LEIDEN OMGEVING itop Europa'92 Karavaan rotesteert ook in Leiden „Alsof je uit een boksring stapt" 3e mazzel, hè Iet was heel vaag, viel bijna in slaap" BOUWPLANNEN? rtvcu „Goed spreken is geen voorwaarde om succesvol advocaat te zijn" Uit eten CcidóaQowumt dócSoivtcmt rrassen vandaag jr langer open [DEN De terrassen in de i mogen vanavond een uur ;er, tot twaalf uur in plaats elf uur, openblijven. De ;ling Leiden van Horeca Ierland had vrijdag een vraag voor ontheffing van sluitingstijden voor maan- tot en met donderdag in- ïend, met het oog op de El week. Het waarnemend ge- mtebestuur wilde er toen t over beslissen tot de ver ering van college van B en ifgelopen dinsdag. DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1991 In de rij voor kaartje Drommen mensen stonden gisteren voor de kassa van het staatscircus van Moskou om een kaartje te bemachtigen voor de eerste voor stelling in Leiden. De Sovjet-artiesten met aan het hoofd clown Oleg Popov geven tot en met zondag tweemaal daags een voorstelling: om half vijf en om acht uur. Om de circustent op het parkeerterrein van de Groenoordhallen vast te zetten moesten straatstenen worden verwij derd om de tentharingen van een paar kilo per stuk in de grond te kunnen slaan. De rest van het terrein aan de kant van de Willem de Zwij gerlaan is het domein van de woonwagens en trucks waarmee artiesten, tentbouwers, dieren en materiaal worden vervoerd op de toernee die in totaal 21 steden in Nederland en België aandoet. FOTO: WIM VAN NOORT Bewoners slopen speeltoestellen LEIDEN Boze bewoners van de Anne Fran- kweg in de wijk Stevenshof hebben gisteravond eigenhandig de speeltoestellen van een terrein achter hun straat verwijderd en gedemonteerd. De bewoners zijn boos omdat er na een stroom van klachten niets is gedaan aan de in slechte staat verkerende en voor kinderen gevaarlijke attributen. Ondanks bemiddelingspogingen van de wijkagent en brieven aan de gemeente werd er tot gisteravond geen enkele actie onderno men om de toestellen op te knappen. Ook op het aanbod van de buurtbewoners om zelf de toe stellen onder handen te nemen kwam geen re actie binnen. De bewoners waren het gisteren zat: ze hebben de gedemonteerde onderdelen meegenomen naar huis en gaan pu zelf aan de slag. Politie houdt inbrekers aan LEIDEN Vier jongens uit Gouda in de leeftijd van 15 tot 19 jaar zijn gisteren opgepakt omdat ze met 1.500 gulden aan los geld op zak rondliepen in de buurt van winkelcentrum Diamant plein. De vier konden geen ver klaring voor het geld geven. Even tevoren was in het winkel centrum ingebroken. De slagerij miste 1.500 gulden, terwijl bij een kaaswinkel de deur werd inge slagen. Wat daar wordt niet bekend. EN De Stop Euro- karavaan houdt van- en morgen halt in ti. De rondtrekken- genstanders van de jese eenwording wil- ,et de karavaan, om- I door veel publici- ctiviteiten, het grote »k wakker schudden de negatieve gevol- jie volgens de groep B eenwording mogen in verwacht. In Lei- beginnen de actie- ers vanavond met een demonstratieve wan deltocht vanaf de Lam mermarkt om acht uur. Een uur later is er een mani festatie bij de Burcht met spre kers over de mogelijkheden tot verzet, de protesterende ac tiegroepen en over de gevol gen van de Europese eenwor ding, omlijst met muziek en theater. Volgens het deelne mende Leidse politiek info centrum De Invalshoek, ge vestigd in de Koppenhink- steeg, wordt de keerzijde van die eenwording in de publici taire campagnes sterk onder belicht. De Westeuropese mul tinationals zijn volgens de ac tievoerders de drijvende kracht die de eenwording po lijsten in de voor hen meest lucratieve vorm. Het zou niet gaan om een betere leefwereld voor de inwoners van Europa, maar om het geldelijk gewin. „Mensen zijn voor hen slechts cijfers, economische rekeneen- heden die je aanneemt of ont slaat, die overbodig zijn, waar mee te manipuleren valt. Van dat nieuwe Europa is voor ons net als voor de rest van de we reld niets goeds te vach- Uitbuiting De actievoerders zien in de eenwording niet veel meer dan het voortzetten van de uitbuiting van de Derde we reld-landen voor het Westerse consumptiecircus, een voort gaande kapitaalslag met Japan en de Verenigde Staten, het uitbuiten van de arbeiders, het afschermen van een rijk Euro pa van de arme Derde Wereld en het toenemen van de con trole en repressie van minder heidsgroepen. De activiteiten worden mor gen voortgezet met een info markt op het Vrouwenkerk plein, waar om één uur 's mid dags premier Lubbers en vice- premier Kok een korte toe spraak houden. Om half drie begint een actiewandeltocht naar het Bio Science Park vanaf het Vrouwenkerkplein. Om acht uur is er een discus siebijeenkomst over stadsont wikkeling en buurtstrijd. Za terdag en maandag trekt de karavaan verder naar Den van het busje waarmee I FOTO: WIM VAN NOORT .KERS ICO ATHIBU VERTROKKEN IQUE ROSO EN In alle rust en i is het voormalige van Ico Athibu aan oge Rijndijk gister en ontruimd. De eni- e zich nog opwond Ie Katwijkse aanne- Van der Plas, die ie plannen heeft met ind. „Het is toch niet oven dat dit in Ne- ïd mogelijk is foe- hij toen hij zag in staat de tijdelijke lers hun 'huis' had- phtergelaten. fankstellen lagen onder en in de ontvangsthal, perste etage waren gla- |uren gesneuveld, twee j ruitjes in het glas-in- im halverwege de eer- pieping.een geschenk ft personeel in 1921 i het eveneens moeten len. De grond was be- [net scherven van TL- wandtegels en kunst- aten. In sommige ver- h hing de penetrante fin urine, in andere rook de etensresten r het i i de zakken lagen te rotten, verontwaardigd bekeek itwijkse schade. „Ongelooflijk, wat een beestenbende. En jullie durven hen nog in bescherming te ne men ook", beet hij de aanwezi ge pers toe. Even voor half tien, het tijd stip waarop de ontruiming zou plaatsvinden, had het klokje al geluid. In het verder volko men verlaten pand bleek zich nog één kraker te hebben ver schanst in de klokketoren. En kele malen had hij het klokje laten luiden, als teken van ja, van wat eigenlijk Was het de doodsklok, omdat dit pand door hen moest worden opge geven Of was het een ludie ke manier van afscheid nemen Vrolijk De deurwaarder, met in zijn kielzog de aannemer en twee agenten, was maar via de ach terdeur binnengekomen nadat flink bonzen op de deur geen reactie teweeg had gebracht. De „sterke arm" zette meteen de spurt in naar boven. Het bleek echter onnodig: dat ene krakertje.liep hen al tegemoet. Met een vrolijk „Hé, de maz zel, hè huppelde hij de voor deur uit, iedereen verbaasd achterlatend. Bij het horen van de term 'krakers' doemen beelden op van rook- en verf- bommen, van verbeten veld slagen met politie en ME, die illegale bewoners met wapen stok, ketting eri honden te lijf RMO DOET OPGRAVINGEN IN SYRIË De krakers lieten in het pand een grote ravage achter. Zo echter niet in Leiden, of in elk geval niet bij dit pand. Het werd door de tijdelijke bewo- ners/sters keurig op tijd opge leverd, zij het niet in de staat waarin Van der Plas het graag I FOTO: WIM VAN NOORT had willen hebben. Het inte rieur van het pand moet ech ter toch worden gesloopt of minstens grondig verbouwd om 21 woningen te kunnen bevatten. LEIDEN Een merk waardige opstopping was onlangs te zien voor het Rijksmuseum van Oudhe den (RMO) in Leiden: een zwart personenbusje was zodanig geparkeerd, dat het leek of het regelrecht uit de Taffeh-zaal kwam rijden. Voor het voertuig poseerden een oudere heer en twee jongeman nen gewapend met een aantal instrumenten voor landmeting voor een groep fotografen. Het be trof hier geen opnamen voor een amateurspeel film, maar het afscheid van een groep archeolo gen uit het RMO, die de komende maanden opgra vingen zullen doen in Noord-Syrië. Het Rijksmuseum van Oudhe den is erfgenaam van een twee jaar oud archeologisch onderzoeksproject in Syrië, dat werd begonnen door de Uni versiteit van Amsterdam. De conservator Nabije Oosten van het RMO, dr. P. Akkermans heeft de leiding over een ex peditie van vijftien mannen en die zullen graven naar afzettingen uit drie ver schillende periodes in de Teil Sabi Abyad. „Een 'teil' is een soort terp", vertelt Akker mans, „een heuvel, ontstaan door duizenden jaren bewo ning van een bepaalde plaats". In het Nabije Oosten zijn niet minder dan zestigduizend van zulke tells, die niet zelden een hoogte hebben van zo'n 50 me ter en een diameter van drie kilometer. Vooronderzoek toonde aan dat de Teil Sabi Abyad veel gegevens aan het licht kan brengen over relatief onbekende perioden in de ge schiedenis. Zo is er veel over van een prehistorisch dorp uit 5000 voor Christus, er zijn his torische lagen uit de Assyri- sche tijd (1300 v. Chr.) en bo vendien is er een nederzetting uit de late steentijd, zo 2600 voor Christus. „Bloedheet" Conservator Akkermans rijdt samen met archeoloog Mare Verhoeven via Roemenië en Bulgarije naar Syrië. De ande re expeditieleden reizen per vliegtuig. Akkermans en Ver hoeven houden rekening met „bloedhete temperaturen" en hebben daarom hun haar al vast gemillimeterd. Toch is volgens Akkermans deze pe riode van het jaar het gun stigst om opgravingen te ver richten. „De temperatuur zal. naarmate we meer vermoeid raken, lager worden. Ga je in het voorjaar, dan wordt het al leen maar heter. Bovendien waait het dan ook heel hard. Als je dan na een dag spitten van zo'n berg af komt, lijkt het of je uit een boksring stapt". Een ander voordeel is, dat de lokale bevolking in Syrië in deze periode nagenoeg werk loos is. De streek wordt name lijk bewoond door seizoenar beiders, die wachten op de ka- toenoogst. Zodoende kan de ploeg over alle arbeidskrach ten beschikken die zij nodig heeft. Gesluierd De groep woont gedurende het onderzoek in een authentiek leemtichelhuisje nabij het op gravingsterrein. De dichtstbij zijnde stad ligt op 80 kilometer afstand. Ondanks het landelij ke karakter van het werkge bied verwacht men geen moei lijkheden met de plaatselijke bevolking. „Syrië is geen Iran", aldus Mare Verhoeven. „Alleen oudere vrouwen gaan hier gesluierd en westers ge drag accepteert men heel ge makkelijk". De archeologen vinden Syrië dan ook een ui terst prettig land om te wer ken. „We krijgen alle steun van de regering, er wordt ons geen strobreed in de weg ge legd", aldus de conservator Syrië laat per jaar zo'n vijftig expedities toe. wat voor het RMO tot gevolg heeft, dat slechts om de twee jaar gegra- i kan worden. De vondsten Syrië achterblijven, maar in sommige gevallen wordt voor onderzoeksdoelein den dispensatie verleend om gevonden materiaal uit te voe- Oorlog Naast de opgravingen zal ook een bezoek worden gebracht aan de vallei van de rivier de Tigris. Hier zal over enkele ja ren een stuwdam worden ge bouwd, die vele tells onder water zal zetten. Het is de be doeling om een aantal heuvels te selecteren, om daar in de komende jaren opgravingen te doen. voordat het gebied defi nitief aan het water wordt prijsgegeven. Het voordeel van zulke 'noodopgravingen' is, dat er vaak vondstdeling plaats vindt. Uit erkentelijkheid laat de Syrische regering de arche ologen soms een gift uitkiezen uit de bodemvondsten. Ondanks enige hinder die de ploeg ondervindt van de situa tie in Joegoslavië, waardoor de bus een stuk moet omrijden, zijn Akkermans en Verhoeven zeer te spreken over de huidi ge internationale situatie in het algemeen en het verloop van de Golfoorlog in het bij zonder: „We hebben Schwarz kopf nog opgebeld en gezegd: Norm, zorg dat we geen last hebben van die oorlog. Nou, wat ons betreft was hij perfect op tijd klaar". •JNISMAKING MET FACULTEIT ADVERTENTIE EN Woensdag- ig, faculteitenmid- £1 Cid-week is naast het vertier ruimte gescha- Dor een kennismaking faculteit, 's Avonds is bm even na te babbelen van de vijftien horeca- >heden die op de route van de kroegentocht. In lentraal Faciliteitenge- lan de Cleveringaplaats, ekend als het LAK-the- romen vele aanstaande Rstudenten de grote zaal Naast de collegebank- [den ook de trappen en Ir in bezit genomen. Een l laatkomers moet blij- !aan. Een onverwacht (elangstelling, zoals ook Iste spreekster vertelt. 4w C. Musterd, een af- -ivan het dagelijks be- 'an de faculteit, uit dan |ar verbazing. „Met dit weer en zoveel terras- Leiden toch hier aan- jzijn?". Het doet haar iar veel genoegen. Ook ere faculteiten blijkt de ftelling groot te zijn. „Het was oersaai" verklaart toekomstig letterenstudente Ineke later op de avond. „Heel erg vaag. Ik viel bijna in slaap", concludeert een stu dente bestuurskunde. Er klin ken echter ook positieve gelui den. „Hartstikke leuk. Ja echt fantastisch", jubelt de psycho logiestudente uit Dordrecht. Ook de diverse dranklokalen worden 's avonds druk be zocht. Overal zit de stemming er goed in. In café Napoleon is het nauwelijks mogelijk om rustig van een versnapering te genieten. Kroegbaas R. de Kier verklaart dit absoluut niet verwacht te hebben. „Ze hebben me net uit mijn bed gebeld om bij te springen". Ook in Fandango is het goed toeven voor de diverse men torgroepjes, die vaak nog hele maal compleet zijn. Op een en kele afvaller na „die inmiddels bij Minerva zit", zoals regel matig door trouwe groepsleden wordt gesneerd. In het jazzcafé The Duke is binnentreden in middels onmogelijk. De deur van de Koets-o-theek blijft ook regelmatig voor een po tentiële bezoeker gesloten. De portier is onverbiddelijk. Zon der college- of koetskaart of het programmaboekje van de El Cid kom je er gewoon niet in. Geen discussie mogelijk. OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en. renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt. Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. MOSZKOWICZ TOT STUDENTEN: Idoor MONIQUE ROSO Inbraak in garage VALKENBURG Inbrekers hebben vannacht toegeslagen in een garage aan de Joght- laan in Valkenburg. De ach terdeur werd geforceerd, waarna een tweedehands auto werd meegenomen, evenals gereedschap en een computer met printer. De waarde van het gestolene loopt in de dui zenden guldens. (vervolg van voorpagina) LEIDEN Meer dan driehonderd studenten waren afgekomen op de voordracht die mr. Mosz- kowicz sr. gisteravond in hoogst eigen persoon af stak in het LAK-gebouw. Zij, voornamelijk aanko mend juristen en advoca ten, kregen gisteravond enkele welgemeende ad viezen van een 'oude rot in het vak' toegevoegd. De Studentenvereniging voor Internationale Betrekkingen had Moszkowicz uitgenodigd in het kader van de introduc tieweek voor eerstejaars stu denten. Eén van zijn wijze les sen was: een goed advocaat kan goed luisteren èn goed spreken. Met veel talent voor het laatste is niet iedereen be giftigd, maar het is geen voor waarde om een succesvol ad vocaat te zijn, hield hij zijn ge hoor voor. „Het hebben van de fleur de bouche, het zoetge vooisd zijn kan gemakkelijk zijn maar het mag ook weer niet te glad klinken". Stotte ren en zoeken naar woorden kunnen, kortom, juist wel een goede uitwerking hebben. De sfeer die een advocaat weet te scheppen in een rechtszaal is in veel zaken van meer ge wicht: „Die kan een rechter dat ene duwtje naar die kant of dat ene duwtje naar die an dere kant geven" Ook aan emotie in de advoca tuur besteedde Moszkowicz enige woorden. Vanwege zijn eigen achtergrond neemt hij geen zaken aan waarin hij een persoon moet verdedigen die verdacht wordt van oorlogs misdaden. „Maar ik heb ook wel zaken afgewezen omdat het gezicht van de persoon mij niet aanstond". Hij houdt zich aan wat hij de gouden regel in de advocatuur noemt: verde dig nooit een zaak waarbij je door je eigen emoties wordt gehinderd. Limburgs bakkertje Vooral tijdens het vragenuur tje werden de toehoorders waarvan sommigen langzaam weer die onderuitgezakte, ver veelde, langderige en hangeri ge houding aannamen die ei genlijk thuishoort in de ban ken van de middelbare school bestookt met anecdotes uit het rijkgeschakeerde leven van Neêrlands bekendste ad vocaat. Hoe hij er met een ju- dokoprol in hoger beroep in slaagde een Griek, die terecht stond wegens moord, vrij te krijgen. Of niet minder dan negen getuigen opriep om een Limburgs bakkertje voor de meest gevreesde president bij het gerechtshof te verdedigen. Moszkowicz maakte van de ge legenheid nog even gebruik blijk te geven van zijn afkeu ring voor anonieme getuigen verklaringen. Hij betreurde het dat een verkrachter enige tijd geleden door het hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, was veroordeeld op grond van anonieme getuigenissen. Dat besluit werd echter overruled door het Europese Hof van Justitie. Ook de eenzijdigheid van de processen verbaal die door de politie worden opge maakt, vereist waakzaamheid van een advocaat. „De proces sen verbaal zijn altijd ge kleurd: de politie bepaalt zelf weat ze opneemt en wat niet Ontlastende informatie wordt juist achtergehouden". Naarmate de avond vorderde, kwam de bekende Maastricht se advocaat steeds meer op zijn praatstoel te zitten. Toen hij de lezing met de zoveelste kwink slag beëindigde, viel hem een bijkans ovationeel applaus ten abonnee ingaande: Deze handige mini picnic-set, ver pakt in een etui, wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. 1 I Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de mini picnic-set naar: Naam:I Straat:j Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant,.antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag |NZ I I rl l'1'1 '_rj j i j i jM j iiggj

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9