Kruisbestuiving van NOS en Filmacademie Deelname aan Masterstoernooi dreigt itelhouder Tom Bulters te ontgaan TENNIS CIRCUIT on Rijnsburgse Boys en UVS halen flink uit KUNST/RTV/SPORT Mogols in India stimuleerden realistische schilderkunst Rabobank Q idócSou/imit JSTUS If- DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1991 9 MINIATUREN EN SNUISTERIJEN IN RIJKSMUSEUM ilusief defontatie van een leeuw met een draak in een rotslandschap,, iet gebied Hamid Umrani, ca. 1700. Rijksprentenkabinet AMSTERDAM De keizers van de Mogol-dynastie, die vanaf de tweede helft van de zestiende eeuw tot het midden van de negentiende eeuw heersten over grote delen van India, Pakistan, Afghanistan en Bangladesh, hebben de uit oefening van kunst en kunst nijverheid enorm bevorderd. Door een mengeling van ele menten van inheems Indiase kunst met die van Perzië en Europa ontstonden zelfs ge heel eigen stijlen. Aan de kunst uit die periode heeft het Rijksprentenkabinet van het Rijksmuseum in Amsterdam een tentoonstelling gewijd die vanaf 10 augustus tot en met 10 november is te zien onder de titel 'Indiase miniaturen uit Parijs'. Het gaat om de verza meling van de Fondation Cus- todia die uit Indiase miniatu ren, Europese tekeningen en prenten, schilderijen en auto grafen bestaat. De collectie geeft een overzicht van de ge hele schilderkunst uit de Mo- gol-periode. De verzameling is mede sa mengesteld uit de collectie van de Nederlandse verzamelaar Frits Lugt. Zijn belangstelling voor de miniaturen was vooral gewekt door de tekeningen die Rembrandt naar Mogol-minia- turen maakte. Al in 1921 kocht Lugt de eerste Indiase minia tuur aan. Na zijn dood in 1970, werd de collectie uitgebreid door zijn opvolger Carlos van Hassalt, de huidige directeur van de Fondation Custodia. Grootmogol Akbar, kleinzoon van de eerste mongoolse ver overaar van het Indische sub continent, stichtte even voor 1600 een schildersatelier onder leiding van twee Perzische meesterschilders. Door de be langstelling van Akbar voor een realistische weergave van de wereld om zich heen, ont stonden nieuwe onderwerpen, vooral portretten. Daarin was de geportretteerde niet alleen herkenbaar aan kleding en at tributen, zoals in de klassieke portretten, maar ook aan zijn uiterlijk, waarin hij diens ka rakter meende te kunnen her kennen. Voor een man van is lamitische overtuiging een op merkelijke opstelling. Akbars mening over schilder kunst wordt door zijn hofkro- niekschrijver als volgt weerge geven: „Velen keuren de schil derkunst af: aan die mensen heb ik een hekel. Het schiint me juist toe, dat een schilder beschikt over een bijzonder middel om God te erkennen; want bij het weergeven van alles wat leven heeft en het uitdenken van ieder onderdeel ervan, moet de schilder tot de conclusie komen dat hij geen individualiteit aan zijn werk kan verlenen en daardoor wordt hij gedwongen aan God, de schenker van leven, te den ken en op deze wijze zijn in zicht te vergroten". Een portret van grootmogol Shah Jahan (1628-1658) dat een Europese steensnijder in albast maakte. NDEXAMEN-WERKSTUKKEN VOOREEN GROOT PUBLIEK ubilerei brandwf"/ De Kat>| voor hei nmacht. Eerste van drie eind- enfilms van de Nederlandse gehien Televisie-academie. NOS- van het»'0- Nederland 3 om 20.20 uur. urn van d/"1*»- ten. De 41 'e«liedenNS p|ËT ;orps staart te laten' dern matVERSUM Oefening Maar oat kunst, om maar eens een e an| een cjjché te begin- Jammer dat ze daar nog niet 1908 achter zijn. Anders 's middajen ai die omroepen van de Ij veej vaker op de "oploln'eP staan van de Neder" s op het »se Film- en Televisie- aJemie in Amsterdam, ïateriaal, r werkt tenslotte ons zijn tijderbelovende filmtalent ^eae^er g' een glansrijke toe- ■andwener*ist en die studenten kst en uitp graag wat praktijk- geschieiring op. se brandvi lurlijk kent ook het Ne- een jnds omroepbedrijf stage- Katwijk. tsen, die telkens weer gre- over een /orden opgevuld, maar als De openjm het maken van tv-pro- .ies gaat, dan praten we tien uur over een minimale hoe de bluheid. De beste dooddoener inwordt gehanteerd om dit De rt weg te moffelen, is 'ge brek aan geld', maar misschien zou eens moeten worden geke ken naar de besteding van de budgetten. Tenslotte zitten op die academie de televisie-ma kers van morgen. Nog een geluk dat niet ieder een in omroepland voor een definitieve zomerslaap heeft gekozen en uiterst dom van het commerciële RTL4 om niet handig in te spelen op de wat argeloze houding van het publieke bestel. Met zoveel uren te vullen, zou bijvoor beeld de lunchperiode kunnen worden uitgeroepen tot speel tuin voor tv-makers. Die uren zouden gemakkelijk gefinan- cieerd kunnen worden uit de reclame-gelden. Bovendien krijg je een binding met die makers en dat is altijd handig als ze écht talentvol blijken te zijn. Voorlopig lijkt alleen de NOS hart voor de zaak te heb ben. Zo brengt de omroep de komende drie donderdagen eindexamenfilms op het scherm. „We doen dat met buitengewoon veel overtui ging", weet Wim Odé van de NOS. „Het is heel belangrijk om de nieuwe generatie op het scherm te brengen". Dialoog De NOS is er vaak al vroeg bij. „We kiezen meestal op de eer- Wat ik wel heel erg jammer vind, is dat we slechts drie hoogstens vier films kunnen tonen uit de enorme berg die er ligt". Volgens Odé is het een bewus te keuze om er snel bij te zijn. „Dat werkt naar twee kanten. Wij kunnen in een vroeg sta dium een dialoog aangaan met de makers, terwijl zij zich ver zekeren van een professionele inbreng. Wij helpen met het scenario, maar bekijken ook samen met de studenten de werkkopieën. Volgens mij is dat beter dan een bedragje storten met de mededeling: 'nou we zien wel wat eruit komt'. Hierdoor ontstaan goe de contacten met de makers. Volgend seizoen willen we die banden nog wat strakker aan halen. De NOS wil namelijk zes tot acht half-uurdurende drama-produkties op het scherm gaan brengen, ge maakt door beginnende regis- die i of twee jaar zijn afgestudeerd. Hoeveel het er precies worden, ligt aan het bedrag dat het Sti- mulerings Fonds bijdraagt. Bo vendien zouden wij graag par ticiperen in volwassen pro- dukties als speelfilms. De kri tiek die we uit de filmwereld krijgen is: 'jullie investeren weinig', - dat is niet hele maal terecht. Sinds 1988 wordt er rond de tien miljoen gulden aan de Nederlandse speelfilm bijgedragen". De keuze wie van de studen ten in aanmerking komt voor een televisie-première, ligt in principe bij de academie. Wim: „Zij doen voorstellen. Dit jaar ging het om elf produkties, die overigens niet alleen aan de NOS, maar aan alle omroepen worden aangeboden. Dat bete kent dat naast de drie produk ties die wij brengen, ook KRO, VARA en TROS elk met een academie-werkstuk komen. Er was overigens een produktie die er echt uitsprong dit jaar en die de VARA voor ieders neus heeft weggekaapt. Die film heet 'Gelukkige vuilnis man'. Het is een goed geschre ven verhaal, dat bovendien goed is uitgewerkt, maar ik geloof niet dat de omroep het nog dit seizoen uitzendt". De eindexamenkandidaten die hun geschreven produkt mo gen omzetten in een gefilmde vorm zijn blij met de geboden kansen. „Je krijgt naamsbe kendheid en heel aardig is dat een deel van je begroting wordt gedekt. Bovendien kun je op deze wijze praktijk-erva ring opdoen. Op de academie is het toch vooral theorie", luidt het gezamenlijk stand punt van de drie regisseurs die verantwoordelijk zijn voor 'De Onmacht', 'Een Avond Achter Carré' en 'De Kandidaten'. „Iedere student wil graag een speelfilm maken, maar die kans is gering. De meesten ko men toch in de televisie-we reld terecht. Bovendien zie je een duidelijke kwaliteitsverbe tering optreden op televisie. Ook omdat filmmakers zich met het medium gaan bemoei en. Kijk maar naar 'Bij Nader Inzien' of 'Leed Vermaak'. Bo vendien groeien zulke produk ties van het tv-scherm naar de bioscoop". Zwart/wit De eerste produktie die de NOS brengt, heet 'De On macht'. Het is een documentai re in zwart/wit, die uiterst so ber is gefilmd en een rustig tempo heeft. Het is ook een zielig verhaal met een licht pessimistische toon over het gevoelsleven van een Noord- afrikaanse gastarbeider die impotent is. Centrale vraag: hoe reageert zijn directe omge ving daarop. Scène uit 'De Onmacht' van regisseur Karim Traïdia met Hakim Traïdia als hoofdrolspe ler Ahmed. FOTO: NOS Werkmanprijs voor De Does AMSTERDAM Bram de Does heeft de N.H. Werkmanprijs 1991 voor grafische vormgeving ge wonnen. De Does kreeg de onderscheiding voor zijn ontwerp van de letter Trinité. Dekunstenaar ontwierp het lettertype al in 1982. De jury van de kunstprijs betitelt het als „een meesterstuk". Op het moment van het ontstaan van Trinité was het loodzetten een gepasseerd station, maar het fotozetten had nog geen eigen canon van normen en voor beelden opgeleverd. Letters die in deze periode op de markt kwamen leden onder de onvolkomen techniek. Op dat „slagveld", aldus de jury, wierp De Does de nieuwe let ter in de strijd die hij maakte in dienst van Joh. Enschedé Zonen. „Mooi, maar niet pronkzuchtig, fijnbesnaard, maar niet week". Zo om schrijft de jury het ontwerp. Het Amsterdams fonds be treurt dat de Trinité nog geen brede verspreiding heeft geno ten. Barrière vormt het in Ne derland weinig gebruikte foto zetsysteem waarvoor het is ontworpen. Aan de prijs is een geldbedrag verbonden van 10.000 gulden. De uitreiking vindt op 1 november plaats in Paradiso in Amsterdam. r pul,. JNNISKAMPIOENSCHAPPEN VAN DE HAARLEMMERMEER: le kazerne uur rondr. spuiten elf blussei :n LYi!fItigUW VENNEP/LEIDEN g> i o" hernieuwd optreden van tekenen aster Tom BuBers °p het ÏSf "j tenement van het LC-ten- KatwHk ircuit ver na de iron riit prwachte nederlaag tegen ber aan lr'ce van ^er Weele °P ^et 0 Open Tennis Kampioen- ïr^Kr^'P van de Haarlemmer- M tLS dat op de parken van VJW Vennep en De Kikkers h dt verspeeld. Gelukkig oor, imnJ de titelhouder liet ook de steekje vallen. Ccidóc Gootmit bel-: i an Draulans werd door Ben Bruin verrast, terwijl Mark scheuer zich verslikte in Irice's broer Peter van der de. i heb jeig jaar speelde Tom Bulters met een plaats in de halve p 'le in Nieuw Vennep vrij meer sr bij de beste acht Bl- sn, die in de tweede week nd bel- september om de Master- van een - mogen strijden. Dit jaar le- t de Rabo Open geen succes :ijdel ijk derhalve ook geen punten kaar[ Districtsgenoot uit Haarlem jrice van der Weele bleek i wens-|e eerste en derde set te vast r Bulters, die de tweede set liefst 6-0 wel op zijn naam lang.t te brengen. Als de Merlen- espeler toch zijn in 1990 be lde titel wil prolongeren, nil ie no® een ^ate inschrijving voor ^dse Hout en/of Zuid-West end(-in).l0g noodzakelijk zijn. ,e spre ;ekje e dat jeje mjxecj met collega master jdy Berkhout liet Tom Bul- I niet nog eens een steekje langs ien Connie Vreeswijk en van een lco Fiekert moesten met vier (ies in twee sets genoegen Berkhout nam in het ;elspel eveneens de eerste ra uuns\ de door Henriette Hulse- 06-0402 ch met 6-4, 6-3 voor te blij- i. Gelukkig voor Bulters liet l de concurrentie een steekje len. Ben de Bruin verraste ik spelend in de BI met ie maal 6-4 Johan Draulans, vervolgens met het verlies niet meer dan een game set Erik de Ligt uit het B2- ooi werkte. Het verlies Mark Fleischeuer tegen van der Weele heeft voor Merenwijkspeler minder :tige gevolgen. De Voor- itenaar heeft een veilige .aatsing in het slo- nement. De beide Van der les bleven gisteren onge- door samen in het dub- :1 tegen Ben de Bruin en Paauw te'zegevieren, s en Draulans blijven en stek bij het elite-acht- op negen punten staan, weten, dat Marco Visser zege op Richard Zuy- minimaal langszij is geko- men! Kanshebber is ook de als eerste geplaatste Sander van Gelder, die een lastige oppo nent treft in de Indiër Ranga- nathan Anand, die zelf soepel, in twee sets langs Oscar Kin- ders gleed. De plaatselijke held en kanshebber Marcel van Rijn stuit op Constant Thoölen, die gisteren maar uiterst moeizaam overeind bleef tegen Jeroen Vink. -De Hillegommer capitu leerde in de tiebreak van de derde set. Robbert de Koning had op de Rabo Open een pri ma dag. Eerst werd Marco Smit aan de zegekar gebonden, ver volgens werd winnend doorge- singled tegen Onno van Pari don, terwijl het herendubbel met de net verslagen tegen stander tegen het koppel Gra- vestein/Vermeulen de kroon op het werk betekende. Copyright Boekhorster Ben de Bruin verraste Johan Draulans in het Bi-en kelspel van het Rabo Open Tennis Kampioenschap van de Haar lemmermeer. FOTO: HENK SNATERSE Het toernooi met de meer dan duizend partijen is uiteraard geautomatiseerd. Diederick van Dijk staat ven de geprinte toernooische- ma's. De wedstrijdleider van De Kikkers, waar het giganti sche D-toernooi wordt ge speeld, is een onmisbare steun voor Ad Schtltz. „Even vragen of dat op een printje kan", mompelt de 'toernooidirecteur'. Korte tijd later liggen de ge vraagde gegevens gereed, niets lijkt onmogelijk voor de door Van Dijk speciaal voor de Rabo Open geprogrammeerde com puter. Met 95 deelnemende heren in het Dl-onderdeel kan het stuk intelligentie achter de geavanceerde apparatuur. Toch was er bij de zeer vele partijen een 'menselijke' umpi re nodig om de partij tussen de Dl-ers Lip en Uy te waal tot een einde te brengen. Maren en Madeleen Langeloo lijken copyright op het woord 'winnen' te hebben. De Drentse tweeling staat in de Dl in de kwartfinale, waarin Maren de eerste echte confrontatie wacht, die met de aanvoerder van dé Masters-ranglijst, Hed- dy Boere. Madeleen moet wachten, of Mariëlle Patiwael weer voldoende hersteld is van een ziekte, of dat Arlène Oh een vrije doortocht naar de kwart eindstrijd kriigt. Verder pendelen de zusjes braaf heen en weer van De Kikkers naar Nieuw Vennep, want de kwart finale staat ook genoteerd voor het C2-onderdeel. Gisteren ont deed Madeleen Langeloo zich hierin van de als tweede ge plaatste Martine Loos met de setstanden 6-4, 6-7, 6-4. Zonder pendelen doet Jolanda Mens het goed in de Cl en de B2. Marlies Kroese maakte in de op papier lagere eigen categorie van de favoriete meer games dan Colinda Voskuil in de één hogere. Rijnkanters „Onwijs druk, maar daardoor haar Rijnkanterstoernooi. „We hebben zoveel mogelijk men sen willen plaatsen en daardoor is er een krap tijdschema. De deelnemers begrijpen dit ge lukkig en willen dan ook best wachten." Daarbij werken zeer lange driesetters als die in het gemengddubbel Dl dertigplus tussen het winnende echtpaar Bruns en An van de Hoven en Bert de Graaf niet mee aan een geolied lopende organisatie. Ook de dubbelende D dertig- plus dames weten van wanten. Het duo Swart/Wijens toonde zich met 7-5, 1-6, 7-6 de meer dere van Jacintha van Elzen en Madeion Oostlander. In het hoofdnummer, het Cl- herenenkelspel gaf Michael Schuller zijn visitiekaartje af. Het lid van de Kölner Tennis Verein stond geen spel af aan Adrie Talakua. In het C-dub- belspel raakte Rijnkanters de plaatselijke ster Jack Manuput- ty kwijt. Gekoppeld aan Marco Vlieland werd met twe maal 4- 6 gebogen voor de combinatie, Ivan Jonker en Maarten Lugt- hart. Broer John Manuputty moest een veer laten in het ge- mengddubbelspel. Samen met Ada Verdoes was Manuputty niet opgewassen tegen het ge louterde duo Corie Kroon/Ed Kraska. De oudste Manuputty scoorde toch nog 50%. Naast medeleider in de toernooiorga- nisatie, Gert-Jan Onvlee werd een zege behaald op die andere leider Arnold Docters van Leeuwen, die met het 'gezicht van Rijnsburg' Dick Heems kerk speelde. Waarmee vijftig procent van de wedstrijdleiding terug is om die 'onwijze, gezel lige drukte' in goede banen te leiden. Eredivisie Bij sterk wisselende aantallen toeschouwers is gisteren de eer ste ronde in de eredivisie van de landelijke competitie afge werkt. De strijd tussen de da meskampioenen van België en Nederland stond in het treffen tussen AS 4711/Zandvoort en Popeye GS uit Amsterdam cen traal. De nummer één van de zuiderburen, Sabine Appel mans kende niet teveel proble men met de kersverse lands kampioene, Heieen van den Berg. Setstanden 6-2 en 6-3. Ook in het dubbel met Lara Bitter kon de Noorwijkerhoutse geen potten breken, waarna via een ongeslagen damesduo en de single van Michiel Schapers ook de eindoverwinning met 4- 2 door de thuisclub werd vero verd. In het duel tussen Detec/Met selaars en ICL/De Manege werd een inzinking niet alleen Ingelise Driehuis, maar tenslot te ook de thuisclub noodlottig. De Lissese raakte na 6-2 hal verwege de tweede set tot en met 0-4 in de derde set het spoor bijster, vocht tot 6-5, 6-6 en twee matchpoints terug, maar kon de tiebreak uiteinde lijk niet tot winst voeren. De Zweed Conny Falk bleek tegen Tom Kempers in tweeërlei op zicht een winstpunt, maar Joost Winnink werd door de in Lei den niet onbekende halve fina list van de NK, Jacco Eltingh naar een snelle nederlaag ge speeld. Het damesdubbel zorg de voor de 3-3 eindstand, het had meer kunnen zijn. Het krachtsverschil tussen landskampioen Amstelpark en degradatiekandidaat Leimonias was groot. Jan Siemerink, die de rest van de competitie, van wege de voorbereiding op de US Open zal missen, tikte Jac co van Duijn bekwaam weg. De Australische Michelle Jaggard, die maandagavond arriveerde overwon haar 'iet-lag' en Jac queline van Wijk. Nicole Jager man stond aan Linda Nie- mantsverdriet slechts één game af, enkel Jan-Willem Lodder had drie sets nodig voor Johan Vekemans. De eindstand lever de de maximale zes punten voor de rangschikking op. In de vierde wedstrijd vart deze extra woensdagronde klopte ELTV op eigen grond met 4-2 het Veghelse Frisselstein. Gerry Jansen is na een zware enkelblessure weer terug in de basis van UVS. Tegen RFC was de Leidse spits goed op dreef. FOTO: HENK SNATERSE REGIO UVS en Rijns burgse Boys hebben gis teravond flink uitgehaald. De Leidse eersteklasser won met 8-0 van vierde klasser RFC en de Rijns burgers schoven met de zelfde cijfers tweedeklas ser SCW aan de kant. Katwijk won met 4-1 van hoofdklasser DHC en SJC verloor in Noord wijk met 2-1 van de zaterdagtak van FC Lisse. UVS-RFC 84) (5-0) UVS is in het begin van de oe fenperiode zeer productief. De eerste drie oefenwedstrijden leverden maar liefst zeventien doelpunten op. De soepel lo pende scoringsmachine stemt trainer Ruud de Groot dan ook zeer tevreden. Vierdeklasser RFC kon alleen het eerste kwartier redelijk partij geven daarna lag het initiatief bij de blauw witten. Vooral de wissel werking tussen het midden veld met een opnieuw sterk spelende John van der Zwan en de spitsen verliep naar wens. Wout Holverda was met vier doelpunten de topschutter bij de Leidenaars. De overige doelpunten werden gemaakt door Hans van Leeuwen, Ger ry Jansen, Paul Osenga en Hans de Kruys. Rijnsb. Boys-CSW 8-0 (6-0) Op sportpark Middelmors konden de Rijnsburgse spitsen zich ook weer eens uitleven. Tweedeklasser CSW uit Wilnis kon daar weinig tegenover stellen. Al na 24 seconden opende Martin de Louw de score. Daarna was het prijs- schietten voor de ploeg van Arie Kurver. Leon Vonk, Piet Janmaat (tweemaal), Ron de Jager en weer Martin de Louw bepaalden de ruststand op 6-0. Na de thee namen de geelzwarten gas terug en kon den alleen Ron Carli en Ron de Jager nog scoren. Katwijk-DHC 4-1 (2-0) Katwijk-trainer Arie Lagen dijk moet tevreden met zijn si gaartje langs de zijlijn van sportpark De Krom hebben gezeten. De kustbewoners ble ken het vertrouwde concept nog niet te hebben verleerd. Hoofdklasser DHC uit Delft bleek geen adequaat antwoord te hebben op de rustig spelen- nieuwkomer John den Hoogenband (Telstar). De Hagenaar kon echter nog niet imponeren. Na vijf minuten opende Kees Kraayenoorde de score en vlak voor rust ver ruimde Gijs Collé de marge met een fraaie kopbal. In ae tweede rondgang maakte Lei- denaar Edwin Verhoogt (Lug- dunum) een verdienstelijk de buut in de Katwijkse hoofd macht. Henk Langemaat en Jaap van Beelen waren na de thee verantwoordelijk voor de score van de thuisclub. DHC redde de eer na een slordige terugspeelbal van Van den Hoogenband. SJC-FC Lisse 1-2 (0-1) „We zijn op de goede weg!', was het korte commentaar van FC Lisse-trainer Ruud Bröririg na de eerste oefenwinst van de zaterdagtak van de fusieclub. De Lissenaren kregen de winst echter niet cadeau want SJC bood zeer goed tegenspel. Voor rust opende Victor Kla ren uit een vrije trap te score. Na rust hielden de ploegen el kaar goed in evenwicht maar een tweede doelpunt van Kla ren bezorgde SJC de genade klap. Wilco Otte redde de eer voor de Noord wijkers.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9