Seriemoordenaar wil steeds meer „Lubbers wil Japanners te vriend houden; hij is 'n grote ijdeltuit'' BINNENLAND BUITENLAND FBI HEEFT DUIDELIJKE PROFIELSCHETS EüdöeQowuvnt ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 Trouwe lezers van de in gezonden-brievenrubriek in onze krant en in ande re dagbladen weten dat premier Ruud Lubbers het momenteel hard te verduren heeft. Hij wordt „een schobbejak" genoemd, „een miezerig kruideniertje" en „de grootste schijnheilige van Nederland". Het zijn niet de wao-plannen van het kabinet die deze emoties opwekken, het is de kwestie van de zogehe ten Japanse ereschulden. De uitspraak van Lub bers dat deze zaak „is af gedaan", wordt hem niet in dank afgenomen. SLACHTOFFERS JAPPENKAMPEN STEEDS BOZER OP PREMIER Van den Broek. Premier Lub bers is het roerend met hem eens, want telk.ens als hem vragen worden gesteld over de Japanse ereschulden verwijst hij naar de brief van minister Van den Broek. Wat staat er in dat verdrag en dat protocol? In 1951 werd be paald dat Japan schadevergoe ding (264 gulden per persoon) zou betalen aan een aantal ex- krijgsgevangenen. Onder druk van de Verenigde Staten zag Nederland af van verdere schadeclaims. Japan was er economisch slecht aan toe en mocht niet in de armen van de Sovjetunie worden gedreven. Voorbehoud Minister Stikker maakte ech ter een tweeledig voorbehoud. Ten eerste: de Nederlandse re gering mocht volgens de eigen grondwet geen afstand doen van particuliere schadeclaims. Ten tweede: Japan werd uitge nodigd uit eigen beweging smartegeld te betalen aan de Nederlandse burgers die in een 'Jappenkamp' hadden ge zeten. Na overleg tussen de ministers Stikker en Yoshida volgde het zogeheten protocol van 1956. Daarin werd bepaald dat Japan smartegeld (415 gul den per persoon) zou uitkeren aan burgers die in een kamp hadden gezeten. Alweer ging het hier om een beperkt be drag, omdat men Japan econo misch wilde ontzien. Wat de Nederlandse regering betreft was Japan sindsdien feitelijk ontslagen van haar verplichting tot het betalen van smartegeld of schadever goeding aan oorlogsslachtof fers. Maar formeel gezien werd met het protocol van 1956 slechts voldaan aan één van de twee voorbehouden die Stikker bij het vredesverdrag van 1951 had gemaakt. Japan had weliswaar 'vrijwillig' smartegeld betaald, maar er was geen sprake van een ver goeding van de echte schade. Dat voorbehoud staat dus - formeel - nog steeds over- Vooralsnog echter zonder ge volg, want de opeenvolgende Nederlandse kabinetten hiel den de deur sinds 1956 pot dicht. „Volkomen ten onrech te", oordeelt Stolk, de oprich ter van de Stichting Japanse Ereschulden. „Van de 15.000 aanvragen die ons bekend zijn, bestaat een groot gedeelte uit schadeclaims. Ons is onnoeme lijk veel leed aangedaan dat in de verste verte niet gecompen seerd wordt door die fooi van 415 gulden. Je moet niet ver geten dat er ook sprake is van veel materiële schade: huizen die zijn opgeblazen, auto's die in beslag zijn genomen en banktegoeden die door de Ja panners zijn ingepikt. Daar hebben we nooit een cent van terug gezien en dus staat het voorbehoud dat Stikker toen maakte, nog overeind. Tot op de dag van vandaag is er dus nog wel degelijk ruimte voor schadeclaims". Volgens een aantal van de slachtoffers komt daar bij dat zich sinds 1956 nieuwe ont wikkelingen hebben voorge daan die de schadeclaims ook moreel gezien rechtvaardigen. Japan is uitgegroeid tot de grootste economische macht ter wereld en is nu dus wel de gelijk tot betaling in staat. Duitsland heeft vrijwillig on geveer 100 miljard mark aan zijn oorlogsslachtoffers be taald. Relatief gezien is Japan, dat enkele tientallen miljoe nen guldens betaalde, er dus wel zeer goedkoop vanaf geko- Amerika Dan is er het opmerkelijke feit dat de zogeheten Japanse In de dit voorjaar uitgekomen film 'The silence of the lambs' vilt de seriemoordenaar zijn slachtoffers om hen tot onder meer vesten te verwerken. Hoewel in de film een fictief verhaal wordt verteld, liggen de gruwelen die erin worden getoond dichter bij de waarheid dan menig argeloos bioscoopbezoeker wellicht vermoedt. Dat bleek eens te meer, toen vorige week de 31-jarige Jeffrey L. Dahmer uit Milwaukee werd gearresteerd wegens de moord op ten minste ze- middels zo omvangrijk gewor den, dat de FBI een speciale afdeling heeft waar men zich louter bezig houdt met deze misdrijven. In de Behavioral Science Unit van de FBI-Aca- demy in Quantico, Virginia, proberen agenten de denkwe reld van de seriemoordenaar te doorgronden. De profiel schets van de seriemoordenaar is inmiddels opgesteld. Belang rijkste kenmerken: hij is in negen van de tien gevallen al leenstaand, bijna altijd blank, relatief jong wanneer hij met moorden begint (tussen de 25 en 40 jaar) en heeft over het algemeen een vrij hoge intelli gentie. Verder is hij in het maatschappelijk verkeer een onopvallende persoon en komt erg aardig over in de omgang met andere mensen. Ten slotte komt hij uit een gebroken ge zin, heeft vaak zijn vader of moeder niet gekend of is opge voed in een kindertehuis. Is de seriemoordenaar wel door bei de natuurlijke ouders opge voed, dan was vaak sprake van mishandeling, seksueel misbruik of verwaarlozing in de jeugd. Ontspoord Mannen die later uitgroeien tot een seriemoordenaar - vrouwelijke serial killers zijn tot op heden onbekend - blij ken stuk voor stuk reeds in hun jeugd te zijn ontspoord. Het begint op jonge leeftijd al met agressie en sadisme tegen familieleden, klasgenootjes en dieren. In de loop der jaren wordt het van kwaad tot er ger. De toekomstige serial kil ler zal als klein kind meer dan zijn leeftijdgenoten ruzie zoe ken. De volgende stap is dat hij mensen en dieren angst gaat aanjagen en ze met opzet pijn gaat doen. De meeste se riemoordenaars begonnen al in hun kinderjaren met het doden van dieren, dikwijls op beestachtige wijze. De serial killer groeit lang zaam naar zijn eerste moord toe. Tegen de tijd dat hij de straat op gaat met de bedoe ling iemand om te brengen, heeft hij in gedachten al vele malen een moord gepleegd. De eerste keer zal het zelden tot een daadwerkelijke moord ko men. De seriemoordenaar zal een slachtoffer uitzoeken en hem of haar achtervolgen. In de loop der tijd durft hij steeds dichter in de buurt te komen, maar haakt telkens af voor contact is gemaakt. Op een ge geven moment zal hij een drempel overstappen en dege ne die hij achtervolgt durven aanspreken. Verder gaat hij nog niet. Cyclus Maar op een bepaald moment stapt de serial killer de laatste drempel over en doodt hij zijn slachtoffer daadwerkelijk. Dan is de rem eraf en is er geen weg meer terug. De seriemoor denaar lijkt op een roofdier dat eenmaal een prooi heeft gevangen en meer wil. De moorden zullen elkaar blijven opvolgen. Ze worden een ri tueel, waar de moordenaar niet meer zonder kan. Mensen doden wordt als het ware iets hormonaals, een cyclus die om de zoveel dagen terugkeert. Wanneer de fantasie die de se riemoordenaar in de jaren voor zijn eerste moord heeft ontwikkeld, eenmaal werke lijkheid is geworden, fanta seert hij verder. Zijn eigen da den verhogen het agressieve gehalte van zijn fantasie. De serial killer wil zijn nieuwe, agressievere fantasie verwe zenlijken. Hij zal zich niet lan ger beperken tot de moord al leen, maar verminkt zijn slachtoffer, hetzij voor, hetzij na de dood. Vaak ook komt er seksueel misbruik van het slachtoffer bij. Soms voor, soms na de moord en in een aantal gevallen zowel ervoor als erna. Is de nieuwe fantasie verwe zenlijkt, dan zal de seriemoor denaar opnieuw een nog af- schuwwekkender scenario in zijn hoofd ontwikkelen. Ook dat zal hij uitvoeren. Zo ont staat een spiraal van steeds gruwelijker wordend geweld, waaruit voor de moordenaar geen weg terug meer is. Geestesziek De denkwereld van de serie moordenaar is de afgelopen ja ren in de VS bijna eindeloos onderzocht. De FBI denkt dat wanneer zij de psyche van een aantal serial killers door grondt, zij de gedachten van alle seriemoordenaars kent. Dat kan helpen bij de opspo ring van degenen die nog vrij rondlopen. Er zijn twee theorieën over waarom vijfhonderd Ameri kaanse mannen er op los moorden alsof het niets is. De eerste, de zogenaamde conser vatieve theorie, verliest steeds meer aanhang. Deze gaat er vanuit dat seriemoordenaars geestesziek zijn. Maar dat wordt door veel Amerikanen als een te simpele verklaring van de hand gewezen. Wan neer dat de enige aanleiding zou zijn, zouden overal ter we reld seriemoordenaars moeten rondlopen en dat is niet het geval. De Verenigde Staten herbergen maar ongeveer vijf procent van de wereldbevol king, maar van alle seriemoor- den die er wereldwijd plaats vinden, wordt 75 procent in Amerika gepleegd. De verklaring moet dus ty pisch Amerikaans zijn, menen aanhangers van de tweede, de progressieve, theorie. Zij zoe ken de oorzaak in de volmaak te consumptiemaatschappij. Dat verklaart niet alleen waarom serial killers juist in de VS zoveel voorkomen, maar vormt tevens een plausi bel antwoord op de vraag waarom juist de afgelopen twee decennia het aantal serie- moorden zo'n gigantische groei heeft doorgemaakt. Seriemoordenaars uiten, vol gens deze theorie, door middel van het plegen van moorden hun haat jegens de Ameri kaanse samenleving. Serial killers kunnen 'losers' (verlie zers) zijn, die ten onder gaan in de perfecte consumptie maatschappij waarin geld, macht en succes de enige za ken lijken die tellen. Ze creër en hun eigen wereldje, waarin ze, in tegenstelling tot wat het geval is in de echte wereld, de sterkste zijn. Voor hun gevoel is er geen duidelijker manier om kenbaar te maken dat je onoverwinnelijk bent dan mensen te vermoorden. Dahmer lijkt een representant van deze groep. Wonend in de armste buurt van zijn stad en ontslagen door de chocoladefa briek waar hij werkte, moet hij zich een zwakkeling heb ben gevoeld. Verveling Andere seriemoordenaars zijn juist uitermate succesvol, maar raken ontzettend verveeld door de weelde waarin ze le ven en gaan op zoek naar eni ge spanning in hun bestaan. Theodore Bundy is één van de bekendste Amerikaanse serie moordenaars. Hem stond vol gens velen een glansrijke car rière in de politiek te wachten Maar Bundy vond zijn luxueu ze leventje weinig aangenaam en besloot te gaan moorden. Ten minste 28 vrouwen bracht hij om, maar de politie denkt dat het werkelijke aantal slachtoffers dat hij maakte ho ger ligt, waarschijnlijk boven de veertig. Wanneer de aanhangers van de progressieve theorie gelijk hebben, rest de vraag waarom de seriemoordenaar niet in grote aantallen voorkomt in Europa. Ook daarvoor is een verklaring te vinden. Ver moed wordt dat dit te maken heeft met het feit dat geweld in de Amerikaanse samenle ving veel meer is 'ingebakken' dan in de Europese. Amerika nen hebben om hun land te veroveren bijna een heel volk moeten uitmoorden en dat schijnt zijn sporen na te laten. Niet voor niets ziin Amerika- ind nen vrijwel als enige volen in de wereld bereid waarin Zc ook militair in actie te koï>r da] Het meest recente v0°rLaarl3 werd nog geleverd tijden n Golfoorlog. Een vrucht?ulla voedingsbodem voor de gltetro killer is dus in de VS aafile p zjg- 't, lui Verder moet de rol van deancje] dia volgens Amerikaanse ciologen niet worden u'7~ vlakt. Door de media onts^ m« rond seriemoordenaars ïCOntl zelden een soort heldenvingei ring, die anderen zou helaar gestimuleerd ook te LarcJi moorden. Het ergst was heldenverering nog wel i1 u Ted Bundy. Hij wist van i zelf haast een heilige te Qor ken j bliek ischou' ;ressor Epidemie >or he De eindeloze onderzoeken F® de FBI en de psychologif1^. analyses ten spijt, moet ge/n in stateerd worden dat tot nu"ant| a nog nooit een serie moor* Wes werd opgelost door alleen speurwerk van de agenten.^ riemoordenaars liepen tot)r f\ heden tegen de lamp omda een stommiteit begingen, deren gaven zichzelf aan, ze hun werk klaarblijki hadden voltooid. Zoals Aln DeSalvo, die vele vrou^ vermoordde en hun wonin! doorzocht maar nooit iets r nam. Tot hij op een geget! moment kennelijk had ge\V den wat hij zocht. Bij -het i van zijn laatste slachto^^ plaatste hij een kaartje me^__ tekst 'Gelukkig Nieuwjaar'qjSï^ volgende dag gaf hij zich £3= Hij was klaar. Mogelijk hebben de psycmjwV gische analyses van serial Iers in de toekomst wel tof^^^ fect dat de FBI er in sl|N828 - hen op te sporen. Het is an Holl nodig ook, want het is inievensn dels zo erg gesteld, datioeten Amerikaanse politie wane oorde zij het heeft over seriemlerd he den, zonder overdrijven dhirurgij te spreken van een epiden Idoor STAN VAN HAASTEREN DEN HAAG Bij het re cente bezoek van premier Kaifu aan Nederland maakte minister-president Lubbers bekend dat zijn Japanse collega excuses had aangeboden voor het leed dat de Japanners tij dens de Tweede Wereld oorlog Nederlanders heb ben berokkend. Ook leg de Kaifu een krans bij het Indisch Monument in Den Haag ter nagedachtenis van de vele slachtoffers. „Maar dat is 't dan. Daar- mee is de kous af", aldus Lubbers. Een misvatting van de pre mier, want nu staat al vast dat op 29 augustus over zijn uit spraak harde woorden zullen vallen in de Tweede Kamer. Een overgrote kamermeerder- heid heeft nu al laten weten dat de Japanse kwestie nog niet is afgedaan. En er staat een officieel staatsbezoek op de agenda; in oktober gaat ko ningin Beatrix op visite bij keizer Akihito. Maar allereerst is er nog een binnenlandse gebeurtenis waarbij de emoties hoog kun- nen oplaaien. Dat is de her denking van de Japanse ne derlaag, op 15 augustus, waar bij vooral ook de oorlogsslacht offers worden geëerd. „Ik raad Lubbers aan zich daar niet te vertonen", zei J.C. Stolk, op richter van de Stichting Ja panse Ereschulden, eerder deze week al. „Als hij wel komt zullen we hem in het water gooien, net als de krans die Kaifu legde". van het dodenherdenkingsco mité is de premier net als an dere jaren uitgenodigd voor deze plechtigheid. „Tot nu toe is hij altijd gekomen, maar ik heb geen idee of hij het dit jaar weer doet. Ja, ik ben bang dat de gemoederen daar flink verhit kunnen raken". Vol gens de Rijksvoorlichtings dienst is de kans groot dat Lubbers gewoon present zal zijn bij de dodenherdenking. Gevoelens Hoe komt het nu dat zoveel mensen zulke negatieve ge voelens hebben tegen de pre mier? Er is een grote groep Nederlanders die vindt dat Ja pan een vergoeding moet beta len voor het leed dat hun in de oorlog is aangedaan en voor de materiële schade die hun is be rokkend. Deze mensen, die fel worden gesteund door familie leden en vrienden, zijn van mening dat Lubbers hun kant had moeten kiezen door tij dens het bezoek van de Japan se premier Kaifu op betaling van de ereschulden aan te dringen. „Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft ons trouwens vorig jaar een brief geschreven waarin hij belooft onze gevoelens over te bren gen aan de Japanse regering", zegt Stolk. „Dat heeft hij dus nog steeds niet gedaan". In een brief aan de Tweede Ka mer legt Van den Broek uit waarom hij dat ook niet zal doen. Nederland is gebonden aan het Vredesverdrag van San Francisco van 1951 en aan het protocol dat de toenmalige Nederlandse minister Stikker (buitenlandse zaken) met zijn Japanse collega Yoshida in 1956 overeenkwam. „Er be staat dus geen ruimte meer voor het indienen van verdere eisen tot schadevergoeding bij de Japanse regering", schrijft SUSKE EN WISKE HET WITTE WIEF Haar 21 hebben er mei veel verstand van. xe fooien er alhjd naast J Het leven in de 'Jappenkampen' in Nederlands-lndië was hard, mede als gevolg van de vaak onmenselijke behandeling. FOTO:; Amerikanen, die in de oorlog op last van Washington wer den geïnterneerd, maar liefst twintigduizend dollar per per soon ontvangen. „Mede door bemoeienis van de Japanse po litiek is deze regeling vorig jaar tot stand gekomen", zegt Stolk. „De Japanners willen dus wel ontvangen; alleen als het op betalen aankomt, zijn ze niét thuis". Voor de vele Nederlandse kampslachtoffers is het argu ment dat het allemaal zo lang geleden is, ook al niet het sterkste. Dagelijks moeten ve len nog terugdenken aan de ontberingen in de Jappenkam pen, waaruit blijkt dat de won den nog bepaald niet alle zijn genezen. „Daar komt bij dat Oost-Duitsland ook pas sinds vorig jaar uit eigen wil is be gonnen met het betalen van schadevergoeding", aldus Stolk. De voormalige Oostduit- se communistische machtheb bers weigerden elke verant woordelijkheid voor de door het nazi-regime begane misda den, maar de regering die hen opvolgde nam die verantwoor delijkheid wél. „Blijkbaar is het dus toch mogelijk om 45 jaar na de oorlog tot een recht vaardige regeling te komen". Volgens Stolk en vele anderen is er juridisch gezien niets dat de Japanse regering in de weg staat uit eigen vrije wil tot een aanvullende regeling te ko men. Verder zou er geen ver drag ter wereld zijn dat Lub bers belet tegen zijn collega Kaifu te zeggen dat hij een dergelijke stap op prijs zou stellen. „De regering heeft ge lijk als zij zegt dat zij niets kan eisen. Maar dat betekent niet dat zij niets hoeft te doen", zegt het VVD-kamerlid Wie- benga. Stolk meent dat Lub bers het Verdrag van 1951 en het protocol van 1956 gebruikt om zich achter te verschuilen. „Hij laat de mensen geloven dat hij juridisch gezien niet an ders kan, hoezeer het hem ook spijt. Daarom vind ik Lubbers zo schijnheilig". De Nederlandse minister-pre sident heeft steeds gezegd dat het oorlogsverleden een goede economische samenwerking tussen Japan en de EG niet in de weg mag staan. Nu M land voorzitter is van de I pese Gemeenschap zal bers nog vaak met Kai maken krijgen. De ondei delingen met Japan overF delsovereenkomsten nog lang doorgaan. Stolk komt daarmee de e de mouw. „De ware waarom Lubbers KaifuJ meer wil lastig vallen i zaak van de ereschuld^ dat hij de Japanners te 1 wil houden. Als hij alsl voorzitter kans ziet JT overeenkomsten te sluiter^ Japan, stijgen zijn kanset straks voorzitter van de 1 pese Commissie in Bruss worden. Dat is wat Lui eigenlijk wil; hij is een ijdeltuit". ventien mannen. Mannen die hij niet alleen op af schuwwekkende wijze doodde, maar die hij vervolgens ook ontleedde en van wie hij lichaamsdelen kookte, oploste in zoutzuur of bewaarde in zijn koelkast. vijfhonderd types als Dahmer vrij rond in de VSU seriemoordenaar is in Amerika een fenomeen. DalSilÉ tegenstelling tot andere westerse landen, waar hij i,ee Kr welijks voorkomt. t ze d De praktijken van Dahmer zijn in de Verenigde Staten geen uitzondering. Ze behoren er zelfs zo ongeveer tot de orde van de dag. Er lopen volgens een schatting van de FBI ongeveer Wat drijft de seriemoordenaar? Wat zijn de oven komsten tussen de vijfhonderd moordende Amerikl se mannen? En waarom komt de seriemoordenaar 1 in de Verenigde Staten zoveel voor? MILWAUKEE Het aantal seriemoorden in de Verenigde Staten is de laatste jaren explosief toe genomen. Sinds de jaren '50 is het aantal zeker ver honderdvoudigd. Veertig jaar geleden werd gemid deld eens in de tien maan den een moord gepleegd die deel uitmaakte van een serie. Tegenwoordig slaat gemiddeld eens in de drie dagen ergens in de VS een zogenaamde serial killer toe. De hoeveelheid seriemoorden in de Verenigde Staten is in- Volgens een schatting van de FBI lopen er in de VS ongeveer vijfhonderd types rond als Jeffrey L. Dahmer (31), de vorige week gearresteerde seriemoordenaar uit Milwaukee. FOTO: AP

Leidse Courant | 1991 | | pagina 4