ombinatie van Italiaanse styling en vinnigheid MET EEN ADVERTENTIE IN DE KRANT BEREIKT U MEER MENSEN. Speelse voorlichting >ver beroepen met ;en apart karakter Cristina Deutekom weinig selectief Franse kerken vormen doelwit kunstrovers Experiment van Saab: auto met stuurknuppel lfteidac@ouwni KUNST RTV AUTO ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1991 n Facelift voor Citroën AX EAN 'GEWONE' ALFA ROMEO 33 tot SPORTWAGON 1.7 evende na een Marti- )e-l-3-ni. rt Vol- s ieder :ening. md in lat be- van 0- tegen ettuno n in an de stem- hetj toer-1 strijd I ank- In j lei-1 Ne- I het Terwijl met enig ongeduld wordt gewacht tot de to taal nieuwe ZX in het na jaar leverbaar wordt, is er voor die tijd nog ander nieuws. De kleine AX komt vanaf augustus in nieuwe vorm op de markt. Met name het interieur zal bijval krijgen. Vooral het dashboard ziet er veel robuuster en luxueuzer uit, met harmo nieus geronde lijnen, veel praktischer indeling en een aansluitend midden console. Ook het simpele plastic stuur verving men door een wat (ADVERTENTIE) kostbaarder ogend exem plaar. Slechts de ware 'Citro- fiel' zal betreuren dat alweer een Citroën-model verder door het leven gaat zonder traditioneel eenspakig stuur wiel. Er is geen spoor meer van de ruime bergbakken in de por tierpanelen, waarmee de AX ooit debuteerde. Maar wel een hoogwaardiger interieur bekleding en nuttige zaken als van binnenuit verstelbare buitenspiegels voor de hele AX-reeks. Aan de buitenkant zijn de wijzigingen minder ingrij pend. De AX oogt wel an ders, maar het zal niet met een opvallen welke onderde len nieuw zijn. Het gaat om de meer vloeiend gelijnde schildbumpers, een iets strakker gelijnde grille en een achterspoiler die iets meer rond loopt op het lichte achterklepie. Ter afronding zijn de front- lichten nu geheel wit en de achterlichten geheel rood ge kleurd. waardoor de AX wat groter lijkt te worden. Rembrandt in zijn jonge jaren FOTO: PR Bremmer-lezing over Rembrandt UTRECHT Jarenlang reisden Rembrandt-deskundigen de wereld af om een nieuwe Rembrandt-catalogus samen te stellen. Doel van dit gigantische onderzoek was te we ten te komen welke werken door de grote meester zelf en welke (mede) door leerlingen zijn gemaakt. Het onderzoek is inmiddels afgerond en gepubliceerd. Een aanzienlijk aantal 'Rembrandts' bleek te moeten worden toegeschreven aan leerlingen of navolgers. Dit jaar zal de 'Bremmer-lezing' (een aktiviteit van Bureau Bremmer in Utrecht) over deze wereldschokkende rapportage gaan. Het hoofd van het Rijksprentenkabinet, Peter Schatborn was een van de onderzoekers. Hij is expert op het gebied van Rembrandt-tekeningen. Hij zal onder de titel 'Rem brandt de tekenaar' spreken over Rembrandt en zijn werkplaats. De Bremmer-lezing wordt gehouden op woensdag 28 au gustus in de Utrechtse Nicolaikerk, Nicolaaskerkhof 9 (naast het Centraal Museum). Kerk open 19.30 uur. Aanvang lezing 20.30 uur. Slotconcert van de Masterclass van Cristina Deutekom door zes vocalis ten. Van Goghzaal, Nederlands Con gresgebouw, Den Haag. Gisteren. Idoor ADRIAAN HAGER Een half uur na het aangekon digde aanvangsuur zongen gis termiddag niet vier, zoals aan vankelijk de bedoeling was, maar zes vocalisten in de akoes tisch afgrijselijke Van Goghzaal van het Nederlands Congresge bouw. Zij waren gekozen als de besten van de in totaal negen deelnemers aan de masterclass die Cristina Deutekom de afge lopen dagen heeft gegeven. Zes van de negen duidt op een weinig selectieve keuze Me vrouw Deutekom realiseert zich wellicht onvoldoende, dat deel nemers aan welke masterclass dan ook dat feit met dikke let ters in hun curriculum vitae vermelden. De naam van de master' moet de lading dekken. Het valt te betwijfelen of zij dat bij iedere deelnemer aan haar masterclass wel zo geslaagd vindt. Ellen Klopstra mocht de rij ope nen en zij deed dat met een Bel- lini-aria. Zij beschikt over een kleine stem en heeft (nog) niet het vermogen een aria op dra matisch-expressieve wijze uit te beelden. Fang Fang Kong zong Rossini's overbekende aria 'Una Voce'. Haar coloraturen zitten op de juiste plaats, maar in haar vertolking demonstreerde zij een slecht ontwikkelde hoogte De enige tenor tussen de sopra nen was Amand Hekkers die met zijn Donizetti-aria bewees, dat zijn optreden prematuur moet worden genoemd. Helen Stilting zong op voorzichtige en trage wijze een aria uit Verdi's Trovatore. Zij beschikt over een fraaie vocaliteit, maar haar weergave bezat te weinig uit straling. Na de vier aria's werd een volstrekt overbodige pauze ingelast, daarna was de beurt aan de twee sopranen die echt hun plaats op dit podium ver dienden. Wiebke Göetjes en Manon Heijnen mochten (hoe onrechtvaardig tegenover de vier anderen!) ieder twee aria's zingen. Eerstgenoemde vertolk te Mozart en Puccini en daar mee maakte zij duidelijk, dat zij verder is gevorderd dan alleen het weergeven van het noten beeld. Toch is de lagere ligging van haar stem nog onvoldoende ontwikkeld om de aria uit Mo zart's Cosi fan tutte naar beho ren te zingen. Manon Heijnen bracht aria's van Beethoven en Puccini. telt hoe hij bij het werven eens door een man met bezem ach terna werd gezeten. „Niemand wil, dan begint je werk als verkoper", aldus Michel. Snelle babbel Het beeld van de jongen met de snelle babbel, de mooie auto en het goed zittende pak wordt enigzins vertroebeld... hoewel. Mare: „Er wordt op basis van vertrouwen gewerkt" en „het mag geen techniek zijn, trucjes werken altijd tegen je". De tweede aflevering, een week later, is heel anders van op basis van vertrouwen ge- FOTO: VPRO toon en kleur. Hierin volgt de maker de jonge kermis-exploi- tant Tommy Bosveld, die mo gelijkheden had een groot voetballer te worden. Maar als je het reilen en zeilen van de kermis met de paplepel krijgt ingegoten, blijkt ontsnappen bijna niet mogelijk. Dat het een hard leven is, wordt op krachtige en tegelijk onroe rende wijze duidelijk gemaakt wanneer er naar zijn hobby's wordt gevraagd... Maar geluk kig lijkt Tommy jr. wel te zijn, al was het alleen maar met zijn vrouw en eigen super at- ormloop op embrandt PRO KOMT MET DRIELUIK OVER ONDERNEMENDE JONGEREN mm. mm Tegenwoordig kom je met wat èxclusiever gemodel leerde stationcars goed voor de dag. Alfa Romeo zag die trend al vroeg aankomen, in 1984 bracht de fabriek de 33 SportWa- gon uit. Voor exclusiviteit zorgde de inschakelbare vierwielaandrijving en niet te vergeten de naam van Pininfarina, die de gewone 33 ombouwde tot SportWagon. De prijs kwam daardoor veel te hoog uit. Pas toen een goedkoper versie uit kwam, zonder vierwiel aandrijving, werd het mo del interessant. De Sportwagon blijft een zeld zame verschijning, eigenlijk onbegrijpelijk als je er enige tijd mee hebt gereden. De 33- serie in het algemeen verkoopt als warme broodjes, ondanks de ouderdom van het model (nu acht jaar). Hij gaat dubbel zo goed als vorig jaar, toen de 33 al dubbel zo goed ging als nog een jaar eerder. Het ver trouwen in de kwaliteit van het merk Alfa is eindelijk te rug, dat is duidelijk. Maar toch: wat heeft die 33, dat hij het tussen zoveel moderner concurrenten zo goed doet? Karakter Wat men bij de 33 vindt is een heel duidelijke eigen identiteit. Die komt in twee dingen tot uitdrukking: elegante Italiaan se styling en al even Italiaanse vinnigheid in het rijgedrag. Dat gaat onverkort op voor de SportWagon, al heeft die in zijn nieuwste vorm weer de oude achtersteven, zonder de hooggewaardeerde Alfa 164 stijl zoals bij de sedan. Hij oogt er niet minder goed mee de de naam van een edele caros- serie-ontwerper staat niet voor niets naast de achterportieren. De nieuwe 1.7 I.E. uitvoering doet in uitrusting niet onder voor eenzelfde 33-sedanversie. Dat is een belangrijk verschil met de ƒ3500,- goedkopere SportWagon 1.5 I.E., simpeler uitgevoerd dan een gewone 1.5. Zo heeft de 1.7 onder meer stuurbekrachtiging, een ge deelde achterbank en centrale deurvergrendeling voor op de 1.5-uitvoering, die als luxe voorziening alleen elektrisch bediende ramen voorin heeft. De 77 kW 107 pk sterke motor is bovendien wat stiller dan de 1.5 en heeft meer kracht bij laag toerental. Hij voelt zich wel net als de andere boxer motoren van de 33 het best thuis bij hoger toerental, waar bij het karakteristiek snerpen de uitlaatgeluid toch opkomt. De SportWagon 1.7 gaat er dan pas echt rap vandoor, op een wijze die weinig andere auto's in deze klasse nog bieden. De versnellingen zijn niet bere kend op zoveel mogelijk druk ken van het toerental, ook in de hoogste versnellingen trekt de Alfa als een lier. Bekende nadelen Een hele reeks minder sterke punten van de 33 is genoeg zaam bekend, en nog onver kort aanwezig. De schakeling- werkt ongevoelig en vrij stug, de remmen vergen een hoge pedaaldruk en zijn niet opti maal doseerbaar. Voorin de auto missen we wat bergvak- ken in het middenconsole vervalt een bergvak ten gun ste van een controlepaneel (voor verlichting en vloeistof niveaus), kaartenvakken aan de deuren zijn een bij Alfa kennelijk onbekende uitvin ding. De ventilatie, regelbaar met karakteristieke klepjes in het dashboard, is niet al te best. De pedalen staan dicht bijeen, lastig voor mensen met een grote schoenmaat. De ach terklep is uitsluitend van bin nenuit te ontgrendelen. Dat geeft een mooi strakke achter kant, zonder slot erop, maar handig is het niet. De stoelen dwingen tot Italie's favoriete stuurpositie: populair gezegd een plee-houding, met opge trokken benen en diep wegge zakt achterwerk. Daar valt aan te wennen, maar niet aan de veel te ronde stoelleuning die alleen middenop de rug steun geeft doch onder- en bo venaan niet. Dan is het nog steeds aan de verkeerde kant van het stuur geplaatste con tactslot slechts een merkwaar digheid waarover je bij een auto-met-karakter niet mag vallen. Van origine is Saab vlieg tuigbouwer, auto's kwa- imen er pas na de Tweede 'Wereldoorlog bij, toen het I ernaar uitzag dat de markt voor vliegtuigen een stuk kleiner zou wor den. De met vliegtuig-ontwerp op gedane ervaring vond vanaf het begin zijn weg naar de au to's: niet voor niets was de eer ste Saab-auto, model 92 uit 1950, een ongewoon ronde en gestroomlijnde verschijning. Hoewel Saab's autodivisie in middels is losgekoppeld van de vliegtuig-industrie, experi menteert men toch nog met vliegtuigprincipes. Om precies te zijn: met een auto waarin het tradtionele stuurwiel is vervangen door een stuurk nuppel. Dit zit in het middenconsole en wordt bediend met één hand, waarbij de arm rust op een steun. Je houdt dus om te beginnen altijd een hand vrij. Vanzelfsprekend is het zicht op het meterpaneel beter, en is het gevaar dat een stuurkolom plus stuurwiel bij aanrijdingen vormt opgeheven. Dat is niet alles, want de stuurknuppel werkt ook nog eens via het 'drive-by-wire' systeem, net als in een vliegtuig. Er is geen mechanische koppeling met de wielen, de besturing werkt elektronisch. Het interessante daarvan is dat de besturing vergaand aan de omstandighe den aangepast kan worden. Opnemers voor- en achterin de auto nemen de carosserie- bewegingen waar. Zo kan au tomatisch gecompenseerd wor den voor richtingsafwijkingen als gevolg van zijwind of slecht wegdek, zonder dat de bestuurder er iets voor hoeft te doen. De bedoeling van het experiment is vooral, aldus' Saab, om de bestuurder rusti ger en meer geconcentreerd zijn werk te laten doen door de besturing te auto matiseren zijn minder stuurbe- wegingen nodig. Het is moge lijk het sturen aan te passen aan de snelheid: bij hoge snel heid geeft een bepaalde uitslag van de stuurknuppel een ge ring effekt, bij parkeren juist een heel groot effekt. In plaats van moeizaam slingeren aan een stuurwiel dus. De moge lijkheden van de elektronica zijn haast onbegrensd, men on derzoekt nu verder hoe die het best te gebruiken zijn. Van na bije produktieplannen is ech ter nog niet direct sprake. Een experiment van Saab: auto met stuurknuppel. De bedoeling is de bestuurder rustiger en meer geconcentreerd zijn werk te laten doen door de besturing te automatiseren zijn minder stuurbe- wegingen nodig. FOTO: PR :rlandse STERDAM Op de eer dag van de kaartverkoop 1 de tentoonstelling, 'Rem- ndt, de Meester en zijn rkplaats', die vanaf 4 de- ïber tot en met 1 maart 2 in het Rijksmuseum te giste iet een Belgii en va Oranje 1 uur in 4-0. i om deisterc*am heeft, zijn ^8.000 kaarten verkocht, museum heeft dit giste- bekendgemaakt. De toe rkaarten zijn uitsluitend Ie voorverkoop verkrijg- via de VVV-bespreek- ■eaus en het Rembrandt fde in- «rverings Centrum de lei-pdschendam. ken, dus met van die mensen die al vroeg hebben besloten hun leven niet te slijten in de langzaam draaiende molen van de ambtenarij. Dat dit voordelen heeft, maakt de eer ste aflevering duidelijk. Het bevordert de ongedwongen sfeer omdat het tweetal in eenzelfde tijd is opgegroeid. Bovendien is het jeugdig en thousiasme nog net niet ver dwenen, waardoor achter elke vraag een soort natuurlijke nieuwsgierigheid schuil gaat. Dat zou tot een onevenwichti ge documentaire kunnen lei den, ware het niet dat Rob Smits zijn pappenheimers kent. Hij kreeg zijn 'opleiding' bij de VPRO in programma's als 'Jonge Helden' en 'Fietsen In De Jaren Tachtig' en zoals in de loop der jaren wel duide lijk is geworden, houdt de VPRO, op een enkele uitzon dering na zoals vorige week '40 minuten beroemd', niet van half werk. Brillen In de eerste aflevering reist Rob Smits mee met Mare. Deze vertegenwoordiger 'in brillen vormt de rode draad van het programma, dat de verschillende kanten van het vertegenwoordigers-beroep belicht door ook andere men sen aan het woord te laten. Dat gebeurt vooral om kleine deukjes aan te brengen in het stereotype beeld dat de verte genwoordiger bij de gemiddel de Nederlander oproept. Op fijnzinnige wijze worden de technieken die de vertegen woordiger hanteert, afgekeken bij een cursus verkooptraining waarbij de cursisten een pa perclip moeten proberen te slijten aari hun leraar in zijn rol van klant. En dan blijkt er een top vijf van manieren te zijn waarin is opgenomen wie het eerst een hand geeft bij voorbeeld. Ook leert de verte genwoordiger hoe hij de kracht van de stilte in zijn voordeel kan gebruiken en dat onderwerpen als religie en po litiek beter kunnen worden vermeden. Alle opmerkingen tijdens die cursus worden ge lijk maar even in de praktijk getoetst. Dat het vak ook na delen heeft, hoort de kijker uit de mond van Michel, een ex- advertentie-verkoper, Hij ver- Idoor BOB VAN HUËT PARIJS - Franse kathe dralen en kerken zijn steeds vaker het doelwit van kunstrovers. De be langrijkste diefstal van de laatste jaren had deze week plaats in de kathe draal Saint-Etienne van Auxerre. Een honderdtal zeer kostbare voorwerpen verdwenen uit de kerk schat. Daaronder veer tiende eeuwse miniaturen en manuscripten, goud werk en emaillen relik- wieënkasten. Gezien de selecte keuze van de ro vers houdt de Franse poli tie rekening met een 'be stelling' van een verzame laar. De kraak in Auxerre kostte de dieven weinig moeite. Het eenvoudig alarm funktioneer- de niet en de vergrendelde deur naar de kapel met de kerkschat kon met een schroe vendraaier worden geopend. De unieke collectie religieuze kunst was onverzekerd. Vol gens burgemeester Soisson van Auxerre wilde geen enkele verzekeraar ter wereld de voorwerpen van onschatbare waarde dekken. De politie heeft haar waakzaamheid aan de grenzen verhoogd. Gestolen De kerk in Frankrijk is geen veilige plaats meer om kunst werken te bewaren. FOTO: AP kunstwerken belanden niet zelden via illegale circuits bij Amerikaanse of Japanse ver zamelaars. Gespecialiseerde agenten van het Bureau voor de Repressie van Kunstdiefs tallen (OCRVOA) vonden vo rige jaar gestolen impressionis tische meesterwerken in To- Verschuiving OCR VO A-commissaris Neret constateert een verschuiving van diefstallen uit de musea naar de historische monumen ten. Daaronder vallen zowel religieuze gebouwen als parti culiere kastelen. Meer dan 120.000 kostbare voorwerpen zijn geregistreerd, waarvan het merendeel ligt in de zevenentachtig Franse kathe dralen en 40.000 kerken, base- lieken en kloosters. Een week geleden werd de ro- maanse kerk van Gimel (de partement Corrèze) bezocht. Negen kostbare stukken ver dwenen, waaronder een ze ventiende eeuwse schrijn van Saint-Etienne. Dit laatste stuk werd in 1900 tentoongesteld op de wereldtentoonstelling van Parijs. De waarde wordt ge schat op een kleine anderhalf miljoen gulden. In mei was het de beurt aan de kathedraal van Bayonne. Hier werd voor namelijk goud- en zilverwerk gestolen. Een achttiende eeuws Mariabeeld en een met diamanten belegde hostiekelk worden vermist uit de collegi ale kerk van Castelnaudary in het departement Aude. Beveiligd Vorig jaar werden in totaal vierentachtig diefstallen ge pleegd in Franse kerken, die voor een belangrijk deel slecht of helemaal niet zijn beveiligd. Het OCRVOA vindt ongeveer tien procent van de buit terug. Het opsporen van de kunst werken is zeer tijdrovend. Een dertiende eeuwse reliekschrijn van de heilige Austremoine, versierd met email uit Limo ges, kwam pas na tien jaar weer terecht. Hol- ?eftijd ring. ILVERSUM Hoe snel oet je als vertegenwoor- ger eigenlijk zijn en elke problemen komt m jonge kermis-exploi- nt tegen? De VPRO pro- eert daar een antwoord te geven in de drieluik ■wintigers'. et levert aardige portretten Niet omdat er diepgravend ordt geboomd over de voor tegens van deze toch wel >arte beroepen, maar omdat aker Rob Smits erin slaagt luchtige wijze door te drin- tot die werelden. Op die lanier onstaan er, eigenlijk nbedoeld, een soort speelse oorlichtingsfilms. Uitgangs- unt voor de serie was om een ndernemende twintiger (Rob mit) met ondernemende vintigers kennis te laten ma- intigers. Drie portretten van on gemende jongeren. VPRO-televi- Nederland 2 om 22.19 uur. Zon-

Leidse Courant | 1991 | | pagina 11