m Duitsland dicteert Nederlandse rente Nederlandse Bank roept schuldeisers BCCI op "Na'n bezoekje aan de Jackpotclub konden we meteen gaan dineren." ECONOMIE BEURS VAN AMSTERD Consument krijgt industrie-appels voorgeschoteld Akkoord over sociaal plan bij Citibank -Holland Ceidóe Commit VRIJDAG 16 AUGUSTUS jdw« Touroperator betaalt bij gebrek aan sneeuw RIJSWIJK Wintersporters kunnen de komende winter zelfs verdienen aan hun vakantie, als er in de Alpen niet geskied kan worden wegens gebrek aan sneeuw. De Rijswijkse touroperator Hotelplan denkt met een sneeuwverzekering zoveel garanties te bie den, dat wintersporters besluiten vroegtijdig te boe ken. De verzekering geldt namelijk alleen als de reis of de accommodatie ten minste twee weken voor ver trek is vastgelegd. Het idee van de sneeuwverzekering wordt al enige jaren met succes toegepast op de Britse reismarkt. De verzekering betaalt uit wanneer de lif ten in de verblijfplaats niet werken wegens gebrek aan sneeuw. Voor elke dag dat de liften gesloten blij ven krijgt men na terugkeer in Nederland hon derd gulden per persoon uitgekeerd, met een maxi mum van zeshonderd gulden. De verzekering geldt niet wanneer de liften niet werken vanwege techni sche problemen, harde wind of lawine-gevaar. Air Holland rekent op steun ABN Amro AMSTERDAM De ABN Amro lijkt bereid het gisteren door Air Holland ingediende businessplan te accepteren en de in ernstige financiële problemen verkerende chartermaat schappij verdere kredieten te verlenen. Daarmee lijkt het voortbestaan van Air Holland verzekerd. In het businessplan geeft Air Holland een financiële onder bouwing van de mogelijkheden op korte termijn het eigen vermogen sterk te vergroten. Over het afgelopen boekjaar (tot 30 maart) leed de maatschappij van luchtvaartpionier John Block een verlies van dertig miljoen, waardoor het ei gen vermogen van de maatschappij terug liep tot zeven mil joen gulden. Huisbankier ABN Amro dreigde daarop de geld kraan dicht te draaien als niet voor vandaag een goed toe komstplan op tafel lag. Inmiddels hebben twee van de grootaandeelhouders extra fi nanciële steun toegezegd. Het gaat daarbij om de Nederlandse Participatie Maatschappij en de oliemaatschappij Transol. Daarnaast heeft een aantal touroperators intentieverklarin gen ondertekend, waarin ze zich onder bepaalde voorwaar den bereid verklaren ook volgend zomer vliegtuigtoestellen te huren. Neways samen met CAD Nederland NUENEN Neways Electro nics International wil CAD Nederland in Zoeterwoude overnemen. Het ziet er naar uit dat de besprekingen hier over binnenkort zullen wor den afgerond. CAD Nederland is gespecialiseerd in ontwerp en produktie van printplaten voor de professionele markt. Met 55 mensen behaalde CAD vorig jaar f 13,8 miljoen omzet. De werkgelegenheid bij CAD zal in belangrijke mate behou den blijven. Volgens de direc ties van de twee bedrijven kan na de fusie beter worden ge werkt aan sterke uitbreiding op de Europese markt. Philips onderhandelt met Sony over DCC EINDHOVEN Philips en het Japanse elektronicaconcern Matsushita, die samen de Digital Compact Cassette (DCC) hebben ontwikkeld, lijken erin te slagen om de DCC tot wereldstandaard te verheffen. Sony onderhandelt met Philips over het ne men van een licentie op DCC. Daarmee zou den 's werelds drie grootste elektronicabe drijven DCC in hun pakket opnemen. Vol gens de woordvoerster van Philips onder handelen Philips en Sony al enige tijd over de licentierechten. „We hebben al door de gezamenlijke ontwikkeling van de CD-spe- lers een goede relatie met Sony". De DCC is de vervanger van de oude analoge cassette systemen. Als Sony de DCC-recorders gaat produceren betekent dat voor Philips en Matsushita dat DCC een groot commercieel succes kan worden. WNl Rabobank steekt 50 miljoen in Cebeco ROTTERDAM De Rabo- bank gaat 50 miljoen gulden investeren in de landbouw coöperatie Cebeco-Handels- raad. Hierdoor krijgt Cebeco de mogelijkheid in de nabije toekomst een aantal bedrijven over te nemen. Cebeco Han- delsraad heeft het geld nodig om de uitbreidingsplannen te verwezenlijken. De coöperatie wil de omzet in voedingsmid delen verdubbelen van 2,5 naar 5 miljard gulden, met name door middel van overna me van bedrijven. De finan ciële mogelijkheden van Cebe co zijn daarvoor echter te be perkt. Het garantievermogen is door de vele acquisities van de afgelopen jaren gedaald tot 24 procent (376 miljoen gul den) van het balanstotaal. Het streven is gericht op een ga rantievermogen van 35 pro cent. Broodschaarste dreigt in Suriname PARAMARIBO In Surina me dreigt een broodschaarste als gevolg van een staking van de produktie door de meel- maatschappij De Molen. Ze verwerkt sinds woensdag geen tarwe meer, omdat de regering geen schriftelijke garantie wil geven voor de betaling van Amerikaanse tarweleveran- ciers. De schuld van De Molen is tot ongeveer 900.000 dollar opgelopen. Bakkers overwe gen sluiting van hun bedrij ven. Consumenten in Suriname worden steeds meer de dupe van de precaire deviezensitua- tie. Steeds meer produktiebe- drijven moeten via de parallel- markt aan deviezen komen om grondstoffen in het buiten land te kunnen betrekken. Nadat de prijzen van sigaret ten eerder deze week zijn ver vijfvoudigd zijn die van fris drank gisteren bijna verdub beld. Ook de SLM zit te springen om deviezen. De centrale bank van Suriname heeft de lucht vaartmaatschappij SLM woensdag 350.000 dollar ter beschikking gesteld om Rich Air, een Amerikaans bedrijf, te kunnen betalen voor regio nale vluchten. MARKTEN VEEMARKT UTRECHT (15-8) Prij zen slachtrunderen per kg geslacht gewicht zonder nier en slotvet, inklu- sief BTW (Volgens PW): Aanvoer slachtrunderen 823, waarvan manne lijk 68. Mannelijk extra kwal. 7,70- 8,30, mann. 1e kwal. 6,60-7,70. Han del redelijk en prijzen lager. Mann. 2e kwal. 5,90-6,60, mann. 3e kwal. 5,40- 5,90. Handel rustig en prijzen lager. Vrouwelijk 1e kwal. 5,65-7,20. Handel matig en prijzen gelijk. Vrouwelijk 2e kwal. 4,70-5,65, vrouwelijk 3e kwal. 4,40-4,70 en worstkwaliteit 3,60-4,40. Handel redelijk en prijzen gelijk. Gebruiksrunderen per stuk Inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 201, waarvan graskalveren 19. Melk- en kalfkoeien 1e soort 1525-2075, 2e soort 1050-1525. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Melkvaarzen 1e soort 1275-1650 en 2e soort 1025- 1275. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Kalfvaarzen 1e soort 1700- 2100, en 2e soort 1200-1700. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Guste koeien 1e soort 1275-1675 en 2e soort 800-1275. Handel rustig en prij zen iets lager. Enterstieren 1000- 1500. Handel rustig en prijzen gelijk. Pinken 675-1175. Handel rustig en prijzen gelijk. Graskavleren 400-700. Handel rustig en prijzen gelijk. Varkens per kg, levend gewicht: Aan voer 290. Slachtvarkens 2,85-2,95, zeugen extra kwaliteit 2,54-2,59, 1e kwaliteit 2,44-2,54, 2e kwaliteit 2,30- 2,40. Handel goed en prijzen hoger. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 165. Stierkalveren extra kwaliteit 775- 825, 1e kwaliteit 675-725 en 2e kwali teit 250-450. Handel matig en prijzen iets lager. Vaarskalveren extra kwali teit 500-600, 1e kwaliteit 400-475, 2e kwaliteit 125-200. Handel redelijk en prijzen gelijk. Aanvoer zwartbont 564. Stierkalveren extra kwaliteit 500-550, 1e kwaliteit 450-500, 2e kwaliteit 150- 250. Handel matig en prijzen gelijk. Vaarskalveren extra kwaliteit 300- 400, 1e kwaliteit 225-300 en 2e kwali teit 75-150. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Aanvoer vleesrassen 150. Prijzen: Vleesrassen 1e kwaliteit 600- 800 en 2e kwaliteit 150-450. Handel matig en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per kg geslacht gewicht, inklusief BTW: Aan voer 4752, waarvan lammeren 4218. Slachtschapen 2,00-4,00. Handel rus tig en prijzen gelijk. Zuiglammeren 6,00-9,00. Handel rustig en prijzen gelijk. Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 50-130. Handel rustig en prijzen gelijk. Zuig lammeren 110-180. Handel rustig en prijzen gelijk. Gebrulksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 355. Weldelammeren 85-135. Handel goed en prijzen gelijk. Aanvoer geiten en bokken 25. Gelten en bokken per stuk 10-50. Handel re delijk en prijzen gelijk. Totaal aanvoer bedroeg 8294 stuks. AMSTERDAM Het hoofdkantoor van de Ne- derlandsche Bank staat niet in Amsterdam, maar in Frankfurt. Dat is na tuurlijk ironie, maar het is het bijna waar. Neem nou gisteren. Toen viel het besluit om de Nederlandse rentetarieven te verhogen. Die beslissing werd echter niet in Nederland genomen, maar bij de Bundesbank in Frankfurt. Of De Nederlandsche Bank een hogere rente voor Neder land nu wel of niet noodzake lijk vond, deed niet ter zake. Het hoofdkantoor in Frank furt vond het voor Duitsland wèl nodig en de filiaalchefs in de andere landen (Wim Dui- senberg te Amsterdam incluis) hadden maar te volgen. Duits land is nu eenmaal econo misch gezien het belangrijkste en machtigste land in Europa. Helemaal sinds de eenwording van de beide Duitslanden. De andere Europese landen rest niets anders dan de Duitsers gewoon braaf te volgen. In sommige landen hebben ze erg veel moeite met de aan- voerdersrol van Duitsland. Het Groot-Brittannië van ex-pre mier Margaret Thatcher bij voorbeeld stak dat nooit onder stoelen of banken. Voor That cher was het een gruwel dat de Duitse Bundesbank ooit iets te zeggen zou krijgen over het trotse Engelse pond sterling. Alleen daarom al blokkeerde ze jarenlang de Britse toetre ding tot het Europese Monetai re Stelsel (EMS), waarin de Duitsers een dominerende rol spelen. Nu de Britten sinds kort meedoen met het EMS, móeten ze de Duitse rentever hoging wel slikken, hoewel het hen erg slecht uitkomt. Groot-Brittannië verkeert in een recessie en heeft veel meer belang bij een lagere rente. Ook Frankrijk heeft vooral de laatste tijd grote moeite met de Duitse overheersing. De Franse economie stagneert en heeft absoluut geen belang bij hogere rentetarieven. Die liggen nu al op ruim negen procent en de meeste econo men vinden dat hoog genoeg. Een nog hogere rente betekent immers dat geld lenen (nog) duurder wordt. Dat remt in vesteringen en dus de econo mische groei af. In Le Monde stond onlangs „dat het niet de fout van ons land is dat de Duitse salarissen dit jaar met zeven procent zijn gestegen en de inflatie aan de overkant van de Rijn uit de hand loopt. Moeten wij nu onze kleine en middelgrote be drijven straffen en onze werk loosheid wanhopig laten klim men om het nieuwe grote Duitsland in staat te stellen over drie jaar machtiger dan ooit te worden, met het weinig verheugende vooruitzicht dat het zwaartepunt van Europa zich onweerstaanbaar naar het oosten verplaatst?". Zwijgen Zelfs de Amerikaanse Federal Reserve Board, een toezicht houdende instelling van Ame rikaanse centrale banken, is tegen de Duitse renteverho ging. De Amerikanen hadden hun rentevoet juist verlaagd om de eigen, in een recessie verkerende economie te sti muleren. Door de verhoging van de Duitse rente is het aan trekkelijker geworden in om Helmut Schlesinger, president van de Bundesbank, zet de anti- -inflatiekoers van zijn voorganger Pöhl onveranderd voort. FOTO: AP Duitse marken te beleggen dan in dollars. De Amerikaan se munteenheid stond dan ook een uur na de bekendmaking van de Bundesbank bijna an derhalve cent lager dan kort voor de mededeling. Maar daar waar de Britten foeteren, de Fransen morren en de Amerikanen proteste ren, zwijgen de Nederlanders. Want Nederland is, meer dan welk ander land dan ook, met handen en voeten gebonden aan Duitsland. De Nederland se gulden zit muurvast geklon ken aan de Duitse mark en onze oosterbuur is veruit onze grootste handelspartner. Cij fers van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel spre ken wat dat betreft boekdelen. Globaal komt het erop neer dat een derde van onze export en een kwart van onze import met onze oosterburen te ma ken heeft. De zeer nauwe handelsbanden tussen Nederland en Duitsland maken duidelijk waarom pre sident-directeur Duisenberg van De Nederlandsche Bank, zo vasthoudt aan de koppeling tussen gulden en mark. In het jaarverslag over 1990 schreef Duisenberg dat die koppeling de „beste mogelijkheid voor het bereiken van een hoge groei bij de laagst mogelijke inflatie biedt". Nederland zal de Duitse rente blijven volgen, alcjus de bankpresident, „ook als de binnenlandse situatie daar niet aanstonds aanleiding toe lijkt te geven". Gisteren werd het bewijs gele verd dat Duisenberg dat ook werkelijk meende, ook al heeft hij de verhoging van het Duitse disconto met een vol procentpunt niet volkomen ge volgd. De verhoging van het Nederlandse disconto blijft im mers beperkt tot 0,25 procent- Grijperkraan Twee werknemers van het graanoverslagbedrijf Graan Elevator Maatschappij GEM staan in de Rotterdamse haven nog even na te praten over de nieuwe grijperkraan en de weegtoren (links) die gisteren in gebruik zijn genomen. De kraan kan worden gebruikt voor de overslag van granen en veevoeders maar ook voor ertsen en kolen. De GEM heeft twaalf miljoen gulden geïnvesteerd in de nieuwe apparatuur. Ondanks terugloop in de overslag van veevoeders en granen en zware concur rentie in de Rotterdamse haven, acht GEM de investering noodzakelijk om de kostprijs van de overslag te drukken. FOTO: ANP ZOETERMEER De Ne derlandse fruittelers wil len dat de kwaliteitsnor men voor appels tijdelijk worden versoepeld. Als gevolg van de nachtvorst in het voorjaar zal de ko mende appeloogst aan zienlijk kleiner uitvallen. Door de kwaliteitseisen te verlagen, kan toch aan de vraag van de consument worden tegemoetgeko men, zo stellen de telers. Appels kunnen bij de keuring worden ondergebracht in drie klassen De klassen een en twee mogen rechtstreeks wor den verkocht voor de con sumptie. Klasse drie mag al leen worden verwerkt door de industrie tot bij voorbeeld ap pelmoes. Deze normen gelden voor de hele EG. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen (CBT) in Zoetermeer pleit er nu voor om de klasse-drie-appelen kleinere appels en appels met lichte beschadigingen aan de buitenkant het komend seizoen toch voor verkoop aan de consument aan te bieden. Voor de Nederlandse appelte- ler zou een dergelijk besluit een aanzienlijke financiële meevaller betekenen. Appels die naar de industrie gaan, brengen vele malen minder op dan appels die aan de consu ment worden verkocht. Vol gens CBT-woord voerder Van Diepen is die meevaller meer dan nodig, omdat de financiële positie van de fruittelers mo menteel verre van rooskleurig is. „De Nederlandse appeloogst wordt dit jaar zeer klein, slechts vijf en veertig procent ten opzichte van vorig jaar. De totale Europese oogst ligt naar verwachting vijf en twintig tot dertig procent lager. Dan kun je twee dingen doen: of min der eten of klasse-drie-appelen voor de consumptie gebrui- ADVERTENTIE AMSTERDAM De Ne derlandsche Bank (DNB) heeft, als uitvoerend or gaan van de Collectieve Garantie Regeling, niet bekende schuldeisers van de Nederlandse vestiging van de Bank of Credit and Commerce Internatio nal (BCCI) opgeroepen zich bij haar te melden. Onder de garantieregeling kan per in aanmerking komende crediteur van het Amsterdam se kantoor van de in opspraak geraakte BCCI maximaal f 40.000 worden uitgekeerd. Volgens een woordvoerder van DNB gaan de bewindvoer ders uit van een uit te keren bedrag van tussen de drie en vijf miljoen gulden. De bedra gen komen uit een fonds dat wordt gevoed door de geza menlijke Nederlandse banken. Voor een uitkering komen al leen in aanmerking natuurlij ke personen, verenigingen en stichtingen, die een niet ach tergestelde, op naam gestelde vordering op de BCCI in Am sterdam hebben. Alle relevan te crediteuren worden door de bewindvoerders van BCCI be naderd. Degenen die eind au gustus niets hebben gehoord, moeten zich bij DNB melden. De bank, betrokken bij het witwassen van drugsgelden, wapenhandel, belastingontdui king en fraude, raakte in juli in opspraak. Ook in Pakistan, het land van herkomst, is de 'bank van misdadigers en schurken inmiddels in een kwaad daglicht komen te staan. De Britse Financial Ti- rrfes meldde gisteren dat BCCI sinds 1977 de Pakistaanse re gering verschillende malen uit acute betalingsproblemen heeft geholpen in ruil voor po litieke wederdiensten. Volgens de krant dateert de laatste hulpactie waarmee BCCI de overheid uit de financiële pro blemen haalde van 1988. In ruil voor de hulp bedong de bank tal van gunsten voor zichzelf of haar belangrijkste klanten, zoals exclusieve over- heidsorders. UTRECHT De vakbonden en de directie van de Citibank in Amsterdam hebben gisteren een principe-akkoord bereikt over een sociaal plan voor de met ontslag bedreigde werkne mers van de bank. De partijen hebben overeenstemming over het voornaamste knelpunt in de onderhandelingen tot nu toe: de positie van werkne mers tussen de 50 en 55 jaar die hun baan zouden verlie zen. In de oorspronkelijke plannen van de directie zat er voor die werknemers slechts „een vrij minimale aanvulling op de WW-uitkering" in het vat, aldus de zegsman. De werkgever heeft nu de plicht op zich genomen de ongeveer zes betrokkenen intern of ex tern een andere baan aan te bieden. Op z'n vroegst op 31 december wordt een ontslag vergunning aangevraagd. Bij de Nederlandse vestiging van de Citibank moeten ongeveer 20 arbeidsplaatsen verdwijnen als gevolg van een bezuini gingsronde, die het Ameri kaanse moederbedrijf in Euro pa doorvoert. In totaal ver dwijnen er in Europa 1.800 ba nen bij de bank. Wie nu een kansje waagr' in tffc Jackporclub, kan niet alleen de Jackpot horen vallen. Voor bepaalde combinaties op de jackporauto maten knj»t u namelijk een stempeltje. En voor een kaart met vijt stempels knj»t u een heerlijk diner ter waarde '3 van 100 gulden aangeboden in het restaurant van een Holland Cas naar keuze. In de Holland Casino's vindt u een folder waarop u de details kunt lezen. En waarop u de stempels kunt laren zetten. U bent iedere dag vanaf twee uur 's middags van harte welkom. Casino's In de Holland Casino's kom je ogen tekort. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 22270 - 22870 22170 - 22770 onbewerkt bewerkt 24470 24370 bewerkt Opgave: Orljfhout, A'dam 14/08 15/08 allied signal 37% 37% cons nat ga am brands 44'/« 43% du pont american tel 39 39% exxon asarcoinc 24% 24% ford bethlehem 17% 17% genlelec boeing 46 47% genl motors canpac 17 - genl public chevron cor 69% 68% goodrich Chrysler -12 12 goodyear cilicorp 15 15% hewlett-pac cons edison 25% 25% intl paper JEN - 43% unïever nv Huidjes 36 utd technol f." 54% westingh el lin "e 67% wookvorth jrtond Hoge omzet voor Philips AMSTERDAM Op een rus tige effectenbeurs pakten Phi lips en dochter Polygram gis teren een stevige winst. Beide waarden sloten de dag af op het hoogste peil van dit jaar. Philips verliet de markt met een winst van negen dubbel tjes op 35,30 en Polygram mocht ƒ1,10 verder naar ƒ38,80. Philips was nummer een op de omzetranglijst. Bijna ƒ70 miljoen werd in het elek- tronicafonds omgezet en dit kwam neer op bijna twee mil joen aandelen. Polygram zag zich voor 6,4 miljoen verhan deld. De algemene stemmingsindex sloot 0,1 punt beter op 92,10. De totale omzet lag met 945 miljoen laag wat mede in de hand werd gewerkt door de vele gesloten buitenlandse beurzen in verband met de viering van Maria Tenheme lopneming, een roomskatholie- ke feestdag. De markt reageerde niet meer op de kort voor sluiting be kendgemaakte discontoverho ging van De Nederlandsche Bank, waaruit is gebleken dat BEURS Jhelen Nederland de Duitse reiftzelfd hoging maar voor eetf waai volgt. pti he Op speculatieve vraag aan Heineken ineens 2,30 cplanta 154. Hunter Dougla#se firi 1,10 van het eerder gk Het verlies inlopen op ƒ76&n on lag opnieuw Wessanen ifn ooi vooruitgang op 84,60f De brocades was op uitgeste g vraag van grote belegg^e illi dermaal 0,50 duurdiortig. 36,20 en grootgrutter dere I mocht 1 verder wafcn ha, naar 81,70. h Dii Papiergigant KNP sip hal slecht. Vooruitlopend Kan st vandaag gepubliceerde puwe jaarcijfers schoot het f aan 1,20 onderuit naar 52ten. B die volgende week dondmani de tussentijdse resultaten Derg deelt, kalfde drie dubbelf1 vai naar 22,70. Hoogovens pendt nog vier dubbeltjes terujtten 58,20. Lokaal boekte scheepsbj Van der Giessen-de Notf bij op 120. Assuradeui Rotterdam werd 1 I waard op ƒ39,60 en hetfl iershuis Staal klom kwartjes naar 18,30. OnMini

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6