Plastic tas blijft nog in de meeste winkels Luier-verhuurbedrijven geven ze van katoen ECONOMIE CONSUMENTENINFORMATIE BEURS VAN AMSTERDAP,"^ HUISI ■RAADi 'Eten op je eigen': tips en recepten voor kamerbewoners li PETRA.WAAR IS DIE KRANT MIT DIE ZES GEREEDSCHAPSKISTEN. DIE IKHAD AANGESTREEPT? aa QaidóaQowuvnt DINSDAG 6 AUGUSTUS 1! leid* Zermatt wil alleen McDonald's in stijl ZERMATT De Amerikaanse hambur gertycoon McDonald's wil voor het win terseizoen een filiaal openen in Zermatt. Maar de eigenaars van de hotels en res taurants in het luxe Zwitserse vakantie oord hebben protest aangetekend. De be langenvereniging van de horeca-onder- nemingen heeft er bij het kanton op aan gedrongen dat die bijzondere voorwaar den stelt aan een toelatingsvergunning voor de koning van de snelle hap. De plaatselijke horeca kan er niet over uit dat McDonald's ook in Zermatt met plas tic bestek gaat werken. Zij willen dat hun mogelijke collega ten minste stenen kopjes en borden gaat gebruiken, al zou porselein nog beter bij de omgeving van de Matterhorn passen. Onrust rentefront haalt dollar onderuit AMSTERDAM De koers van de Ameri kaanse dollar is vandaag op de Europese va lutamarkten verder gedaald. Op de wissel markt in Amsterdam werd vanmorgen 1,9350 genoteerd. Dat was ruim een kwart cent minder dan de slotkoers van 1,9380 gisteren, toen er een daling was met meer dan 2,5 cent. De terugval van de dollarkoers begon vorige week na de publikatie van te leurstellende cijfers over de Amerikaanse werkgelegenheid. De cijfers veroorzaakten speculatie over een verlaging van de Ameri kaanse rente ter stimulering van de econo mie. Tegelijkertijd zijn er berichten dat de Bundesbank al besloten heeft het disconto te verhogen per 15 augustus. Zulke rentewijzi gingen maken de dollar minder aantrekke lijk tegenover de Duitse mark en de gulden. HBG gaat werken aan Oranjesluis AMSTERDAM Hollandsche Beton- en Waterbouw (HBW), een groepsmaatschappij van Hol landsche Beton Groep, heeft van Rijkswaterstaat opdracht gekre gen tot de bouw van de nieuwe Oranjesluis in het Buiten-IJ bij Amsterdam. De bouwsom be draagt, volgens de bekendma king van HGB, ongeveer vijftig miljoen gulden. Het project be helst de bouw van een schut sluis. een deurenbergplaats en een kademuur. Het ontwerp voor de sluis is geleverd door Rijkswaterstaat. De bouw zal op 1 september van dit jaar van start gaan en ongeveer 3,5 jaar in beslag nemen. Travelers Cheque honderd jaar AMSTERDAM Gisteren was het precies honderd jaar geleden dat de eerste Travelers Cheque werd uitge schreven door William Fargo, de zoon van de president-directeur van Ameri can Express. Nu, een eeuw later, be draagt de omzet van American Ex press Travelers Cheques wereldwijd 750 dollar per seconde. Volgens Erik Bieze, manager van Travelers Cheques American Express, groeit de verkoop van de Travelers Cheques nog steeds. „Als de huidige trend in reizen aan houdt, blijft het gebruik van Travelers Cheques toenemen. Vooral bij verre bestemmingen is de cheque een popu lair betaalmiddel". In een eeuw tijd is eigenlijk alleen het uiterlijk van de Travelers Cheque veranderd Honda (84) overleden TOKYO Soichiro Honda, de oprichter van het gelijknamige Japanse motor- en autocon cern, is vandaag op 84-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Tokyo overleden aan een le verkwaal. Honda werd in 1906 geboren als de zoon van een smid in Hamamatsu in Mid den-Japan. Hij was een succes vol monteur en zette als scho lier een fabriek van zuigerver en op. In 1944 volgde het Technisch Onderzoeksinstituut Honda. Aanvankelijk hield de fabriek zich bezig met het monteren van oude motoren op fietsen. In 1957 verscheen Honda op de automarkt. DEN HAAG Een baby zindelijk maken, kost een gemiddeld huisgezin twee en een half jaar en zesdui zend wegwerp-luiers. In totaal belanden jaarlijks zo'n achthonderdvijftig miljoen van dergelijke lui ers op de Nederlandse vuilstortplaatsen. Bij el kaar een enorme berg waar ook vanuit het oog punt van milieu een luch tje aan .hangt. Pamper-fabrikant Proctor Gamble is in Amerika al jaren bezig met het zoeken naar een oplossing voor dit afvalpro bleem. De papieren luiers blij ken op de enorme vuilnisho pen jarenlang in tact te blij ven, omdat onvoldoende licht en lucht de afvalberg binnen dringen. Om over de afbreek baarheid van de onvermijdelij ke plastic luieronderdelen nog maar te zwijgen. Diverse experimenten hebben inmiddels aangetoond dat een nieuwe versie van de katoe nen luier uitkomst kan bieden. Slechts honderdveertig exem plaren verslijt de jonge we reldburger hiervan in zijn eer ste twee-en-een-half jaar. Een enorme geldelijke besparing, die echter voor veel jonge ou ders niet opweegt tegen het vele was- en strijkwerk wat het met zich meebrengt. Om deze bezwaren te ondervangen zijn in Amerika inmiddels tweehonderd luier-verhuurbe- Dit beeld zal nog maar weinig te zien zijn. De nieuwe versie van de katoenen luier is echter sterk in opmars. FOTO: STEPHEN EVENHUIS drijven opgezet, die dit werk van de ouders overnemen. De luier zelf is een veel kleinere, vierkante lap geworden die uit verschillende laagjes bestaat en in drieën gevouwen moet worden. Den Haag Het fenomeen luier-verhuur waaide begin dit jaar over naar Amsterdam en sinds twee maanden mag Den Haag zich gelukkig prijzen met maar liefst drie van dergelijke on dernemingen. Hiervan staan Eco-luiers en de Baby Cotton Service bij de Kamer van Koophandel ingeschreven. De laatste neemt zich voor de hele Randstad te bestrijken, omdat bijvoorbeeld een stad als Lei den nog geen luier-verhuurbe- drijf kent. De werkwijze van de drié komt onderling sterk overeen en luidt globaal als volgt. Één maal per week worden specia le luierbroekjes (met klitte- bandsluiting) en een pakket schone katoenen luiers aan huis afgeleverd. „De luiers worden verzameld in een luchtdicht af te sluiten box met een luchtverfrissertje in het deksel. Vieze geurtjes krij gen echt geen kans'lacht Mary Steele-Nicholson van de Baby Cotton Service. De ge bruikte luiers gaan vervolgens in een net naar een wasserij. Aan het net zit een klantnum mer zodat elke baby de week erop zijn eigen luiers terug- krijgt. Juist over het hoofdstuk was sen heeft zich echter in de va derlandse pers een verhitte discussie ontsponnen. Zijn door al dat extra gebruik van wasmiddelen, katoenen luiers wel beter voor het milieu dan wegwerp-luiers? Volgens de Pamper-fabrikant maakt het niets uit. Ingewikkelde bere keningen zouden aantonen dat de totale milieubelasting in beide gevallen ongeveer even groot is. Een Nederlands TNO- onderzoek laat de balans ech ter in positieve zin doorslaan naar de katoenen versie. Trommels „Juist het feit dat deze bedrij ven wassen in grote wasserijen maakt het verhuursysteem mi lieuvriendelijk", aldus A. Ha gendoorn van de Vereniging Milieudefensie. Deze instellin gen wassen volgens haar met volle trommels en gaan zuinig met water en wasmiddelen om. Zo belasten ze het milieu minder dan de afzonderlijke, kleine wasjes van particulie- Steele-Nicholson van de Baby Cotton Service maakt er geen geheim van dat het comfort voor de ouders haar voor naamste doelstelling is. Het milieu komt op de tweede plaats. „Ik kan het milieu slechts helpen door de hoe veelheid afval te verminderen. Maar in zo'n kleine luchtver frisser zal best wel weer iets schadelijks zitten en ik moet alle spullen helemaal uit Ame rika importeren". Als tegen hanger gaat zij daarom probe ren luiers die te dun zijn ge worden aan schoonmaakbe drijven te verkopen als poets doek. Verder heeft zij contac ten met een fabrikant van elektrische bestelbusjes om daarmee de vuile luiers op te gaan halen. Ook Milieudefensie wuift alle bezwaren niet klakkeloos weg. De produktie van katoenen luiers vergt natuurlijk ook energie, het bleken zal lang niet altijd met onschadelijke stoffen gebeuren en wasmid delen blijven verontreinigend. Tochtjes A. Hagendoorn probeert de Nederlandse bedrijfjes dan ook een beetje in de gaten te hou den. „Als de grote wasserijen waar ze een contract mee heb ben geen milieuvriendelijke wasmiddelen gebruiken en de luiers in een wasdroger stop pen, dan is er weinig bespa- rends meer aan. Maar aan de andere kant vallen de ritten van hun ophaaldienst in het niet bij alle tochtjes die vaders en moeders naar de winkel ondernemen voor het zoveel ste pak wegwerp-luiers. Ook die moeten geïmporteerd wor den". Al met al lijkt het luier-ver- huursysteem een goed alterna tief voor de wegwerp-luiers. Afgezien van het milieuaspect staat de kostenbesparing van enkele honderden guldens op jaarbasis buiten kijf. Mary Steele-Nicholson, weet dat de Pamper-fabrikant vanuit Amerika over haar schouder meekijkt naar haar Neder landse verrichtingen. burg heybr 3050.00 3050.00 calvè 1030.00 1029.00 calvèc 1034 00 1034.00L 800 00 800 00 k Autotelefoon geeft antwoord De nieuwste autotelefoon CTC 902, een Deens produkt, heeft een ingebouwd ant woordapparaat. De beller hoeft de tijd waarop de bood schap is ingesproken niet te vermelden, want die wordt door het apparaat zelf geregi streerd. Als de eigenaar van de auto terugkomt en het kontaktsleuteltje omdraait, begint het apparaat te lopen. Het toestel zegt dan bij voor beeld: „Goedemiddag, ik heb één gesprek voor u opgeno men". De werking van het toestel is te vergelijken met die van 008 waarbij wordt ge zegd dat er nog zoveel wach tenden voor u zijn. De CTC 902 telt in feite op dezelfde manier het aantal binnenge komen gesprekken. Overi gens wordt er bij deze nieuwe telefoon geen gebruik ge maakt van een computerstem, maar van een menselijke stem. Nadat het toestel heeft gemeld hoeveel gesprekken er zijn binnengekomen, wordt als eerste het laatst opgeno men gesprek afgedraaid. Op een display wordt daarbij zichtbaar op welke tijd de boodschap is achtergelaten. Informatie: via het gratis in formatie-nummer van Multi- communications in Wormer- veer: 06-0622. De canvas boodschappen tas kan weer in ere wor den hersteld, want sinds kort mogen supermark ten geen gratis plastic tas sen meer verstrekken en ook binnen de grootwin kelbedrijven wordt er ge werkt aan een verminde ring van het aantal plas tic draagtasjes. Het zijn allemaal maatregelen die ervoor moeten zorgen dat de afvalberg kleiner wordt. De Stichting Milieudefensie vindt de maatregel die kort geleden is ingegaan niet zo schokkend. „De meeste super markten gaven al geen plastic tassen meer gratis, dus dat zet weinig zoden aan de dijk in de strijd tegen de afvalberg", zegt Harrie Miedema, project medewerker afvalpreventie bij Milieudefensie. „Het zou pas echt wat uitmaken als er helemaal geen plastic tassen meer verkrijgbaar zouden zijn, ook niet in de grootwin kelbedrijven". Bij Albert Heijn, de grootste Nederlandse supermarktketen met ruim 560 vestigingen, zijn er nog geen plannen om hele maal te stoppen met de ver koop van plastic tassen. „Maar we zeggen nooit nooit", zegt woordvoerster Ingrid van Kuilenburg. Binnen de Raad voor het Fili aal en Grootwinkelbedrijf, waar bijvoorbeeld zaken als Hema, Bijenkorf en V en D aangsloten zijn, is een overleg op gang gekomen om niet lan ger gratis tassen te verstrek ken. „Maar men is daar nog niet helemaal uit", vertelt H.J. Byrnes, van de stichting Verpakking en Milieu. Deze organisatie vertegenwoordigt het bedrijfsleven in het over leg met de overheid en maat schappelijke organisaties over verpakkingen. „Men is nog aan het zoeken naar een vorm waarin men het gieten kan. Er is geen termijn gesteld waarop de grootwinkelbedrij ven de gratis tassen uit de winkels moeten hebben". De Hema heeft sinds 1 juli in na volging van Vroom en Drees- mann een statiegeldtas. „Dat is een stevige tas met hand vatten die verkrijgbaar is voor één gulden", vertelt Ma deleine de Haas van de pr-af- deling van de Hema. „We hebben nu alleen nog kleine zakjes zonder handvatten in ons assortiment om artikelen in mee te nemen. Die zijn gra tis". Harrie Miedema van Milieu defensie vindt dat de invoe ring van de statiegeldtas en alleen nog het verstrekken van kleine zakjes een vooruit gang is. „Maar we hadden het liefst papieren in plaats van plastic zakjes gezien". Volgens Madeleine de Haas van de Hema is „wil men daar op den duur wel het plastic bannen. We proberen nu het aantal verpakkingen terug te dringen en de klant bewust te maken van het feit dat het belangrijk is om de af valberg terug te dringen. We hopen dat we uiteindelijk al leen nog maar de plastic sta tiegeldtas in de winkel hoe ven te hebben", aldus Made- Positief Bij Vroom en Dreesmann is men zeer positief over de sta tiegeldtassen die sinds oktober 1990 in deze winkelketen te koop zijn. „Maar de plastic tassen worden niet vervangen door de statiegeldtassen", ver telt Linda Eriksen, pr-mede- werker van V en D. „Het is wel zo dat de kassa-medewer kers instructies hebben gekre gen om zo min mogelijk plas tic tasjes te verstrekken" De statiegeldtas van V en D is verkrijgbaar voor 2,50 gulden. De Bijenkorf gaat nog niet over op een statiegeldtas. „We wachten eerst de resultaten van Vroom en Dreesmann en de Hema af", zegt J. R. Huis man, directeur inkoop en de verantwoordelijke man voor het milieubeleid van de Bijen korf. „We beginnen zelf wel in het najaar met een proef in één van de grote filialen. Het gaat daarbij om een experi ment met het gebruik van pa pieren tassen. Als de resulta ten met de papieren tassen goed zijn, zullen we geen plas tic tassen meer aan de klan ten verstrekken", aldus Huis- FOTO: DIJKSTRA Men is er nog steeds niet hele maal uit wat beter is: een pa pieren of een plastic tas. Het voordeel van papier is dat het gescheiden ingezameld kan worden en plastic niet. Maar het nadeel is dat de produktie van papier weer meer energie kost dan plastic. 02/08 05/08 allied signal 39 38 cons nat ga am brands 42 42% du pont 39 39 exxon 25 25% ford bethlehem 17 17 genlelec 45% 45% genl motors can pac 17 genl public chevron cor 71 71% goodrich Chrysler 13 13 goodyear Citicorp 14% 14 hewlett-pac cons edison 25% 25% intl paper 44% 44 unilever nv 37% 37 utd technol 56% 55 westingh el 67% 67% woolworth Patat halen, de pizza-expres bellen of een bezoek brengen aan de afhaal-chinees mag dan reuze lekker zijn, op den duur is dat allemaal niet echt gezond. Midas Dekkers heeft dan ook in opdracht van het Nederlands Zuivelbureau een boekje geschreven, waarin hij een groot aantal tips en recep ten bijeen heeft gebracht voor (toekomstige) kamerbewo ners, die hun heil nogal eens te veel op genoemde adressen zoeken. Ónder de sugges tieve titel: „Eten op je eigen" geeft de van radio en tv be kende bioloog een in het boekje een schat aan achter grondinformatie over het hoe en waarom van goede voe ding, over eten kopen en be waren, koken, kookgerei en drinken. Hij doet dat allemaal in de geestige stijl die we van hem gewend zijn: „Van eten op zich word je niet wijzer, maar het helpt wel, als je on der het eten maar leest. In dit boek bijvoorbeeld; het handi ge is dat je dan meteen een heleboel recepten tegen komt". Wie veroordeeld is tot een le ven lang eten en dat zijn we allemaal kan volgens Midas Dekkers maar beter zorgen dat ie goed eet. Een boterham met kaas, zo heeft hij uitgerekend, geeft een mens de energie om een half uur te wandelen, tien minu ten ruzie te maken of twee uur piano te spelen. Over het broodnodige koken schrijft hij: „Alleen mensen zijn eerst met potten en pannen in de weer voor ze aan het eten kunnen. De mens is het enige dier dat kookt". Onder 'eten kopen' verstaat hij het eten in een restaurant of het afhalen bij de chinees of de snackbar: „de afhaalhollander". Brood bakken of slagroom kloppen noemt Dekkers 'eten opbla zen' en als hij het over „eten smeren" heeft dan beschrijft hij het maken van sauzen en mayonaise. Bij het „drinken zetten" staat de volgende op merkelijke tip: „Als je je geld en het milieu wilt sparen vul dan een fles met gewoon lei dingwater en zet dat dan in dekoelkast. Een uur later smaakt het opvallend naar bronwater. Van het uitge spaarde geld koop je een pijp je pils of glaasje cola, dan kom je toch aan je bubbeltjes. Of je koopt melk. „Eten op je eigen" telt ruim 50 recepten en vele variaties daarop, waaronder verschil lende menu's, vegetarische schotels, soepen, pizza's en sa lades. Verder aanwijzingen over het koken van rijst, pas ta en aardappels, het stomen van groenten, het zetten van koffie, het bakken van vlees, kip en pannekoeken, het kloppen van slagroom klop pen en he mengen van dip sauzen en maken van toetjes. Bovendien staan in het boekje tabellen met baktijden van vlees, hoeveelheden groenten per persoon, ovenstanden en temperaturen. Het boekje is voor 4.95 gulden te koop in de boekwinkel. Damrak in ban van lagere dollar AMSTERDAM De aande- lenhandel op het Amsterdam se Damrak werd gisteren be heerst door de lagere dollar koers. Andere sturende facto ren waren er nauwelijks, mede omdat de buitenlandse beurzen het rustig aan deden. Vooral de internationals kre gen een tik van de ruim 2,5 cent lagere dollar. Koninklijke Olie leverde 2,40 in op 159,90 en Unilever gaf 1,40 prijs op 161,80. Beide concerns komen later deze week met hun resultaten over het tweede kwartaal naar bui ten. Akzo, die vrijdag nog acht dubbeltjes pakte als gevolg van meevallende resultaten, verloor gisteren twee dubbel tjes op 117,10. KLM boekte tegen de stroom in een winst van drie dubbeltjes op ƒ28,40 onder invloed van berichten over samenwerking met Swis sair. Volgens KLM was er ech ter geen sprake uitbreiding van de bestaande afspraken met Swissair. Philips ging met de markt mee en daalde drie dubbeltjes tot 33,60. Beurshandelaren zijn na een weekeinde nadenken toch minder gelukkig met de BEURS keur een cijfers van Philips dan dond|P dag na publikatie. Toen sch"e Philips met ƒ1,40 omhoog teste ƒ34,40. der Het spektakelfonds HCS gigroe relatief kalm omlaag, iLndi ƒ3,70 naar ƒ3,40. Fokker, afgelopen dagen veel in I nieuws met de aflevering \jë^n vliegtuigen in de Verenifidig 1 Staten, zakte zeven dubbel] op f 33,70. DSM zette de u omlaag voort met een ver] van 1,50 op 106,30. Onder de schaarse stijgers vond zich Borsumij Web! met een winst van zeven di beitjes op 66,20. De verw ving door Polygram van belang van dertig procent RUH, het bedrijf dat de ar tieke vruchten van Andr Lloyd Webber (Jesus Chi Superstar, Cats, Evita) expl teert, maakte weinig indn Polygram sloot een dubbe lager op ƒ35,60. St De CBS-stemmingsindex sl< 0,6 punt lager op 93,10. koersenindex zakte 1,8 P^piir weg tot 200 punten. De om: was met 648 miljoen, waamel van ƒ318 miljoen in aandeli bijzonder laag. LEI poli mei mer

Leidse Courant | 1991 | | pagina 6