Leidse hoek verdwijnt uit Rijksmuseum voor Oudheden 7 LEIDS ERFGOED Roerige wilde staking in 1947 markeert bestaan Meelfabriek BOUWPLANNEN? Slimme EHBO-kit iQowia/nt LEIDEN OMGEVING DONDERDAG 8 AUGUSTUS 1991 amfietser overlijdt na botsing rijden door rood licht is een 18-jarige brom- ir uit Benthuizen gisterenmiddag noodlottig irden. De jongeman kwam om het leven na botsing met een bestelauto op de kruising Ka- i/eg/Hoge Rijndijk. Het ongeval gebeurde kwart voor een gisterenmiddag. De bromfiet- probeerde met hoge snelheid nog de Rijndijk te steken, toen de verkeerslichten voor het pad al op rood stonden. De bestelauto, be rd door een 20-jarige man uit IJsselstein, reed matige gang in de richting van de binnen- kon de jongen niet meer ontwijken. Het htoffer werd door de auto geraakt en kwam zijn brommer ten val. Hierbij sloeg de jongen zijn hoofd tegen een verkeerspaal, waardoor eer ernstig hoofdletsel opliep. Hij is daaraan na aankomst in het Academisch Ziekenhuis en overleden. Op de foto: De helm van de 18- e bromfietser bleef als een stille getuige ach- la het dodelijke ongeval op de hoek Hoge Rijn- 'Kanaalweg. foto: wim van noort Tbs en verpleging voor doodsteken van moeder WOUBRUGGE/DEN HAAG De 38-jarige Woubrugge- naar die op 14 maart zijn moe der met messteken om het le ven heeft gebracht, is conform de eis veroordeeld tot tbs en verpleging van overheidswe ge. De rechtbank achtte de man schuldig aan doodslag. Omdat de man ten tijde van de doodslag ontoerekeningsvat baar was, is moord met voor bedachte rade niet bewezen. Tijdens de zitting op 25 juli pleitte de advocaat G. van der Veen voor opname in een psy chiatrisch ziekenhuis. Duo met plan voor overval aangehouden LEIDEN De politie heeft vannacht t\ kunnen arresteren die waarschijnlijk plannen hadden om een overval te plegen. Het duo, een 21-jarige man uit Zwanenburg en een 20-jarige man uit Limmen, zat in een auto die aan de Uhlenbeckkade (Professo- renwijk) stond geparkeerd. Bij nadering van een sur veillancewagen van de politie schrok het tweetal zo, dat ze er met de auto vandoor gingen. De agenten za gen de mannen in grote paniek allerlei dingen ver stoppen. De auto met inzittenden werd op de Modder mansstraat tot stilstand gebracht. De politie ontdekte al spoedig dat de auto waarin de twee reden, in Am sterdam was gestolen. In het voertuig werden een ge laden revolver, en inbrekerswerktuigen, pruiken en gevonden. naar het politiebureau meege- nader verhoor. Bestuurder gewond bij ongeval Gooimeerlaan LEIDEN Een, 20-jarige man uit Oegstgeest raakte gisteren rond twee uur gewond aan hoofd en nek toen hij met zijn auto uit de bocht vloog bij de Gooimeerlaan, ter hoogte van de brand weerkazerne. de het De man raakte bij het bocht met zijn voorwiel de trottoirrand, verloor vervolgens de macht over In de slippartij die volgde, ramde de be stuurder een boom, die naderhand volledig ontworteld bleek. De auto kantelde en ging over de kop. Het voertuig is totaal vernield. De man moest zich aan zijn ver wondingen in het Academisch Ziekenhuis laten behandelen. eiden steekt jn nek uit jor 24 uurs inderopvang UDOLF KLEUN ilDEN Kinderopvang Iten kantooruren. De jdse politie heeft er in [er geval grote belang- [lling voor. Andere mo- Jijke gegadigden zijn pleegkundigen en nsen die in ploegen- werken. De ge- ente Leiden is onlangs ikonnen met een onder- ijk naar de mogelijkhe- ji om met een dergelij- j opvang te beginnen. 2f deze vorm van opvang ti de grond komt is Lei- ]ji een van de eerste ste il in Nederland die er ji begint. I onderzoek naar wat offi- 15*1 24-uurs kinderopvang k, wordt uitgevoerd door Jqueline Rutjens die dat jt als afstudeeropdracht 3r haar studie bestuurskun- „Het is overigens niet de koeling dat kinderen 24 uur ,fden ondergebracht, het gt om opvang buiten de ge- laikelijke uren. De opvang is loeld voor mensen die op Regelmatige tijden werken, 4de verpleging, in ploegen- Tpst, bijvoorbeeld ook vrou- 0 in 'mannenberoepen'. Die 41ppen noodgedwongen nogal |s met werken als ze kinde- krijgen, Dat is niet de be- ftling" jthousiast kinderopvang het rijk goed staat aange- even. „Leiden is bereid nek ervoor uit te steken, gemeente is ook bereid experiment te beginnen, ijl de afloop niet vaststaat, iden wil er ook zelf geld De meeste gemeenten alleen aan kinderop- lubbelti beginnen als het henzelf moest 18,80. Bij -en guit rwijl Haf oest nenj 'dt het naakt REORGANISATIE VAN NEDERLANDSE AFDELING LEIDEN De expositie van de Nederlandse afde ling van het Rijksmuseum voor Oudheden aan het Rapenburg ondergaat vol gend jaar een ingrijpende gedaanteverwisseling. In verband daarmee zal de gehele tweede etage van het museum vanaf januari 1992 voor anderhalf jaar gesloten worden voor pu bliek. Bezoekers die de 'Leidse hoek' op de zalen 'stadsarcheologie in Nederland', met uitzicht op de in 1575 gestichte universi teit, nog willen bekijken, haast maken, want driekwart van de collectie die nu nog in de vitrines te be wonderen valt, keert na de re organisatie niet meer in het glazen onderkomen terug. Of ficieel is besloten om geen vondsten van na 1500 meer aan het publiek te tonen. De archeologische voorwerpen uit de 16e eeuw worden opgebor gen in het bodemdepot van Zuid-Holland. Helaas is het merendeel van de vondsten uit de Sleutelstad van na 1500 Pas na het midden van de zestien de eeuw begint Leidens grote bloeitijd, waarvan het fraaie glazen vaatwerk, dat zijn hoogtepunt kende in de 17e eeuw, een voorbeeld is. Ook in de uitstalling van het opgra vingsmateriaal uit Dordrecht, dat vanaf 1300 het gezicht van de oudste stad van Holland be- De Leidse vitrine is nu nog gevuld met overwegend 16e eeuws Opgetogen Een van de drie conservatoren van de afdeling, de conserva tor Middeleeuwen en Nieuwe Tijd, A. Peddemors, is overi gens bijzonder opgetogen over de plannen voor de herinrich ting. In tegenstelling tot de oude stijl, vanaf 1968, waarbij exposeren min of meer gelijk stond met het vullen van de vitrines onder begeleiding van een uiterst summiere tekst, gaat men bij de nieuwe opstel ling meer uit van het verhaal van de ontwikkeling van de mens achter de vondsten. In een naadloos in elkaar overlo pende tijdslijn wordt belicht hoe de mens leefde in het landschap van toen: econo misch, sociaal, religieus en ma terieel. Er worden grote lijnen door de tijd getrokken, waarbij telkens twee regio's bijvoorbeeld de droge zandgronden en het nat te westen, met elkaar worden vergeleken. De archeologie staat daarbij steeds centraal. Op bepaalde plaatsen binnen het traject is voor de bezoeker foto: wim van noort plaats voor uitvoeriger infor matie. Zo zal er achter de oud ste Nederlandse pottenbakker sindustrie een kabinet te zien zijn met de ontwikkeling van het Middeleeuwse aardewerk. Hoe het er allemaal precies uit zal zien, moet uiteraard een verrassing blijven. „Het wordt er in elk geval alleen maar aardiger op voor de bezoeker", vindt Peddemors. 2 aankondiging van het on- frzoek heeft inmiddels uit- ilopende reacties te weeg gracht. Zo was de politie s razendenthousiast. Ze wil organisatie praten over de gelijkheden. „Ze.willen het fel graag. Ik stond ervan te ken, dat had ik niet ver- fht. Ze hebben zelfs al een kinderopvang op- aagd bij de Haagse politie. inbreng van de politie kan basis geven aan het pro- wallend is dat instellingen arvan Rutjens juist wel had rwacht dat ze zouden reage- ziekenhuizen, verpleegte- izen, dat tot nu toe juist niet pben gedaan. Een duidelijk reactie is er ook al „Omwonenden van kinderopvangcentrum kten zich zorgen over irlast. Of er ook 's nachts hun kinderen zouden halen en brengen. Ze Üden er nu ook al last van", 'tqueline Rutjens kan hen in Ier geval wat dit punt be de droom halen. Als kinderopvang komt Leiden is het de bedoeling de kinderen 's middags op 'gebruikelijk' tijdstip wor- H gebracht en dat ze de vol-: Y' nde dag pas weer worden 8 gehaald, zodat het slaaprit- niet wordt verstoord. oeilijk vertelt dat dergelijke kin- opvang elders maar heel eilijk van de grond komt. Amsterdam experimenteert Gemeentelijk Vervoersbe- ijf er mee. Maar, zo weet Ttjens, dat experiment wordt K weer gestopt. Rotterdam 1 er mee beginnen en de Zeeland is bezig i nLHooP experiment op Walcheren. .rden 15 het in Le,den ëT>nd komt loopt de Sleutel- d daarmee voorop. Steden derine i Arnhem en Maastricht t t Jbben inmiddels laten blijken ^te belangstelling voor het 'kP 28,90. ïlqueiine Rutjens heeft 'lichts* 3ddels gemei"kt dat Leiden kost. Mede daardoor t 24 uurs opvang maar de grond. Toch is er fPtlt rijk is bereid per plaats r ,qie en half keer het gebruike- voninkl^ bedrag van 5 3QQ gulden volgens de nu geldende sti muleringsmaatregel LEIDEN Een zeer op vallend erfgoed van het Leidse industriële verle den is de Meelfabriek 'De Sleutels'. De betonnen kolos aan de Zijlsingel is velen een doorn in het oog. Mooi kan het ge bouw ook niet echt wor den genoemd. Het com plex bevat echter een aantal bouwkundige ver rassingen die voor de ge schiedenis van de bouw kunde van ons land van belang zijn. Ook in de re gionale sociaal-economi sche historie speelt de fa briek een niet onbelang rijke rol. De fabriek is in 1883. opge richt. De gebouwen uit de be gintijd van de meelproduktie zijn echter allemaal verloren gegaan in de brand van 1891. De fabriek werd weer opge bouwd, maar in 1901 vatten een aantal fabrieksgebouwen opnieuw vlam. Het ketelhuis uit 1896 bleef gespaard. Dit ketelhuis is samen met een si logebouw uit 1904 een voor beeld van zeer vroege, grote betonconstructies. De Franse tuinman Joseph Monier vond in 1867 het ge wapend beton uit. Rond 1900 vond het gebruik van dit bouwmateriaal pas echt in gang in Nederland. De silo is het oudst bekende grote ge bouw van gewapend beton in Nederland. Niet alleen het vroege gebruik van gewapend beton is bouwkundig interes sant, ook in de latere gebou wen zijn er constructies te vinden die zeldzaam of zelfs uniek zijn. Vermeldenswaard zijn het riffellokaal uit 1931, het meelpakhuis uit 1937 en het reinigingsgebouw uit 1938. 550 Ton per dag Meelfabriek 'De Sleutels' is echter niet alleen van belang in de bouwkundige geschiede nis. De fabriek is ook van waarde voor de regionale so ciaal-economische historie. Adriaan Jacobus Koole is de initiatiefnemer geweest voor de fabriek. Hij kocht in 1883 een fabrieksgebouw met een stoommachine in de Looier- Een wandeling langs monumenten van het Leids in dustrieel verleden. Vandaag: Meelfabriek 'De Sleutels', anno 1883. De Meelfabriek aan de Zijlsingel is inmiddels niet meer als zodanig in gebruik. De toekomst van het gebouw is onzeker. Voor het terrein worden onder andere woningbouwplannen ontwikkeld. foto: wim van noort straat. Koole sloopte deze fa briek en kocht een stuk grond aan de Zijlsingel erbij. Hier werd de nieuwe stoommeelfa- briek gebouwd. In de begin periode hielden dertig arbei ders de fabriek in twee ploe gen vierentwintig uur per dag draaiende. Zij vermaalden zo'n twintig tot dertigduizend kilo graan per etmaal. Adriaan Koole kon het werk niet alleen aan en vond in Arie de Koster een partner. Gezamenlijk richtten zij op 29 april 1884 de firma 'De Koster en Compagnie' op. Na het overlijden van Koole in 1886 werd de meelfabriek het fa miliebedrijf van de De Kos ters. In de jaren die volgden werd het bedrijf steeds meer uitgebreid. In 1931 verwerk ten de arbeiders 350 ton graan, inmiddels in drie ploe gen vanwege de Arbeidswet van 1919. In 1959 was de produktie al opgevoerd tot ongeveer 550 ton per dag, dat 150 produk- tiearbeiders vermaalden tot 420 ton bloem, goed voor 750 duizend broden per dag, ge noeg om een behoorlijk deel van Nederland mee te voe den. Wilde staking Het jaar 1947 was belangrijk in de historie van de firma, die intussen in 1928 was om gezet in de NV Meelfabrieken 'De Sleutels', v/h De Koster Co. De arbeiders legden het werk neer tijdens een wilde staking. Op 27 november 1946 was de eerste CAO in de maalindustrie verbindend verklaard. De arbeiders wa ren het daarmee echter niet eens. Zij wilden ingedeeld worden in de zogeheten ge meenteklasse II, in plaats van klasse III. Herindeling zou een beter loon tot gevolg heb ben. Dit werd geweigerd. Slechts een minimale verbete ring van het loon werd de ar beiders toegestaan: dit hield in dat tachtig procent van het produktiepersoneel een loon van 77 cent per uur ging ver dienen. Uiteindelijk ging het personeel op 13 mei 1947 in staking, onder leiding van vertrouwensman Dries Piket, de belangrijkste man binnen de Leidse afdeling van de fa- brieksarbeidersbond. De hoofdbestuurders van de vakbonden steunden de sta kers echter niet, zodat de ar beiders geen uitkering uit de stakingskas ontvingen. De Leidse bevolking was wel so lidair met de arbeiders van de meelfabriek. Zij haalden ruim tienduizend gulden op voor die tijd een enorm hoog be drag zodat de stakers tij dens de drie stakingsweken hun volledige salaris toch kregen. Stakingsbrekers Niet de hele Leidse bevolking schaarde zich achter de actie voerders. Na een oproep van de burgemeester lieten de Leidse studenten zich als sta kingsbrekers inzetten, wat in die jaren geen ongewoon ver schijnsel was. In de eerste week van juni kwamen Piket en de bedrijfsleiding tenslotte tot een compromis, waarvan de inhoud verschillende lezin gen kent. Op 5 juni werd het werk weer hervat. Pas in april 1948 werd Leiden in de nieuwe CAO in gemeentek lasse II geplaatst, de allereer ste eis van de stakers. Vak bondsleider Piket werd in 1950 ontslagen, hij was be trapt op roken tijdens het werk. Na deze roerige tijd was er nauwelijks meer sprake van enig verzet. Ook in 1987 toen vrij onverwachts de slui ting van de Meelfabriek door MENEBA, eigenaar sinds 1964, werd aangekondigd, bleef echte actie uit. (ADVERTENTIE) OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN, WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststof van het kwaliteitsmerk Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van KoMo-certificiit. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. urn Acn WTLVtVI Baiaasii Provincie wil vergunningen niet beter tegen vervalsing beschermen DEN HAAG Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland zijn niet van plan vergun ningen en andere documen ten die de provincie ver strekt, beter tegen' vervalsing te beschermen. Dat antwoor den zij op schriftelijke vra gen van CDA-statenlid W.J.V. van Katwijk. Het statenlid had zich ver baasd over een uitspraak van de korpschef van Roosendaal, D. van Dop, dat een kopieer- lat, een legaal document paar A-4 tjes voldoende waren om een illegale afval- handel op poten te zetten. Volgens GS kan elke vergun ning en elk document vervalst worden, maar het gaat erom welke functie de vergunning heeft. De vergunning regelt de relatie tussen de vergunnin gaanvrager en de vergunning verlenende instantie. In die zin is vervalsing van een ver gunning niet aan de orde. Bo vendien maken de politie en de eigen ambtenaren bij con trole altijd gebruik van een af*- schrift van de originele ver gunning. Als er al een situatie zou zijn, waarin een 'vervalste vergun ning' een rol zou kunnen spe len,, dan is het naar een derde instantie toe. Bijvoorbeeld naar een partij waarmee een contract wordt afgesloten zou de schijn kunnen worden ge wekt van legitimiteit. Maar deze instanties kunnen, indien er ook maar enige twijfel be staat over de echtheid van de vergunning zich wenden tot de provincie voor een af schrift. Forum over BVD tijdens El Cid-week LEIDEN Studentenvereni ging SSR houdt tijdens de El Cid introductieweek voor eer stejaars een forumavond over de BVD. Leden van het forum zijn PvdA-kamerlid P. Stoffe- len, P. Klerks van het Cen trum voor onderzoek naar maatschappelijke tegenstellin gen, Groen Links-kamerlid W. Willems en O. de Jong, jour nalist bij het Parool. De fo rumleden discussiëren onder andere over de inbreuk die de Binnenlandse Veiligheids dienst maakt op de privacy van burgers en de invloed van de BVD op het Nederlands po litiek bestel. De discussie be gint dinsdagavond om 20.00 uur in het SSR-gebouw aan de Hogewoerd 108. Deze handzame EHBO-kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abon nee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als r Dhr./Mevr.: 5 abonnee ingaande I Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de EHBO-kit naar: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in e CcidóeSouTtfwit rui imiwr

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7