m Reizen zonder ontberingen Plan aanval Pearl Harbour kwam uit Brits marineboek Vrouwen in de rij voor Karrespoor Het gouden talent van - Andrew Lloyd Webber^ BUITENLAND KUNST/RTV Tinbergeipldei uit armert landen neemt toef* £eidóc6ou*a*it DINSDAG 6 AUGUSTUS 19 tdóeC PUBLICATIE WAS RESULTAAT VAN DISCUSSIE MET ROOSEVELT WASHINGTON De Ja panse verrassingsaanval op Pearl Harbour in de Tweede Wereldoorlog was niet bedacht door de Ja panners zelf, maar door een vooraanstaand Brits marinedeskundige. Dit wordt gesteld in het on langs in de Verenigde Sta ten verschenen boek 'Vi sions of Infamy' van Wil liam Honan. Tot voor kort werd admiraal Isoroku Yamamoto, comman dant van de keizerlijke vloot van Japan, beschouwd als het brein achter de aanval op de Amerikaanse vloot bij Hawaï, in december vijftig jaar gele den. Door de aanval werd Amerika betrokken in de Tweede Wereldoorlog. Volgens Honan zou Yamamoto het plan echter hebben over genomen uit het boek 'The Great Pacific War' van de Britse deskundige Hector By- water. Het boek, een vervolg op een eerdere verhandeling van Bywater over de machts verhoudingen tussen de Ame rikaanse en Japanse marine en verschenen in de jaren twin tig, was het resultaat van een lange transatlantische discus sie van de auteur met de Ame rikaanse president Roosevelt in 1923. Bywater vocht Roose- velts standpunt aan dat een oorlog met Japan uitgesloten In zijn boek probeerde hij te bewijzen dat de twee machten tegen elkaar opgewassen wa ren en zette hij de beste strate gieën voor beide partijen uit een. Ondanks successen in het begin zou Japan echter een oorlog met Amerika uiteinde lijk verliezen, zo stelde Bywa ter. Door een verrassingsaanval op de Amerikaanse zeemacht in de Stille Oceaan, de inname van Guam en de Filipijnen en de militarisering van de eilan den die onder Japans mandaat stonden zou Japan een prak tisch onkwetsbaar eilandenrijk kunnen vormen, aldus Bywa ter. De Amerikanen zouden echter een tegenaanval doen. Na een roekeloze en kostbare poging om door te dringen in het Japanse schild van eiland bases, zou Japan met een amfi bische campagne over de Stille Oceaan worden verslagen. Bywaters boek had een heftige discussie tot gevolg die nog in volle gang was toen Yamamo to. toen nog kapitein, in 1926 in Washington werd gestatio neerd als marine-attaché. Uit Honans research is gebleken dat Yamamoto Bywaters idee ën heeft doorgegeven aan zijn superieuren. In 1934 sprak hij in Londen met Bywater zelf. In 1939 werd Yamamoto be vorderd tot commandant en begon hij de ideeën te vertalen naar echte oorlogsplannen. Honan beweert dat het vast staat dat Yamamoto Bywaters blauwdruk heeft overgeno men. „Hij nam Bywaters oor logsplan op de meeste punten over, variërend van algemene doelen en strategie tot kleine, maar kritieke details als de stranden waar de' invasietroe pen moesten landen". Honan betoogt dat Yamamoto zich er van bewust was dat Ja pan de oorlog waarschijnlijk zou verliezen. Omdat hij zag dat zijn leiders vastbesloten waren te vechten, aanvaardde hij dit risico en ging hij over tot de aanval. Hij wilde Japan verzekeren van een zo sterk mogelijke positie bij eventuele onderhandelingen. (c) The Times SUSKE EN WISKE Die pummels houden er zelf ft'en rekening I L mei da! ih trnjoviale ben 1J HET WITTE WIEF Standaard Uitgeverij/Wavery P Bibliotheek genoemd naar slachtoffer decembermoorden PARAMARIBO Suriname heeft een nieuwe juridische bi bliotheek, een gift van de twee jaar geleden opgerichte stich ting Juridische Samenwerking Nederland-Suriname. Lilian Goncalves, advocate in Am sterdam en voorzitter van de stichting, onthulde samen met haar dochter gisteren in Para maribo het naambord. De bi bliotheek is genoemd naar haar man Kenneth Goncalves, die in 1982 door het militaire regime om het leven werd ge bracht. Hij was tot 8 december dat jaar deken van de Suri naamse orde van advocaten. Kenneth Goncalves schreef negen jaar geleden een brief aan het militair gezag waarin ernstige verontrusting over de rechtzekerheid in Suriname werd geuit. „Dat standpunt is nog steeds van kracht", aldus de weduwe van de vermoorde jurist. De bibliotheek telt mo menteel 2000 boeken. 'va* Kaars voor Ceausescu Een Roemeense vrouw brandt een kaars bij het vermeende graf van dictator Ceausescu op een begraafplaats in Bukarest. Veel oudere Roemenen betreuren het verdwijnen van het vroegere regi me, vanwege de huidige hoge prijzen op de vrije markt. foto: epa De Vries: in dienst nemen buitenlanders bemoeilijken t DEN HAAG Het in dienst nemen van buitenlanders moet moeilijker worden. Mi nister De Vries van sociale za ken wil daarom de wetgeving op dit gebied aanscherpen. De minister gaat van bedrijven ei sen dat zij zich eerst richten op de Nederlandse arbeidsmarkt en pas in tweede instantie werknemers zoeken binnen de Europese Gemeenschap. Alleen als bedrijven aanneme lijk kunnen maken dat zij ook op deze Europese arbeids markt geen geschikte werkne mers kunnen vinden, mag worden gezocht buiten de EG. Maar De Vries wil in dat geval wel weten of Nederland in dat geval belang heeft bij dat spe cifieke werk. Wanneer dat in derdaad het geval blijkt te zijn, mag de vacature, die minstens drie maanden moet zijn ge meld bij het arbeidsbureau, worden vervuld door een bui tenlander. Het kabinet heeft hierover een adviesaanvraag gestuurd aan de Sociaal Eco nomische Raad (SER). De nieuwe wet moet situaties zo als met de Poolse verpleegsters in het Amsterdamse VU-zie- kenhuis voorkomen. Het ministerie wil verder dat de zogenaamde tewerkstel lingsvergunning, die nu nog gratis is, honderd gulden gaat kosten. De minister overweegt daarnaast de sancties wegens het in dienst hebben van ille gale werknemers te verzwa ren. De beide regeringsfracties in de Tweede Kamer hebben daar eerder al op aangedron gen. Werkgevers die illegale werknemers in dienst hebben moeten volgens de minister de uitzettingskosten en de kosten voor het in bewaring stellen van de illegalen betalen. Mi nister De Vries overweegt ver der om van asielzoekers die om humanitaire redenen tot Nederland zijn toegelaten niet langer een tewerkstellingsver gunning te eisen. .•izinl immigratil AMSTERDAM De wikkelingshulp van d ke landen aan de Wereld is veel te wf LONDE1 ieden va •n week< veiligh aan bc redding ding op hadd ssagii ■een kor werd echt hield co »iers uiti had ve om de inkomensonge heid tussen beide gro?TTT( landen binnen een ree1- ke termijn op te he Het huidige niveau vall ontwikkelingshulp zal I den tot een verhoogde migratie, legaal of gaal, vanuit de mij ontwikkelde landen. Dit hield NobelprijswirjU VAN professor Jan Tinbergen f ren in Amsterdam zijn voor op een internati^*- symposium over besliskilhtelinj Hij zei dat de tijd dringt aiovic rijke landen zich moetenpd d< zinnen op een substan vergroting van hun steun u de ontwikkelingslanden.' ontwikkelingshulp van dövan ke landen bedraagt momeferen. 0,35 procent van hun brutnoom 1 tionaal produkt (BNP). AWijwil situatie niet verandert, door a het volgens Tinbergen 5381, voordat de welvaart var| ontwikkelde landen en onde Derde Wereld op gelijk niTtoe n is. De econoom denkt nietdoorsl de bevolking van de onder oordi wikkelde landen het geUenja, kan opbrengen zolang i f wachten. ai a< e om Tot en met juli zijn dit de Se 10.996 asielverzoeken igevall diend, 292 meer dan in de ste zeven maanden van 1 zo heeft het ministerie vankost e, titie maandag meegedé1331" 3 Over het hele jaar 1990 në; droeg het aantal asielaanP3n- 1 gen 21.208. Justitie signalde an sinds mei een opmerke!3 var stijging van het aantal al P13: zoekers uit Vietnam. Het^lterl1- treft vooral mensen uitPest3£ voormalige DDR en uit an<® °63' Oost-Europese landen. d- het aantal asielzoekers uitni3tj goslavië is de afgelopen maêc verder gestegen. ^e' it ze d> Great Journeys. Achtdelige docu mentaire-serie. KRO-televi8ie. Ne derland 1 om 19.25 uur. Woensdag. HILVERSUM Televisie is een mooi medium... soms. Neem de achtdelige documentaire-serie 'Great Journeys', die de KRO op het scherm brengt. Als kijker mag je schaamte loos meegenieten van acht bijzondere reizen zonder de ontberingen, die een tocht door de Sahara of door het verscheurde Vietnam met zich mee brengt. Zonder inentingen tegen de meest vreselijke ziekten en zonder de zor gen van 'ben ik iets verge ten' neemt de omroep de kijker mee naar allerlei uithoeken van de wereld. Het zijn van die reizen waar je stilletjes van droomt, maar die nooit waarheid worden, omdat ander werk, een nieuw huis, kinderen of andere zaken steeds weer roet in het eten gooien. Met 'Great Journeys' is het echt jammer dat zelfs het grootste televisie-scherm ei genlijk te klein is voor al die bijzondere schoonheid in beel den. De levensechtheid wordt verstoord, maar goed, daar voor is het televisie. De BBC, die deze reeks vervaardigde, nam geen halve maatregelen. 'Great Journeys' is dan ook geen 'Rondje Europa' bijvoor beeld. Hoe leuk die VARA- reisverhalen ook zijn, ze mis sen het doortimmerde karak ter waarmee de BBC te werk is gegaan. Als 'Rondje Europa' een vakantiekaart naar huis is, dan is 'Great Journeys' een dikke brief met legio foto's. Handelsroutes Uitgangspunt voor de serie was een reis over 's werelds belangrijkste handelsroutes, zoals de zilverroute in Bolivia, de zijderoute in China of de zoutroute in Afrika. Om de reeks niet alleen visueel te la ten schijnen, werden een aan tal schrijvers, een fotograaf, een historicus, een journalist, een disk-jockey en een muzi kant gevraagd elk een reis te maken. Dat dit een gouden formule is, bewees Boudewijn Büch eerder tijdens zijn reis naar Australië en laat schrij ver Hugo Williams nog eens zien in de eerste aflevering van 'Great Journeys'. Williams bereist de Pan-Ame rican Highway, de enige weg op het westelijk halfrond die van Alaska tot het zuidelijkste puntje van Panama loopt. Zo'n reis levert een veelheid aan veranderende landschappen en indrukken op, die voor een groot deel worden gekleurd door het politiek onstabiele karakter van de Middenameri- kaanse landen als Mexico, Guatemala, El Salvador, Nica ragua en Panama. Voordeel van het sturen van een schrij ver is, dat het commentaar ex tra inhoud krijgt. En het is dan ook dankzij Hugo Willi ams dat de eerste aflevering, ook is die de zwakste van de reeks, boven het gemiddelde wordt uitgetild. Met een scherp oog voor detail schetst hij de verschillen tussen de landen, becommëntarieert de snelweg, tipt de belangrijkste geschiedkundige feiten aan en praat hij over zijn eigen ang sten en gevoelens. „Ik ben doodsbang voor deze reis van wege de situatie in Midden- Amerika" om even later op te merken „Als ik maar geen pech krijg op dit achtbaans gekkenhuis". Cynisch Hugo Williams' stemmingen veranderen met het verstrij ken van de minuten. Hij is nu eens cynisch, dan weer ly risch, wisselt koude feiten af met warme poëtische observa ties. Wat dat betreft is het jam mer dan hij gedurende de zes tig minuten durende docu mentaire niet constant aan het woord blijft. Zijn reis wordt 'onderbroken' door interviews, die weliswaar het verschil tus sen de twee Amerika's scherp neerzetten, maar die in de rit miek van de film licht storend werken. Zo vertelt een jonge vrouw uit El Salvador hoe ze tot God heeft gebeden om werk voor haar en haar zoon. Als miljoenen voor haar is ze illegaal de grens naar de Vere nigde Staten overgestoken. Ze heeft het stuk gezwommen, maar is gearresteerd. Wanneer de camera haar in beeld neemt, is ze verdrietig. Even eerder heeft Williams laten weten hoe gemakkelijk het voor hem is om in zijn sport wagen van noord naar zuid te rijden. Hij ziet de grenzen als een litteken. „De grens tussen Amerika en Mexico is een oor logswond. Vroeger behoorde een derde van de Verenigde Staten bij Mexico en dat is nog altijd te zien". Derde Wereld Voor Williams is zijn reis over de Pan-American Highway er één van de eerste naar de Der de Wereld, van blank naar zwart, van proza naar poëzie, maar ook van kapitaal naar schuld. Die sociale bewogen heid blijft in zijn teksten en de beelden zichtbaar. Hij noemt Nicaragua 'het land van de dromen', vertelt bij beelden van een Maria-processie in Mexico „dit is religie voordat Rome er vat op kreeg" en wijst even later op het verlies van tradities. Hoewel de ge schiedenis van de landen, waar Williams doorheen rijdt, niet tot vrolijkheid stemt, is het geen sombere documentai re. Er zitten bijvoorbeeld adembenemende natuurbeel den in. Na twaalfduizend kilo meter, gerekend vanaf de grens met Mexico, eindigt de Pan-American Highway in een zandpad. Het is het aller laatste staartje van de weg de jungle in. Dat oerwoud vormt de natuurlijke barrière tussen Noord- en Zuid-Amerika en dat wil de Verenigde Staten zo houden. Zij ziet het als een be scherming tegen de plunde rende horden, die drugs en re volutie met zich meebrengen. HILVERSUM Maar liefst 600 reacties in de vorm van brieven en kaarten kreeg Folkert Munsterman, lid van het Mannenkoor Karrespoor uit Tuk, naar aanleiding van een radioprogramma van de VARA, waarin hij zich beklaagde over het gebrek aan huwbare boe renvrouwen op het platte land. Folkert had geen idee waar hij aan begon toen hij samen met Gert Jan ter Schure een week geleden op dinsdag in het pro gramma van Henk Westbroek uitlegde waarom het voor boe renjongens zo moeilijk is om aan de vrouw te komen. De afspraak was dat de VARA mogelijke reacties door zou sturen. Dat heeft Folkert ge weten. Vanaf woensdag stond de telefoon roodgloeiend en moest Folkert de meest zinni ge en onzinnige vragen over het boerenbedrijf beantwoor den. Ten einde raad heeft hij de Vara gebeld en gevraagd zijn nummer niet meer door te geven. 'Ik ben tenslotte geen psychiater in boerenzaken zegt Folkert. Bovendien ging het er Folkert en kornuiten ei genlijk alleen om het nummer 'Mooi Man' ook bij de Vara ge draaid te krijgen. Alleen als ze er een sociaal tintje aangaven konden ze in een programma komen, hadden ze uit eerder contacten met Westbroek be grepen. Via het probleem van het tekort aan boerinnen lukte de opzet. Met het stoppen van de tele foontjes was de zaak nog niet van de baan, want bij de Vara stroomde de post binnen. Brie ven met foto's van huwbare meisjes uit alle delen van het land. Aanzoeken en vragen over de boerderij bleven bij de postkamer binnenkomen. Het was zelfs zo erg dat de Vara besloot een vervolguitzending aan het onderwerp te wijden. CZv ertien LONDEN Andrew Lloyd Webber (43) is één van de rijkste jonge Brit ten onder de zon. Zijn persoonlijke fortuin wordt geraamd op zo'n 300 mil joen pond. Hij heeft acht kassuccessen en nog maar één flop op zijn naam staan. De gemiddelde op brengst van zijn musicals is ruim 500.000 pond per week. „Alles wat met Lloyd Webber in aanraking komt, verandert in goud", zeggen de Britten. Geld verdienen met lichte mu ziek is heel mooi, vindt hij zelf, maar het serieuze genre trekt hem ook aan, zelfs wan neer dat, commercieel gezien, minder lucratief is. Dit verlangen om eens wat an ders te doen was de hoofdre den waarom Lloyd Webber anderhalf jaar geleden 50 mil joen pond leende van Coutts, de bankiers van de Britse ko ningin („Ik ben hun klant sinds ik de middelbare school verliet; ze kennen mij heel goed"). Hij wilde opnieuw de belangrijkste aandeelhouder zijn van de "Really Useful Company". Financieel imperium Andrew Lloyd Webber had enkele jaren voor die tijd met deze onderneming zijn finan cieel imperium overkoepeld. Een ander streefdoel was fi nanciering van de restauratie van het bouwvallige Palace Theatre aan Londens Cam bridge Circus dat hij had ge kocht. In januari 1986, toen bleek dat zijn musicals, waar onder Cats en Phantom of the Opera, ontzettend veel geld opbrachten, besloot hij de RUC te laten opnemen in de vaste koerslijsten van de beurs. Robert Kretowicz van Salo- man Brothers is Lloyd Web bers financiële adviseur. Het was Kretowicz die hem afgelo pen jaar aanraadde van de Re ally Useful Company weer een particuliere holding te maken. De krantenmagnaat Robert Maxwell was in het bezit van 14,4 procent van de aandelen. Lloyd Webber kocht die terug met een flinke portie van het geleende geld (hij is van plan zijn schuld bij Coutts af te los sen in vijf jaar) en had daar- Andrew Lloyd Webber met zijn door met 52,6 procent van de aandelen de RUH die toen zo'n 77 miljoen pond waard was op nieuw in zijn macht. „Het zal nu wel een poosje du ren eer ik weer een populaire musical schrijf", zei Lloyd Webber. Hij was van plan zich wat bezig te houden met 'het serieuze' genre en ook met film en tv. Vooral de muziek zit hem in het bloed. Zijn vader, dr. Wil liam Lloyd Webber, was een bekwaam organist en direc teur van het Muziekcollege van Londen. Zijn moeder gaf pianoles. Zijn broer Julian is een uitstekend cellist. Andrew en Julian Lloyd Web ber groeiden op boven het me trostation van Londens South Kensington. Westminster Col lege was hun middelbare school. Hoewel Andrew al van kindsbeen af muzikale shows produceerde, ging hij naar de universiteit van Oxford om ar chitectuur en geschiedenis te studeren. Maar na een trimt®1"1 ter had hij daar al genoeg va Hij bleef thuis en zijn vaa stuurde hem naar de muzi^- school. Jesus Christ Supersta Lloyd Webber begon zijn i zikale carrière met het oratorium 'Joseph and Amazing Technicolor Dreal coat'. Zijn eerste grote toppT was 'Jesus Christ Supersta Daarna zouden nog veel sii cessen volgen, zoals Evita, Cf! en Starlight Express. Alles vl Andrew voortbracht scheen hoge toppen, behalve "Jeevi die zo hard flopte dat in Lef den iedereen er verbaasd 1 opkeek. Andrew Lloyd Webber hei ook een zwak voor vrouwJ Sinds afgelopen februari is J aan zijn derde eega toe. huwde de 28-jarige Madeleijj Gurdon Sarah Brightman f Sarah Jane Tudor gingen har Ir

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4