Bittere controverse rondom film over activist Malcolm X Franse abonnee-televisie bloeit in dor omroepland KUNST/RTV André van Duin verhuist naar Ar Rubens weer in Nederland CcidócSoivtcmt Beschadigde Newman terug in Stedelijk Museum au DONDERDAG 15 AUGUSTUS 1! AMSTERDAM Het schilderij 'Who's Afraid of Red, Yellow and Blue III' van de Amerikaanse schilder Barnett Newman is gisteren teruggekeerd in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Het werk werd op 21 maart 1986 vernield door een mu seumbezoeker en is nu geres taureerd, aldus een bekendma king van het museum. Vanaf vrijdag wordt het schilderij, samen met vier andere wer ken van Newman, voor het publiek getoond. 'Who's Af raid of Red, Yellow and Blue III' werd vernield door een Amsterdammer die met een Stanleymes drie insnijdingen in het schilderij maakte. De man deed dit volgens eigen zeggen als een uiting van mu seumkritiek en als een ode aan Carel Willink. De avond voor zijn daad, zo bleek bij de rechtbankzitting, had hij het boek 'De schilderkunst in een kritiek stadium' gelezen waar in Willink zich heftig keert te gen de abstracte kunst waar van Newman een vertegen woordiger is. De rechtbank veroordeelde de vernieler tot acht maanden celstraf, waar van drie maanden voorwaar delijk, met een proeftijd van drie jaar waarin hij het mu seum niet mocht bezoeken. Tegelijk met 'Who's Afraid of Red, Yellow and Blue III' is 'Right Here' uit New York naar het Stedelijk Museum in Amsterdam gekomen. Dit schilderij is door de weduwe van Barnett Newman, Anna- lee Newman, aan de stad Am sterdam geschonken als een eerbetoon aan Edy de Wilde. Hij uitte, toen hij directeur was van het Stedelijk, zijn be wondering voor het werk van Newman in een aantal belang rijke aankopen en tentoonstel lingen. 'Right Here' werd door Newman in 1954 geschilderd. André van Duin jklimaat... ..de Antillen vanwege het gunstige (belasting- HOOFDDORP De ko miek André van Duin gaat op Aruba wonen. Hij heeft inmiddels op dit Ca- raïbische eiland een villa gekocht, compleet met zwembad en een groot stuk grond. Zijn zeer lu xueuze Engelse landhuis aan de Vecht, op de grens van Breukelen en Nieu- wersluis, heeft hij te koop aangeboden voor bijna twee miljoen (1.950.000 gulden). Met zijn vertrek naar Aruba volgt André van Duin het voorbeeld van zijn vroegere medewerkster, de comedienne Corry van Gorp. Zij woont al langer op dit tropische eiland. Het is de bedoeling dat Van Duin samen met zijn vriend Wim van der Pluym ongeveer zeven maanden per jaar domi cilie op de Antillen kiest. Re gelmatig zal hij terugkeren naar Nederland voor het ge ven van shows, het maken van radioprogramma's en het opnemen van platen. André van Duin is nog op zoek naar een geschikt ondei Amstelveen of dir< ving om van daaru tijd naar de nabijgf dio's (in Aalsmeer sum) te kunnen rijd miek heeft besloten Antillen te gaan \L verband met het gt^^- lasting-)klimaat. van h Het landhuis aan d»uper( recentelijk nog ver staat op 5500 vierki grond met een fraaJTJE de tuin met exclusief ting. Het kapitale ook een aan de moi aangepaste studio, van Duin de zijn radioprogri N2( Kunstwerk 'REGISSEUR SPIKE LEE HEEFT ZICH VERKOCHT AAN HOLLYWOOD' van kerkhof weggehaald KORTENHOEF Het kunstwerk dat de Korten- hoefse gemoederen enkele dagen in beroering heeft gebracht, is in de nacht van dinsdag op woensdag door onbekenden van zijn plekje op het kerkhof weggehaald en voor het gemeentehuis in 's Grave- land neergezet. Daar is het nu geregistreerd als 'gevonden voorwerp'. Het glasvezel-kunstwerk van de Haagse kunstenares Tineke van Veen, was onderdeel van 'Aanraken geboden', een expo sitie voor blinden en slecht zienden in en om een randge- meentelijke kerk aan de Kor- tenhoefsedijk in Kortenhoef. De bloemen waren door de kunstenares bedoeld voor en dan ook neergezet op het kerkhof, als hommage aan de doden. Er liggen daar tien mensen begraven. Volgens de gemeente was plaatsing van het kunstwerk op het kerkhof in strijd met de verordening op de begraafplaatsen. Ds. H. Abma, organisator van de ex positie, kreeg een ultimatum van de gemeente om de bloe men voor woensdagochtend 09.00 uur te verwijderen, an ders zou „bestuursdwang" worden toegepast. 's Nachts namen vermoedelijk Kortenhoevers het recht in ei gen hand. Burgemeester Ko zijn betreurt dat ten zeerste. Ds. Abma overweegt wel juri disch uit te laten zoeken of de aanschrijving door b en w de bloemen weg te halen hele maal correct was. Teddyberendag in Artis AMSTERDAM De Amster damse dierentuin Artis organi seert 17 oktober voor de vier maal een Teddyberendag. Be kende VIB's (Very Important Bears) zoals Bob, Sabientje, Bolke de Beer en Zwarte Beer tje zullen samen met Donald Duck, Mickey Mouse, Bobo, Loekie de Leeuw, Pino de Pa pegaai en de Railrunnerhaas om half elf hun opwachting maken bij de hoofdingang van Artis. De Teddy Jazz Band is eveneens van de partij. Alle kleine en grote beertjes kun nen gratis meedoen aan de wedstrijd 'Wie is de liefste beer', terwijl zieke beertjes vanaf elf uur het spreekuur van de berendokter kunnen bezoeken. Grote en de Kleine Beer geven in het Artis Plane tarium 's middags elk half uur acte de présence in een spe ciaal programma. Na de Grote Berenparade die om drie uur begint en leidt langs de echte beren, volgt om vier uur de prijsuitreiking van de wed strijd. Vorig trok het evene ment ruim 16.000 bezoekers met bijna evenzoveel teddybe- Nederland heeft goede hoop op teruggave Mauerbach- collectie DEN HAAG De Rijks- dienst Beeldende Kunst verwacht dat dit najaar definitief zal worden be slist over de teruggave van negenenvijftig schil derijen die zich bevinden in het klooster in het Oos tenrijkse Mauerbach. Dat heeft de Rijksdienst giste ren bekendgemaakt. De schilderijen zijn al vele ja ren onderwerp van een ge rechtelijke procedure in We nen. De kunstwerken werden tijdens de Tweède Wereldoor log door de Duitse bezetter uit Nederland geroofd en bevin den zich sindsdien met enkele duizenden kunstvoorwerpen uit andere landen in het kloos ter in Oostenrijk. In 1989 werd Nederland vol kenrechtelijk erkend als de fi- duciair eigenaar van de schil derijen. Dat wil zeggen dat de Nederlandse overheid na over dracht van de schilderijen ver der kan uitzoeken welke Ne derlanders aanspraak kunnen maken op de schilderijen. Top stukken zitten daar overigens niet bij. NEW YORK Toen Spi ke Lee, de meest contro versiële zwarte regisseur, besloot een film te maken over Malcolm X, de meest controversiële zwarte lei der, besefte Hollywood dat de film zou inslaan als eèn bom. Warner Bro thers kwam met een bud get van veertig miljoen dollar en Denzei Was hington, een van de popu lairste zwarte acteurs, werd aangetrokken voor de hoofdrol. Nog voordat er ook maar één scène is opgenomen, is de film echter ten prooi gevallen aan de groeiende verdeeldheid in zwart Amerika en de bittere afkeer van Hollywood onder veel zwarte activisten. Lee, die zijn reputatie verdiende door de blanke gevestigde orde van Hollywood aan te vallen, zou zichzelf nu hebben verkocht aan het systeem. Honderden demonstranten hielden vorige week een pro testmars door Harlem en eis ten dat Lee gestopt zou wor den. Ze beschuldigden de jon ge regisseur ervan dat hij de erfenis van Malcolm X, de lei der van de Black Muslims die in 1965 werd vermoord, pro beert te begatelliseren en ver- commercialiseren. De controverse heeft de schijnwerpers gericht op de steeds grotere kloof in de zwarte gemeenschap tussen de succesvolle, rijke minderheid - die voorheen blanke bolwer ken als Hollywood heeft be stormd - en de verbitterde, arme meerderheid die vast zit in de stedelijke ghetto's. Amari Baraka, een dichter uit New York die het protest aan voert, noemt Spike Lee een kleinburgerlijke dilletant die maar weinig afweet van de ghettobewegingen waar' lei ders als Malcolm X uit voort zijn gekomen. „We zullen niet toelaten dat het leven van Malcolm X wordt gekleineerd opdat kleinburgerlijke zwarten beter kunnen slapen", ver klaarde een boze Baraka vori ge week. Hij zei dat Lee on vermijdelijk zou komen met een geromantiseerde versie van Malcolm X, waarbij zijn militante boodschap van zwar te macht en zijn oproep tot po litiek geweld zou worden afge zwakt. Stereotypen Andere critici zeggen dat Lee de film nooit zou mogen regis seren omdat zijn eerdere werk, zoals 'Do The Right Thing' en 'Jungle Fever', negatieve ste reotypen van zwarten bevat. „Zijn mannelijke rollen zijn paljassen, roetmoppen - ver draaid en verwrongen. Hij zou van Malcolm af moeten blij ven", aldus schrijver en acti vist Yusuf Salaam. Spike Lee weigert echter zich terug te trekken. Hij heeft vo rig jaar de filmrechten ge kocht van de autobiografie van Malcolm X en het scena rio van de film geschreven. De opnamen zullen over een paar maanden beginnen en de film zal eind volgend jaar in de bio scopen verschijnen. „Ik ga de film maken zoals ik dat wil. Deze rolprent zal niet worden gemaakt door een comité", zei hij vorige week. Zolang Warner Brothers Lee blijft steunen, kunnen de radi calen weinig doen om hem te gen te houden. Wel is de kans groot dat de opnamen, vooral die in de wijk Harlem in New York waar Malcolm X woon de, zullen worden verstoord door demonstraties. Lee is wel gewend aan kritiek. Gewoonlijk wordt hij echter aangevallen door blanken als zwarte extremist. Toen 'Do The Right Thing' in 1988 uit kwam, werd hij ervan be schuldigd dat hij aanzette tot rassenrellen. Een jaar later werd hij beschuldigd van anti semitisme wegens zijn portret tering van Joodse nachtclubei genaars in 'Mo Better Blues'. De beschuldigingen waren overdreven, maar Lee heeft de controverse ook vaak zelf ge zocht. Zo beschuldigde hij het Oscar-comité en de jury van het filmfestival van Cannes van racisme omdat ze zijn films niet hadden genomi neerd. Deze keer is Lee in het defen sief, een bewijs van het groei ende extremisme van veel zwarten en de voortdurende controverse rondom Malcolm X. Sinds hij 26 jaar geleden werd doodgeschoten is de mos limleider uit Harlem een wel haast mythische figuur gewor den. Malolm X begon als sjacheraar en pooier. Hij bekeerde zich in de gevangenis tot de Islam. Hij sloot zich aan bij de 'Nation of Islam', een beweging die toen nog in de kinderschoenen stond, en verkondigde de boodschap van de groep dat de blanken erop uit waren de zwarten te vernietigen. Hoewel Malcolm X bij zijn le ven nooit zo populair werd als Martin Luther King, heeft hij binnnen de zwarte politieke en artistieke kringen van te genwoordig meer aanhang. Hij is gebombardeerd tot de be schermheilige van het 'multi culturalisme' en het 'Afrocen- trisme', twee stromingen die de nadruk leggen op zwarte onafhankelijkheid. Veel zwarte radicalen zijn van mening dat Lee zijn ideaal heeft verraden door aan te pappen met de gevestigde orde van Hollywood. Zijn recente- lijke overstap van Universal Pictures naar Warner Brothers heeft hem miljoenen opgele verd, en hij heeft een zomer huis gekocht op Martha's Vi neyard, een exclusieve blanke enclave bij de kust van Massa- chusettes. Dat Lee nog steeds werkt vanuit Brooklyn en dat hij de deuren van Hollywood heeft geopend voor jonge zwarte regisseurs wordt voor het gemak maar vergeten. Er komt nog iets anders kijken bij de controverse rondom Spi ke Lee: zwart anti-semitisme. Door succesvolle Hollywood- films te produceren, heeft Lee zich een plaats veroverd bin nen een systeem dat volgens veel zwarten deel uitmaakt van een Zionistische samen zwering om zwarten te onder drukken. Hoe vergezocht het ook moge klinken, dit idee werd onlangs omarmd door een vooraan staand zwart multiculturalist, professor Leonard Jeffries van het City College van New York „Er was een samenzwe ring op stapel gezet en gepro grammeerd vanuit Hollywood, met mensen als Greenberg en Weisberg en noem maar op", zei hij op een multiculturele conferentie te New York. „Russiche joden en hun finan ciële partners, de mafia, heb ben een systeem bedacht om het zwarte volk te vernietin- gen." Mijnenveld De professor, die ooit beweer de dat zwarten sterker en ih- telligenter zijn dan blanken omdat ze meer van het pig ment melanine in hun huid hebben, kreeg een staande ovatie van de zwarte academi ci die de conferentie bezoch ten. De gouverneur van New York, Mario Cuomo, eiste Jef fries ontslag, maar tevergeefs. Spike Lee heeft geen com mentaar gegeven op Jeffries' theorie. Middenin een raciaal mijnenveld heeft hij besloten belediging met belediging te beantwoorden. Hij stelde de politieke levenswandel van zijn voornaamste criticus Bara ka aan de kaak: „In 1965 was Baraka nog LeRoi Jones en leefde hij met een blanke vrouw in Greenwich Village. Hij rende pas naar Harlem toen Malcolm doo<P was acht. Wat waj)||16 excuus?" Skip V( Misschien zou Lee moeten klagen. Hij oo-c met het Malcolm X i dat hij hartstochteliP1"14 klaagd dat een bla1e"atiJ seur, Norman JewK^ geloofwaardige filnfe 21.0 zwarte martelaar zo maken. Nu heeft h dat de gedachtenp'^ zwarte regisseurs aa^aar^ 'Perseus en An dromeda' ...terug in Nederland... FOTO: ANP NIGH M (BR PARIJS - In het audiovisuele landschap van Frankrijk bloeien nog maar weinig bloe men Van de zes televisiezen ders zijn er liefst vier verdord. De beide staatszenders Anten ne en het regionalere FR-3 doen hun best enige kwaliteit te bieden, maar hikken aan te gen een tekort van bijna 400 miljoen gulden. De commer ciële tv's La Cinq - niet te ver warren met de Franse satel lietzender TV-5 - en M6 ver gaat het nauwelijks beter. Ze hebben zulke magere kijkcij fers én durven niet uit te stij gen boven oneindige herhalin gen van Amerikaanse series of non-stop clips. Twee Franse zenders staan daarentegen in bloei: het ge privatiseerde TF-1, dat bijna de helft van de kijkers haalt en - de grote verrassing - het abonneenet Canal Plus. Ter wijl de abonnee-televisie in Nederland niet van de grond wil komen, beleeft Canal Plus gouden tijden. De winst van de zender zal dit jaar de 300 miljoen gulden overtreffen. Gesterkt door het succes heeft de zender inmiddels 'kleintjes' gemaakt in Duitsland, Spanje en België. Een abonnee-televi sie voor het Afrikaanse conti nent wordt overwogen. Kinderziekten Het succes van Canal Plus is niet uit de lucht komen vallen. Toen de zender zeven jaar ge leden werd opgericht maakte de concurrentie zich vrolijk over alle kinderziekten. De 'decodeurs'. de apparaten waarmee de gecodeerde beel den worden gefilterd, waren onvindbaar voor de weinige geintereseerden. Maar Canal Plus beschikte met het staat- spubliciteitsconcern Havas (ge privatiseerd in 1986) echter over een sterke financiële ba sis. Zelfs de komst van nieuwe zenders La Cinq en M-6 kon de abonneezender niet meer stoppen toen deze in 1986 doorbrak. Canal Plus steunt op de klas sieke pilaren: film en sport. Een jaar na hun bioscooppre mière worden populaire kas successen getoond, maar ook kwaliteitsfilms; Horror en een maandelijkse pornofilm be waart Canal Plus voor de nacht. Voor de sport zijn ex clusieve contracten afgesloten met de Franse en andere Eu ropese voetbalbonden. Maar het zijn vooral de documentai res, het NBC-journaal, de talk shows, de speciale thema nachten (mode, filmgeschiede nis, humor) die de zender een trouw publiek hebben bezorgd Twee programma's springen er uit: de actualiteitenrubriek '24 heures' en het satirische 'Nulle part ailleurs' (Nergens anders). De formule van '24 heures' is ijzersterk. Zes came raploegen behandelen gedu rende een etmaal een onder werp dat dan van zes kanten wordt belicht. Het kan een aidskliniek zijn, maar ook de grote kermis van Parijs. Rode draad is de klok. Het is vaak verbluffend te zien wat de verschillende partijen op een zelfde uur uitvoeren. Provocerend 'Nulle part ailleurs' herbergt de meest provocerende figuur van de Franse televisie, Karl Zero genaamd. Zijn 'gekaapte' reclamespots zijn berucht. Af grijselijke oorlogsbeelden wor den door Karl Zero becom- mentarièert met de meest cy nische teksten Vaak gaat hij te ver, maar Canal Plus is de enige zender die zich een Zero durft te permitteren. Onge twijfeld is het contrast met de geliktheid van de andere zen ders een reden voor het suc- DEN HAAG De olieverf- schets Perseus en Andromeda van Peter Paul Rubens is weer terug in Nederland, nadat het sinds de tweede wereldoorlog vermiste kunstwerk was te ruggevonden in Oostenrijk. Het olieverf-werkje, dat deel uitmaakte van de collectie Mannheimer, is gisteren over-, gedragen aan het Rotterdamse museum Boymans van Beu- ningen. De Rijksdienst Beeldende Kunst kwam het schilderijtje vorig jaar tegen op een kunst veiling in Wenen, waar het door de verkoper werd aange boden voor zevenduizend gul den. Die waarde werd bepaald doordat de mening leefde dat het om een werk van een na volger van Rubens ping. De Nederlandse Staat claimde het schilderij maar was te laat. Het schilderij was inmiddels van de hand gegaan voor een half miljoen gulden. De koper trok zich terug toen hij hoorde dat het schilderij aan de Neder landse Staat toebehoorde. Daarna is een financiële rege ling getroffen tussen het vei linghuis en de Nederlandse Staat. Om welk bedrag het gaat, wilde drs R.R. de Haas, directeur van de Rijksdienst Beeldende Kunst, niet zeggen. Volgens De Haas kwam de Rubens in 1941 op illegale wij ze in handen van Duitse nazi's, die het werk van de failliet verklaarde verzamelaar Fritz Mannheimer overnamen. Zij verloren het vervolgens weer omdat het werd gestolen. Ru bens maakte het schilderijtje (25 bij 19 centimeter) in 1638 in opdracht van Philip van Spanje. Het is een van de zes tig bestaande studies voor een serie schilderijen met mytho logische voorstellingen die wa ren bestemd voor een Spaans jachtslot. Museum Boymans van Beu- ningen, die de Rubens in bruikleen heeft gekregen, is heel blij met de aanwinst om dat het museum al zes andere schetsen uit die serie heeft hangen. Het zal overigens nog wel even duren voordat het publiek het paneel kan be wonderen. Om het werk zijn juiste plaats te geven, moet de overvolle Rubens-zaal eerst opnieuw worden ingericht. Kunstnijverheid De eerste veiling van het nieuwe seizoen staat bij Gijselman in Amsterdam in het teken van de kunstnijverheid. Een grote particuliere verzameling merk- en stoflappen wordt op zes, zeven en acht september geveild. FOTO: ANP o' #Sfn16 3i - v%° Karakti f.30 Gil Poster van de RussÉJIrker i Recht: (3.05 N /~i 1 I achteg Clownesk^ Jikovsk variete-r(bpn AMSTERDAM twintig Russische dl gers, acrobaten, clo*J mespelers zorgen dB maanden vo< familie-spektakel, tel 'Moscow nigh theaterproject op in première in thej in Amsterdam. Stichting Carré ras de indruk van dit gl het zien van een maar had het idee d stelling pas echt gf zijn voor de Nederld als een Westerse r| puntjes op de i zou ontstond een Russi landse samenwerki! eindelijk resulteeré ore vijf weken durende in Moskou onder t de Amerikaan Rifl0Per Door middel van rPaeni werkte hij met drir9" theatergroepen aanfht pe tie. Tot in de vroe) °os I werd gediscussieer# betel" naderingswijze erffSlden Daarna werd een IP'aats maakt uit bestaand van de groepen. Ga een duidelijke voorLom de Russische culti derstelden, werden of vervangen. Zo f0N een clowneske vsP^N voor het hele geziflND voorproefje wil zied dag 23 (21.00 uur) ej augustus (15.15 uur., het Openluchtthea^en Vondelpark in Daarna staat de revPP 19 september in hef ater in ScheveninP°P september in <r schouwburg.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 12