slik ben meer dan een lawaaipapegaai" Het luilekkerland van de hardrock speelt met volume Sou/tout KUNST/RTV MAANDAG 12 AUGUSTUS 1991 ft decor jazzfestival Voor de zevende keer is Delft jècor voor een jazzfestival, dat van vijf- at en met achttien augustus wordt ge- jn. Anders dan voorgaande jaren is, et dit keer om een trans-atlantisch ge in gaat. ;alifornië komt namelijk Uncle Yoke's Dog's, een orkest in oude stijl, dat zich >ft in rhythm blues, dixieland, straat- ek, maar ook traditionele jazz. Het fes dat zich voornamelijk afspeelt in het um van de stad zoals de Markt waar de Wijs op 17 augustus zijn nieuwe presenteert, laat verder groepen horen !arry's Jazz And Blues Band, The Prin- vn Jazzband, Louis van Dijk, het kwar- Jaap Biezen, de Coast To Coast Jazz 1 en All That Jazz. De traditionele et Parades' worden gedeeltelijk door de tse grachten gehouden. Iers of Rock met The Black r_, Queensryche, Metallics en C. Gentofte Stadion, Kopenha- Zaterdag. Herhaling: Goffert Nijmegen. Op 1 september. NS PIET Gouden Mozart Veertig van de tweehonderd gouden munten die werden geslagen om de tweehonderdste sterfdag van Wolfgang Amadeus Mozart te markeren, zijn binnenkort te koop in Japan. Het muntje, 75 millimeter groot, draagt het portret van de componist en weegt 427 gram. Toch is de prijs niet misselijk, want het kleinood moet weg voor een bedrag van 29.000 gulden. FOTO: AP KRO-tv registreert toneelprijs- winnaars DEN HAAG De KRO-tele- visie brengt op 4 september de toekenning van de Haagse to neelprijzen op het scherm, die de maandag daarvoor tijdens het Theaterfestival zijn uitge reikt in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. De beelden worden verwerkt in een rechtstreekse uitzending (Ned. 1 om 22.55 uur) vanuit café Schlemmer. In deze uit spanning voert Berend Boude- wijn gesprekken met de win naars en winnaressen. Nieuwe chef moderne kunst Gemeente museum DEN HAAG De 54-jarige H. Janssen wordt chef van de afdeling moderne kunst bij het Haagse Gemeentemuseum. Hij is opvolger van F. Boll die in 1989 vertrok vanwege een ru zie met directeur Fuchs over het te voeren beleid. Jansen studeerde kunstgeschiedenis in Groningen eh was tot 1987 do cent in dat vak in Enschede. De afgelopen vier jaar was hij conservator moderne kunst in het Bonnefantenmuseum in Maastricht. Auke Mulder leidt reorganisatie van het Muziektheater AMSTERDAM Auke Mulder wordt voorzitter van de centrale di rectie van het Amsterdamse muziek theater en gaat in die functie de op handen zijnde reorganisatie leiden. Met de structuursverandering hoopt het bestuur van de stichting Het Mu ziektheater nog voor het einde van het jaar de tekorten te hebben terug gedrongen, die sinds de bouw be staan. Volgens ingewijden heeft de reorganisatie ingrijpende gevolgen voor zowel de Nederlandse Opera als het Nationale Ballet en het Balletor kest, de vaste bespelers van het Mu ziektheater. Expositie over het Vrouwengezelschap AMSTERDAM Majorettes, kruisboogschutters, sigarenrook- sters, Scheveningse visvrouwen, serviceclubs en barbiepoppen- verzamelaarsters. Al deze vrou wen in groepsverband zijn sa mengebracht op de fototentoon stelling „Het vrouwengezel schap" die van 16 augustus tot en met 10 september is te zien bij de stichting Amazone in Amster dam. De tentoonstelling bestaat uit 50 geënsceneerde groepsport retten gefotografeerd door Gina Kranendonk en Ari Versluis. Dit tweetal fotografeerde de vrou wen meestal in de omgeving waarin ze samenkomen. leb. I •dacht ifJn 'ENHAGEN 'Mon- blijktRock' is in een jaar uitgegroeid tot luilekkerland van de irock. Wie een kijkje iend er schermen isterent' ontmoet een cir- .pmtoachtige entourage, iet vi|r in het volle licht de schijnwerpers hore\t het zijn publiek het %ingge van de roek-zalm: beefy ig, maar tevens licht ensei eerbaar. Zaterdag ndat in de Deense hoofd- Kopenhagen het Irock-circus van start AC /DC, Metallica, ^d'dalensryche en The k in dpk Crowes. Het werd wedstrijd in decibel- 'MONSTERS OF ROCK' VAN START IN KOPENHAGEN \5de leidei niet', st enj 'Mét zonoverg°ten Kopenha- ^is zaterdagmorgen in alle eftl6\gte al het terrein van de ^rockers, die behalve uit "Jemarken, afkomstig zijn waan der meer Zweden, Noor- nn en Duitsland. T-shirts Metallica, AC /DC en insryche bepalen, samen veel zwart leer het straat- Om acht uur 's morgens de hardrock-fans de eer- flesjes Carlsberg achter- en verdienen zwervers iif /fjieu8d hun eerste 'week- ftje' met de lege flesjes, die •al worden achtergelaten, (ertussen komt de stad |zaam tot leven en blijkt centrum niet alleen het iet ha ...Klassieke muziek van een standaard, terwijl in de koffer eigengemaakte cassette-bandjes te koop liggen... FOTO: HANS PIËT bruisende middelpunt voor zijn inwoners, die zich te goed doen aan de uitverkoop, maar ook van het muziekleven. De musici zijn dan misschien niet vernieuwend in de weer, aan genaam is het wel. In Stroget, de winkelstraat die het cen trum grotendeels doorklieft, speelt een jongen klassiek gi taar van een standaard, terwijl in zijn opgeslagen koffer ei gengemaakte cassette-bandjes liggen. Prijs: vijftig kronen. Even verder vergaart een groep Zuidamerikaanse musici een groeiend gehoor met vro lijke volksmuziek en wordt een damestrio met gitaarbege leiding, dat ook uiterst zuiver a-capella zingt, af en toe over stemd door een saxofoonkwar tet, dat heel jazzy speelt. In middels hebben de toneelspe lers van 'Jezus Christ Super Star' zich op straat begeven om, volledig uitgedost, de roek-opera extra onder de aandacht te brengen en zijn de terrassen en café's volgelopen met hardrock-fans, die hun laatste uren voor het optreden van The Black Crowes door brengen met het drinken van goudvocht, want echt goed koop is het bier niet. 'Rock around the block' is de titel van deze editie van 'Mon sters of Rock' met het Austra lische vijftal AC/DC als hoofdprogramma. In totaal worden achttien Europese ste den 'bespeeld' waaronder Praag, Boedapest, Barcelona, Donington, Berlijn en Nijme gen. Overigens treedt dit cir cus niet altijd in dezelfde sa menstelling aan. Soms moeten de musici van de Amerikaanse groep The Black Crowes plaats maken voor Mötley Crüe en af en toe zijn deze twee groepen allebei afwezig. Op weg naar het Gentofte Sta dion, waar doorgaans wordt gevoetbald, blijkt dat de hard rock-fans het niet bij een paar pilsjes hebben gelaten. Buiten het stadion worden de lege flesjes met karrevrachten te gelijk door de jeugd afgevoerd. Een dag later verschijnt in de pers het verontrustende be richt dat er vijf maal zoveel wordt gedronken dan tien jaar geleden en dat het aantal do den door drank sterk toe neemt, vooral onder de jeugd. De 25.000 feestvierende roc kers hebben er geen bood schap aan. De met trays van twaalf bekers aangevoerde pils wordt in de wachttijd tussen de groepen soms in wedstrijd verband opgedronken: wie slaat in de kortst mogelijke tijd een pilsje achterover. Steeds meer mensen kunnen nauwe lijks op hun benen staan en waggelen met een blik op on eindig over het veld, maar ze hebben toch nog genoeg ener gie over om met een gebalde vuist de groepen aan te moedi gen. Zware tijd The Black Crowes heeft de taak het festival te openen. De groep en dan met name zanger Chris Robinson, heeft een zware tijd achter de rug. Hij stortte begin dit jaar, na bijna zestien maanden constant toe ren, in elkaar en kreeg on langs justitie achter zich aan omdat hij een vrouw zou heb ben beledigd en bespuugd. De soep wordt niet zo heet gege ten als hij wordt opgediend, zo bleek, behalve dan op het po dium waar The Crowes sto men. De toegewezen driek wartier is veel te kort voor een groep van die klasse. Ze vermengen rock met rhythm and blues in een stijl die mis schien lijkt afgekeken van The Rolling Stones, maar die intussen heel eigen klinkt: rauw en eerlijk. Eigenlijk is The Black Crowes een wat vreemde eend in deze 'Mon sters of Rock'-bijt, want hard rock speelt het vijftal niet. Daarvoor is het te veel een groepsgebeuren, zonder ego- strelerij. Opwinding Queensryche valt daarna een beetje tegen. De groep, die veel met geluidsbanden werkt, kan bij het publiek nauwelijks enige opwinding teweeg bren gen. Dan heeft Metallica meer succes. Een dronken, hysteri sche massa gaat volledig door het lint. Met de wijsvinger en pink vooruit gestoken en de armen in de lucht wordt mee- gesprongen op de muziek, ter wijl onschuldig toekijkende toeschouwers heen en weer worden geslingerd tussen de meute. Met vlijmscherpe soli lijmen gitaristen James Het- field en Kirk Hammett de no ten aan elkaar. Zwakste punt is de zang van James, die meer op zingzeggen lijkt. Terwijl uit puur enthousiasme de beker tjes bier in de lucht worden gegooid, schroeft de geluids technicus het volume nog wat extra op en laat James weten: „Laten we de buren eens lek ker wakker maken". De volgende dag blijkt dat de installatie het volume van een straalvliegtuigmotor (150 db) benaderde. Het scheelde maar vijftien decibellen. Tot ruim een kilometer in de omtrek van het stadion hebben de be woners kunnen meegenieten, zonder één raam te hoeven openen. Metallica mag niet weg zonder toegift, waardoor het optreden uitloopt tot een uur en twintig minuten. Wan- AC/DC, met zanger Brian Johnson, bewijst de Status Quo van de hardrock te zijn. FOTO: SACHA PIETERSE neer het publiek dan nog geen genoeg heeft, zijn wat kalme rende woorden in het Deens van Lars Ulrich nodig om de menigte tot bedaren te bren gen. AC/DC sluit het hardrock-fes- tival af met een puntgave show, waarin het flitsende gi taarspel en de clowneske para de van gitarist Angus Young, net als eerder dit jaar in ons land, de hoofdrol speelt. Met aan beide kanten van het po dium een videoscherm en ge stoken in een wonderschone lichtshow laten de Australiërs horen, waarom zc gerust de Status Quo van de hardrock mogen worden genoemd. Even eerder heeft Angus achter het podium laten weten dat déérin juist hun kracht schuilt om vervolgens het bewijs te bie den. 'Monsters of Rock' is in aan tocht, het luilekkerland van de hardrock staat voor de deur. Over drie weken is het zover. beeldhouwster wint Rijksmuseum krijgt privé collectie Indiase miniaturen Exposities in Pulchri Studio p,"iPnry Moore prijs deÉ k m^TERDAM De Amsterdamse beeld- Of raster Margot Zanstra heeft in Tokyo de mezpy Moore Prijs gewonnen. De prijs voor iryVeract beeldhouwwerk, genoemd naar de be- mdathde Engelse beeldhouwer, wordt om de Cerk 1 jaar uitgeschreven door het Hakone Mu il in Tokyo. Een jury van kunstenaars en ven zei beoordeelde meer dan 700 kunstwerken kje iide gehele wereld. Aan de priis is een be- rol teLvap 10 miljoen yen (ruim 130.000 gulden) telleL,^.^n. Zanstra kreeg de prijs voor haar svhufnding Ghostdwelling, een abstract beeld het ni met glasvezel versterkt kunststof. Het ne lmeter hoge beeld is geplaatst in het Utsu- i vooiii-ga-hara Open Air Museum. Het betreft iere i variatie op een eerder door haar in Alk- er |r geplaatst beeldhouwwerk. AMSTERDAM De ver zameling miniaturen van prof. P. Formijne komt op termijn ter beschikking van het Rijksprentenkabi net. Dat heeft het Rijks museum in Amsterdam gisteren bekend gemaakt. De collectie van Formijne om vat ongeveerg 300 miniaturen uit het oude keizerrijk India. De vroegste stukken dateren uit de 15de eeuw, de laatste uit het midden van de 19de eeuw. Voor het Rijksprentenkabinet betekent de toekomstige over dracht van deze bijzondere particuliere verzameling een belangrijke aanvulling op de eigen collectie. Het stelt het Rijksmuseum in staat een re presentatief overzicht van de Indiase miniatuurkunst te to nen. Het Rijksprentenkabinet deed deze mededeling bij de presen tatie van de tentoonstelling „Indiase miniaturen uit Pa rijs". Van 10 augustus tot en met 10 november is de verza meling van de Fondation Cus- todia in het Rijksmuseum te zien. De Nederlandse verza melaar Frits Lugt heeft vanaf 1921 de basis voor deze collec tie gelegd. De expositie geeft een over zicht van de gehele schilder kunst uit de Mogol-periode. De keizers van de Mogol-dynastie, die vanaf de tweede helft van de zestiende eeuw tot het mid den van de negentiende eeuw over delen van het Indische continent heersten, hebben de uitoefening van de miniatuur kunst enorm bevorderd. Door een mengeling van elementen van inheemse Indiase kunst met die van Perzïe en Europa ontstond een eigen stijl. Aansluitend bij deze tentoon stelling is in dezelfde periode op de afdeling Aziatische kunst de expositie „Hoofse snuisterijen uit India" inge richt. Op deze tentoonstelling zijn bijzondere Indiase kunst voorwerpen uit de Mogol-pe- riode te zien. De expositie biedt onder meer een portret van Shah Jahan, door een Eu ropese steensnijder in albast vervaardigd, en een bij elkaar horende groep sieraden die door een islamitische vrouw in het midden van de 18de eeuw in Zuid-India of Sri Lanka is DEN HAAG In de tuingalerie van de Pulchri Studio in Den Haag worden tot en met 29 au gustus aquarellen en werken in gemengde techniek geëxposeerd van Theo Boons. Hij toont recent werk en gebruikt de voor hem uitdagende aquareltechniek. Ook gebruikt hij andere materialen zo als gouache, jute en touw. Gedurende dezelfde periode worden in de Voor houtgalerie van de Pulchri Studio col lages van Ellen van Toor geëxposeerd. In haar werk herkennen we alledaag se dingen, zoals vissen, bloemen, tafels, lampen, enzovoort. In de grote zaal worden van 10 augustus tot en met 1 september schilderijen van Harry van Kruiningen getoond. Dit ter gelegen heid van zijn 85ste vejaardag. Hij laat de nieuwste ontwikkelingen in zijn werk zien, dat nog volop in beweging is. Het leven van micro-organismen is een van zijn thema's. In de Vierkante zaal is er van 10 tot en met 1 september een overzichtsten- toonsteling met hoogtepunten uit het werk de dit jaar overleden Haagse beeldend kunstenaar Theo Mooyman. Hij exposeerde vele malen zijn teke ningen, schilderijen en grafiek in Den haag, onder meer in het Gemeentemu- profl agen enen twin tig jaar jong presenteert Joel Batenburg samen met hij in de Groot de nieuwe NCRV-talkshow Spiegels, die giste- t \va na een korte zomerstop is hervat. Zijn tv-debuut maakte Ba- burg al vorig jaar met het religieuze muziekprogramma Me- iat di ünker, dat binnenkort zijn tweede seizoen ingaat. Een ge- ?k met een nieuwe, licht grijzende stqr met stoppelbaard aan Hilversumse firmament, die het liefst programma's zou ma- rofeejje niet worden uitgezonden. •aël oor 'angi aat c LVERSUM Hoewel We *s geboren in het leuwse Terneuzen emt Joël Batenburg ertuip Rotterdammer. „Als ens iuw word je al gauw liet Eien als reserve-Belg. .vendien heb ik in Rot- Wzl dam veel langer ge- -uik'i ond". Jarenlang werk er sp(hij daar voor de lokale in. üfrkomroep waar hij ra- 'en programma's maakte te zi )r het Leger des Heils. no'0 or deze organisatie is 'akei tenburg op muzikaal ond, )ied gevormd en nog geg'' eds bezoekt hij regel- ij zo,ltig dg kerkdiensten L7 het Leger. hou van vrolijke ortho- jf Xe kerkmuziek en dat vind in daar- De NCRV wist dat n 0Ii n ze me vroeg een screen- 'ord/' te doen voor Medeklin- paali Batenburg was voor de en roep een oude bekende. Als cjoel dent aan de Evangelische ien looi voor Journalistiek uit oevl ïersfoort liep hij ooit drie jers anden stage bij de NCRV- Jen ^en bewuste keuze? „Ik ef a£ misschien ook wel bij de m gewild, maar het werd liet. lNCRV vanwege het Maan- (morgen Magazine, wat mij een leuk programma leek om aan mee te werken". Na die stage kreeg hij van zijn toenmalige begeleider Govert van Brakel wijselijk het advies om „niet meteen het radio nest in de duiken". Zelf had hij ook het gevoel dat er nog iets aan schortte en hij besloot zich eerst op het schrijven toe te leggen. Vol jeugdige over moed begon hij bij de ANWB in Den Haag meteen maar als eindredacteur van de Kam peer- en Caravankampioen. „Dat was natuurlijk een veel te zware job. Nee,.... eigenlijk meer boven mijn stand. In ie der geval bewerkte ik de ver halen zo intensief dat de schrijvers hun eigen produkt niet meer herkenden". Roemenië Hoe leuk het werk ook was, het zinde Batenburg niet dat de geboorte van een nieuw verhaal een maand op zich kon laten wachten. Hij wilde iedere dag schrijven en kwam naar de regioredactie van onze krant. „Daar heb ik heerlijk journalistiek werk gedaan en kreeg er kansen die je bij een grotere krant nooit zou krij gen. Zo ben ik als stadsver slaggever naar Roemenie ge weest om daar de naweeen van de revolutie te verslaan". Eind vorige maand verliet hij die krant na bijna drie en een half jaar. Hij koos definitief voor het medium televisie waar hij vorig jaar debuteerde met Medeklinker, een populair religieus programma waarin muziek centraal staat. „Mede klinker hoeft van mij niet per se een programma te zijn voor de NCRV-achterban. Ik ben dan ook erg blij met alle posi tieve reacties van randkerke- lijken. Als het lukt mensen te boeien die misschien al een hele tijd niet meer in de kerk zijn geweest, dan hebben we in de roos geschoten". Een beetje ijdel, zoals elke journalist, voelt hij zich ge vleid wanneer mensen na het bekijken van het programma de moeite nemen daarover iets op papier te zetten. Zijn stop pelbaard is in die brieven vaak onderwerp van discussie. „Moet kunnen", blijft zijn me ning. „Er zijn zoveel dominees met een baard". Spiegels Was Medeklinker nog een pro gramma in de luwte, na de eerste vijf afleveringen van Spiegels kwam de storm van reacties goed op gang. En dat was wennen. Tijdens zijn laat ste weken op de krant grapte hij nog dat hij in al die jaren drie-en-een-halve ingezonden brief had gekregen, waarvan er ook nog één verkeerd gea dresseerd was. Nu komen er per uitzending gemiddeld veertig brieven binnen. Vlak daarbij de recenserende colle ga's van de schrijvende pers niet uit. In Nieuwe Revu liet Boude- wijn Büch weten de show „tut tig, zinledig en doelloos" te vinden. Helaas had hij zijn medewerking aan het pro gramma al toegezegd, dus bleef hem niets anders over dan Joël („de iongen met het moderne haar'te verzoeken hem samen met Karin de Groot (volgens Btlch hierna te ingespeeld. In de uitzendingen van dit seizoen zullen we va ker om en om een onderwerp presenteren in plaats van sa men één item doen. Maar laat duidelijk wezen dat we meer zijn dan een lawaaipapegaai. We presenteren niet alleen, maar zitten ook in de redactie van het programma en berei den ons grondig voor". Reclamespot noemen „het beschaafde meis- in één van de komende uitzen- je") te tracteren op een brutaal dingen van Spiegels te gast is? gesprek. Wordt deze wens in- „Ik geef toe dat we veel te gewilligd wanneer de schrijver braaf zijn geweest. Dat lieve moet eraf. Verder moet de rol van dubbelpresentatie beter uit de verf komen. Karin en ik waren nog niet goed op elkaar Al het commentaar wat de af gelopen twee maanden over hem is uitgestort, doet hem la ter in het gesprek verzuchten dat hij het liefst programma's zou maken, die niet uitgezon den hoefden te worden. Veel kritiek was er onder andere op het interview met mevrouw Neelie Smit-Kroes aan het eind van de eerste uitzending. Het doel van de makers haar te ondervragen over haar ui terlijk werd door Smit-Kroes, als ras-politica, vakkundig verlegd naar het maken van een reclamespot voor Nijenro- de, de universiteit voor be drijfskunde waar zij sinds kort de scepter zwaait. „Toen we haar confronteerden met een foto van haar in een strak t-shirtje riep ze gelijk dat ze die niet wilde zien. Hoewel ze destijds toestemming heeft gegeven om die foto te maken, kregen we er nu tot twee maal toe ruzie over en is ze bijna opgestapt. Dat is er toen uitge- monteerd, maar achteraf had den we het misschien beter op onenigheid kunnen laten aan komen". Bij de gedachte dat Batenburg in een andere uitzending de kans liet liggen spontaan een dansje met Caroline Kaart te maken, trekt hij zich nog de haren uit het gebruinde hoofd. „Daar heb je weer die braaf heid. Op een indrukwekkende manier vertelde ze hoe een ge vierde vrouw zoals zij, een danszaal heeft moeten afhuren omdat ze na iaren weer eens zo graag een dansie wilde ma ken. Eenzaamheid troef. Zon de dat ik haar toen niet in de studio ten dans vroeg". Deskundoloog Hij realiseert zich dat er nog veel te leren is en betreurt het daarom dat het praatprogram ma slechts dertien afleverin gen heeft om zijn bestaans recht te bewijzen. Daarna wordt besloten of Spiegels vol gend seizoen op het sch'erm te rugkeert. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan is de kans groot dat Batenburg stopt met Medeklinker. „Ik wil beslist niet doorgaan voor deskundo loog op het gebied van de kerkmuziek". En de program ma's lijken elkaar te biiten. „Ik heb nu bijvoorbeeld al twee keer meegemaakt dat als ik voor Medeklinker in een kerk kom, mensen zeggen „dat wat u bij Spiegels hebt gedaan, is toch niet helemaal...". Als hij zou moeten kiezen, gaat zijn voorkeur uit naar Spie gels. „Van de moeilijke start die we gemaakt hebben, word ik alleen maar strijdlustiger. Spiegels gaat het maken! Uit gesproken plannen voor wat ik verder op tv wil gaan doen heb ik niet. Dit zomerseizoen ben ik aan het pionieren, aan het proeftuinen. Ik heb im mers nooit naar de televisie gesolliciteerd, maar ben ervoor gevraagd. Voor mij is het ge woon weer een nieuw medium waar ik kennis mee maak. Uiteindelijk zal ik wel kiezen, maar voorlopig zit ik tot in 1993 vast aan de NCRV. Als Spiegels toch mislukt? Dan trek ik wel weer ergens an ders aan de bel".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9