Badplaatsen vechten terug ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 In Den Haag intimideren jongeren Duitse toeristen. Op de Waddeneilanden drinken stoere 1 jongens zich lam en richten kleine vernielingen aan. Aan de Zeeuwse kust i- tot 3o4 grotere vernielingen. Recreatie-criminaliteit heet het losbandige gedrag, dat niet veel afwijkt van de overlast in de uitgaanscentra in de grote steden. j Het verschil is, dat men er daar al mee heeft leren leven. Een fout die de bewoners van de 1.095.- j badplaatsen niet moeten begaan. 1.095.- p 1.035.- p hotel He 3/8 hotfl gn. 645 t ook vo efonds Slaap die 's nachts wordt gemist, moet overdag worden ingehaald. DEN HAAG/NOORDWIJK - „Zonder bier geen feest! En vakan tie is feest!" Triomfantelijk steekt Frank een flesje bier in de lucht. Zijn vrienden aarzelen geen mo ment en richten hun flesjes ook he melwaarts. Hahahahaha. Dat is nog eens vakantie. Pa en ma op de camping in Frankrijk en zij op Terschelling. Lang uitslapen, naar het strand, drinken, lachen, meisjes imponeren, patatje, drinken, ver sieren, drinken, verzetje en weer slapen. Meneer en mevrouw Van den Bosch doen nauwelijks een oog dicht. Zij gaan slapen met de feestvierders, maar staan op met de middenstand. Want om negen uur moet de deur van het slot. De deur van de winkel in halve edelstenen. De klanten zijn toeristen, maar niet afkom stig uit de luidruchtige meuten die 's nachts door de straat trekken en het echtpaar Van den Bosch van zijn nacht rust beroofd. Elke nacht, zes weken lang, staat het stel op wacht. „Als we tussen één en drie uur niet buiten staan, blijft er niets over van onze haag en tuin. Ze hebben het hek al vernield, de tuin en een ruit en hebben door de brievenbus geplast. Eergisteravond heeft een meisje het hek geopend en achter in de tuin haar behoefte gedaan. Ik vind dat meer dan bah!", zegt mevrouw Van den Bosch. Haar winkel ligt op de route camping - centrum Oosterend. Gunstig voor de klandizie overdag, maar ongun stig voor de nacht. Als om twee uur 's nachts de cafés sluiten komen groe pen biertoeristen voorbij. Velen zijn te lam of te moe om nog boeh of bah te zeggen. Anderen persen hun laatste ener gie in onverstaanbaar gebrul of in het vernielen van tuinen en straatmeubilair. Want eenmaal op de camping moeten zij uitgeraasd zijn. Daar staan vijf, zes kampwachten klaar om luidruchtige gas ten zonder pardon met tent en al buiten de poort te zetten. Kwaadaardig Dr. B. Beke kent de 'Franken'. Ze zijn niet kwaadaardig, maar kunnen zich in bepaalde situaties niet meer beheersen. Ver van huis, uit het zicht van pa en ma, jongens onder elkaar en onder het bier. „Deze dadergroep heeft niet de in tentie om spullen te vernielen of mensen overlast te bezorgen. Vaak beginnen din gen als een geintje, maar lopen ze uit de hand. Het zijn jongeren van wie je kunt zeggen: als ze verkering krijgen is het voorbij", weet Beke. Hij is criminoloog en verricht in opdracht van het Neder lands Centrum voor Vrijetijdesbesteding (NCW) onderzoek naar recreatie-crimi naliteit: criminaliteit in recreatiegebie den, gepleegd door toeristen (de 'Fran ken') of jongeren die met voorbedachten rade recreatiegebieden bezoeken omdat ze weten dat daar wat te halen valt: ra dio's uit auto's van wandelaars op de Veluwe, kleding uit de winkelrekken van het overvolle Noordwijk, bloed onder de nagels van Duitsers in Kijkduin, slaande ruzie in Renesse. Deze groep daders is De meeste jongeren, ver van huis, onder elkaar en in het bezit van bier, hebben niet de overlast te bezorgen, meent criminoloog Beke. wel kwaadaardig. Samen maken ze slechts zes procent uit van alle jongeren in de Nederlandse badplaatsen, maar ze bezorgen overlast voor tien. Het zijn de zelfde herrieschoppers die het voetbal- feest verzieken en de straten in uitgaans centra onveilig maken. „Het zijn jonge ren bij wie criminaliteit een onderdeel is van hun gedrag. Ze zoeken bewust de uitgaanscentra op omdat ze weten dat daar veel vertier is en de pakkans gering. Honderd kilometer rijden voor een avondje stappen is geen uitzondering", aldus Beke. Immuun De kwaadaardige daders zijn tamelijk hopeloos. Ze zijn vrijwel immuun voor preventieve maatregelen. Weten precies hoeveel politie erop de been is in een badplaats, terwijl uit onderzoek is geble ken dat 'de Franken' de politiesterkte schromelijk overschatten. Op de laatste groep hebben preventieve maatregelen nog effect. Door vaak heel eenvoudige maatregelen kan de overlast fors worden teruggedrongen en kan worden voorko men dat baldadige jongens verworden tot echte criminelen. Beke: „Plassen in brievenbussen, meisjes lastig vallen, brullen op straat, verkeers borden ombuigen: op zich is het alle maal niet zo verontrustend. Maar alles bij elkaar bezorgt het de bewoners van dé kleine badplaatsen bijzonder veel overlast. Bovendien vervagen de nor men als je dit gedrag tolereert en loop je het risico dat nog meer grenzen worden overschreden en de niet kwaadaardige daders vervallen in écht crimineel ge drag". Infantiel Op advies van Beke is vorig jaar de re creatie-criminaliteit in elf badplaatsen voor het eerst geregistreerd. Niet door de politie, maar door apart aangestelde regi- stratoren en -trices. Zij moedigen bewo ners aan vooral melding te maken van vernielingen en overlast om een zo'n goed mogelijk inzicht te krijgen in de re creatie-criminaliteit. Beke: „Het verschil met de registratie door de politie is, dat de registratoren niet alleen schrijven maar ook verbanden leggen. Waar wor den de meeste muren beklad, tuinen ver nield en waarom? Aan de hand van de lokatie-analyse kun je gaan kijken wat je eraan kunt doen. Vaak zijn het heel in fantiele maatregelen, maar ze helpen wel". Als je containers aan de ketting legt kunnen ze niet meer worden omge intentie om spullen te vernielen of mensen kieperd; een simpel houten plankje voorkomt dat een langwerpig verkeers- bordje met 'fietspad' erop voor de tiende keer wordt omgebogen; een doorlichting van het bordenbos in de badplaatsen heeft er zelfs toe geleid dat dertig pro cent van de verkeersborden is wegge haald omdat ze overbodig waren. „De preventieve maatregelen zijn vaak huiveringwekkend eenvoudig. Gewoon omdat je in de loop van de jaren blind bent geraakt voor bestaande situaties", zegt burgemeester J. van Beukering van Terschelling. Zij is razend enthousiast over het vandalisme-project. De drie speerpunten - vandalisme-registratie, alcoholmatigingsbeleid en lik-op-stukbe- leid - werpen nu reeds hun vruchten af. Door duistere plekken beter te verlich ten en veel verkeersborden hoog in dik ke lichtmasten te hangen in plaats van aan dunne iele paaltjes, is de schade aan gemeentelijke eigendommen dit jaar aanzienlijk lager dan vorig jaar. Daar staat tegenover dat het aantal meldingen van schade aan particuliere eigendom men is gestegen. Heeft de criminaliteit zich dan louter verplaatst? „Het lijkt erop dat er nu meer particuliere eigen dommen worden vernield", zegt regi- stratrice F. Doeksen, „maar we moeten er ook rekening mee houden dat de aan giftebereidheid aanmerkelijk is toegeno men. Mensen maken nu veel eerder mel ding van vernieling of overlast dan voorheen". Alcohol Doeksen en Van Beukering geloven in het elïecl van het lik-op-stukbeleid waar bij vandalen ter plekke worden beboet („de geldautomaat is een zegening"), maar hebben hun twijfels over het alco holmatigingsbeleid. Studenten. Veilig Verkeer Nederland en de politie hebben voorlichting gegeven over de effecten van alcoholgebruik en hebben jongeren blaasproevcn afgenomen, maar het drankgebruik lijkt er niet door afgeno men. Ook de actie 'Zonder drank schijnt de zon 's morgens vroeger' heeft weinig indruk gemaakt. „Er wordt nog steeds veel gedronken en vervolgens de beest uitgehangen", verzucht Doeksen. En de politie: „De meeste jongeren die naar het eiland komen, komen om feest te vieren en daar hoort nog altijd drank bij. Ik denk dat daar maar weinig aan te doen is. want het is overal te koop". Maar Terschelling geeft het niet op. Doeksen denkt aan spetterende teksten op bierviltjes en Van Beukering wil vol gend jaar het tappen van alcoholvrij bier sterk gaan promoten. „Maar het blijft natuurlijk allemaal symptoombestrij ding", meent de burgemeester. „Je zou kunnen overwegen Terschelling onaan trekkelijk te maken voor bepaalde men sen; proberen een gevarieerder publiek te trekken door bijvoorbeeld op cam pings huisjes te plaatsen voor lang ver blijf. Van de andere kant, we moeten niet overdrijven. Het is hier geen poel van verderf. Er wordt niet gemoord of verkracht. Het is geen puinhoop, alleen vervelend". Mentaliteit Terschelling heeft drie specifieke jonge- rencampings en die werken volgens Beke excessief gedrag in de hand. De crimino loog is een groot voorstander van gemê leerde kampeerterreinen omdat er dan sprake is van een onderlinge controle. Het verdwijnen van de sociale controle is volgens hem nog een belangrijkere oorzaak van recreatie-criminaliteit dan de sterk gegroeide stroom toeristen die "s zomers de badplaatsen overspoelt (op Terschelling verblijven nu 20.000 vakan tiegangers tegenover 4500 bewoners). „De mentaliteit van de mensen is veran derd. Men is minder gezagsgetrouw. Vroeger was duidelijk wat wel en wat niet kon. Nu wordt een appèl gedaan op persoonlijke grenzen terwijl we met een leeftijdscategorie te maken hebben die de grenzen luist aftast. Door samen te werken wordt bestrijding en preventie van criminaliteit niet meer gezien als zuiver een taak van de politie, maar een verantwoordelijkheid van ons allen. In deze maatschappij zijn mensen geneigd om steeds meer af te schuiven. Dat pa troon hopen we te doorbreken. Een ver drievoudiging van het aantal aangiften is dus pure winst. Het betekent dat inwo ners een actieve rol spelen en minder met hun ergernis blijven /uten. Je krijgt daardoor een meer solide draagvlak voor preventie", aldus Beke. Vorige zomer is in elf Nederlandse bad plaatsen voor 350.000 gulden schade aangericht. Een fractie van de schade die grote steden jaarlijks oplopen door van dalen. Maar dat is appels met peren ver gelijken. Terschelling telt bijvoorbeeld maar 4500 inwoners en dan is 40.000 schade wel veel. Bovendien moeten we volgens Beke ook rekening houden met de 'belevingswereld' van de slachtoffers. Normvervaging Dat de omwonenden van het Leidse- plein in Amsterdam op zondagochtend niet klagen als de portiek weer eens is ondergekotst of beklad, wil niet zeggen dat bewoners van de Waddeneilanden of Zeeuwse kustplaatsjes zeuren als ze mel ding maken van een vernield tuinhek. „Door normvervaging zijn we geneigd de schuld bij onszelf te zoeken. We vin den het voortaan normaal dat een fiets wordt gestolen als hij niet op slot staat. Meisjes die om één uur 's nachts wor den lastig gevallen, wordt bestraffend ge vraagd wat ze daar zo laat deden". En toch worden de kustplaatsjes ook steeds stadser. In Noordwijk zag je vroe ger geen portiers, nu staan er voor elke bar/dancing écn of twee kleerkasten voor de deur. Het Zeeuwse dorpje Re- nesse groeide in ruim tien jaar uit van een vredig badplaatsje tot een broeinest van criminaliteit. Als eerste Nederlandse badplaats nam Renesse maatregelen en met succes. Het aantal ernstige delicten -vechtpartijen en beroving met ge weld - is flink afgenomen. Volgens de politie heeft dat alles te maken met de opvallende aanwezigheid van agenten op straat. Te voet en te paard. Op een zater dagnacht lopen er zo'n vijftien politie mensen op straat. „Iedereen die in Re nesse van plan is een klap uit te delen, voelt ogen op zich gericht. Onze aanwe zigheid werkt preventief op daders en geruststellend op ouderen. Omdat ze zich veiliger voelen blijven ze veel lan ger in het dorp hangen dan vroeger", al dus opperwachtmeester Werry. Uitgaansleven Maar een strengere surveillance in Re nesse is niet per definitie een verstandige investering voor Oosterend. In het na jaar moet blijken wat de effecten zijn van de preventieve maatregelen die de elf badplaatsen op advies van Beke heb ben getroffen. Aan de hand van de resul taten wil het adviesbureau een methode ontwikkelen waarmee gemeenten een za kelijke afweging kunnen maken of het zin heeft om te investeren in preventie „Want uiteindelijk is het toch een rende- mentsverhaal: wat steek je erin en wat levert hel op". Dc Belgische gemeente Brugge heeft al belangstelling getoond voor het project. Beke denkt dat de methode ook interes sant is voor veel meer Nederlandse ge meenten. Niet alleen voor badplaatsen zoals Scheveningen en Zandvoort („Zandvoort zit naar mijn mening ook aan de limiet"), maar ook voor steden met een bloeiend uitgaansleven. „Uit onderzoek blijkt dat het patroon in de uitgaansgebieden ongeveer hetzelfde is als in de recreatiegebieden. We zijn daarom met het ministerie van binnen landse zaken in overleg om het vandalis- me-registratieproject in middelgrote ste den uit te testen. Achteraf bezien hadden we het onderzochte gedrag ook uhgaans- criminaliteit kunnen noemen in plaats van recreatie-criminaliteit". Rustig vakantieplezier op de camping. FOTO'S: SACHA PIETERSE Ceidóc 6omo4it1

Leidse Courant | 1991 | | pagina 21