iuropa bang voor vluchtelingen 'Burgeroorlog lijkt ver weg van Zagreb rrsiQQ1^d^(3ommit BUITENLAND Jakovlev: CP Sovjetunie te laat met hervormingen Ruimteveer Atlantis gelanceerd ■'V Irak wil kwestie Kuwayt vergeten Pronk enthousiast over milieuzorg Indonesië h"0E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB". Lezersservice SMME/P0RTIGAL ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 5 houden vast aan ïren seropositieven ISHINGTON De Verenigde Staten Éden vast aan het al vier jaar bestaan- linreisverbod voor met het aidsvirus besmette buitenlanders. Functiona- n van het ministerie van volksge- (dheid hebben daartoe na zeven maan- onderzoek besloten. Opheffing van inreisverbod zou een te grote druk op Amerikaanse gezondheidssysteem gen. De autoriteiten vrezen een forse ing van de behandelingskosten wan- - het ziektebeeld van buitenlandse se- Jositieven binnen de grenzen van de I zodanig verslechtert dat zij daadwer- |ijk aidspatiënten worden. Het besluit i de Amerikaanse regering brengt de r volgend jaar geplande internationa- Jidsconferentie in Boston in gevaar. Duizenden doodgemarteld door bewind in Tsjaad PARIJS In de Centraalafrikaanse republiek Tsjaad zijn tijdens het bewind van de vorig jaar verdreven president Hissene Habré ongeveer 10.000 mensen dood gemarteld of terechtgesteld. Dat stelt de Internationale Vereniging voor de Mensenrechten (FIDH). Zo hebben leden van de geheime politie in de periode 1982-1990 in een overdekt zwembad in het centrum van de hoofdstad Ndjamena constant 200 gevangenen vast gehouden. Gevangenen kregen in het foltercentrum li ters water naar binnen gegoten en elektroschokken toe gediend. De meeste gevangen stierven van pure uitput ting. De stoffelijke resten werden in een massagraf, tien kilometer buiten de hoofdstad, ondergebracht. Habré werd in december verdreven door zijn vroegere mede strijder Idriss Deby. De oud-president vluchtte met een deel van de staatskas uiteindelijk naar Senegal. Delegatie EP: stop sancties Zuid-Afrika BRUSSEL Een vierkoppige delegatie van christen-democratische leden uit het Europees Parlement is na een tiendaags bezoek aan Zuid- Afrika tot de conclusie gekomen dat alle nog bestaande sancties tegen dat land opgeheven moeten worden. Een woordvoerder van de christen-democraten iri het parlement heeft dat vrijdag in Brussel meegedeeld. Niet alleen de sancties moeten worden opgehe ven. Er moet ook steun verleend worden aan het streven van de Zuidafrikaanse president De Klerk om een democratisch Zuid-Afrika zonder apartheid tot stand te brengen. De delegatie sprak met De Klerk, leider van de Inkatha Buthulezei, ANC-vertegenwoordigers en met minister van buitenlandse zaken Pik Botha. Overeenstemming over conferentie Cyprus Cholera in Afrika eist zware tol WASHINGTON Griekenland en Turkije hebben een oproep van de Amerikaanse president Bush aan vaard deel te nemen aan een conferentie over Cy prus. Doel is een eind te maken aan de opdeling van het eiland in de Middellandse Zee. De Verenigde Na ties zullen de conferentie leiden. Bush zei dat de con ferentie over Cyprus in september bij de Verenigde Naties wordt gehouden onder voorzitterschap van se cretaris-generaal Javier Perez de Cuellar van de Verenigde Naties. De Amerikaanse president ver klaarde dat de regeringen in Athene en Ankara in principe hun deelneming hebben toegezegd als tot september bepaalde vooruitgang in de kwestie wordt bereikt. Turkije houdt het noordelijke deel van Cyprus, ter grootte van eenderde van het eiland, bezet sinds het in 1974 troepen stuurde nadat in Nicosia een staats greep werd gepleegd op instigatie van de toenmalige Griekse militaire junta. Meer dan tweederde van de Cyprioten is Grieks. LAGOS Een ernstige cholera-epidemie, die in Afrika snel om zich heen grijpt, heeft al aan hon derden mensen het leven gekost. Het zwaarst ge troffen is Nigeria, waar de afgelopen tien dagen 843 mensen aan de ziekte bezweken. Sinds mei zijn 22.901 Nigerianen met cholera be smet geraakt, van wie er 2161 zijn overleden. In het buurland Cameroun zijn tot eind vorige maand 955 gevallen gemeld en 176 mensen aan de ziekte gestorven. Volgens ministeries in Nigeria en Ca meroun ligt het werkelijke aantal cholera-gevallen hoger, omdat uit afgelegen gebieden weinig infor matie komt. In elf Afrikaanse landen zijn dit jaar 60.000 mensen besmet geraakt met cholera. Op het hele continent eiste de ziekte meer dan 4500 le vens. Volgens gezondheidsfunctionarissen gaat het om de ernstigste epidemie in 15 jaar. Naast Nigeria en Cameroun zijn ook Angola, Benin, Tchad, Gha na. Liberia, Mozambique. Niger. Togo en Zambia getroffen. |USSEL Er waart spook door Europa. beelden van vluchten- Albanezen liggen nog j*s in het geheugen en niddels doemen de /gstvisioenen op van gol- f n Joegoslaven en van ?nsen uit de Sovjetunie, igeveer de helft van de volking in de Europese ïmeenschap is nu al van •^ning „dat er teveel bui- ilanders in de EG ver- alsmaar luider. De EG be schikt nog steeds niet over een concept daarvoor en met de Conventie inzake Vluchtelin gen van de Verenigde Naties kan weinig worden uitgericht tegen massale vluchtelingen- In de twaalf lidstaten van de EG leven nu meer dan acht miljoen 'niet-EG-burgers', van wie 3,7 miljoen uit andere Eu ropese landen en 2,3 miljoen uit Afrika. Hierbij zijn illega len dan nog niet inbegrepen. Duitsland heeft van de twaalf EG-landen het grootst aantal buitenlanders binnen zijn grenzen. opiniepei- De uitkomsten lingen 1 voor een vluchtelingenstroom uit het oosten in Italië het sterkst leeft. Frankrijk, Neder land en Groot-Brittanniè voe ren een streng immigratie-be- leid, omdat daar al een relatief groot aantal Noordafrikanen of Aziaten uit voormalige ko loniën leven. In de landen van de 'Vesting Europa' waar de visumpolitiek strenger wordt toegepast, pro beren buitenlanders met asiel aanvragen de moeilijkheden te omzeilen. De gevolgen blijven niet uit. Steeds meer 'economi sche vluchtelingen' doen zich voor als politiek vervolgden. Het aantal asielzoekers in Eu ropa nam tussen 1983 en 1990 i dat de angst toe van 71.000 i dan 500.000 De democratie er sche welstand in de EG trek ken steeds meer economisch gedepriveerden die zich niet kunnen beroepen op de gel dende voorwaarden voor een asielverzoek. Nederland, de huidige voorzitter van de EG, heeft zich voorgenomen het Europese asielrecht te harmo niseren. Tot nu toe is in enkele bilaterale overeenkomsten ge ringe vooruitgang geboekt. Zo bepaalt de Conventie van Dublin welk EG-land verant woordelijk is voor het onder zoek naar een asielverzoek. Daarmee wordt voorkomen dat asielzoekers van het ene naar het andere land binnen de Gemeenschap gaan zwer ven. Het verdrag van Schen- gen tussen acht EG-lidstaten schrijft eenduidige regels voor voor de binnenkomst van per sonen uit 'derde landen' en vi sumplicht. Hoewel harmonisering van de verschillende asielbepalingen met beëindiging van de per soonscontrole, die samengaat met de afschaffing van Euro pese binnengrenzen in 1993 steeds noodzakelijker wordt, moet de nog niet bevoegde EG machteloos toezien. Vluchtelingen- en mensen rechtenorganisaties, zoals Am nesty International, vrezen dat als gevolg een harmonisering de vluchtelingen voor wie asiel wel van levensbelang is, de tol zullen betalen. Duitsland heeft gisteren extra contingenten politie gestuurd naar zijn grenzen met Polen en Tsjechoslowakije, waar tienduizenden mensen kampe ren in afwachting van een ge legenheid om illegaal de grens over te steken. De grenspolitie heeft helikopters ingezet om ongewenste buitenlanders op te sporen. Minister van bin nenlandse zaken Wolfgang Schaeuble heeft Polen en ,Tsjechoslowakije gevraagd hun grensbewaking te ver scherpen en bendes op te spo ren die zich specialiseren in het illegaal MOSKOU Alexander Jakovlev geloofde niet meer in het vermogen van de communistische partij van de Sovjetunie om zich aan een veranderende we reld aan te passen. Dat was volgens hem de reden om af te treden als advi seur van Sovjet-president Michail Gorbatsjov. De 67-jarige Jakovlev wordt beschouwd als de architect van glasnost, Gorbatsjovs be leid van openheid, en hij heeft de president sinds diens aan treden in 1985 van advies ge diend inzake democratische hervormingen. Vorige maand trad hij zonder opgaaf van re de VSl en. D; ar hij ï^ee Kroatische soldaten springen, t ze door sluipschutters onder vi rt Communisten voor Democratie richten officiële partij op MOSKOU De beweging van Communisten voor Demo cratie in de Sovjetunie heeft zich gisteren in Moskou omge vormd tot een officiële partij, de Democratische Partij van Russische Communisten. De nieuwe Russische partij blijft voorlopig deel uitmaken van de Communistische Partij van de Sovjetunie. Dat is besloten door de ongeveer 800 gedele geerden op het congres van de beweging die in maart van dit jaar door de Russische vice-president Aleksandr Roetskoj van de grond werd getild. Roetskoj haalde scherp uit naar „het machtige, oude partij-apparaat" van de CP. De nieuwe partij wil zich binnen het kader van de wetgeving en met parlementaire middelen inzetten voor democratische her vormingen en het realiseren van een sociale denen af. Jakovlev meent dat de com munistische partij te lang heeft getalmd zichzelf te hervor men „In het begin geloofde ik dat het mogelijk was de maat schappij te verbeteren en de partij te vernieuwen", zei Ja kovlev. „Maar ik ben dat ge loof snel kwijtgeraakt". Hij zei de partij vorig jaar op een con gres te hebben gewaarschuwd dat zij aan de kant zou worden geschoven als zij zich niet zou vernieuwen. Volgende partij vergaderingen hadden volgens Jakovlev echter aangetoond dat er van de hervormingspo ging weinig terecht was geko men en „nu is het te laat". Vorige week heeft het Cen traal Comité op aandringen van Gorbatsjov een nieuw pro gramma aangenomen dat afre kent met de meeste marxis- tisch-stalinistische dogma's en zich distantieert van haar sta linistisch verleden. Als zo'n programma eerder was aange- Jakovlev, hadden de dat GERT VAN WIJLAND AGREB De bewaking ind de regeringsgebou- iige voien in de oude bovenstad waarin Zagreb oogt effectie ve te ko^r (jan zjj js Ondanks de 1 hidevaarbewapende, in ca- vrucht0U^aëePakken gestoken or de sitetroepen die het cen- VS aaele plein hebben afge- )t, lukt het journalisten, van deancjeiaars en andere .^^"^euwsgierigen zonder lia ont^k maar eenmaal te zijn naars ?controleerd om 'door te aeldermngen tot aan de poort zou helaar Kroatische hoog- st tew kardigheidsbekleders in l we^i1 uit l°Pen- ige te 0Qr hoofdgod ibliek die zichzelf i l de i oorlog ischouwd met 'de Servische ;ressor' en die zich bezet acht jor het Joegoslavische fede- roeken'k leger- 00ël Zagreb opval- Jiologij110! ontspannen. Mensen le- ïoet gein 'n zon °P ^et terras hun tot nu"ant' anderen flaneren langs moor* Westers ogende winkels. Een van niets wetende toerist zal uren kunnen lopen zonder ook maar te hoeven vermoe den dat er op minder dan hon derd kilometer afstand een burgeroorlog woedt. Dan moet u wel uit de buurt blijven van het plein onder aan de markt. Een kort ge sprek met de vredesactivisten die zich daar ophouden is vol doende om te weten dat er wel degelijk een oorlog aan de gang is en dat deze vooral te wijten is aan de 'Servische ter rorist'. Want hoezeer Neno Bo- zic ook voor de vredeis, hij is altijd nog meer voor Kroatië. „Wij willen vrede, maar we moeten ons wel bewapenen. De Serven zijn erop uit om zo veel mogelijk Kroaten te do den. Maar we zullen terug vechten", verklaart hij, de Serven aanduidend met de naam van een fascistische be weging uit de Tweede Wereld oorlog. Dat zijn collega-demonstran ten nu al dagenlang een stille wake houden bij een vlag met het Kroatische wapen dat de Serven op hun beurt sterk aan het hakenkruis doet denken, is voor hem een normale zaak. „Dit is geen anti-Servië-de- We willen slechts vrede in onze eigen repu bliek", weigert hij een verkla ring te geven voor de spandoe ken die oproepen tot strijd en mobilisatie. In een even verderop gelegen kapel staan gelovigen in gebed verzonken voor een Maria beeld. Of ze voor de vrede bid den weet de eigenaar van piz zeria Laguna niet. Gezeten in de zon voor zijn zaak bekijkt hij de katholieken op zijn ge mak. Hij heeft bij gebrek aan klanten allen tijd. „Dit is een privebedrijf Ik moet duizend pizza's per dag verkopen om te kunnen blijven draaien. Deze zomer haal ik dan lang niet, alle toeristen zijn weggeble ven". Van de acht personeels leden heeft hij er al drie ont slagen, de rest zal binnenkort volgen, zo vreest hij. Even spitst hij zijn oren als de radio melding maakt de komst van de EG-trojka naar Zagreb. Van politiek weet hij weinig, maar hij heeft al zijn hoop ge vestigd op Europese bemidde ling. „Alleen een Europese vredesmacht kan een einde maken aan de gevechten met de Serven", meent hij. Hoe groot of klein de kans daarop is durft hij niet te voorspellen. Het gisteren met traging van tien dagen ge lanceerde ruimteveer At lantis. FOTO: EPA CAPE CANAVERAL Het Amerikaanse ruimteveer At lantis is gisteren na tien dagen uitstel gelanceerd vanaf het Amerikaanse ruimtevaartcen trum Cape Canaveral (Flori da). Het vertrek liep vertra ging op wegens technische problemen en slechte weers omstandigheden. De vijf astro nauten aan boord van de shuttle blijven negen dagen in de ruimte. Hoofddoel van de vlucht is het uitzetten in de De ambassadeur van Kuwayt in Londen, Ghazi Al-Rayes, laat tweeduizend ballonnen 'vrij'. Hij deed dat gisteren ter herdenking van de bezetting op 2 augustus vorig jaar van zijn land door Irak. FOTO: EPA BAGHDAD Twee augustus, de dag dat Irak een jaar gele den Kuwayt binnenviel, is gis teren zonder ophef in Baghdad voorbijgegaan. Er was alleen sprake van officiële erkenning in de staatskranten, die de in vasie rechtvaardigden en de oude complottheorie oppoet sten met Irak als slachtoffer van een Amerikaans-zionisti sche samenzwering. De kranten publiceerden ach tergrondverhalen over de ge beurtenissen die tot de invasie leidden en schreven dat Irak gedwongen was geweest op te treden omdat vreedzame po gingen om de problemen met Kuwayt op te lossen van de hand waren gewezen. „De agressieve aanval (sancties) te gen Irak na 2 augustus en de militaire agressie blijken niet tegen Irak gericht te zijn we gens de kwestie Kuwayt, om dat ze na de terugtrekking uit Kuwayt blijven voortduren", schreef de Baath-partijkrant Al-Thawra. De regering van Saddam Husayn heeft wel toe gegeven dat er in de Kuwayt- kwestie een aantal fouten is gemaakt. Veel Irakezen willen de dag, volgens hen een zwarte blad zijde in de geschiedenis van Irak, gewoon vergeten. Zij ma ken zich vooral zorgen om het neveneffect van de invasie: dat zij door het internationale handelsembargo steeds meer moeite hebben de eindjes aan elkaar te knopen. De winkels hebben voldoende koopwaar, maar de mensen hebben niet genoeg geld om iets te kopen. De inflatie wordt geschat op ten minste driehonderd pro cent sinds de Golfoorlog. ruimte van de satelliet TDRS. Voorts zullen de bemanningsleden (vier mannen en een vrouw) gedu rende hun verblijf in de ruim te wetenschappelijk onderzoek verrichten. HALMAHERA Minister Pronk van ontwikkelingssamenwer king heeft gisteren de Indonesische overheid geprezen om haar toegenomen zorg voor het milieu. Pronk verklaarde na afloop van een bezoek aan een triplexfabriek op het Molukse eiland Halmahera tegenover de pers dat Indonesië de internationale bezorgdheid over het milieu serieus neemt. De triplexfabriek op Halmahera maakt voornamelijk gebruik van hout op het eigen eiland maar haalt ook hout uit Irian Jaya. De minister kreeg zei overtuigd te zijn dat de regelgeving van selectieve houtkap en herbebossing gerespecteerd wordt. Pronk verklaarde dat Indonesië tijdens de VN-conferentie over Milieu en Ontwikkeling (UNCED) die volgend jaar in Brazilië wordt gehouden, een goede inbreng kan hebben, in tegenstelling tot een land als Malaysia waar op grote schaal ontbossing plaats vindt. „Je hebt meer recht van speken over milieu en ontwikkeling als je je zelf aan de regels en normen houdt". Pronk voegde daaraan toe dat de westerse landen bovendien de plicht hebben de ont wikkelingslanden te steunen bij hun milieubeleid. Hij sluit daar mee aan bij de opvattingen van de Indonesische minister van milieu,- Emil Salim, die vindt dat de rijke landen hun markten moeten liberaliseren zodat de ontwikkelingslanden grotere ex portmogelijkheden hebben en zodoende de mogelijkheid krijgen in het milieu t JAN VAN RIEBEECK IN ZUID-AFRIKA psycri serial B wel tor in sl|N828 Wanneer Jan van Riebeeck aan boord van „Het Hof Jet is an Holland" komt, heerst daar aan dek een drukte van belang, t is inevensmiddelen en munitie worden aan boord gebracht en d, datioeten nog gestuwd worden. En naar het uiterlijk der matrozen - wane oordelen, zijn het niet bepaald de beste zeelieden, die gemon- seriemlerd hebben.... De stuurman, Robert Janszoon, heet de onder- jven chirurgijn hartelijk welkom en hij brengt hem naar zijn hut, een epiden kleine ongezellige ruimte van twee bij twee-en-een-halve meter, die hij bovendien nog moet delen met de constabel. Maar ja, een chirurgijn wordt ook niet als een zo belangrijk persoon be schouwd. Zijn gage is zelfs minder dan die van een matroos. (ADVERTENTIE) UNIEKE RONDREIS sTfo PER LUXE ROYAL-CLASS BUS Vertrek: 16 september 1991 Speciaal voor onze lezers hebben wij deze fantastische 20-daagse rondreis samenge steld. Naast landelijk schoon lopen KUNST en KULTUUR als een rode draad door deze reis. U zult kennismaken met de bedevaart plaats SANTIAGO DE COMPOSTELA en het beroemde FATIMA. Ook COIMBRA, eeuwenoude universiteitsstad en CORDO BA zullen bezocht worden en natuurlijk de 0 070-3 190 882 beide hoofdsteden LISSABON en MADRID Kortom een onvergetelijke reis boordevol hoogtepunten! Inclusief m overnachtingen in goede mid denklasse hotels alle kamers met facilitei ten basis half-pension gidsen bij de diverse stadsntten Toeslag 1 persoonskamer, f 719,- Vraag vrijblijvend het uitgebreide programma aan' m)T SIJTHOFF PERS

Leidse Courant | 1991 | | pagina 5