Rubbertappers zijn de beste boswachters 1482: De heldendood van Jan van Schaffelaai £1 BINNENLAND STAPPEN item. KONG [ongele Inese tonder jen oos Ing he Ijk 2] Lord 1 1 dat storm fcevonc I in ee le re l waai rs, vli Lintig golvi bten t Inderd r uur I het r Nederlandse medicijnen voo ziekenhuizen in Sovjetunie ZEIST De stichting 'Voed selhulp aan Russen' gaat van eind september tot het eind van dit jaar een grote hoeveel heid medicijnen vervoeren naar de Sovjetunie. De medi cijnen zijn bestemd voor 125 ziekenhuizen in diverse repu blieken van de Sovjetunie. Daar is volgens het Sovjet dagblad Pravda momenteel sprake van een groot tekort aan medicijnen en medische apparatuur. Voorzitter jhr.mr. F.O.J. Sickinghe van de stich ting heeft de tekorten zelf ook geconstateerd. De stichting heeft volgens Sic kinghe de medicijnen voor een zeer scherpe prijs kunnen in kopen. „Er zat zelfs een ele ment van schenking in. We hebben nu meer medicijnen kunnen kopen dan we gehoopt hadden". in£ Zee y pddinc bems De verdeling van de me'' °1e nen en andere medische F1 middelen zal gebeuren inr wezigheid van Nederig begeleiders die Russisch f ken. Begin juni werd een ei (symbolische) hopypplhpirij dicijnen overgedragen, tei legenheid van de officiëlll/Q sluiting van een voedser pactie, die eind vorig jaa ons land gehouden werdSg gelopen voorjaar werden iNfl taal 100.000 voedselpakkf^^ all kilo afgeleverd aan I aal zwakkeren in de nie. Binnenkort zal echteflP\\ 14 ton melkpoeder en 2: pakken koffie worden j verd aan bewoners van di r gio Moskou en 20 ton kirtf - voedsel voor Wit-Ruslandft, Ook ademonderzoek dronken schippeil DEN HAAG Een schipper die kennelijk onder invloedH schip bestuurt, kan in de toekomst worden gewongen me" werken aan een ademonderzoek. Dat blijkt uit een AlgerA Maatregel van Bestuur die gisteren door het kabinet is goeL^gg keurd. Volgens het voorstel van de ministers van justitie en Ij j keer en waterstaat kan een opsporingsambtenaar die de verfneür king koestert dat een schipper onder invloed verkeert, |ur dwingen zijn vaartuig af te meren en meenemen voor hetUg^ dergaan van een ademanalyse, zoals dat nu ook in het weg).. ee| keer gebeurt. CfiidóeSou/icwit Gewonden bij gasexplosie In '92 extra controle illegaal werk nodig VENLO Door nog onbekende oorzaak heeft zich gistermiddag in een leegstaande woning in Venlo een gasexplosie voorge daan. Daarbij werden drie personen ernstig gewond. Zij zijn naar brandwondencentra elders in Nederland overgebracht. Twee in de buurt spelende kinderen van vijf en twaalf jaar werden licht gewond. De zwaar gewonden zijn twee inwoners van Venlo van 43 en 44 jaar en een man uit Maasbree van 56 jaar. De laatste man, monteur van het Energiedistributiebedrijf Plem Venlo (EPV) was samen met zijn 44-jarige collega naar de woning gekomen om te zien waar de door omwonenden waargenomen pene trante gaslucht vandaan kwam. Bij het be treden van de woning deed zich meteen een ontploffing voor. De oorzaak is nog on bekend. DEN HAAG Het wegvallen van de grenzen binnen de Euro pese Gemeenschap maakt extra controle op illegaal werk door buitenlanders nodig, zo schrijft de Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen (DIA) in haar jaarverslag, dat minister De Vries van sociale zaken gisteren heeft aangeboden aan het parlement. Na 1992 is vrij verkeer van personen binnen de EG mogelijk. Een van de gevolgen daarvan kan zijn dat steeds meer Oosteu ropeanen hun heil in ons land gaan zoeken. Nu al worden in diverse sectoren in ons land - onder andere de agrarische sec tor, de loonconfectie en de metaal - goedkope illegale arbeids krachten te werk gesteld. Hierdoor worden andere arbeids krachten verdrongen, aldus de DIA, en dat staat een effectieve aanpak van de werkloosheid in de weg. Vorig jaar werden 325 processen verbaal opgemaakt tegen werkgevers die werknemers in dienst hadden zonder de daarvoor vereiste vergunningen. In 1989 waren dat er 444. Volgens een woordvoerder van sociale zaken hoeft dit niet te duiden op een afname van de illegale ar beid. Hij wijst erop dat het werk voor de DIA ingewikkelder is geworden als gevolg van het inschakelen van loonbedrijven in de landbouw en onderaannemers in de bouw. Open dag van de landmacht gewijd aan veranderingen DEN HAAG De open dag van de Koninklijke Landmacht wordt dit jaar op 24 augustus in Ede gehouden. Het thema is „De Koninklijke Land macht in beweging" met het oog op de veranderde politieke en militaire verhoudingen en de invloed daarvan op de landmacht. Op het kazernecomplex Ede-Oost wordt een pre sentatie gegeven van de defensieplannen voor de komende jaren en het Nederlandse optreden tij dens de Golfcrisis en de nasleep daarvan. Ook zul len onder meer gevechts- en transporthelicopters worden getoond, materieel dat de aangekondigde luchtmobiele brigade van de landmacht nodig zal hebben. Cavalerie, infanterie en genie zullen demonstra ties geven en er zijn nieuwe terreinvoertuigen en een satellietgrondstation te zien. VRIJDAG 16 AUGUSTUS NOVIB OP DE BRES VOOR TROPISCH WOUDBEWONERS Idoor KARIN VERAART DEN HAAG „Duur zaam bosbeheer betekent vóór alles: stoppen met kappen. Duurzaam kap pen bestaat niet". Max van den Berg, algemeen secretaris van de Novib, de Nederlandse Organisa tie voor Internationale Ontwikkelingssamenwer king is er duidelijk in: Ne derland moet stoppen met de import van tropisch hardhout. Hij is net terug van een week Brazilië en Uruguay, waar hij weer eens goed met de neus op de feiten is gedrukt: de vernie tiging van het woud gaat door en daarbij de vernietiging van de oorspronkelijke bewoners, de indianen en de rubbertap- De term duurzaam beheer komt uit een ambtelijke koker. Dit voorjaar schreven minister Pronk van ontwikkelingssa menwerking en staatssecreta ris Gabor van natuurbeheer een brief naar de Tweede Ka mer waarin zij voorstellen dat Nederland vanaf 1995 alleen nog maar tropisch hout impor teert dat duurzaam beheerd wordt. Daarbij wordt voor elke gekapte boom een nieuwe geplant. „Wat er gebeurt", aldus Van den Berg, „is dat er hele stuk ken worden volgezet met nieuwe Eucalyptus aanplant. Die bomen onttrekken veel water aan de grond, met het gevolg dat bepaalde boom- en plantensoorten niet meer kun nen leven in dat gebied. Zo heb je in het grensgebied van Brazilië met Uruguay de Ba rbados, een prachtig Biesbos achtig gebied, met veel riet, water. In de nabijheid zijn Eu calyptussen en rijstvelden ge plant, en zie, dat gaat fout. Hele stukken vruchtbare grond veranderen in vervuild gbied. Noem dat maar duur zaam beheer". Degenen die werkelijk duur zaam beheren dat zijn de oor spronkelijke bewoners, meent Van den Berg, de tropische bosbewakers zoals hij ze noemt. De indianen, de rub bertappers. Met het Amazone woud worden ook zij bedreigd. Van den Berg zocht hen op, op uitnodiging van onder meer de IAMA, de organisatie waarin zij zich hebben verenigd om zowel in eigen land als daar buiten aandacht op hun benar de positie te kunnen vestigen. Hulp is broodnodig, meent Van den Berg. In het Amazo negebied zijn in totaal nog maar 200.000 indianen over, levend in stammen die in grootte variëren van 300 tot 9000 leden. De Yanomani-stam telt nog maar 9000 leden, van wie een groot deel lijdt aan malaria. Van een andere stam hebben afgelopen periode heb ben 65 vooral jonge mensen zelfmoord gepleegd, in de hoop op een beter leven in het hiernamaals. De indianen hebben de grond waarop zij leven in vruchtge bruik, maar in de praktijk komt het erop neer dat ze maar een halve procent van het gebied waarop ze recht hebben met erkende grond rechten bewonen. En zelfs van die armzalige halve procent zijn ze niet zeker. Voor de vee teelt worden steeds grote stuk ken bos ontgonnen; na enige tijd van intensieve veehouderij is er van de grond niets meer over en brandt men weer een nieuw stuk af. Daar komt bij dat grootgrond bezitters en plaatselijke autori teiten visioenen hebben van grote projecten, bossen kap pen, wegen aanleggen, het rij ke westen nadoen. Een en an der resulteert in indiaantje pesten, een wreed spelletje dat niet zelden uitmondt in aan slagen en moordpartijen. Wat overblijft is een stel volkomen ontwortelde en vaak verloe derde en zieke mensen. Rubbertappers De toekomst van een ander deel van de oorspronkelijke bevolking ziet er evenmin rooskleurig uit. Van den Berg: „De rubbertappers zijn niet populair bij de plannenma kers, en ook zij zijn regelmatig slachtoffer van aanslagen; een paar jaar geleden werd hun voorman Chico Mendez ver moord, zijn opvolger Osmarino is dus een moedig man". Vervolgens is gebleken dat hun rubberhandel niet meer uit kan. Velen zijn overgestapt op het kweken en bewerken van paranoten, wat een suc cesvolle onderneming blijkt. „Dat nu is duurzaam beheer", zegt Van den Berg. „Je haalt uit het woud wat erin zit". De Novib wil de hulp aan het ge bied intensiveren. Het parano- tenproject behoeft steun, er moet een basis komen van waaruit de indianen hun grondrechten kunnen opeisen, er moet een gezondheidspro gramma van de grond komen en er moet een goede onder handelingspositie voor de in landers worden gecreëerd, zo dat ze sterk staan tegenover de SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Max van den Berg. autoriteiten in binnen- en bui tenland. Per jaar ontvangt de Novib/ Gast aan tafel samen met drie andere particuliere organisa ties (ICCO, Cebemo en Hivos) zes miljard gulden aan be schikbare overheidsmiddelen (zo n zes procent van het ont wikkelingsbudget) voor pro grammahulp. Voor specifieke projecten is vervolgens nog zo'n twee procent beschikbaar. Daarnaast heeft de Novib ei gen middelen uit opbrengst van campagnes. Uitwisseling De organisaties financieren via particuliere partnerorgani saties in de ontwikkelingslan den jaarlijks voor in totaal 500 miljoen gulden aan projecten. Als een voordeel van het wer ken in particulier verband noemt Van den Berg het feit dat op die manier de onder kant van de markt wordt be reikt: het geld gaat voor een groot deel naar het versterken van de organisatiekracht van de mensen, de landlozen in dit geval. „Novib werkt waar an dere organisaties niet komen", zegt hij trots. Bovendien komen de midde len bij hen terecht voor wie het bestemt is, het gaat niet naar een overheid, die het vervolgens naar eigen goed dunken uitgeeft. In de loop der jaren is in de meeste ontwikkelingslanden een uitgebreid netwerk van particuliere organisaties opge bouwd. De contacten onder ling zijn naar verhouding fre quent, ondanks de soms primi tieve communicatiemiddelen en de gebrekkige infrastruc tuur. Er zijn uitwisselingen, de reis van Van den Berg is ook in dit licht te bezien. „Het is vaak belangrijk dat de over heid van een land weet dat er internationale aandacht is ge richt op bepaalde misstanden in dat land. Door de voorman van de rubbertappers te bezoe ken, weten zij dat deze man de intrenationale belangstelling heeft. Hem zo ineens te laten verdwijnen wordt dan een stuk riskanter". Aarde-top Begin september komt er een foto: corné sparidaens indianenhoofdman bij de No vib op bezoek. Niet helemaal toevallig: 9 september wordt de nota 'Tropische bossen' in de uitgebreide kamercommis sie voor ontwikkelingssamen werking behandeld. Voor de Novib aanleiding om te begin nen met een nieuwe campag ne: 'Kappen met kappen II'. Met als hoofddoelen een fondswervende campagne en een importstop op het hard hout. „Niet dat verhaal van duurzaam beheer. Gewoon niet meer importeren, net als met de olifantentanden". Van den Berg denkt dat als Neder land als grootste importeur van Europa het voorbeeld geeft, andere EG-landen zul len volgen. Hij is optimistisch over de acties: „In de Kamer hebben we een stevige basis". Maar hij kijkt al weer verder vooruit: in juni volgend jaar wordt de zogenoemde Aarde- top gehouden in Rio de Janei ro. Zo'n honderd regeringen gaan onderhandelen over het proces ter bescherming van de aarde. De voorbereidingen voor de Novib-lobby zijn al in volle gang. Veel toeristen bezoeken een stad, dorp of streek vanwege de natuurrijke omgeving, architectonische bezienswaardigheden, interessante musea of vrolijke attracties zoals een pretpark. In deze serie komt echter een ander type toerist aan het woord: de sensatiezoeker die nu wel eens het fijne wil weten van een bloederige gebeurtenis uit onze vaderlandse geschiedenis. Geen strafvervolging in salmonella-af faire Venlo VENLO Tegen het bestuur, de directie en individuele me dewerkers van het verpleeg huis „Maria Auxiliatrix" in Venlo zal geen strafrechtelijke vervolging worden ingesteld voor de sterfgevallen, die hoogstwaarschijnlijk te wijten zijn aan voedselvergiftiging. Dat heeft de Roermondse persofficier van justitie, me vrouw mr. E. van der Bijl, gis teren meegedeeld. Een jaar ge leden overleden 16 hoogbe jaarde bewoners van het ver pleeghuis en bleken er 154 be smet te zijn met de Salmonella D-bacterie na het eten van een caramelpudding Sluiting Wereld Jamboree Koreaanse scouts overhandigen een fakkel aan de Nederlandse Leonie Schuur (rechts) en Edwin Ruth. Dit gebeurde gisteren tijdens de sluiting van de 17e Wereld Jamboree in Mount Soraksan, waaraan 20.000 scouts uit 129 landen deelnamen. In 1995 wordt de 18e Wereld Jamboree in Ne derland gehouden. foto: anp Idoor RIK IN 'T HOUT BARNEVELD De fantasie is een meesterlijk verteller. In gedachten zag ik altijd een hoekige, uit ruwe stenen op getrokken toren voor me, die gedeeltelijk aan het oog werd onttrokken door slierten kruitdamp. Aan de voet ston den in harnassen gestoken soldaten, met dreigend gehe ven speren. Zij tuurden om hoog. Op de toren bevonden zich ook soldaten, die op hun beurt ingespannen naar bene den staarden. Wat was er te zien? Een forse man, even eens gestoken in volle wapen rusting, had zich zojuist in de diepte gestort, een gewisse dood tegemoet! In het hedendaagse Barne- veld herinnert nauwelijks nog iets aan de heldendood van Jan van Schaffelaar. Na enig zoeken ontdek ik op een groot en rustig plein een stenen beeldje van een geharnaste ridder. Peinzend kijkt de krij ger vanuit zijn helm waarvan het vizier omhoog is gescho ven. Maar al wat hij nu ziet is blik, geparkeerd blik. De ste nen ridder staat er trouwens nog niet zo lang. Pas in 1903 besloot de Vereniging Plaatse lijk Belang dat Van Schaffe- laar-toeristen toch iets moes ten hebben om naar te kijken. Maar de toren zelf dan!, zult u zeggen. Staat die er dan niet meer? Jazeker, maar daar valt ook niet veel aan te zien. Het is een kerktoren zoals er hon derden in Nederland te vin den zijn. Bovendien is het ge bouw meestal stijf op slot. Protestantse kerken openen hun deuren alleen op zondag. Geen toegang tot de 'Tatort' dus vandaag. Even later wordt mijn sensa tiezucht toch nog een beetje bevredigd. Pal naast de kerk bevindt zich het Veluws mu seum 'Nairac', genoemd naar een vroegere burgemeester, waar ik tegen de prijs van één gulden naar binnen mag. En waarachtig! In de grote zaal bevindt zich een Jan van Schaffelaar-hoekje. Enkele schilderijen, manuscripten, een opvallend klein harnas en enige oude wapens proberen iets te doen herleven van het geen zich ruim vijfhonderd jaar geleden vlakbij deze plek heeft voorgedaan. Hééft voorgedaan, ja, want Jan van Schaffelaar heeft werkelijk bestaan. In 1698 pu bliceerde de Utrechtse hoogle raar Anthonius Matthaeus een kroniek, waarin uitvoerig wordt bericht over de Utrechtse oorlog, een onder deel van de beruchte Hoekse en Kabeljauwse twisten. Van Schaffelaar nam deel aan de oorlog als Kabeljauwse huur soldaat. Hij was in dienst van de hertogen van Bourgondië die probeerden de Hoeken, te genstanders van een centraal, Bourgondisch gezag, te ver slaan. van begave In juli 1482 opereerde Van Schaffelaar op de Veluwe: hij had opdracht konvooien te overvallen, waarmee de Hoe ken het in hun handen geval len Utrecht probeerden van voedsel te voorzien. Op de zestiende van de maand rukte hij met achttien andere huur lingen Barneveld binnen en bezette de kerktoren. Na eni ge tijd werd het groepje bele gerd door Hoeken uit Amers foort en Nijkerk. Deze be schoten de toren met 'bussen' ofwel kanonnen. Vier of vijf Kabeljauwen werden gedood en toen wilden de overigen graag onderhandelen over de voorwaarden van overgave. De Hoeken eisten vervolgens dat aanvoerder Jan van Schaffelaar naar beneden zou worden gegooid. De beleger den weigerden dit veront waardigd. „Doe (daarop) sey- de Jan van Scaffelaer: 'Lieve gesellen, ic moest ummer (eens) sterven, ic en wil u in geenen last brenghen'. Ende ginck hy boven op die tynnen van den toern staen, ende set ten syn handen in syn syde ende spranck van boven ne der. Mer hy en viel niet doot, mer doe hy lach, doe wert hy dootgeslagen", aldus Anthoni us Matthaeus. lj" Op dit stukje tekst zijn duizenden pagina's gebasi" waarin latere schrijver! heldenmoed van Jan Schaffelaar bezongen, kroon spant uiteraard1 Schaapherder' van J.F. mans uit 1838: „De ruiter lang, breed geschouderd QqND HA welgevormdheid en ste van zijn lichaamsbouw vqNNESl den dat hij in staat wafcen de sterkste vermoeienissen^} V doorstaan. Hij scheen ueen - schen dertig en veertig», oud te zijn". lde n' een Oltmans moet bijzonden,voi^^C ven gehad hebben. Honije Ter: vijftig jaar na het verschjen ree van zijn boek wordt itfing. kerk van Barneveld bijg}ng restauratie een op gewel&nds dige wijze beschadigde del gevonden. De Gronv cultureel antropoloog ie Teri A.H.J. Prins concludeeilge sla zijn onderzoeksrapport, frikaai forse mannenschedel. leejoc}en tenminste een jaar of de CTPW, ruwweg corresponded p met een forse gestalte en' in d lengte van tenminste 1.75rsdorp ter, goed passend bij eei chaamsbouw die men vare Terre geheel geharnaste, lansch spo gende ruiter mag verwBn proj ten". meen van de op e hoo: een Af rhent Igens bi ruim yoorde Een stenen beeldje van een geharnaste ridder herinnert toe ten in Barneveld aan de sprong van Jan van Schaffelaar van kerktoren. foto: pers u

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4