t ;raël eist eerst !%)heldering lot van ermisle militairen PRESS Hezbollah-leden belangrijkste gijzelnemers Somotit BUITENLAND lCf' Autoriteiten Albanië organiseerden uittocht" Edward Tracy zocht avontuur Gevechtsvliegtuigen treffen verkeerd doel in Kroatië Y MAANDAG 12 AUGUSTUS 1991 ajana-indianen n bedrijfsauto's ARIBO Tijdens vredesover- Paramaribo tussen regering en van illegale groeperingen in Su- hebben drie zwaarbewapende ia-indianen gisteren twee be- igens van de Billitonmaatschap- name gevorderd. Ze dwongen de lurs in Paranam, dertig kilometer ien van Paramaribo, de contacts- af te geven. Het is voor het eerst taanden dat er weer een gewa- actie van de Tucajana's heeft jvonden. Eerder stalen Tucaia- ivenhonderd kilo dynamiet bij i. Tucajana-commandant Thomas iglecommandoleider Brunswijk i dit weekeinde met vertegen- ;ers van andere groeperingen met president Kraag. (vervolg van de voorpagina) BARI In Italië wordt niet uitgesloten dat de autoriteiten in Albanië de exodus hebben georganiseerd. De Italiaanse televisie meldde zaterdag, op basis van verklaringen van Italiaanse toeristen en journa listen die onlangs in Albanië waren, dat de Albanese radio het bericht had verspreid dat in Durres drie schepen klaar lagen om naar Italië te gaan. Kort daarop stroomden dui zenden mensen vanuit Tirana en andere steden richting Dur res. De Italiaanse regering heeft zich inmiddels beraden op het vluchtelingenprobleem. Om een nieuwe uittocht te voorko men heeft Rome het idee ge opperd van gezamenlijke Ita- liaans-Albanese patrouilles langs de kusten. Tegelijkertijd wil Italië de voedselhulp aan de Albanese bevolking opvoe ren. Agenten met wapenstokken en schilden en militairen met gummistokken probeerden gisteren bij het stadion duizen den Albanezen onder controle te houden, die naar voren be gonnen te dringen toen de po litie begon met het uitdelen van voedsel. De politie slaagde erin de onrust in de havenstad Bari te onderdrukken nadat zij versterking had gekregen en er een systeem voor de distri butie van het voedsel was in gesteld. Het was de tweede Keer dat de politie met scherp schoot om de rust te herstel len. Er werd niet alleen gevochten om voedsel. Hongerig, uitgeput en uitgedroogd na vier dagen onder een verzengende zon, vochten groepen Albanezen gisteren met elkaar en de poli tie om een plaats te bemachti gen in bussen die hen naar schepen en vlieguigen huis waarts zouden brengen. Ande ren zworen echter zich te ver zetten tegen het beleid alle vluchtelingen terug te sturen. Zaterdag moest de Italiaanse politie verschillende malen ge weld gebruiken om duizenden wanhopige Albanezen binnen de hekken te houden van het stadion van Bari. In het sta dion speelden zich tragedies af. Medewerkers van het Rode Kruis zeiden honderden Alba nezen te hebben behandeld die in het snikhete stadion onwel waren geworden. Veel vluch telingen klaagden dat zij maar eenmaal per dag te eten kre gen en soms helemaal niet. Zaterdagmorgen werd voor 400.000 gulden schade aange richt toen Albanezen hun woede koelden op een kantoor en garage van het Rode Kruis. Mielke ook vervolgd voor moorden in 1931 BERLIJN Erich Mielke (84), de voor malige Oostduitse minister van staats veiligheid, moet in Duitsland terecht staan voor de moord op twee politie agenten in 1931. De misdaad is nog niet verjaard, omdat in 1979 de verjarings termijn van moord in Duitsland is opge heven. De aanklacht tegen Mielke da teert uit 1947. Het Westduitse arrestatie bevel tegen hem is toen echter gene- feerd door de bezettingsmacht van de ovjetunie. Mielke werd al beschuldigd van onder andere het steunen van de terreurbeweging Rote Armee Fraktion, medeplichtigheid aan bevelen vluchten de Oostduitsers neer te schieten en het ontvreemden van geld uit de staatskas. Voor het proces is nog geen datum vast gesteld. Vastgoedbeleggers investeerden minder in Verenigde Staten AMSTERDAM De investeringen van Neder landse professionele vastgoedbeleggers in de Verenigde Staten zijn in de afgelopen twaalf maanden scherp gedaald. Er werd voor 300 mil joen dollar onroerend goed verworven tegen ruim 1,8 miljard dollar in de periode augustus 1989 tot en met juli 1990, meldt het blad Vast- GoedMarkt. Mede omdat één groot project dat voor Nederlandse rekening zou woraen ge bouwd werd geannuleerd en rekening houdend met enkele afwaarderingen kwam de globaal geraamde waarde van alle Nederlandse vast goedbeleggingen in de VS uit op circa 9,5 mil jard dollar tegen bijna 10 miljard dollar een jaar geleden. De terugval in nieuwe investeringen is vooral het gevolg van de verslechterde situatie op verschillende deelmarkten in de VS. Volg van voorpagina) e zon mtUT Israël wil dat ven militairen, die niet be jnvai jn Libanon worden vermist, of dat hun li- een 48>n worden overge- Berlijn.-i als blijkt dat zij ze na h^eer jn ieVen zijn. nog ee; genomei 'HealtVoerder van het Israëli- en rustpinisterie van defensie en de vpjaveh benadrukte al org zorg dat Israël hierover kreeg, pheldering wil hebben rxdere Dt er over de Palestijnse spa' cenfenen onderhandeld kan in. i. „Israël roept opnieuw iden, met name Iran en eld niet en aue organisaties die produk[e Israëliërs vasthou- nog0p) toegang tot hen te meesten 0f bewijzen over hen enjggggjy^ aldus Naveh. aanwip jg ZgVen vermiste Is- het oosy militairen zijn niet lJ~ur, v2zien sinds een tankslag Macht 6 Arbeit met Syrische troepen in Oost- Libanon in 1982. Daarnaast wordt een Druzische militair vermist sinds 1984, terwijl in februari 1986 twee Israëlische soldaten in Libanon verdwe nen. De zevende vermiste mi litair, luchtmacht-navigator Ron Arad, werd in 1986 boven Libanon neergeschoten. Israël heeft sterke vermoedens dat hij nog in leven is en wordt vastgehouden door een pro- Iraanse groepering. VN Volgens Israëlische functiona rissen worden door Israël en het Zuid-Libanon Leger, SLA, zo'n 375 Palestijnen vastge houden die bij een gevange- nenruil betrokken zouden kunnen worden. Onder hen is de sji'itische sjeik Abdel-Ka- rim Obeid, die in juli 1989 door Israël in Zuid-Libanon werd ontvoerd om sterker te staan in onderhandelingen met sji'i tische facties. Secretaris-generaal van de VN Javier Perez de Cuellar zei de vrijlating van de drie gijze laars op te vatten als een blijk van goede wil van de ontvoer ders om nu snel tot een oplos sing te komen. „Ik moet hoop vol zijn," verklaarde de VN- chef, die van McCarthy een brief kreeg van de ontvoer ders, waarin dezen hem vra gen zijn bemiddeling voort te zetten. Perez de CueÖar zei dat hij nog niet in contact was ge treden met de Israëlische rege ring over de vrijlating van de gevangen Libanezen. „Maar ik ben er zeker van dat zij (de Is raëliërs) zullen meewerken," zo voegde hij daaraan toe. De Amerikaanse president George Bush bedankte giste ren Iran en Syrië voor hun in spanningen voor de vrijlating van Tracy, maar wil pas een gebaar van „goede wil" tot hen richten wanneer alle Wes terse gijzelaars in Libanon vrij zijn. Onder hen zijn vijf Ame rikanen, onder wie Joseph Ci- cippio. GIJZELAAR NA VIJF JAAR VRIJ 9 zép"13 executeert erken, ^ggmokkelaarS Sunday fG China heeft ze- drugssmokkelaars ge- -£erd in de provincie TEM n, die grenst aan de he- EPi producerende 'Gouden ek': Burma, Thailand =N s. De smokkelaars wer- "kg geskf dood veroordeeld in i slotvet, P met een landelijke AanvoeiUgsdag op 26 juni. In de ™zes maanden van dit Iq^1gg jresteerden de autoritei- Handei rieer dan tweeduizend inelijk 2*iokkelaars en werden 3e kwalen kilo's heroïne in ,®n P^e^enomen. Door de toe- 60 vrian de welvaart en van reYeer over de grenzen is 2i>kkel en "het gebruik 3e kwatgs in China toegeno- n2?iï?,4oor ziJn Egging is het stuks "obleem het grootst in i. Ook worden steeds verdovende middelen lid-China naar Hong esmokkeld. listen in Chili lanuitbarsting AGO Zestien men- i )rden vermist na een ting van de 2700 meter ulkaan Hudson, op 2300 ter ten zuiden van de ïse hoofdstad Santiago. a die donderdag uit de 3t eerr begon te stromen in grote hoeveelheid ijs J6 t, waardoor een dunbe- lal overstroomde. Red- ams zochten gisteren 30 llf zestien vermisten, on- zes kinderen. Functio- vrezen dat sommige vermisten zijn ver- 4i. De vulkanische acti- vas overigens gisteren geheel opgehouden, eerstf" kwam nog steeds een stroom lava naar bene- nuiï) vulkaan had twee de- geslapen. - s* BAYRUT Edward Aus tin Tracy kwam naar Bay- rut om wat van de wereld zien. Zijn verblijf in de Li banese hoofdstad liep uit op een gevangenschap van bijna vijf jaar. Gisteren werd de Amerikaan door zijn gijzelnemers vrijgela ten. Vóór zijn komst naar Libanon leidde hij een zwervend be staan in Europa, het Caribisch gebied en het Midden-Oosten. Zijn verleden was in de ogen van zijn ontvoerders, die zich de Organisatie van Revolutio naire Gerechtigheid (ORG) noemen, verdacht. Zijn be schuldigden hem ervan dat hij voor de Amerikaanse geheime dienst CIA en Israël werkte. Een beschuldiging die door de Verenigde Staten is tegenge sproken. Tracy's familie die afkomstig is uit de staat Vermont, be schouwt hem als een onbedui dende avonturier die overal heeft geprobeerd het geluk te vinden. Hij was over de hele wereld op jacht naar geld. Hij ging naar Libanon om wat van de wereld te zien, zo zei zijn Edward Tracy. moeder op 21 oktober 1986 te gen een krant in Vermont. Op die dag hadden zijn ontvoer ders bekend gemaakt dat zij Tracy in hun macht hadden. Brief Tracy's moeder had hem op het moment van de ontvoering al 21 jaar niet meer gezien. Een maand eerder had hij haar een brief geschreven. Het was voor het eerst in tien jaar dat zij iets van hem hoorde. Tracy's Duitse echtgenote Inga die voor hun scheiding jaren met hem in Libanon woonde, ontkende eveneens dat naar ex-man een spion zou zijn. De kans dat hij dat na hun schei ding is geworden achtte zij klein. „Tenzij hij het geld no dig had", zo meende zij. Edward Austin Tracy, voor zijn vrienden „Ned", werd ge boren op 30 november 1930 in Rutland, Vermont, en groeide op het nabijgelegen Burling ton. Hij volgde een studie aan de universiteit van Pennsylva nia en diende bij de Ameri kaanse luchtmacht in Korea. Hij is vader van drie kinderen. Op het moment van zijn ont voering woonde hij in West- Bayrut. In het begin van de ja ren zeventig had hij zich daar na zo'n 20 jaar rondzwerven gevestigd. Wat de reden voor de Amerikaan is geweest zich daar te vestigen of om in het door burgeroorlog verscheurde land te blijven, is niet duide lijk. Tracy die tot de islam is over gegaan, noemde zichzelf een schrijver en boekverkoper. In de Libanese hoofdstad stond hij bekend als verkoper van de Koran en andere islamiti sche religieuze boeken. NICOSIA Het merendeel van de meer dan negentig ontvoerin gen van westerlingen in Libanon is uitgevoerd door facties van de fundamentalistische, sii'itische Hezbollah, of Partij van God. Tot de dood van ayatollah Ruhollah Khomeini ontving de Hezbol lah aanzienlijke financiële steun van Iran. President Hashemi Rafsanjani heeft de hulp sindsdien teruggeschroefd. Aangenomen wordt dat de facties nauw samenwerken of een groep vormen, die verschillende namen gebruikt om westerse in lichtingendiensten op het verkeerde been te zetten. De belangrijkste facties: ISLAMITISCHE JIHAD wordt geleid door de sji'itische funda mentalist Imad Mughniyeh, de hoogste veiligheidschef van de Hezbollah. Hij wordt beschouwd als het brein achter vele ontvoe ringen en andere terreurdaden. De groep heeft jarenlang de vrijlating geëist van gevangen mede standers in Kuwayt, die vastzaten wegens autobomaanslagen bij de Amerikaanse en Franse ambassade in december 1983. In 1989 werden twee van de gevangenen na vijf jaar gevangenisstraf vrij gelaten. De overigen kwamen vrij toen Irak op 2 augustus 1990 Kuwayt binnenviel. De organisatie heeft haar twee Amerikaanse gijzelaars, de journalist Terry Anderson en de docent Thomas Su therland, echter niet vrijgelaten. De Islamitische Jihad eist mo menteel de vrijlating van de sji'itische gevangenen van de door Israël gesteunde Libanese militie SLA. In totaal heeft de organisatie meer dan twintig Amerikanen, Brit ten en Fransen ontvoerd. De groep zat ook achter verscheidene vliegtuigkapingen waaron der die op een Amerikaanse en Franse legerbasis in Libanon op 23 oktober 1983, waarbij driehonderd mensen omkwamen. ISLAMITISCHE JIHAD VOOR DE BEVRIJDING VAN PA LESTINA eist de vrijlating van Palestijnse en sji'itische gevange nen in Israël. De factie ontvoerde op 24 januari 1987 vief- docen ten aan de Amerikaanse Universiteit in Bayrut. De uit India af komstige Mitheleshwar Singh werd op 3 oktober 1988 vrijgelaten, de Amerikaan Robert Polhill op 22 april 1990. De andere twee, Amerikanen, zitten nog steeds vast. ORGANISATIE VAN REVOLUTIONAIRE RECHTVAARDIG HEID ontvoerde negen Amerikanen en Fransen. Alleen Joseph Cicippio, een boekhouder aan de Amerikaanse Universiteit die op 12 september 1986 werd ontvoerd, wordt nog gegijzeld. Gisteren liet de organisatie de Amerikaan Edward Tracy vrij. Hij werd op 19 oktober 1986 ontvoerd. De groep dreigde driemaal Cicippio en Tracy te vermoorden. ORGANISATIE VAN DE VERWORPENEN DER AARDE ont voerde op 17 februari 1988 de Amerikaanse legerofficier William Higgins in Zuid-Libanon waar hij diende in het vredeskorps van de Verenigde Naties. De organisatie gaf op 31 juli 1989 een video band vrij waarop hij aan een galg bungelde. Hoewel zijn lichaam nooit is gevonden, gaan de Verenigde Staten en de Verenigde Na ties ervan uit dat hij dood is. ARABISCHE REVOLUTIONAIRE CELLEN (OMAR MUKH- TAR BRIGADE) Deze pro-Libische groep heeft de ontvoering op 9 september 1986 opgeeist van Frank Reed, het hoofd van de In ternationale School in Libanon. Reed werd echter op 30 april 1990 vrijgelaten door de Organisatie van de Islamitische Dageraad. REVOLUTIONAIRE ORGANISATIE VAN SOCIALISTICHE MOSLIMS - Naar wordt aangenomen een dekmantel voor de Fa- tah-Revolutionaire Raad van Abu Nidal. De organisatie eiste de ontvoering op 25 maart 1985 op van de Britse schrijver Alec Col- lett, die in opdracht van een VN-hulporganisatie in Libanon was. HEILIGE STRIJDERS VOOR VRIJHEID - Een sji'itische factie die geleid wordt door Abdul-Hadi Hamadi, de veiligheidschef van de Hezbollah voor Bayrut. De factie ontvoerde drie Duitsers toen Hamadi's jongere broer Mohammad in januari 1987 in Duitsland werd gearresteerd op beschuldiging van terrorisme. Tienjarige bruid De tien jaar oude Ameena Begum wordt door een politieman van het vliegveld van New Delhi in India weggeleid, nadat ze uit het vliegtuig naar Saudi-Arabië was gehaald. Het meisje huilde aan boord, hetgeen de aandacht trok van de bemanning. Ameena bleek een paar dagen tevoren te zijn uitgehuwelijkt aan een Sau- diarabische man die voor het meisje 230 Amerikaanse dollar aan de ouders had betaald. De Arabier werd gearresteerd. FOTO: AFP ZAGREB/BELGRADO De afgelopen nacht zijn drie Servische militairen gedood toen gevechts vliegtuigen van het fede rale leger een door hen bemande wegversperring onder vuur namen. Het voorval deed zich voor op circa 60 km ten zuiden van de Kroatische hoofd stad Zagreb. Aan het incident was vooraf gegaan dat de Kroatische poli tie schoot op een helikopter van het leger. Hierop stegen gevechtsvliegtuigen op om de Kroaten te straffen, maar ze kozen een verkeerd doel. Het dodental sinds het ingaan van het bestand in de Joego slavische deelrepubliek Kroa tië op woensdag is hiermee ge stegen tot acht. Meer dan 300 mensen zijn bij gevechten omgekomen sinds de republieken Slovenië en Kroatië op 25 juni bekend maakten dat ze niets meer za gen in het federale staatsver band en voortaan op eigen be nen wilden staan. Veruit de meeste doden vielen in Kroa tië, waar een 600.000 koppen sterke minderheid van Ser viërs woont die tegen een zelf standig Kroatië is. Eerder dit weekeind waren al vijf mensen, onder wie een Kroatsiche cameraman, omge komen bij onlusten. Ondanks het uitbreken van gevechten tussen Kroaten en Serviërs zei de federale commissie die toe ziet op het bestand gematigd optimistisch te zijn over de vredeskansen in de Kroatische deelrepubliek. Het televisiestation van Bel grado meldde dat rond vier uur gistermiddag bij de plaats Djakovo in Oost-Kroatië tien Servische gevangenen zijn ge ruild tegen tien Kroatische. De Kroaten werden vastgehouden in het Servische bolwerk Bo- rovo Selo en de Serviërs in Drie van de Serviërs die door Belgrado TV werden geïnter viewd, hadden sneeën in hun gezicht en zeiden dat ze met marteling waren bedreigd. Ze zeiden dat ze tussen de twintig en veertig dagen waren vast gehouden. Zaterdagavond wa ren in Vinkovci, eveneens in Oost-Kroatië, de eerste vijf ge vangenen geruild. Vandaag zouden nog eens zeventig ge vangenen worden geruild. De federale commissie besloot zaterdag nog geen waarnemers naar Kroatië te sturen, omdat de Kroatische regering be zwaar had gemaakt tegen de samenstelling van de groepen. In Zagreb werd gisteren over legd om de problemen op te lossen. De Kroatische bezwa ren maken duidelijk dat er geen onderling vertrouwen is, ondanks het bestand dat vori ge week van kracht werd. De Servische president Slobo dan Milosevic nodigde Bosnië- Hercegovina en Montenegro uit om vandaag in Belgrado over de vorming van een klei ner Joegoslavië te komen pra- VONTUREN VAN KAPITEIN ROB". JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA zonde— Het laatste stuk van de tocht leidt weer door dicht oer- C80$Met behulp van bijlen, hakmessen en sabels moeten de n Haat? zich een doortocht banen door het bos en zij moeten *pens ook gebruiken om allerlei gevaarlijke dieren op een te houden. Bovendien hebben vele mannen de gele lekregen. Moeizaam slepen zij zich voort, geholpen door ïeraden. Komt er aan deze verschrikkelijke tocht dan nooit een einde? Maar de stuurman spreekt zijn mannen moed in. Hij vertrouwt op zijn kompas: St. George da Mina kén nu niet ver meer zijn. En inderdaad, de volgende dag, tegen het middag uur, zien zij in de verte de masten van een schip en een vlag, die van een fort waait. Daar moeten de Engelsen zijnl Maar eerst zien zij alleen maar enkele inboorlingen, die de vermpeide blan ken verwonderd aanstaren. Langste draak De langste dansende draak ter wereld was vandaag te zien in Hong Kong waar een poging werd ondernomen in het Guiness Book of Records te komen. De draak werd gedragen door duizend dansers. Het evenement werd gehouden om een internationaal sportevenement voor gehandicapten luister bij te zetten. FOTO: AFP China bereid tot ondertekening non- proliferatieverdrag BEIJING China is in begin sel bereid het non-proliferatie verdrag te ondertekenen. Dat heeft ae Chinese premier Li Peng zaterdag meegedeeld aan zijn Japanse ambtgenoot Kai- fu, die een bezoek brengt aan China. De Volksrepubliek is de enige atoommacht die zich nog niet heeft aangesloten bij het verdrag, waarmee 140 lan den zich verplichten de ver spreiding van materiaal voor kernwapens tegen te gaan. Li heeft niet duidelijk gemaakt of China nog voorwaarden ver bindt aan de ondertekening. Ook noemde hij geen datum waarop de ondertekening zou moeten plaatsvinden. De Chi nese aansluiting zou één van de hoofddoelen van Kaifu's bezoek aan China zijn geweest.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5