslag is verleend. Smits is nu ruim drie jaar verbonden aan de dag-avondscholengemeenschap in Amsterdam. Daarvoor heeft zij ruime ervaring op gedaan op acht andere scholen. Voor de opvolging van Roefs hebben twee bemiddelingsbureaus de afgelopen weken gesprekken gevoerd met kandidaten. Schoollei ding, ouders en onderwijzend personeel zijn daarbij be trokken. Roefs vertrok na een jaren durend en diep gaand verschil van mening met het docentencorps. MAY WEfilfiEXlEIMlEE" (i|Hüilinar vnmiür üminliM- maken mi ffj maar ili» anüi fP mmiim??? f| is dal: wel juisl.?? tiaarmn fiuze akiic: MAY YYEf«lf»EX)EI!A\EE!!!!!! Folderactie tegen beleid Maij-Weggen LEIDEN In de Professorenwijk zijn actie folders uitgedeeld tegen de verkeersplannen van minister Maij-Weggen. De verhoging van de tarieven van het openbaar vervoer staan volgens de dertig actievoerders haaks op het beleid om het autoverkeer terug te dringen. Voor de folder-actie is gebruik gemaakt van recycled papier en het is voor het eerst dat May Weggen met deze papiersoort in Leiden wordt bestreden, meldt secretaris P. Bosch van de Anti-Maij-vereniging Leiden. Op de folders staan bekende teksten als „Stop Maij-Weggen nu het nog kan" en „Maij-Weg- gendermee". LEIDEN Basisschool De Morskring aan de Damlaan mag wellicht uitbrei den. Omdat de basisschool De Hoek steen per 1 augustus 1993 dicht moet wegens gebrek aan leerlingen, moet De Morskring die opvangen. Geschat wordt de De Morskring daardoor met vijf groepen wordt uitgebreid. Bij het ministerie van onderwijs wordt binnenkort de aanvraag voor uitbrei ding ingediend. Als de aanvraag wordt gehonoreerd, zullen naar alle waarschijnlijk een aula en vier klaslokalen worden gebouwd. JOEP VAN ZEUL EIDEN Het tolhuisje in de Haarlemmertrek- lart op de grens van Lei- ;n, Oegstgeest en War- ond blijft het woonhuis in M. Hoek, voormalig adssociograaf van de ge- eente Leiden. Hoek, al jaar huurder van de yllische tolgaarderswo- ng, legt de gerechtelijke tspraak voor zich op ta- 1. „Hier staat het zwart wit: ik mag hier blijven onen. Niet dat ik ooit ht bang ben geweest lor uitzetting". iek voerde meer dan vijftien een zware strijd tegen de jrmondse, in Canada domi- ie houdende zandbaron H. inten. De zakenman had Dotse plannen voor een veel- ïvattend recreatiegebied en eeg de meeste grond rond de •kvaart al snel in handen, lar Hoek wilde Leidens de glorie in ere houden en igerde het tolhuis te verla- „Ik huur het al jaren en het aan mij ligt nog dertig r", zegt de gepensioneerde ambtenaar, die het pand ja- n geleden zelf wilde kopen Jaar bot ving bij de gemeente, stberaden. „Menten kan nog overmorgen in hoger jroep Maar wat er ook ge- »urt, die zaak verliest hij >k". 1 elegerd it was prins Willem van Oranje die in 1701 het tolhuisje aan de Haarlemmertrekvaart liet bouwen als bewijs van dank voor de betoonde moed van de Leidse bevolking in de strijd tegen de Spanjaarden. De prins kon niet weten dat er 275 jaar later zo verwoed zou worden gestreden om zijn ge schenk. Hoek voelde zich een Leidse belegerde uit de zeven tiende eeuw tot de rechter na een anderhalf jaar voortsle pende rechtzaak eindelijk de verlossende uitspraak deed. Hoek is rechtmatig huurder, maar de verhoudingen met Menten zijn danig vertroebeld. Glimlachend bladert Hoek door zijn dossiermap. Een si gaar in de rechterhand, een stapel vergeelde en rafelende kranteknipsels in de linker. Menten kocht de tolgaarders- woning in 1976 voor 78.000 gulden („een schijntje") van de gemeente Leiden, tegen voor diezelfde gemeente bijzonder gunstige voorwaarden die de stad een uitgavepost van meer dan een miljoen zouden bespa ren Hoek nu: „Niet erg slim. Een oud huis kopen met een oude bewoner kost je goud geld. Al biedt hij een miljoen, ik ga er niet uit". Menten verkocht de woning op zijn beurt binnen een paar maanden door aan zijn doch ter, volgens Hoek niet veel meer dan een strovrouw. Me vrouw Schepers-Menten stuurde daarop vanuit haar woonplaats Singapore een brief naar Hoek waarin hij werd gesommeerd de huur voortaan op haar rekening in Warmond over te maken. „Ze was kennelijk de nieuwe eige naar, maar dat is nooit offi- Het tolhuis aan de Haarlemmertrekvaart in de tijd dat het ver keer nog gewoon door het tolhek reed. Bewoner M. Hoek heeft de strijd met zakenman Menten gewonnen: Menten moet het doen met de maandelijkse huur van nog geen honderd gulden. „En over dertig jaar woon ik hier nog". FOTO: HENK VAN DEN ENDE cieel geregeld en aan mij ken baar gemaakt", verhaalt Hoek, die wel keurig de verschuldige huur van 92 gulden en een paar cent maandelijks op de Warmondse rekening van de nieuwe eigenaresse stortte. Contractbreuk Hoek kan een grijns niet on- derdukken als hij uit de stapel een brief tevoorschijn haalt waarin hij wordt beschuldigd van contractbreuk Hij wap pert er de sigarerook mee weg en wijst naar de opsomming van punten, die vrijwel over eenkomt met de dagvaarding die de slepende rechtzaak tij dens de laatste anderhalf jaar tot gevolg had. „Ik word be schuldigd van het laten ver vuilen van de woning, slecht onderhoud, het zelf gedurende lange tijd niet bewonen van dit huis en het verboden on derverhuren aan anderen. Me vrouw krijgt van mij een brief waarin ik excuses eis. Als ze die over twee maanden nog niet heeft aangeboden klaag ik haar aan wegens belediging". Hoek loopt de woning binnen. „Kijk: ik heb hier voor dui zenden guldens aan onder houd gepleegd. Onbruikbare ruimtes heb ik bewoonbaar ge maakt, de douche opgeknapt, de stal ook en de tuin is weer tuin. En de gemeente wist er van, heeft zelfs meegewerkt. Dat alles heeft me hopen geld gekost. Als ik dat omreken naar gederfde rente-inkom sten, dan betaal ik eigenlijk een huur van driehonderd gulden", ontkracht hij twee beschuldigingen tegelijk. Van slecht onderhoud zou geen sprake zijn en van ongehoorde zelfverrijking evenmin. „Ik verhuur hier wel woonruimte en dat levert uiteraard huur op. Maar Menten heeft hier aan de overkant villa's laten neerzetten en voor zulke prij zen verkocht dat elke verdwe nen grasspriet met vele gul dens is gecompenseerd". Gedoogd De beschuldiging dat onder verhuur volgens het huurcon tract verboden zou zijn, lacht Hoek weg. „Er is helemaal geen huurcontract. Ik heb een kopie gekregen van een con tract waar mijn handtekening niet op staat. Natuurlijk is zo iets niet rechtsgeldig. Maar ik ben hier wel op volkomen le gale wijze komen wonen, heb altijd mijn huur betaald en me als keurige huurder gedragen. Dat ik ruimte verhuur is vol komen wettig. Menten schermt met artikel 2 van het Burgerlijk Wetboek. Dat heb ik er ook op nageslagen en wat blijkt: onderverhuur wordt in sommige situaties gedoogd. In mijn geval is dat zo en de rechter stelt mij in het gelijk". Ook de aantijging dat hijzelf nauwelijks in het tolgaarders- huisje zou wonen maar bijna het hele jaar in Thailand zou vertoeven verklaart Hoek tot onzin. „Waar bemoeit hij zich mee. Ik mag zo lang op vakan tie als ik wil. Daar heeft Men ten niets mee te maken". De plannen van de Warmond- se zakenman met het tolhuis zijn Hoek altijd duister geble ven. „Hij had het over een te gelmuseum of een kantoor ruimte, geloof ik. Maar dat kan helemaal niet. Dit is een monument met een woonbe stemming en daar kom je zo maar niet vanaf. Dat heb ik bij de gemeente ook even zwart op wit laten vastleggen". Slordig Achteraf betwijfelt Hoek of Menten van alle details van zijn huurrecht op de hoogte was toen hij de tolgaarderswo- ning kocht. „Misschien heeft de gemeente hem op dit punt wat slordig voorgelicht. De ge meente was sowieso van alles volledig op de hoogte. Ik heb daar dertig jaar gewerkt en ik vertelde ze alles. Mijn collega's hielpen me ook, zoals bij de verbouwingen die volgens Menten bij contract juist streng verboden waren". Voor Hoek is de zaak nu afge daan De plannen van Menten om de tolgaarderswoning te la ten restaureren, houdt hij te gen. „Ik hou van de oude sfeer die dit stukje Leiden uitademt. Bovendien kan Menten na een restauratie de huur fors op trekken. Daar voel ik niks voor. Ik ben ook maar een Jantje Modaal". De winst die Menten met een restauratie van het tolhuisje na verkoop kan maken, staat hem ook niet aan. „Dat levert zeker anderhalf miljoen op. Maar dan moet je wel volledig eige naar zijn en dat is hij niet. Nog over geen dertig jaar. En daar na gaat het huurrecht over op mijn echtgenote. Menten kan nog lang wachten". is prog lijfin assehi WEEK EINDE let bijdragen van Gerard an der Hoeven, Kees van lerpen, Frank Buurman en Monique Roso. Jarkeren (1) )e bewoners van de West- indseweg in Zoeterwoude ■aren maar wat trots. Nooit erder waren er nabij het lan- elijke weggetje officiële par- :eerplaatsen aangelegd. Toen verd echter het veelbespro- en nogal omstreden fiets/ 'oetpad tussen de Westeind- eweg en de Dokter Kort- nannstraat aangelegd en cwam het er dan eindelijk an. Vijf parkeervakken voor uto's zodat de chauffeurs un „heilige koe" kunnen Hen en vervolgens kunnen lan wandelen. Maar zo ver het voorlopig niet komen l-~ÏK)men. De brug die toegang 'erschaft tot de parkeerplaat- :n is namelijk afgesloten, wee grote bielzen, veran- terd aan het wegdek, maken J iet onmogelijk bij de parkeer- rakken te komen, ioe kon het zo ver komen? adat het pad was openge- ïld bleek al snel dat er met ito's over het pad werd ge len. En dat was niet de be ling, terwijl er tevens nog- wat schade onstond. Daar- werd de uiterst rigoureuze laatregel genomen om de irug maar helemaal af te slui- en. Dat betekent echter dat (goedwillende automobilisten iergens hun auto meer kun- len parkeren. Zoeterwoude legt parkeerplaatsen aan en maakt ze vervolgens door middel van bielzen onbereikbaar voor Parkeren (2) Sijthofl automobilisten. Zie: Parkeren. echter toch de meest kromme redenering van de bestuur ders. Er gaat nu ongetwijfeld een commissie of werkgroep komen die zich gaat buigen over de vraag waarom niet 50 meter verder een hindernis is opgeworpen om auto's van het smalle pad te weren. Het pad tussen Westeindseweg en Dokter Kortmannstraat is al jaren onderwerp van gesprek in Zoeterwoude, en dat zal het nog wel even blijven gezien deze laatste ontwikkelingen. Het wachten is nu nog op een nieuw tracé voor de hogesnel heidslijn over het pad. De TGV hou je met bielzen in ie der geval niet tegen, want daar rijdt hij juist op. Laat Als het kalf verdronken is dempt men de put. Deze alou de zegswijze is ook zeker weer van toepassing in Alphen, waar burgemeester Maarten Paats en zijn wethouders een mediatraining gaan volgen. Het college trekt er 100.000 gulden voor uit om bij bureau Ton Planken Produkties BV de fijne kneepjes van het vak te leren. De cursus „Hoe hou ik pers buiten de deur" is ze ker aan de burgemeester zeer besteed. Hij liep immers een tijd terug in een hinderlaag van NOS Laat. Plotseling overvallen door de camera's van Nederland III gaf hij vol mondig toe te hebben afgewe ten van de gifstortingen in de Coupépolder. Hij trok zo na drukkelijk het boetekleed aan dat het wel leek of hij hoogst persoonlijk de emmertjes dioxine had geleegd. De Al- phense beerput ging opnieuw open, terwijl er eigenlijk niets nieuws onder de zon was. Burgemeester Paats vertelde dan wel een dag later dat hij er was „ingeluisd" en het alle maal niet zo had bedoeld, maar toen was het natuurlijk al te laat. De mediacursus lijkt dan ook mosterd na de maal tijd. Ton Planken mag dan beweren dat hij bij het college het bewustzijn wil aanscher pen ten aanzien van de com municatie met de buitenwe reld over gevoelige kwesties, het is zonneklaar dat hij met harde hand het Alphense col lege dusdanig moet africhten dat toekomstige blunders worden voorkomen. Voor Groen Links en de SP in de Alphense gemeenteraad hoeft daar in ieder geen ton aan te worden uitgegeven. Zij willen de collegeleden wel gratis vanuit de gemeenteraadsban- ken toeschreeuwen dat ze hun waffels moeten dichthouden. Onverwacht De gemeente Nieuwkoop ont dekte onlangs plotseling dat de Ziendeweg, een belangrij ke ontsluitingsweg voor Nieuwkoop die gedeeltelijk in Alphen aan den Rijn ligt, voor het verkeer was afgeslo ten. Er onstond direct lichte paniek in het gemeentehuis. Had Alphen wellicht de strijdbijl ten aanzien van en kele grensgeschillen van eeu wen geleden weer opgegraven en was dit de manier om Nieuwkoop de oorlog te ver klaren? Na enkele weken van gespannen afwachting werd duidelijk dat er sprake was van een reconstructie van de Ziendeweg, en had Alphen door een misverstand buurge meente Nieuwkoop te laat op de hoogte gesteld. Burgemees ter mevrouw De Vreij van Nieuwkoop en burgemeester Paats van Alphen hebben de zaak onder het genot van een goed glas cognac inmiddels I FOTO: WIM VAN NOORT weer bijgelegd. De Ziendeweg wordt een klein paradijs na de reconstructie. Er komt een oever die milieuvriendelijk is en landschapsvriendelijk, en verder komen er elke 100 me ter uitwijkplaatsen. In no vember wordt de weg weer voor alle verkeer opengesteld, en kan ook het hopelijk dan nog niet gecrepeerde Nieuw koop wederom vanuit Alphen worden bereikt. Het wachten is nu nog op het moment dat er ineens Alphense huizen worden gebouwd in de Nieuwkoopse polders, waar van Nieuwkoop pas na vol tooiing bericht krijgt. Mis schien moet Nieuwkoop haar zeer lange gemeentegrenzen toch maar wat beter gaan controleren. Water (1) „Hoe natter, hoe beter", was het devies afgelopen donder dag tijdens het waterfestival dat El Cid organiseerde. Meer dan duizend studenten had den alles wat in Leiden ook maar enigszins kan en blijft drijven, geconfisqueerd en dat was niet alleen op het Galge water, de plaats van hande ling, te merken. Dit keer stonden de files niet op de ka des en de dijken maar lagen ze op het water. Roeibootjes, kano's, vieren, achten met stuurman en waterfietsen wa ren de favoriete vaartuigen van de studenten. Daar tus sendoor moesten echter nog gewone scheepjes laveren: jachten, rubberboten met oversized buitenboordmotor, platbodems en de rondvaart boot. Wie op donderdagmid dag op bijvoorbeeld de Apo- thekersdijk de moeite nam om het schouwspel een tijdie gade te slaan, kon zich om ae vijf minuten verheugen op wéér een aanvaring. Een voorbeeld: de vier met stuur man voer in de richting van het Galgewater maar kwam daarbij in botsing met een kano uit tegenovergestelde richting die niet zo snel naar de kant kon peddelen en ver volgens tegen een roeiboot model „ijzeren bak" schoof. Grote hilariteit onder de in zittenden want „hoe natter, hoe beter". Water (2) Wat heeft het waterfestival nou met wethouder Joop Wa lenkamp te maken? Veel. De wethouder voor het toerisme en economische zaken en ver keer vindt dat de grachten goed doorvaarbaar moeten zijn om het watertoerisme te bevorderen. Op zich is dat na tuurlijk voor een wethouder met zijn portefeuille helemaal niet verkeerd, zeker als je er zelf ook nog letterlijk wel bij vaart. Maar stel nou dat iederéén gaat denken dat Leiden vanaf het water het mooist is. Hoe veel roeibootjes, kano's, rond vaartboten en waterfietsen er dón wel niet in de Leidse grachten en singels dobberen? En niet iedere toerist is in het bezit van een vaardiploma of heeft voldoende stuurmans kunst om zijn of haar bootje- kano/waterfiets tijdig aan de kant te krijgen wanneer een grote tegenligger opstoomt. Voor de smalle doorgangen bij bruggen vormden zich donderdag al files van allerlei vaartuigen. Als de bevorde ring van het watertoerisme inderdaad lukt, hebben we straks teveel toeristen en te weinig grachten. Krijgen we straks een extra potje „infra structurele maatregelen wa terwegen", waaruit verkeers lichten voor het water enzo moeten worden betaald. En moet er natuurlijk geregeld onderzoek worden gedaan naar de verkeerscapaciteit van de Oude of de Nieuwe Rijn. De picknick 's middags in het Vanderwerfpark wordt net als alle andere evenementen in de afgelopen week druk bezocht. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Op de laatste dag van de El Cid-week is het vooral voor verzame laars een feest. Verzame laars van stapels papier werk wel te verstaan. Op de infomarkt bij het Stad huisplein presenteren diverse instellingen, organisaties, ver enigingen en bedrijven zich vrijdag. Alles wat een begin nend student dient te weten wordt ongevraagd en zeer be slist in de handen gedrukt. Naast wervende teksten op A- viertjes en A-vijfjes is er onder andere een lijst met eet- en drinkwaren die niet in de ba- sisvoorraad in het keukenkas tje mogen ontbreken, het Nieuwe Testament in pocket formaat en condooms in het kader van de actie veilig vrij- Een boekhandel probeert toe komstige klanten te binden, door de overgebleven voor raad boekenweekgeschenken uit te delen, politieke groepe ringen schreeuwen om de aan dacht en sportclubs proberen op alle mogelijke manieren duidelijk te maken dat hun cluppie toch wel het gezelligste is. Ook de Koets-o-theek laat zich van zijn gulste kant zien. Was het woensdagavond tij dens de kroegentocht nog on mogelijk om zonder college- of koetskaart of het El Cid-pro- grammaboekje binnen te tre den, vandaag werden aan een ieder die maar langsliep gratis lidmaatschappen tot januari 1992 uitgedeeld. Student of burger, iedereen is gelijk voor de Koets. Krentenbollen De picknick 's middags in het Vanderwerfpark wordt net als alle andere evenementen in de afgelopen week druk bezocht- Al bladerend in de stapels fol ders die tijdens de infomarkt zijn bemachtigd, worden de belegde broodjes en krenten bollen met smaak genuttigd. Met veel genoegen kijken de nieuwkomers terug op de in troductieweek. Niets dan goeds wordt er in de diverse groepjes verteld Met de leuke stad Leiden zijn ze nu goed be kend. De belangrijkste gebou wen weten ze in ieder geval te vinden. Over de werking van de universiteit zijn de nulde- jaars „precies genoeg" op de hoogte gebracht. Er is „niets te weinig en niets te veel" ver teld. De georganiseerde fees ten en partijen waren „alle maal tof" en het mentorgroep je is „hartstikke leuk". El Cid- voorzitter Frank Tofield had het al herhaaldelijk gezegd tij dens de openingsplechtigheid in de Hooglandse Kerk: „Stu deren is een feest". Daar ko men ze nog wel achter. LEIDEN De Pelmolen wordt met ingang van ko mende maandag voor het autoverkeer afgesloten. De maatregel houdt ver band met het herstraten van de Pelmolen. De werkzaamheden nemen ongeveer drie weken in be slag. Gedurende deze weken zullen automobilisten geregeld elders in de wijk een parkeer plaats moeten zoeken. De vuil niswagen zal bovendien niet altijd het huisvuil op de ge bruikelijke plekken kunnen ophalen. Zowel thuis als op reis zal dit handig opvouwbare quartz wekkertje u zeker goed van pas komen. Ondanks het bescheiden formaat heeft het een groot aantal functie mogelijkheden. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. Deze nieuwe lezer krijgt de krant de eerste twee weken gratis bezorgd. Dhr./Mevr.: Voorl.: Straat: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle org r I I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank het reiswekkertje naar: I Naam: I Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar d I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Tiwin

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11