foidóe (Sowtamt Palestijnen stemmen in met vredes conferentie Gratis CeidóeSomant VVD: strop tanktoerisme groter L Dodental Kroatië loopt snel op ï)oden bij overstromingen in Duitsland en Oostenrijk 14 Dagen Gratis 3 AUGUSTUS 1991 iportagi Seriemoordenaar wil internat# steeds meer Dusan Tigerman ziet coaching als noodzakelijk kwaad n Got LEIDEN OMGEVING Rijneveld vervangt riolering en reconstrueert De Poelzoom Thunderbirds: nostalgie overwint alles -Orkest 1 Bacon.fcEEsTELIJK LEVEN 2 tijdens INNENLAND UITENLAND !X0en!U?ON,EUWS UNST/RTV ..iJPORT 5f the los CONOMIE Barbie-DPINIE 11 5( EIDEN/REGIO EER/MENU 7/9/10 15/16/17 Did. I )roog, vrij zonnig en 13.05 Tadvarm met een a.Afl.1 niddagtemperatuur van The 8 15 >ngeveer 26 graden, aan sdse jeugde kust enkele graden ,35 Motoi ager. Weinig wind, kracht of minder, in de middag en Zwerrlaan de kust wind van zee. Dok morgen warm zomerweer met wel een n (herh.) tans op een regen- of onweersbui. Uitgave Westerpers bv (maakt deel uit van Sijthoff Pers bv). Dire^eur-hoofdredacteur: J.W.C. Leune. 82ste jaargang no. 25099 Losse nummers 1,45. VAKANTIE vR\frTIJD zie pagina 20 Grote brand Holten door brandweerlieden aangestoken HOLTEN De grote brand, die gister nacht in het centrum van Holten een 20 meter hoge silo heeft verwoest, blijkt aan gestoken door twee leden van het Holtense brandweerkorps. Beide pyromanen zijn gisteren in de loop van dag aangehouden. Ze hebben bekend. Over hun motief en de wijze waarop ze de brand hebben gesticht kon de politie gisteravond nog niets zeg gen. De brand in de leegstaande silo had zo'n grote omvang dat de vrijwillige brandweer van Holten voor het blussen assistentie moest vragen aan haar collega's van De venter, Lochem en Bathmen. De twee brandweermannen, die de brand stichtten, namen volgens de politie zelf volop deel aan de uren durende blusoperatie. President Bush. 1 Bush wil tweede l( ambtstermijn WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft voor het eerst duidelijk gemaakt dat hij zich voor een tweede ambtstermijn kandi daat wil stellen. Op vragen over de be sprekingen met zijn adviseurs over de strategie om de verkiezingen in het komend jaar mee in te gaan, zei Bush aanvankelijk dat hij nog geen vast be sluit heeft genomen. Bij doorvragen zei hij alleen af te zien van een tweede termijn bij gezondheidsproblemen „en die heb ik op het ogenblik niet". Bush liet nog open wanneer hij zijn besluit zal bekendmaken. De presidents- en Congresverkiezingen in de Verenigde Staten worden op 5 november 1992 ge houden. Giftige rups in Noord-Brabant DEN HAAG Op meerdere plaatsen in Noord-Brabant zijn rupsennesten van de eikeprocessievlinder aangetroffen. De haren van deze rupsen scheiden mierezuur af en kunnen na aanraking met huid of luchtwegen een heftige en pijnlijke reactie teweeg brengen. De ge meenten in het betreffende gebied zijn hierover ingelicht door de Inspectie Mi lieuhygiëne Noord-Brabant, zo maakte de Vlinderstichting in Wageningen gis teren bekend. De rupsen verlaten 's nachts hun spinselnest in de eik en verplaatsen zich in een langgerekt lint om van de bladeren van de boom te eten. Aan deze eigenschappen dankt het insekt de naam eikeprocessievlinder. ANC ontzenuwt vrees voor nationalisaties JOHANNESBURG Het ANC is niet van plan een algehele nationalisatie van industrieën door te voeren als de oppositie beweging het straks in Zuid-Afrika voor het zeggen krijgt. Volgens Cyril Ramphosa, secretaris-generaal van het ANC, heeft het ANC van Oost-Europa geleerd dat centraal geleide economieën niet werken. Om te zorgen dat de onderdrukte zwarte meerderheid een groter aandeel krijgt in de welvaart zal het onvermijdelijk zijn dat een aantal particuliere onderne mingen wordt genationaliseerd, zei Ramphosa, maar van een automatische nationalisatie van grote bedrijven zal geen spra ke zijn. Het ANC wordt vanwege zijn nauwe betrekkingen met de communistische partij door het bedrijfsleven nogal ge wantrouwd. De anti-apartheidsbeweging is nooit erg duidelijk geweest over het economisch beleid die het denkt te gaan voe ren. Ramphosa zei dat het ANC voor het eind van het jaar een uitgewerkt beleid op papier zou zetten dat de goedkeuring zou kunnen wegdragen van het bedrijfsleven. JERUZALEM De hoop op deelname van een Palestijnse delegatie aan een voor oktober geplan de vredesconferentie over het Midden-Oosten is toe genomen. Dat bleek giste ren in Jeruzalem na een ruim vier uur durend ge sprek tussen de Ameri kaanse minister van bui tenlandse zaken James Baker en drie Palestijnse vertegenwoordigers uit de door Israël bezette gebie den. hebben gezegd tegen de rentie. Eerder had de Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO laten weten akkoord te gaan met het principe van een vredesconferentie tussen Israël en de Arabische landen. De instemming van de PLO is af hankelijk van vijf garanties: behandeling op de conferentie van de VN-resoluties over be ëindiging van de bezetting en terugtrekking van Israël uit de bezette gebieden; erkenning van het recht op zelfbestem ming van het Palestijnse volk; samenstellen van de Pale stijnse delegatie door de PLO; bespreking van de kwestie-Je- ruzalem en het staken van de vestiging van joodse kolonis ten in de bezette gebieden. Die eisen staan haaks op de voor waarden die Israël heeft ge steld voor de eerste bijeen komst. Baker vertrok gisteren naar Amman voor overleg met Jor danië. De Jordaanse premier Taher al-Masri liet op voor hand al weten dat de PLO bij de vredesbesprekingen moet worden betrokken. „Het liefst vanaf het begin van de confe rentie, anders op een later mo ment". In Amman bespreekt Baker de mogelijkheid om een uit Oost-Jeruzalem afkomstige Palestijn met een Jordaans paspoort in de Jordaanse dele gatie op te nemen. De Israëli sche minister van defensie Moshe Arens gaf gisteren een hint dat Israël zich daar niet tegen zal verzetten. Radio-Damascus, de officiële spreekbuis van Syrië, meldde gisteren dat de door Israël ge stelde voorwaarden „de confe rentie doen mislukken nog voor zij is gehouden". Veel zori, weinig drukte Bruin bakken op het strand in gezelschap van tienduizenden andere zonaanbidders. Dat staat ook dit weekeinde weer voor velen op de agenda. Deze foto laat zien dat het ook anders kan: gewoon langs de kant van de weg genieten van de zon, zonder om een plaatsje té hoeven vechten. FOTO: SACHA PIETERSE Finale: „Ik ga pas naar het strand als het geasfalteerd is". Doorgang vrachtverkeer Duitse grens versoepeld ZOETERMEER Het Nederlands vrachtverkeer zal vanaf 1 september minder vertraging ondervinden bij de Duitse grens. De Duitse regering heeft op verzoek van het ministerie van fi nanciën de procedures bij grenspassages vereenvoudigd. Dat blijkt uit een publicatie van de Nederlandse douane. Vrachtwa gens met goederen die bestemd zijn voor EG-landen kunnen straks de grens passeren zonder gebruik te maken van de aparte rijstroken voor het goederenvervoer. Volgens de verladersorga nisatie EVO zal de filevorming bij met name de grensovergang Venlo op de E34 door deze maatregel sterk teruglopen. DEN HAAG De Nederland se regering heeft zich flink verkeken op het nadeel dat de schatkist zou lijden door het tanktoerisme naar België en Duitsland. Sedert de benzine prijzen 5 juli fors in Nederland fors verhoogd zijn, tanken veel meer automobilisten in het buitenland dan verwacht was. De financiële strop bedraagt vermoedelijk ruim 100 miljoen gulden meer. zo meent het VVD-kamerlid Van Rey. Van Rey baseert zich op een enquête die het bureau M-4 uit Tilburg in opdracht van Bra bant Pers heeft gehouden on der 506 autobezitters in de grensstreken van Noord-Bra bant en Limburg. Aan de hand van de uitkomsten becijfert het bureau dat de pomphou ders in Limburg en Brabant per jaar 740 miljoen gulden aan omzet derven, dat is ruim 100 miljoen méér dan de Ne derlandse regering heeft voor- Van Rey vindt dat er een nieuw gedegen onderzoek moet komen naar de zogehe ten 'weglek-effecten'. Hij vreest dat in de grensstreken van midden- en noord-Neder land eveneens forse verliezen optreden, aangezien de benzi ne ook in Duitsland veel goed koper is. Staatssecretaris Van Amels- voort van Financiën heeft overigens al eerder toegezegd dat eind dit jaar een 'evalua tie-onderzoek' wordt verricht. Het Limburgse CDA-kamerlid Paulis wil dat de resultaten van dat onderzoek in decem ber op tafel komen, „opdat we er tijdig met het kabinet ver der over kunnen praten". Tien Duitsers in Turkije ontvoerd ANKARA/BONN Een groep van tien Duitse toeristen is gisteren, vermoedelijk door Kurdische opstandelingen, ontvoerd. De toeristen kam peerden bij een meer bij de Nemrut-vulkaan in het oosten van Turkije. Vijf andere toe risten konden ontkomen en hebben de gebeurtenis bij een politiebureau in Tatavan ge meld. De gijzelaars zijn vijf mannen, drie vrouwen en twee kinde- Magneetkaart moet opvang asielzoekers verbeteren DEN HAAG Een sy steem met magneetkaar ten moet vanaf dit najaar zorgen voor een meer ef ficiënte bedrijfsvoering in acht opvangcentra voor asielzoekers. De kaart re gistreert wie er op een be paald moment „in huis" is en kan ook worden ge bruikt om de uitgifte van kleed- en zakgeld en bed- degoed te controleren. Het zogenaamde „in huis re gistratiesysteem" maakt deel uit van het ontwerp ..Toela- tings- en Opvangmodel Asiel zoekers" van WVC dat vorige maand naar de Kamer is ge- Het plan zal eind augustus in de Kamer worden behandeld en moet op 1 oktober worden ingevoerd. Het is de bedoeling om in ieder geval de vier nieu we Onderzoek- en Opvang centra (OC) met het magneet kaart-systeem uit te rusten. Als mogelijke vestigingsplaat sen van deze onderkomens worden Eindhoven en Zeewol- de genoemd. Ook vier a vijf zogenaamde Kort Verblijfcen- tra (KVC) zullen dit najaar met het systeem gaan werken. In totaal krijgen zo'n vierdui zend asielzoekers de magneet kaart uitgereikt. De woordvoerster van WVC ontkent dat de kaart een nieuw soort identiteitsbewijs zou zijn. „Dat is pertinent niet het geval, het* is ook niet de bedoeling om te kunnen con troleren hoe lang een asielzoe ker zich buiten het opvang centrum heeft begeven". De magneetkaart heeft vol gens WVC twee belangrijke voordelen. Medewerkers van justitie die met een asielzoeker willen praten over diens aan vrage, kunnen op eenvoudige wijze zien of de cliënt „in huis" is. Dat voorkomt vertra ging in de afhandeling. Als tweede voordeel noemt het ministerie de effectievere con trole op de verstrekking van kleed- en zakgeld. orsport, \r- asters 30l idgenotei artoon cla i het uidduitse "eisenhausen oor de ateroverlast Dorlopig niet Ij- I FOTO:EPA ASSAU/WENEN In de esteente; uidelijke Duitse deelstaat Bei- 12insekt^.en zjjn gisteren drie mensen !I ^et *even gekomen door irtuig; 24 Verstromingen veroorzaakt tennlsparoor aanhoudende zware stort- ïgens. De Oostenrijkse plaats alzburg werd tot rampgebied kever; 'geaard nadat de plaatselijke vier de Salzbach buiten zijn evers trad. Tientallen wegen in Beieren en Oostenrijk zijn afgesloten en het scheepvaart verkeer op de Donau tussen Wenen en Linz is stilgelegd. De Duitse autoriteiten meld den dat een 68-jarige man ver dronk toen de camping waar op hij verbleef onder water kwam te staan. In de stad Re gensburg en in het Beierse woud werden de lichamen van twee vrouwen gevonden die slachtoffer waren van de over stromingen, aldus de politie. Inwoners van de deelstaat ken van hun huizen gered worden. De overstromingen in Beieren hebben al voor miljoe nen marken aan schade toege- Sinds woensdag worden Beie ren en het noordoosten van Oostenrijk getroffen door zwa re stortregens. Oostenrijkse autoriteiten meldden dat het waterpeil in de rivieren nog steeds stijgt. Meteorologen zeggen dat de regen zeker tot na het week einde zal aanhouden. BELGRADO Het do dental in het noordoosten van Kroatië als gevolg van gevechten tussen Kroatische agenten en gardisten en Servische na tionalisten en het federale leger loopt snel op. Het officiële Joegoslavische persbureau meldde giste ren dat al meer dan hon derd doden waren geval len bij gevechten rond het dorp Dalj. Gisteren vielen in een naburig dorp nog eens zeker 36 doden aan Kroatische zijde. Het strijdgebied ligt 80 kilome ter ten oosten van de Kroati sche hoofdstad Zagreb. Servi sche eenheden hebben de ge bieden Slavonië, Baranija en het westelijk deel van Srem in handen. Branimir Glavas, hoofd van de Kroatische troe pen in Osijek, verklaarde gis teren dat veertig Kroatische gardisten door Serviërs zijn „afgeslacht". Minister Van den Broek heeft gisteren duidelijk gemaakt dat AUTOVERHUUR F.PRANGERS de EG-ministers niet denken aan het zenden van een zwaar bewapende legermacht die in Joegoslavië orde op zaken moet stellen. Volgens hem kan het hoogstens gaan om een vredesmacht. Die moet dienen als buffer en zo strijdende par tijen ontmoedigen toch weer de wapens op te nemen. „Wij zullen Joegoslavië zeggen dat welke bijdrage, hulp of steun het van de Europese Gemeen schap verwacht, die alleen maar effectief kan zijn op het moment dat het bereid is on voorwaardelijk de wapens neer te leggen, en geweld en bloedvergieten te staken". Na Frankrijk heeft ook Duitsland zich uitgesproken voor het stu ren van een interventiemacht naar Joegoslavië, mits alle be trokken partijen daarmee in stemmen. De EG zal volgens de Luxemburgse minister Poos haar bemiddeling staken als de betrok! en het akkoord van Brioni niet meer erkennen en de overheid het leger en de mili ties niet in toom kan houden. Een meerderheid van de Tweede Kamer voelt niets voor het sturen van Neder landse militairen naar Joego slavië. Dat blijkt uit uitspra ken die de woordvoerders van PvdA en CDA gisteren deden Pagina 5: Oorlog is ver weg van Zagred Niet alles wat gratis wordt aangeboden is altijd even goed. Maar wie toch op Schiphol is om zijn familie of bekenden weg te brengen of op te halen, zou ook wel eens even op de derde verdieping van het stationsgebouw van de luchthaven bij de Zonneruiter kunnen gaan kijken. Daar is de hele dag - nog tot en met maandag 5 augustus - een expositie te zien van beelden, boeken en schilderijen van respectievelijk Hans je de Hollander, Frans Baake en Angenelle Thijssen. Net zo gratis van te genieten als van een veertiendaags proefabonne ment op de Leidse Courant. Met veel aandacht voor beelden, boeken en schilderijen. Elke dag: ook na 5 augustus. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 18,5' Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 25,70 (met automatische betaling) kwartaal f. 78,60 I Dhr/Mevr: Voorl: I Postcode/Plaats: 129) 2501 VC Den Haag of bel 071 -313 6'

Leidse Courant | 1991 | | pagina 1