vdA'ers gebruiken verkeerde argumenten Prijs van de overwinning Weerloze oudjes? OPINIE 13 •Sommit ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 (EN HAAG „Wie de lao wil afschaffen zal ;rst mij moeten afschaf- in". Deze ferme uit maak van staatssecretaris Iske ter Veld hebben we eens eerder op deze |ek geciteerd. En ook ten wezen we erop dat er Veld vervolgens toch (stemde met het kabi- etsbesluit de duur van de iao-uitkering (voor men- n onder de vijftig jaar) i drastisch te beperken at bijna van afschaffing an worden gesproken. b het betreffende kabinets raad werd van Elske niets eer vernomen. Volgens het inisterie van sociale zaken is bewindsvrouw onmiddellijk nsluitend op vakantie ge- lan. De rubriek Terzijde van weekblad Vrij Nederland deze week ergens in het (itenland een figuur zitten lange baard, grote ™nnebril en een uitgevouwen •ant i het I udeerde: „Dat zou Elske ter pld weieens kunnen zijn!" et voorafgaande is niet be- leld om de PvdA-staatssecre- ris nog 'ns even een flinke ap na te geven. Integendeel, :t gaat er juist om, de vraag te werpen waarom zelfs ie- and als zij, met een uitge- roken vakbondsverleden, tkoord is gegaan met maatre den die warm worden toege- icht door rechts Nederland, et de organisaties van werk- ivers voorop. Is we afzien van de aantrek- ïlijkheid van een zetel in het ibinet, luidt het antwoord irmoedelijk dat de wao-pro- blematiek zo weerbarstig is, dat men haar niet kan oplos sen met kretologie. Staatsse cretaris Ter Veld moet de af gelopen zes maanden tot de conclusie zijn gekomen dat er haars ondanks toch iets sub stantieels aan de wao veran derd moest worden. Illusie Maar hoe zit 't dan met de be wering van andere PvdA'ers dat de instroom in de wao be perkt kan worden door andere maatregelen? Als de wet nu maar zo gewijzigd wordt, dat de werkgevers er financieel belang bij krijgen werknemers uit de wao te houden, sal alles wel reg kom, zo redeneren deze sociaal-democraten. Het Drentse kamerlid Bert Middel, wao-woordvoerder van de PvdA-fractie, is één van hen. Hij wil niets weten van aan tasting van hoogte of duur van de uitkering. Middel sluit de ogen voor het feit dat al vele malen is gepro beerd op deze wijze de wao-in- stroom in te dammen. Het eni ge resultaat was steeds dat het aantal wao'ers rustig verder groeide. Er zijn er nu zo'n 870.000 en de voorspellingen luiden dat nog voor de eeuw wisseling de miljoenste ar beidsongeschikte kan worden begroet. Het is een illusie ge bleken dat het aantal wao'ers kan worden gereduceerd zon der iets aan de hoogte of de duur van de uitkeringen te doen. De Groningse PvdA-econoom Jan Pen wijst er in een artikel in Het Parool op dat de ieders hoofd zit een machien tje dat bij elke beslissing kos ten en baten tegen elkaar af weegt". Honderdduizenden mannen en vrouwen hebben inderdaad die afweging ge maakt en zijn tot de conclusie gekomen dat zeventig procent van het laatstverdiende salaris tot aan het 65e levensjaar hele maal geen gek inkomen is, ze ker als men er niets voor hoeft te doen. Volgens prof. Pen zijn partijgenoten als Wim Kok en Elske ter Veld in de regering met hun neus op deze waar heid gedrukt en hebben zij op grond daarvan hun mening bijgesteld. Gek? Dus Ter Veld en Kok hebben gelijk en Middel is gek? Zo simpel ligt de zaak nu ook weer niet. Het probleem is na melijk dat beide groepen PvdA'ers de verkeerde argu menten hanteren. De bewinds lieden proberen hun micro- economische tegelijk met ma cro-economische argumentatie aan de man te brengen. Zij voeren aan dat de Nederlandse economie in gevaar komt door de loodzware wao-last, zeker nu Europa steeds meer inte greert. Ook dat is aperte nonsens. De wao noch de andere peperdure sociale voorzieningen hebben belet dat de Nederlandse pro- duktie en dus de inkomens vo rig jaar met vier procent ste gen, hetgeen 1990 tot een eco nomisch topjaar stempelde. De belasting- en premiedruk in ons land is bepaald niet zo hoog dat het bedrijfsleven wordt verstikt. Met andere woorden: Nederland kan zich de luxe van de welvaartstaat permitteren. Waarom dan toch dat hard nekkige streven van achter eenvolgende kabinetten om met name de wao te beteuge len? Omdat er anders straks een miljoen mensen in deze regeling zit, die gezamenlijk zo'n zware premielast veroor zaken dat de wal het schip weieens zou kunnen i ke ren. De werknemers, die als enigen de premies voor de wao opbrengen, zouden tot de con clusie kunnen komen dat er grenzen zijn aan hun solidari teit. De VARA had deze week de goede gedachte de aflevering van het tv-programma De Kloof over het 'misbruik' van de wao en de Ziektewet nog eens uit te zenden. Daaruit bleek dat meer dan zeventig procent van de Nederlan ders voorstander is van drasti sche ingrepen in de beide werknemersverzekeringen. Wim Kok en Elske ter Veld zouden zich op déze gegevens moeten beroepen bii de verde diging van de kabinetsplan- Zolang zij niet durven te pra ten over de aantoonbare heb berigheid van de individuele burger (en in plaats daarvan met vage en absoluut niet te bewijzen economische theo rietjes aan komen zetten), zo lang geven zij partijgenoten als Bert Middel de kans tot effec tief tegenspel. Want ook Mid del kan macro-gegevens aan voeren om zijn gelijk te bewij zen. De meerderheid van de honderdduizenden mensen in de wao is echt ziek of anders zins gehandicapt en zal daar door nooit meer zelfstandig een inkomen kunnen verwer ven. En heeft dus recht op een fatsoenlijke uitkering. Het is voor de PvdA te hopen dat beide groepen tegenstan ders zich van beide waarheden bewust willen worden en een compromis sluiten. Alleen dan kan wellicht nog worden voor komen dat de achterban de leiding standpunten oplegt die alleen maar tot een kabinets crisis kunnen leiden. Het CDA zal er immers nooit mee in stemmen dat het wao-pakket het kabinet, zoals Wim oen de Iraakse leider Sad- am Husayn een jaar geleden at kleine Kuwayt overrom- >lde om het te dwingen zijn irlogsschulden kwijt te schel- ;n, ontketende hij de gevaar- ikste crisis sinds de Tweede fereldoorlog. De gevolgen er in reikten veel verder dan rechtstreeks betrokken lan- pn, verder ook dan heel het pdden-Oosten of de buiten- mdse politiek van de Ameri- ftanse president Bush, die i wereldwijde coali tie opbouwde en van de bevrij ding van Kuwayt zijn eerste prioriteit maakte. Het eenzijdige bestand dat Bush op 28 februari afkondig de heeft unieke kansen om de situatie in zijn voordeel te be slechten, verloren doen gaan. Hoezeer zijn strategie heeft ge faald, blijkt bovenal uit het" feit dat Saddam nog steeds, en steviger dan ooit, aan de macht is en opnieuw een drei gende schaduw werpt over de regio. De Iraakse bevolking, vooral Kurden en shi'iten, hebben een vreselijke prijs be taald, maar Saddams massa- vernietingswapens zijn intact, zoals VN-inspecties hebben aangetoond. Wat het voor Bush zoveel erger maakt, is dat zijn coalitie geen tweede keer ten strijde zal trekken te gen Saddam. Ook het feodale regime in het bevrijde Kuwayt neigt niet naar meer liberalis me. Wat dat betreft heeft de Golfoorlog de machtsverhou dingen alleen bevestigd. Toch lijkt Bush op een cruciaal punt gelijk te krijgen: het voorwaardelijk positieve ant- woord van de Israëlische pre mier Shamir effent eindelijk de weg naar een vredesconfe rentie, waarop Israël en de Arabische landen voor het eerst rechtstreeks met elkaar zullen praten. Bush zou dan bereiken wat geen Ameri kaanse president ooit is gelukt. Maar in het Midden-Oosten is niets ooit definitief. (Paul de Bruyn is redacteur buitenland van de Gazet van Antwerpen, een krant waar mee Het Binnenhof en de Leidse Courant nauw samen werken). Het uitgebreide interview met de dames Biegel en Swildens, de roemruchte autrices van o.a. „Mijn bril in de ijskast", dat vorige maand in deze krant stond, biedt vele aangrij pingspunten waarop gerea geerd kan worden. Eén punt vraagt in elk geval om een re actie. Dat is de passage waar het gaat over de ouderenbon den en waar de verzuchting wordt geslaakt, dat de leden alleen geïnteresseerd zouden zijn in bingo. Niets is namelijk minder waar. In de laatste paar jaren is juist de belangenbehartiging bij de ouderenbonden in een stroom versnelling gekomen. De Unie van Katholieke ouderenbon den, waarvan het ledental dit jaar de 220.000 bereikt, be schikt over een staf van mede werkers die zich toeleggen op alle aspecten in de samenle ving, waarin de ouderen een stem behoren te hebben. Van sociale vernieuwing tot vrou wen in de KBO, tot deelname de voorlopige Raad voor het gramma's voor ouderen. En dit is nog alleen maar een greep. De KBO in Zuid-Holland is een zelfstandige bond, aange sloten bij de Unie. Een bond, die in samenwerking met de Unie activiteiten ontwikkelt, deels gericht op belangenbe hartiging, deels op recreatieve activiteiten. Binnen de afde ling van de bond in Zuid-Hol land wordt o.m. inderdaad ook bingo beoefend, echter alleen als een van de vele activiteiten in deze sector, welke erop ge richt zijn het contact tussen ouderen te bevorderen en de toenemende vereenzaming on der oudere mensen een deug delijk halt toe te roepen. Het ouderenwerk in Zuid-Holland is in nauwe samenwerking met de provinciale en gemeen telijke overheden tot stand ge komen en volledig doelgericht in die zin, dat volledige inte gratie van de oudere mens als speerpunt van het beleid wordt nagestreefd. Het nieuw aangetreden college van Gede puteerde Staten van Zuid-Hol land heeft in zijn programma twee speerpunten opgenomen waarbij verdere ontwikkeling van het ouderenbeleid voorop staat. Ook binnen de KBO in Zuid-Holland wordt belangen behartiging op talrijke wijzen gestimuleerd. Wij mogen hier bij wijzen op de volgende ac- tviteiten, welke tot doel heb ben het zolang mogelijk zelf standig houden van de oude- Activiteiten Ik wijs hierbij nogmaals op het grote aantal activiteiten, ge richt op het voorkomen c.q. opheffen van de toenemende vereenzaming van oudere mensen. Zij levert een bijdrage om de woontoestanden voor ouderen te verbeteren en tracht ook in de extramurale zorg te komen tot zorg op maat; activiteiten, welke er toe moeten bijdragen de kosten van de ouderenzorg voor de overheid te verlagen. Met be hulp van de KBO Zuid-Hol land worden er in onze afde ling het gehele jaar door cur sussen gegeven, welke de edu catie van ouderen beogen. Met het oog op de gezondheidszorg voor ouderen is er een nauwe samenwerking met de kruis verenigingen en de gezinszorg. Er is een commissie Juridische en Economische zaken, waar de leden voorlichting en ad vies ontvangen in alle aange legenheden welke betrekking hebben op juridische en belas tingtechnische zaken, alsmede uitvoering van de sociale wet geving. Het reilen en zeilen van de bond speelt zich in hoofdzaak af binnen de afde lingen. Niettemin worden ook naar de buitenwacht krachtige signalen afgegeven. In juli van het vorig jaar is er een sympo sium gehouden in Gooiland, waar ruim 450 deelnemers wa ren, onder wie 150 gemeente lijke bestuurders en ambtena ren. In oktober had er in Den Bosch een landelijke manifes tatie van de Unie KBO plaats. 7000 deelnemers, en één van de sprekers was minister-pre sident Ruud Lubbers. Uit het bovenstaande moge blijken, dat het ouderenwerk in Zuid- Holland niet alleen bestaat uit bingo en klaverjassen. Uit het nog steeds toenemende aantal leden mag worden afgeleid, dat wij wellicht niet optimaal werken, maar in elk geval de goede weg bewandelen. Zulke „weerloze oudjes" zijn wij nu ook weer niet: wij vinden, dat in uw blad ook een ander ge luid op zijn plaats is dan het geen opklinkt uit de bijdrage van de dames Biegel en Swil- (Mr. W.C.A. Francissen (81) uit Bergschendhoek is voorzit ter KBO Zuid-Holland). BRIEVEN VAN LEZERS ingezonden stukken in te korten. (TM |et ontslag van een chauffeur Ij de HTM wegens discrimi- atie wekt veel ergernis. Als al sprake zou zijn van dis- jfïminatie, dan is de enige die ^discrimineerd wordt de ont jagen chauffeur. Immers, vol- fens Van Dale is discrirpinatie öngunstig beoordelen en be- andelen". Verdere uitleg lijkt »ij overbodig. ^oals T.v.d. Wiel in de krant l^in vorige week zaterdag ^^eds aanroerde, dienen alle j|Ëischauffeurs en trambestuur ders eensgezind achter hun ïllega te gaan staan. Een mo- felactie kan er zeker toe lei- 12®fen dat dit ontslag ongedaan ifmaakt wordt. Betroffene ient ook ten minste één 4aand extra salaris te krijgen 65bor het leed hem aangedaan. 82]e verantwoordelijke directie ven moesten zich diep scha- aen, evenals de betreffende .verheden die dit hebben toe- de /rcM'huId erwach^s ex_gevangene van de Ja- >tarieve?nners kon 'k mijn tranen ig gaanlet bedwingen bij het lezen waren an de c°lumn van Bert Jans- r bii g(?a in de krant van 23 Juli J1" ging Hi3> Indische mensen, hebben Iel drieP® altiJd eigenlijk koest ge in op /"ouden over bet verschrikke- 1 6 m?ke dat we hebben ondervon- De Anf? en daar0™ "«ten we ai rs heef! genegeerd. Ik was 17 jaar ld naa *k een gemeente-ambte- lag Oj®31" in het °Penbaar afge- s sterlcaakt za& worden. Links en )tepuntïckts stonden Japanners die ktijkeri61" met e.en bajonet van de )er Hefn naar «mder duwden, van deeze aanvalstroepen stonken van wdM^hrikkelijk en er was ab- e druFluut Seen manier om met iris vafn te communiceren, omdat rip «dleen Japans spraken. Dat ip halfJleen al was in Nederland an- 3 niet ers' Mijn man, nu overleden, vaehtirfeft in een kamP in JaPan ig vanfrjgsgevangen gezeten. Mijn ^der en twee broers zijn uit- delijk in Nederland overle- i. Ze hebben aan de Burma "in Pakembarve spoorwegen (loeten werken en hebben daarna^m leed en frustratie in het "af meegenomen. Nogmaals een stuk van mede- nl leven. Ik hoor en lees dat Lub bers van plan is 15 augustus bij de herdenking bij het Indisch Monument aanwezig te zijn en ik kan de gevolgen daarvan niet inschatten. Mw. K. Mariouw-Mannot, ZOETERMEER. Koningshuis In verband met de inzinking van prins Claus zijn in de me dia de domste suggesties ge daan (echtscheiding en/of troonsafstand). Dat is wel het laatste wat hij (en de konin gin) wil en dat zou zijn neer slachtigheid alleen maar ver ergeren. Het beste is hem (65 jaar) in dezelfde situatie te brengen als prinses Juliana en prins Bernhard. Zij zijn ner gens meer toe verplicht en mogen alles. Wat ze nu nog voor het land doen is meege nomen, zoals aanwezig zijn bij officiële'gelegenheden, buiten landse reizen. Laat onze ko- ning-in-opleiding. dat maar doen. Prinsjesdag, staatsbezoe ken enzovoort. Hij moet er toch eens aan geloven. Als te gemoetkoming kan de konin gin over 9 jaar (62 jaar) met de vut gaan. Na 110 jaar (en 4 uit stekende koninginnen) zou het ook weer verfrissend werken een koning te verwelkomen. Laat hij dan wel trachten om aanpassingsmoeilijkheden te voorkomen door een van de vele aantrekkelijke koninklij ke dames uit bijvoorbeeld En geland of Scandinavië tot ge malin te nemen. Prins Bern hard had zijn dieptepunt ook toen hij 65 jaar was, om geheel andere reden, maar hij heeft een volkomen andere mentali teit, was pas 25 jaar toen hij ons koningshuis betrad en was binnen 7 jaar een wereldbe roemd generaal. Prinses Irene heeft zowat hemel en aarde (in elk de kerk en Spanje) bewo gen om koningin te worden. Het zou haar sieren als ze de eer nu overlaat aan een van haar dochters, want de kroon prins van België is nog be schikbaar. Mr. R.C. Sangster DEN HAAG HC.S Toch benieuwd wat de straf fen van de beurscommissie Kampleed in Nederlands-lndië. zuilen zijn voor N MB/Post bank, ABN Amro en Crédit Lyonnais Bank Nederland, die een transactie een omzet van 22,9 miljoen of 10.800.000 stuks HCS met voorkennis op de beurs plaatsten afgelo pen woensdag. Hoewel men de truc heeft doorzien en alles is teruggedraaid, doet het toch merkwaardig aan dat deze ma lafide banken geen sancties worden opgelegd. De particuliere belegger staat daar toch vreemd van te kij ken en dat maakt het beurskli- maat voor deze beleggers niet echt interessant meer, als zelfs banken van enige naam zich daaraan toegeven. E. Pieters, DEN HAAG. Criteria Na de Tour de France beleven we nu de rondjes om de be faamde kerktoren, waar de be roepswielrenners hun zakken kunnen vullen. Afgesproken winnaars zoals in Chaam: Theunisse wint voor van Pop- pel; Bugno wint Obbicht en ga zo maar door. 12.500 gulden en meer voor kotsende-Theunis- se, dikke benen-Rooks, salmo- nella-Breukink en ga zo maar door. Maar er is een kentering waar te nemen. Waar vroeger I FOTO: SP in Wateringen meer dan 40.000 toeschouwers het par cours omzoomden, waren er dit jaar slechts 25.000 waar te nemen. Dat gaat de goede kant op. Mogelijk kunnen de duur betaalde vedetten, die al goed zijn bij hun sponsor voor ten minste één miljoen per jaar, volgende keren wat minder vragen, zodat de organisatoren van dit soort volksvermaak niet jaar in jaar uit met hun handen in het haar hoeven te zitten met de vraag hoe het een en ander betaald moet worden. J. Zwart, DEN HAAG. V.d. Broek Dat minister V.d. Broek zich een andere outfit heeft aange meten - weg bril - is tot daar aan toe. Maar dat hij zich als voorzitter van de Europese trojka als een soort Bush wil opwerpen gaat mij te ver. Militair ingrijpen in Joegosla vië, waar denkt de goede man aan? Het staat wel goed op persconferenties, dat wel, maar laat V.d. Broek oppassen dat hij niet te ver doorschiet met zijn ambities. TV-predikan ten In de rubriek „geestelijk le ven" op pagina 2 van deze krant stond onlangs een arti kel nar aanleiding van een broek van Quentin J. Schultze: Evangelisatie via televisie en de Amerikaanse cultuur. Vol gens Schultze is televisie nooit een effectief middel voor evangelisatie gebleken. Ie mand anders heeft eens ge zegd: 'Een bewijs dat iets niet kan is nog geen bewijs dat iets niet kan'. Ook hier geldt na tuurlijk: als alles goed gaat wordt er niet zo gauw over ge sproken en geschreven, maar als er, vaak ondanks de goede bedoelingen, fouten gemaakt worden, komt dit dikwijls breed uitgemeten in de publi citeit. Dit geldt nog in ver sterkte mate voor de tv-predi- kanten. Maar er is nog iets: in 2Kor.2:17 veroordeelt Paulus hen die winst maken uit het Woord van God. Dit Woord kan niet vruchtbaar zijn. Ook Mat. 15:6 spreekt over mensen die Gods Woord van Kracht beroven, en niet alleen bij ge bruik van tv. Anderzijds staat de Bijbel vol van de levens kracht van Gods Woord.. Dit geldt niet alleen voor tv. We ervaren regelmatig dat het Woord van de ene predikant geweldig aanspreekt, terwijl een ander die er misschien veel meer moeite voor doet niet of nauwelijks mensen raakt. Uiteraard is een onge zonde kritische houding van de hoorders ook voor een groot gedeelte bepalend of het Woord vruchten voortbrengt. Het criterium is volgens de H. Schrift of het Woord is uit de mond van God:,, Geen Woord dat uit de mond van God komt is krachteloos" Luc.l:37. Pau lus zegt: Verkondig het Woord, dring er op aan bij ie dere gelegenheid 2Tim.4:2. Het gaat er dus niet om welk me dium gebruikt wordt om te communiceren. Vanuit ons ge loof weten we heel zeker dat een Woord voortkomt uit de mond van God nooit vruchte loos terugkeert Jes.55: Dit toch is de opdracht van iedere Christen: Ik heb u geplaatst als een licht voor de heidenen, opdat gij tot heil zoudt zijn tot aan de uiteinden der aarde" Jes.49:6. Als Paulsus nu zou le ven zou hij ongetwijfeld ook de media gebruiken om het goede nieuws van het evange lie wereldwijd bekend te ma ken en heel effectief. J. Bentvelsen DEN HOORN Macht Dat er macht wordt uitgeoe fend verafschuwt mevrouw Forceville hartgrondig, zo blijkt uit haar column in de krant van 26 juli jl. En zij noemt o.m. een voorbeeld uit de Kerk van vroeger, die het weer eens moest ontgelden. Maar hoe heet het, wanneer bij het voetballen bij buiten spel een bal wordt afgekeurd? Of wanneer iemand met 50 km de snelheidslimiet over schrijdt en wordt beboet? Waar men niemand kan dwin gen te voetballen of auto te rij den, wordt toch wel verlangd dat als men eenmaal voetbalt of autorijdt, men zich aan de regels houdt. Daarom, hoe interessant en positief de bij dragen van mevrouw Force ville ook zijn, de uitspraken van de twee bisschoppen die zij aanhaalde, geschiedden in verschillende situaties. Vervolgens: de Kerk heeft minstens evenveel - zo niet meer - recht om haar „gelovi gen" te houden aan de regels als de scheidsrechter de voet ballers en de staat de automo bilisten. En ten slotte, waar Jezus in derdaad praktisch niemand in de ban deed, waren zijn uit spraken dusdanig scherp en duidelijk dat iedereen wist wat hij bedoelde en daaruit de con clusie trok. H. Rutges DEN HAAG GOD Wie u hoort hoort Mij, wie u versmaad versmaad Mij, zei Jezus tot zijn leerlingen en ru ziemakende apostelen onder wie ook Judas die voor zich zelf werkte net als de toenma lige farizeeërs en hoge pries ters, over wie Jezus zei dat zij uit waren op eerbetoon, be groetingen en de voornaamste plaatsen aan tafel en in de sa menleving. Ook nu in onze ne gentiger jaren zijn er in de kerk Judassen en hoge pries ters die ten eigen bate in de weer zijn en de „leer der kerk" hoger achten dan de leer van Jezus' liefdevolle evangelie. Wolfgang Haas, die met hulp van de paus en zijn gewijde ellebogen als een on genode gast de vrijheidslieven de en democratische Zwitsers in hun nek probeert te klaute ren, is een voorbeeld uit vele anderen. Als ik naar het gezag der tien geboden leef, doe ik voldoende Gods wil en veeg het „kerkelijk gezag" in de hoek. Als wij de leer van het evangelie midden in ons leven proberen te plaatsen, waarom schermen onze bazige bazen dan altijd zo graag met de „leer der kerk" die al meer dan tweeduizend jaar hoofdza kelijk misbruikt wordt om het goedgelovige godsvolk onder de duim te houden? Eer aan God in den hoge zongen de engelen. Ter ere van de prela ten op aarde heeft nog geen engel ooit gezongen. Hoe kan het ook anders als je bijvoor beeld terugdenkt aan de ge mijterde moordenaars die in 1431 de Heilige Jeanne d'Arc op de brandstapel als heks hebben verbrand. Laten wij eisen dat de conciliebesluiten uit de doofpot worden gehaald en in de praktijk worden ge bracht, want „zo moet het bij u niet zijn" heeft Jezus gezegd toen de leerlingen en de apos telen weer eens 'bonje' maak-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 13