Vantal zwijnen op Veluwe veel te groot Beursplein 5 in de ban van HCS-affaire ^^cidóc Qowuvnt ize Politie Hamburg jaagt op mogelijke moordenaar Jessica L Pomphouders vechten accijnsverhoging aan BINNENLAND ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 3 'nderzoek naar lesthesie-ongelukken ECHT De Nederlandse Vereniging voor .thesiologie (NAV) bereidt een onderzoek voor ir sterfte en ernstig letsel door anesthesie. Doel is Ier meer de veiligheid van het zogenaamde twee- jlsysteem te toetsen. Dit systeem houdt in dat één bestemnpthesist aan twee patiënten tegelijk anesthesie kan eer zien Fenen a^s 's voldaan aan een aantal voorwaarden. 1 js de aanwezigheid van bewakingsapparatuur ver- jrtugese cj^t, evenals de assistentie van gespecialiseerde ikelende fethesiemedewerkers. Toepassing van deze regels voor tot^rborgt volgens de NAV een veilige anesthesietoe- missie rflin6- De NAV constateert dat niet het systeem van It en wel?{tl^voerin^ ver"keerd is maar dat de omstandig- iiden dat !en in sommi§e ziekenhuizen niet deugen. De J kthesisten vinden dit geen reden om van het weging dptafelsysteem af te stappen en het te vervangen n Kroateir het in het buitenland gangbare (duurdere) één- lsysteem 'ranjo Tuifr- Servische, WVC adviseert gebruik goedkopere anticonceptiepil UTRECHT Het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur heeft pilgebruiksters die voor hun anticonceptiemiddel moeten bijbetalen, aangeraden bij hun apotheker te informeren naar parallel geïmpor teerde pillen. Die zijn soms namelijk aanzienlijk goed koper. Het gaat om dezelfde pillen. Maar omdat ze in het buitenland (veel) minder kosten kunnen de apo thekers ze via groothandels voor een lagere prijs inko pen Pillen die via parallelimport verkrijgbaar zijn zijn volgens WVC Stederil, Trinordiol, Trinovum, Mercilon en Marvelon. Het ministerie ligt in de clinch met fabri kanten van anticonceptiemiddelen die hun prijzen per 1 augustus zo fors in prijs hebben verhoogd dat ze bo ven de vergoedingslimiet van het geneesmiddelenver goedingssysteem (GVS) terecht zijn gekomen. Daar door moeten ziekenfondsverzekerden en particulier verzekerden met een standaard(pakket)polis nu voor de meeste pillen bijbetalen. Weinig vrouwen op ministerie van landbouw DEN HAAG Er werken veel te weinig vrouwen in middelbare- en hogere functies bij het ministerie van landbouw, natuurbe heer en visserij (LNV). Het aantal vrouwen in deze functies ligt de helft onder het ge middelde (15 procent) bij alle departemen ten. Positieve actie is daarom geboden, zo adviseert de Emancipatieraad in een rapport aan minister Bukman. De Emancipatieraad vindt de ondervertegenwoordiging van vrouwen bij LNV des te kwalijker, omdat vrouwen in de hele agrarische- en visserij sector een zwakke positie innemen. „De meeste vrouwen die gemiddeld 27 uur per week in deze sectoren werken ontvangen geen loon, hebben formeel geen aandeel in de besluitvorming en hebben nauwelijks recht op sociale verzekeringsuitkeringen", aldus de raad. Belasting bestookt met vragen over autokosten APELDOORN Het Centraal Bureau Mo torrijtuigenbelasting (CBM) in Apeldoorn heeft in vijf weken tijd 55.000 telefoontjes gekregen. Dat is 17,8 procent meer dan vo rig jaar. De meeste bellers willen weten wat de motorrijtuigenbelasting kost sinds de recente verhoging. Volgens een woordvoerster van het ministerie van financiën was de stroom telefoontjes ver wacht. „Het is niet verwonderlijk dat veel men sen informatie willen als er een nieuwe maatre gel is genomen. Het CBM was daarop ingesteld en heeft alle telefoontjes kunnen verwerken". In veruit de meeste gevallen betreft het volgens de woordvoerster korte telefoontjes v; die willen weten hoeveel belasting gaan betalen voor hun auto. Voor LPG en diesel is motorrijtuigenbelasting onlangs aanzienlijk verhoogd. Incidenteel zijn er ook mensen die bij het CBM hun boosheid uiten over de maatregel. De me dewerkers van het bureau krijgen cursussen conflictbeheersing om voorbereid te zijn op agressieve telefoontjes. Het CBM heeft nog niet gemerkt dat autobezit ters weigeren de hun toegezonden acceptgiro kaart te gebruiken voor de overschrijving. Van uit de autolobby was opgeroepen eigen over- schrijvingskaarten te gebruiken om de admini stratie* van de fiscus in de war te sturen. het RITISCH FAUNABEHEER BOOS OVER ROL JAGERS aarschuw onder he| zo lang liseren. ervische I afwachtti [ebroken, taan, preside) Formeel maar hijlor lerale regESSEL DE JONG os. Tijderl ak meer i j~sie over de ïacht is de ctJiu ulfste maanden in alle rkennen ^heid losgebarsten. Weiding: het vervroe- i van de zwijnenjacht n verhing een maand door het raakt. Hëüsterie van natuurbe- n, maar Sindsdien nemen de ge oplossK^ting Kritisch Fauna- mede d^eer en Koninklijke aardigheiyeriancjse Jagers Vere- jng (KNJV) elkaar on- loudelijk onder vuur. vooral o jen toe te6ens het Rijksinstituut umvf Nauurbeheer (RIN) mo- 1 er in het voorjaar niet )aten, ge^r ,-jan 400 zwijnen op de dat de Euwe rondlopen. Een groter dwongental leidt tot schade aan de et zelfbeslur- Dit vooijaar werden al len van d* zwijnen geteld en ook ,.rna breidde de knorrende 1 ulatie zich in hoog tempo nd Joegoi Daarom mogen er dit jaar cheiden 0 zwijnen meer dan in an- g willen b jaren worden afgescho- jvoederen oor de E( suiting Kritisch Fauna- uele beslier wijdt de overbevolking af te dwi het overmatig bijvoederen assing kar jagers met etensresten uit - is de C?^s en restaurants. Meer lijnen betekent uropa. jacht. Is dat niet wat de jagers willen? De jagers zien andere oorzaken voor de zwijnenex- plosie. Vast staat dat 1989 en 1990 goede 'mastjaren' waren, jaren met veel eikels en beu- kenoten, voedsel waar zwijnen goed op gedijen. Afgelopen winter is veel na tuurlijke voeding kapot gevro ren en zijn grote hordes buiten de wildbaan op zoek gegaan naar voedsel. Een hongerige ever breekt moeiteloos door een raster, zegt A. van Asselt, zwijnenspecialist en jager uit Elspeet. De vervolgens aange richte landbouwschade is één van de voorwendsels van ja gers om hun 'hobby' te blijven uitoefenen, meent de anti jacht-lobby van Kritisch Fau nabeheer. De bemoeienissen van de El- spetenaar met de natuur gaan verder dan het 'op peil houden van de wildstand door af schot', het bestaansrecht van zijn hobby. Van Asselt is ook voorzitter van de Stichting Be houd Hoendersoorten. De kor- hoender, zo goed als verdwe nen mede door intensieve be jaging, is weer terug op de El- speter Heide. En dat mede door Van Asselts inspannin gen. De vogel mag nu uiter aard niet meer worden be- De alternatieven voor jagen die Kritisch Faunabeheer aan draagt worden door Van As selt weggehoond. Volgens de Stichting zijn wilde zwijnen tamelijk mak. Ze kunnen ge makkelijk bijeen worden ge dreven en afgevoerd naar abattoirs. „Tamme varkens krijgen al een hartverlamming op weg naar het slachthuis. Wat denk je dat er met wilde zwijnen gebeurt?". En dat jagers alleen keilers (volwassen mannetjes) schie ten voor de mooie slagtanden is „kolder", aldus Van Asselt. Doordat alleen keilers en nau welijks zeugen worden gescho ten is de wildstand nu ernstig verstoord, meent Kritisch Faunabeheer, want met name mannetjes worden het slacht offer van drijfjachten. Manne tjes zouden als eersten naar voren stormen en daardoor een makkelijk doelwit vor- „Zelden of nooit zie je een kei ler tijdens een drijfjacht. Je bent een hele spekkoper als je dan een keiler aan de botten komt. Keilers zijn veel slim mer dan de spreekwoordelijke vos. Een volwassen mannetjes zwijn is alleen te vangen bij volle maan en vorst", weet Van Asselt die bijna in trance Hoofdschuddend wordt gerea geerd op voorstellen om de jacht op de Veluwe over te la ten aan de wolf en de lynx. „Die hebben dan opnieuw geen natuurlijke vijanden. Straks blijven er alleen rovers over, waardoor de bodembroe- FINSTERWOLDE- HOORN - De politie in Hamburg maakt jacht op de eigenaar van de licht groene Mercedes, waarin de vermoorde Jessica La ven (11) uit Hoorn moge lijk heeft gezeten. Het rechercheteam uit Gro ningen dat zich bezighoudt met de moord op het meisje is inmiddels in Hamburg om het onderzoek daar met de Duitse Kriminalpolizei voort te zet ten. De politie gaat op grond van tips over het kenteken er van uit dat de auto uit de ge meente Hamburg komt. Overigens wordt ook ander onderzoek voortgezet omdat de politie niet voetstoots aan neemt, dat het slachtoffer bij een Duits sprekende man in de auto is gestapt. Uit de sectie die donderdag werd verricht in Rijswijk, is gebleken dat Jessica al enkele dagen dood was voordat haar lichaam werd ontdekt. De po litie wil niet kwijt hoe lang precies. Volgens woordvoerder G. Medendorp in Groningen is het daarnaast moeilijk vast te stellen of het lijk al die tijd op het talud in Klein Ulsda heeft gelegen. De politie verstrekt geen me dedelingen over ander letsel dat Jessica is toegebracht en zegt evenmin of zij al dan niet seksueel misbruikt werd. Vol gens Medendorp worden die gegevens in het belang van het onderzoek achtergehouden. Wilde zwijnen bedelen om voedsel bij toeristen. Volgens Kritisch Faunabeheer zijn de zwijnen zó mak dat ze makke lijk bijeen gedreven kunnen worden. foto: anp Stadsmensen Geen enkele gelegenheid laten de jagers voorbij gaan om zich zelf op te werpen als een on ontbeerlijke schakel in het na tuurlijk evenwicht. Dat de jacht een doel op zich is, komt niet ter sprake. G. van Hout, regionaal consu lent van de KNJV voor Gel derland en Overijssel zegt de geluiden van Kritisch Fauna beheer niet echt serieus te ne men: „Hun aanhang bestaat vooral uit stadsmensen, die vlees alleen van de slager ken nen" Van Hout vindt het 'vooral schreeuwers die goed koop op sentimenten inspelen': „Zij hebben een veel gemak kelijker boodschap: arm bees tje, zielig". Om de overige be zigheden van jagers aan de man te brengen moet Van Houten veel praten met aller lei overheden. „Een vent die alleen komt om te schieten, motten ze niet bij een jachtcombinatie. Weer of geen weer, de jager moet er uit om zijn wildzit te onderhou den en de jachtvelden in te zaaien", zegt Van Asselt. De bijdrage die de jager moet le veren aan de natuur is precies vastgelegd in het nationale Natuurbeleidsplan. Van Asselt vindt overigens de houding van de overheid tweeslachtig: „Enerzijds wor den we overal teruggedron gen Hier mag niet worden ge schoten vanaf wildkansels, daar mag niet worden bijge- voederd. Maar als je aan het eind van het seizoen je afschot niet hebt vervuld, kan je wel een boete krijgen". Bedrijven dupe waterverontreiniging SCHIEDAM Een groot aantal bedrijven in het industrie-ge bied 's-Gravelandse Polder in Schiedam lijdt forse schade door dat de waterleiding in het gebied enige dagen niet gebruikt kan worden. In het drinkwater is een verontreiniging met colibacte- riën waargenomen. Volgens het Schiedamse drinkwaterleiding- bedrijf is de storing op zijn vroegst morgen verholpen. Tot die tijd laat het bedrijf met tankwagens wat noodvoorraden bezor gen. Voor de Nederlandse fabriek van Coca Cola betekent het wegvallen van leidingwater een aanzienlijke schadepost. De fa briek gebruikt dagelijks ongeveer een miljoen liter water voor het reinigen van de flessen en voor de produktie van Coca Cola, Fanta, Sprite en Schweppes. Ook een aantal grote vleesverwer kende bedrijven in het gebied wordt getroffen door de water- stagnatie. landr ;ouw zetmachines 1 de rand van 1 sloot. Daarbij 'd de berm van rijksweg van nan lat de luffeur janks de urfout toch uw bleef aan n Holstt vak. s. k. v« DEN HAAG De Neder landse Organisatie van Gas-, Olie- en Kolenhan delaren (Novok) de orga nisatie van vrije pomp houders, heeft gisteren tij dens een kort geding bij de rechtbank in Den Haag een verbod geëist van de accijnsverhoging op benzi ne en diesel door de Staat. De Novok acht de accijns verhoging in strijd met het Europese recht. Begin juli werd een dergelijke eis van de Bovag door presi dent mr A.H. van Delden van de rechtbank in Den Haag af gewezen. Hij achtte zichzelf onbevoegd te oordelen over het tot stand komen van een wet in formele zin, ook in het geval dat er sprake zou zijn van strijd met internationaal- rechterlijke bepalingen (EEG- verdrag), waaraan wetten in formele zin mogen worden ge- De Novok stelt echter dat het door haar aangespannen kort geding niet vergeleken kan worden met dat van de Bovag, omdat het nu gaat om toetsing van wetgeving die inmiddels van kracht is. Bovendien doet de Novok naast artikel 102 van het EEG-verdrag, dat de Nederlandse Staat zou ver plichten het wetsvoorstel aan de Commissie voor de Europe se Gemeenschappen voor te leggen, ook een beroep op arti kel 5 van dat verdrag, dat een volledige inhoudelijke behan deling in het licht van de ver dragsverplichtingen van Ne derland vereist. Raadsman mr. H.A. Groen van de Staat betoogde echter dat ook een verbod op uitvoe ring van nieuwe wetgeving niet kan worden gevraagd. Van een schending van de op Nederland rustende verplich ting om geen onwenselijke en vermijdbare verschillen tussen Nederland en de overige EG- lidstaten te doen ontstaan, is volgens de Staat immers geen sprake. Volgens Groen loopt Neder land keurig mee binnen Euro pa en blijven de tarieven bin nen de door de Europese Com missie aangegeven marges. Daarnaast betoogde Groen dat Nederland zich in feite nog in een fase van voor-harmonisa tie bevindt, een fase waarin het de lidstaten vrij staat eigen maatregelen te nemen en geen beroep kan worden gedaan op artikel 5 EEG-verdrag. „Ne derland doet niets verkeerd Ik begrijp dat harmonisatie pijn doet omdat het een even wicht verstoort dat er was. Maar het moet leiden tot een nieuw evenwicht, in dit geval ten aanzien van de andere EEG-lidstaten", aldus Groen. Uitspraak 16 augustus. Ithoven. pieten. -ziekenhuis: ervaring Poolse verpleegkundigen voldoende 4STERDAM Het J-ziekenhuis dient bij 1: t ministerie van WVC ng"pereUn?Pr a^e 24 Poolse ver- mten in Nedtegkundigen een aan- Ho?t(ch?0,Vg in voor gelijkstel- n wees. g van de diploma's aan mU(Praag), Nederlandse. Vijftien uram (Athejen voldoen ook daad- [Nieuw 5«ihrrkelijk aan de gestelde derlnk (Moslgn and (Belgrat «cluslevev aC'lt ëeva^en komen de London. verpleeÉ>kundigen werkerva ring te kort. Een verpleegkun dige is inmiddels naar Polen afgereisd, en van haar is niet duidelijk of ze wel of niet aan de eisen voldoet. Volgens een woordvoerder van het acade misch ziekenhuis gaat het in die acht gevallen om een te kort aan werkervaring van soms slechts 1 tot 3 maanden. Gelijkstelling van de Poolse diploma's aan de Nederlandse is mogelijk indien de verpleeg kundigen in de laatste 5 jaar 3 jaar praktijkervaring hebben opgedaan, of als ze 1 jaar op 4 verschillende afdelingen in een Nederlands ziekenhuis hebben gewerkt. Het gebrek aan werkervaring van de acht "Polen is zo gering, dat de ziekenhuisdirectie toch heeft besloten om WVC een werkvergunning voor de ge hele groep te vragen. Ten be hoeve van die procedure was het arbeidscontract met de 24 eerder deze week al met een maand verlengd. Mochten de acht geen vergunning krijgen. dan het VU-ziekenhuis het arbeidscontract met deze groep beëindigen, aldus de woordvoerder. Naar verwachting neemt WVC binnen enkele weken een beslissing over de gelijk stelling en kunnen de ver pleegkundigen een voorlopige werkvergunning krijgen tot er een beslissing is genomen in de beroepsprocedure die bij het Centraal Bureau voor de Arbeidsvoorziening (CBA) is aangespannen tegen het be sluit om de groep geen werk vergunning te verlenen. ASPAR AMSTERDAM De £i- nanciële wereld in Am sterdam raakt steeds meer in de ban van de HCS-af faire. Vooral de ineenstor ting van het HCS-aandeel op woensdag van 4 gulden naar een dieptepunt van 1,80 heeft vragen opge roepen. Volgens beurs- kringen wordt er gekeken of de koersen zijn gemani puleerd, zodat HCS de emissiekoers naar bene den moest bijstellen. Daarbij gaat de aandacht voor al uit naar de eventuele rol die de drie grootaandeelhouders Melchior, Albada Jelgersma en Van den Nieuwenhuyzen zou den kunnen spelen. De de 1 ring van de Amsterdamse ef fectenbeurs, P. van Outer- sterp, besloot donderdag alle handelstransacties op woens dag ongeldig te verklaren om dat er sprake zou zijn „van on gelijke informatie aan beleg gers". Voor de handelaren be tekende de maatregel een flin ke strop, want op die dag wa ren er meer dan 10,3 miljoen aandelen HCS verhandeld. Daarmee was op één dag ruim eenderde van het HCS-aande- lenkapitaal omgezet. was er die dag één grote ver koper aan de markt die tel kens pakketten van 200.000 tot 300.000 aandelen HCS ver kocht. „Het maakte niet uit wat hij voor zijn stukken kreeg Hij wilde ze kwijt", zei de handelaar. Daardoor ging HCS in de ochtendhandel on deruit. Eerst werd er nog een advieskoers opgemaakt van vier gulden, maar later op de dag verscheen er een notering van 1,80 op het koersenbord. Tens lotte kroop HCS omhoog door het optreden van koop jesjagers naar een slot van f 2,60. Bij sommige beurshandelaren leeft de overtuiging dat de koers bewustwerd gedrukt om daardoor de donderdag te publiceren emissiekoers even eens omlaag te krijgen. Daar door zouden de grootaandeel houders meer aandelen kun nen ontvangen om hun belan gen in HCS te vergroten. Don derdag maakte HCS net vóór de buitengewone vergadering bekend 'dat de emisiekoers ƒ2,50 zou zijn, een dubbeltje onder het slot van woensdag. „Het riekt naar manipulatie. Ze wilden heel bewust de emissiekoers drukkenzei een beursmakelaar. De Vere niging voor de Effectenhandel is inmiddels een onderzoek be gonnen. Volgens beurskringen wordt bij dat onderzoek geke ken of er sprake is geweest van manipulatie van de aan delenkoers van HCS. Vooral het optreden van de grote ver koper en het tijdstip waarop de emissiekoers moest worden bepaald, krijgt alle aandacht. „We leggen verbanden", aldus een ingewijde. Wie de grote boosdoener is, blijft voorlopig nog een raad sel. Het controlebureau van de Amsterdamse effectenbeurs moet duidelijkheid verschaf fen en gaat neuzen in de boe ken van de bij HCS betrokken personen. Volgens beurskrin gen wordt daarbij vooral geke ken naar de rol van de drie grootaandeelhouders. „Ik kan me niet voorstellen dat de banken erbij betrokken zijn", merkte een ingewijde op. „Onderzoek zwarte vlekken overtrokken" TEXEL De alarmerende berichten van de Waddenver eniging over zwarte plekken in de Waddenzee zijn over trokken Er dreigt niet meteen een ecologische ramp, aldus directeur J.J Beukema van het Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Zee op Texel. Volgens Beukema zijn de be richten gebaseerd op een fou tieve interpretatie van het Duitse onderzoeksrapport over levenloze plekken in het Duit se deel van de Waddenzee. „De onderzoekers constateren dat het verschijnsel het hele jaar door voorkomt", legt Beu kema uit. „Maar de zwarte plekken zitten steeds op ver schillende plaatsen. Het gaat dus niet om permanente zwar te plekken". Volgens Beukema komen plekken ook voor in het Nederlandse deel van de Waddenzee. Het verschijnsel is daar echter nooit van lange duur. „We hebben ook geen toename van het verschijnsel kunnen constateren", aldus Beukema. Een dergelijke ontwikkeling zou ook niet logisch zijn. stelt Beukema. De lozing van mest stoffen in de Waddenzee neemt juist af. De Waddenvereniging houdt echter onverkort vast aan de donderdag openbaar gemaakte berichten. Volgens voorlichter Paul de Cock is er geen sprake van een vergissing. „In de Duitse Waddenzee komen per hectare enige tientallen tot honderden permanente zwarte vlekken voor".

Leidse Courant | 1991 | | pagina 3