Tweede Kamer ongerust over aanval op Kurden L: l Geweld tegen Albanezen kost levens Hier wil ik leven, hier wil ik sterven" tj BINNENLAND BUITENLAND Stel vast in verband met vijfvoudige moord Gewelddadige bende maakt Spaanse wegen onvefrede DOOR EEN ANDERE BRIL SieidóaQowuvnt VRIJDAG 9 AUGUSTU: J ^rr^l B VAN HUET PARIJS De Franse politie heeft gisteren een 27-jarige man en zijn 25-jarige zwangere vriendin aangehouden in verband met de moord op vijf leden van een Franse familie. De vijf stoffelijke overschotten werden woensdag gevonden in het bos van Grand- glise, 50 kilometer ten zuidwesten van Brus sel. De man zou als laatste contact hebben gehad met de slachtoffers. Hij had de familie een tweedehands auto verkocht. Omdat de pa pieren hiervan niet deugden zou hij de be taalde 15.000 gulden terug betalen. Zowel de verkoper als zijn vriendin werden langdurig verhoord door de recherche van Lille. Naar verluidt zouden er sterke aan wijzingen zijn dat de man de dader van de moord is. Vorige week zou hij een geluids demper hebben gekocht voor een geweer van hetzelfde kaliber als waarmee de fami lie werd doodgeschoten. De vriendin zou wellicht getuige zijn geweest van het drama. De Franse media hebben verbijsterd gerea geerd op de gruwelijke moordpartij, vlak over de Belgische grens. Vader en moeder Roucoult, hun dochterje Elodie (3) en hun neefjes Jonathan (9) en David (14) werden allen gedood door een schot in het hoofd. Een van de neefjes zou hebben geprobeerd te ontsnappen aan de slachting. Hij werd ge vonden met vier kogels in hoofd en nek. Alle slachtoffers waren aan handen en voe ten gebonden met elektriciteitsdraad. Een jogger vond de vijf lichamen die in plastic zakken waren gewikkeld. In de woning van de verdachte werden plastic zakken van hetzelfde type aangetroffen. Na de macabe re vondst in het bos wezen familieleden van de slachtoffers meteen naar de autoverko per. Sinds dinsdag was deze man, afkomstig uit een dorp vlakbij dat van de slachtoffers, onvindbaar. Maandag hadden inspecteurs hem nog ondervraagd na de mysterieuze verdwijning van de familie. Gisteren werd de man gearresteerd in zijn woning. De verdachte man werkte naar verluidt volgens losse contracten aan de Kanaaltun nel. In perioden van werkloosheid verdien de hij wat bij met het opknappen van aller lei klusjes. Volgens zijn buren is hij een „ui terst discreet persoon, die men enkel zijn woning zag in en uitgaan". Sinds twee jaar woonde hij samen met zijn vriendin. BARCELONA Een Franse toerist is in de nacht van woensdag op donder dag in Spanje vermoord, toen hij in zijn kampeerwagen werd overvallen. De Fransman, Yves Abien, had de wagen op een parkeerplaats langs een weg aan de Costa Dorada gezet, om te slapen. Hij werd door zijn hoofd geschoten toen hij zich probeerde te verzetten. Zijn vrouw en twee kinderen bleven ongedeerd. De moord is de laatste uit een serie misdrijven tegen automobilisten die op doorgaande wegen in Noordoost-Spanje hun auto's 's nachts aan de kant zetten om enkele uren te kunnen slapen. Eerder kwamen een toerist en een Spaanse vrachtwagenchauffeur al in de buurt van Zaragoza en Soria om het le ven. Een tiental andere toeristen raak ten zwaar gewond. Volgens de Guardia Civil is een bende van zestien man voor de meeste van de gewelddadige overvallen verantwoor delijk. Vijf mannen zitten sinds juli vast. De politie ontkent ten stelligste dat de bekende 'Bende der Peruanen', die aan de Noordspaanse snelwegen toeristen berooft, met de moorden te maken heeft. De Peruanen staan be kend om hun geweldloze methoden. In Spanje is grote onrust ontstaan sinds er op 30 juni een golf van misdrijven op de belangrijke doorgaande ril O2 barstte. De overvallers ont mand en bij het minste verze de uit hun slaap wakker ges hiinlii automobilisten vermoord of zi a^c J J wond. De buit is in de meeste1 eeerj^a minimaal. gens de X Tot nu toe zijn er nog geen Ni tTtikli se toeristen onder de slachto: 0 deze bende. Niettemin is de oil£,em - der de verschillende consulaif^ genwoordigingen groot nu meer toeristische streken uitzv laatste weken zijn er al vers 1c incidenten geweest in de bi11 j p plaatsen als l'Hospitalet de I n Ametlla de Mar, kustplaatsei -P. kilometers onder het bekende ïITU® openen 1 »t Israëli: om de i krant. O' vredesbe dat Isra Vredesoverleg tussen Brunswijk en Kraag PARAMARIBO Jun- glecommandoleider Ron nie Brunswijk en Tucaja- na-commandant Thomas voeren morgen in Para maribo vredesoverleg met de Surinaamse president Johan Kraag. De leiders van de groeperingen voegen zich dan bij delegaties die eind vorige week en afgelopen dinsdag en woensdag al gesprekken in Paramaribo hebben gevoerd in het kader van de zogeheten nationale verzoening. Aan dit overleg namen ook vertegenwoordigers van de Mandela en A nguja-be weging deel. Het overleg waarin Henk Herrenberg, speciaal gezant van de militaire leiding, parti cipeert, heeft achter gesloten deuren plaats. Voor de rechtbank van Haar lem stonden vandaag drie Su rinaamse vrouwen terecht die verdacht worden van de smokkel van drugs. Eén van de koerierster heeft tegenover de politie verklaard dat de door haar vervoerde drugs be hoorden tot „een partij van Bouterse". De vrouwen wer den op 12 mei op Schiphol ge arresteerd omdat ze kilo's co caïne op hun lichaam droegen Samen met de vrouwen den ook twee mannen aange houden die als begeleider een oogje in het zeil hielden. PAUL KOOPMAN DEN HAAG De Twee de Kamer is ongerust over de Turkse aanval op Kur den in Irak. D66 en Groen Links vragen vandaag op heldering aan minister Van den Broek van bui tenlandse zaken en Ter Beek van defensie over het optreden van de Turkse militairen die aan- valsvluchten uitvoeren in Irak. De kamerfractie van Groen Links vreest dat onder meer gebruik is gemaakt van vlieg tuigen die door Nederland aan Turkije zijn verkocht. De frac tie eist dat het kabinet dan elk geval wapenleveranties aan Turkije stopzet. Bovendien wil de fractie dat de Nederlandse regering in NAVO-verband actie onderneemt tegen Tur kije als bondgenoot. Het is overigens nog onduide lijk of er gebruik is gemaakt van Starfighters die door Ne derland in de jaren zeventig aan Turkije zijn verkocht. Maar volgens PvdA-woord- voerder Jurgens is er ook zon- Turkije gaat door met aanvallen ISTANBUL Zonder dat de geallieerde troepen, waaronder Nederlandse mariniers, in het zuiden van Turkije een vinger uitsteken heeft Turkije gisteren voor de vierde achtereenvol gende dag zijn aanvallen op kampen van naar afscheiding strevende Turkse Kurden in Noord-Irak voortgezet. De Turkse regering heeft openlijk verklaard dat het doel is om voor eens en altijd af te rekenen met de guerrillastrijders van de linksgeoriënteerde Kurdische Arbeiderspartij PKK. Deze PKK streeft naar een onafhankelijke Kurdische staat in het zuidoosten van Turkije. Door de strijd die zij daartoe in de afgelopen zeven jaar heeft gevoerd zijn tot dusverre meer dan 3200 doden gevallen. F-4 Phantoms en F-104 Starfighters van de Turkse luchtmacht bombardeerden gisteren opnieuw kam pen van de PKK, zo meldde het semi-officiële Turkse persbu reau Anatolië. Een woordvoerder van de Europese vertegen woordiging van het Nationale Bevrijdingsfront van Kurdistan (ERNK) in Bonn beschuldigde de anti-Irakcoalitie ervan de aanvallen door het Turkse leger tot op 40 kilometer over de grens gewoon toe te staan. In totaal zijn 40.000 Turkse solda ten bij de operatie betrokken, aldus ERNK-woordvoerder Ali Sapan. Er zouden al meer dan 200 mensen zijn gedood. Het sein tot de operatie werd gegeven na de PKK-aanval van zondag op een Turkse gendarmeriepost aan de Iraakse grens, waarbij negen doden vielen. der die wetenschap genoeg re den tot ongerustheid nu NAVO-materieel gebruikt wordt voor een offensieve ac tie. Jurgens: „Theoretisch kan zich namelijk de situatie voor doen dat Irak de aanval op zijn grondgebied beantwoordt, waardoor de NAVO-lidstaten eventueel hulp moeten bie den". Overigens acht Jurgens die kans gering. „Het is wel heel opvallend dat uit Baghdad geen protest-geluiden worden vernomen. Ik vermoed dan ook dat Turkije het regime in Baghdad tevoren heeft ge waarschuwd: 'We gaan de Kurden aanpakken'. Daar heeft Saddam Husayn geen problemen mee. Irak, Turkije en Iran hebben geprobeerd te voorkomen dat de Kurden een machtsbasis krijgen". Het PvdA-kamerlid vindt dat de NAVO de Turkse agressie in tern moet bespreken. Ook CDA-woordvoerder De Kok is niet gerust over de situ atie, maar wil eerst meer dui delijkheid over de aard van de gevechten. Zijn opvatting wordt gedeeld door D66-ka- merlid Eisma die vandaag vra gen zal stellen aan het kabinet. Hij zou het zeer verwerpelijk vinden als de acties van het Turkse leger zich richten op alle Kurden. „Als de agressie alleen betrekking heeft op mi litante Kurden van de PKK (marxistisch bevrijdingsleger), dan is de situatie natuurlijk geheel anders, dan in het ge val er sprake is van een aan val op willekeurige Kurden in het grensgebied". De VVD'er Blaauw vreest eveneens voor onschuldige slachtoffers door het ingrijpen van het Turkse leger: „Ik kan me niet voorstellen dat je van uit de lucht kunt zien of je met een Turkse of Iraakse Kurd te maken hebt. Het is wel zo dat Kurdische rebellen vanaf Iraaks grondgebied aanvallen op Turkije uitvoeren, maar. waarom heeft Turkije dan geen veiligheidszone op het ei gen grondgebied ingesteld?". ROME Een vrachtschip vol Albanezen dat nu in de haven van Bari, aan de Zuiditaliaanse oostkust, is binnengedrongen, kwam gisteren met tienduizend opvarenden in de Italiaan se wateren aan. Het was voorafgegaan door andere boten vol vluchtelingen. Al deze schepen arriveren ondanks de waarschuwing dat ze geen Italiaanse ha ven in mogen en dat de kapiteins worden ver volgd wegens passagiers vervoer zonder vergun ning. De meeste passagiers hebben ernstig te lijden van de zo merse hitte. Velen zijn ge wond of volledig uitge droogd. Twee waren bij aan komst al in het ruim van hun schip overleden. De reactie op de dreiging van terugsturen is dat hon derden Albanezen in het zicht van de Italiaanse kust overboord springen. Maar ie dereen moet terug; de ene na de andere Italiaanse passa giersboot met repatrianten zet koers naar de Albanese havenstad Durazzo. Deze contra-uittocht wordt even wel vertraagd door ongere-- geldheden in Albanië zelf. De Albanese autorititeiten hebben gisteren de vier be langrijkste Adriatische ha vensteden (Durres, Vlora, Shengjin en Saranda) onder controle geplaatst van het ministerie van defensie. „De herhaling van de massale exodus onder de huidige om standigheden, terwijl het land moeilijke tijden door maakt, is een schokkende slag voor het nationale ver trouwen", zo stelde de Alba nese regering in een verkla ring. In de Albanese havens pro beren militairen de veelal jonge emigranten die weg willen met geweld tegen te houden. Volgens berichten uit Durazzo zijn daarbij meer dan tien doden gevallen. De botsingen ontstonden nadat een vertegenwoordiger van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken in de In de Italiaanse havenstad Bari zijn de op voedsel en water wachtende Albanese vluchtelingen nauwelijks in bedwang te houden. FOTO: EPA hoofdstad Tirana duidelijk had gemaakt dat Italië wel economische hulp aan het land wil blijven geven, maar dat het uit moet zijn met de ongebreidelde emigratie. Ve-' len stroomden toen naar de havens om te proberen nog weg te komen. Ook bij de debarcatie van de vluchtelingen, in Italië, gaat het niet zachtzinnig toe. Heel wat wapens zijn in beslag ge nomen, een Albanees werd bij het van boord gaan door een landgenoot neergesto ken, een ander werd met zijn pistool in de hand gearres teerd. Op de kade van Bari rijden ziekenauto's af en aan. Veel vluchtelingen hebben medische hulp nodig, alle hospitalen zijn gealarmeerd. In afwachting van hun repa triëring zijn duizenden Alba nezen in een voetbalstadion ondergebracht waar nauwe lijks verzorging is. Hulpor ganisaties verstrekken met moeite spijs en drank. SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF (ADVERTENTIE) (c) Standaard Uitgeverij/Wavery Productions Nieuwe premier in Vietnam HANOI De Vietnamese premier Do Muoi is vandaag afgetre den en opgevolgd door vice-premier Vo Van Kiet. Do Muoi, die ook secretaris-generaal is van de Communistische Partij van Vietnam, heeft aan de vertegenwoordigers op de bijeenkomst gevraagd te worden ontheven van zijn post van voorzitter van de ministerraad. De Nationale Assemblee accepteerde zijn ver zoek. In Nederland wonen talrijke buitenlanders. Die zijn hier om zeer verschillende redenen neergestreken: door huwelijk met een Nederlander of Nederlandse, als vluchteling, als uitge zonden specialist, of gewoon als toerist die in de Lage Lan den is blijven hangen. Aan hen de vraag op welke plek in Nederland zij het meest gesteld zijn. Voor de Italiaan Bruno Santanera ligt het mooiste plekje in Groningen. ITALIAAN BRUNO SANTANERA: GODLINZE Bruno Santanera en Godlinze. Hij een Italiaan en God linze een Gronings dorp van vierhonderd zielen. Een prachtig dorp, waar landelijke stilte heerst en waar het licht ook an ders lijkt, lichter dan el ders. Santanera is een druk sprekende zuider ling en hij doet wat duis ters met stenen die gene zing brengen. Hoe zijn die twee tot elkaar geko men? Omdat dit de kern van het verhaal is voor alle zekerheid toch maar de vraag aan San tanera waar hij het liefst ver blijft in Nederland. Het voor spelbare antwoord luidt: „Hier, in Godlinze en de mooiste plek vind ik de her vormde kerk". Een katholiek opgevoede Ita liaan die zich tot een protes tants-christelijke kerk voelt aangetrokken. Het kaïi niet op met de verbazing. Vooral niet als Santanera plechtig verklaart dat hij door God linze is .gekruisigd'. „Ja schrijf dat maar op, ik wilde hier alleen maar goed doen, maar de mensen hebben mij kapot proberen te maken". Toch ligt in dit dorp zijn ziel en zaligheid. Hij wil er nooit meer weg. Italië, zijn moe derland en zeker Turijn, waar hij geboren en getogen is, hoeven niet meer op zijn komst te rekenen. „Ik ben een Groningse Italiaan ge worden, ik kijk de kat uit de boom voor ik een beslissing neem. In Italië doen de men sen precies andersom, de sa menleving is daar dolge draaid. Ik wil daar niet eens begraven worden". Marmerkoning In de jaren zestig en zeventig waren Santanera en Godlin ze geregeld in het nieuws. Dat kwam door de activitei ten van de Italiaan die Am sterdam, alwaar hij een plaatwerkerij voor autocar- rosseriën dreef, voor het dorp had ingeruild en die in deze Groningse idylle ook zo'n be drijf wilde vestigen. Santane ra zou het dorp wel eens even uit de Groningse lethar gie wekken. Hij zou zorgen dat de werkloosheid die in het noorden altijd hoog is ge weest, nu eens krachtig be streden zou worden. De Godlinzenaren keken er in het begin van op toen Bru no met tien mille zwaaide als aanzet voor de bouw van een eigen zwembad. Maar al gauw boterde het niet meer tussen de dorpelingen en Santanera. Maar Bruna Santanera rept van kwaadsprekerij en wan trouwen in het dorp tegen over zijn goede bedoelingen. Hij wilde jongeren die geen werk konden krijgen aan een baan helpen. Het plaatwerk- bedrijf kwam er niet, maar wel een fabriek waar mar meren tegels werd gemaakt. Daar konden werkwillige Godlinzenaren hun diensten aanbieden. „En wat hoorde ik, dat de boeren elkaar ver telden dat er straks geen knechts meer te vinden wa ren dus dat ik geboycot moest worden" aldus een verontwaardigde Santanera. Om kort te gaan, er kwam geen plaatwerkbedrijf, de dooi marmerindustrie flopte, kwam geen zwembad een kleuterbadje), wel speeltuin, maar van eenP gantisch opstoten van I v terpdorp Godlinze in BAY vaart der volken is nietsin B rechtgekomen. Of het njsche de beeldentuin zijn die Brigew; heeft gesticht en die door bombarie rond de Italië wel degelijk duizeni|eeri nieuwsgierige dagjesmenjhon< heeft getrokken. Een gijnen, restaurant annex feestazal van uitzonderlijke afmeij ren gen, nu in bezit bij Santal ra's kinderen, trekt steeds veel publiek. iden En zo regen jaren achter I hou kaar de grote en klei vle< schandalen zich aaneen, j zjjn sterk de aandacht trokk van de landelijke pers, cj van de televisie en de rad Zeker toen Santanera in ha De gerstaking ging, een tot q han *toe nog niet vertoond press leid middel in Nederland. 1 listi protesteerde op die mani (Pa tegen een belasting-aansl De Italiaan hield het honj ren een week vol en volge sommige dorpsbewoners h hij gerust tot het bittere ei bui de mogen staken, zo blijkt i hoi een ingezonden brief in e In van de lokale kranten. dri Het is nu allemaal rustig lm geworden rond Santanera i Ha Godlinze, de strijdbijlen zi na begraven, maar de wrok tei ook bij de Italiaan nog ni va geheel verdwenen. fu: Hij geneest nu mensen m dii 'mineralen', een aardig bloi ste ende zaak zo te zien. In M schitterende met marmer g plaveide zaal waar hij z staat een tafel die is bedolvë r\ onder brieven van dankbaJ U cliënten. Enkele van d dankbrieven („dankzij u le ik weer.".) laat Santanera li B Wapens ontdekt vlak bij Menem BUENOS AIRES In een appartement in de nabijheid van de residentie van de Ar gentijnse president Carlos Menem, 15 kilometer ten noorden van Buenos Aires, is een omvangrijk wapenarse naal ontdekt. Wapens, explo sieven en een telefooncentra le waarmee gesprekken met de presidentiële residentie konden worden opgevangen, zijn aangetroffen in het ap partement dat zich op de tweede verdieping van een 15 etages tellend gebouw be vindt. (ADVERTENTIE) Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 1 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfe av nabezorgd.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4