Gierstkroket en boter in -potjes voor beter milieu ypyge0n tracé LEIDEN OMGEVING W EEK EINDE Persoonlijk cadeau jeidócSouotmt ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 15 i/oor j e bben; B.V. x>r van CIDEN Per 1 novem- )f geeft de gemeentelij- 3bben; dienst Reiniging het d fede voorbeeld: de kan- Ie wordt milieuvriende- k. De boter en jam in jtjes, vlees en kaas vers sneden en op kartonnen en en kaaltjes gepresenteerd, melk uit flessen en het val vanzelfsprekend ge- keiden. 'Groen' lunchen Ijkt helemaal niet moei te te zijn. 33240 j junchen jn een willekeuri- bedrijfskantine en je krijgt ht dan l volgende voorgeschoteld: week lk in karton of in plastic, 1 les, boter en kaas voorver- jet in pvc-houdend plastic, iren afkomstig van biokip- n, kroketten uit dierlijk fri- lirvet, en het afval gaat bij laar in één grote zak Kort- een volstrekt milieu-ON- lendelijke kantine, jt het anders kan bewijst kB Catering uit Zwanen- jrg. Het bedrijf heeft de cate- jg in handen bij het Directo- kt-Generaal Milieubeheer GM) van het ministerie van jtOM in Leidschendam, dat |ds kort is overgegaan op jlieuvriendelijk lunchen. >n maaltijd daar leert dat het Iders kan en dat de lunch er G S jpaald niet slechter op wordt, A tegendeel. /fff terst leverde de kantine hier j het DGM tien vuilniszak- 'n afval Per dag op, nu is dat nog maar één", zegt D. ^*|hipper, hoofd commerciële rTTJTTwken van SAB, niet zonder jLflUljjts Samen met districtsma- Hogeschiger A. Lugtigheid heeft hij ?n van de f supervisie over de 'vergroe- 30-mstei jng' van de catering gehad. Nederian&t. proces is niet altijd gladjes breed frlopen, vertelt Lugtigheid. mderwijs- e merkt heel goed dat de thandel er nog niet op in- 1 is. Het is zo'n automa- geworden voor bijvoor een bakker om zijn in plastic zakken te le- ,,Öok met de melkle- :ier, Melkunie, hebben enige problemen gehad" Schipper aan. ,,De bakker vrij snel overstag: hij le- het brood nu aan in pa- ;n hoedezakken. Het con- met de Melkunie voor :t DGM hebben we beëin- omdat zij op het moment EEN BETER MILIEU BESINT Bil IEIIIE REINIGING GEEFT HET GOEDE VOORBEELD werd opgehaald, was de cirkel perfect rond. Voor de 'groene' kantine van de DGM moest wel toestem ming van TNO en de Keu ringsdienst van Waren worden aangevraagd omdat onverpak te etenswaren eerder besmet kunnen raken met allerlei bacteriën dan voorverpakte etenswaren. Volgens Schipper is de huidige warenwetgeving niet toegesneden op een mi lieuvriendelijker voedselver- strekking. „Wij hopen daarom ook dat een lid van de Tweede Kamer vragen zal stellen over de beperkingen die ons in die zin worden opgelegd. De cate raars zitten klem tussen de huidige richtlijnen". Ook bij de toeleverende indus trie dringt langzaam maar ze ker het besef door dat het mi lieu minder belast moet wor den: Om de 'groene' kantine te vervolmaken, wilde SAB ook overschakelen op milieuvrien delijk vaatwasmiddel. „Wij hebben gesprekken gevoerd met Unilever, die tot resultaat hebben gehad dat zij inder daad een minder milieubelas tend vaatwasmiddel op de markt zullen brengen", zegt Schipper tevreden. Appetijtelijk dat wij milieuvriendelijker wilden werken, geen alterna tieven voor de melk in plastic of kartons kon bieden. Uitein delijk hebben we besloten om in zee te gaan met Proserpina. Melkunie heeft op die manier wel een heel slechte beurt ge maakt bij de overheid" Proserpina leverde tot nu toe voornamelijk aan ecologische winkels, maar mag dus sinds kort ook SAB tot zijn klanten rekenen. De melk is afkomstig van koeien die gehouden wor den door ecologische melkvee houders en wordt natuurlijk geleverd in glazen flessen. In middels is echter ook bij de Melkunie enig milieubesef doorgedrongen: ook zij biedt tegenwoordig melk in flessen Kliederboel Niet alleen de leveranciers werken soms tegen. Soms zijn de dingen die je zoekt gewoon nergens te vinden. „We moes ten ook een alternatief vinden voor de boter en de jam, die normaal in kleine plastic kuip jes worden geleverd. Grote kuipjes of potten jam op tafel wilden we pertinent niet want dat zou alleen maar een klie derboel worden Maar kleine glazen schaaltjes waren ner gens te vinden. Uiteindelijk zijn we bij een het klinkt heel vreemd farmaceuti sche groothandel terechtgeko men: daar hebben we kleine zalfpotjes gekocht, precies ge noeg voor één of twee porties. Het schroefdeksel hebben we er maar afgelaten", aldus dis trictsmanager Lugtigheid. De pindakaas en appelstroop, in veel kantines in plastic wel te koop, zijn maar meteen van de lijst geschrapt, ook al omdat er weinig vraag naar was. Voor simpele zaken als rietjes moest zelfs worden uitgewe ken naar het buitenland. Lug tigheid: „Vroeger waren pa pieren rietjes in Nederland heel normaal, maar nu worden alleen nog plastic rietjes ge bruikt Via-via kwam ik in Frankrijk terecht, waar ik nog wel aan papieren rietjes kon komen". Niet alleen de presentatie lunch op het Directoraat Generaal Milieubeheer in Leidschen- foto: sacha pieterse aantal mensen dat hier komt dam. moet milieuvriendelijker, ook de etenswaren zelf moeten een gezondere herkomst hebben. De melk was al noodge dwongen door de starheid van de vorige leverancier af komstig van ecologische boe ren. Het vervangen van de goedkope eieren van bio-kip- pen door scharreleieren was een kleine stap. Vanaf dat mo ment ging de bal steeds sneller rollen: de kaas en het vlees kwamen voortaan van eco- veehouders, de jam van bio- dynamische fruitteelt en uit eindelijk deed de gierstkroket gefrituurd in maisolie haar in trede in DGM-kantine. Een wat Een gierstkroket, een vegetarische variant op de gewone kroket. „En die sloeg aan. Jammer genoeg hebben we die nu even moeten afvoe ren van het menu omdat de le verancier die tijdelijk uit het assortiment heeft genomen Maar daarnaast verkopen we tofu-burgers als alternatief voor de hamburger, en de vraag ernaar stijgt", vertelt commercieel manager Schip per „En het vreemde is: het lunchen is alleen nomen. Ambtenaren die de kantine eerst meden door de milieu-onvriendelijkheid, ko- 'Prima idee' Daar ging voor een groot aan tal van hen wel een gewen ningsperiode van pakweg twee maanden aan vooraf. Gierst- kroketten en tofuburgers zijn nu eenmaal niet de eerste za ken waar je aan denkt als je 'kantine' zegt. Maar nu bevalt het uitstekend. Een rondgang langs enkele etenden levert slechts lovende woorden op: 'prima idee', 'smaakt helemaal niet anders', 'veel beter voor het milieu natuurlijk' zijn slechts drie voorbeelden daar- Het scheiden van het afval bij de vuilnisbak was in het begin ook even wennen maar na twee maanden 'proeftijd' loopt ook dat op rolletjes: de schillen gaan in de ene bak en de kar tonnen schaaltjes in de andere. Als nu ook in Leidschendam het afval ook nog gescheiden kantine echter „Het oog wil ook wat er dat onbespoten sla er w, der appetijtelijk uitziet die wel bespoten is", Lugtigheid toe. Het is geval een flinke stap goeie richting. feit i HogeschcL_ Bijdragen van: Sara Kats- il 44 man, Marieta Kroft en Mo- nique Roso, len Haq 411222 Paniek (1) Paniek bij veertien gemeen ten deze week. Zij zouden met pet uiterst gifitige dioxine vervuilde koperslakken heb- ^^~Jen verwerkt in de gravel- ^^^correls die gebruikt zijn bij de aanleg van oefenterreinen op >pen-hun sportparken. Twee minis- itip\/p*eries kwamen er zelfs aan te ebas, WVC en VROM. In een Onzejjersbericht was het WVC dat ërm verklaarde dat collega Alders de gemeenten inmid dels al had verzocht de be trokken velden af te sluiten. i de gemeenten waar de ambtenaren en politici de schrik om het hart sloeg was Nieuwveen. Even verkeerde iet bestuur in de waan onder deel te zijn van een nieuwe gifaffaire. Het spul zou zijn verwerkt in het trainingsveld voetbalclub Nicolaas goe- Duidelijk Maar in alle doortastendheid mee de ministeries alarm sloegen, werd even vergeten de betrokken gemeenten te overleggen. Hans Alders had Nieuwveen in elk geval niet benaderd met het ver zoek om het veld van Nico laas Boys af te sluiten. En als van de ambtenaren niet toevallig op teletekst had ge- dat Nieuwveen in het rij tje van veertien was genoemd, nad de gemeente al helemaal met de mond vol tanden geze ten toen journalisten en be zorgde inwoners ervoor zorg den dat de telefoon in de an ders zo stille zomertijd plots roodgloeiend stond. Ongeruste ouders vroegen zich af of hun kinderen zich nog wel op het veld konden begeven. Paniek (2) Burgemeester en wethouders belegden donderdagmiddag een spoedvergadering en hiel den de spanning er goed in door pas op vrijdagochtend een verklaring uit te geven, voor speciaal een pers conferentie werd belegd. En daar onthulde burgemeester llos Huigsloot dat Nieuwveen gemeentelijke dienstenveloppen zijn sinds kort bedrukt met een plaatje van de Franse hoge snelheidstrein TGV en de tekst: „TGV, Geen tracé A, Geen tracé B". Zo maakt Zoeterwoude al haar relaties duidelijk waar ze staat. En in dit geval is Zoeterwoude voelt zich bedreigd door de mogelijke komst van de hoge snelheid- het ook een boodschap waar de bevolking achter staat. Kort geleden nog zetten strein. De gemeente is daarin niet uniek. Wel bijzonder is de manier waarop Zoe- 4.500 Zoeterwoudenaren hun handtekening onder een petitie tegen de komst van terwoude dat aan de buitenwereld kenbaar maakt. De doorgaans saaie bruine de trein. illustratie: pr is het nodige aan te merken: te weinig nieuws, niet objec tief genoeg en te lang. De kans op plaatsing wordt niet groter als het ter attentie van een persoon wordt gestuurd, maar het moet er wel netjes verzorgd uitzien. Aan het einde van de enquete geeft Van der Maas nog enke le welgemeende adviezen: let op het taalgebruik, houd het persbericht kort en zakelijk en vermeld altijd een contact persoon. Adviezen die menig buurtcomité of kaartclubje in zijn zak kan steken want lelij ke persberichten, getypt met een haperende schrijfmachine en niet gecorrigeerd voor de veelvuldig voorkomende spel en stijlfouten komen terecht in wat heel eufemistisch wordt omschreven als het „ronde archief": de prullen bak. Naast alle andere vragen werd nog één vraag gesteld over de functie van een pr- bureau: hebben die een posi tieve invloed op de kwaliteit van persberichten? „Ja" ant woordde 58 procent van de respondenten. Logisch dat Van der Maas dat wilde we ten: ze wilde zekerheid dat wat ze deed, ook effect had. Ze werkt namelijk bij Zwart Partners, Adviseurs in Communicatie. .inderdaad ooit een vragenfor mulier had gehad over de top laag van het trainingsveld. Maar de- ambtenaar die het moest invullen ging op va kantie en het formulier bleef ongelukkigerwijs liggen. En uitgaande van een variant op het spreekwoord „wie zwijgt stemt toe" ging de Nederland se Sportfederatie die het had verstuurd er vanuit dat er dus wel dioxine-slakken zouden liggen in Nieuwveen. Maar mooi niet dus. Ondertussen stond Nieuwveen wel op zijn kop en reed de Heidemij al voor om monsters te nemen. In Rijswijk deed zich iets soortgelijks voor. Door ver warring over de aard van de vragen op het formulier vulde een ambtenaar het zo in dat ook die gemeente ten onrech te op de gewraakte lijst te recht kwam. En zo blijkt al in twee van de veertien gemeen ten niets aan de hand te zijn. Kennelijk wilden de beide ministeries en de Nederlandse Sportfederatie de buitenwe reld van hun doortastendheid overtuigen. Maar wat meer zorgvuligheid in dit soort ge voelige zaken was toch pas sender geweest. Garfield Het is gebruikelijk om in de tijd waarin vakantievierend Nederland zijn biezen pakt om zuidelijker streken te gaan opzoeken, geconfronteerd te worden met gruwelijke ver halen over het lot van achter gelaten huisdieren. Het beeld van uitgemergelde viervoe ters, vastgebonden aan een boom in een eenzaam bos, be hoort helaas tot de vaste ver schijnselen die de vakantietijd met zich meebrengt. Maar het kan ook anders, zo bewijzen de gebeurtenissen rondom échte dierenliefhebbers van de afgelopen week. Een Haagse familie zocht let terlijk stad en land af om hun trouwe viervoeter(tje), een 40 centimeter hoog Pyrenees berghondje, weer aan hun hart te kunnen drukken. Het beestje was er in paniek van door gegaan nadat de familie Proost ter hoogte van Leider dorp 's nachts op de A4 met hun auto een soort koprol had uitgevoerd. Na behandeling in het ziekenhuis vond de fami lie een taxichauffeur bereid hen naar de plaats des onheils te vervoeren, om in het holst van de nacht elke graspol aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen teneinde hun geliefde Garfield terug te vin den. Zonder succes overigens. Noodkreten in diverse kran ten leidden tot reacties van meelevende dierenvrienden, die echter geen resultaat ople verden. Misschien niet zo verwonder lijk. De meeste mensen den ken bij het horen van de naam Garfield waarschijnlijk aan een roodachtige kater, en hebben hun zoekacties daar misschien op gericht. De speurzin van de tweede trou we hond van de familie moest eraan te pas komen om de enige echte Garfield Proost weer in de schoot van de fa milie terug te brengen. Het nog jonge berghondje bleek bij een zoveelste zoektocht van de bazin, die zelf nog moeite had met lopen vanwe ge de gevolgen van het auto ongeluk, rustig aan het eind van een duiker die onderdoor de A4 op zijn vrouwtje te zit ten wachten. Proost, Garfield! Pers (1) Degenen onder U die wel één en ander doen aan publiciteit, kennen het fenomeen: het persbericht. Bedrijven, belan genorganisaties en andere groeperingen weten soms van gekkigheid niet hoe ze de aandacht van de media moeten trekken en bekeren zich daarom dikwijls tot schreeuwende kleuren, hi tech-foldermateriaal op hoog glanspapier in full colour, met wervende kreten en vooral veel foto's. Helaas is al die moeite meest al voor niets. Een béétje jour nalist prikt door al die poes pas heen, besteedt geen aan dacht aan reclame-achtige uit spraken („Daar hebben we een commerciële afdeling voor"), gooit foto's, die meest al te saai en te voorspelbaar zijn, in de prullenbak en be perkt zich tot de elementaire zaken: wie doet wat waar, wanneer, waarom en hoe. Gezien de enorme budgetten die tegenwoordig zijn gemoeid met public relations, en dus de contacten met de pers, is het niet onverstandig geweest van Ans van der Maas om een enquete te houden naar de ef fectiviteit van persberichten. Pers (2) De 57 respondenten die het formulier terugstuurden, ga ven op gezamenlijk per dag niet minder dan 2153 pers berichten te ontvangen. Een kleine meerderheid is van mening dat het bedrijfsleven te gemakkelijk persberichten verstuurt en 69 procent hoeft er beslist niet méér te ontvan gen. Op de persberichten zelf Telefooncellen door domme pech al maanden zonder aansluiting milieuvrien delijk concept maar zetten ook langzaam de eerste stappen op weg naar een betere wereld Rijkswaterstaat in Rotterdam, de politie in Alkmaar en het hoofdkantoor van de Vereni ging Nederlandse Chemische Industrie zijn al omgeturnd. Het Leidse computerbedrijf Infotheek heeft eveneens de eerste schreden gezet: „Daar wordt sinds kort melk en kar nemelk getapt". Per 1 novem ber kan de dienst Reiniging van de gemeente Leiden in elk geval het goede voorbeeld geven binnen de gemeente. Vanaf die datum smeren amb tenaren van die directie hun broodjes met ecologisch ver antwoorde boter uit glazen potjes, belegd met vers gesne den biodynamische kaas, en een onbespoten appel na. Helemaal biodynamisch zal de worden. Al maanden staan ze nutteloos langs de weg, wachtend op een baksteen door de ruit of een graffiti-artiest, een nachte lijke feestganger die zijn plas niet kan ophouden of gewoon een telefoon: de negentien te lefooncellen die minstens twee maanden geleden door PTT Telecom in Leiden werden neergezet. Volgens een woordvoerder van het concern heeft domme pech aansluiting van de cellen op het telefoonnet ernstig ver traagd. Net op het moment dat de telefoons zouden worden geïnstalleerd, brak een donde rend onweer los, dat vergezeld ging van striemende slagre gens. „Doordat toen kabels zijn volgelopen, ontstonden over het hele net storingen. Die moesten eerst verholpen wor den voordat de aansluitingen konden worden geregeld. En toen begon net de zomerva kantie, dus ook dat leverde vertraging op". Degenen die zich dus al maan den lopen af te vragen wan neer nu eens een telefoon komt te hangen in de cel op de hoek van de Haarlemmerstraat en het Vrouwenkerkkoorplein, of in de wekenlang met land bouwplastic geblindeerde cel precies voor de ingang van De Waag, kan gerust zijn: het ge beurt snel. foto: wim van noort Lisse neemt afscheid van wethouder Smith LISSE Zoals bekend is, werd wethouder Harry Smith onlangs benoemd tot burgemeester van Muiden. Na een raadslidmaat schap van bijna twintig jaar, waarvan vijf jaar als wethouder, zal Smith Lisse dus gaan verlaten. In verband met zijn afscheid zal op donderdag 15 augustus in de middaguren eerst een afscheids bijeenkomst met met gemeente-personeel worden belegd. Daar na wordt afscheid van de wethouder genomen tijdens een bij zondere openbare raadsvergadering in het gemeentehuis die om 19.00 uur begint. Aansluitend zal er vanaf kwart voor negen tot tien uur tijdens een afscheidsreceptie voor iedereen de gelegen heid zijn de toekomstige burgemeester van Muiden de hand te schudden. Verkrachting mild bestraft vanwege hetze buurt DEN HAAG/LEIDEN Een 43-jarige oud-Leidenaar is giste ren door het gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. Hij heeft twee nichtjes gedurende zeven jaar seksueel misbruikt. Met het arrest accepteerde het hof de hetze, die buurtbewoners in Lei den tegen de man voerden, als strafverminderingsgrond. In eerste instantie was de ex-Leidenaar door de Haagse recht bank veroordeeJd tot vijftien maanden cel, waarvan vijf voor waardelijk. De slachtoffers logeerden tussen 1981 en 1988 elk weekend bij hun oom en tante in Leiden. Toen moet de ver dachte zich aan hen hebben vergrepen. Toen de ouders van de slachtoffers ontdekten wat er was gebeurd, mobiliseerden zij de buurt. De man zag zich genoodzaakt naar Apeldoorn te verhui zen. Vorige week dinsdag voerde de man tijdens de zitting aan dat hij zichzelf daardoor reeds zwaar gestraft voelt. Het hof kan daar begrip voor opbrengen en heeft de verdachte daarom mil der bestraft dan aanvankelijk is gebeurd. Archeologisch spreekuur LEIDEN Conservator M. Brouwer houdt morgen weer arche ologisch spreekuur in het Rijksmuseum van Oudheden. Ze geeft advies aan iedereen die iets wil weten over al dan niet zelf ge- Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na het opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande: I Phr./Mevr.:Voorl.: j Straat: Postcode/plaats: I Telefoon:|1 I Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I J Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatische betaling) f 25,70 J kwartaal (automatische betaling) f 76,60 kwartaal via acceptgiro f 78,60 I Stuur als dank een Parker Rollerpen r I Naam: J Straat: Postcode/plaats: I Op de pen moet staan:

Leidse Courant | 1991 | | pagina 15