.Daar op het station kunnen we ze pakken BINNENLAND mitgasten uit Holten ichtten meer brandjes TIES TEGEN TREINTAXI GAAN DOOR Zuid-Molukken officieel UNPO-lid PvdA'er Van den Berg wil bijeenkomst partijcongres STUS ïVUióQ Qowumt DINSDAG 6 AUGUSTUS 1991 ^TEN Twee Holtense brandweerlieden, die vrijdag heb bekend de enorme brand in een bedrijfscomplex tegenover NS-station in Holten te hebben gesticht, hebben tegenover lolitie bekend dat vaker te hebben gedaan, ïeeft het tweetal begin maart een brand aangestoken bij een tselijk meubelbedrijf, waarbij een schade van ongeveer twee ontstond. In mei poogden ze een leegstaande kantine van Holtense camping aan te steken, maar deze poging mislukte. treintaj afgedw|ei n met ;1 aan isting iter de (den ben geh|odg( ook bei wel be ongens' eintaxi.jHe drie gevallen ontstond het idee t brandje te stich- bijeenkomst van het plaatselijke brandweerkorps. De Holtense spuitgasten hebben niets te maken met de jidstichtingen, aldus de politie. Het nieuws dat twee van hun kkers' verantwoordelijk zijn voor de grote brand in een leeg- nde silo in Holten is bij de vrijwilligers van het Holtense ïdweerkorps ingeslagen als de spreekwoordelijke bom. „Dit nooit verwacht", zo luidde de reactie van menigeen, jongens leken het", aldus andere collega's. Kas met hennepplanten in Aalsmeer ontdekt AMSTERDAM In een kas in Aalsmeer heeft de politie uit die plaats, in samen werking met rijkspolitie in Amsterdam, gisteren een inval gedaan waarbij naar schatting 1500 hennepplanten zijn aange troffen. Bij de actie zijn twee mannen en een vrouw gearresteerd. Het blijkt te gaan om twee kassen, samen ongeveer 1500 vierkante meter, die met elkaar in ver binding staan. In de ene kas was ruimte gemaakt om de marihuana te produceren en te verwerken terwijl in de andere de planten aanwezig waren. Op last van de officier van justitie zijn de planten ter plekke vernietigd en is de aangetroffen technisch hoogwaardige apparatuur inbeslaggenomen. De politie besloot tot de inval na een tip over de hennepplanten. Verdachten slopen rond het huis (vervolg van voorpagina) CASTRICUM De ver dachten van de kidnap wer den regelmatig gesignaleerd in de omgeving van het huis van Molenaar. Volgens de politie gaat het om illegaal in Nederland verblijvende Joegoslaven. Omdat er geen voldoende bewijs was om de mannen te arresteren, stond de politie elf dagen geleden voor de keus het daadwer kelijke misdrijf af te wach ten en in te grijpen of de ontvoering te voorkomen. Voor de veiligheid van Mo lenaar werd gekozen voor de laatste optie. Zestig rechercheurs voor zaak Jessica HAMBURG/HOORN Bij de jacht op de moordenaar van de 11-jarige Jessica Laven, wier lichaam woensdag avond bij Klein Ulsda werd gevonden, zijn nu minstens zestig rechercheurs en andere politie-functionarissen in Nederland en Duitsland betrokken. In Hamburg wor den zes leden van de Mordkommission ondersteund door een tien man sterk politieteam. Zij moeten de daar binnenstromende tips natrekken, terwijl daarnaast de zoektocht naar de lichtgroene Mercedes wordt voortge zet. In Hoorn, de woonplaats van het gewurgde meisje, zijn 35 rechercheurs op de zaak gezet. Het team in Fin- sterwolde bestaat uit veertien man, terwijl vier leden van de technische recherche in Groningen belast zijn met het onderzoek naar mogelijke sporen en aanwijzin gen die in Klein Ulsda werden gevonden. Daarnaast verleent de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) hand- en spandiensten. Tot nu toe is niet bekend of al deze inspanningen al geleid hebben tot een beter aan knopingspunt over de identiteit van de dader. De Ne derlandse politie doet geen enkele mededeling meer over het verloop van de zaak. hij spr; en bepaali gemee erstappt, te lati taan. D^ de s i meer>ervolg van de voorpagina) i den laafRECHT Het besluit n City Tax om af te zien n het contract met VOF ..eintaxi betekent dat in de V1j£n van de vier grote 168 °^den treintaxi's gaan rij- Vorige week werd bekend dat Rotterdam ook daar was met een bedrijf overeenstemming bereikt niet zou mee doen. De NS hadden eerder zelf al besloten Utrecht en Amsterdam voorlopig buiten het pro ject te laten. Er rijden nu treintaxi's in ongeveer zestig gemeenten. De lan delijke vereniging Taxibe- langen heeft laten weten dat de acties tegen de treintaxi doorgaan totdat de treintaxi overal is ver dwenen. Dat de Haagse taxichauffeurs niets van de treintraxi willen weten werd gisteren ondub belzinnig duidelijk in Utrecht. „NS, NSB...NS, NSB", galmt het voor het modernste van de vier NS-kantoren in Utrecht. De chauffeurs zijn ziedend. De bonzen van de spoorwegen hebben hun delegatie hoog hartig de deur gewezen. En daar zullen ze spijt van krij gen. Onder aanvoering van een groepje stevig gebouwde en met tatoeages overdekte Am sterdamse collega's, bestormen de Hagenaars de glazen deu ren van het gebouw. Een hoofdagent weet de schreeu wende chauffeurs te kalme- Volgens actieleider Van Ton geren die wilde praten met hoofddirectie van de NS, maar door de spoorwegpolitie het kantoor werd uitgezet heeft de NS-directie het aan zichzelf te wijten als de zaak uit de hand loopt. „De heren daar hebben kaas in de oren. Ze be schouwen ons als Jan Rap en z'n maat. Ik weet niet of ik de mannen nu nog rustig kan houden". 'De mannen' hebben intussen een nieuw idee. „We staan voor joker hier bij die kanto ren. Daar op het station kun nen we ze pakken", schreeuwt een van de jongere chauffeurs. Gejoel en gejuich. De hele meute, die is aangegroeid tot ongeveer 150 man, dendert naar de roltrappen. Via de grote hal bereiken de actie voerders het eerste perron, waar meteen een trein het Sommige treinreizigers moesten het laatste deel van de reis te voet langs de spoorbaan afleggen. moet ontgelden. Bierblikjes vliegen door de geopende raampjes naar binnen, overal wordt aan de noodrem getrok ken. Buiten de overkapping van de perrons, bij een spoor wegovergang voor NS-voertui- gen, blokkeren de chauffeurs de sporen. Een bagage-treintje wordt van het perron af de sporen opgeduwd. De paar aanwezige agenten kunnen dit niet voorkomen. Een Hage naar ontdekt een rijdende lad der en laat zich triomfantelijk heen en weer duwen over het spoor. Hij maakt een gebaar met zijn middelvinger naar het NS-personeel dat vanuit de kantoren de toenemende chaos op het station gade slaat. „Door demonstrerende taxi chauffeurs is het treinverkeer gedeeltelijk gestremd", klinkt het uit de luidsprekers. Hele maal aan de andere kant van het station klimmen geïrri teerde reizigers moeizaam uit een gestrand treinstel. Er zit niets anders op dan een paar honderd meter sjokken door het bruine grint van de spoor- bedding. „Of ik hier begrip voor heb vraagt u?", zegt een oudere man met een aktentas. „Nee, u wel? Wat heb ik hier mee te maken? Ik moet naar Driebergen. Dat hele gezeur over die treintaxi slaat ner gens op. De mensen die er ge bruik van maken zaten voor heen nooit in een taxi". Later op de middag blijkt di recteur Remerie van de VOF Treintaxi toch nog te willen praten. Terwijl Van Tongeren het sombere bakstenen kan toorgebouw aan het Moreelse- park binnengaat, worden de toegangswegen geblokkeerd met taxi's. Het gesprek is snel voorbij. De partijen blijven on verzoenlijk tegenover elkaar staan. Ongeveer op het mo ment dat Van Tongeren dat per megafoon aan de chauf feurs vertelt („We worden voor de gek gehouden"), komt er over de mobilofoon een be richt uit Den Haag binnen: het is vrijwel zeker dat City Tax niet met de NS in zee gaat. De chauffeurs gaan terug naar Den Haag, om daar het besluit van City Tax af te wachten. Agenten van de Utrechtse ge meentepolitie zwaaien de Ha genaars vrolijk uit. Later op de avond volgt nog een merkwaardige finale van de actiedag, in de uitzending van NOS-Laat. Maartje van Weegen praat met directeur Remerie en woordvoerder Thiele van Taxibelangen. De rollen zijn voor één keer om gedraaid: de NS-bons scheldt en de chauffeur houdt zijn ge mak. „De Penose van Den Haag, de terreur van straat", briest Remerie. „Overleg is niet mogelijk gebleken", ver klaart Thiele afgemeten. ergeefs fgeluisterd DKKUM De politie heeft in 17 december vorig jaar tot j januari van dit jaar een tele- pncel in de wijk Fügellên in pkkum afgetapt. De politie bopte zo bewijs te krijgen dat fn bewoner van die wijk dea- je in cocaïne en amfetamine. e opzet mislukte. Advocaat Stein van de bewoner ziet fet aftappen van de cel als een Krankzinnige inbreuk op de rivacy van de bewoners van ügellan". Deze week stuurt hef), M Rfein een brief aan de vaste amercommissie van Justitie, ian, rn zo aan de weet te komen 'at minister Hirsch Ballin van jstitie van de zaak vindt. Dat bewuste man hasj dealde, Hoistein fas v°lëens Stein al langer be- K VeraafHd- De telefoontap heeft aar niets aan toegevoegd. Het D Dijkhui; advocaat ook volstrekt nduidelijk hoe ze aan de ver- Piët. enking van handel in amfeta mine en cocaïne kwamen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De Repu bliek der Zuid-Molukken (RMS) werd gisteren offi cieel als UNPO-lid toege laten. Volgens ir. J. Manu- sama, president in balling schap van de RMS, kan de kwestie van onderdruk king niet genoeg aandacht krijgen tijdens de leden vergadering. „Dat thema is ook voor ons heel actueel. Recent kregen we weer het bericht dat nfleer afhaalpunten udentenkaart M"l® ®e3teit in het buitenland stude- Yederlana. ;n m vanrn kunnen sinds ruim een ;veid, D week hun OV-jaarkaart afha- pn bij vijftien postkantoren in j:, ïederland. Naar aanleiding Athene), fan een klacht van de Natio- (Romjale Ombudsman is een nieu- t^e regeling *n werking is ge- iigrado) "eden- Voorheen waren de udenten verplicht hun jaar- opgepakt, omdat ze de RM5 vlag hadden uitgestoken. De UNPO kan straks misschien helpen dat soort zaken te voorkomen. Door bijvoor beeld de Indonesische rege ring uit te nodigen met ons te gaan praten. Of door gege vens te vragen over mensen die gefolterd zijn. Tot nu toe houdt de regering die dingen altijd voor de buitenwereld geheim". Maar waarom zoiets niet meteen aankaarten bij de VN? De VN krijgen toch steeds meer aandacht voor volkeren zonder land, getui ge de situatie rond de Kur den in Irak? Manusama heeft er weinig vertrouwen in: „De VN zijn helemaal geen Verenigde Naties. Je kunt beter spreken van Verenigde Stéten. De naam VN dekt de lading niet. We hebben Ir. J. Manusama. Maar Indonesië liet dan steeds op het laatste moment weten dat er niks aan de hand was. En dat werd dan door de VN geloofd. En wat de Kurden betreft: de VN zijn nu weliswaar in actie ge komen, maar economische motieven spelen nog te veel een rol. Waar waren de VN bijvoorbeeld bij de invasie in Timor in 1975?" waarden is voldaan: de men senrechten en democratische waarden moeten worden ge respecteerd en het terroris me afgezworen. Aan alles is deze dagen te merken dat het om een nog jonge club gaat. De organisatie staat duidelijk in de kinderschoe nen. Maar het enthousiasme is groot en de leden herken nen veel in elkaar. Of de UNPO, afgezien van onderlinge informatie-uit wisseling, daadwerkelijk iets voor zijn leden kan opleve ren zoals gelijkberechti ging in het land van her komst of zelfs onafhankelijk heid is volgens voorzitter dr. Linnart Mali uit Estland een kwestie van tijd. „Nu zijn we misschien nog klein. Maar als we vijfhonderd le den hebben, moet je dan eens kijken. We vertegenwoordi gen met onze 23 leden al mil joenen mensen. En dan te bedenken dat er in totaal 5000 volken op de wereld zijn. Uiteindelijk zie ik die wereldorde wel komen" Kinderschoenen Begin dit jaar werd de UNPO in het Vredespaleis opgericht. Het hoofdkwartier is sinds kort gevestigd in Den Haag. Elke etnische groepering kan lid worden mits aan een aantal voor- Gelijke rechten De overwegend christelijke Assyriërs, die verspreid wo nen over Turkije, Irak en Syrië, streven geen eigen, onafhankelijke staat na, zoals de RMS. Maar ze hopen toch dat de UNPO hen kan hel pen bij het verkrijgen van gelijke rechten in de diverse landen waar ze wonen. Gis teren werden zij eveneens aan de UNPO-ledenlijst toe gevoegd. „Om je heel eerlijk de waarheid te zeggen, ver wachten we er nu nog niet veel van", zegt Sabo Celik, die twaalf jaar geleden naar Nederland kwam en deze da gen deel uitmaakt van de Assyrische delegatie. „Maar we bereiken op deze manier wel dat de volken die onder drukt worden elkaar gaan erkennen. Neem nou Irak. Daar is nu al een begin van samenwerking tussen de Kurden, de Assyriërs en de Turkmanen, die overigens ook net lid zijn geworden. We moeten nu gaan probe ren de publieke opinie in de westerse landen te beïnvloe den, zodat die weer invloed kunnen uitoefenen op de VN en de regeringen. Wat ons trouwens opvalt is dat ieder een het steeds over de Kur den heeft. Maar wist u dat in Irak ook 120.000 Assyriërs op de vlucht zijn geslagen? Daar praat niemand over. Noch politici, noch journalisten. Men kiest ook in dit geval voor de grootste groep. Ter wijl de kleinste minderheden vaak het ergst worden on derdrukt". Volgens Celik moet de UNPO vooral „rea listisch" te werk gaan. „Niet meteen gaan discussiëren over het al dan niet gebrui ken van geweld. Maar eerst bij de VN erop aandringen dat ze hun eigen statuten res pecteren. Want dat betekent dat ieder individu en dus ie der volk wordt gerespec teerd". Verwoestend Grote rookwolken stijgen op uit een loods aan de Surinamekade in het oostelijk havengebied van Amsterdam. Daar woedde gisteravond een grote brand die tien a vijftien compartimenten heeft verwoest. Tijdens de brand is een aantal gasflessen in de loods ontploft, maar persoonlij ke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. De brandweer kon voorkomen dat het vuur over sloeg naar een nabijgelegen cacao-opslag. Over de omvang van de schade en de oorzaak van de brand kon de politie nog geen mededelingen doen. De loods, die in gebruik is bij Stedelijk Beheer, bevatte inboedels. foto: anp LEIDEN Het partijbestuur van de PvdA doet er verstan dig aan op korte termijn een extra congres bijeen te roepen. „Als de partij nu op een kruis punt van wegen staat, dan is er maar één orgaan dat bij uit stek geschikt is om daarover te oordelen en dat is het con gres". Dat stelt de Leidse hoogleraar dr. J.Th.J. van den Berg, voormalig directeur van de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau de PvdA. „Het bijeenroepen van een ex tra partijraad is geen oplossing. De partijraad is het verkeerde platform". Volgens hem zitten in de partijraad „de apparats jiks van de partij, die geen verantwoordelijkheid hebben ten aanzien van het landelijk beleid". Het PvdA-bestuur, dat morgen bijeenkomt om een standpunt te bepalen over het uit te schrijven, moet volgens Van den Berg aan het extra congres een stuk voorleggen, waarin halverwege de rit van het huidige kabinet een soort tussenbalans wordt opge maakt. „Een tussenbalans met leed en ellende. Daar moet worden opgeschreven wat de diverse alternatieven voor de wao-kwestie zijn, wat er nog voor verdere mogelijkheden gedurende de rest van deze kabinetsperiode zijn en zo meer. Als het congres dat legi timeert dan staan de verant woordelijke PvdA-politici weer een stuk sterker". Van den Berg verklaart de las tige situatie waarin de PvdA verzeild is geraakt uit „een stemming van wanhoop en verwarring in de partij. Er is te weinig tastbaars laten dat het heeft dat de PvdA weer mee doet in de regering. Die fru stratie is nu met volle kracht tot uiting gekomen in het wao- debat. Van den Berg vindt dat Kok als politiek leider van de PvdA terecht verweten mag worden dat hij in deze hele kwestie te geïsoleerd van zijn partij heeft geopereerd. De PvdA is volgens hem te wei nig op de consequenties van de gevolgen van het besluit 3,8 miljard te bezuinigen. Van den Berg is scherp in ziin kritiek op het opereren van ae gewestelijke besturen van de PvdA, die de ene na de andere afwijzende reactie het land in slingerden. „Alleen het gewest Amsterdam heeft het nog re delijk netjes aangepakt Daar is nog een ledenvergadering uitgeschreven.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3