£cidóe Qowuvnt or Kabinet onderzoekt aanpassing wao-plan Koffietafel 249* 75 198, 399, 11 'EN 13 )TE| Japanse functionaris wil excuses YS voor Tweede Wereldoorlog Mogelijk fraude met melk in Noord-Holland Niet Mesopotamië maar Pacific bakermat van beschaving' £cidóe@ouxa/nt INFORMATIE ZONDER SENSATIE {teid&i<3owiamt GUSTU VRIJDAG UGUSTUS 1991 4 PAGINA'S twee katernen avid Brighton: ensen moeten Jvoor zichzelf ken of ze in God len geloven of niet" het 'desij zoals Ibare r >tie Irene zorgde botsing Juliana en kabinet AWB: van endenclubje tot gevaarlijke organisatie ren gelukkig met auratie Newman ievaar voelt zich s in Zoeterwoude -fl ketelftal verrast zege op West- Indië lijk leven/opinie iland ijland l/RTV ïhoed. jvREGio u "rlening tuinbouw «Jiensten Zonda 35.0( ndcijfers idcijfers ndcijfers ndcijfers ndcijfers in slikt isp in Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit varn Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25110 Losse nummers 1,45. Doodstraf voor 'slecht' geklede vrouwen in Iran TEHERAN De Iraanse procureur-gene raal, Abolfazi Musavi-Tabrizi, heeft giste ren gewaarschuwd dat vrouwen die zich niet houden aan de islamitische kleding voorschriften daarvoor de doodstraf kun nen krijgen. Het was al gebruikelijk dat vrouwen die in het openbaar geen chador dragen of li chaam en hoofd anderszins bedekken, kor te gevangenisstraffen of boetes krijgen of in het openbaar worden afgeranseld. De kwestie van de kledingvoorschriften is steeds een heet hangijzer geweest in Iran. De pragmatisch ingestelde regering van president Hashemi Rafsanjani probeert de Iraanse samenleving geleidelijk iets te li beraliseren. Pagina 5: Tunesische vrouwen raken voorsprong kwijt Sprinttitel Haringa bij WK wielrennen STUTTGART Voormalig schaatsster Ingrid Ha ringa heeft gisteren bij de wereldkampioenschap pen wielrennen in Stuttgart de sprinttitel vero verd. De 27-jarige politie-agente uit Hoofddorp verraste zowel de concurrentie als zichzelf. Op de houten baan in Stuttgart werd ze de eerste Neder landse die een wereldtitel (en daarmee de regen boogtrui) op het onderdeel sprint in de wacht sleepte. Ingrid Haringa, in dienst bij de gemeentepolitie van Heemstede, stapte pas een kleine twee jaar ge leden over van de schaats op de fiets. De viervou dig nationaal sprintkampioene stopte met schaat sen na een hevige ruzie met de Nederlandse schaatsbond. Bondscoach Bleeker vond dat ze va ker moest trainen. Pagina 13: Haringa weet zich geen raad met gouden plak Krajicek wint ook van Edberg NEW HAVEN De Haagse tennisser Richard Krajicek heeft vandaag voor een sen satie gezorgd door Stefan Ed berg te verslaan. In de derde ronde van het toernooi van New Haven (VS) won de 19- jarige Krajicek van de als eerste geplaatste Zweed in drie sets, waarvan de Hage naar alleen de eerste verloor: 4-6, 6-3 en 6-3. Eerder had nationaal kampioen Krajicek de Israëliër Bloom en de Zuidafrikaan Van Rensburg verslagen. Pag 13: Krajicek heeft lak aan verschil. Patiëntendossiers zeer slecht bijgehouden UTRECHT Vrijwel alle regionale inspecties in de geestelijke gezondheidszorg signaleren dat patiënten dossiers slecht tot zeer slecht worden bijgehouden. Dat maakt controle achteraf op de behandeling vaak on mogelijk. Dat staat in het jaarverslag over 1990 van de Genees kundige Inspectie voor de Geestelijke Volksgezond heid dat vanmorgen is verschenen. Het jaarverslag vermeldt een flinke toename van het aantal opnamen van psychiatrische patiënten. De inspectie signaleert verder dat in een aantal instel lingen voortdurend „beschermende maatregelen" wor den getroffen, zoals het vastbinden van patiënten, ter wijl dat in andere weer zelden voorkomt. Zo is er een instelling waar patiënten 's nachts standaard vastge bonden liggen. DEN HAAG Minister De Vries en staatssecreta ris Ter Veld van sociale zaken bereiden een nieuw wao-plan voor. CDA-frac- tieleider Brinkman sluit niet uit dat er aanvaard bare alternatieven worden gevonden. Hij wil echter vasthouden aan de hoofd lijnen van het besluit van 13 juli. In het stuk van Sociale Zaken worden verschillende alterna tieven doorberekend. In af wachting van het nieuwe stuk zal het kabinet zich vandaag of dinsdag buigen over de wao-problematiek. Premier Lubbers zei gister avond na afloop van de eerste vergadering van kabinet dat er over de wao-problematiek een „nuttig gesprek" is ge voerd waarin een deel van de problemen waarmee met name de PvdA kampt is doorgespro ken. Na het goede besluit van 13 juli is er echter nog geen- beter besluit gevonden, zo zei hij. Hij wil nu eerst de weer slag van het gesprek eens la ten bezinken Aan het gesprek in het Cats- huis werd deelgenomen door premier Lubbers, minister van financiën Kok, minister van sociale zaken De Vries, staats secretaris Ter Veld van sociale zaken en de fractievoorzitters van CDA, Brinkman en PvdA, Wöltgens, alsmede de PvdA- fractiespecialist Leijnse. Ook vice-premier Kok sprak van een „constructieve" ge- dachtenwisseling, waarin er goed naar elkaar is geluisterd. „Er zit beweging in", zo sprak hij, maar hij liet tegelijkertijd doorschemeren dat een oplos sing nog niet in zicht is. CDA-fractievoorzitter Brink man waarschuwde eerder op de dag dat het kabinet niet het hele besluit over de wao gaat herzien. De fractieleider wil in ieder geval dat het kabinet zich aan de voorgenomen be zuiniging van 4,4 miljard op de wao zal houden. Volgens de CDA-voorman is het „zeer te betreuren als er nu een proces op gang komt waarbij de daad kracht van het kabinet weer verloren gaat". Wel vindt hij dat dat er „tot in het laatste detail gekeken moet worden of de besluiten in sociaal en fi nancieel opzicht verantwoord zijn. Als er verbeteringen zijn die sociaal en budgettair ver antwoord zijn dan wil ik daar uiteraard over spreken", aldus Brinkman. De CDA-fractie- voorzitter houdt zich op de vlakte over concrete alterna- okbrood.l veel bewolking logelijk een bui. gtemperatuur 21 lerveer t£n- °P he' elnd van *»g stroomt drogere r onstabiele lucht naar omgeving, waarin idag enkele buien in ontwikkelen. DE lMr. inken kapitein 1X1U boord gehaald Een dronken kapi- 5 gistermiddag rond vier loor de rijkspolitie Lisse ijn plezierbootje gehaald. XXl-jarige man uit Delft had i in Haarlem een aanva- ^eroorzaakt en was daar- nngerend over de Ring- w richting Lisse gevaren, pe getuigen waren hem f over het water gevolgd, e ademanalyse bleek dat Èipitein flink in de olie pegen de man wordt pro- Jrbaal opgemaakt. Ei treft Lubbers Premier Lubbers veegt zijn gezicht af, nadat een man hem tijdens de herdenking bij het Indisch Monument in Den Haag met een ei heeft bekogeld. Het incident gebeurde ondanks dat de organi satoren van de herdenking hadden opgeroepen tot een waardige en stijlvolle plechtigheid. De aan wezigheid van Lubbers was omstreden, omdat hij zich niet genoeg zou hebben ingezet voor beta ling door Japan van de ereschulden aan de slachtoffers van de Japanse bezetting in de Tweede Wereldoorlog. FOTO: STEPHEN EVENHUIS TOKYO De Verenigde Staten zouden zich ook moeten verontschuldigen voor de Tweede Wereld oorlog, zo heeft een hoge Japanse regeringswoord voerder gisteren ver klaard. „De hele wereld is verant woordelijk voor de oorlog", al dus adjunct-kabinetssecretaris Nobuo Ishihara. „Het zal tien tallen of honderden jaren du ren voor het juiste oordeel wordt gegeven over wie ver antwoordelijk is voor de oor log", zei Ishihara op de her denkingsdag van de Japanse overgave in de oorlog in 1945. Tientallen verbrijzelde sche dels en dijbenen die in 1989 bij een verbouwing van het Ja panse ministerie van gezond heid gevonden werden zijn volgens historici waarschijn lijk afkomstig van slachtoffers van medische experimenten. De overheid weigert de botten nader te laten onderzoeken. De botten werden gevonden op de plaats waar in de Twee de Wereldoorlog de militaire medische school stond en zou den de resten kunnen zijn van gedode Russische en Chinese krijgsgevangenen die het slachtoffer zijn geworden van bacteriologische experimenten van de geheimzinnige 'Een heid 731', die in Noord-China actief was. De Japanners be schouwden krijgsgevangenen als lafaards. Pagina 3: Emoties laaien hoog op bij Indisch Monu ment Werkgevers niet blij met renteverhoging DEN HAAG De werk- geversorganisaties in ons land betreuren de Duitse beslissing om het disconto te verhogen, omdat De Nederlandsche Bank hier door werd genoodzaakt eveneens tot verhoging van haar tarieven over te gaan. De commerciële banken zullen zo goed als zeker de hogere rente die zij moeten betalen aan de centrale bank doorbere kenen in de tarieven naar hun klanten, terwijl de economische groei in ons land toch al afneemt. Dr. Fred Lempers, directeur van de sector économische za ken van het Nederlands Chris telijke Werkgeversverbond, meent dat de Duitsers naar een verkeerd middel hebben gegrepen om hun problemen op te lossen. De oververhitting van de economie bij onze oos terburen is mede een gevolg van de Duitse eenwording Het is een structureel pro bleem en dan is renteverho ging niet het geschikte ant woord, aldus Lempers. Volgens hem was een verho ging van de belastingen meer op zijn plaats geweest, met name van de btw, omdat Duitsland dan beter in de pas zou lopen met de andere Euro pese landen. Door te kiezen voor een discontoverhoging wordt het probleem afgewen teld op het buitenland. Met ingang van vandaag heeft De Nederlandsche Bank (DNB) het promessedisconto verhoogd van 9 op 9,25 pro cent, de voorschotrente van 8,5 op 8,75 procent en het wissel disconto van 7,75 op 8 procent. Van de DNB-tarieven is het promessedisconto het belang rijkste want dat vormt de grondslag voor de rente die de banken in rekening brengen voor kredietverlening aan het bedrijfsleven. Hel werkt door naar de particuliere sector, bij voorbeeld naar de hypotheek rente. Pagina 6: Duitsland dicteert Nederlandse rente ALKMAAR Het openbaar ministerie in Alkmaar verdenkt een aantal Noordhollandse veehouders ervan gedurende lange tijd de superheffing op melk te hebben ontdoken. De Algemene Inspectie Dienst (AID) heeft woensdag bij vijf veehouders in de Beemster en een veehouder in Zaandijk de boekhouding in be slag genomen. Ook de administratie van een boekhouder in Sint-Pancras is in beslag genomen, zo heeft de Alkmaarse pers officier mr. A. Josephus Jitta vanmorgen bekendgemaakt. Hoe veel geld met de fraude is gemoeid is nog onduidelijk. De vee houders worden ervan verdacht twee jaar lang melk te hebben verkocht aan zuivelfabrieken in België en Nederland, zonder daarover superheffing te betalen. Trek in een Brabantse koffietafel? Brabant ligt niet zo ver weg, dus een uitstapje naar een van de gezellige plaatsen daar ligt voor de hand. In veel horecabedrijven - inlichtingen Provinciale VVY, tel. 013-434060 mevr. Prins - serveert men voor kleine of grote gezelschappen of individueel de bekende koffietafel. Brood in allerlei soorten met kaantjes, balkenbrij, spare-ribs of verse worst. Dat kan alleen in Brabant, land van gezelligheid. Waar ze echter één gezellig element missen. Dat is de Leidse Courant. Mocht u onze krant nog niet goed kennen dan krijgt u daar nu - vul de bon gerust in - volop gelegenheid toe. Een twee weken lange, gratis kennismaking. Automobilist rijdt tuin in j 14 Dagen Gratis Voedsel Iraakse sji'itische vrouwen in Baghdad wachten onder het portret van Saddam Husayn op voed seldistributies van de Verenigde Naties in het sji'itische deel van de hoofdstad. Onlangs riep radio Baghdad de Arabische en islamitische landen op tot het doorbreken van het economische embar go dat de VN een jaar geleden instelde tegen Irak. FOTO: AFP ALPHEN AAN DEN RIJN Een paal van een bushalte, een hek, zorgvuldig aangelegde bloemen en planten en een barbecue zijn gisteren in enkele seconden platgereden door een 31-jarige inwoner van Wijk Bij Duurstede. De man reed op de Steekter- weg in Alphen toen hij een stilstaande file ?)e laat opmerkte. Door een ruk aan het stuur wist hij de auto via via in de naast gelegen tuin te parkeren, waar de brandweer het voertuig uit de klemmende omhelzing van de bushaltepaal moest bevrijden. De bestuurder beweerde tegenover de politie dat de remmen niet hadden gewerkt, maar bij nadere controle bleken die in prima staat. De rest van de auto niet meer. Een Leidenaar is iddag met spoed over- r het AZL nadat wesp had ingeslikt. Het was in zijn bier tereeht- ;n. Blijkbaar leefde het nog want de man werd keel gestoken waardoor Bemhalingj l Het slach friend naar de recreatie- B De Vlietlanden gegaan, priend attendeerde twee belijke surveillanten op bblemen. V) SYDNEY Het hoofdstuk over waar de bakermat van de beschaving heeft gelegen kan in de geschiedenisboek jes worden herschreven. Tenminste, dat menen Au stralische wetenschappers. Aanleiding is de vondst van 30.000 jaar oude. gebruiks voorwerpen in Papua Nieuw- Guinea, waarop sporen van gewassen zijn teruggevonden. Australische wetenschappers zijn er van overtuigd dat de eerste mensen die groenten en granen verbouwden op de eilanden van de Grote Oceaan hebben gewoond en niet, zoals tot nu toe wordt aangenomen, in Israël of Me sopotamië (het huidige Irak). „Tot voor kort werd je als wetenschapper compleet uit gelachen als je veronderstel de dat enkele duizenden ja ren geleden ergens in de Pa cific mensen zouden hebben gewoond", verklaarde giste ren de Australische archeo loog Thomas Loy van de Au stralian National University in Canberra. „Maar de laatste jaren zijn in Papua Nieuw- Guinea (PNG), op de Solo- mon-eilanden en op andere plekken bewijzen gevonden dat mensen ongeveer 20 30.000 jaar geleden georgani seerde landbouw hebben be dreven". De Australische an tropoloog Peter White deed de afgelopen jaren in het ge bied opgravingen en de re sultaten zetten de bewering onder druk dat zo'n 10.000 jaar geleden in Israël en Me sopotamië voor het eerst landbouw werd bedreven. „We moeten de misvatting uit de wereld helpen dat Eu ropeanen altijd het eerst en het best zijn"-, aldus White Wetenschappers baseren hun theorieën over plaatsen waar in de oudheid landbouw zou zijn bedreven op de aanwe zigheid in het landschap van resten van irrigatiekanalen en afscheidingsmuren. Bo vendien is er in sommige ge vallen sprake van documen ten waarin over de verbouw van gewassen wordt gespro ken. Dergelijke bewijzen zijn schaars op de eilanden in de Stille Oceaan. Maar onder zoekers hebben de in de Pa cific opgegraven oeroude ge bruiksvoorwerpen onder de microscoop gelegd en stuitten daarbij op plantenresten die alleen maar afkomstig kun nen zijn van georganiseerde landbouw, zo stelt Loy. Vol gens Loy en zijn collega's duiden de vondsten erop dat de bewoners van de Pacifi- sche eilanden „daadwerkelijk gewassen plantten, oogstten, Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5 Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: 1 1 maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 ïr/Mevr: Voorl: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, I 2501 VC Den Haag Of bel 071-313 677 I

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1