Uw auto ';an f 3.000,- heer waard zijn. „Kranslegging eerste gebaar" BINNENLAND Naturisten eisen publikatieverbod foto's kinderen Buschauffeur ziek van chef Peiling: PvdA vierde partij lil nu uw huidige auto in voor 'n nieuwe it Uno of Tipo en ontvang een fantas- che inruilprijs die wel f 3.000,— hoger n zijn dan de ANWB/BOVAG richtprijs. USTUS^grtt|A/m£ DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1991 Vlaardinger in Jordanië vast voor vervulling dienstplicht AMMAN Een Nederlandse man kan Jordanië niet uit, omdat hij in dat land nog zijn dienstplicht zou moeten ver vullen. De 25-jarige Bessem Ibrahim uit Vlaardingen was de afgelopen weken in Jordanië op vakantie. Toen hij zaterdag per vliegtuig naar Nederland wilde terugkeren, werd hem de uitreis geweigerd. „Ik begrijp er helemaal niets van", aldus de onvervalst Rot terdams sprekende Ibrahim. „Ik ben in Jordanië geboren maar kwam al op twee-jarige leeftijd met mijn ouders naar Nederland. Zij zijn vrij snel daarna Nederlander geworden". Ibrahim vertrok een aantal weken geleden naar Amman om daar zijn schoonfamilie te bezoeken. Zijn vrouw en kind zijn momenteel ook in Jordanië. Zij zijn van plan over enkele weken naar Nederland terug te keren. Vandaag zou Ibrahim, die internationale faam geniet als ka- rateka, als sportleraar beginnen bij de Penitentiaire Inrich ting in Scheveningen waar hij de bewaarders de kunst van de zelfverdediging gaat bijbrengen. Militairen krijgen naamplaatjes DEN HAAG Militairen van de Ko ninklijke Landmacht krijgen deze maand naamplaatjes uitgereikt. Het gebruik van opgenaaide naamlinten naar Amerikaans voorbeeld of eigen borduursels wordt niet meer toege staan. De landmacht volgt hiermee de Koninklijke Luchtmacht die al een jaar gebruik maakt van naamplaatjes. Het zichtbaar dragen van het plaatje is verplicht tijdens kazerne-uren. De be hoefte aan een betere herkenbaarheid bij de honderdduizend militairen wordt met de naamplaatjes bevredigd, aldus een woordvoerder van de land macht. De kosten van de actie bedra gen 250.000 gulden. Jaarlijks is er 160.000 gulden voor uitgetrokken. Minder mensen met werkloosheidsuitkering VOORBURG In het tweede kwar taal van dit jaar hadden gemiddeld 555.000 mensen een werkloosheids uitkering, dat wil zeggen 22.000 min der dan in dezelfde periode vorig jaar, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Tegenover een stijging van het aantal mensen met een ww-uitkering met 10.000, stond een daling van het aan tal mensen met een rww-uitkering met 32.000. De daling van het aantal mensen met een werkloosheidsuitkering is dus ook in het tweede kwartaal van dit jaar door gegaan, maar is minder dan vorig jaar toen de werkgelegenheid zich bijzonder goed ontwikkelde. Mr. Van Vollenhove voorzitter natuurcommissie DEN HAAG Mr. Pieter van Vollenhove is op voordracht van staatssecretaris Gabor van land bouw, natuurbeheer en visserij benoemd tot voor zitter van de Commissie Financiering Natuurbe leid. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteren bekendgemaakt. De commissie krijgt als taak voorstellen te doen die gericht zijn op het verbeteren van de financie ringsstructuur van het natuurbeleid. Gabor ver wacht van de commissie voorstellen voor een aan tal nieuwe en aanvullende financieringsmogelijk heden. De gedachten gaan onder meer uit naar een zogenaamde groene bank. Een dergelijke bank zou tegen zachte voorwaarden leningen voor natuur projecten moeten verstrekken. Ook obligatievor- men, fiscale faciliteiten en natuursponsoring moeten door de commmissie op de haalbaarheid worden bestudeerd. UTRECHT „Een grove in breuk op de privacy". Zo om schreef advocaat mr. W. Hoor neman gisteren de publicatie van naaktfoto's van drie meis jes in het „dubieuze" naturis tenblad Helios. Hij eiste in kort geding voor de Utrechtse rechtbank het verbieden van verdere publicatie van foto's van de minderjarige dochters op straffe van een dwangsom van 20.000 gulden. Volgens Hoorneman presen teert Helios zich als zuiver na turistenblad maar is het een puur commercieel seksblad dat met de edele gedachten achter het naturisme niets van doen heeft. De drie vaders in kwes tie kregen de schrik van hun leven toen eerder dit jaar plotsklaps naaktfoto's van hun dochters opdoken in Helios, dat in gewone kiosken én bij sekshops te koop lag. De foto's verschenen in drie afleverin gen en bleken drie jaar eerder te zijn gemaakt op een naturis tencamping in Hongarije. Ze waren volgens de boze vaders uitsluitend bedoeld voor het campingblaadje. De vaders eisten naast een pu blikatieverbod een schadever goeding van 30.000 gulden, als pleister op de wonde na de el lende die vooral de meisjes hadden doorgemaakt. „Ze heb ben nachten niet kunnen sla pen van het idee dat hun vrienden die foto's onder ogen zouden krijgen", aldus de ad vocaat. De vaders hadden ook distri buteur Aldipress en grossier in seksbladen en -artikelen Duse- do gedagvaard. Aldipress en Dusedo betoogden via hun ad vocaten dat zij als distributeurs niets van doen hadden met de inhoud van het gewraakte blad. Ook zou de verspreiding van Helios inmiddels zijn ge staakt. Dat J. Wilhelmus destijds stuwende kracht achter diverse seksbladen achter de uitgeverij van Helios 'zat, klopte volgens Wilhelmus' advocaat, mr L. Hartkamp, niet. Volgens hem had de foto graaf de foto's eerlijk verkocht aan Helios en was dus het hlad niets verkeerds aan te wrijven. De advocaat stelde dat het of ficiële orgaan van de naturis tenvereniging veel slechter is en dat men daarom uit een soort kinnesinne via de rech ter wil proberen om Helios van de kaart te vegen. Uitspraak 27 augustus. Revalidatie Heel zeldzaam is-ie, deze zwarte ooievaar. Na twee maanden verpleegd te zijn voor een gebroken vleugel door therapeuten en patïenten van psychiatrisch ziekenhuis Dennenoord in Zuidlaren, mag het dier zaterdag naar het ooievaarsdorp Het Liesveld bij Breda om verder te revalideren. Hier bivakkeert nog een soortgenoot. FOTO: ANP ■n Oost Friesland wijst wijzigingen wao af voc mil; 'ARDEN Op de jjeenkomst van het ge- lesland is gisteravond ie aangenomen waarin jnet wordt verzocht de voor wao en ziekte- trekken. De voorstel- oen volgens de verga- ïiet aan de beginselen Partij van de Arbeid. et aannemen van de ondigde voorzitter B. van het gewest Fries- In dat het gewestelijk bestuur zich zal beraden op de positie van de partijtop. Het Fries wao-beraad hield vooraf gaande aan de bijeenkomst een demonstratie met de slo gan „Afgekeurd is niet afge dankt". Voorzitter Jan van Dijk stak niet onder stoelen of banken dat bijschaven van de plannen onacceptabel is. „Het gaat ook om de wao-ers van de toekomst. Wij tuinen niet in een verdeel- en heersconstruc tie", aldus een emotionele Van Dijk. NIJMEGEN Verbeter de bussen, bedrijfsfitness en medische keuringen blijken slechts deeloplos singen om het ziektever zuim onder buschauffeurs terug te dringen. In hoge mate hangt hun uitvallen samen met de stijl van lei dinggeven. De chauffeur wordt niet ziek van de stoel maar van de chef. Aldus onderzoeker van de Ka tholieke Universiteit Nijmegen dr. J.A. Grosveld.in het blad 'Openbaar Vervoer'. Zijn op vatting dat slecht management de grootste oorzaak is van ziekteverzuim, wint volgens het blad steeds meer aan popu lariteit binnen de openbaar vervoerswereld. Grosveld meent dat de com municatie tussen leiding en chauffeurs hoog nodig verbe tering verdient, waardoor de laatsten zich meer betrokken voelen bij de organisatie. Nu missen ze vaak relevante in formatie en ondersteuning. Minstens twee keer per jaar zouden er volgens Grosfeld functioneringsgesprekken moeten plaats vinden. In een eerdere studie kwamen oponthoud en onveilige situa ties als hoofdoorzaak van het ziekteverzuim (gemiddeld twaalf procent) te voorschijn. Grosveld adviseert jongere chauffeurs op de zwaarste lij nen te zetten en ouderen op lichtere. Dat zou de loopbaan van een chauffeur (thans vijf tien tot achttien jaar) doen verlengen tot het dubbele. Slechts een op de tien chauf feurs haalt thans werkend het pensioen. De rest belandt ge heel of gedeeltelijk afgekeurd in de wao. e geënf ng aan Europ Hingen ?n van eid in men jk aan Discussie Minister van sociale zaken Bert de Vries en vice-voorzitter van de FNV Karin Adelmund verwikkeld in een discussie over de wao-problematiek, gisteravond in een rechtstreekse uitzending van de KRO-actualiteitenrubriek 'Brandpunt politiek café'. FOTO: ANP DEN HAAG De PvdA zou wanneer er nu verkiezingen zouden worden gehouden niet verder reiken dan de vierde politieke partij in sterkte in het land. De PvdA moet met 24 zetels achtereenvolgens CDA (50) D66 (33) en VVD (26) voor laten gaan. Dit leert de jongste opiniepeiling van bureau Inter/View die is ge meten tot en met maandag 12 augustus. Voor de PvdA betekent de peiling een verlies van 25 ze tels ten opzichte van de 49 ze tels die de sociaal-democraten nu hebben. Het CDA evenwel ondergaat evenzeer forse klap pen. De christen-democraten waren een week geleden nog goed voor 55 zetels. Tegenover het dramatische verlies van de PvdA staat de blijvende opmars van D66. Vo rige week klommen de demo craten van de huidige twaalf naar dertig zetels, nu komen er nog eens drie bij. De VVD lijkt de lift te hebben hervon den. Tegenover de huidige 22 zetels zouden de liberalen vol gens het jongste Inter/ View- onderzoek goed zijn voor 26 zetels. Groen Links klimt van zes naar negen, Klein Rechts van zes naar zeven. Mannen zonder Elektrische taxi is werkvergunning aangehouden schoner en goedkoper FRANEKER Bij een con trole heeft de politie van Fra- nekeradeel 32 mannen met de Turkse nationaliteit aangehou den. De werknemers, die bij landbouwers in de gemeenten Harlingen, Het Bildt en Frane- keradeel hielpen bij het oog sten van ijsbergsla, waren niet in het bezit van een verblijfs- of tewerkstellingsvergunning. Onderzoek moet uitwijzen of de mannen illegaal in Neder land verblijven. Is dat het ge val, dan worden ze uitgewezen uit Nederland. Ook vorig jaar bleek dat in deze gemeenten veel illegale buitenlanders werken. De politie uit de ge meenten controleert in samen werking met de dienst inspec tie arbeidsverhoudingen van het ministerie van sociale za ken dan ook intensiever of buitenlandse werknemers bij het oogsten in het bezit zijn van vergunningen. DEN HAAG De elek trische taxi kan op termijn mogelijk bijdragen aan een schonere lucht in de binnenstad. Dat blijkt uit de resultaten van een ex periment met de elektri sche taxi in Sneek, Delfzijl en Eindhoven. De proef was opgezet door de energie- en milieu-onderzoek sorganisatie van het ministerie van economische zaken, de Novem en het Koninklijk Ne derlands Vervoer (KNV). In april van dit jaar ging de taxi voor het eerst van start in Sneek, waar het voertuig werd ingezet als treintaxi. Volgens B. Janssen van de Ta xicentrale in Sneek oordeel den de passagiers en de chauf feurs positief over de elektri sche auto. Daarbij is de elek trische auto zeker de helft goedkoper in het gebruik dan de taxi's die zijn uitgerust met een traditionele dieselmotor. Jansen is er van overtuigd dat de elektrische taxi de komen de vijf jaar op grote schaal wordt ingevoerd in Nederland. Tijdens de proef was er slechts een keer storing. „Dat was toen een kind de hoofdschake laar voor de stroomtoevoer omzette". Nadeel van het prototype dat tot nu toe is gebruikt, was de beperkte actieradius van slechts 70 tot 90 kilometer. Op dit moment wordt een taxibus je omgebouwd dat een grotere actieradius zal krijgen. De accu moet stroom leveren voor 150 kilometer. Tussentijds bij laden met een zogenaamde snellader moet de actieradius met nog eens 50 kilometer doen toenemen. EN HOBBES ïlen ?t, er en de m che lol dvest is )vendie :e conc de fle en dat gekeer igde de te ovei grootste bezwaar van het Ja pan van nu is dat men het oor logsverleden ontkent, het zelfs niet in enig onderwijs ver werkt en zo aan geschiedver valsing doet". Ook Huijser had kritiek op de opstelling van de Nederlandse regering in casu premier Lub bers. „De emoties van veel Ne derlandse onderdanen vragen daarom van de regering en van ons allen niet alleen een formalistische misschien zeer correcte benadering, maar ook en vooral blijvende zorg, zorgvuldige formulerin gen en timing, rekening hou dend met de psychologie van het geheel en uit respect voor gevoelens". De herdenking van de slacht offers in Nederlands-Indië in de Tweede Wereldoorlog be gon overigens gisteren al met een kranslegging bij de ge denkplaat in de hal van het Tweede-Kamergebouw door een aantal Indische organisa ties. De kranslegging werd bij gewoond door onder anderen kamervoorzitter Deetman. Op het kantoor van de Stich ting Herdenking 15 augustus 1945 in Den Haag stond de te lefoon gisteren de hele dag roodgloeiend. Mensen wilden zich nog opgeven voor de her denking vandaag in het Con gresgebouw of hadden vragen over de plechtigheden. Boekholt herhaalde in de pers zijn oproep om de kransleg ging bij het Indisch Monument vandaag vooral waardig te la ten verlopen en niet te gebrui ken voor acties tegen premier Lubbers. Ook op andere plaat sen in het land werden van daag de slachtoffers in Neder lands-Indië herdacht. EG-werk niet aan G De Dienst Persoonsbeveiliging (DPB) van de rijks- gt momenteel ondersteuning van leden van arrestatie van de Algemene Verkeersdienst (AVD), omdat de hoog wordt. Belangrijkste oorzaak voor de verhoogde het EG-voorzitterschap van Nederland dat nog tot ja- De DPB kampt bovendien ook los van het (tijdelij- rzitterschap met een tekort aan mensen. De dienst zou op bestaande afspraken op dit moment 59 mensen mogen Er werken er nu slechts 36. Belangrijkste reden voor dat ie arme^hil is volgens de woordvoerder van de rijkspolitie dat 14 t*.. en dit jaar voor de DPB zouden worden opgeleid in et opzegtermijnen niet tijdig beschikbaar waren. Zij zul- en later tijdstip alsnog instromen. Daarnaast is inmiddels gscampagne voor de dienst begonnen. Tot die tijd zal een den gedaan op leden van de arrestatieteams van de rijks- jver vergelijkbare capaciteiten beschikken als de mensen Voor chauffeurstaken kunnen ook mensen van de ingeschakeld. Daarbij gaat het om „enkele tientallen" st-Eur elinge actie de Ook len er (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Generaal b.d. Boekholt herinnerde tijdens de herdenkings bijeenkomst in het Con gresgebouw aan het feit dat het in de naoorlogse jaren nog niet voorgeko men is dat een Japanse re geringsleider een krans heeft gelegd bij een geal lieerd oorlogsmonument. Hij benadrukte echter dat daarmee „de kous nog niet af is", hiermee impli ciet premier Lubbers be kritiserend. Boekholt: „Dit is een eerste ge baar. Wij zullen eerst tevreden zijn, wanneer in Japan open lijk mag worden gesproken en geschreven over het oorlogs verleden en Japan de verant woordelijkheid voor die oorlog en alle trieste gevolgen ervan erkent". Na de openingstoespraak van Boekholt volgde een rede door generaal b.d. Huijser, de voor zitter van de Pensioen- en uit- keringsraad. Ook hij kwam te rug op het bezoek van de Ja panse premier Kaifu vorige maand aan ons land. Evenals Boekholt zag Huijser in de kranslegging door Kaifu „een schuchtere erkenning" van het oorlogsverleden. „Mijn Vanochtend lagen achter het Indisch Monument in Den Haag al de bloemen klaar die 's middags tijdens de plechtig heid zouden worden neerge legd. FOTO: STEPHEN EVENHUIS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3