Jan vriendenclubje tot sevaarlijke organisatie Tunesische vrouwen raken voorsprong kwijt BUITENLAND Loonsverhoging voor Iraakse legerofficieren „Aids is al 160 jaar oud" ilVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". iQowiant VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1991 =)erde barbecue HE^igië l Zo'n honderd personen die hen aan een barbecue in de club van Huy aan de Maas Luik heben afgelopen nedische verzorging gekregen ind een voedselvergiftiging. De e was georganiseerd ter gele van de zevenjaarlijkse feesten |y en werd bijgewoond door J tot 250 personen. Even voor Jiacht begon een eerste persoon ïvige buikkrampen te klagen, t de laatste in de rij, want de nacht werden in to- i opgenomen in de zie- Huy, Luik en Namen. i begaven zich op eigen initia- i ziekenhuis. BAGHDAD De Iraakse regering heeft een salarisverhoging en een ver betering van de voorzieningen voor le gerofficieren aangekondigd. Het is ze ker de derde keer sinds de invasie van Kuwayt dat de steunpilaren van het re gime van Saddam Husayn een geldelij ke beloning ontvangen. Tevens is gisteren in Baghdad het voedselprogramma van de VN van start gegaan. Honderden weduwen, ou deren en invaliden stroomden de kan toren van de sociale diensten binnen om hun deel in ontvangst te nemen. Terwijl de voedseldistributie begon stemde de VN-Veiligheidsraad gisteren in New York in met een voorstel om Irak olie ter waarde van 1,6 miljard dollar (3,2 miljard gulden) te laten ver kopen zodat het land voedsel en medi cijnen kan kopen. Van de opbrengst van de olieverkoop zal 30 procent ge bruikt moeten worden voor herstelbe talingen. Gisteren onstond in de door de Vere nigde Naties gecontroleerde gedemilita riseerde zone aan de grens met Kuwayt een schietpartij, toen Iraakse politie een Kuwaytse patrouille onder vuur nam. Er vielen geen gewonden. Vol gens de VN-troepenmacht die toeziet op het bestand, berustte de schietpartij op een vergissing. Doden bij herdenking Kurdisch verzet DIYARBAKIR De herdenking van de laatste gewapende campagne van het Kurdi- sche verzet tegen de Turkse regering is gis teren gepaard gegaan met zes doden, tiental len arrestaties en winkelsluitingen in het zuidoosten van Turkije. De ongeregeldheden deden zich voor op de zevende verjaardag van het laatste gewa pende offensief voor een onafhankelijke Kurdische staat in Zuidoost-Turkije. Sinds 1984 strijdt met name de verboden Kurdi sche arbeiderspartij PKK in Zuidoost-Tur kije tegen het Turkse gezag. Daarbij zijn tot nu toe zeker 3200 militairen, rebellen en burgers om het leven gekomen. Onlangs nog trok Turkije Irak binnen om daar stellingen van de PKK uit te schake- LONDEN Het aids-virus is volgens Britse we tenschappers al 160 jaar oud, zo heeft de Britse krant The Guardian gisteren gemeld. De onderzoe kers hebben wiskundige modellen over geslachts verkeer in plattelandsdorpen gebruikt om na te gaan over welke periode aids zich in Afrika heeft verspreid. Indertijd was slechts een handjevol mensen in een of twee Afrikaanse dorpen besmet, stellen de wetenschappers. Mogelijk is de besmet ting het gevolg van beten door apen. Uit bloed proeven blijkt dat momenteel in de zwaarst door aids getroffen gebieden twintig tot dertig procent van de bevolking met de ongeneeslijke ziekte is besmet. Het Britse onderzoek is geleid door profes sor Roy Anderson, hoofd biologische statistiek van het Imperial College in Londen. Man gedood bij IRA-bomaanslag BELFAST Bij een bomexplosie in het westelijk deel van de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteravond een man om het leven gekomen. De explo sie deed zich voor om 21.15 uur in de buurt van een politie- en legerbasis, op een moment dat legerdeskundigen be zig waren een apparaat in de buurt van de basis te onderzoeken, waar het Iers Republikeins Leger (IRA) naar ei gen zeggen een bom had geplaatst. De omgeving van de basis was geëva cueerd in verband met de bommel ding. De IRA zei gisteravond in Bel fast op meer dan dertig plaatsen bom men te hebben geplaatst. Het openbare leven in de hoofdstad kwam daardoor vrijwel stil te liggen. [IKANER WEERSTANDS BEWEGING KLAAR VOOR REVOLUTIE f 3Uderd *)QND HASSELERHARM bouw vqNNESBURG „Jij taat wagen demagoog, een lienissenuiï. Veel woorden, scheen n acties", zei de veer ig^e hoofdredacteur een progressieve vori6e week tegen Hon<je Terreblanche tij- verschjen rechtstreekse tv- iiding. Twee dagen bijgjng de Afrikaner Beweging e Groni) onder leiding van poloog ,e Terreblanche een slag aan met de frikaanse politie. V ^rtoden en meer dan sponden gewonden bleven itaïte en' *n de straten van ïste 1.75rsdorp. I bij eei nen van» Terreblanche laat niet :e, lansch spotten, zeker niet g verwen progressieve journa- t meent hem de waar- moeten vertellen. De van de AWB reageerde op de opmerkingen e hoofdredacteur: „Jij jen Afrikaner, want jij hent je eigen volk", breidde Terreblan- ruime Zuidafrikaanse •oordenbestand uit e man uit te maken iternationalist". Akkoord over vredespact JOHANNESBURG In Zuid-Afrika zijn de blanke minder heidsregering, het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) en de Zulu-beweging Inkatha Vrijheidspartij het eens geworden over een plan om een eind te maken aan het geweld in de zwarte woonwijken. Het pact moet op 14 september worden onderte kend op een 'vredesconferentie' door de drie betrokken partijen. Het vredesplan is opgezet door het Initiatief voor Nationale Vrede (NPI), een comité van geestelijken en zakenlieden. Die slaagden erin regering, ANC en Inkatha voor het eerst rond de tafel te krijgen om het geweld in de woonwijken te bespreken. De machtsstrijd daar tussen de twee rivaliserende zwarte bewe gingen heeft sinds vorig jaar aan meer dan 5.000 mensen het le- De AWB beschouwt de raciale hervormingen van de rege ring-De Klerk als extreem links en gevaarlijk. De organi satie strijdt voor een blanke Afrikaner staat waaruit joden zouden moeten worden ver wijderd omdat ze als niet- christenen niet aan de AWB- criteria voldoen. Zwarten mo gen alleen als tijdelijke werk krachten de staatsgrenzen pas seren en blanke niet-Afrika- ners mogen in de boerenstaat wonen als zij bereid zijn zich volledig aan te passen aan boe- rentraditie en -cultuur. Be langrijkste kenmerken daar van zijn de Afrikaanse taal, christelijke vroomheid en na tuurlijk een blanke huids kleur. De AWB is de grootste van de para-militaire blanke organi saties en heeft een eigen poli tieke partij, de blanke Volks- staatpartij, maar heeft daar mee nooit deelgenomen aan verkiezingen. De AWB bestaat bij de gratie van Eugène Ter reblanche, een voormalig poli tieman, die de organisatie in 1973 oprichtte. Hij is een cha rismatische leider die met priemende ogen en bulderende stem zalen weet op te zwepen als hij Afrikaner traditie, ra cisme en onverzettelijkheid preekt. Vriendenclubje Terreblanche heeft de AWB doen groeien van een vrien denclubje van zeven tot een organisatie met naar schatting tienduizend aanhangers. Het officiële ledental is geheim. De AWB heeft vertegenwoordi gingen in bijna iedere stad waar leden worden getraind in het gebruik van vuurwapens. Ze worden aangemoedigd wa pens te kopen en deze altijd te dragen. Er bestaat een elite eenheid, 'De Stormvalke', en een lijfwacht. Bijna iedere za terdag worden in plattelands gemeenten militaire trainin gen gehouden waaraan zowel mannen als vrouwen deelne men. Na afloop worden er tij dens de traditionele 'braai' (barbecue) militante liederen gezongen. „De AWB maakt zich klaar voor de revolutie", oreert Ter reblanche tijdens bijeenkom sten. Hij verwacht dat de hui dige regering de macht uit handen zal geven ten gunste van de zwarte bevolking en dat vervolgens Zuid-Afrika ten prooi zal vallen aan chaos en wanorde. „Dan zullen wij recht en orde herstellen. Als zij onze huizen platbranden en onze vrouwen verkrachten, zullen we niet weerloos toekij ken. We kunnen nergens heen, dit is ons land en we zul len vechten om het te behou den", aldus Terreblanche. De AWB en soortgelijke orga nisaties als 'Ordeboerenvolk' en de 'Boerenstaatpartij' ver- 1 AWB-leider Eugène Terreblanche. zetten zich hardnekkig tegen raciale hervormingen in het land. Kortgeleden werden een paar zwarte kinderen in el kaar geslagen door AWB'ers omdat zij het voorheen blanke zwembad in Ermelo wilden bezoeken, en de lijst van voor vallen groeit. Een zwarte werd invalide geslagen omdat hij in het openbaar zou hebben ge- ook, omstreden is bij veel Afrikaners. Hij zou een affaire hebben met een Engelse rod deljournaliste en ook zijn drinkgewoonten laten te wen- ,Eie land, Eie volk", staat op affiches in veel straten waar AWB'ers wonen. De steun voor de AWB be perkt zich grotendeels tot de bevolking van het platteland en is in verhouding met ande re politieke partijen beperkt van omvang. Het is geen orga nisatie die in staat is een bur geroorlog te ontketenen, want daarvoor is de aanhang te klein en de samenwerking met andere rechtse groeperin gen te gebrekkig. Een ander probleem is dat leider Terre blanche, hoe charismatisch Niet illegaal Tot voor kort zou de regering na de bloedige slag in Venters- dorp de AWB illegaal hebben verklaard. Maar de tijden zijn veranderd. De regering-De Klerk is zelfs niet bereid om vanaf nu privélegers te verbie den zoals die van de AWB. Dat verbod zou dan namelijk ook moeten gelden voor de militaire tak van het ANC en daardoor zou het kwetsbare onderhandelingsproces weer in gevaar komen. Ook reali seert De Klerk zich dat het onverstandig is om organisa ties als de AWB ondergronds te laten voortwoekeren. De blanke rechtse organisaties in Zuid-Afrika zijn niet onge vaarlijk. De Conservatieve Partij, met eenderde van de blanke stemmen tijdens de blanke verkiezingen, radicali seert haar standpunten steeds meer. Ook zij is tegen hervor mingen en rassenintegratie en is politiek uitgestreden. Presi dent De Klerk heeft gezegd dat er geen verkiezingen meer komen voor alleen blanken en daardoor zien de conservatie ven zich de kans ontnomen om de klok terug te draaien. Als de Conservatieve Partij zich samen met andere organi saties, zoals de AWB. gewa penderhand gaat verzetten, zijn de gevolgen niet te over zien. Voorlopig lijkt dat echter een onwaarschijnlijk scenario omdat uit opiniepeilingen blijkt dat president De Klerk met zijn hervormingsbeleid in toenemende mate steun onder vindt van de Zuidafrikaanse bevolking. Hoopgevend is ook dat de conservatief geachte po litie heeft getoond dat zij be reid is hard op te treden tegen rechtse blanke groeperingen. Weer gevangenen uitgewisseld in onrustig Kroatië ZAGREB In Kroatië zijn gisteravond 43 Servi sche en 34 Kroatische ge vangenen tegen elkaar uitgewisseld. De gevangenenruil kwam tot stand onder auspiciën van en kele leden van de federale Joegoslavische wapenstil standscommissie, die in allerijl voor overleg met de strijdende partijen waren afgereisd naar de oostelijke regio Slavonië, omdat het acht dagen oude staakt-het-vuren zijn langste tijd leek te hebben gehad. Eerder deze week werden al zo'n 100 gevangenen van beide zijden tegen elkaar uitgewis seld. Bij gevechten in het zui den van Kroatië kwam giste ren een Kroatische gardist om het leven en in het oosten hadden felle mortierduels plaats. De Kroatische televisie meldde dat de lijken van twee burgers waren aangetroffen in de buurt van de plaats Petrinja in het zuiden. Het Kroatische ministerie van defensie maak te bekend dat Servische op standelingen en het federale leger de belangrijkste televi siezender in westelijk Kroatië hebben bezet en zijn begonnen met het uitzenden van TV- Belgrado. De leiders van de zes Joegoslavische republieken en leden van het achtkoppige collectieve federale president schap praten zoals bekend vol gende week dinsdag verder over de toekomst van het land. De EG stuurde gisteren de Ne derlandse diplomaat Henri Wijnaendts naar Joegoslavië voor gesprekken. Wijnaendts zal de hulp van de EG aanbie den voor een „hele serie van mogelijke onderwerpen", in clusief bemiddeling tijdens de gesprekken. aden bij epsramp VOO nie bemanningslid de me? oliesch'P dat ■disehe f in de Zuid" uren ine Zee ver9in9. Nederli1 °m hu"P naar assisch («Mmgshelicop- JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Met belangstelling bekijkt Rob de wapens, die de heer ?iebeek nog in zijn bezit heeft. „Dit zwaard komt uit Atjeh", jij. „Ja", antwoordt de heer Van Riebeek, „ofschoon de fneur-generaal hem eerst niet wilde ontvangen, wist hij op uur toch tot hem door te dringen. En na enige tijd werd hij 'steld tot secretaris van Pieter Soury, die met het schip de t' een reis maakte naar Atjeh". Ja, zo was het. De zaken van de Oost-Indische Compagnie breidden zich steeds meer uit en het is zaak voortdurend nieuwe gebieden te ontsluiten voor de handel. Pieter Soury krijgt de opdracht onderhandelingen aan te knopen met de vorsten op Sumatra's Oostkust. De „Otter" wordt begeleid door de fluit „Anna" en allereerst wordt de ste ven gewend naar de kust van Atjeh, waar een beeldschone vor stin de scepter zwaait. Sji'itische voorman pleit voor overdracht van vermiste Israëliërs BAYRUT De hoogste sji'itische geestelijke van Libanon, sjeik Mohammed Mehdi Shamsheddine, heeft er gisteren bij zijn militante geloofsgenoten op aangedrongen de ver blijfplaats van vermiste Is raëlische soldaten te ont hullen en zo een ruil van gijzelaars en gevangenen mogelijk te maken. Shamsheddine zei dat het niet realistisch was spoedig nieuwe vrijlatingen van westerse gij zelaars te verwachten. Daar mee onderschreef hij eerdere waarschuwingen van VN-se- cretaris Perez de Cuellar en de Israëlische onderhandelaar Uri Lubrani dat een oplossing van de gijzelkwestie de nodige tijd tijd zal vergen. Hoewel Lubrani gisteren verklaarde dat Israël „zeer soepel" zou zijn bij het ruilen van gevan genen zodra het de gevraagde aanwijzingen over het lot van zeven vermiste soldaten zou hebben ontvangen, waar schuwde een regeringsfunctio naris in Jeruzalem dat er nog een „lange, afmattende en wrange geschiedenis" voor de deur stond. Israel heeft zich in beginsel bereid getoond de on geveer 375 Libanese en Pale stijnse gevangenen die het vasthoudt en de in 1989 door Israëlische para's ontvoerde sjeik Abdul-Karim Obeid vrij te laten in ruil voor de gijze laars. Het heeft echter als voorwaarde gesteld dat harde bewijzen worden overgelegd over de verblijfplaats van de in Libanon verdwenen Israëli sche soldaten of hun stoffelijke Twee YS-divisie weg uit BRD WASHINGTON De Vere nigde Staten gaan in 1992 twee legerdivisies van in totaal on geveer 71.000 manschappen te rugtrekken uit de Bondsrepu bliek. Washington haalt de twee gevechtsdivisies terug van het Zevende Legerkorps, die bestaat uit de 8e infante riedivisie (hoofdkwartier in Bad Kreuznach) en de 3e tankdivisie (opperbevel in Frankfurt). TUNIS Deze week heb ben de ruim vier miljoen Tunesische vrouwen voor de 35e keer hun jaarlijkse feestdag kunnen vieren. Luid gejubeld is er daarbij niet. Premier Kraoui opende een tentoonstel ling, president Ben Ali hield op de televisie een toespraakje en de over heid sloot haar kantoren, zoals het op een feestdag hoort. Daar bleef het een beetje bij, want de vraag is wat er voor de vrouwen 'in Tunesië te vieren valt. In 1956, 35 jaar geleden, was dat anders. Toen voerde Bour- guiba het moderne Tunesische familierecht in, een revolutio naire daad waarmee Tunesië alle andere Arabische landen ver vooruit was. Als enig isla mitisch land zette Tunesië toen een streep door belangrij ke delen van het traditionele islamitische familierecht. Po lygamie werd afgeschaft en er kwam gevangenisstraf op te staan. Het recht van de man zijn vrouw zonder opgaaf van redenen te verstoten werd vervangen door echtscheiding via de rechter. Het uithuwelij ken van minderjarige kinde ren werd verboden en de vrouw kreeg passief en actief kiesrecht. In 1991 is van die voorsprong weinig meer over. Het Syri sche, Egyptische, Iraakse en Marokkaanse familierecht is in een aantal opzichten moder ner dan het Tunesische en als er wat te stemmen valt, mogen in de meeste Arabische landen nu ook vrouwen naar de stem bus. Toen Bourguiba in het be gin van de jaren tachtig 'zijn' familiewet wilde modernise ren kreeg hij zelfs zoveel te genwind vanuit traditionele en fundamentalistische islamiti sche hoek. dat het sindsdien bij plannen is gebleven. Van gelijkheid in het huwelijk tus sen man en vrouw is er in het Tunesische familierecht daar om nog steeds geen sprake. De man is het hoofd van het gezin en zijn vrouw is hem volgens de wet nog steeds onderdanig heid verschuldigd. Tenzij zij dat in het huwelijkscontract In 1956 voerde Bourguiba het moderne Tunesische familie recht in, een revolutionaire daad. FOTO: ANP uitdrukkelijk heeft laten vast leggen mag zij zonder zijn toe stemming niet werken of rei zen en is hij als enige verant woordelijk voor de opvoeding van de kinderen. Bij echt scheiding houdt hij het recht op voogdij en kan zij slechts een tijdelijk recht op verzor ging doen gelden voor heel kleine kinderen. Westerse am bassades in Tunis worden, zo als overal in de Arabische we reld, keer op keer weer gecon fronteerd met westerse moe ders van wie de ex-man zijn kinderen naar het Arabische land van herkomst heeft mee genomen. Volgens de Tunesi sche wet, in dit soort zaken ge baseerd op het islamitische plichtenrecht, is daar weinig of niets tegen te doen. Kinde ren volgen de man, zegt dat recht, en de vrouw heeft het toekijken. Sommige Tunesiërs vinden zelfs dat de polygamie weer moet worden ihgevoerd omdat het niet van pas komt dat de mens verbiedt wat God in zijn wijsheid in de Koran heeft toegestaan. Maar vergeleken met de mees ten van haar Arabische zusters blijft de Tunesische bevoor recht. Tenminste, als ze in de stad woont en tot de 'geletter de klasse' behoort. Vrouwen en meisjes kunnen in Tunesië rustig in badpak op het strand gaan zitten of in zee gaan ba den zonder onmiddellijk om stuwd te worden door een hor de knijpgrage mannen, zoals in Egypte. Ze hoeven ook niet bang te zijn op straat over spoeld te worden door obscene opmerkingen zoals in Algerije, of door de politie met een roe ping ervan langs te krijgen als ze auto willen rijden, zoals bij bondgenoot Saudi-Arabië. Er zijn in Tunesië vrouwelijke rechters, vrouwelijke ver keersagenten en vrouwelijke bedrijfsleiders. In de lange lijsten die de Tunesische kran ten afdrukken van geslaagden voor het zo belangrijke eind examen komen evenveel meis jes als jongens voor. Maar vergeleken met de Tu nesische man blijft de Tunesi sche vrouw een fikse achter stand houden. De Tunesische overheid zelf merkte onlangs geschrokken op dat zij bij het in elkaar zetten van het ambi tieuze nieuwe nationale ont wikkelingsplan die Tunesische vrouw zelfs vergeten had. Dat leverde de benoeming op van de enige vrouw in de regering, die als staatssecretaris is belast met het opvullen van die lacu ne. Dat mag ook wel, want de huidige economische ontwik keling van het land is voor een belangrijk deel aan de Tu nesische vrouw te danken. Het Tunesische bureau voor de sta tistiek rekende onlangs voor dat op het platteland vrouwen, hoewel ze maar 35 procent van de arbeidskrachten vormen, 68 procent van al het werk ver zetten en dus vier keer zo pro- duktief zijn als mannen. En dat terwijl het platteland be paald geen vrouwelijk paradijs is. Twee op de drie platte landsvrouwen kan niet lezen of schrijven. De kraamvrou- wensterfte ligt maar liefst vijf tien keer hoger dan in de hoofdstad Tunis. Wat de uit hoeken van het platteland be treft, blijft Tunesië in alle op zichten een arm en achterlijk land, de cijfers bevestigen het. Zoveel redenen om feest te vieren hebben Tunesische vrouwen dus ook weer niet, het oppeppende toespraakje van hun president ten spijt.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5