Overlast van ratten in Noorderkwartier STIEL staat op de bres voor industrieel erfgoed in Leiden Niet voor iedereen ■f«d.«eouwt LEIDEN OMGEVING DINSDAG 6 AUGUSTUS 1991 ^^bezwaren bestemmingsplin «Zijloever ongegrond verklaard as LEIDEN Er is niets mis spriet het bestemmingsplan 281/? |Zijloever zoals dat door de ;emeente Leiden en gede buteerde staten is goedge keurd. De bezwaren van een aantal Leidenaars, die m dond*n februari van dit jaar bij oen sch^ Raad van State gepro- mhoog testeerd hebben tegen on der meer de geringe HCS ^groenvoorzieningen en de aa§; v onduidelijkheid over het el in"' ]aantal te bouwen wonin- ering vgen in De Kooi, zijn volle- Vereni^dig ongegrond verklaard, dubbel] :e de m en ver]üe Raad van State heeft bo vendien de protesten van de tijgers Igroep bezwaarmakers niet- ij Wen ontvankelijk verklaard, omdat de Leidenaars ziel niet eerst tot gedeputeerde laten heb ben gericht. Grote delen van hei bouwplan op een voormalig bedrijfster rein in De Kooi zijnal gereali seerd, een gegeven vaartegen de Leidenaars ook potest had den aangetekend. De Raad van State heeft ooc op dit punt niets kunnen caistateren wat niet klopt. De irgediende bezwaren tegen dit oiderwerp leggen niet voldoende gewicht in de schaal. Wel is luidelijk geworden dat het bestem mingsplan slechts voerziet in de bouw van 258 wtningen. Dat mogen er van cb Raad van State geen 280 vorden, omdat het bestemmiigsplan dat niet toelaat. Uit nies is ge bleken dat de exploitatfe-opzet van het plan niet deug, zoals de bezwaarmakers beweerden. a) expl l indri dubbel Stickers met hakenkruizen aangetroffen op auto's LEIDEN Bij de Leidse politie zijn gisteren twee meldingen binnengeko men van bewoners van de Eikenrode, die stickers met hakenkruizen op hun geparkeerde auto hadden aangetroffen. De ene sticker bevond zich op de voorruit, terwijl de andere op de koplamp geplakt zat De sticker was verder nog be schreven met de tekst: Bevrijd Europa van de joden. Ook werd een postbusnummer ver meld. De politie gaat de zaak onderzoeken. Toerist in Leiden Gerend hebben ze, de beide Duitse dames die liever hun naam niet in de krant wilden hebben. ,,Nennen Sie uns bitte nur Müller und Meier". In één dag hebben ze ongeveer alle bezienswaardig heden van Leiden gezien. Met een plattegrond, waar ze maar moeilijk wijs uit konden in de hand, zochten zij hun weg tussen de grachten om in één dag maar zoveel mogelijk moois te bewonderen. Ze zijn hier met een busreis gekomen en moeten 's avonds weer weg. De Lakenhal, de markt, de grachten en gevels: ze vonden het allemaal mooi. De Hooglandse kerk heeft echter de meeste indruk op de beide dames gemaakt. Tijdens hun bezoek aan dit „wunderbare" gebouw konden de dames genieten van een orgelconcert, waardoor het geheel nog prachtiger werd. In het decor van een zonovergoten Hortus een foto nemen ging de dames echter iets te ver. Alleen hun ruggen mochten door de fotograaf vastgelegd worden Flinke buit bij inbraak LEIDEN Naar nu pas be kend is geworden hebben die ven zaterdag een flinke slag geslagen bij een inbraak in een woning aan de Louis Elsevier- straat. Op klaarlichte dag na men de inbrekers een 100 kilo wegende kluis mee waarin 20.000 gulden aan contanten zat. De kluis is in zijn geheel meegenomen, en waarschijn lijk vervoerd in de auto van de bewoners, die op de oprit ge parkeerd stond. De dieven konden de grijze mazda mak kelijk voor het vervoer van de buit gebruiken, omdat de re servesleutels zich binnen in het huis bevonden. De bewo ners hadden de woning goed afgesloten achtergelaten. De diefstal van de auto werd het eerste ontdekt. Toen de bewo ners binnen gingen kijken, bleek de hele boel overhoop gehaald te zijn. Chauffeur rijdt in op wandelaars LEIDEN Twee meisjes die gisteravond rond elf uur in de Van Speykstraat liepen te wandelen, hebben slechts door snel te reageren hun leven kunnen redden. Een passeren de automobilist vond klaarblij kelijk dat de meisjes, 14 en 15 jaar oud, te veel in de weg lie pen en begon het tweetal uit te schelden. Een eind verderop keerde de auto en kwam in volle vaart op de meisjes inge- mgen dooi bhroef geraakt fOGMADE Een jeugdge i i Hoogmade is gisteren gewond ge- ^kt bij een ongeluk met een motor- .4o uur) L 0p jg Does nabij de Kerkstraat in (ogmade. De jongen viel ii het water 40 20 werd geraakt door de sihroef. Hij 120.60 p een verwonding aan he hoofd op - is overgebracht naar het /cademisch "jj10 ^kenhuis Leiden. Bewones van de 185 60 'dtstraat hebben geklaagd >ver over- 5200 if van speedboten. De bestuirders va- 79.40 o vaak laat op de avond net grote 201.70 felheid voorbij, waardoor Ie tuinen Üj-'J} fans door de golfslag onderopen. De 22 ppolitie van Leiderdorp vezoekt de 14720 jroffenen direct te melden wam 104.20 overlast ontstaat, tel. 071-411421. Gemeente richt stichting op 'Rembrandt in the picture' Idoor MONIQUE ROSO LEIDEN Onder de vleugels van de gemeente wordt en stichting „Rembrandt in the picture" opgericht. Het doel van de stichting in oprichting is meer bekendheid te geven aan het feit dat Rembrandt van Rijn bijna vierhonderd jaar geleden in Leiden werd geboren en hier heeft gewerkt en gewoond. „We kunnen nu nog meedrijven op de stroom promotie rond de grote ten toonstelling in Amsterdam", zegt J. Driessen, voorlopig se- de stichting. Het is echter nadrukkelijk de be doeling om de publiciteit rond leven en werken van de schil der ook na de grote tentoon stellingen in Londen, Berlijn en Amsterdam voort te zetten. Driessen: „Het is een heel mooie gelegenheid om het op te pakken". De voorlopig bestuur, bestaan de uit het hoofd van de direc tie economische zaken H. Amptmeijer (voorzitter/pen ningmeester) en secretaris Driessen, is op dit moment druk doende om bestuursleden te vinden. Die zullen worden gezocht in belangengroeperin gen als de musea en de VVV. De Japanse electronicagigant JVC, binnenkort met een ves tiging in Leiden, zal worden aangezocht als sponsor. Concrete plannen om meer ac tiviteiten te ontwikkelen rond de zeventiende-eeuwse schil der dan alleen een reconstruc tie van zijn atelier in de schil derswerkplaats van de Stad- stimmerwerf, zijn er nog niet. Daarvoor verkeert de stichting nog in een te pril stadium. Als de oprichting werkelijk heeft plaatsgevonden is wethouder Walenkamp, met toeristisch beleid in zijn portefeuille, weer een stap dichter bij zijn plan om Rembrandt als toeris tische troefkaart in te zetten voor de stad. Brand verwoest terrein in Katwijkse duinen KATWIJK In de Katwijkse duinen nabij camping De Zuidduinen heeft gistermiddag een brand gewoed. De vlammem werden flink aangewakkerd door de wind, waardoor 2500 vierkante meter duin is verwoest. Na veertig minuten had de brandweer het vuur geblust. De oorzaak van de brand is niet bekend. Vrouw (84) gewond Bril gestolen NOORDWIJKERHOUT Uit stond geparkeerd aan de Boekhorsterweg in Noordwijkerhout, is gistermiddag tussen drie en vier uur een zonnebril ter waarde van 270 gulden gestolen. De zonnebril lag op het dash board. Via het zijruitje heeft de dief de bril kunnen pakken. LEIDERDORP Een 84-ja- rige inwoonster van Heel- sum is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding op de provinciale weg vijf in Leiderdorp. De vrouw wilde met haar auto via de oprit van de provinciale weg in voegen en zag daarbij een 54-jarige bestuurder uit Lei derdorp over het hoofd. Er onstond een botsing, waarbij de vrouw een beenwond op liep. Zij is overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Haar auto werd to taal vernield. Ravage na omslaan van aanhangwagen in Lisse LISSE Een enorme ravage ontstond gistermiddag om kwart over drie op de Heereweg in Lisse nadat er een aanhang wagen kantelde en losraakte van de ter reinwagen. Op de aanhanger was een mo biele hoogwerker gemonteerd, die door een 55-jarige man uit Hillegom was ge huurd. Ter hoogte van de Tweede Poel laan begon de aanhangwagen door onbe kende oorzaak te slingeren, waarna deze vermoedelijk na een mislukte stuurcor- rectie kantelde. De aanhangwagen, alsme de de terreinwagen werden fors bescha digd De aanhangwagen moest worden af- gesleept. De brandweer moest er aan te pas komen om chemicaliën zoals een forse hoeveelheid accuzuur en hydraulische olie op t EIDEN Een dode rat m de kelder van hun huis |n de Willem de Zwij- trlaan gaf de doorslag de familie Van der eijden: de rattenplaag ie al enige weken hun L uurt, het Noorderkwar- jer, teistert, moet zo snel .iogelijk tot staan worden ebracht. je hele buurt, met name de lensen die in de eengezinswo- ingen langs de Willem de wijgerlaan wonen, heeft last an de ongure knaagdieren te zich bij voorkeur in kel- ers, waterputten en achter de eukenblokken ophouden. Een buurman zag een paar agen geleden op het grasveld /el een groep van 12 of 14 rat- gn lopen. Dat kan toch echt ,iet met die kinderen hier, dat 7ordt gevaarlijk", vindt G. 'an der Reijden. ±1 voor haar vakantie vond zij ekere tekenen die op de aan- vezigheid van ratten wezen. Een volledig doorgeknaagde sjons was voor de Van der Rijdens het bewijs dat een rat dit op het geweten moest heb bel, want zoiets krijgt geen miis voor elkaar. Het defini tive bewijs werd geleverd toei de familie vorige week thuiskwam van vakantie en we'd geconfronteerd met een bijander onaangename stank. „Eest denk je dan nog dat het wel eens wat bedompt kan ruilen, als je huis een paar welen dicht is geweest", melu de bewoonster van de WilL-m de Zwijgerlaan. „Maar het ileef maar zo stinken, en toen wij op onderzoek uitgin gen, Dleek er een dode rat in de ktlder te liggen. Toen wij de but?n alarmeerden, bleken die ooi al ratten te horen die bij henachter het keukenblok zaten". Een buurvrouw bleek al een <ode rat, keurig en wel in een kant gewikkeld, in een gemeenelijke poneerd te hebben. Vergif De familie Van der Reijden liet 'hun' dode rat niet geruis loos verdwijnen, maar over handigde het beest aan de po litie. Inmiddels heeft de reini gingsdienst van de gemeente Leiden al maatregelen geno men om de overlast van de knaagdieren in te dammen. Er zijn bakken met vergiftigd voer waar ratten dol op zijn, neergezet op plaatsen waar de dieren zich plegen te vertonen, en buiten rondom de huizen is rijkelijk met gif gestrooid. Veel vruchten lijkt de anti- ratcampagne vooralsnog niet af te werpen: de ratten blijven komen. Van der Reijden: „De mensen die in de eengezinswo ningen wonen, zoals wij, heb ben er het meeste last van. Misschien heeft het ook nog wel iets te maken met het feit dat er verderop, tussen de flats, grond wordt afgegraven. De ratten die daar wellicht huisden, komen dan allemaal deze kant op". Volgens een woordvoerder van de reinigingsdienst loopt het allemaal zo'n vaart niet en mag er nog lang niet worden gesproken van een echte rat tenplaag. Het duurt gewoon even eer er resultaten kunnen worden geboekt met het rat tenkruit in de geplaatste bak ken. Het feit dat het zo lang duurt eer het gif gaat werken, is volgens de reiniging een be wijs te meer dat de ratten niet alléén aangewezen zijn op het voedsel dat de reiniging voor hen heeft neergezet. Ze weten waarschijnlijk een aardig kos tje op te scharrelen rondom de flats in het Noorderkwartier, en op die manier duurt het veel langer eer het vergif zijn werk kan gaan doen. Ook de familie Van der Reij den wijt de rattenoverlast aan het feit dat veel flatbewoners de waarschuwing om geen etensresten te laten slingeren in de wind slaan: „Er wordt hier vaak zo maar een boel rotzooi naar beneden gegooid, en dat helpt er natuurlijk niet aan mee om de ratten snel weg te krijgen". Secretaris Tjalsma van STIEL voor het gebouw van de Coöperatie aan de Kore- vaarstraat: „Industriële panden zijn vaak zo groot, onhandel baar"^ FOTO: WIM VAN NOORT Toen de industrie, na een enkele eeuwen durende aanwezigheid in Leiden, in de jaren zestig en zeventig langzaam doodbloedde, liet zij de stad een zware erfenis na. Niet alleen in de vorm van stijgende werkloosheid, maar ook in de vorm van monumentale, sprekende fabrieksgebouwen. Panden die stuk voor stuk een ei gen verhaal vertellen en een tijdgeest uitademen. Panden waar veel Leidenaars herinneringen aan hebben, goede en slechte. Voor het behoud van dit deel van de erfenis van nijverheid en industrie vecht de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL). Vandaag een beschouwing over het ontstaan en de werkwijze van de stichting, als aanzet tot een serie over verguis de en bewonderde maar telkens weer sprekende fabrieksgebou wen en opslagruimtes, waar zovelen hebben gewerkt in het zweet huns aanschijns. gel nog een herinnering is. Vanaf halverwege de negen tiende eeuw kwamen er ook andere grote bedrijfstakken op. Aan de Zijlsingel vormt meelfabriek de Sleutels een bewijs voor de ooit bloeiende voedingsindustrie. Het 'Mos- tert-complex' aan de Middel stegracht huisvestte eens de conservenfabriek van Tiele- man Dros. De aanwezigheid van de Leidse universiteit bood het juiste klimaat voor drukkers en uitgevers in de stad. In het uit 1774 daterende pand Oude Rijn 33a zetelde Boekhandel en Drukkerij E. J. Brill. Een groot anker en een schoorsteen in het Ankerpark zijn samen met enkele putdek- LEIDEN Nog steeds zijn in Leiden de restan ten te vinden die getuigen van een rijk industrieel verleden. Leiden, al in de Middeleeuwen een belangrijke handelsstad, ontwikkelde zich vooral in de zestiende en zeventiende eeuw tot één van de belangerijkste nationale en ook internationa le nijverheidssteden. Bekend is vooral de textielindustrie, waarvan het stedelijk museum de Lakenhal aan de Oude Sin seis verspreid over de stad, de overblijfselen van de Konink lijke Grofsmederij. Onhandelbaar Aanvankelijk was er geen spe ciale belangstelling voor histo rische panden die herinneren aan dit industriële verleden. De hofjes, de molens en de oude woonhuizen kenden wel een eigen 'beschermgroep'. Om die reden ontstond de werkgroep Industrieel Erfgoed Leiden die, na ruim een jaar aktief te zijn geweest, leidde tot een officiële stichting. Naast het verzamelen van zo veel mogelijk documentatie over het industriële verleden, probeert de Stichting de histo rische gebouwen te behouden, zoals oude fabrieksgebouwen, opslagplaatsen en winkels. Het is STIEL niet zozeer te doen om het fraaie uiterlijk van de panden „We zullen een ge bouw als de Meelfabriek echt niet mooi noemen. Het is ech ter wel een typerend bouw werk in Leiden. Daarom mag zoiets niet zomaar tegen de vlakte", aldus secretaris Heiko Tjalsma van de stichting. Tjalsma is als historicus ver bonden aan „Dat wil niet zeggen dat STIEL persé ieder pand op een monumentenlijst wil heb ben. Het moet wel haalbaar zijn. Dat is het probleem bij in dustriële panden Ze zijn vaak zo groot, onhandelbaar. Het is moeilijk een andere bestem ming te vinden". Nieuwe bestemming Het liefst ziet de Stichting dat de oude panden een nieuwe bestemming krijgen, zoals met de Tieleman Dros-fabriek is gebeurd. De fabriek is aan de buitenkant helemaal gerestau reerd terwijl het gebouw van binnen is verbouwd. Het biedt nu onderdak aan een aantal bedrijfjes en een buurthuis. Op het moment bindt STIEL de strijd aan met de gemeente over het Parmentiercomplex aan de Lammermarkt. Deze panden zouden moeten wor den gesloopt om plaats te ma ken voor wooneenheden en de Koets-o-theek. De zaak ligt nu bij de Raad van State. Overi gens is Tjalsma zeker niet on tevreden over het gemeente lijk beleid wat betreft de mo numenten „de gemeente is heel netjes". Niet voor iedereen, maar misschien wel voor u is dit handige schoudertasje bedoeld. Hebt u een autoradio met een 'diefstalslede' dan is dit tasje ideaal om uw radio in mee te nemen. Het wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee Deze ontvangt onze krant de eerste 2 weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Dhr./Mevr. I Postcode/plaats: Telefoon: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatische betaling) f 25,70 kwartaal (automatische betaling) f 76,60 Q kwartaal via acceptgiro f 78,60 Stuur als dank de schoudertas naar: I Naam. Straat: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar de I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag i EetdaeSou/ia/nt i

Leidse Courant | 1991 | | pagina 7