geloze drugskoeriersters unnen Bouterse niets maken BINNENLAND CD A-fractie zoekt naar alternatief wao-plan Lubbers betreurt teleurstelling na bezoek Japanse premier Kaifu STUS Sou/taut ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1991 Gravelandse Polder weer drinkwater int» IIEDAM Alle ruim driehonderd Srijven en 35 huishoudens in de 's- avelandse Polder in Schiedam hebben drinkwater. Gistermiddag heeft ide zijm Openbaar Nutsbedrijf Schiedam df 25 bedrijven die nog verstoken van drinkwater weer op het lei- jnet aangesloten. Wel moet het water ïader order nog gekookt worden. Vo- week donderdag sloot het nutsbe- de waterleiding in het industriege- af, nadat ontdekt was dat het drink- •en bacterie was verontrei- De verontreiniging is vermoedelijk jrzaakt tijdens graafwerkzaamhe- De afgelopen week werden de lei en doorgespoeld met chloor. Amsterdam-Zuid krijgt treintaxi UTRECHT Het NS-station Amster dam-Zuid/WTC krijgt per 1 oktober een standplaats voor treintaxi's. Een woord voerder van de Nederlandse Spoorwe gen heeft dat gisteren bevestigd. De taxi's mogen alleen in de richting Am stelveen rijden. Amsterdam zelf zal het voorlopig nog zonder treintaxi moeten stellen. Volgens de NS-woordvoerder zijn er wel gesprekken gaande, maar een beslissing is voorlopig niet te verwach ten. „Er is nog een lange weg te gaan", zei hij. Pogingen om de treintaxi in te voeren in Rotterdam en Utrecht zijn al eerder (voorlopig) gestrand. Het trein taxi-project in Den Haag verdween deze week in de ijskast na felle protesten van Haagse taxichauffeurs. Kunstbende Agenda moet uit de handel AMSTERDAM De „Kunstbende Agenda 1991/92", een van de schoolagenda's voor middelbare scholieren voor komend school jaar, mag niet meer verkocht worden. Het gebruik van de naam „Kunstbende" is on rechtmatig. Dit heeft de Amsterdamse rechtbankpresident mr. B. J. Asscher giste ren besloten in het kort geding dat hierover was aangespannen. Eiser, de Stichting Kunstbende uit Amsterdam, maakte be zwaar tegen de agenda omdat deze dezelfde naam heeft en dus de kans bestaat dat ge bruikers van de agenda denken dat de Stichting hier iets mee te maken heeft. De Stichting wil haar naam absoluut niet in één adem genoemd zien met de agenda, waarin onder meer een advertentie staat voor een omstreden Hitler-stripboek. VVN voert actie voor veiligheid scholieren HILVERSUM Veilig Verkeer Neder land voert vanaf maandag een landelijke actie om de verkeersveiligheid van scho lieren te bevorderen. Onder het motto „Wij gaan weer naar school" worden au tomobilisten in ruim driehonderd ge meenten door middel van spandoeken en posters attent gemaakt op de schoolkinde ren in het verkeer. Voor de schooljeugd is er een speciale lesbrief. Scholieren zijn een kwetsbare groep verkeersdeelnemers, met name in de periode na de zomerva kantie. Een piek in ongevallen heeft on der meer te maken met het feit dat veel kinderen nog onbekend zijn met de route. Risicoverhogende factoren zijn verder ge ringe verkeerservaring en fietsen in groe pen. DODE MAN IN DEKEN NAARDEN Op een doodlopend weggetje langs de rijksweg Al in Naarden is gisteren het stoffelijk overschot van een onbekende man aangetroffen. Het lijk was in een deken ge wikkeld en vertoonde sporen van een misdrijf. De identiteit van de man is nog niet vastge steld. Het Amsterdamse recherchebijstandsteam is inmiddels betrokken bij het onderzoek, dat samen met de Naarden- se politie zal worden uitgevoerd. Openluchtmuseum heeft toekomst ARNHEM Het Nederlands Openluchtmuseum in Arn hem heeft gisteren zijn 250.000ste bezoeker van dit jaar ontvangen. Daarmee heeft het enige geprivatiseerde rijksmuseum in Nederland bewezen dat er duidelijk toe komst is voor een zelfstandig museum. Het Nederlands Openluchtmuseum heeft zelfs de dreiging van sluiting bo ven het hoofd gehangen, maar ten opzichte van vorig jaar vertoont het bezoekersaantal een stijgende lijn. Vorig jaar bezochten 315.000 mensen het Nederlands Openluchtmu seum. Het bijna tachtig jaar oude Openluchtmuseum wil in de toekomst meer het accent gaan leggen op educatieve vorming. Het museum heeft al een architect in de arm genomen om een nieuwe professionele tentoonstellings ruimte te ontwerpen om op de trend naar meer educatie in te spelen. Nu al zijn er in het Nederlands Openlucht museum jaarlijks veel meer tentoonstellingen te bezichti gen dan toen het nog een rijksmuseum was. Momenteel trekt een tentoonstelling over de verdwijnende kleine middenstand veel bezoekers. hONIQUE VAN DE VEN .RLEM De Haar- rechtbank was gis- het schouwtoneel de gretigheid waar- aarnemse Nederland legerlei- rlijker i Desi Bouterse wil in- over eigenen. De halve vader- pers was uitgelo- ([j omdat een Surinaam- hun drugskoerierster de i 'Bouterse' zou heb- genoemd. Een advo- le beidekt greep zijn kans en erste -peg de rechtbank zijn ewikkejënte tot slechts drie vaarlijkpanden gevangenisstraf zal ij veroordelen „als sig- afwijkenal naar Den Haag", rzacht' i ago vasten we elkaar niet voor de n alterijc houden", zei raadsman buiten (Muller na de rechtszitting, Niet buterse zit natuurlijk achter na h^ drugstransporten Het gaat êens wisten dat .een nog om de bewijslast", zat. Ronnie B. III Wert* n'et k°ven tafel gebracht op een vrijdagmiddag in Haarlem, waar drie argeloze Surinaamse vrouwen terecht stonden op verdenking van drugssmokkel van ieder bijna twee kilo cocaïne. De vierde verdachte betrof de 35-jarige Ronnie B. die ervan beschul digd wordt het drugstransport samen met twee broers te heb ben georganiseerd. Op de voorste rijen van de rechtzaal hingen journalisten aan de lip pen van de verdachten, omdat één van hen in een eerdere verklaring de naam 'Bouterse' had genoemd. Maar niet in Haarlem. Verdachte E.S. (42) nam afstand van haar verkla ring tegenover de Koninklijke Marechaussee, waarin zij be weerde benaderd te zijn door mensen van de NDP, de partij van Bouterse, om pakketjes te smokkelen. Wat overbleef in Haarlem was het treurige relaas van drie Surinaamse vrouwen die twee jaar gevangenisstraf hoorden eisen voor de smokkel van pakketjes waarvan ze niet om drugssmokkel ging, maar daar geloofde officier van jus titie Kuitert helemaal geen snars van en eiste vier jaar ge vangenisstraf. Militaire Op 9 mei werd het drietal door huisvriend Ronnie B. bena derd om pakketjes naar Ne derland te brengen. In ruil voor het transport zouden ze ieder tienduizend Surinaamse guldens ontvangen. Omdat alle verdachten grote gezinnen hebben en krap bij kas zitten, klonk het aanbod uiterst aan lokkelijk. Ronnie en zijn broers Roo en Glen verzorg den de tickets, paspoorten („we konden kiezen uit een hele stapel en moesten oefe nen op de naam en geboorte datum") en brachten de vrou wen naar een volgend familie lid die de pakketjes op hun li chaam plakte. Pakketjes met geld, was de vrouwen verteld. Op Schiphol liepen de drie te gen de lamp omdat hun pas poorten niet klopten. De Nederland r het e dat den dat er cocaïne in de pak ketjes zat. Officier van justitie Kuitert vindt dat uiterst naïef. Maar als we de rapporten van psychiaters en reclasserings- ambtenaren mogen geloven dan zijn de vrouwen ook naï ef. Ze kunnen niet of nauwe lijks lezen of schrijven, hebben geen televisie, zijn tamelijk onderdanig en leven in een klein wereldje waarin de zorg voor acht, negen kinderen centraal staat. Een wereldje bovendien waar de militaire politie smokkel niet contro leert, zelfs toestaat. Bouterse De officier kwam tot een eis van twee jaar gevangenisstraf. Raadsman K.Muller deed ver bijsterd. „Een straf moet af schrikken, maar dringt dat ook door tot de minder ont wikkelden buiten Paramaribo? De onafhankelijke rechterlijke macht moet een vonnis uit spreken dat Den Haag tot na denken stemt. Ik vraag der halve drie maanden gevange nisstraf". Op de gang, na de zitting, legde Muller uit waar om Den Haag moet worden wakker geschud. „De behan deling van coke-zaken ver vlakt steeds meer. De hoogte van de straf wordt steeds meer rechtstreeks gerelateerd aan het aantal grammen dat ie mand bij zich draagt. Ik pleit voor meer individualisering, want de drugskoeriers die worden gebruikt zijn steeds meer vrouwen en steeds labie- ler. Vaak gaat het om analfa beten die nauwelijks weten wat ze doen. Hun opdrachtge vers kiezen hen op hun arge loosheid en geslacht uit, omdat ze weten dat de celruimte voor vrouwen beperkt is, zodat ze vaak terug worden gestuurd en opnieuw kunnen worden ingezet. Deze vrouwen zijn het object van de perverse praktij ken van Bouterse. De recht bank moet een signaal geven dat zij niet langer van plan is argeloze analfabete vrouwen te laten boeten voor de cocaï nehandel, maar dat het pro bleem bij de kern moete wor den aangepakt. En dat is het instellen van een onderzoek naar de handel en wandel van Bouterse". Mislukte ontsnapping Politie-agenten staan bij de gedetineerde die ze gisteren kort na zijn ontsnapping uit de Bijlmerba jes in Amsterdam bewusteloos aantroffen naast een nabijgelegen metrolijn. De 31-jarige man, die gevangen zat wegens diefstal met geweld, had kans gezien om met behulp van aan elkaar ge knoopte lakens en verbogen emmerhengels vanaf de luchtplaats over de muur van het huis van bewaring te klimmen. Vanuit de gracht om de Bijlmerbajes heen kwam hij bij de metrobaan. Daar liep hij een stroomstoot op, waardoor hij versuft raakte en door de politie kon worden ingerekend. FOTO: ANP lateen b^M - consortium n de hui)0t geen bod op wali weer JRS3 S:eVpeafeTELVEP -h He! JM-consortium brengt en bod uit op een deel n de Venezolaanse n vliegi»j1^vaari:maa^scjiappjj le Pvd^sa consortium om- nement behalve de KLM drie heefnezoiaanse beleggers tot de Amerikaanse part- jkheid r van de KLM) Nort het €^est Airlines, ermoed n. .Caracas lieten KLM-func- le vraagprijs van de Vene- aanse regering van 135 mil- n dollar „buitensporig" was. pondanks heeft de groep ar belangstelling en bereid- d uitgesproken voor verde- contacten over eventuele èlneming in Viasa als de ge enheid zich voordoet. Ver- r is de KLM zelf bereid de gdurige samenwerking met isa te intensiveren. De Ve- folaanse regering is op de Dgte gesteld van het besluit n de groep. ad juni vroeg de regering in racas van consortia rond de -M en de Spaanse lucht- ,h M artmaatschappij Iberia bie- e'' 'fgen op zestig procent van t kapitaal van Viasa. Vene Ma wil het staatsbelang in t kader van zijn privatise- Igsprogramma verkleinen p honderd tot twintig pro- C. Vera D Dikhmf1 moeten komen Voor- (arde voor verkoop is dat de erderheid van het kapitaal H. Piét. Venezolaanse handen blijft. de KLM zich heeft terug lokken is de Spaanse lucht- rse' èrtmaatschappij Iberia de L. Henrige gegadigde. Deze maat- iiappij heeft als leider van ft beleggingsconsortium 6,4 miljoen dollar geboden or de zestig procent van Vi- Unie' een*' ^eria heeft nu dertig da- Nederland1 de tijd om de juridische en M van ken te regelen voor de over- leveid, D. fyning van het meerderheids- s; lang. De Spaanse lucht- artonderneming verwierf (Athene), rig jaar de meerderheid in rDelhO°me Argentijnse staatslucht- (Mosk'ouj.artmaatschappi Aerolineas Jeigrado), rgentinas, evenals in Austral, n binnenlandse luchtvaart- vertaai-jiatschappij in Argentinië. Sproeivliegtuig Van het sproeivliegtuigje dat gistermiddag tussen Zevenbergschenhoek en Lage Zwaluwe door nog onbekende oorzaak is neergestort, rest slechts een uitgebrand karkas. De piloot is met de schrik vrijgekomen. In een nabijgelegen watertje is sproeivloeistof terecht gekomen. Over de gevolgen daarvan is nog niets te zeggen. FOTO: ANP -sel DEN HAAG Niet al leen de PvdA is koorts achtig op zoek naar alter natieven voor de wao- plannen van het kabinet, ook leden van de CDA- kamerfractie zijn aan het rekenen geslagen. De christen-democraten on derzoeken of het mogelijk is tegemoet te komen aan de bezwaren van de coali tiegenoot, zonder dat de financiële doelstellingen van het kabinet in gevaar worden gebracht. leert, is zulks goed mogelijk. Daarvoor zou dan wél het stel- sociale zekerheid gron dig moeten worden gewijzigd. Medio volgende week zal het voorstel besproken worden tij dens een eerste overleg van de fractiecommissie sociale zaken en werkgelegenheid. Kernpunt van het CDA-alter- natief is dat de wao wordt af geschaft en opgaat in de reeds bestaande AAW-regeling, met een uitkering die zeventig pro cent van het minimumloon be draagt. De bedrijfsverenigin gen zouden deze uitkering bij volledige arbeidsongeschikt heid moeten aanvullen tot ze ventig procent van het laatst genoten loon. Teneinde de in stroom in de wao terug te dringen worden de uitkerings- voorwaarden verscherpt en het begrip passende arbeid ge schrapt. Een volledige uitke ring zou voortaan alleen ver strekt mogen worden bij „blij vende gebreken van lichame lijke en/of geestelijke aard". Of het plan binnen de fractie en uiteindelijk in het kabinet een reële kans maakt is nog niet duidelijk, maar naar ver luidt zouden tenminste twee PvdA-bewindslieden reeds in stemmend hebben gereageerd. De voorwaarde van een 'blij vend gebrek' haakt dan ook direct in op de verzuchting van vice-premier Kok dat hij zou willen dat „hopeloze ge vallen, die echt geen kant uit kunnen", eigenlijk ontzien zouden moeten worden bij in grepen in de wao. Verzeke ringsgeneeskundigen betwijfe len echter of het mogelijk is een waterdicht onderscheid te maken tussen tijdelijke en blij vende gebreken. GASPAR DEN HAAG Premier Lubbers betreurt het ern stig dat een aantal gebeur tenissen tijdens het bezoek in juli van de Japanse pre mier Kaifu aan Den Haag bij slachtoffers van het Ja panse optreden in de Tweede Wereldoorlog „de gevoelens van verdriet en teleurstelling hebben ver groot". Lubbers schrijft dit naar aan leiding van schriftelijke vra gen van VVD-kamerlid Wie- benga over de emoties die be paalde gebeurtenissen bij ve len hebben opgeroepen. Van het bewust verkeerd in lichten van demonstranten op 19 juli bij het Catshuis over de ingang die de auto van de Ja panse premier zou kiezen, is blijkens Lubbers' antwoord evenwel geen sprake. Daarbij is volgens de minister-presi dent sprake geweest van een „misverstand". De toegang naar het Catshuis aan de Adriaan Goekooplaan was die ochtend voorzien van dranghekken om doorgang te verzekeren. Bij de andere in gang, die vaak wordt gebruikt bij ontvangst van regeringslei ders, was dat niet het geval. Op suggestie van de politie had de meerderheid van de demonstranten zich bij die laatste ingang opgesteld. Lub bers voert aan dat het feit dat hij zelf na de kranslegging bij het Indisch Monument als eer ste gebruik maakte van die in gang, aangeeft dat het de be doeling was die ingang te be- Door de drukte en het ontbre ken van dranghekken bleek het echter niet eenvoudig het Catshuis te bereiken. De vei ligheidsambtenaar in de auto na Lubbers heeft daarom de instructie gegeven de rest van de stoet via de andere ingang te leiden. „Begrijpelijk vanuit het standpunt van de beveili gingsambtenaar, maar natuur lijk wel zeer teleurstellend voor degenen die hun grieven kenbaar duidelijk wilden ma ken", schrijft de minister-pre- Gooien De Stichting Herdenking 15 augustus 1945 heeft de Rijks voorlichtingsdienst 19 juli be richt zich volledig te distantië ren van het „door onverlaten in het water gooien" van de even daarvoor door Kaifu ge legde krans bij het Indisch Monument. Ook het bestuur van de Stichting Japanse Ere schulden en de Centrale van Samenwerkende Indische or ganisaties hebben zich krach tig van die daad gedistan tieerd. Lubbers: „Samenvattend kan de conclusie geen andere zijn dan dat de brief aan mijn Ja panse ambtgenoot om tot uit drukking te brengen dat het bij het wegnemen van de krans ging om de handeling van enkele individuen en niet om de gevoelens van het Ne derlandse volk. in overeen stemming was met de feiten en de waardering daarvoor door de betrokken organisa- Lubbers zegt goed te begrijpen dat met het voortschrijden van de jaren „de gevoelens van bit terheid over het gebeurde" toenemen. Maar de premier stelt daar bij dat het begrip voor de „op zichzelf goed in voelbare verlangens van de Stichting Japanse Ereschul den", „er echter niet toe kan leiden dat de regering zich schijnbaar daar achter stelt, als zij niet zelf overtuigd is dat dit voor de regering in de realiteit een begaanbare weg is". Drentenaren sterven eerder EMMEN In Zuidoost-Dren- te overlijden 35 procent meer mannen onder de 65 jaar dan gemiddeld in Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek naar sterfte dat de Gemeenschappe lijke Gezondheids Dienst (GGD) over een periode van vijf jaar heeft verricht. Het aantal sterfgevallen ten gevol ge van hart- en vaatziekten onder mannen ligt in Zuid- oost-Drente 35 procent hoger dan het landelijk gemiddelde. Voor vrouwen is de sterfte on geveer gelijk aan het landelijk gemiddelde. Voor longkanker ligt de sterfte bij mannen be neden de 65 jaar 24 procent hoger, en voor verkeersonge vallen 44 procent hoger dan landelijk gemiddeld De GGD, die het onderzoek uitvoerde om inzicht in preventieve ta ken te kunnen verwerven, heeft geen verklaring voor het hoge sterftecijfer. Wel consta teert zij dat een krachtiger be leid nodig is om het aantal ro kers te verminderen. Afscheids- zoentje Met een welgemeend zoentje nam chimpansee Chieko gisteren afscheid van zijn verzorgster Riga Reussien. Samen met nog drie andere apen vertrok Chieko naar zijn nieuwe thuis, het Endangered Wildlife Breeding Centre, Tijgerberg Zoopark Kraaifontein in Zuid-Afrika. De Stichting AAP verzorgde sinds 1986 deze vier chimpansees die jarenlang als proefdieren zijn gebruikt. FOTO: ANP Stimulans apothekers kleiner UTRECHT De stimulans die apothekers krijgen voor het afleveren van goedkope, gelijkwaardige middelen in plaats van dure merkmedicij- nen, is door de invoering van het Geneesmiddelenvergoe dingssysteem (GVS) op 1 juli kleiner geworden. De stimu lans bedraagt twintig procent van het prijsverschil tussen het dure en het goedkope mid- dei Maar het GVS heeft ertoe geleid dat de fabrikanten de prijzen van veel dure medicij nen hebben verlaagd om te voorkomen dat ze hun markt aandeel verliezen doordat pa tiënten er niet voor willen bij- betalen. Anderzijds zijn de prijzen van verschillende goedkope (generieke) midde len omhoog gegaan tot vlak onder de limiet. (ADVERTENTIES) IK KOOS DE VERSNELDE VERVOLGSTUDIE BEDRIJFSECONOMIE AAN DE AVOND-HEAO VAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT BREDERE KENNIS HEEL HANDIG SCHIJNT VOOR VERDERE CARRIÈRE. hel getuigschrift HEAO Bedrijfseconomie

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3