Word ik wakker, is mijn vrouw weg" m toer eenëre°,^UK TE GROOT VOOR KROATISCH-SERVISCH GEZIN Maij-Weggen vindt rit naar Joegoslavië onverantwoord ^Jaker hoopvol bij afronding sde Midden-Oostenreis I,eE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". De kunst van goed eten Vermoorde Cools wist te veel rus i9(dóc6otnmvt BUITENLAND DINSDAG 6 AUGUSTUS 1991 'geipldenrol voor artiesten ratü zinkende Oceanos •LONDEN Alle ruim 570 passagiers en beman- jleden van het Griekse cruiseschip Oceanos dat af- [^0 J*<en weekeinde voor de Zuidafrikaanse kust verging veiligheid gebracht. Passagiers zeiden dat de ar- h aan boord een belangrijke rol hadden gespeeld De van d de DP 1 te wf i reddingsoperatie. Goochelaar Robin Boltman j Iding op de brug over nadat de gezagvoerders de pos hadden verlaten. Muzikant Moss Hill kalmeer passagiers door muziek van de Beatles te spelen, een kon oproepen van schepen in de buurt horen In werd gezegd .We zijn onderweg' en dat gaf de en echt moreel", aldus Boltman. „Ik bleef daar en hield contact met de kust en de helikopters". Veel ;iers uitten de beschuldiging dat de bemanning het had verlaten, terwijl er nog honderden mensen ord waren. Maar volgens de rederij was dit nodig reddingsactie te coördineren. Oppasser past niet op LEICESTER Een olifant in de dieren tuin van het Engelse Leicester heeft zijn oppasser gedood toen deze zijn hoofd door de tralies stak. De 30- jarige Roy Lock brak zijn nek toen de oli fant vervolgens met zijn hoofd tegen de tralies beukte. Het beest had al een paar dagen last van zijn voet en een collega oppasser hoorde Lock zeggen dat hij voet wilde kijken. Familietraditie Drie generaties Car ter bijeen in een zie kenhuis in Kansas City (VS). Zoals op zijn t-shirt staat te lezen, had de 10-ja rige Jonathan de dag ervoor zijn moeder (midden) geholpen bij de ge boorte van zijn zus je, toen de bevalling onverwacht thuis in zette. Helemaal rechts zit oma Ethel, die op haar beurt als vroed vrouw fungeerde bij de geboorte van Recordsprong van 88-jarige MENDOTA De 88-jarige Hazel Stout uit Portland (VS) heeft in Mendota een parachutesprong ge maakt vanuit een vliegtuig op ruim drieduizend meter hoogte. Daarmee is zij de oudste vrouw die zo'n pres tatie heeft geleverd. Zij verbeterde het record van de Britse Sylvia Brett die volgens het Guinness Book of Records „slechts" 80 jaar was toen zij in 1986 een parachutesprong maakte. Stout vertelde absoluut niet bang te zijn geweest. „Op 88-jarige leeftijd heb je niet meer zoveel jaren te verliezen", aldus de Amerikaan se. Onlangs nog brak zij een been bij het surfen in Hawaii. Hazel doet ook aan wildwaterkanoën. te he VAN WIJLAND bergen Zelf êeen besliskipteling, oogt Zjelko dringt qiovic (35) meer ont moeteed dan de Kroaten substan zjch a\s zodanig bij 'landen" in ^et Rode-Kruissta- van devan Petrinja laten re- t momeferen. Als werkloos un brutaoom heeft Zjelko zich 'NP). AVrijwilliger gemeld om sojjoor de Serviërs op de van*1* geslagen Kroaten len en onderdak te helpen, nhrtoe moet hij hen ech- nkt nietdoorsturen naar veili- onder oorden dan zijn ge- zolan?tePlaatS- PetrinJa zelf gt al dagen op de nomi- e om door de opruk- :ijn dit de Serviërs te worden ?ken igevallen. n in de een paar kopjes kof- Tieegedf1331" dan volgt de ontboe- ir 1990 n8: ..Mijn vrouw is weg- asielaanPen- Ze is Servische en 5 signalde anti-Kroatische propa- vanuit haar geboorte- antal al n'et langer weerstaan", m. Het^ltorlijke kenmerken van uitgestaan zonder vrouw - i uit an<e °gen. ongewassen over- P> stoppelbaard - zitten uit I niet 20 dwars. „Dat komt d, ik vind wel weer iemand anders. Erger jt ze de kinderen ook heeft genomen. Die zie ik waar- jnlijk nooit meer terug. Als aat kan ik ze niet gaan op- -B^^en in Servië, dan schieten ertien jaar zijn we ge- wd geweest. Het was een DEN HAAG Minister Maij-Weggen van verkeer hekelt transportondernemers die nog steeds vrachtwagens laten rij den naar Joegoslavië. De bewindsvrouw vindt dat deze on dernemers zich hoogst onverantwoordelijk gedragen. Volgens haar moeten de transporteurs volledig afzien van ritten op het land waar dagelijks wordt gevochten, zo zei de minister vanmorgen voor de KRO-radio. Zij schaart zich openlijk ach ter de actie van de Vervoersbond FNV die chauffeurs aange raden heeft niet naar en door Joegoslavië te rijden. Werkge versorganisatie NOB Wegtransport noemt de reactie van de FNV overtrokken, omdat er nog steeds „veilige" gebieden in Joegoslavië zouden zijn. Woordvoerder Ger Ros van de Ver voersbond FNV liet vanmorgen voor de radio weten dat zijn bond juridische bijstand verleent aan chauffeurs die door te weigeren naar Joegoslavië te rijden in problemen zouden ko men. Bij ontslag neemt de bond ook de loonbetaling over, maar Ros acht na het duidelijke advies van minister Maij werkgevers die in werkweigering reden tot ontslag zien „vol strekt kansloos". Kroatisch anti-tankgeschut in Kostajnica. gelukkig huwelijk. Word ik drie weken geleden wakker, is ze ineens vertrokken. Weg, te rug naar haar moeder, zonder ook maar een briefje achter te laten. Ik moest het van haar Servische vrienden horen, ik wist van niets", vertelt hij mis moedig. Tekenen Terugblikkend geeft hij toe dat er al enige tekenen van onvrede met haar Kroatische omgeving te zien waren. „Luka, mijn jongste zoon, noemde zichzelf vorige maand ineens Serviër in plaats van Kroaat. De oudste, Ivan, zei dat zijn móeder hem had ge vraagd ook Serviër te worden, maar dat hij Kroaat wilde blij ven. Ook belde Dusja de laat ste weken steeds meer met haar Servische familieleden. Maar ja, dan denk je toch niet onmiddellijk dat ze weg zal lo pen?" Toch hadden zijn vrienden hem al gewaarschuwd. 'Waar om trouw je nu toch met een Servisch meisje', hadden ze hem gevraagd tijdens hun ver loving. Maar het was een flink meisje geweest, een goede vrouw, dat had Zjelko zo ge zien. „We hebben nooit pro blemen gehad, iedereen was jaloers op ons". Het woord 'liefde' neemt hij niet in de Kroatië. „Ik ben mijn familie kwijt. Kroatië is grote stukken land kwijt. Aan het eerste kan ik weinig meer doen, maar voor Kroatië zal ik vechten", verklaart hij. „We zullen de grond heroveren, Petrinja zal misschien eerst moeten mallen, maar daarna keren de Kroa ten zeker terug". Van Europese bemiddeling verwacht hij weinig. De Ne derlandse minister Van den Broek luistert volgens hem te veel naar de Serviërs. „Ver trouw die mensen in Belgrado nooit". De enige op wie Zjelko zijn hoop nog heeft gevestigd is de Duitse minister Gen- scher. Onder zijn leiding zul len Duitsland, Oostenrijk en Hongarije de Kroaten uitein delijk te hulp schieten. Zo niet met soldaten, dan toch met wapens, zo is de verwachting van Zjelko en andere Kroaten in het vluchtelingencentrum. Over de smet die de combina tie van juist deze drie landen sinds de oorlog met zich draagt, wil Zjelko niet naden ken. „Als ze ons maar helpen, wat daarna komt is niet van belang. Ik kijk niet meer dan twee dagen ÜIERS/JERUZALEM |VS-minister van bui- Jandse zaken Baker lft zich gisteren bij de jmding van zijn zesde ldreis door het Midden- Iten zeer hoopvol ge lid over het bereiken vrede middels een Iferentie in oktober. II moet er volgens hem veel werk worden Iricht. bezoek aan Marokko, Tu- en Algerije als afsluiting ijn reis werd beschouwd n poging deze landen er- bewegen de Palestijnse "^rijdingsorganisatie PLO halen het groene licht :n voor een conferentie. "Tgens Baker zouden de lan- van de Maghreb-Unie (Mauritanië, Marokko, Algerije, Tunesië en Libië) als waarnemer kunnen deelne men aan het vredesproces. De Palestijnen hebben echter nog altijd hun voorwaarden. PLO-leider Arafat zei zondag vast te houden aan „werkelij ke" Palestijnse deelname. „Een conferentie zonder deel neming van de PLO of verte genwoordigers van de Palestij nen in Jeruzalem is geen echte vredesconferentie". De PLO distantieerde zich gisteren dan ook van een verklaring van een naaste adviseur van Ara fat, die zei te verwachten dat er een compromis kan worden uitgewerkt over een Pale stijnse vertegenwoordiging. Ook een van de leidende Pa lestijnen in de bezette gebie den, Faisal al-Husseini, zei gis teren dat de „Palestijnen in staat zijn elke oplossing te ver hinderen, die niet voldoet aan hun aspiraties en hun legitie me rechten" ikantie voor Bush en Gorbatsjov 'SKOU/WASHINGTON Hoewel in de wereldpolitiek op moment niet van komkommertijd gesproken kan worden, is daar het vakantieseizoen aangebroken. Zo is Sovjetpresident •hail Gorbatsjov inmiddels naar de Krim vertrokken, waar vier weken hoopt te blijven. Vorig jaar moest Gorbatsjov zijn :antie voortijdig afbreken om in Odessa militairen toe te feken over de Golfcrisis. Zijn Amerikaanse ambtgenoot, Geor- WifWcir Bush, is vandaag voor een maand naar zijn buitenhuis in Jnnebunkport (Maine) vertrokken. Ongestoord genieten is er Gurdobr hem echter niet bij. Op 14 augustus verwacht de politie van foto: ^tsburgh hem op een congres en van 28 tot 30 augustus komt trim< britse premier, John Major, logeren. va Op het strand van het Westduitse Büsum wordt elk stukje zand duur betaald. Honderden Duitsers en toeristen uit naburige landen zoeken hier met het mooie weer een beetje verkoeling. Kun je op Scheveningen en Kijkduin nog met moeite je handdoek uitspreiden, in Büsum is dat volkomen onmogelijk. Daar kun je alleen rechtop van de zon 'genieten'. Gevolg: een wirwar van stoelen waartussen het strand bijna niet meer terug is te vinden. foto: epa JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA Smartegeld voor slachtoffers Iraakse invasie 1830 In ledigheid hoeft Jan van Riebeeck zijn dagen geluk- adeleip niet door te brengen. Er zijn 150 man aan boord en het duurt man F1 lan9 of de ©©rste zieken melden zich. Van Riebeeck verzorgt 'en har1 z0 Qoed en zo kwaad als hij kan. Het weer wordt slechter, Tarmate zij de Afrikaanse kust naderen. De schipper heeft de lad van Robert Janszoon in de wind geslagen; de oversteek naar Brazilië durft hij niet te wagen, maar nu de Europese kust uit het zicht is verdwenen, vaart hij op zijn gelukkig gesternte. Hij stuurt ,,Het Hof van Holland" zo dicht mogelijk onder de kust, maar nu de wind voortdurend in kracht toeneemt, voelt hij zich toch niet zo erg gerust. GENEVE Slachtoffers van de Iraakse invasie in Kuwayt, ruim een jaar geleden, hebben recht op zeker vijfduizend gulden per persoon, zo heeft de schadeloosstellingscommissie van de VN gisteren vastgesteld in Genève. Met uitzondering van Iraakse staatsburgers kan ieder op het smartegeld aan spraak maken die als gevolg van de inval Kuwayt of Irak moest verlaten, gewond geraakt is of een familielid verloren heeft. Het geld wordt betaald uit het 'herstelfonds' dat de VN-commissie beheert en waarin Irak een nader te bepalen percentage van zijn inkomsten uit de export van olie moet storten. Alleen bruidegom gezond na diner CASTELLAMARE DEL GOLFO Tweehonderd bruilofts gasten zijn op Sicilië met voedselvergiftiging in het zieken huis opgenomen. Boosdoener was de gerookte vis die de gasten tijdens het feestmaal was voorgezet. Van de jonggehuwden werd alleen de bruid ziek. Haar bruidegom had het te druk gehad met de gasten om ook maar iets te eten. Hij mankeerde dan ook niets. door AART HEERING ROME Verschillen in volksaard laten zich goed illustreren aan de hand van eenvoudige voorbeelden. Neem kookboeken. Aan de meest populaire kookboeken van de beide landen kan een belangrijk onderscheid tussen Nederlanders en Italianen treffend worden afgelezen. Neem alleen de titel al. In Nederland zijn generaties huisvrouwen in het vak doorkneed met 'Het Kookboek van de Amsterdamse Huishoudschool' door C.J. Wannee, directrice dezer instelling. Het standaardwerk voor de Italiaanse keuken daarentegen is geschreven door een bankier in ruste, Pellegrino Artusi. Het werd gepubliceerd onder de weidse titel 'De wetenschap in de keuken en de kunst van goed eten(La scienza in cucina e l'arte di mangiar bene). En waar mej. Wannees receptuur zich kenmerkt door een sobere zakelijkheid die de bereiding van maaltijden tot een welhaast klinische bezigheid reduceert, maakt Artusi zijn lezers in een stroom van anekdoten deelgenoot van het genoegen dat spijzen hem in het verleden hebben verschaft. In de inleiding schrijft Artusi, dat hij het als een eervolle taak beschouwt om „aanwijzingen te geven opdat het voedingsinstinct op de meest aangename wijze bevredigd worde, teneinde het leven minder droevig te maken en de mensheid een dienst te bewijzen Kan het lyrischer? Het hoeft dus niet te verwonderen dat eten in Italië nog altijd meer stijl heeft, meer standing en vooral meer smaak dan in Nederland met de Hollandse pot. De eerste oplage van 1000 exemplaren van Artusi 's kookboek verscheen een eeuw geleden, in 1891. Bij zijn dood in 1911 was het aantal exemplaren al tot een kwart miljoen opgelopen. Inmiddels zijn er meer dan anderhalf miljoen exemplaren van gedrukt, die dit jaar met verscheidene jubileumuitgaven worden aangevuld. 'La scienza in cucinais daarmee - na 'Pinocchio- het op één na meest verkochte Italiaanse boek aller tijden (in Italië althans). Artusi's werk is van oneindig belang geweest voor de creatie van de Italiaanse keuken en zelfs van de Italiaanse natie. Toen Artusi zijn boek presenteerde, bestond Italië welgeteld twintig jaar. Staatkundig was het land een eenheid, maar cultureel en psychologisch een samenraapsel van strikt gescheiden regionale eenheden. Een Italiaanse keuken bestond niet. Er bestonden wel Italiaanstalige kookboeken, maar die waren geschreven door en voor specialisten en daardoor volgens Artusi bedrieglijk en onbegrijpelijk voor wie niet tot het koksgilde behoorde. Door zijn kookboek kwam daar verandering in. Artusi was afkomstig uit de streek Romagna en werkte als eigenaar van een kredietbank in Florence. Veel van de door hem beschreven gerechten zijn daardoor uit Centraal-Italië afkomstig, maar in zijn boek nam hij eveneens recepten op uit Sicilië, Milaan, Napels en Rome. Artusi presenteerde alles onder de noemer 'Italiaanse keuken'. Om de Italiaanse identiteit te benadrukken, zette Artusi zich bovendien scherp af tegen het zinloze gebruik van Franse termen in de keuken, dat in Nederland nog altijd als chique wordt beschouwd. Overigens heeft nog steeds ieder deel van Italië zijn eigen culinaire specialiteiten, en bestaat er een hemelsbreed verschil tussen de vooral op boter, vlees en blanke sauzen gebaseerde Noorditaliaanse keuken en de 'mediterrane' kookstijl, die wordt gekenmerkt door olijfolie, verse groenten en tomatensauzen. Maar dank zij Artusi leerden noord en zuid elkanders gerechten kennen en waarderen, en verkreeg de nieuwe natie haar culinaire identiteit. Bovendien droeg zijn boek in belangrijke mate bij aan de verbreiding van de Italiaanse taal, die kort na de eenwording door slechts 2,5 procent van de bevolking werd gesproken. Artusi's keuken bijbel kreeg de functie die twee eeuwen eerder de statenbijbel had vervuld bij de verbreiding van het standaard-Nederlands. De cultuurhistoricus Piero Camporesi schreef daarom, dat voor de totstandkoming van het Italiaanse nationale bewustzijn Artusi 's recepten van groter belang zijn geweest dan de Italiaanse literatuur: „En dat valt te begrijpen ook, omdat niet iedereen leest, terwijl iedereen wel eet... LUIK Het Luikse par ket zwijgt nog in alle ta len over de zaak-André Cools. Het kondigde op 24 juli een volledige infor matiestop af en weigert sindsdien elke inlichting, ook nu geruchten de ron de doen dat de Belgische minister van staat Cools zou zijn vermoord omdat hij te veel wist over een anonieme wapenhandel met Irak. André Cools werd op 18 juli met twee pistoolschoten om het leven gebracht toen hij 's ochtends vroeg de flat van zijn vriendin in Luik verliet. Die vriendin kreeg enkele kogels in de buikstreek. Ze ligt nog zwaar gewond in het zieken huis. Het parket in Luik, dat inmiddels honderden anonie me telefoontjes heeft ontvan gen, heeft voor zover bekend nog geen enkele serieuze aan wijzing omtrent het motief van de moord. Een „anonieme getuige" zegt dat Cools, enkele dagen voor dat hij werd vermoord, docu menten in handen kreeg die zouden bewijzen dat de Belgi sche wapenfabriek Poudreries Réunies de Belgique (PRB) kruit geleverd heeft voor het in de maak zijnde Iraakse su perkanon. PRB heeft inder daad, in maart 1989, kruit ge leverd. Dat werd met een C- 130 van de Belgische lucht macht overgevlogen naar Jor danië. Maar Guy Coeme, de Belgische minister van defen sie, heeft altijd 'strak en stijf' volgehouden dat het om een volkomen legaal transport ging. Het kruit had, volgens de officiële begeleidende docu menten, Jordanië als eindbe stemming. Tegen dat land be stond geen wapenembargo en alles was dus in orde, aldus Coeme. De „anonieme getuige" zegt echter in het bezit te zijn van bankdocumenten waaruit zou blijken dat Irak in die tijd via een Zwitserse bank geld door gesluisd heeft naar de (nu in opspraak geraakte) BCCI in Luxemburg. Dat geld zou be stemd geweest zijn voor het fi nancieren van onderdelen van het Iraakse superkanon. Maar een deel ervan zou smeergeld geweest zijn. bedoeld voor ambtenaren van het Belgische ministerie van defensie. In België vraagt men zich inmid dels af waarom er steekpen ningen nodig waren als het om een volledig legale transactie ging. Op 13 juli zou Cools be wijzen van de banktransacties in handen hebben gekregen. Vijf dagen later werd hij om gebracht, overigens met een pistool van hetzelfde kaliber waarmee op 22 maart vorig jaar de Canadees Gerald Bull werd vermoord. Bull was een expert op ballistisch gebied en hij stond bekend als de uitvin der van het superkanon. Hij werd in maart vorig jaar dood- feschoten voor zijn flat in de russelse agglomeratiege meente Ukkel. Zijn moorde naars) heeft men nooit kun nen vinden.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5