f,:, &si Roy Heiner zeilt op eigen houtje Promotie honkbal Oost-Europa werpt vruchten af SPORT VOETBALLERLEI ïdóeScMVUMlt ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 1 dl' ban mag naar A C Milan gaan van cont ien kunt u ofiEB Zvonimir Boban, de Joegoslavische voetbal-inter- singen zon<Pa^ ^an voor AC Milan gaan spelen. Het bestuur van Hask- janski. het vroegere Dinamo Zagreb, besloot alsnog ak- plaatsing te gaan met de transfer. annuleren i 1-122244 \ankelijk was de transfer van de 22-jarige voetballer gewei- - 22244. om(jat hij nog niet de leeftijd van 25 jaar heeft bereikt en 3xpi. m volgens de reglementen niet naar het buitenland mag pi 2x bet-jen getransfereerd. Wij hebben het geld nodig. Bovendien 1.35 f. 8.70 door de situatie in Joegoslavië, niemand waar en wanr. 135 f8 7(j 'n ons worc^t gevoetbald", verklaarde de manager 1 Zorislav Srebic. Boban tekende begin juli reeds een c 1.35 f. 8.70 voor vijfjaar bij AC Milan, dat een transferbedrag van i i 22 f. o 44k1 gulden moet overmaken. Lars Elstrup naar Odense KOPENHAGEN De Deense international Lars Elstrup (28) houdt het Engelse voetbal voor gezien. De aanvaller keert terug naar zijn geboorteland om bij Oden- se zijn loopbaan voort te zet- Luton Town ontvangt drie kwart miljoen gulden voor de schotvaardigste clubspeler van het afgelopen i Lars Elstrup in actie voor het Deense team in een duel met de Faroer Eilanden. FOTO: EPA Butler coach Zuid-Afrika JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse voetbalbond heeft Geoff Butler aangesteld als coach van de nationale se lectie. De 50-jarige Brit was in dienst bij de topclub Iwisa Kaizer Chiefs uit Soweto. Butler was eerder bondscoach van Zam bia, Egypte, Kenya en Cyprus. In 1989 ging hij naar Zuid- Afrika. Voetbal is er vooral populair onder het zwarte bevolkings deel en wordt al jaren geïnte greerd beoefend. De FIFA heeft Zuid-Afrika onlangs weer toegelaten als ÜBOREN ZUIDAFRIKAAN VERWACHT OP SPELEN GEEN WONDEREN VAN EX-LANDGENOTEN 8.26' 1 HAAG/BARCELO- Roy Heiner weet of wil niet weten dat je enige is die zijn be- ïning tijdens trainin- 7geblinddoekt laat zei- De in Zuidafrika ge- lAankruis^11 blonde krullebol van toep» geheel zijn eigen weg nteresseert zich niet of welijks meer voor wat eren doen. „Een ein- anger", zo wordt hij liet geheel origineel r wel toepasselijk pemd in het Neder- dse zeilteam dat mo- pteel hij Barcelona lnppmt aan pré-olym- vrouw vthe wedstrijden. Heiner emluTm) en zyn bemanning be- zakenmarien er tot de top. „Je oor'lo? Ifet niet winnen van ^e" loeien die achter je liggen, m fotoar van degenen die r vd. bi)r je ijggen" luidt in iroken Nederlands zijn rt-filosofie. 4 ouders van Roy Heiner huisden decennia geleden a|l - repari Zwolle naar de Zuidafri- nse kustplaats Durban, dat zaterd. 9- iaatste jaren om minder ®re9|0üwtante redenen veelvuldig in 23, Leidi njeuws js geweest. Roy fd daar dertig jaar geleden Sprriuuroren' maar moest tot het 370-3463(eiken van de tienerleeftijd N BELAfhten alvorens hij van z'n ADViE^er met een zeilboot de zee U wordtPietermaritzburg op mocht, en juriste moest eerst goed kunnen uur78rkd-mmen' vond Pa- maar de ge Heiner liet de tussentijd t onbenut. Op de wal be- 3de hij zich met letterlijk ogzeilen voor op zijn huidi- loopbaan. „Ik keek goed Ar wat anderen deden en Dmmode t0 dat °P het dr°ge o. Pr. 5(raadde hij ooit inderwage taktiek. 1-391465 %et even fraaie als veelbe- oken Zuidafrika studeerde y Heiner af als civiel inge- iur en van de kennis die hij antiek ir opdeed profiteert hij nog na dagelijks als hij zich ver- ;e oude eipt jn ^et, £jan njet com. dokken tergestuurd, ontwerpen van lnkootxlen" ViJf Jaar Seleden ver' oor restafsde Heiner met zijn Zim- uw Mary via Roy Heiner: „Er is te laat een einde aan de boycot gekomen". Westduitsland naar Sneek, waar hij in dienst trad van zeilmakerij Gaastra. Momen teel heeft hij zijn domicilie en z'n werk in het Zuidhollandse Koudekerk aan de IJssel. Hij zeilt en werkt nu op z'n eigen houtje. Zilver De grote (1.93 meter) en zware (92' kilo) Heiner nam aanvan kelijk plaats in de eenmans- boot Finn, waarin hij in '87 bij de WK in Brazilië een zilveren medaille veroverde. Voor Ne derland. In een niet-olympi- sche klasse was hij ook al eens zijn geboorteland uitge komen en dat bleek gehakketak een beletsel voor zijn deelname in de Oranje- ploeg aan de pré-olympische wedstrijden, vier jaar geleden in het Zuidkoreaanse Pusan. Een jaar later mocht hij wel, maar de ware Spelen draaiden voor de Nederlandse ploeg uit op een sportief fiasco. De ex- Zuidafrikaan, die inmiddels is genaturaliseerd, deelde in de malaise en werd zevende in plaats van de verwachte me daille weg te slepen. Via een avontuur in de One Ton Cup (aan boord van 'the Mean Ma chine IV') raakte Heiner ver zeild in de Soling-klasse, waarin hij vorig jaar met twee bemanningsleden brons vero- foto: sp verde bij de Europese kampi oenschappen op de Duitse Chiemsee. Inmiddels riep hij de Stichting Zeil Nederland in het leven met als doel zijn dure sport populairder en dus interessanter voor geldschie ters te maken. „Ik ben daar zeker niet tevreden over. Het is nog steeds zo dat ik maar moeilijk kan rondkomen. Dit leven is een kwestie van bede len, lenen en beloven", laat Heiner vanuit Barcelona we- Politiek Roy Heiner heeft zich nog nooit laten verleiden tot poli tieke uitspraken en ook nu zijn geboorteland in een wat rustiger vaarwater is geko men, zegt hij daaraan geen be hoefte te hebben. „Sport en politiek hebben niets met el kaar te maken", houdt hij de boot af. Hooguit wil hij kwijt dat het „te laat, veel te laat" is dat er pas onlangs een eind is gekomen aan de olympische boycot van Zuidafrika. „Het is harststikke te gek dat ze nu na ik geloof dertig jaar weer mo gen meedoen". Heiner kwalifi ceert de veronderstelling dat hij wellicht weer voor zijn ge boorteland kan uitkomen als „belachelijk". „Ik ben gewoon een Nederlander, maar heb niet zoveel last van nationalis tische gevoelens. Misschien dat ik na 25 jaar in Nederland weer naar een ander continent vertrek, maar het ligt niet in de bedoeling mijn leven op korte termijn te veranderen". Dat gebeurde wel met de door hem toch zorgvuldig geselec teerde bemanning van zijn schuit. Harold Snater, met wie Heiner bij het begin van hun samenwerking kon lezen en schrijven, verdween twee maanden geleden van het to neel en is nu weer aan het sol liciteren geslagen. „Onze doel stelling lagen anders; hij wilde niet alles geven voor het beha len van succes", aldus Heiner over de scheiding, die onder meer indirect tot gevolg had dat het nieuwe trio Heiner bij de jongste EK in La Baule nauwelijks opviel. België Harold Snater, die zijn baan bij een reclamebureau had op gegeven voor de samenwer king met Heiner, bevestigt de lezing dat ze zonder ruzie uit elkaar zijn gegaan. „We vorm den een wereldteam, jnaar we zaten niet op één lijn. Ik had behoefte aan een stukje ont spanning na de wedstrijden, maar hij vond dat daar geen tijd voor was. Hij ging dan fietsen. Dat botste". Snater ziet geen mogelijkheden om nog op andere wijze deelname aan de Spelen in Barcelona af te dwingen, maar wellicht kan hij via België toch afreizen naar Catalonië. „Ik doe nu wat coach-werk voor de Belgische ploeg en misschien mondt dat Als opvolger van Snater werd dam weggehaald, waardoor nu het trio Heiner, Havik, Peter Burggraaff op de startlijsten prijkt. Heiner, die met zijn boot steevast als allereerste de haven verlaat: „Ik heb het ge voel dat het perfect gaat, maar zolang er nog mensen voor ons eindigen is het niet goed ge noeg". De Soling-kapitein durft niet te stellen of hij met deze bemanning ook zal deel nemen aan de Spelen. „Deze samenstelling kan zeker nog veranderen. Maar misschien ook niet", aldus Heiner, die zijn inzittenden een strak trai ningsschema voorschrijft. „Acht of negen dagen achter elkaar trainen en daarna vijf dagen rust. Om te wennen aan het ritme van wedstrijden die meestal ook zo lang duren". Heiner spreekt het liefst van een gestructureerde oefening en kwalificeert het blinddoek- zeilen als „een leuke oefe ning". „Als je overstag gaat of de spinaker hijst, moet je de wind in de gaten houden en heb je geen tijd om je hande lingen te bekijken. Toen ik in de Finn-jol zat heb ik ook vaak blindelings getraind". Amateur Als enige in de nationale zeil- wereld antwoordt Heiner op de vraag naar zijn beroep meestal met „zeiler". Angst voor botsingen met de olympi sche amateurbepalingen heeft hij nooit gekend. „Je moet er heel veel tijd instoppen. Dat is een eis die door je tegenstan ders wordt opgelegd. In de Sovjetunie en het voormalige Oostduitsland lachen ze erom als je het over amateurisme hebt. Op zo'n basis is topsport niet mogelijk", weet hij zeker. Heiner verwacht dan ook niet veel van zijn Zuidafrikaanse tegenstanders, waarvan hij er geen bij naam kent. „Ik heb absoluut geen idee wat we van ze moeten verwachten, maar het lijkt me duidelijk dat ze niet zomaar even het niveau oppakken. Ze zijn er dertig jaar uitgeweest en dat kun je niet in een jaartje even aan passen. Dat geldt niet alleen voor de zeilsport, maar ook voor de andere takken van sport. Misschien dat ze allen in de atletiek wat zullen preste ren. Maar ik heb (net als haast alle Nederlanders, red.) geen idee wat er momenteel op sportgebied in Zuidafrika leeft". Terug naar de dagen voor de fotopers r FRANK WERKMAN Jaren her bedacht de één of andere vertroebelde geest het fenomeen pers- annex fotodag. Bedoeling was vooral dat de foto-media in een uurtje of wat alle koppetjes voor het archief konden knippen. Handig voor de plaatjesschieter, die alles in één moeite door kon doen. Ook aantrekkelijk voor de club, die niet zelden een nieuwe shirtsponsor mocht presenteren. Die dan mooi meteen ook werd vereeuwigd. De groepsfoto van alle spelers en leden van de technische staf vervolmaakte de operatie, die een crime betekent voor de voetballers. Zij moeten immers een half uurtje of zo in het gelid staan, terwijl ze niets liever willen dan achter het bruine monster aanhollen. Sinds de eerste persfotosessie werd gehouden hebben faandeweg alle betaald-voetbalclubs zich zo'n ijeenkomst eigen gemaakt. Elke zichzelf respecterende organisatie presenteert zich dan tip top, hoewel het niet overal vlekkeloos verloopt. FC Den Haag en PSV waren eerder deze week voorbeelden van hoe het niet moet. De club van Co Adriaanse bleek nog niet te beschikken over het nieuwe tenue, waaraan het nog ontbreken van een sponsornaam vooral debet was. Improviserend werd bekendgemaakt dat de Italiaanse materiaal- leverancier voorlopig de brede borsten der voetballers zal sieren. Zodat de Haagse voetballers de eerste maanden ge- en bekleed zullen zijn met het woord Lotto. Succes verzekerdOok u weet hoe moeilijk het is om in dit kansspel een geldprijsje in de wacht te slepen. Ook bij PSV verliep de persdag niet naar wens. Het had niet veel gescheeld of de groepsfoto van de Eindhovense club had direct in een oorlogsmuseum aan de muur gekund. Nieuwe aanwinst Van Tiggelen begaf zich op krukken naar de kiekplaats, Kieft had zich te elfder ure van een gipsverband rond de arm laten verlossen. Romario had al die ellende voorzien en was nog maar een paar dagen in Rio gebleven, waar hij naar verluidt een auto-ongeluk had en enige tijd in een politie-cel doorbracht. Weinig vrolijkheid bij FC Den Haag en PSV derhalve, maar bij Ajax des te meer. Daar had men van de centen die de verkoop van Richard Witschge had opgeleverd een Braziliaans aandoend feestje gebouwd met cheerleaders en al. Leo Beenhakker maakte een entree als een Spaanse toreador, temidden van quasi spontaan juichende en opspringende meiden in korte rokjes en blote bloesjes. Als je daarvan niet in een goede voetbalstemming komt, dan weet ik het niet meer. Uit balorigheid werd een paar dagen later zelfs een voetballende lantaarnpaal geplant in de persoon van John van Loen. Waarmee vooral Feyenoord lekker werd dwars gezeten. Daar had men immers graag de bij Anderlecht verguisde aanvaller willen huren. Bij Feyenoord was er meer kommer en kwel. Op een schijfmachine van HCS waren nog wel keurig speelprogramma en spelerslijst getikt, maar een printertje van datzelfde bedrijf had wat cijfertjes opgeprutteld waaruit bleek dat er geen cent te makken is in de Kuip. Zelfs de bijna traditionele barbecue voor mediavertegenwoordigers en clubbelangbehartigers moest worden geschrapt en vervangen door een simpel broodje. Dat is nog eens de tering naar de nering zetten. Naar verluidt kwam zelfs het smeersel van de sandwiches uit een kuipje. Op dat soort persdagen menen clubbestuurders ook verbaal een steentje te moeten bijdragen aan het verhogen van de feestvreugde. Of op zijn minst de doorgaans vele belangstellenden nog een beetje reden voor hun bezoek te geven. Speeches van voorzitters waren voorheen nog wel eens optimistische bespiegelingen over het aanstaande seizoen: mikken op Europees voetbal, meedoen in de nacompetitie. dat werk. Tegenwoordig zijn het complete jaarverslagen met verlies- en winstrekening alsmede balanssituatie en begrotingsprognose. Boodschappen waar de doorsnee supporter geen boodschap aan heeft. Die wil simpelweg een lekkere wedstrijd, die het liefst wordt gewonnen of in elk geval niet wordt verloren. Het gepraat van de boekhouders zal de fan worst zijn. Die mediadagen moeten voortaan maar alleen worden gehouden voor de fotograferende pers. Dat verhaal komt later wel. Den Hai sn pren| rheidmai I van 10-, RAAG Honkbal in Dst-Europa is zo langza- erhand goed van de ond gekomen. In F Ê/t sjechoslowakije is het vi l/w van de snelst groeien- sporten, de Russen zijn relatief korte tijd opge- lommen naar de hoogste 3 1 uropese klasse (A-poule) aid I spelen momenteel in j ït EK in Italië. 11 Polen zijn jeugdige sporters helemaal 'gek' van. In Roe menië en Bulgarije is honkbal -loralsnog een pure studen- Insport, maar deze landen nn inmiddels wel aangesloten JW fj de CEBA (Conféderation fïropéenne de Baseball Ama- 'ur) en de IBA (International aseball Association). In Joe- jslavië was er enige tijd spra- e van stabilisatie, maar nadat van et land niet meer beschikt ver één maar twee bonden, is Dk daar op honkbalgebied ïn groeiende ontwikkeling te espeuren. En in het 'jongste' ind Hongarije slaat men sinds ort met de knuppel de eerste allen. Echt, de honkbalsport groeit Is kool in Oost-Europa", zegt linus Paardekooper, hoofd se- retariaat van het bondsbu- mer eau van de Koninklijke Ne- ituni uverlandse Baseball en Softbal lond (KNBSB). Paardekooper de grote drijfveer achter de tichting Trail Blazers, die niet lleen beoogt het honk-, maar iok het softbal in Oost-Europa bt ontwikkeling te brengen. )e werkwijze van de onafhan kelijk van de bond opererende stichting heeft tot dusverre zijn vruchten afgeworpen. „Honkbal heeft er lange tijd in de kinderschoenen gestaan", aldus Dick Bliek, die vice- voorzitter is van de sectie soft bal van de KNBSB én betrok ken is bij de Trail Blazers. „Neem Rusland, daar is men zo'n vier jaar geleden begon nen met honkbal. Om precies te. zijn op het Mendjev insti tuut, een afdeling van de che mische universiteit in Moskou waar overigens de scud-raket- ten zijn ontwikkeld. Men heeft een selectie toegepast van spe lers die voorheen in een be paalde tak van sport hadden uitgeblonken. Zoals sprinters, speerwerpers en rugby-spelers. Nadat bekend was geworden dat honkbal een olympische sport zou worden, nam de in teresse bij de Russen nog meer toe. Ze houden namelijk veel van reizen, ze willen het land uit. In vrij korte tijd was er sprake van een uitbreiding naar andere steden. En de spe lers verdienen best goed, zeg maar een ingenieurssalaris". In Oost-Europa heeft Rusland vooralsnog de beste prestaties neergezet. Dit jaar is het land gepromoveerd naar de hoogste Europese klasse, de zogeheten A-poule. In ontwikkeling De andere landen hebben nog niet zulke aansprekende resul taten op papier staan, maar be langrijker is, zo stelt Dick Bliek, dat de sport in ontwik keling is. „Dat is onder meer te danken aan het werk van de Trail Blazers. Elk jaar gaat er een ploeg van ongeveer 25 man naar een land in Oost-Eu ropa, onder anderen spelers, scheidsrechters, een fysiothe rapeut alsmede een manus- van-alles die verschillende materialen kan repareren. De Trail Blazers houdt dan twee weken lang een promotie campagne, waarbij de kosten grotendeels voor eigen reke ning zijn. Er worden clinics gegeven, de Nederlandse scheidsrechters instrueren de arbiters daar, er worden fol ders en dergelijke uitgedeeld en de club in het betrokken land wordt voorzien van twee dehands en in redelijk goede staat verkerende materialen zoals ballen, honken, hand schoenen en knuppels. Materi alen die voor bijvoorbeeld een Joegoslaaf, een Tsjechoslo- waak en een Pool haast niet te betalen zijn. „Een redelijke handschoen, nog niet eens de allerbeste, kost hier al gauw 1.000 kronen (ongeveer zeventig gulden; red.). Dat is een half maandsa laris", aldus Tomas Vavrusa, de Tsjechoslowaakse bonds coach van de spelers van zes tien tot achttien jaar. „De handschoenen van de Trail Blazers zien er goed uit, maar importeren ook uit Cuba Groei Vavrusa heeft zelf veertien jaar lang aan honkbal gedaan. Hij is behalve bondscoach ook trainer van KOVO Praag, het sterkste team uit de Tsjecho slowaakse competitie. „In Tsjechoslowakije wordt al heel lang aan honkbal gedaan, maar de sport kent de laatste tien jaar een flinke groei. Het werk van de non-profit-orga- nisatie Trail Blazers en van een profit-organisatie uit Amerika heeft daar zeker aan bijgedragen. En vergeet de uit Honkbal, een sport in opmars in Oost-Europa, in grote lijnen nog in een fase zoals op deze foto uit 1962 zichtbaar toen in Nederland de slagkooi werd geïntro duceerd. zendingen niet over honkbal op Sportnet en Screen Sport. Of het echt zo populair als ijs hockey en voetbal zal worden, betwijfel ik. De regels bij honkbal zijn namelijk een stuk gecompliceerder dan bij voet bal en ijshockey waar het ei genlijk alleen maar gaat de bal in het doel te krijgen". Toch komt honkbal langzaam aan gestructureerd van de grond. „In het verleden was het zo, dat op de middelbare scholen te weinig animo bij de leerlingen was om honkbal te kiezen als sport. Atletiek en voetbal waren met name sporten waar veel belangstel ling voor was. Momenteel krij gen leerlingen op de basis school onderricht in honkbal. En vanuit de bond is er een jeugdplan opgezet voor spelers in de leeftijd van tien tot vijf- De Trail Blazers zijn verschil lende keren naar Tsiechoslo- wakije geweest en hebben in middels door de 'ontwikke lingshulp' een stevig funda ment voor de honkbalsport ge legd. „Wat we nog missen zijn echte goede materialen en vol doende honkbalvelden. Mo menteel is men bezig een aan tal honkbalvelden aan te leg gen. In de competitie wordt honkbal over het algemeen nog steeds op een voetbalveld gespeeld", aldus de 30-jarige Jeugd Richtpunt voor de Trail Bla zers zijn nu Litouwen en de plaatsen Kutno en Warschau in Polen. Op 23 september aanstaande vertrekt een dele gatie van deze stichting voor een trip van zeventien dagen om het honkbal in die gebie den te promoten. „In Polen is honkbal zo populair geworden, dat het op de sporthogeschool wordt gedoceerd", zegt Dick Bliek. „Vooral bij de jeugd leeft het", voegt Rinus Paarde- koper eraan toe. „Vorig jaar hebben we in een clinic in het zuiden van Polen gegeven. Daar kwamen jongens op af die er een reis van vijfhonderd kilometer met de trein voor over hadden". Over het aantal leden in Polen bijvoorbeeld kan Paardekoper niet veel zeggen. „Volgens de CEBA zijn dat er vijfhonderd. Maar zoveel heb je er alleen al rond het gebied van Rybnik. In Rusland schijnen 1755 honkballers rond te lopen, maar ik heb de indruk dat er alleen al zo veel in en rond Moskou spelen. In Joegoslavië telde men in '90 2500 honkbal lers. En in Tsjechoslowakije bedroeg het aantal honkballers in '89 498 en in '90 1960. Ik ge loof dat er in Praag bijna 2000 zijn. Ik hecht niet zoveel waarde aan deze cijfers". Hoewel Paardekoper geen cij fers voorhanden heeft over het aantal leden in Bulgarije, Roemenie en Hongarije, weet hij wel dat men daar aan de weg timmert. „In Hongarije gaat men binnenkort beginnen met de honkbalsport. In Roe menie zijn ze opnieuw gestart en in Bulgarije wordt er voor lopig alleen nog op de univer siteit van Sofia gespeeld. Beide landen hebben trouwens con tact gezocht met de Trail Bla zers. Maar we kunnen er mis schien pas volgend jaar naar toe" De Trail Blazers gaat derhalve onverdroten door met het pionierswerk. Paarde koper: „Het is langzamerhand een complete organisatie ge worden. We zijn er soms dag en nacht mee bezig".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 9