lfi Rijneveld vervangt riolering en reconstrueert De Poelzoom 3)e (Bou^atit LEIDEN OMGEVING 17 Pelsdierfokker krijgt uitstel vergunningseisen Raadslid in 'het dorp waar de huizen op elkaar staan' Sassenheim wil aantal nieuwe lokalen basisschool beperken 2 1/2 :o. 13.30, deon 2 18.45, 16.00, nta San- C 3: At- 5. 16.00. urtles II Ceidae Qowuvnt ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 Botulisme in Alphen blijkt ongevaarlijk alphen aan den rijn Botulisme C blijkt de oorzaak ie zijn van de dood van een eend die op 15 juli is aange troffen in de Oude Rijn in Al phen. Dit werd gisteren mee gedeeld door de gemeente Al phen. Maandag werden er ook al drie dode eenden in het Aarkanaal -bij de Zegerplas aangetroffen. Ook deze een den worden nog onderzocht. Omdat de wateren met elkaar in verbinding staan, vermoedt de gemeentewoordvoerster dat ook deze eenden door botulis me C zijn gestorven. DEN HAAG/AARLAN- DERVEEN - Pelsdieren fokker P. Verboom uit Aarlanderveen hoeft voorlopig geen vloeistof dichte vloer onder zijn be drijf aan te leggen. Hij mag, conform zijn ver zoek, maximaal 1500 fok- teven houden. Over een jaar moet hij zijn overge stapt op een nieuw mes- tafvoersysteem. Dit volgt uit een uitspraak van waarnemend voorzitter B. Velkamp van de geschillenaf- deling van de Raad van State. Vorige week vrijdag vroeg de Alphense peldierenfokker om opschorting van een aantal nieuwe strenge milieuvoor schriften. Burgemeester en wethouders van Alphen had den Verboom ondermeer op gelegd dat hij binnen een half jaar een mestafvoersysteem met transportbanden aanlegt. Ook moest er onder het gehele bedrijf een vloeistofdichte vloer komen. Voorts pleitte de gemeente ervoor dat het aan tal pelsdieren op Verbooms be drijf nooit meer zal bedragen dan 10.500 stuks. Verboom wil uit financiële overwegingen drie jaar de tijd om het mestsysteem aan te leggen. De vloeistofdichte vloer hoeft er naar zijn me ning niet te komen. Het door de gemeente vastgestelde maximum aantal dieren is voorts onwerkbaar, zo zei zijn raadsman vorige week op de zitting. Het is voldoende als het aantal fokteven wordt vastgesteld op 1500. Als er dan eens wat meer jongen worden geboren dan gemiddeld, komt de pelsdierenfokker niet met een in de problemen. De nieuwe milieuvergunning werd verleend vanwege illega le nieuwbouw door Verboom. Bewoner Ruardy van de Steekterweg en de instelling voor verstandelijk en lichame lijk gehandicapten, de Hooge Burch in Zwammerdam. pleit te ervoor dat de nieuwe ver gunning in stand blijft. Zij on dervinden, aldus de woord voerster van Ruardy en de Hooge Burch, doorlopend stankoverlast van het bedrijf. De uitspraak van Veldkamp is een voorlopige. De kwestie zal over enkele maanden worden voortgezet in een bodemproce dure bij de geschillenafdeling. HAZERSWOUDE-DORP Het riool aan de Poel- zoom ten oosten van de Oostvaart in Hazerswou- de-Dorp wordt geheel vervangen. Gelijktijdig wordt de hele straat opge hoogd met een halve me ter. De asfaltverharding wordt vervangen door be strating. Dat is de inhoud van een collegevoorstel van burgemeester en wet houders van Rijneveld. Zij willen hiervoor 541.000 gulden uittrekken. De Poelzoom ligt in een veen gebied. Door het aanbrengen van de wegverharding en de verkeersbelasting zijn de on derliggende veenlagen samen gedrukt. Bovendien zijn in dit gebied de sloten gedempt, waardoor de weg op bepaalde stukken is verzakt. Momenteel zijn de diverse garages aan de weg nauwelijks nog bereik baar. Tevens is het riool ver zakt, met als gevolg diverse zijn. Rijneveld wil begin 1992 be ginnen met de werkzaamhe den aan De Poelzoom. De be staande rioolbuizen worden dichtgestopt en vervangen door pvc-buizen. Het bestaan de gemaal bij de voetbrug wordt verplaatst naar de Zuid- dijklaan. Dit levert een kos tenbesparing op omdat door de verplaatsing minder graaf werk behoeft te worden ver richt. Door verplaatsing van het gemaal zal in de toekomst ook minder nazakking optre den. De bestaande asfaltverharding wordt vervangen door bestra ting. Deze verhardingssoort past volgens B en W beter bij het karakter van de straat en geeft in de toekomst minder problemen bij het herstellen van eventuele verzakkingen van het wegdek. Tenslotte worden de particu liere terreinen aan De Poel zoom over een breedte van rein zijn voor de eigenaren. Het collegevoorstel wordt don derdag besproken door de commissie openbare werken en verkeer, waarna het 29 au gustus in de raadsvergadering aan de orde komt. In oktober wordt een opdracht aan de Grontmij tot het maken van het bestek en de tekeningen gegeven. Eind 1991 volgt de voorlichting door de gemeente aan omwonenden en vindt de aanbesteding plaats. Verwacht wordt dat de werkzaamheden medio volgend jaar kunnen worden afgerond. de Noord- wijkerhoutse CDA-fractie: „We hebben vier jaar om er klinkende namen van te maken" foto: henk van den ende DICK 'TUAN' HENDRICKX WOONDE TUSSEN PAPOEA'S Brandweer spuit water om vissterfte te stoppen agelijks 18.30-1 n ook De brandweer van Zevenhoven is nu al drie dagen bezig om Ook in Nieuwveen is de brandweer begonnen met het spuiten in 918 30- zuurstof de ringsloot bij Zevenhoven in te spuiten. Vanwege de ringsloot. Mogelijk zal de brandweer tijdens het weekeinde u' a|] zuurstofgebrek zijn begin deze week honderden vissen dood bo- zijn werk voort moeten zetten, maar dit is afhankelijk van de re- ven komen drijven. Inmiddels zijn al vier grote tonnen met dode sultaten van de metingen die vanmorgen zijn verricht, vissen afgevoerd. wim van noort Van ontucht verdachte man in hoger beroep DEN HAAG/SASSENHEIM - Een van ontucht met zijn stief dochter verdachte 47-jarige Sassenheimer heeft geen recht op milde bestraffing. Dat stel de aanklager bij het Haags ge rechtshof, H Feber, gisteren in de hoger-beroepszaak tegen de man. Feber vroeg het hof om bevestiging van het vonnis dat de Haagse rechtbank in eerste instantie in deze zaak heeft uitgesproken. Daarin werd de man veroordeeld tot 36 maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk. De verdachte zou jarenlang zijn eigen dochter hebben mis bruikt. Dat kwam echter niet aan het licht, totdat de stief dochter tegenover de politie verklaarde dat de man haar diverse malen had gedwongen tot ontucht. Tegenover het hof ontkende de Sassenheimer niet dat er zaken zijn gebeurd, die niet in de haak zijn. „Maar", zo verze kerde hij, „in de krant stond dat ik geweld heb gebruikt en dat ik ze met de dood heb be dreigd. Dat is absoluut niet De meisjes hebben echter ver klaard dat zij in het verleden met riemen en stukken hout zijn geslagen. Aanklager Feber wilde wel aannemen dat dat de laatste jaren achterwege is gebleven, maar het geweld uit het verleden moet bij de meis jes nog zo vers in het geheu gen hebben gezeten, dat zij doodsbang voor hem bleven. Het hof doet over twee weken uitspraak. NOORDWIJKERHOUT ,,De achterban voor het CDA moet niet iets on zichtbaars zijn. Ik zit in de commissies onderwijs en welzijn en ik wil daarom ook met mensen uit het veld contact hebben. In de politiek moet je dat op gezette tijden en regelma tig doen. Ik zou anders niet aan bepaalde beslis singen mee kunnen wer ken". Aan het woord is Dick Hendrickx, het vijf de nieuwe gezicht dat de grootste Noordwijkerhout- se fractie, het CDA, het afgelopen jaar is komen te versterken. De aflossing van de inmiddels vergrijsde wacht is goeddeels achter de rug, maar de nieuwe namen die door het CDA naar voren zijn geschoven zijn voor het merendeel nogal onbe kend. Herkent de achterban zich daar nog wel in? „We hebben vier jaar de tijd om er klinkende namen van te maken", is het antwoord van Hendrickx. „En dat zullen we gaan doen ook. Er is een ver schuiving merkbaar binnen de fractie. Vroeger werden de discussies voor het CDA voor namelijk gevoerd door een be paalde woordvoerder en door de wethouder, maar van de rest van de fractie hoorde je bijna niemand. Nu laten er meer van zich horen. Wel moet het politieke gevoel van de nieuwelingen nog aange scherpt worden, in de politiek moet je scoren. Zoiets moet echter groeien. De grootste n de fractie in diverse pluimage hebben en die diver siteit is goed", meent de chris ten democraat. Vier maanden geleden kwam Hendrickx de raadsfractie bin nen en hij nam het onderwijs en het welzijnswerk op zich, twee terreinen waarop hij in elk geval geen echte onbeken de is. „Ik was eerst Hendrickx van de preekstoel. Dat was toen ik lector was in de Jozef kerk. Daarna werd het Hen drickx van de wijkenraad, een nog kleiner kringetje, zodat je minder naar buiten treedt". Tuan Maar ooit was Hendrickx 'tuan'. meester, in Nieuwe Guinea. In 1962 werd hij door de regering uitgezonden naar dat eiland om er bevolkings onderzoek te doen. Hij was de eerste Nederlander die zich in verschillende paalwoningdor pen voor wat langere tijd ves tigde. „Omdat ik licht had, kwamen de papoea's 's avonds vanzelf naar me toe. En dan schonk ik ze een kop thee en ik gaf ze Brinta. Dat kennen ze daar niet. En dan kreeg ik de tongen al gauw los. Die mensen leven in een totaal open gemeenschap. Je bent in tensief met ze bezig, en dan zie je veel". Zo zag hij bijvoorbeeld een jong kind dat hij van de pa poeamoeder niet mee hoefde te tellen voor zijn inventarisa tie want dat kind ging toch gauw dood. Het zat onder de meest afschuwelijke „Ik geloofde die moeder, dat ik op een gegeven een hond binnen zag komen, rood van de schurft en het kind begon met die hond te spelen. Ik heb de hond een schop gegeven dat hij die paal woning drie meter uitlazerde", vertelt Hendrickx. Het kind genas en als dank kreeg hij veel groente en fruit, iets wat Papoea's zelf vreemd genoeg nooit aten. Alleen zijn 'boy' Damianus at het en ver zorgde zichzelf omdat Hen drickx hem meenam naar de rivier om zich te wassen. Toen ze na enkele maanden terug kwamen in Damianus' dorp zag de jongen er zo blinkend uit. dat hij alle vrouwen om zijn vinger wond. Met genoegen kijkt Hendrickx op die periode terug. „De Pa poea's waren nog echt mensen. Als die lachen, dan liggen ze over de grond te kronkelen van het lachen". Idealen Belangstelling voor dit soort zaken kan Hendrickx niet ont zegd worden. En die interesse heeft hij ook voor het dorp „waar de huizen op elkaar staan", zoals hij de verbaasde Papoea's vertelde. „Dat vind ik het boeiende van het raads werk, dat je je in allerlei zaken verdiept die het dorp aangaan. Zo leer je je dorp beter ken nen, krijg je meer begrip voor de moeilijkheden en ik heb de indruk dat die er zeker zijn". Zelf zou hij graag zien dat er wat meer zelfwerkzaamheid bij de mensen zou groeien. Dat je er niet van uit moet gaan dat alles van bovenaf, vanuit de raadskamer van het ge meentehuis geregeld moet worden. „Bijvoorbeeld onze ei gen bomen en bossen. Maar ook het gescheiden aanleveren van afval en de zorg voor de medemens. Dat ieder-voor- zich moeten we een beetje bij de mensen weghalen. Dat zijn idealen waar ik gevoelig voor ben. Dat moeten we de men sen als CDA duidelijk maken". Het weer op de Balkan was eind juli 1931 behoorlijk van slag, als we de Leidsche Cou rant van zestig jaar geleden mogen geloven en waarom zouden we dat niet? „Molda vië wordt na een hittegolf door een koudegolf bezocht. De temperatuur is van 50 tot 4 graad Celsius gedaald, terwijl zij in het gebergte zelfs tot on der het vriespunt is gedaald. Op sommige plaatsen is sneeuw gevallen". In Italië, waar de prelaten al tijd voor het opscheppen heb ben gelegen, werden twee bisschoppen door een auto gewond. „De aartsbisschop van Treviso en de bisschop van Bellino, die zich te Monte Catine bevinden, werden bij het oversteken van een straatweg door een automo biel aangereden. De aartsbis schop bekwam lichte verwon dingen, terwijl de bisschop in het ziekenhuis ter verpleging moest worden opgenomen". „De Britsche premier Ram say MacDonald is 28 Juli met den trein uit Nederland te Berlijn aangekomen en op zeer hartelijke wijze verwel komd. Op het station en ook er voor bevond zich een groote menigte. Ofschoon de politie uitgebreide voorzorgs maatregelen had genomen kon zij niet beletten, dat het publiek het cordon verbrak en den Britschen staatsman een geestdriftige ovatie bracht. Op het perron bevond zich voorts een afdeeling van 100 leden der Reichsbanner, die zich eveneens uitputte in huldebetoogingen voor Mac Donald. Het publiek riep den Engel- schen gast toe: Leve den vrede, Nooit meer Oorlog,- Heil e.d. en de auto waarin MacDonald zich bevond, kon zich maar met moeite een weg door de dichte menigte banen. De geestdriftige kreten van het publiek hielden aan, tot alle auto's met officieele persoonlijkheden waren weg gereden". Uit Brussel wordt gemeld: „Een Brusselsch journalist heeft zich zelf als...postpak ket naar Londen laten ver zenden Hij meldde zich op het hoofdkantoor te Brussel aan het loket voor postpak ketten aan, met op zijn jas een etiket, waarop het adres van de London News Agency te lezen stond. De journalist werd netjes in ontvangst ge nomen en bij de pakketten voor Londen gedeponeerd. Toen het uur van vertrek ge komen was, werd hij in den postauto naar het vliegveld van Evere-Brussel gebracht en in de bergplaats van het nachtvliegtuig geplaatst. En kele uren later werd hij te Croydon aan de agency afge leverd, die hem verder naar Londen bracht. De reis was nu wel juist geen lolletje geweest, maar onze collega had, door zich als post pakket te laten verzenden, 29frs bezuinigd op wat hij an ders als „mensch" voor de reis had moeten betalen". In een hoofdartikel op zater dag 1 aug.'3l: „De Commissa ris der Koningin in de pro vincie Limburg, mr. E. baron van Hövell tot Westerflier, heeft deze week, als voorzit ter van de Prov.Staten, ge klaagd over gebrek aan stu- dielust bij een deel der tegen woordige jeugd. Hij verklaar de te betreuren, dat jonge ambtenaren tegenwoordig geen energie genoeg meer hebben om zich verder te be kwamen. Er wordt meer ge dacht aan sport en pleizier dan aan studie. Gemeentebe sturen zullen van hun ambte naren moeten eischen, dat zij zich bekwamen, zooals ook aan de jongere ambtenaren ter griffie wordt gezegd, dat zij geen promotie zullen ma ken, wanneer zij niet studeer- Inderdaad, door een groot deel der jeugd wordt te wei nig gewerkt aan de eigen vor ming. Men studeert niet meer, als men maar een diploma heeft of zonder diploma zich toch een vaste betrekking heeft weten te veroveren. Men legt er zich niet meer op toe, om grondig een vak te leeren, als men maar aan 't verdienen is geraakt. Zoo zijn er althans velen. In alle krin gen der maatschappij". Uit Boskoop: „Naar wij verne men zullen er dit jaar alhier geen koninginnefeesten ge houden worden, daar het voor de „Feestcommissie 1919" zeer moeilijk is, ieder jaar een goed geslaagd feest te organi se Commissaris der Konin gin in de provincie Drente heeft met ingang van 1 Aug. oneervol ontslag verleend aan F.B., den zich thans in ar rest bevindenden geschorsten femeenteveldwachter te milde, die zich schuldig heeft gemaakt aan verduiste- Kauwgom-kauwen tot in de kerk, ring van gemeentegelden". Een advertentie. „PRIES TERJUBILEA. Geelwitte pet ten, baretten, sjerpen, vlag gen, wimpels, vlaggedoek, Hulde a.d. Jubilaris, zwarte kleeren en hooge hoeden. ERATO, Oude Singel 14, tel.889. Lampions met kerke lijke wapens, vuurwerk. Be spreek nu uw Koninginnedag optochtcostuums". „Uit een verklaring van een der Spaansche departementen blijkt, dat in Spaansche re- geeringskringen het voorne men bestaat om de scheiding tusschen kerk en staat scher per door te voeren en in de toekomst ook het zuiver bur gerlijk huwelijk zonder ker kelijke inzegening toe te la ten. Het huwelijk, uitsluitend voor den Burgerlijken Stand, zou als gevolg hebben, dat ook echtscheiding in Spanje moge lijk wordt". „In de „Watergraafsmeersche Kerkbode" klaagt ds. Boer- koel over de veldwinnende gewoonte van kauwgom- kauwen, die ook al onder den kerkdienst kon worden opge merkt. „Op de tram, overal waar volk bij elkaar is, ziet i foto: persunie tereen gaan de kaken maar heen en weer. Precies koeien. Er moet iets behagelijks inzit ten: 't is een lui, volstrekt niet vermoeiend werk en men heeft het prettige gevoel, dat men toch bezig is. Maar een altijd kauwend mensch krijgt op den duur een onbeschrijve- lijk domme uitdrukking op zijn gezicht. Vroeger was het erger in onze Geref.kerken. Nog. herinner ik mij de grauw papierenbordjes op de salpete- rig uitgebeten muren: men wordt beleefd verzocht, geen tabak uit te spuwen. Maar ook geen kauwgom in de kerk. En zeker niet op den grond!" DEN HAAG/SASSEN HEIM - Burgemeester en Wethouders van Sassen heim vrezen dat de Stich ting Katholiek Basison derwijs Sassenheim snel zal overgaan tot de bouw van drie lokalen bij de school De Startbaan. Om dat de gemeente finan cieel nadeel meent te lij den bij uitbreiding van de school, werd gisteren een spoedprocedure bij de Raad van State gevoerd tegen het ministerie van Onderwijs. B en W zien de noodzaak van uitbreiding met drie lokalen niet in. Jaarlijks komen er in Sassenheim maar 28 woningen bij, zei gemeentewoordvoerder J. de Jager gisteren op de zit ting bij de Raad van State. De minister van Onderwijs, die het schoolbestuur toestemming heeft gegeven voor de uitbrei ding, is met zijn prognose van 55 woningen per jaar dus veel te optimistisch, vond hij. De gemeente voorziet dat men bij de bouw van drie lokalen na 2000 geconfronteerd zou wor den met een overcapaciteit. Belangen Het kostte waarnemend voor zitter H. Polak van de geschil lenafdeling van de Raad van State gisteren moeite te ont dekken welk belang de ge meente heeft om de bouw plannen op te schorten. De Ja ger zei hierop dat de gemeente de uitbreiding, ongeveer 630.000 gulden, moet voorfi nancieren. Een bedrag wat in clusief rente in veertig jaar lijkse porties aan de gemeente wordt terugbetaald. De Jager wees er echter op dat over een jaar, als in deze kwestie de bo demprocedure dient, weieens zou kunnen worden beslist dat De Startbaan niet had mogen uitbreiden. De gemeente moet dan maar zien hoe ze het geld terugkrijgt. Daarom werd ver zocht de schooluitbreiding op te schorten totdat de geschille nafdeling in de bodemproce dure een definitieve uitspraak heeft gedaan. De Jager stelde het schoolbe stuur voor om met twee loka len te beginnen. De kosten daarvan zouden op 440.000 gulden komen. Een derde zou dan, indien nodig voor 260.000 gulden alsnog kunnen worden bijgebouwd. Het schoolbestuur wees dit voorstel echter als te duur van de hand. De bouw van drie lokalen ineens zoii namelijk zeventigduizend gul den goedkoper zijn dan de bouw in fasen van eerst twee en daarna nog één lokaal. Waarnemend voorzitter Polak beslist naar verwachting vol gende week.

Leidse Courant | 1991 | | pagina 17