PvdA zet kabinet onder zware druk (^P Optimisme in Genève over ruil gijzelaars Rijwielbelasting Ccld^cSomcmt 10 13 14 Gratis taxi naar Indisch Monument eroering in Engels 'Clubland' 14 Dagen Gratis INFORMATIE ZONDER SENSATIE £eiclóe(3outa/nt iUGUSTUS 1991 16 PAGINA'S in twee katernen uzen Braziliaanse lementariërs zitten vol cocaine 5-°fj 5 pitti g ka 'Gereformeerden derdorp bidden en sbpen dat HSL niet doorgaat ap n oom biediuit niet verschoten w rustig Leidse Hout speelde in Dire aits om de dromen O San Mark waar te .J I maken" ISTELUK LEVEN/OPINIE IENLAND ENLAND RT «N/REGIO 9 1 tJSTVERLENING ST/RTV SUMENTENINFORMATIE PROGRAMMA's R/PUZZEL/MENU nnacht enkele stbanken en een himumtemperatuur van istreeks 14 graden, rgen eerst perloden t zon, later meer wolking maar vrijwel eral droog, ddagtemperatuur Kveer 24 graden, ig wind, kracht 3 of nder. SPORT OP TV £eicUe (So Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Directeur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25108 Losse nummers 1,45. „Vraagtekens bij bewaking Vulkaan verduistert Albanezen mogen blijven op strand van Ameland" Argentijnse provincie Bestand in Kroatië opnieuw onder druk AMELAND De Koninklijke Nederlands Bond tot het redden van Drenkelingen (KNBDR) plaatst grote vraagtekens bij het functioneren van de strandwachten op Ame land. Vorige week verdronk een 44-jarige man uit Gytsjerk. De afgelopen maanden kwamen drie badgasten door verdrinking om het leven op de Friese Waddeneilanden. Mankementen aan de reddingboot en te wei nig benzine in de tank leidden vorige week tot de verdrinking. Van Gemert van de KNBDR: „Vandalen mogen dan 's nachts vernielingen aanbrengen aan zo'n boot, maar dat mag geen reden zijn dat men 's middags niet kan uitvaren. Dat de benzine op is, mag natuurlijk niet gebeuren". De KNBDR heeft op Ameland drie boten die door medewer kers van strandpaviljoens worden bewaakt. BUENOS AIRES Een vulkaan in het Andes-gebergte heeft meer dan de helft van de Argentijnse provincie Santa Cruz verduisterd. De Hudson-vulkaan begon gisteren kilometershoge aswolken de lucht in te spuwen en onttrok in delen van Santa Cruz de zon aan het zicht. Het getroffen gebied is onge veer drie keer groter dan Neder land. Burgers is geadviseerd binnenshuis te blijven. Wie zich toch op straat begeeft moet een gasmasker dra gen. Op sommige plekken van de provincie ligt al een vijf centimeter dikke aslaag. BARI Italië heeft besloten dat de paar hon derd Albanese vluchtelingen die nog in de ha venstad Bari zijn voor het moment in het land mogen blijven. Dit heeft het hoofd van de poli tie, Vicenzo Parisi, verklaard. De eerste vluch telingen werden vanochtend vroeg per bus overgebracht naar bestaande vluchtelingenkam pen in het noorden van het land. Eenmaal op de plaats van bestemming kunnen de Albanezen asiel aanvragen. Zij krijgen dan een voorlopige verblijfsvergunning in afwachting van het defi nitieve besluit van de autoriteiten, een periode die drie maanden kan duren. Krijgen de vluch telingen geen politiek asiel, dan komen zij te vallen onder de Wet-Martelli, die bepaalt dat al leen vreemdelingen met een arbeidscontract een verblijfsvergunning krijgen. De meesten van de circa 17.000 Albanezen die verleden week in Italië aankwamen, zijn naar huis gestuurd. ZAGREB Serviërs en Kroaten hebben weer op elkaar geschoten in de afvallige Joegoslavi sche republiek Kroatië. Daarmee bemoeilijkten ze pogingen van de nationale leiders om het broze bestand te laten beklijven. Volgens de Kroatische politie werden de afge lopen nacht twee van haar mensen gedood bij schotenwisselingen in het Oostkroatische dorp Beli Manastir. Dat gebeurde na een aanval van Servische guerrillastrijders op een patrouille van de Kroatische politie. Ongeveer 30 km naar het zuiden werd meer dan twee uur ge vochten rond de door Kroaten bewoonde stad Borovo Naselje. Volgens de politie raakten vier leden van de nationale garde van Kroatië en drie burgers ernstig gewond bij de gevechten die uitbraken nadat de stad met mortieren be stookt was vanuit het onder Servische controle staande dorp Borovo Selo. Het nieuwe geweld, dat oplaaide terwijl het col lectieve presidentschap van Joegoslavië in Bel grado bijeen was om te proberen het van 7 au gustus daterende bestand steviger te maken, onderstreept de hulpeloosheid van de nationale leiders om een eind te maken aan de crisis. Volgens bronnen zou het staatspresidium de maatregelen willen uitbreiden die moeten voor zien in de naleving van het bestand. De deelrepubliek Bosnië-Hercegovina gaat een referendum organiseren over de rol die de deelrepubliek eventueel in een toekomstig Joe goslavië moet gaan spelen. De aankondiging kwam enkele uren voordat het staatspresidium bijeenkwam in Belgrado. Bosnië bekleedt vol gens waarnemers een sleutelpositie in de crisis. De republiek heeft lange grenzen met zowel Servië als Kroatië en kent een sterk gevarieer de bevolking. AANPAK HUIDIGE WAO'ERS VOOR PARTIJ ONAANVAARDBAAR UTRECHT De PvdA- fractie en bewindslieden mogen onder geen beding akkoord gaan met een be korting van de uitkerings duur voor de huidige groep arbeidsongeschik ten. Met die uitspraak hebben de gewestelijke besturen en het partijbe stuur van de PvdA giste ren de druk op het kabi net vergroot. Een groot deel van de gewesten vindt de wao-kwestie een kabinetscrisis waard. Fractievoorzitter Wöltgens vreest morgen een uiterst moeizaam kabinetsberaad nu ook minister De Vries van so ciale zaken nauwelijks moge lijkheden ziet om de huidige groep wao'ers te ontzien. Vol gens De Vries is het onvermij delijk dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen losgela ten wordt als de huidige wao- voorstellen niet doorgaan. De gewestelijke besturen van de PvdA hebben gisteravond tijdens een bijeenkomst in Utrecht de partijtop unaniem duidelijk gemaakt dat aantas ting van de uitkeringsduur voor huidige wao'ers onder de vijftig jaar onaanvaardbaar is. Zij spraken wel vertrouwen uit in de nieuwe koers van partijleider Kok. De vice-pre- mier zal zich morgen in het kabinet sterk maken voor het ontzien van de huidige groep wao'ers en extra maatregelen voor nieuwe ernstig arbeids ongeschikten die geen enkele mogelijkheid hebben op ander werk. Fractievoorzitter Wöltgens ziet de uitkomst van het overleg met de gewestelijke besturen en het partijbestuur als een steun in de rug. „Maar het is duidelijk dat het nog geen koek en ei is in de coalitie. Ik hoop dat we er uitkomen en dat het CDA als coalitiepart ner bereid is alternatieven te aanvaarden, maar het is een buitengewoon moeilijke opga ve geworden", aldus Wöltgens. Hij deed indirect een oproep aan CDA-minister De Vries die zich gisteren in NRC/Han- delsblad bijzonder somber toonde over de haalbaarheid van de PvdA-alternatieven. De Vries staat welsiwaar ach ter het PvdA-voorstel om werkgevers zwaarder te be boeten voor personeelsleden die in de wao terechtkomen, maar hij verwacht niet dat dit een afdoende oplossing biedt. De Vries: „De marges voor veranderingen zijn buiten- gwoon smal. Ik denk dat het verkeerd is als wij de doelstel lingen met betrekking tot de Ziektewet en de arbeidsonge schiktheid niet halen, met alle gevolgen vandien voor de werkgelegenheid, waardoor we dan ook nog eens aanslui tend de koppeling van lonen en uitkeringen kunnen verge ten in deze kabinetsperiode". Pagina Partijcongres PvdA over sociale zekerheid Baggerstroom blokkeert autoverkeer Een tankauto met verontreinigd slib die onderweg was van Lei den naar Dordrecht heeft gistermorgen rond acht uur een groot deel van zijn lading verloren op de Leidse Willem de Zwijgerlaan. Over een lengte van veertig meter werd de zwarte, stinkende brij uitgesmeerd over het wegdek. De vergrendeling van de container schoot los nadat de chauffeur over een forse oneffenheid in het wegdek ter hoogte van de Marnixstraat reed. Snel remmen voor kwam dat de container helemaal leeg stroomde. Het meeste slib kon uiteindelijk toch per tankauto worden afgevoerd, de rest ver dween in de straatkolken. Het autoverkeer ondervond grote hin der en liep volledig vast op de omleidingsroute door de Meren- wijk. foto: wim van noort Pagina 9: Dikke laag slib zorgt voor anderhalf uur file PvdA-voorzitter Marjanne Sint loopt in gedachten door de zaal waar het bestuur bijeen kwam om zich met afgevaardigden van 17 gewesten te buigen over de wao-problematiek. Links fractievoor zitter Wöltgens. foto: anp DEN HAAG De Haagse taxicentrale HTMC biedt bezoekers van de doden herdenking bij het Indisch Monument in Den Haag morgen een gratis rit aan van en naar het station Hollands Spoor en het Centraal Station. HTMC- woordvoerder E. van Ton geren heeft dit gisteren bekend gemaakt. De actie is bedoeld om het imago van de chauffeurs te ver beteren. In verband met acties tegen de treintaxi is er veel negatieve publiciteit ontstaan, aldus Van Tongeren. „Wij voelen ons ge associeerd met de mensen die de dodenherdenking bezoe ken. Naar hen wordt al vijftig jaar niet geluisterd". Bestuurslid R. Ungerer van de Stichting Herdenking 15 au gustus 1945 noemt het initia tief van HTMC „een sympa thiek gebaar". Hij verwacht morgen rond tweeduizend mensen bij het monument. „Veel van hen zijn oud, vaak in de tachtig, en kunnen dat gratis taxivervoer goed gebrui ken. Overigens rijden er al pendelbussen tussen het Ne derlands Congresgebouw, waar eerst een herdenkings bijeenkomst plaats vindt, en het monument". Over de door de taxicentrale gevoelde lotsverbondenheid met de bezoekers van de do denherdenking is Ungerer minder enthousiast. „Die ver gelijking kunnen ze natuurlijk niet maken. Je kunt het ver lies van familie, vrienden en bezittingen niet op hetzelfde niveau stellen als de proble matiek rond de treintaxi". Pagina 3: „Verzoening is mo gelijk!" (ADVERTENTIE) BANKZAKEN )e beste bank van Nederland st ra in verfi|nd soepel runderleder ende kussens atgedekt met een (fefts) Den Haag Denneweg 4.070-3106314 leiden-C Haarlemmerstraat 52a-S4 071-127509 Amsterdam-C Moteteeg t2t* Spuistraat 020-6259866 Amsterdam Willem van Weldammeiaan n GekJetiandpiein 020#405i0 Viaardogen-C Korte Hoogstraat 4i 0HXM6267. UïecN G*Jen*v.aeet 173 HoogCamamne tel 030-328869 Doden bij raketaanval op Kabul KABUL Bij een raketaan val op de Afghaanse hoofdstad Kabul zijn gisteren zeker 30 doden gevallen, zo is uit zie kenhuisbronnen vernomen. De aanval werd uitgevoerd door de Mujaheddin. In totaal werden zes raketten afgevuurd op een woonwijk in het noordelijk deel van de stad. Eén daarvan kwam te recht op een bushalte, niet ver van het ministerie van defen- r dai n krant ontvangen? Bel tussen 10 en 19.00 uur, zaterdags tussen nd° en 15 00 uur- teleloonnr. 071- 248 en uw krant wordt nog dezelf- nabezorgd. M Tracy afgetobd terug naar VS WIESBADEN De Amerikaan Edward Tracy heeft vandaag het Amerikaanse militaire hospitaal in Wiesbaden verlaten en is op weg naar de Verenigde Staten. Tracy, die vijf jaar in Libanon gegijzeld heeft gezeten, zag er moe en afgetobd uit. De ex-gijzelaar vliegt naar Boston waar hij verdere medische zorg zal ontvangen. Tracy werd verleden week vrijgelaten door de Organisatie van Revolutionaire Ge rechtigheid die hem vijf jaar geleden in Libanon had ontvoerd. Idoor .ROGER SIMONS raat i DNDEN De hertog van evonshire, sinds 1938 eige- kar van Pratt's, een erg se- aats fctieve club in St. James's, is lend op Labour. In Lon- fns Clubland (een andere voor de wijk St. Ja- i's) wordt verteld dat de cialistische partij van Groot- ittannië snode plannen leedt. [oon ftiid ider fant Labour heeft ontdekt kt ze alleen met dameshulp i het bewind kan worden tracht. En hoe breng je de itse vrouw ertoe op rood te immen? Vanzelfsprekend door haar ervan te overtuigen dat haar heil bij Labour ligt. Neem nu de traditionele Brit se clubs, zeggen de socialisti sche 'policy makers'. Die zijn praktisch allemaal het exclu sieve domein van de heer der schepping. Dames hebben er niets te vertellen. In de mees te gevallen worden zij er zelfs niet geduld. Het lidmaatschap van een club zoals Pratt's is exclusief voor mannen weg gelegd. Labour vindt dat het tijd wordt deze discriminatoire toestand wettelijk af te schaf fen. Mochten de Britse socia listen na de volgende parle mentsverkiezingen aan het bewind komen, dan zou hun regime bij de wet bepalen dat dergelijke onderscheiding tus sen de seksen verboden is. De hertog van Devonshire vindt dit schandelijk. En dergelijk verbod zou volgens hem ge woon betekenen dat Labour niet fatsoenlijk kan regeren. Wat zijn Pratt's betreft, zegt de 'duke': „Vrouwen komen er niet niet in. Wij zijn het laatste bastion van het man nelijke chauvinisme". Deze hertog woont op Chats- worth, een foeilelijk kasteel vol kunstschatten in het Noordengelse Derbyshire. „Als Labour niets anders kan bedenken om de dames voor zich te winnen, dan ben ik van mening dat de socialisten niet in staat zijn Engeland te besturen," gromt hij. GENÈVE Een drie man sterke Israëlische de legatie overlegt vandaag in Genève met de secreta ris-generaal van de Vere nigde Naties over een ge- vangenenruil tussen Israël en islamitische extremis ten in Libanon. De delegatie heeft de opdracht gekregen zich soepel op te stel len zodra zij informatie ont vangt over de zeven Israëli sche militairen die in Libanon vermist worden. In Jeruzalem verwacht men onder andere een video-opname van de in 1986 boven Libanon neerge storte Ron Arad, navigator van de Israëlische luchtmacht. Aangenomen wordt dat Israël bereid is enkelen van de bijna 400 Libanese en Palestijnse ge vangenen vrij te laten die het in Libanon vasthoudt, zodra er duidelijke informatie komt Perez de Cuellar. foto: ap over de vermiste militairen. Volgens de Israëlische televi sie zouden er nog meer gedeti neerden door Israël worden vrijgelaten wanneer zeker is dat alle militairen of hun stof felijke resten aan Israël over gedragen zullen worden. VN-chef Javier Perez de Cuel lar ziet goede mogelijkheden voor de uitwisseling van gijze laars en gevangenen in het Midden-Oosten. De overdracht van de vermiste Israëlische militairen is volgens hem van doorslaggevende betekenis voor een uitwisseling van de bijna 400 Arabische gevange nen in handen van Israël en de tien westerlingen die groe pen in Libanon in gijzeling houden. „Als ik dit probleem kan op lossen kan alles worden opge lost", aldus Perez de Cuellar- De meningsverschillen zijn volgens hem niet groot. „Ze liggen niet zo ver uiteen. Het is geen oceaan. Ik zou eerder zeggen een rivier". Israël ont kende gisteren berichten dat het zaterdag de shi'itische geestelijk leider sjeik Abdel Karim Obeid vrijlaat. Pagina 5: Sjeik Obeid spreekt al vloeiend He breeuws Op de fiets naar een minitentoonstelling over belastingplaat jes. Alweer een idee voor een vakantie-uitstapje in de Leidse Courant. Geldig tot 2 september. Het is voor sommigen een flinke tocht, want hij leidt naar Rotterdam. Maar op diverse kaarten staan vast wel fraaie fietspaden aangegeven die kun nen worden gevolgd. Doel is het Belastingmuseum, Parklaan 14 in Rotterdam waar de - kleine - expositie over de rijwiel- belasting van tien tot vijf uur open is. Ingevoerd in 1924 af geschaft in 1941, nu vijftig jaar geleden. Maar er is meer, ook het een en ander over de staatsloterij. En morgen bij thuiskomst weet u het. Geen beter lot, dan een lot uit de lo terij: de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. D Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,50. Noteer mij direct als abonnee De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 Dhr/Mevr: Voorl: Straat: Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag Of bel 071-315 677 8 711848 003017 ■IlIUrilIXlIHMIITflIII

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1